Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-08-11, 18:13   #1
1)σιποραξ , 2)πετονια
 
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules
Senior Member
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος 30-08-11, 18:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

παιδια,θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις:
1) η βαση του φιλτρου μου,μου αφησε χρονους και ψαχνοντας πως θα το "δεσω" σε μια "αναπληρωματικη" βαση που εχω,ενας φιλος μου προτεινε να βαλω πετονια.η ενσταση μου ειναι για τον αν η πετονια(το υλικο της) επηρεαζει το νερο του ενυδρειου.ξερει κανεις;δωστε τα φωτα σας!

2)εχω στο φιλτρο μου το γνωστο "μακαρονι"(κυλινδρος).χρειαζομαι σιποραξ;να το αντικαταστησω;να το στριμωξω και αυτο;το αφηνω οπως ειναι;

οποιος ξερει,οτι ξερει...
ευχαριστω!
Εμφανίσεις: 5634
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-11, 18:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι η πετονια δε "βγαζει" τιποτα στο νερο.δενουμε και φυτα με πετονια πανω σε πετρες και ξυλα.οπτικα δεν ξερω πως θα φαινεται αυτο που θες να κανεις αλλα η πετονια ειναι ασφαλης.

το σιποραξ κανει το ιδιο πραγμα με αυτο που εχεις.αναπτυσεται πανω του η βιολογια.το αν το κανει καλυτερα η χειροτερα απο αυτο που εχεις ειναι μεγαλη συζητηση

δε μας λες τι μακαρονι εχεις ομως...αν ειναι πολυ παλιο και εχει μεγαλη φθορα μπορεις σταδιακα να το αλλαξεις με σιποραξ.οχι ολο μαζι δηλαδη!ακομα καλυτερα αν εχεις χορο βαζεις και σιποραξ μαζι με αυτο που εχεις και βγαζεις αργοτερα το παλιο.σε κανα μηνα δλδ.αλλα και τοτε σταδιακα.

αν κανω λαθος πουθενα ας με διορθωσει καποιος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-11, 18:41
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!!
το μακαρονι ειναι της boyu και οντως το εχω κανενα χρονο...
μου εχουν πει οτι το πλενεις και ολα οκ!
μπαρουφες;
θα προσπαθησω να στριμωξω και σιποραξ!
σε ευχαριστω και παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-11, 18:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν εχεις χωρο να προσθεσεις βιολογικο υλικο,εγω θα εβαζα.καλο κανει κακο δεν κανει.αν και, αν δεν υπαρχουνε οι καταλληλες συνθηκες (αναλογοι ρυποι με βαση την ιχθυοφορτιση που εχεις)δεν θα δεις και μεγαλες διαφορες νομιζω.δεν θα εχεις περισσοτερη βιολογια δηλαδη,αυτο θελω να πω.αν κανω λαθος σαυτο ας με διορθωσει καποιος με περισσοτερη εμπειρια.
αν βλεπεις το υλικο και εχει αρχισει να διαλυεται ισως πρεπει να αρχισεις να το αλλαζεις σιγα σιγα.δεν το ξερω το συγκεκριμενο πως ειναι.το σιποραξ παντως ολοι λενε οτι δε χαλαει ή κραταει αρκετα χρονια.

τα βιολογικα υλικα του φιλτρου τα ξεπλενουμε μονο με νερο του ενυδρειου και αυτο οταν δουμε οτι εχουνε βουλωσει πολυ,εχει πεσει η ροη κλπ.υπαρχει υπομνημα στους αρχαριους εδω που περιγραφει πως να γινει σωστα το καθαρισμα.διαβασε το οτι κιαν αποφασισεις να κανεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-11, 19:18
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

τα εχω διαβασει φιλε μου σε ευχαριστω!παρακολουθω το φορουμ πολυ πριν εγγραφω ουτως η' αλλως!οχι δεν διαλυεται για την ωρα,ουτε για αστειο!αμμωνια σταθερα μηδεν.ιχθυοφορτιση δεν εχω,2 μικρα fancy σε 80λ.απλα το σκεφτομαι για μελλοντικα(για χρυσοψαρα μιλαμε...μεγαλωνουν/λερωνουν!)!χωρος στο φιλτρο ("μανισιος"εννοω) δεν υπαρχει,αλλα σκεφτηκα να το βαλω σε τουλι και να το στριμωξω(με παιρνει) πανω απο το σφουγγαρι!τι λες γι'αυτο;σορυ αν ρωταω χαζομαρες..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-11, 19:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαζες ερωτησεις δεν υπαρχουν,χαζες απαντησεις υπαρχουνδεν ξερω πως ειναι το φιλτρο σου,αλλα με βαση το σκεπτικο οτι το σιποραξ κανει και μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση εγω θα εβαζα αν με επαιρνε
απτην αλλη ειναι εξοδο που φαινεται αποσα λες οτι μπορεις να αποφυγεις,οποτε αποφασιζεις και πρατεις εκτος αν σου πει καποιος πιο εμπειρος απο μενα κατι αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-11, 19:31
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

να εισαι καλα φιλε μου για τις χρησιμες συμβουλες σου!για την ωρα θα στριμωξω λιγα ακομη μακαρονακια(που μου βρισκονται κιολας)!
α,και κατι τελευταιο(σε επρηξα!):
το επιπλεον μακαρονι που εχω,το ειχα χρησιμοποιησει παλαιοτερα,αλλα ειναι σε αριστη κατασταση!το πλενω και το βαζω,η' απαγορευεται;
ααα,και να το ριξω ψιλο-χυμα διπλα απο το σφουγγαρι(με ψιλο-παιρνει),γινεται;

Υ1:εσυ ειπες οτι δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις!
Υ:2Αν θες ξανα-απαντας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-11, 19:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αποσο ξερω μπορεις να το βαλεις.για να μη σε παρω στο λαιμο μου ομως και για να εισαι σιγουρος μπορεις να το βαλεις σε ενα δοχειο με νερο απτο ενυδρειο και αντιχλωριο, να το αφησεις μια δυο μερες και να το βαλεις μετα.

στο λεω ομως με επιφυλαξη αυτο.καλυτερα να σου απαντησει και καποιος αλλος πανω σαυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-11, 19:37
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αποσο ξερω μπορεις να το βαλεις.για να μη σε παρω στο λαιμο μου ομως και για να εισαι σιγουρος μπορεις να το βαλεις σε ενα δοχειο με νερο απτο ενυδρειο και αντιχλωριο, να το αφησεις μια δυο μερες και να το βαλεις μετα.

στο λεω ομως με επιφυλαξη αυτο.καλυτερα να σου απαντησει και καποιος αλλος πανω σαυτο.
για την θεση που σου ειπα;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-11, 19:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για το που θα μπει τωρα ειναι καλυτερα να τα βαζεις σε διακριτα επιπεδα μεταξυ τους τα υλικα.και γιατι δουλευουνε καλυτερα/σωστα και γιατι ετσι θα μπορεις να βγαλεις κιεσυ ακρη πιο ευκολα αλλα και θα αποφυγεις τυχον προβληματα ροης κλπ αργοτερα.γιατι σιγα σιγα θα γεμισουνε βρωμα-βιολογια κιαυτα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-11, 19:42
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
για το που θα μπει τωρα ειναι καλυτερα να τα βαζεις σε διακριτα επιπεδα μεταξυ τους τα υλικα.ετσι θα μπορεις να βγαλεις κιεσυ ακρη πιο ευκολα αλλα και θα αποφυγεις τυχον προβληματα ροης κλπ αργοτερα.γιατι σιγα σιγα θα γεμισουνε βρωμα-βιολογια κιαυτα
παλαιοτερα το ειχα δοκιμασει,δεν υπυρχε προβλημα ροης!παντως απο οτι καταλαβα αλλο προβλημα δεν υπαρχει;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-11, 19:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν υπαρχει κατι αλλο που να μπορω να σκεφτω αυτη τη στιγμη αλλα δεν εχω και την τρελλη εμπειρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-11, 19:49
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπαρχει κατι αλλο που να μπορω να σκεφτω αυτη τη στιγμη αλλα δεν εχω και την τρελλη εμπειρια
σε ευχαριστω για ολα!!!να'σαι καλα φιλε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:smt 109:smt0 23:smt02 3
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-11, 19:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νασαι καλα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-11, 00:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι ολα τα μακαρονια βιολογικα υλικα.
Υπαρχει και μηχανικο υλικο σε μορφη μακαρονι.
πχ το eheim efhimech,
Tα ξεχωριζουμε απο τη πορωδη υφη (βιολογικα) και τη λεια ( μηχανικα).
Και φυσικα δεν εχουν ολα τα βιολογικα μακαρονια την ιδια αποδοση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-11, 11:07
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

σε ευχαριστω κι εσενα delta!για τα παραπανω που ελεγα με το φιλο μου,σχετικα με την θεση τοποθετησης μακαρονιου η' το σιποραξ τι λες;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-11, 11:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαλε το συμπερασμα σου γιατι δεν ξερω πως ειναι το φιλτρο σου κλπ

Δεν ειναι δυσκολο το θεμα της φιλτρανσης αν καταλαβεις πως "λειτουργουν" τα υλικα και εχεις κατανοησει τον κυκλο του αζωτου.

Με απλα λογια σου αναφερω οτι εχουμε τρια ειδη φιλτρανσης στο γλυκο νερο.
- μηχανικη (για ορατα σκουπιδια),
- βιολογικη (για την αμμωνια ΝΗ3 και τα νιτρωδη ΝΟ2 και υπο συνθηκες και τα νιτρικα ΝΟ3)
- και χημικη (για διαφορα τοξικα).

Η βασικη και απαραιτητη φιλτρανση ειναι η μηχανικη και βιολογικη φιλτρανσηκαι αν χρειαστει τοτε μονο προσθετουμε και χημικη.

Η μηχανικη φιλτρανση εκτος του καθαρισμου του νερου απο τα "χοντρα" σκουπιδια, προστατευει και τα βιολογικα υλικα κρατωντας τα καθαρα ετσι ωστε να κανουν πιο ευκολα τη δουλεια τους φιλοξενωντας πολλα βακτηρια που δεσμευουν και μεταβολιζουν τους ρυπους (αμμωνια κλπ).
Για να γινει αυτο λοιπον πρεπει η μηχανικη φιλτρανση να ειναι πριν την βιολογικη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-08-11, 11:36
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

παιδια εγω εχω φιλτρο παραληλλογραμο μικρο και εχει μεσα ενα μαυρο σφουγγαρακι! θα στριμωξω το σφουγγαρακι αυτο και θα βαλω εκει μερικα μπαλακια σπινοραξ? ( οπως λεγεται παντα το ξεχναω )
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-08-11, 11:49
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαλε το συμπερασμα σου γιατι δεν ξερω πως ειναι το φιλτρο σου κλπ

Δεν ειναι δυσκολο το θεμα της φιλτρανσης αν καταλαβεις πως "λειτουργουν" τα υλικα και εχεις κατανοησει τον κυκλο του αζωτου.

Με απλα λογια σου αναφερω οτι εχουμε τρια ειδη φιλτρανσης στο γλυκο νερο.
- μηχανικη (για ορατα σκουπιδια),
- βιολογικη (για την αμμωνια ΝΗ3 και τα νιτρωδη ΝΟ2 και υπο συνθηκες και τα νιτρικα ΝΟ3)
- και χημικη (για διαφορα τοξικα).

Η βασικη και απαραιτητη φιλτρανση ειναι η μηχανικη και βιολογικη φιλτρανσηκαι αν χρειαστει τοτε μονο προσθετουμε και χημικη.

Η μηχανικη φιλτρανση εκτος του καθαρισμου του νερου απο τα "χοντρα" σκουπιδια, προστατευει και τα βιολογικα υλικα κρατωντας τα καθαρα ετσι ωστε να κανουν πιο ευκολα τη δουλεια τους φιλοξενωντας πολλα βακτηρια που δεσμευουν και μεταβολιζουν τους ρυπους (αμμωνια κλπ).
Για να γινει αυτο λοιπον πρεπει η μηχανικη φιλτρανση να ειναι πριν την βιολογικη.
να'σαι καλα φιλε μου,το "επιασα"!θα προσθεσω λιγο ακομη μακαρονι (μηχανικο υλικο) πανω απο το σφουγγαρι (βιολογικο-αν τα λεω καλα)!χημικη φιλτρανση,αν καταλαβα εννοεις τον ανθρακα,τον οποιο τον ειχα τις πρωτες μερες του ενυδρειου χωρις ψαρια!απο τοτε γιοκ!οσον αφορα την προετοιμασια του μακαρονιου,ο φιλος παραπανω (που με βοηθησε παρα πολυ),μου προτεινε,μιας και το ειχα χρησιμοποιησει παλαιοτερα,να το βαλω πρωτα σε νερο ενυδρειου με αντιχλωριο για μια μερα!ολα οκ με αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-08-11, 12:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
να'σαι καλα φιλε μου,το "επιασα"!θα προσθεσω λιγο ακομη μακαρονι (μηχανικο υλικο) πανω απο το σφουγγαρι (βιολογικο-αν τα λεω καλα)!χημικη φιλτρανση,αν καταλαβα εννοεις τον ανθρακα,τον οποιο τον ειχα τις πρωτες μερες του ενυδρειου χωρις ψαρια!απο τοτε γιοκ!οσον αφορα την προετοιμασια του μακαρονιου,ο φιλος παραπανω (που με βοηθησε παρα πολυ),μου προτεινε,μιας και το ειχα χρησιμοποιησει παλαιοτερα,να το βαλω πρωτα σε νερο ενυδρειου με αντιχλωριο για μια μερα!ολα οκ με αυτο;
Ολα τα υλικα μπορουν να κανουν βιολογικη και μηχανικη φιλτρανση ακομα και τα χημικα (ενεργος ανθρακας).
Απλα καποια εχουν καλυτερη δραση σε ενα τομεα.
Βιολογικο καλο θεωρειται οποιο εχει την πιο πορωδες επιφανεια και συνεπως την καλυτερη δυνατοτητα φιλοξενιας μεγαλυτερου πληθυσμου βακτηριων.
Αν το μακαρονι δεν ειναι λειο και ειναι πορωδες, κανει για βιολογικο και οχι για μηχανικο, αφου στην αρχη της σειρας των υλικων (συμφωνα με τη ροη του νερου) θα στομωνει απο τα χοντρα σκουπιδια και δεν θα κανει ουτε βιολογικη ουτε καλη μηχανικη φιλτρανση αν το εχεις πρωτο.
Το σφουγγαρι για μηχανο-βιολογικο πριν απο το μακαρονι.
-------------------------
Το παλιο υλικο αν το ειχες πλυνει καλα ή απολυμανει, δεν μπορει να επαναφερει την βιολογια του οπως αν το ειχες αφησει απλα να στεγνωσει με ελαφρυ πλυσιμο σε νερο ενυδρειου.

Απο την αλλη υπαρχει και ο παραγοντας: τι "επαιζε" στο προηγουμενο ενυδρειο?
Αν ειχες ασθενειες κλπ θα επρεπε να το απολυμανεις το υλικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-08-11 στις 12:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-08-11, 12:13
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ok ειμαι ενταξει!το νερο περνα πρωτα απο το σφουγγαρι(συμφωνα με την διαταξη του φιλτρου!),οποτε στριμωχνω και λιγο ακομη μακαρονακι μετα το σφουγγαρι και διπλα στην θηκη του ηδη υπαρκτου μακαρονιου!

σε ευχαριστω παααρα παααρα πολυ φιλε μου!!!
να σαι καλα!!!!

ωπ,τωρα το ειδα!να το απολυμανω πως;
δεν θυμαμαι να ειχα ασθενεια,αλλα ας ειμαι σιγουρος,μιας και δεν το βιαζομαι καθως οπως ειπα εχω ηδη μεσα στο φιτρο 100% στρωμενο υλικο...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-08-11, 12:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
ωπ,τωρα το ειδα!να το απολυμανω πως;
δεν θυμαμαι να ειχα ασθενεια,αλλα ας ειμαι σιγουρος,μιας και δεν το βιαζομαι καθως οπως ειπα εχω ηδη μεσα στο φιτρο 100% στρωμενο υλικο...
Αν δεν ειχες προβληματα, απλα πλυνετο πολυ καλα να καθαρισουν οι ποροι του. Αφου εχεις ηδη στρωμενο υλικο ειναι θεμα ημερων να στρωθει και αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-08-11, 12:37
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

επειδη ειμαι λιγο φοβιτσιαρης λεω να το αφησω και λιγο σε νερακι!τρομαζω μην παθουν τιποτα τα ψαρακια!
σε ευχαριστω παντως!ηταν πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου!

Υ:ηδη το επλυνα καλα οπως μου ειπες!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-08-11, 12:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και τι θα γινει αν το αφησεις σε νερακι?
Αν φοβασαι κανει απολυμανση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-08-11, 12:56
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

πως γινεται;;;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-08-11, 13:02
Το avatar του χρήστη Bill Bizkit
Bill Bizkit Ο χρήστης Bill Bizkit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2011
Περιοχή: Αθήνα Παγκράτι-Βύρωνας
Μηνύματα: 129
Send a message via Skype™ to Bill Bizkit
Προεπιλογή

παιδιαα εγω θα βαλω σιποραξ! σε μπαλακια και θα πιεσω το σφουγγαρακι ωστε να χωρεσουν αφου τα βαλω αυτα κανουν δουλεια η πρεπει να κανω και τιποτα αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-08-11, 13:06
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιαα εγω θα βαλω σιποραξ! σε μπαλακια και θα πιεσω το σφουγγαρακι ωστε να χωρεσουν αφου τα βαλω αυτα κανουν δουλεια η πρεπει να κανω και τιποτα αλλο?
μια χαρα μου ακουγεται εμενα,αλλα κατσε να πουν και αλλοι...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-08-11, 13:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για να μη μπερδεψω τον ανθρωπο με αυτο που του ειπα,να εξηγησω κατι.το "μουλιασμα" στο νερο με αντιχλωριο,δεν το ειπα για να απολυμανθουνε τα υλικα,το προτεινα μονο σαν τροπο καθαρισματος πριν τα βαλει στο φιλτρο απτο πλυσιμο που αναφερε οτι ειχε κανει στο παρελθον. και για να ειμαι ειλικρινης το θεμα των ασθενειων στο παρελθον εγω δεν το σκεφτηκα.γιαυτο ειπα να περιμενει να ακουσει και απο αλλους τι θα πουνε.

janickrules, τον delta66 ακουσε οχι εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-08-11, 13:16
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

δεν σε εκραξε κανεις ρε!!!!!!!!
ισα-ισα,σε ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες!
μια χαρα τα ειπες!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-08-11, 13:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι ρεσυ προς θεου,αλλα αφου παμε να κανουμε καλο, μην κανουμε κακο στο τελος

τα λεω για να τα ακουω κιεγω μη νομιζεις
αλλα να, βλεπεις? αμα δεν εχεις εμπειρια με κατι και δεν το ξερεις καλα, δεν μπορεις και να το μεταδωσεις σωστα.το θεμα τις ασθενειας εγω δεν το σκεφτηκα,η κιαν το σκεφτηκα δεν το ανεφερα,ακομα κιαν το ηξερα,μου ξεφυγε.και ειναι το βασικοτερο!
γιαυτο χρειαζονται κιαλλες γνωμες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08338 seconds with 13 queries