Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-09, 18:34
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή Αιφνιδιος θανατος

Καλησπερα παιδια.Επιστρεφοντας απο την δουλεια μου το μεσημερι ειδα το ενυδρειο μου κ φρικαρα!!!Ενας δισκος,καμια δεκαρια καρδιναλιους κ μερικα ροδοστομα ανασκελα!Χθες ηταν ολα οκ.Το μονο που εκανα χθες ηταν να βαλω καποια παλια ξυλα μεσα που τα ειχα βγαλει για καθαρισμα γιατι ειχαν πιασει αλγη κ κανα δυο καινουργια τα οποια ειχα πλυνει με ζεστο νερο.Εκανα μετρησεις κ βρηκα
PH 6
GH 10
KH 3
NO2 0,25
NH3/NH4 0,50
Τι παει στραβα εδω?
Κανω ηδη αλλαγη 50% με νερο απο οσμωση.Καμια συμβουλη στο τι αλλο να κανω?Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-09, 20:41
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Ενας δισκος,καμια δεκαρια καρδιναλιους κ μερικα ροδοστομα ανασκελα!Χθες ηταν ολα οκ.

Πρώτα απ΄όλα περαστικά.
Ολα σου τα ψάρια ήταν αυτά ή ζουν κάποια μέσα στο ενυδρείο τώρα?
Πόσα λίτρα είναι η γυάλα σου και πόσο καιρό κάνεις αλαγές νερού με μόνο Α/Ο και γράψε αν προσθέτεις κάποια ιχνοστοιχεία στο νερό.Επίσεις ψάξε να βρεις μήπως έπεσε κάτι πάνω στα ξύλα σου όσο τα είχες εκτός ενυδρείου(ίσως κάποιο εντομοκτόνο).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-09, 21:42
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Υπαρχουν ακομα 2 δισκοι μεσα στο ενυδρειο,μερικοι καρδιναλιοι κ λιγοι ροδοστομοι.Το ενυδρειο ειναι περιπου 180lt καθαρα.Αλλαγες κανω μια φορα το μηνα 50% κ προσθετω discus trace.Στα ξυλα δεν επεσε κατι επανω.Κ πριν τα βαλω τα επλυνα με ζεστο νερο.Οι μετρησεις πως ειναι?Τι αλλο μπορω να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-09, 22:31
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

βασικα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα το 30% κ νομιζω μονο απο νερο οσμωσης.
απο οτι βλεπω εχεις υψηλη αμμωνια κ νιτρωδη...
πρεπει αμεσα να μηδενιστουν.
κανε μια αλλαγη νερου,ξανακανε τεστ αμμωνιας κ νιτρωδη κ αν εχεις ακομα κανε μικρες αλλαγες νερου μεχρι να μηδενιστουν..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-09, 07:32
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geoil Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν ακομα 2 δισκοι μεσα στο ενυδρειο,μερικοι καρδιναλιοι κ λιγοι ροδοστομοι.Το ενυδρειο ειναι περιπου 180lt καθαρα.Αλλαγες κανω μια φορα το μηνα 50% κ προσθετω discus trace.Στα ξυλα δεν επεσε κατι επανω.Κ πριν τα βαλω τα επλυνα με ζεστο νερο.Οι μετρησεις πως ειναι?Τι αλλο μπορω να κανω?
Αφού κάποια ψάρια σου ζουν,δεν μιλάμε για ολική διλητηρίαση.Από την άλλη οι μετρήσεις σου δεν δικαιολογούν τις απόλειες που είχες.Η γνώμη μου είναι να κάνεις συχνότερες αλαγές νερού,με μικρότερο ποσοστό (20% ανά 7-10 μέρες),και να περιμένεις.Επίσεις μην προσθεσεις άλλα ζωντανά,μεχρι να δούμε τι συνέβει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-09, 08:04
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

για το ph εισαι σιγουρος οτι ειναι 6 ακριβως και οχι μικροτερο
πολλα ψαρια εμποριου ζοριζονται να ζησουν σε ph κατω 6.5 να το ξερεις
η βαζε και αλλα στοιχεια στο νερο η κανε μιξη με δικτυου ....το ενυδρειο σου θα εχει ελλειψη στοιχειων απαραιτητα για την ζωη εφοσον βαζεις μονο α.ο. και traces......
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-06-09, 08:13
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Το Ph το μετρησα με test της sera.Θα ξανακανω ολες τις μετρησεις παλι σημερα κ θα σας τις πω.Που πρεπει να φτασει για να ειναι ικανοποιητικο για τα δισκακια?Οταν λες να βαλω και αλλα στοιχεια τι εννοεις?Τι να ριχνω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-06-09, 08:18
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ειχα και εγω ψαρακια κοντα στο 6 αλλα το εβλεπα οτι ζοριζοντουσαν πολυ
ακομα και με τις ανασες τους...δεν τρωγαν με ορεξη δεν ηταν κινητικα....αρχισα λοιπον να σταματω τα ζουμια εμποριου και να κανω μιξη α.ο. με δικτυο ......τωρα εδω και καιρο ειμαι στο 7 και τα ψαρια ειναι εντελως διαφορετικα ......ακομα και το καινουργιο μου ενυδρειο το ξεκινησα με 6 αλλα ειδα τα ιδια και εχασε και ενα φοβερο ψαρι ...οποτε και αυτο το ανεβασα κοντα στο 7


η αποψη μου δηλαδη ειναι να ανεβασεις το ph σιγα σιγα εννοειται με αλλαγες νερου εφοσον βεβαια λες οτι δεν εριξες κανα καθαριστικο στα ξυλα που καθαρισες
-------------------------
εγω εβαζα μαζι με discus trace και ηλεκτρολυτες και μερικα ακομα ιχνοστοιχεια δεν θυμαμαι μαρκα....αλλα τα καλυτερα αποτελεσματα τα ειδα με τη μιξη νερο δικτυου και γλυτωσα απο τα μπουκαλακια
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 24-06-09 στις 08:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-06-09, 08:37
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Καπου διαβασα για το discus preis το οποιο προστειθετε αντι για νερο βρυσης το οποιο δεν εχει σταθερες παραμετρους.Ειναι καλυτερο αυτο ή το νερο βρυσης?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-06-09, 08:41
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

δε ξερω να σου απαντησω για το κατα ποσο ειναι πληρες αλλα η αποψη μου ειναι καλυτερα νερακι με αντιχλωριο με ολα τα καλα στοιχεια του κομπλε......
περιμενε και αλλες αποψεις/εμπειριες παιδιων με δισκους

εγω μιλαω εκ πειρας δικων μου ψαριων που ζοριζονται στο 6

τα δικα σου τι συμπεριφορα εχουν ????
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-06-09, 08:54
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Μια χαρα συμπεριφορα ειχαν.Δεν ειχα παρατηρησει κατι στραβο.Ισα ισα που ειχα για πολλους μηνες συνεχομενες γεννες.Οταν λες νερο με αντιχλωριο δεν ειναι ιδιο με νερο απο Α/Ο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-09, 08:56
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εννοω οτι στο μερος του νερου απο τη βρυση πρεπει να βαζουμε αντιχλωριο σε καταλληλη αναλογια που αναγραφεται στις οδηγιες εκτος αν ετοιμαζεις το νερο σε δεξαμενη οπου καθεταιολη τη βδομαδα
στο νερο της α.ο. οχι
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-09, 14:41
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Συμφωνώ με την άποψη του mikele. Με τα ιχνοστοιχεία είχα πρόβλημα. Από τότε που τα σταμάτησα και βάζω αο με νερό δικτύου αντε και λίγο strescoat όλα πάνε καλά. Bέβαια το νερο δικτύου που βάζω είναι από φίλτρο βρύσης που δεν αφήνει χλωριο και άλλα βλαβερά στοιχεία. Εβαζα (remineral της denerle κ discus trace). Η γνώμη μου είναι μακριά από χημικά ζουμιά. Θέλουν ακριβείς δοσολογίες κ πάλι δεν τα εμπιστεύομαι. Από την άλλη χρειάζονται ιχνοστοιχεία γιατί σκετό το αο είναι νεκρό νερό. Επομένως εσύ αποφασίζεις....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-09, 15:36
Το avatar του χρήστη hawai
hawai Ο χρήστης hawai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 73
Cool

Eγω πιστευω οτι δυιστανται οι αποψεις και ειναι πως θα κατσει!Προσωπικα βαζω μονο α/ο και συμπληρωματα,γιατι δεν εμπιστευομαι το νερο του δυκτιου και τα φαρμακα που ριχνουν μεσα απο την ΕΥΑΘ σε καθε περιοχη!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-06-09, 15:50
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για να μην δημιουργουμε μυθους και σχολες, και οι δυο μεθοδοι εχουν τα πλεονεκτηματα και τα μεινοεκτηματα τους..
Το μεν νερο βρυσης εχει το ρισκο της μεταβλητοτητας και της αμφιβολης ποιτητας.
Επισης η σχεση KH/GH ειναι πολυ πιο δυσκολο να αλλαξει με μιξη νερου βρυσης.
Τα αλατα ανασυνθεσης για την ΑΟ απαιτουν στοιχειωδη ακριβεια στη χρηση, αλλα κατα τ'αλλα ειναι μαλλον ευκολοτερα.
Οσο για το Ph, τα ψαρια του αμαζονιου γενικως δεν εχουν προβλημα με χαμηλο Ph.
Ομως εχει παρατηρηθει σε δισκους εκτροφης οτι αν δεν γινει σταδιακη προσαρμογη σε χαμηλο Ph (μιλαμε για μηνες) τοτε το χαμηλο Ph δεν τους κανει καλο.
Οπως και να χει το προβλημα που εμφανιστηκε δεν οφειλεται στα traces.

Υποψιαζομαι.. α. Θερμοκρασια/Αναταραξη (ελλειψη οξυγονου).
β. κατι τοξικο στο νερο

Κατι δεν παει καλα επισης ωστε να εχει σηκωσει αμμωνια ενα παλιο ενυδρειο....
Απο τα μεχρι τωρα στοιχεια δεν προκυπτει το πως.
(Δυσκολο τα νεκρα ψαρια να προφτασαν να αποσυντεθουν και να σηκωσουν αμμωνια...)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-09, 07:15
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην δημιουργουμε μυθους και σχολες, και οι δυο μεθοδοι εχουν τα πλεονεκτηματα και τα μεινοεκτηματα τους..
Το μεν νερο βρυσης εχει το ρισκο της μεταβλητοτητας και της αμφιβολης ποιτητας.
Επισης η σχεση KH/GH ειναι πολυ πιο δυσκολο να αλλαξει με μιξη νερου βρυσης.
Τα αλατα ανασυνθεσης για την ΑΟ απαιτουν στοιχειωδη ακριβεια στη χρηση, αλλα κατα τ'αλλα ειναι μαλλον ευκολοτερα.
Οσο για το Ph, τα ψαρια του αμαζονιου γενικως δεν εχουν προβλημα με χαμηλο Ph.
Ομως εχει παρατηρηθει σε δισκους εκτροφης οτι αν δεν γινει σταδιακη προσαρμογη σε χαμηλο Ph (μιλαμε για μηνες) τοτε το χαμηλο Ph δεν τους κανει καλο.
Οπως και να χει το προβλημα που εμφανιστηκε δεν οφειλεται στα traces.

Υποψιαζομαι.. α. Θερμοκρασια/Αναταραξη (ελλειψη οξυγονου).
β. κατι τοξικο στο νερο

Κατι δεν παει καλα επισης ωστε να εχει σηκωσει αμμωνια ενα παλιο ενυδρειο....
Απο τα μεχρι τωρα στοιχεια δεν προκυπτει το πως.
(Δυσκολο τα νεκρα ψαρια να προφτασαν να αποσυντεθουν και να σηκωσουν αμμωνια...)
Συμφωνώ με τον SIR το ποιο πιθανό είναι από έλλειψη οξυγόνου .
Κάπου αλλού έχεις αναφέρει για να μην ψαχνώμαστε έτσι γενικά ότι έχεις 180 λίτρα που έχεις δίσκους και κάνεις αλλαγή μία φορά τον μήνα 50% .

Αλλαξε την ρουτίνα αλλαγών σου ειδικά σε ένα ενυδρείο που είναι απαγορευτικό για δίσκους ΙΜΟ.

Και κάτι άλλο είναι κατά την γνώμη μου δεν είναι σωστό να έχω καθαρό νερό από ΑΟ και μετά να του προσθέτω νερό από βρύση . Δεν είναι μόνο το χλώριο και οι χλωραμίνες , το GH και το KH που θέλουμε να ρυθμίσουμε υπάρχουν και άλλα στοιχεία που δεν τα θέλουμε στο νερό μας όπως βαριά μέταλλα κτλ . Φυσικά είναι ποιο εύκολο να έχεις ακρίβεια με τα σκευάσματα όπως το preis κτλ και να έχεις τις συνθήκες που θες παρά με το νερό της βρύσης που ειδικά τώρα το καλοκαίρι μπορεί να έχει άλλες παραμέτρους σε σχέση με τον χειμώνα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-06-09, 07:16
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

τελικα μετρησεις εκανες σωστες...??για δωσε
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-06-09, 07:58
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια.Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Δυστυχως δεν προλαβα να κανω test χθες λογο τρεξιματος.Θα γινουν σημερα το απογευμα ομως κ θα τις ανακοινωσω να μου πειτε συμπερασματα.Ηδη εχει εξατμιστει περιπου το 10% λογο της συνεχομενης χρησης της αεραντλιας οποτε σκεφτομαι για αρχη να το συμπληρωσω με νερο βρυσης κ αντιχλωριο κ αναλογα με τις μετρησεις μου λετε την γνωμη σας για την συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-06-09, 08:17
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

θα κανεις μια μετρηση πριν την αλλαγη νερου
καιμια μετα
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-06-09, 22:37
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Τα νεα δεδομενα ειναι τα εξης:
Πριν απο την συμπληρωση του νερου που ειχε εξατμιστει οι μετρησεις ηταν Ph 6,2 Gh 5 Kh 2 NO2 0 NH3/4 O.
Μετα την προσθηκη περιπου 16 lt νερου απο την βρυση με αντιχλωριου οι μετρησεις ειναι Ph 6,4 Gh 6 Kh 2 NO2 O NH3/4 O.
Αναμενω τις οδηγιες σας
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-06-09, 00:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπου αλλού έχεις αναφέρει για να μην ψαχνώμαστε έτσι γενικά ότι έχεις 180 λίτρα που έχεις δίσκους και κάνεις αλλαγή μία φορά τον μήνα 50% .

Αλλαξε την ρουτίνα αλλαγών σου ειδικά σε ένα ενυδρείο που είναι απαγορευτικό για δίσκους ΙΜΟ.

Και κάτι άλλο είναι κατά την γνώμη μου δεν είναι σωστό να έχω καθαρό νερό από ΑΟ και μετά να του προσθέτω νερό από βρύση .
Ξεκίνα με πολύ συχνότερες αλλαγές νερού και φρόντισε να έχεις και ανατάραξη σωστή στην επιφάνεια.

Θα πρότεινα πάντως και εγώ νερό από Α.Ο. και preis.

Αν μιλάμε για 180 μεικτά λίτρα άρα ίσως και για λιγότερα από 150 καθαρά....τότε 100% θέλεις πολύ τακτικές αλλαγές νερού και ....μεγαλύτερο ενυδρείο για να συνεχίσεις με δίσκους.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-06-09, 08:13
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Αναταραξη επιφανειας υπαρχει ηδη μετα την μονιμη εγκατασταση αεραντλιας κ οι αλλαγες θα μπουν σε εβδομαδιαια βαση.Τα λιτρα μου ειναι 180 καθαρα οπως εχω πει αρκετα πιο πανω οποτε δεν χρειαζετε να ψαχνοσαστε για κατι.Δυστυχως δεν υπαρχει χωρος για μεγαλυτερο ενυδρειο.Το συγκεκριμενο τρεχει απο το 2003 κ δεν ειχε ποτε προβληματα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-06-09, 08:46
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geoil Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναταραξη επιφανειας υπαρχει ηδη μετα την μονιμη εγκατασταση αεραντλιας κ οι αλλαγες θα μπουν σε εβδομαδιαια βαση.Τα λιτρα μου ειναι 180 καθαρα οπως εχω πει αρκετα πιο πανω οποτε δεν χρειαζετε να ψαχνοσαστε για κατι.Δυστυχως δεν υπαρχει χωρος για μεγαλυτερο ενυδρειο.Το συγκεκριμενο τρεχει απο το 2003 κ δεν ειχε ποτε προβληματα
αργά ή γρήγορα, πάντα θα εμφανιστούν προβλήματα σε ακατάλληλα ενυδρεία. και σε σένα δυστυχώς εμφανίστηκαν με την χειρότερη μορφή. με "αιφνίδιο" θάνατο.
σίγουρα θα πρέπει να αναθεωρήσεις, στο θέμα αλλαγών. και όταν έχουμε δίσκους ή τους δίνουμε πολύ μεγάλο ενυδρειο ή κάνουμε συχνές αλλαγές.

αυτά στα λέει κάποιος που επίσης έχει μικρο ενυδρειο για δίσκους. πριν τους βάλω όμως είχα δεχτεί ότι για να μπορώ να τους χαίρομαι θα πρέπει να κάνω και εγώ το κάτι παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-06-09, 12:19
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

διαβασα πριν οτι εγραψες "συμπληρωσα το νερο που εξατμιστηκε" αν δε κανω λαθος......το οτι εξατμιζεται μια ποσοτητα νερου δε σημαινει οτι "καθαριζει" το νερο ....παραμενει επιβαρυμμενο

θα αφαιρεις παντα νερο πριν τις αλλαγες .......

αν αρχισες μιξη με νερο βρυσης θα προχωρας πολυ σταδιακα μη ανεβασεις αποτομα πεχα
θα βρεις μια αναλογια στα λιτρα σου και θα κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες στην ιδια αναλογια

καλη συνεχεια
-------------------------
τωρα που εγραψες τα λιτρα σου να ξερεις πανω απο 3 ενηλικα ψαρια δε μπορεις να εχεις .....και παλι αυτα να ειναι πολυ "στρωμενα" ψαρια και μαθημενα στο χωρο που ζουνε ....και με την προυποθεση να εχει υψος ....και και και .......και χωρις αλλα ψαρακια κοπαδακια κτλ κτλ
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 26-06-09 στις 12:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-06-09, 14:08
Το avatar του χρήστη hawai
hawai Ο χρήστης hawai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Και οπως ηδη εχει διατυπωθει οτι,οταν εξατμιζεται νερο τα μεταλλα παραμενουν,η συμπληρωση να ειναι μονο με Α/Ο ωστε οι τιμες να παραμενουν ιδιες!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-06-09, 21:35
Το avatar του χρήστη SPACE
SPACE Ο χρήστης SPACE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hawai Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οπως ηδη εχει διατυπωθει οτι,οταν εξατμιζεται νερο τα μεταλλα παραμενουν,η συμπληρωση να ειναι μονο με Α/Ο ωστε οι τιμες να παραμενουν ιδιες!
ποιες τιμες θα παραμεινουν?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-06-09, 22:53
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

GH κυρίως.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-06-09, 23:27
Το avatar του χρήστη hawai
hawai Ο χρήστης hawai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
GH κυρίως.
Aκριβως και ΚΗ απο την συσσωρευση των μεταλλων!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-06-09, 17:30
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Εννοειτε οτι η συμπληρωση του νερου απο την εξατμιση θα γινετε απο Α/Ο.Απλα στην συγκεκριμενη περιπτωση συμπληρωθηκε απο βρυση επειδη το ενυδρειο ειχε μονο νερα απο Α/Ο μεσα κ ηθελα να αλλαξουν λιγο οι τιμες
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-06-09, 07:26
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

να μην συμπληρωνεις
να αφαιρεις και την υπολοιπη ποσοτητα και μετα να βαζεις νερο κανονικα με την αναλογια που αντιστοιχει στο ενυδρειο σου
μεσα σε μια βδομαδα 10 μερες ( οπου ειναι η αλλαγη ρουτινας ) ποσο νερο σου εξατμιζεται?? μη τεμπελιαζεις και απλα συμπληρωνεις νερο θα εχεις ασταθεις μετρησεις παλι
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θανατος.... thanasis76 Malawi 32 05-10-08 00:10
θανατος ψαριων docrx8 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 05-05-08 16:56
θανατος pleco matthaios007 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 1 10-04-07 09:21
ΘΑΝΑΤΟΣ newfish Malawi 0 23-12-02 17:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08335 seconds with 13 queries