Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-08, 13:32
pantelis51 Ο χρήστης pantelis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή 2 θανατοι σε 2 μέρες

Χθες το πρωί, δίπλα στο ξύλο, βρήκα νεκρό ένα Guppy και σήμερα το πρωί ακριβώς στο ίδιο σημείο το θηλυκό του, που ήτανε και έγκυος.

Τα συγκεκριμένα ψάρια τα είχα αγοράσει τη Πέμπτη και σήμερα μέρα Κυριακή, και τα δύο νεκρά...

Μου κάνει εξαιρετική εντύπωση που τα βρήκα νεκρά ακριβώς στο ίδιο σημείο, στο πυθμένα του ενυδρείου, στο δεξιό σημείο που στενεύει η εσοχή της "σπηλιάς" του ξύλου. Και τα δύο ήτανε από τα ζωηρότερα του ενυδρείου μου…

Ξέρει κανείς αν τα Guppyέχουνε τη τάση να χώνονται σε περίεργα μέρη;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-08, 13:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γενικοτερα τα ψαρια εξερευνουν καθε περιοχη που μπορουν να φτασουν στη ζωνη κολυμβησης τους...τα γκαπι επειδη συμβαινει να ειναι και μικροσωμα μπορουν να χωθουν παντου...ειχα βγαλει αρκετα απο τις εσοχες πισω απο το φιλτρο μου ..ευτυχως ζωντανα..(οταν ειχα γκαπι..)
αλλα θα πρεπει και να σκεφτεις το ενδεχομενο να πεθαναν απο αλλη αιτια και απλα το ρευμα του νερου να οδηγει σε κεινο του σημειο οπου τα ψαρια καταληγουν..
απλα σκεψεις που μπορει να σε προβληματισουν...καλη τυχη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-08, 14:29
pantelis51 Ο χρήστης pantelis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήτανε πως έφταιγε το Bacteria Bloom που είχα πριν μέρες και η θερμοκρασία νερού.

Όσο αφορά το πρώτο, από τη στιγμή που κατάλαβα πως είχα bacteria bloom το αντιμετώπισα μέσα σε 3 μέρες με ζωντανά βακτήρια και καμία αλλαγή νερού. Τώρα το νερό μου είναι ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ.

Η θερμοκρασία του νερού πάλι είναι στους 26 βαθμούς και την ελέγχω κάθε μέρα τουλάχιστον από 1 φορά.

Το αν ήτανε τα συγκεκριμένα ψάρια άρρωστα δεν το ξέρω.... Αλλά έχω την εντύπωση πως όταν είναι άρρωστα δεν έχουνε διάθεση, ενώ τα συγκεκριμένα ήτανε το ακριβώς αντίθετο! Και ο petshopας από τον οποίο αγοράζω είναι πολύ ξηγημένος και όταν έτυχε να διαλέξω κάτι ψάρια που τύχαινε να είναι άρρωστα δεν μου τα πούλησε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-08, 18:07
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

παντως τα γκαπυ δεν εχουν την ιδιοτητα να κρυβονται παρα μονο οταν δεν ειναι καλα και ειναι ετοιμα να ψωφησουν ...κολυμπαν στα μεσα και πανω του ενυδρειου ζωηρα
....κανε μετρησεις στο νερο σου να δεις μηπως αλλαξε κατι που τα πειραξε....
ισως δεν τα εκανες καλη προσαρμογη οταν τα πηρες και ζοριστηκαν.....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-08, 18:38
mpourmpoulithras Ο χρήστης mpourmpoulithras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelis51 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες το πρωί, δίπλα στο ξύλο, βρήκα νεκρό ένα Guppy και σήμερα το πρωί ακριβώς στο ίδιο σημείο το θηλυκό του, που ήτανε και έγκυος.

Τα συγκεκριμένα ψάρια τα είχα αγοράσει τη Πέμπτη και σήμερα μέρα Κυριακή, και τα δύο νεκρά...

Μου κάνει εξαιρετική εντύπωση που τα βρήκα νεκρά ακριβώς στο ίδιο σημείο, στο πυθμένα του ενυδρείου, στο δεξιό σημείο που στενεύει η εσοχή της "σπηλιάς" του ξύλου. Και τα δύο ήτανε από τα ζωηρότερα του ενυδρείου μου…

Ξέρει κανείς αν τα Guppyέχουνε τη τάση να χώνονται σε περίεργα μέρη;

Καταρχήν λυπάμαι πολύ για τα ψαράκια σου. Δεύτερον κάνε ένα τεστ στο νερό σου για να δεις αν όλα πάνε καλά . τρίτον όσο αφορά το ίδιο σημείο δες αν το ρεύμα από το φίλτρο σου περνά από εκεί έτσι την είχα πατήσει και εγώ, φτιάξε ένα Μίκρο μπαλάκι με χαρτί γύρο στα 2 cm και ριξτω στο νερό παρατήρησε αν περάσει από αυτό το σημείο. Επίσης έκανες σωστά τι διαδικασία προσαρμογής των ψαριών πριν τα ρήξεις. Και μια τελευταία πιθανότητα μήπως ήταν αρρώστα πριν τα αγοράσεις? Παρακαλώ παρατήρησε και τα υπόλοιπα ψαράκια σου και ανέφερες μας τυχών δυσχρωμίες απολέπιση η ασπράδια στα πτερύγια τους που πριν δεν είχαν. Α!! προσοχή αν έστω ότι τα ψαράκια σου είχαν μολυνθεί πριν τα αγοράσεις παίζει να έχουν μολυνθεί και αλλά
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-08, 19:26
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Μίκρο μπαλάκι με χαρτί γύρο στα 2 cm και ριξτω στο νερό

?????
αυτο θα μεινει στην επιφανεια και θα κανει βολτες
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-08, 19:30
mpourmpoulithras Ο χρήστης mpourmpoulithras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
Μίκρο μπαλάκι με χαρτί γύρο στα 2 cm και ριξτω στο νερό

?????
αυτο θα μεινει στην επιφανεια και θα κανει βολτες
μετα απο 1 - 2 λετπα βουλιζει ( σχετικη πυκνοτιτα νερου φυσικου χαρτιου 1/109 ) αδυνατο να επιλεει για παντα


φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-08, 20:53
pantelis51 Ο χρήστης pantelis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Η προσαρμογή νομίζω πως ήτανε πολύ καλή. 20 λεπτά το σακουλάκι στο νερό και έπειτα κάθε 15 λεπτά από λίγο νερό μέσα για καμιά 4-5 φορές.

Από τη πρώτη στιγμή που τα έβαλα τους άρεσε η επιφάνεια και συγκεκριμένα να κολυμπάνε αντίθετα από τη ροή του φίλτρου. Κανένα άλλο ψάρι δεν ανεβαίνει πάνω, παρά μόνο για να φάει.

Θα κάνω αυτό με το μπαλάκι αν και δεν νομίζω... Από τη στάση που βρήκα τα ψαράκια μάλλον ήθελα να βγούν από τη σπηλιά, όχι να μπούνε. Και εκτός αυτού να πέθαναν κάπου αλλού και να παρασύρθηκαν εκεί δεν το νομίζω γιατί έχω κοχύλια και πέτρες και όλο και κάπου θα σκάλωναν...

Τα χρώματα των υπολοίπων είναι φυσιολογικά. Ούτε κουκίδες ούτε τίποτα. Το μόνο εκνευριστικό είναι το αρσενικό indian που όλο κυνηγάει το αρσενικό Pluty και μου 'ρχεται να το δώσω.

Αύριο θα πάω να αγοράσω άλλα και για κάθε ενδεχόμενο θα βάλω και μια κάμερα να καταγράφει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-08, 23:17
Iznogoud Ο χρήστης Iznogoud δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelis51 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Αύριο θα πάω να αγοράσω άλλα και για κάθε ενδεχόμενο θα βάλω και μια κάμερα να καταγράφει.
Ο μεγάλος αδελφός και στα ενυδρεία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-08, 23:23
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Μην αγορασεις αλλα πρωτου βγαλεις μια ακρη.Απο φυτα τι εχεις μεσα?Κανε μετρηση για αμμωνια και τσεκαρε και νιτρικα-νιτρωδη
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σταθερές τιμές τις τελευταίες 9 μέρες Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 25 22-10-07 09:30
Ξαφνικοι θανατοι IRENE Ζωοτόκα 11 14-11-06 00:19
Θανατοι Ξιφοφορων pete_cy Ζωοτόκα 13 08-08-06 11:45
Εδώ και 4 μέρες.... Hypostomus Greek Aquarist's Boards 2 02-06-06 09:54
Γεννανε καθε 7 μέρες. Νίκος Δίσκοι 23 10-09-04 21:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04829 seconds with 13 queries