Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-08, 15:56
samer Ο χρήστης samer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Ιδεες για συνδυασμους τετρα

Καλησπερα σε ολους,
-θα κανω re-build τα ψαρακια μου (γιατι εχω κανει overload απο ψαρια το ενυδρειο) αρχιζοντας με τα 2 bala(silver) sharks που δεν μου αρεσαν απο την αρχη (δεν ξερω γιατι τα πηρα) και θα τα βγαλω. Οποιος θελει τα χαριζω εχει και φωτο εδω:
http://i259.photobucket.com/albums/h...3/IMG00264.jpg
(θα ανοιξω αλλο thread για τα bala)

-Τωρα τα μπαλλουν ψαρια (red eye balloon tetra) με προβληματικη αναπτυξη σπονδυλικης στηλης τι πρεπει να κανω? Θα προκαλεσουν προβληματα στο μελλον? Η πρεπει να τα προσεξω πιο πολυ?
-Αν βαλω τα μπαλλουν σε ενα 54λιτρο που εχω, μπορω να βαλω στην θεση τους καρδιναλια? Καταρχην πανε τα καρδιναλια με clown και αγγελοψαρα σε 120λιτρα? Η να βαλω τα καρδιναλια στο 54λιτρο (8-10 καρδιναλια που δεν τα εχω αγορασει ακομα) και να αφησω τα μπαλλουν στο 120?
Ξερω οτι τα clown και αγγελοψαρα δεν πανε μαζι. Αυτο θα το λυσω στις ερχομενες ημερες.
Τα καρδιναλια ειναι τα πρωτα ψαρια που ηθελα αλλα μου ειπανε οτι ειναι ευαισθητα ειδικα αν το ενυδρειο δεν ηταν στρωμενο 100% και πηρα τα μπαλλουν.
Συγγνωμη για ολες αυτες της ερωτησεις αλλα εχω διαβασει τοσο πολυ και τα εχω μπερδεψει ολα και τωρα δεν ξερω απο που να αρχισω ξανα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

JUWEL REKORD 120
- 1 Common Pleco (leopard)
- 2 Sliver sharks
- 1 Gold Diamond Angel fish
- 1 Gold Pearl Angel fish
- 3 Clown Loach CHOMOBOTIA MACRACANTHUS
- 6 Red eye baloon tetra
__________________
SAM
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-08, 16:08
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Αγαπητέ Σάμερ,
αυτό που ρωτάς είναι καθαρά θέμα γούστου (εκτός απο το γεγονός της συμβατότητας των ειδών που ανέφερες, στο οποίο και ελπίζω να βοηθήσει μια πιο έμπειρη γνώμη).
έτσι λοιπόν η δικιά μου γνώμη είναι να μην πάρεις καρδινάλιους γιατί απλά το έχω βαρεθεί να το βλέπω παντού αυτό το ψαράκι.
Μπορείς να κάνεις ένα search ηλεκτρονικό ή και πραγματικό για πιθανά συμβατά και όμορφα είδη tetra. Υπάρχουν πάρα πολλά. Ίσως κάποιο μέλος να έχει καμια καλή ιδέα.
Αυτά από μένα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-08, 16:21
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

slamer εγω πιστευω πρεπει να φυγουνε τα δυο clown οσο για τις φωτο που ειδα, πιστευω οτι και ενα μαυρο χαρτονι θα βοηθησει πισω να γινει ακομα πιο ομορφο.
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-08, 16:49
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samer Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους,
-θα κανω re-build τα ψαρακια μου (γιατι εχω κανει overload απο ψαρια το ενυδρειο) αρχιζοντας με τα 2 bala(silver) sharks που δεν μου αρεσαν απο την αρχη (δεν ξερω γιατι τα πηρα) και θα τα βγαλω. Οποιος θελει τα χαριζω εχει και φωτο εδω:
http://i259.photobucket.com/albums/h...3/IMG00264.jpg
(θα ανοιξω αλλο thread για τα bala)

-Τωρα τα μπαλλουν ψαρια (red eye balloon tetra) με προβληματικη αναπτυξη σπονδυλικης στηλης τι πρεπει να κανω? Θα προκαλεσουν προβληματα στο μελλον? Η πρεπει να τα προσεξω πιο πολυ?
-Αν βαλω τα μπαλλουν σε ενα 54λιτρο που εχω, μπορω να βαλω στην θεση τους καρδιναλια? Καταρχην πανε τα καρδιναλια με clown και αγγελοψαρα σε 120λιτρα? Η να βαλω τα καρδιναλια στο 54λιτρο (8-10 καρδιναλια που δεν τα εχω αγορασει ακομα) και να αφησω τα μπαλλουν στο 120?
Ξερω οτι τα clown και αγγελοψαρα δεν πανε μαζι. Αυτο θα το λυσω στις ερχομενες ημερες.
Τα καρδιναλια ειναι τα πρωτα ψαρια που ηθελα αλλα μου ειπανε οτι ειναι ευαισθητα ειδικα αν το ενυδρειο δεν ηταν στρωμενο 100% και πηρα τα μπαλλουν.
Συγγνωμη για ολες αυτες της ερωτησεις αλλα εχω διαβασει τοσο πολυ και τα εχω μπερδεψει ολα και τωρα δεν ξερω απο που να αρχισω ξανα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

JUWEL REKORD 120
- 1 Common Pleco (leopard)
- 2 Sliver sharks
- 1 Gold Diamond Angel fish
- 1 Gold Pearl Angel fish
- 3 Clown Loach CHOMOBOTIA MACRACANTHUS
- 6 Red eye baloon tetra
Κάπου το έχασες. Ξεκαθάρισε τι ψάρια θέλεις, μάθε αν είναι συμβατά και είμαστε πάλι εδώ. Ξεκι΄να όμως πάλι από την αρχή.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Σάμερ,
αυτό που ρωτάς είναι καθαρά θέμα γούστου (εκτός απο το γεγονός της συμβατότητας των ειδών που ανέφερες, στο οποίο και ελπίζω να βοηθήσει μια πιο έμπειρη γνώμη).
έτσι λοιπόν η δικιά μου γνώμη είναι να μην πάρεις καρδινάλιους γιατί απλά το έχω βαρεθεί να το βλέπω παντού αυτό το ψαράκι.
Μπορείς να κάνεις ένα search ηλεκτρονικό ή και πραγματικό για πιθανά συμβατά και όμορφα είδη tetra. Υπάρχουν πάρα πολλά. Ίσως κάποιο μέλος να έχει καμια καλή ιδέα.
Αυτά από μένα.
Μέχρι λοιπόν να μάθεις κι εσύ κάποια πράγματα...περίμενε στη σειρά σου και μην ποστάρεις μόνο και μόνο για να ανεβάσεις τα μηνύματα σου. Δυο φορές στο ίδιο μήνυμα αναφέρεσαι στα πιο έμπειρα μέλη. Κάνε το ίδιο λοιπόν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
slamer εγω πιστευω πρεπει να φυγουνε τα δυο clown οσο για τις φωτο που ειδα, πιστευω οτι και ενα μαυρο χαρτονι θα βοηθησει πισω να γινει ακομα πιο ομορφο.
το χαρτόνι θα λύσει το πρόβλημα του samer ή απομάκρυνση των clown loach (και γιατί παρακαλώ; )

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 09-04-08 στις 16:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-04-08, 16:56
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Να σου πω εσυ απο που ξεφυτρωσες? περιοδο εχεις? εγω του ειπα μια γνωμη για το ενυδρειο του γενικως. Και η alexandra δεν εχει δικαιωμα να πει τιποτα? η απλως ολα τα newbies πρεπει να ειναι μουγκωτο? Για χαλαρωστε λιγο.
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-04-08, 16:57
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω εσυ απο που ξεφυτρωσες? περιοδο εχεις? εγω του ειπα μια γνωμη για το ενυδρειο του γενικως. Και η alexandra δεν εχει δικαιωμα να πει τιποτα? η απλως ολα τα newbies πρεπει να ειναι μουγκωτο? Για χαλαρωστε λιγο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-04-08, 16:57
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι λοιπόν να μάθεις κι εσύ κάποια πράγματα...περίμενε στη σειρά σου και μην ποστάρεις μόνο και μόνο για να ανεβάσεις τα μηνύματα σου. Δυο φορές στο ίδιο μήνυμα αναφέρεσαι στα πιο έμπειρα μέλη. Κάνε το ίδιο λοιπόν.
Αν και δεν καταλαβαίνω που έκανα λάθος, συγνώμη chemical mac που είπα τη γνώμη μου. δεν με νοιάζουν τα μηνυματα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-04-08, 17:01
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν καταλαβαίνω που έκανα λάθος, συγνώμη chemical mac που είπα τη γνώμη μου. δεν με νοιάζουν τα μηνυματα.
πάμε πάλι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-04-08, 17:05
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2003
Περιοχή: Γέρακας Αττικής
Μηνύματα: 27
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paulos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paulos
Προεπιλογή

γιατι "βρωμιζετε" το thread με ανουσια posts ;

ο καθενας ειναι ελευθερος να πει την γνωμη του και αν αυτη ειναι σωστη καλως παμε παρακατω αν απο την αλλη ειναι λαθος τοτε αυτοι που ξερουν πραγματικα να απαντησουν θα απαντησουν και θα διορθωσουν τις λαθος απαντησεις
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-04-08, 17:08
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Οχι αυτο τη σημαινει δηλαδη? (προς chemical)και εγω noubas ειμουνα, αλλα μιλαγα οταν εμαθα καποιες γνωσεις απο αλλους. Σε αυτην την περιπτωση ειπε κατι πολυ σωστο η κοπελα.

η αλεξαντρα ειπε μια γενικη γνωμη, μια γνωμη που δεν θα εκανε κακο στον
samer. Δεν του ειπε βαλε ξερω εγω αλατι μαζι με καρβουνο στο φιλτρο για παραδειγμα.

Αν μη τη αλλων θα πρεπει να παρακινουμε τους νεους στο hobby και οταν μιλανε να τους βοηθαμε. Οχι τιποτα αλλο παρακινησα δυο-τρεις φιλους μου σε αυτο το φορουμ και ειχανε παραπονα και επειδη σας εχω γνωρισει αρκετους απο κοντα και ξερω οτι υπαρχoυνε γαμω τα ατομα που βοηθανε τους καινουργιους δεν θελω να χαλασει το ονομα η πιατσα που λενε. Μονο και μονο γι αυτο το λογο τα λεω αυτα.
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-04-08, 17:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους,
αρχιζοντας με τα 2 bala(silver) sharks που δεν μου αρεσαν απο την αρχη και θα τα βγαλω. καλα θα κανεις..μεγαλωνουν πολυ
-Τωρα τα μπαλλουν ψαρια (red eye balloon tetra) με προβληματικη αναπτυξη σπονδυλικης στηλης τι πρεπει να κανω? Θα προκαλεσουν προβληματα στο μελλον? Η πρεπει να τα προσεξω πιο πολυ? τιποτα..απλα αποφευγουμε να αγοραζουμε τετοια ψαρια...
-Αν βαλω τα μπαλλουν σε ενα 54λιτρο που εχω, μπορω να βαλω στην θεση τους καρδιναλια? Καταρχην πανε τα καρδιναλια με clown και αγγελοψαρα σε 120λιτρα? οχι....νεον και καρδιναλιοι καλυτερα οχι με σκαλαρια μπορει να εχει ασχημες συνεπειες (να τα φανε τα καρντιναλς τα αγγελοψαρα)Η να βαλω τα καρδιναλια στο 54λιτρο (8-10 καρδιναλια που δεν τα εχω αγορασει ακομα) και να αφησω τα μπαλλουν στο 120? αυτο ειναι προτιμοτερο απο το να βαλεις καρντιναλς με σκαλαρια
Ξερω οτι τα clown και αγγελοψαρα δεν πανε μαζι. ποιος το ειπε? απλα γινονται μεγαλα ψαρια για τα λιτρα σου. αν θες οπωσδηποτε να κρατησεις τα σκαλαρια..κρατα τα (θα πρεπει να ειναι ζευγαρι) και ασε και τα μπαλουν..αλλα οχι τους κλοουν..πρεπει να ειναι κοπαδι και δε κανουν για 120 λιτρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-04-08, 17:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Να επανέλθουμε στο θέμα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samer Εμφάνιση μηνυμάτων
-Τωρα τα μπαλλουν ψαρια (red eye balloon tetra) με προβληματικη αναπτυξη σπονδυλικης στηλης τι πρεπει να κανω? Θα προκαλεσουν προβληματα στο μελλον? Η πρεπει να τα προσεξω πιο πολυ?
Εδώ:
http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm
λέει:
"Η καλύτερη αντίδραση σε αυτές τις τακτικές, είναι η ενημέρωση. Βοηθήστε την καμπάνια που κάνει ο Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου και ενημερώστε και τους συνχομπίστες σας να μην αγοράζουν τέτοια ψάρια, αλλά και τους εμπόρους αυτών των τερατουργημάτων για το πώς φτιάχνονται, και γιατί είναι ανήθικο να τα παραγγέλνουν και να τα πουλάνε.
Πέρα από αυτό, αν είστε από αυτούς που από άγνοια έχουν αποκτήσει τέτοια ψάρια, προσπαθήστε να τους χαρίσετε μια όσο το δυνατόν καλύτερη ζωή – δεν φταίνε αυτά!"
Οπότε, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι ιδιαίτερο, δε θα σου προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα.. Έχω κι εγώ δυο molly balloon, και είχα κι εγώ στενοχωρηθεί πολύ όταν το έμαθα.. Και μάλιστα, η θηλυκιά μου μάλλον είναι και ετοιμόγεννη!

Τώρα, έχουμε και λέμε:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samer Εμφάνιση μηνυμάτων
- 1 Common Pleco (leopard)
Εδώ:
http://planetcatfish.com/catelog/spe...?species_id=87
λέει τελικό μέγεθος 26cm.. Κοινώς, σε λίγο ούτε να στρίψει δε θα χωράει στο ενυδρείο σου..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samer Εμφάνιση μηνυμάτων
- 1 Gold Diamond Angel fish
- 1 Gold Pearl Angel fish
Εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/scalar.htm
λέει ότι θέλουν ψηλό ενυδρείο, πάνω από 50cm ύψος.. οπότε αν θες να τα κρατήσεις πρέπει κάποια στιγμή στο μέλλον να σκεφτείς για μεγαλύτερο ενυδρείο.. Προσωπική μου γνώμη, αν δεν παίζει κάτι τέτοιο, όσο νωρίτερα τα διώξεις τόσο καλύτερα, γιατί μετά δε θα μπορείς να τα αποχωριστείς εύκολα, και θα υποφέρουν τα κακόμοιρα..
Επίσης, λέει ότι όταν ενηλικιωθούν, μικρά ψαράκια, όπως οι καρδινάλιοι που θέλεις, θα τα κάνουνε μεζέδες!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samer Εμφάνιση μηνυμάτων
- 2 Sliver sharks
Θα τους διώξεις βλέπω ούτως ή άλλως..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samer Εμφάνιση μηνυμάτων
- 3 Clown Loach CHOMOBOTIA MACRACANTHUS
Εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...cracanthus.htm
λέει:
"Χρειάζονται ένα ενυδρείο αρκετά μεγάλο και πάντως όχι μικρότερο από 130 cm μήκος. Αυτό γιατί αυτά τα ψάρια στην φύση φτάνουν και τους 30 cm, ενώ στο ενυδρείο κάτω από καλές συνθήκες φτάνουν τα 15 έως και 18 cm. Φυσικά όταν τα αγοράζουμε δεν είναι μεγαλύτερα από 6-7 cm αλλά ζουν πολλά χρόνια και σιγά σιγά μεγαλώνουν τόσο που ένα ενυδρείο 60 ή 80 cm θεωρείται υπερβολικά μικρό γι’ αυτά. Μόνο όταν δει κανείς αυτά τα όμορφα ψάρια μεγάλα και σε ένα μεγάλο ενυδρείο αντιλαμβάνεται την ομορφιά τους. Γενικά πρέπει να ξέρουμε ότι σημαντικό είναι το πλάτος και το μήκος του ενυδρείου και όχι το ύψος."

Ελπίζω αφ'ενός να βοήθησα λιγάκι, αφ'εταίρου να ηρέμησα λιγάκι τα πνεύματα..
Για περισσότερες πληροφορίες, για ψαράκια και συνδυασμούς, κοίτα εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
(και γενικά, το συγκεκριμένο site, διάβασέ το αρκετά.. είναι λίγο βουνό στην αρχή, αλλά με όρεξη και υπομονή, εμένα τουλάχιστον, που είμαι πολύ νέος ακόμα, με τη βοήθεια όλων εδώ μέσα, σε 3-4 μήνες το ενυδρείο μου μου έχει χαρίσει πολλές όμορφες στιγμές, χαράς και χαλάρωσης..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-08, 17:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ακυρο λαθος μηνυμα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-04-08, 18:38
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Κι εγω δεν ειδα κατι "λαθος" στην απντηση της Αλεξαντρας ή του stilatos, σε βαθμο που να δικαιολογει τοσο υπερβολικη σε υφος απαντηση.
Ας ηρεμησουμε παρακαλω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-04-08, 11:06
samer Ο χρήστης samer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις!

Panos-Alex/Polis & Xontros:
-οι απαντησεις σας ηταν ακριβεις του θεματος και κατατοπιστικες.
-Σκεφτομουν να κανω ενα ενυδρειο DIY 250-300λιτρα αλλα στο τελος του καλοκαιριου οταν θα εχω περισσοτερη εμπειρια και τοτε θα βαλω μεσα τα clowns και το common pleco. (εαν θα ειναι ενταξει μεχρι τοτε)
-Για τωρα θα ξερφοτωθω απο τα bala sharks και θα δω για τα καρδιναλια αν θα τα παρω και να τα βαλω στο 54λιτρο.

Αλεξανδρα:
-Εχεις δικιο για τα καρδιναλια και ηλπιζα καποιος να μου δωσει μια αλλη προτασει. Οπου και να παω σε πετσοπ, τα βλεπω μπροστα μου και ισως γι'αυτο μου κολλησαν. Εγω τα διαλεξα γιατι ειναι ομορφα ψαρακια και κανουν το ενυδρειο και πιο ομορφο οταν τους βλεπεις να μπαινοβγαινουν απ'τα φυτα με το φωσφορικο μπλε που εχουν.
Ειμαι ανοικτος σε προτασεις.
(και δεν υπαρχει κανενας λογος να πεις συγγνωμη για την γνωμη σου, ηταν μια καλη και χρησιμη απαντηση)

Stilatos:
Τα κλοουν θα τα αφησω για τωρα γιατι ειναι τα αγαπημενα μου ψαρια. Οπως εγραψα πιο πανω θα τα μεταφερω με το pleco σε πιο μεγαλο ενυδρειο και να αφησω τα αγγελοψαρα με τα μπαλλουν.

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας και χαιρομαι που σας βρηκα!
__________________
SAM
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τετρα τεστ gh/kh... imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 17-03-08 10:46
Τετρα puravlos Γλυκό νερό - Γενικά 7 05-07-07 00:25
20λιτρο για μονομαχους ... ΙΔΕΕΣ; paschalis Bettas 6 21-03-07 12:41
πλανο ενυδρειου-βοηθεια για ιδεες steady Γλυκό νερό - Γενικά 7 16-01-07 17:46
μπουενος αιρες τετρα nikitasp Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-01-07 19:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08321 seconds with 15 queries