Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-13, 16:57
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή The Secret Cave

Μετά από αρκετό διάβασμα, πειραματισμούς, και πάνω από 1 χρόνο πρώτης ενασχόλησης, είπα κι εγώ να σας παρουσιάσω το φυτεμένο μου γαριδάδικο, το οποίο τρέχει από τις 9 Σεπτεμβρίου

Ευχαριστώ από καρδιάς τους Σάββα (klipitiklopos), Σπύρο (korasidikos), Σπύρο (delta66), Βασίλη (vaspiou), Στάθη (Vandar), Δημήτρη (Jimbit22), Νίκο (nicpapa), Νίκο (Nick74), Στέλιο (Stelios816), Γιάννη (lignistis) και πολλούς άλλους που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν, για τις κατά καιρούς χρήσιμες συμβουλές, το χρόνο τους και τα καλούδια τους ζωντανά - φυτά, και φυσικά το φόρουμ συνολικά για τις πραγματικά πολύτιμες ενυδρειακές πληροφορίες!

Πληροφορίες


Διαστάσεις: 81 x 36 x 50 (Juwel Rio 125)
Όγκος: 125 λίτρα (≈ 100 καθαρά)
Κατηγορία: Φυτεμένο / Ασπόνδυλα
Φυτά: Echinodorus Bleheri, Echinodorus Red Flame, Nymphaea Lotus, Hydrocotyle Leucocephala, Proserpinaca Palustris Cuba, Rotala Rotundifolia, Hygrophila Difformis, Hottonia Palustris, Bacopa Caroliniana, Lobelia Cardinalis Mini, Alternanthera Reineckii Mini, Marsilea Exarata, Taxyphyllum Barbieri (Java Moss), Vesicularia Montegnei (Christmas Moss), Anubias Barteri var. Nana
Ψάρια / ¶λλα είδη: Red Cherry shrimp / Ramshorn Blue snail, Ramshorn Pink snail, Ramshorn snail, Malaysian Trumpet snail, Physa Fontinalis snail
Βυθός: Seachem Flourite
Διακοσμητικά υλικά: Ξύλο Mopani
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2 x 28W Sylvania Grolux
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες (14:00 - 00:00)
Φίλτρανση: Juwel Bioflow 3.0, με Sera Siporax, μερικά Fluval BioChem Stars, μικρή ποσότητα Juwel Cirax και στην εισαγωγή του φίλτρου μπόλικος Fluval filter wool
Κυκλοφορητής: Fluval Sea Aquarium Circulation Pump (CP1)
Θερμοστάτης: Juwel 100W
Λίπανση: καθόλου ακόμα (στο άμεσο μέλλον με Sera Florena)
Παροχή CO2: Συνεχόμενο

Παράμετροι:

pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 15-20% εβδομαδιαία
Θερμοκρασία: 24°C

Φωτογραφίες:

















Σχόλια, προτάσεις και γνώμες φυσικά ευπρόσδεκτα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_Salonica : 15-11-13 στις 11:06
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-13, 17:23
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Μπράβο, μπράβο, μπράβο!
Πολύ όμορφο!
Μια ερώτηση, ο κυκλοφορητής δεν κινδυνεύει να ρουφήξει (και να αλέσει) τον γόνο της γαρίδας, ή επειδή είναι εκεί ψηλά δεν τον πλησιάζουν;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-13, 17:44
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο, μπράβο, μπράβο!
Πολύ όμορφο!
Μια ερώτηση, ο κυκλοφορητής δεν κινδυνεύει να ρουφήξει (και να αλέσει) τον γόνο της γαρίδας, ή επειδή είναι εκεί ψηλά δεν τον πλησιάζουν;
Δυστυχώς μου "άλεσε" στην αρχή μερικά σαλιγκάρια (ευτυχώς όχι ramshorn) , δεν είναι ότι τα ρούφηξε, αυτά κολλάγανε πάνω του και περνάγανε μέσα από τις σχάρες... μόλις το διαπίστωσα τον έδεσα με τούλι. Αλλά με το πέρασμα των ημερών έπιανε άλγη βουλώνοντας το τούλι με αποτέλεσμα να μειωνόταν δραματικά η ροή και τελικά το έβγαλα... ευτυχώς μάθανε τα κατατόπια και δεν πάνε εκεί πλέον τα σαλιγκάρια. Οι γαρίδες γενικά δεν κολυμπάνε ποτέ σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται ο κυκλοφορητής, κολυμπάνε και σε τέτοιο ύψος καμιά φορά αλλά εκεί δεν τις έχω δει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-13, 17:53
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παρα πολυ ωραιο.. πολυ καλη κασταση των φυτων..
Ποσο καιρο τρεχει? Δε βλεπω καθολου πρασιναδα πανω στο μοπανι γιαυτο ρωταω..

Επισης, τον κυκλοφορητη τον εχεις καθαρα για κυκλοφορια πανω στον βυθο?

Μπραβο και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-13, 18:03
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

μπραβο Πανο ωραιο εχει γινει αν και εχει μελλον ακομα αλλα ειμαι βεβαιος οτι θα το κανεις κουκλα!!ενας τοιχος απο moss που θα καλυπτε το φιλτρο θα ηταν χρησιμος πιστευω!το διοξειδιο με τη ροη το εχεις;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-13, 18:05
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρα πολυ ωραιο.. πολυ καλη κασταση των φυτων..
Ποσο καιρο τρεχει? Δε βλεπω καθολου πρασιναδα πανω στο μοπανι γιαυτο ρωταω..

Επισης, τον κυκλοφορητη τον εχεις καθαρα για κυκλοφορια πανω στον βυθο?

Μπραβο και παλι
Ευχαριστώ φίλε μου!

Τρέχει 2 μήνες παρά 5 μέρες για να συμπληρωθούν.
Υπάρχει άλγη πάνω στο ξύλο, αλλά απειροελάχιστη σε σημείο που δε φαίνεται (έχω καλό συνεργείο καθαρισμού xexe).
Ναι, ο κυκλοφορητής είναι καθαρά για θέμα επιπλέον κυκλοφορίας νερού στο μπροστά τμήμα του βυθού
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-13, 18:56
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

ωραιος! με το στησιμο που εκανες το πας για υποβρηχιο κηπο ε?!
μερικες παρατηρησεις αν θελεις.!

θα σου προτεινα αν θελεις να προχωρησεις με τα φυτα να δεις για καμια λαμπα ακομα. εχω και εγω το ιδιο ενυδρειο και τα 56w του φωτιστικου για τα λιτρα και το υψος ειναι οριακα για φυτεμενο.

επισης ο εξτρα κυκλοφορητης δε ξερω ποσο δυνατος ειναι αλλα δεν θα τον εβαζα σε γαριδαδικο.
το φιλτρο σου ποια αντλια εχει μεσα? εγω εχω την 600 l/h και εχει πολη καλη ροη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-13, 19:37
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Πανο οπως ξερεις δεν εχω ιδεα απο γαριδες, αλλα πολυ μου αρεσει το αποτελεσμα! μπραβο ρε συ!

__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-13, 20:11
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο πανο πολυ προσεγμενο μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-11-13, 00:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Nα το χαιρεσαι.

Τα Physa δεν αντεχω μονο

Κατι ασπρες κουκιδες στο φιλτρο κι αλλου τι ειναι?
Εχεις zebra snail μεσα? ή ειναι μικρα physa?

Δες εδω κατω κατω κατι πατεντες για τo wave pump μηπως σε βολεψει και δεν βουλωνει ετσι
http://www.loaches.com/articles/wate...loach-aquarium

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-11-13 στις 00:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-11-13, 12:40
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι!
Ο κυκλοφορητής πιστεύω είναι περιττός, τόσο τα φυτά όσο και οι γαρίδες δεν επιθυμούν δυνατή κυκλοφορία.
Καλή συνέχεια και με το καλό και άλλα είδη
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-11-13, 12:48
Το avatar του χρήστη twenty
twenty Ο χρήστης twenty δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2013
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

πολύ ωραίο φιλε μόλις πάρουν τα πάνω τους τα φυτακια θα γίνει τούμπανο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-11-13, 14:48
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο Πανο ωραιο εχει γινει αν και εχει μελλον ακομα αλλα ειμαι βεβαιος οτι θα το κανεις κουκλα!!ενας τοιχος απο moss που θα καλυπτε το φιλτρο θα ηταν χρησιμος πιστευω!το διοξειδιο με τη ροη το εχεις;;
Θα δοκιμάσω κάτι "καινούργιο", να καλύψω τα τοιχώματα του τοίχου με Leucocephala δένοντας τα κλωνάρια μεταξύ τους και κλαδεύοντας μεθοδευμένα, καθώς το συγκεκριμένο φυτό αν δεν το κλαδέψω ανά 5-7 μέρες θα μου γεμίσει όλο το ενυδρείο..
Πραγματικά μου κάνει πάρα πολύ εντύπωση πως κάποιοι χομπίστες δεν αποδέχονται ότι το συγκεκριμένο είδος φυτού είναι εύκολο, και μάλιστα είχαν το θράσος να μου πουν ότι λέω άκυρα πράγματα που δεν υφίστανται.. anyway

Διοξείδιο έχω συνεχόμενη 24ωρη ροή περίπου 100 φυσαλίδες ανά λεπτό
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-11-13, 14:51
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Πανο πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!
Μηπως ειναι πολυ το διοξειδιο που ριχνεις στο ενυδρειο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-11-13, 15:14
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιος! με το στησιμο που εκανες το πας για υποβρηχιο κηπο ε?!
μερικες παρατηρησεις αν θελεις.!

θα σου προτεινα αν θελεις να προχωρησεις με τα φυτα να δεις για καμια λαμπα ακομα. εχω και εγω το ιδιο ενυδρειο και τα 56w του φωτιστικου για τα λιτρα και το υψος ειναι οριακα για φυτεμενο.

επισης ο εξτρα κυκλοφορητης δε ξερω ποσο δυνατος ειναι αλλα δεν θα τον εβαζα σε γαριδαδικο.
το φιλτρο σου ποια αντλια εχει μεσα? εγω εχω την 600 l/h και εχει πολη καλη ροη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα το χαιρεσαι.

Τα Physa δεν αντεχω μονο

Κατι ασπρες κουκιδες στο φιλτρο κι αλλου τι ειναι?
Εχεις zebra snail μεσα? ή ειναι μικρα physa?

Δες εδω κατω κατω κατι πατεντες για τo wave pump μηπως σε βολεψει και δεν βουλωνει ετσι
http://www.loaches.com/articles/wate...loach-aquarium
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι!
Ο κυκλοφορητής πιστεύω είναι περιττός, τόσο τα φυτά όσο και οι γαρίδες δεν επιθυμούν δυνατή κυκλοφορία.
Καλή συνέχεια και με το καλό και άλλα είδη
Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας, με τιμάει το γεγονός ότι αφιερώνετε χρόνο για να μου πείτε τη γνώμη σας

Λοιπόν... ο λόγος για τον οποίον πρόσθεσα τον κυκλοφορητή ήτανε διότι στο μπροστινό σημείο του βυθού εμφανίστηκε κυανοβακτήριο κατά τη διάρκεια στρωσίματος του ενυδρείου.
Παρόλο που βρήκα τα αίτια της εμφάνισής του, προτίμησα πέρα από την μηχανική απομάκρυνση και την 4ήμερη προληπτική συσκότιση (κι αυτό γιατί το είχα προλάβει στην αρχή), να προβώ και σε αύξηση της κυκλοφορίας στα νεκρά σημεία τα οποία βρίσκονταν στο βυθό, εκεί ακριβώς όπου στόχευσα τον κυκλοφορητή.
Ίσως ξεγελάνε και οι πληροφορίες στην αρχή της παρουσίασης, μη νομίζετε ότι είναι πλυντήριο το ενυδρείο Απλά έμαθα ότι για να διατηρήσεις σωστά ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο χρειάζεσαι καλή και σωστή κυκλοφορία στο ενυδρείο (σκεφτείτε πόση ροή θα κόβεται όταν φουντώσουν τα φυτά).
Επίσης δεν έχω παρατηρήσει κάτι στη συμπεριφορά των γαρίδων που να μου δείχνει ότι ενοχλούνται από τη ροή, μπορώ να σας πω ότι την απολαμβάνουν κιόλας

@bloskas
στο προηγούμενο στήσιμο του ίδιου ενυδρείο, το οποίο ήτανε και το πρώτο μου στήσιμο από τότε που ασχολήθηκα με το χόμπι, είχα 3 λάμπες και το αποτέλεσμα ήταν να προσθέσω επιπλέον μπελά στο κεφάλι μου λόγω των άλγεων, παρόλο που είχα διοξείδιο, και δεν είδα συμφέρουσα διαφορά στα τότε φυτά μου. Αντιθετως παρατηρώ ότι με θεωρητικά μέτριο φωτισμό τα φυτά αναπτύσσονται σωστά, όπως ακριβώς τα θέλω, άσε που γλίτωσα και επιπλέον καλώδια από την τρίτη λάμπα που είχα xexe.
Η αλήθεια είναι ότι ήθελα ένα ενυδρείο που να μη με κουράζουν οι ρουτίνες του, αλλά να μου χαρίζει στιγμές απόλαυσης και χαλάρωσης! Γι αυτό κι επέλεξα θεωρητικά το πιο εύκολο είδος σε συνδυασμό φυσικά με τη μεγάλη μου αγάπη που είναι το φυτεμένο ενυδρείο!

@delta66
είναι νεογέννητα physa snails. Είναι τα μόνα ζωντανά που δεν ήθελα αλλά δυστυχώς μου ήρθανε απρόσκλητα μέσω των κλαδεμάτων..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο οπως ξερεις δεν εχω ιδεα απο γαριδες, αλλα πολυ μου αρεσει το αποτελεσμα! μπραβο ρε συ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο πανο πολυ προσεγμενο μπραβο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από twenty Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ ωραίο φιλε μόλις πάρουν τα πάνω τους τα φυτακια θα γίνει τούμπανο
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!
Μηπως ειναι πολυ το διοξειδιο που ριχνεις στο ενυδρειο?
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο μου!
Όχι δεν είναι πολύ, καθώς αν δεις τις μετρήσεις που έχω σε Ph & KH στην αρχή της παρουσίασης, είμαι σε φυσιολογικά επίπεδα συγκέντρωσης διοξειδίου στο νερό
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι έχω καλή ανατάραξη στην επιφάνεια, οπότε και επαρκή οξυγόνωση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 05-11-13 στις 15:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-11-13, 15:22
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

ΜΠράβο, πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!! Τα σαλιγκάρια σου όμως (βασικά τα ramshorn) έχουν κάτι άσπρες γραμμές στο κέλυφος... Εμένα το πρωτοεμφάνησαν όταν άρχισα να ρίχνω τη σκληρότητα. Γιατί δεν την ανεβάζεις??? Θα φαίνονται πολύ καλύτερα τα σαλιγκάρια έτσι!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-11-13, 15:28
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΠράβο, πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!! Τα σαλιγκάρια σου όμως (βασικά τα ramshorn) έχουν κάτι άσπρες γραμμές στο κέλυφος... Εμένα το πρωτοεμφάνησαν όταν άρχισα να ρίχνω τη σκληρότητα. Γιατί δεν την ανεβάζεις??? Θα φαίνονται πολύ καλύτερα τα σαλιγκάρια έτσι!!!
Σ' ευχαριστώ! Ίσως να συμβαίνει από το διοξείδιο από την παροχή του οποίου να έχει μειωθεί η σκληρότητα.. Να σου πω την αλήθεια ήθελα το νερό μου όσο το δυνατόν πιο μαλακό, όσο γίνεται.. είναι ένας ακόμα λόγος αυτός που δίνω άφθονο διοξείδιο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-11-13, 17:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δοκιμάσω κάτι "καινούργιο", να καλύψω τα τοιχώματα του τοίχου με Leucocephala δένοντας τα κλωνάρια μεταξύ τους και κλαδεύοντας μεθοδευμένα, καθώς το συγκεκριμένο φυτό αν δεν το κλαδέψω ανά 5-7 μέρες θα μου γεμίσει όλο το ενυδρείο..
Πραγματικά μου κάνει πάρα πολύ εντύπωση πως κάποιοι χομπίστες δεν αποδέχονται ότι το συγκεκριμένο είδος φυτού είναι εύκολο, και μάλιστα είχαν το θράσος να μου πουν ότι λέω άκυρα πράγματα που δεν υφίστανται.. anyway
Η Hydrocotyle leucocephala δεν ειναι ουτε ευκολο, ουτε δυσκολο, ουτε μετριο φυτο.
Αυτο το φυτο ειναι .... ανωμαλο.

Το ειχα σε 200 λιτρα με μαλακο νερο (μιξη ΑΟ βρυση τυρφη).
Οταν το πρωτοπηρα, ηταν ενα κλαδεματακι μικρο και του φυτεψα την μια ακρη στο βυθο.
(φαινεται μπροστα αριστερα στη γωνια)
κλικ


Μετα που μεγαλωσε καπως, το εβαλα σαν καμαρα (καρακιτσαριο ) στο μπροστινο τζαμι με φυτεμενες τις ακρες του φυτου στο βυθο αριστερα και δεξια.
Μια χαρα πηγαινε, αλλα οχι πολυ γρηγορη αναπτυξη.



Μετα το ξεφυτεψα και το αφησα στην επιφανεια του νερου με πιασμενες τις ακρες του στο spraybar στο πλαινο δεξι τζαμι, ετσι ωστε να αναπτυσεται κατα μηκος του ενυδρειου.
Πηγαινε φουλ.
Καθε εβδομαδα επιανα τα κλωναρια με το χερι μασουρι και τα εκοβα στη μεση.
Μεχρι την επομενη εβδομαδα, ειχε φτασει στην ακρη του ενυδρειου παλι (50 εκ αναπτυξη δλδ την εβδομαδα)




Καποια στιγμη πηρα διπλασιο ενυδρειο.
Ιδια μαρκα ενυδρειο, φωτισμο ιδιος κλπ
Νερο ιδιο. Παλι ΑΟ βρυση τυρφη.
Ενω οταν το μετεφερα στο νεο ενυδρειο (στην επιφανεια παλι ιδιο συστημα, πιασμενο στο spraybar στο πλαινο δεξι τζαμι) ηταν μια ποσοτητα τεραστια


Σιγα σιγα αρχισε να συρρικνώνεται και μαζευτηκε στη μια πλευρα


Δεν αντεξε πανω απο 5-6 μηνες, σιγα σιγα εξαφανιστηκε.
Δεν εβγαζε ριζακια μεγαλα απο κατω απο τα φυλλα οπως στο παλιο ενυδρειο. Κατι μικρουλια ειχε ή και καθολου σε αλλα σημεια.
Αυτο εφταιξε πιστευω.
Το γιατι δεν εβγαζε ριζακια δεν το ξερω.
Η Sagittaria subulata πηγαινε σφαιρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-11-13, 18:54
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Hydrocotyle leucocephala δεν ειναι ουτε ευκολο, ουτε δυσκολο, ουτε μετριο φυτο.
Αυτο το φυτο ειναι .... ανωμαλο.
.....................................
Σύμφωνα με την περίπτωσή σου και σ' ευχαριστώ που τη μοιράστηκες, είναι όντως ανώμαλο αυτό που συνέβη τι στο καλό?? δεν την έβρισκε στο μεγαλύτερο ενυδρείο ή το χάλασε η ψαροσύνθεση με τα σκαλάρια? xaxaxa

Στη δική μου περίπτωση το συγκεκριμένο φυτό καταρχίν να αναφέρω ότι μου το είχε δώσει πριν κάτι μήνες ο Σάββας ο Klipitiklopos (καταλαβαίνεις ότι το φυτό έτρωγε καλά μοσχοαναθρεμένο όπως όλα τα ζωντανά του φίλου Σάββα) για το ενυδρείο της κοπέλας μου που το έστηνα τότε.. το φυτό εκεί πήγαινε περίφημα, χωρίς διοξείδιο, χωρίς λίπανση και με μέτριο προς χαμηλό φωτισμό..
Είχα δώσει περίπου τη μισή ποσότητα στον Σπύρο (Korasidikos), ο οποίος δεν έχει και τα πιο hi-tech ενυδρεία, με diy co2.. θέλω να καταλήξω ότι το φυτό πήγαινε στα ενυδρεία του κάτι παραπάνω από καλά!
Πριν 2 μήνες που ξεκίνησα το δικό μου τωρινό στήσιμο, μου έδωσε μερικά μικρά κλαδέματα ο φίλος Σπύρος, πολλά από τα οποία τα είχε σε κουβά στο μπαλκόνι γιατί κοντεύανε να του πνίξουν το ενυδρείο !
Ε σε πληροφορώ ότι κάθε βδομάδα αναγκάζομαι να ξηλώνω και να πετάω γιατί αν το αφήσω πάει θα μου τα καλύψει όλα! Εγώ να ξαναναφέρω εδώ ότι το έχω φυτεμένο σε βυθό Flourite και με φουλ διοξείδιο..

¶ντε, πες στη δική μου περίπτωση ότι πάει καλά επειδή έχω αρκετά καλές συνθήκες στο ενυδρείο μου..
Στο ενυδρείο της κοπέλας μου και στα ενυδρεία του Σπύρου χωρίς τίποτα μόνο με καθαρό νεράκι βρύσης και μέτριο φωτισμό πως εξηγείται να μην έχει σταματημό??
Και έχω και τους τραγικούς τους απέναντι να μου λένε ότι λέω μπαρμπούτσαλα και να επιμένουν ότι το φυτό είναι μέτριο προς δύσκολο σου στέλνω σε pm να το διαβάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-11-13, 19:08
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

εμενα η λευκοκεφαλα πηγαινε σφαιρα, με μετριο φωτισμο και νερο α.ο. ειχα φτασει σε σημειο να τη μεγαλωνω και εκτος νερου και να την τυλιγω στο φωτιστικο της γκλο σαν κισσο και η υπολοιπη να κρεμεται απο τα πλαινα τζαμια. το 90% της επιφανειας του νερου του ενυδρειου ηταν καλυμενη με λευκοκεφαλα. το παραξενο ηταν οτι μολις εβγαλε λουλουδια (χωρις να αλλαξω ρουτινες η κατι αλλο), ολη αυτη η ποσοτητα αρχισε να παιρνει την κατω βολτα, μεχρι που εξαφανιστηκε τελειως.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-11-13, 19:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με την περίπτωσή σου και σ' ευχαριστώ που τη μοιράστηκες, είναι όντως ανώμαλο αυτό που συνέβη τι στο καλό?? δεν την έβρισκε στο μεγαλύτερο ενυδρείο ή το χάλασε η ψαροσύνθεση με τα σκαλάρια? xaxaxa
Οχι.
Ξερω για τα σκαλαρια οτι ειναι υποπτοι σε τετοιες περπτωσεις.
Τα σκαλαρια ομως μπηκαν αφου ειχε εξαφανιστει η leucocephala

Υποψιαζομαι αυτο που υποννοει ο Χρηστος Ζ απο πανω.
Υπαρχει περιπτωση να εκανε τον κυκλο της ζηως του σαν φυτο και να ... "πεθανε"?
Το ειχα πολλα χρονια.
-------------------------
ααα να προσθεσω οτι το ειχα χωρις λιπασμα και co2 τα περισσοτερα χρονια (μαλιστα οταν πηγαινε φουλ ηταν οταν σταματησα να βαζω λιπασματα και co2 )
ανωμαλία λεμε φυτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-11-13 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-11-13, 21:43
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Επρεπε να πάρεις το μαυρο της seachem , σαν υπόστωμα...
Μπορεις να προσθετεις και λιπάσματα , οi rcs δεν καταλαβαινουν τιποτα!!
Την Hydrocotyle leucocephala την ειχα παλαιοτερα στα γαριδαδικα, αλλα αναγκάστηκα και την έβαλα σε emersed γιατι γέμιζε το ενυδρείο, αν την αφήσεις να βγει στην επιφανεια τραβαει co2 απο τον αερα , και παει ακόμη γρηγορότερα. Την ειχα δοκιμασει και σε σκληρο νερο, μια χαρα παλι πηγαινε, αλλα πάλι με co2, χωρίς co2 δεν εχω δοκιμάσει.
Τελικά μετά πολλά πολλά έχασα το φυτάκι αυτο...
Απο τι ειχα καταλάβει το φυτό αυτό δεν χρειάζεται φυτεμα, ειναι περισσότερο , φυτό επιφάνειας, η υδρόφιλο φυτο μάλλον θα το έλεγα.
Τωρα απο θεμα ευκολιας - δυσκολιας κρινεται απο το καθενα.... πχ για μένα μεχρι στιγμης τα φυτά σχεδον ολα της τροπικα ειναι ευκολα...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-11-13, 01:01
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Επρεπε να πάρεις το μαυρο της seachem , σαν υπόστωμα...
Το επέλεξα καθαρά για θέμα εμφάνισης, μοιάζει πολύ φυσικό και μου αρέσει αυτή η αίσθηση που σου δίνει, σαν να βρίσκεσαι σε δάσος!
Ένας επιπλέον λόγος ήτανε η καλύτερη του περιεκτικότητα σε θρεπτικά συστατικά που περιέχει σε σχέση με τα υπόλοιπά της υποστρώματα, πχ διαθέτει επαρκέστατη ποσότητα σίδήρου η οποία είναι εμφανής σε όλα μου σχεδόν τα φυτά αλλά κυρίως στον Echinodorus Green Flame (φώτο 5) ο οποίος μόνο green δεν είναι! Το αντίθετο μάλιστα, όσο πάει βγάζει και πιο έντονα κόκκινα φύλλα, πρέπει να του αλλάξουν όνομα τα pet city
Πάντως σε επόμενο στήσιμο ή σε επόμενο ενυδρείο σκέφτομαι σοβαρά το Flourite Black Sand, για να μπορέσω να δοκιμάσω για πρώτη φορά την τύχη μου με Hemianthus Callitrichoides ''Cuba''

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
πχ για μένα μεχρι στιγμης τα φυτά σχεδον ολα της τροπικα ειναι ευκολα...
Ήμουν σίγουρος ότι ισχύει για 'σένα αυτό!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-11-13, 11:00
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Ωραίος ο Πάνος..! Περιμένουμε φουντωμενο update..!
Θα δείξει πολύ μόλις πάρουν τα πάνω τούς..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-11-13, 15:56
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος ο Πάνος..! Περιμένουμε φουντωμενο update..!
Θα δείξει πολύ μόλις πάρουν τα πάνω τούς..
Σ' έυχαριστώ πολύ φίλε Δημήτρη!

Υ.Γ. η Marsilea σε περιμένει!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-11-13, 01:50
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

πολύ ωραίο το ενυδρείο σου Πάνο!! Όταν φουντώσουν και τα φυτά θα δείξει περισσότερο.
Μου αρέσει πολύ το υπόστρωμα που έβαλες αλλά μάλλον θα έκανε καλύτερη αντίθεση με της red cherry ένα πιο σκουρόχρωμο.
έχουν αρχίσει οι γέννες;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-11-13, 12:37
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf20 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ ωραίο το ενυδρείο σου Πάνο!! Όταν φουντώσουν και τα φυτά θα δείξει περισσότερο.
Μου αρέσει πολύ το υπόστρωμα που έβαλες αλλά μάλλον θα έκανε καλύτερη αντίθεση με της red cherry ένα πιο σκουρόχρωμο.
έχουν αρχίσει οι γέννες;
Να 'σαι καλά φίλε Φάνη

Το ενυδρείο το έστησα πρώτα με γνώμονα τα φυτά και μετά τα ζωντανά και γι αυτό επέλεξα το καλύτερο κατά τη γνώμη μου υπόστρωμα που είναι το Flourite, και μάλιστα σκέτο χωρίς ανάμειξη με κάποιο χαλίκι, για να έχω όσο πιο σωστή και υγιή ανάπτυξη γίνεται γι αυτά.
Το ξέρω για το χρώμα του Flourite, να φανταστείς στην αρχή και μέχρι να προσαρμοστούν οι γαρίδες και να βγάλουν το έντονο κόκκινό τους χρώμα, μόνο με μεγενθυτικό φακό μπορούσες να τις διακρίνεις
Ευτυχώς τον τελευταίο καιρό που έχουν αρχίσει και παίρνουν τα πάνω τους τα φυτά και ειδικά η Marsilea που απλώνεται και πρασινίζει σιγά-σιγά το βυθό, τις βλέπω πιο πολύ!!
Πρόσθεσα και πριν λίγες μέρες κι άλλα φυτά και επιπλέον μια πέτρα με christmas moss στον κενό βυθό στη μέση του ενυδρείου, έτσι για να μπαίνουμε και περισσότερο στο κλίμα των ημερών
Γέννες λογικά θα έχω γιατί μέτραγα αρκετές αυγωμένες, και βλέπω και κάποιες μικρόσωμες που και που αλλά λίγο το χρώμα του υποστρώματος λίγο και το ότι τα φυτά έχουν δημιουργήσει πάρα πολλές κρυψώνες, δεν βλέπω και πάρα πολλές ακόμα... θέλουν το χρόνο τους ακόμα πιστεύω αλλά κι εγώ δε βιάζομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-11-13, 14:18
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Στο τελος θα κοκκινισει ο βυθος σου αν παρουν μια και αρχισουν βγαζουν μικρα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-11-13, 14:41
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο τελος θα κοκκινισει ο βυθος σου αν παρουν μια και αρχισουν βγαζουν μικρα!!
Αμήν και πότε! Αυτό περιμένω πως και πως, ειδικά τώρα που ο βυθός αρχίζει να πρασινίζει αισθητά θα κάνουν και ωραία αντίθεση!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-11-13, 16:11
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμήν και πότε! Αυτό περιμένω πως και πως, ειδικά τώρα που ο βυθός αρχίζει να πρασινίζει αισθητά θα κάνουν και ωραία αντίθεση!
με το μαυρο δεν θα ειχες τετοιο θεμα θα κανανε μπαμ απο μακρυα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Blind Cave Tetra με Neon Tetra, Guppy, Αρκελίνους και Ξιφοφόρους; GiaNt Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 66 26-11-14 00:41
Tanganyika volcano cave saxlina Tanganyika 64 22-11-14 21:58
volcano cave 320 lt saxlina Malawi 24 21-02-13 22:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10833 seconds with 14 queries