Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-17, 22:11
georgepanag Ο χρήστης georgepanag δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2017
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Αναπαραγωγή Πλάτυ

Γεια σας, σήμερα επιτέλους γέννησε το πλάτυ μου. Παρόλα αυτά μόνο 3 επέζησαν. Τα άλλα (πάνω απο 10) τα εντόπισα νεκρά. απομόνωσα τα 3 που επιβίωσαν (εντός του ενυδρείου).

Στο ενυδρείο (40 λιτρα 23-24 C) έχω και guppies (τα οποία δε βλέπω να έχουν θέμα με τα πλάτυ)

Γιατί πιστεύετε γεννήθηκαν τόσα νεκρά; τα 3 νεογνά τα τάισα αλλά δε βλέπω να αντιδρούν στο τάισμα. Πρέπει να προσέξω κάτι;
Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-17, 22:23
Το avatar του χρήστη Master
Master Ο χρήστης Master δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Αρχικα μηπως επρεπε να ανεβασεις την θερμοκρασια θεωρω πως θα επρεπε να εισαι 27-28
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-17, 00:49
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλησπέρα , μπορεί να οφείλεται κι στην ηλικία του ψαριού .Απορω που τα βρηκες νεκρά πάντως. Συνήθως τα τρώνε κατευθείαν , εγώ δεν τα προλάβαινα. Τις περισσοτερε φορες επιβιωνουν 3-4.
απο οτι γνωριζω παντως τα πλατύ κανουν λίγα κι πιο μεγαλα μωρακια σε σχέση με τα γκαπυ...Ανέβασε τη θερμοκρασία λίγο όπως είπε κι ο προλαλησαντας . �� !!

Οι μετρήσεις σου είναι καλες ; εχεις φυτεμένο ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-17, 04:12
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

η θερμοκρασια ειναι καλη. δεν θελει ανεβασμα.
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?
μετρησεις εχεις κανει?
προφανως οι θανατοι οφειλονται σε κακη ποιοτητα νερου ή χτυπηθηκαν ομαδικα απο τα ενηλικα.

Οπως και να χει , το ενυδρειο ειναι μικρο για ζωοτοκα, ποσο μαλλον για 2 ειδη που θα γεμιζουν συνεχως το ενυδρειο με γοννους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-17, 07:43
georgepanag Ο χρήστης georgepanag δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2017
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Master Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικα μηπως επρεπε να ανεβασεις την θερμοκρασια θεωρω πως θα επρεπε να εισαι 27-28
Την έχω στους 23 βαθμους για να περιορίσω την αναπαραγωγή των guppies. (μόλις την ανεβάζω ξεφαντώνουν! ). Παρ' όλα αυτά σήμερα το πρωί την ανέβασα λίγο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα , μπορεί να οφείλεται κι στην ηλικία του ψαριού .Απορω που τα βρηκες νεκρά πάντως. Συνήθως τα τρώνε κατευθείαν , εγώ δεν τα προλάβαινα. Τις περισσοτερε φορες επιβιωνουν 3-4.
απο οτι γνωριζω παντως τα πλατύ κανουν λίγα κι πιο μεγαλα μωρακια σε σχέση με τα γκαπυ...Ανέβασε τη θερμοκρασία λίγο όπως είπε κι ο προλαλησαντας . �� !!

Οι μετρήσεις σου είναι καλες ; εχεις φυτεμένο ενυδρείο;
Τα γέννησε όλα πάνω σε ένα φύλλο της ανούβιας μου (είναι φυτεμένο το ενυδρείο). Κι εμενα μου έκανε εντύπωση που βρήκα κυριολεκτικά έναν μικρό σωρό από άψυχα πλάτυ. Και μου έκανε εντύπωση πόσο μεγάλα ήταν (τα νεκρά). Τα 3 που επέζησαν είναι πολύ μικρά, μικρότερα κι από τα νεογέννητα guppy).
Οι μετρήσεις του νερού μου (πριν 3 ημέρες τις έκανα) είναι άριστες.
Σήμερα το πρωΐ ανέβασα τη θερμοκρασία , να δω αν θα έχει κάποια διαφορά στην επιβίωση του γόνου....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
η θερμοκρασια ειναι καλη. δεν θελει ανεβασμα.
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?
μετρησεις εχεις κανει?
προφανως οι θανατοι οφειλονται σε κακη ποιοτητα νερου ή χτυπηθηκαν ομαδικα απο τα ενηλικα.

Οπως και να χει , το ενυδρειο ειναι μικρο για ζωοτοκα, ποσο μαλλον για 2 ειδη που θα γεμιζουν συνεχως το ενυδρειο με γοννους.

Το ενυδρείο τρέχει 5 χρόνια και είναι πολύ σταθερό θα έλεγα.Έχω απανωτές γέννες και γενικά ένα σταθερό πληθυσμό (τόσο σε ψάρια, όσο και σε φυτά)
Το πρωϊ φεύγοντας από το σπίτι ανέβασα τη θερμοκρασία μετά από την προτροπή των παιδιών που μου απάντησαν εδώ. Ελπίζω να μην "σοκαρει" το ενυδρείο αυτή η αλλαγή θερμοκρασίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgepanag : 10-04-17 στις 07:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ick σε γκουράμι και πλάτυ apostolis2 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 09-07-13 09:50
Πλάτυ με red chery mikros84 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 14 17-06-13 15:55
SΟS - Πλάτυ που τινάζεται faceck Αρχάριοι γλυκού νερού 26 24-06-11 16:12
Ξιφοφόροι ή πλάτυ??? pizzahot Ζωοτόκα 12 02-03-10 18:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03762 seconds with 15 queries