Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα ψάρια Ασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-11, 02:13
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή Hara Jerdoni

Μετα τα Akysis Vespa τα οποια εχω λατρεψει, σημερα βρηκα αυτα τα πανεμορφα ψαρακια που δεν ειχα ξαναδει... Λεγονται Hara Jerdoni η αλλιως Moth Catfish η Asian Stone Catfish.
Ειναι πολυ ηρεμα και πολυ ντροπαλα, γυρω στ 2,5 εκατοστα και ειναι master στην παραλλαγη τουλαχιστον στο μαυρο υποστρωμα μου, μερικες φορες ειναι μπροστα μου και δεν τα βλεπω αν δεν κουνηθουν Τους αρεσει το καθαρο σχετικα κρυο νερο απο 5,6 εως 7,6ΡΗ και πολυ καλη οξυγονωση. Τα ματια τους και το σωμα τους μπορουν να αλλαξουν χρωμα αναλογα με το περιβαλλον τους απο σκουρο καφε εως ανοιχτο μπεζ. Αυριο θα προσπαθησω να τα φωτογραφησω για να βλεπω τις αλλαγες.
Αν καποιος εχει τετοια ψαρακια ας πει τις συνθηκες που τα διατηρει, διατροφη και γενικα οποια πληροφορια εχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-11, 02:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Υπεροχα ψαρακια, τα εχω μεγαλη καψουρα
Ισως το μονο ασιατικο που μοιζει με πλεκοστομακι.'
Να σου ζησουν Πετρο. Ξερω οτι ειναι πολυ ευκολα και προσαρμοζονται μια χαρα στο νερο δικτυου. Προσεξε μονο το καλοκαιρι την θερμοκρασια, θελουν δροσερο νερακι και καλη οξυγονωση.

Θα ενδιαφερομουν αν ηξερα οτι ειναι 100% shrimp-safe. Δεν μπορεσα ομως ποτε να βρω καποιον να δωσει μια πληροφορια...ειναι και σπανια γενικα σαν ψαρια.

BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-11, 09:27
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Raven δεν τα έχω δει να ασχολούνται ποτέ με γαρίδα.
Μόνο με το κόκκινο σκουλήκι τρελαίνονται
Φοβερά ψαράκια αλλά πολύ ντροπαλά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-11, 10:50
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Εχω τα ιδια ψαρακια εδω και 2 μηνες κοντα.Βασικα ενω οπτικα τα ειχα αναγνωρισει για hara jerdoni γιατι το πετ δεν ηξερε ονομασια μιας και ειχαν μπει *λαθραια* σε μια παραγγελια τους με πλεκο,μετα απο ερωτηση του πετσοπα στον εμπορο μου ειπε οτι ειναι τα hara hara και ειναι σχεδον ιδια με τα jerdoni.Ολη την μερα ειναι στο *μερος* τους σχετικα κρυμμενα σε σκιερο μερος και βγαινουν ΜΟΝΟ το βραδυ.Ζουνε μια χαρα σε νερακι δικτυου με θερμοκρασια 25-26 και τρωνε bloodworms (ριχνω κατεψυγμενα ανα 2 μερες περιπου και αφου σβησουν τα φωτα) αλλα εχω δει να λενε οτι δεχονται και ετοιμες πρωτεινουχες τροφες αλλα μαρτυρας σε κατι τετοιο δεν εχω γινει.Απο την στιγμη που μπηκαν στο ενυδρειο συχνα πυκνα βρισκω αδεια κελυφοι απο ramshorn σαλιγκαρια πραγμα που σημαινει οτι τα *τιμανε* σαν τροφη.
Απωλειες απο red cherry δεν εχω παρατηρησει ουτε και απο γονο εντλερ μιας και ειναι μαζι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-11, 18:15
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Τελικα δεν ειναι οσο ντροπαλα νομιζα, ειναι πολυ πιο κοινωνικα και δραστηρια την μερα απο τα Akysis Vespa. Οι γαριδες τα πειραζουν απο περιεργια και αυτα απλα τις απωθουν, το βραδυ δεν ξερω τι γινεται με τον γονο των γαριδων, θα δειξει ο χρονος. Τα κατεψυγμενα bloodworms τα τιμανε δεόντως.

Tα δικα μου ειναι Jerdoni με τα πολυ μακρια πτερυγια. Φιλε georgis4 δεν ξερω πια ψαρακια εχεις, αλλα αν μοιαζουν με τα Α συμφωνα με τον παρακατω πινακα τοτε εχεις τα Jerdoni αν εχεις τα Β ειναι hara hara.


A. Dorsal view of head of Hara jerdoni to show occipital process reaching basal bone of dorsal fin. Longer length of pectoral spines.
B. Dorsal view of head of Hara hara to show occipital process not reaching basal bone of dorsal fin and pectoral spine shorter than head length. (Both figures after Hora, S.L. 1949. Rec.Indian Mus. 47, Plate 11, figs. 7 & 2 respectively)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  hara_id.jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  35,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-11, 18:52
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Τα πτερυγια ειναι σιγουρα λεπτα και μακρια οποτε τρεχα γυρευε εχουν αρκετα υποειδη που ειναι παρομοια.Παντος οντος σημερα (τυχαιο?) τα ειδα μετα απο τοσο καιρο να σουλατσερνουν απο δω και απο κει και μαλιστα σαν να ψιλοεπεσε ξυλο με σπρωξιματα μεταξυ τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-11, 17:47
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά, έχω και εγώ 2 απο αυτά τα ψαράκια, τα αγόρασα ως hara hara αλλά από τις photo που έχω βρει δεν πρέπει να είναι.Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα στο τι είναι.
Λοιπόν και εγώ τα έχω σε νερό δικτύου και μπορώ να πω με σιγουριά (άντε 99,9% για να μην είμαστε απόλυτοι) ότι δεν τρώνε ούτε γόνο γαρίδας.Εγώ τα ταίζω flakes αν και τρώνε και από τις γαρίδες τροφη και τα πάνε πολύ καλά μιας και όταν τα πήρα ήταν ταλαιπωρημένα αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-11, 13:07
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

eric επειδη βλεπω οτι εισαι κ εσυ απο Νικαια, μπορεις να πεις αν τα πειρες απο εδω κοντα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-03-11, 13:11
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Οχι φιλε Παυλο δεν τα πηρα απο εκει κοντα. Ομως ειχε φερει ο Nidal αν θυμαμαι καλα πριν κανενα 2μηνο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-11, 20:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξερω ειναι παλιο σχετικα το θεμα αλλα για να μην ανοιξω αλλο μιας και υπαρχει ηδη,θα ηθελα να ρωτησω τα παιδια που εχουνε αυτα τα ψαρακια για τις συνηθειες τους.βασικα εχω ενα μεσα εδω και ενα διμηνο περιπου,δεν εχει προβλημα με τα αλλα ψαρια που εχω μεσα ουτε με τις red cherry μου.ηθελα να ρωτησω αν ξερετε τι ακριβως τρωνε και αν ειναι καλυτερα να βαλω αλλο ενα για να ειναι ζευγαρι.διαβασα οτι το ιδανικο υποστρωμα γιαυτα ειναι η αμμος που δυστηχως δεν εχω,εχω ψιλο χαλικι 1-2mm.ειναι πολυ ομορφο ψαρι αν και μικρο και ντροπαλο και θαθελα να βελτιωσω λιγο τη διαβιωση του.η θερμοκρασια μου ειναι στους 26-26.5 εχω διαβασει οτι ειναι κρυου νερου ψαρια και ιδανικα θα πρεπει ναναι ως 25 το νερο αλλα δεν τοχω δει ναχει προβλημα οσο καιρο το εχω.δεν ξερω κατα ποσο μπορει να το επηρρεαζει η διαφορα 1.5 βαθμου.ειναι δραστηριο κυριως τις νυχτερινες ωρες.το θεμα μου ειναι με την τροφη.τρωει αποτι ριχνω στα αλλα αλλα θα ηθελα ναχω μια τροφη που να ξερω στανταρ-ας πουμε- οτι κανει γιαυτο το ψαρι.ειδα οτι αναφερθηκε ηδη το κατεψ/νο bloodworm.ισχυει?και πως το ταιζετε?απλα το ριχνετε μεσα η θελει κατι αλλο?

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-11, 20:21
Το avatar του χρήστη giwrgos_1977
giwrgos_1977 Ο χρήστης giwrgos_1977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή ποσο μεγαλωνουνε?

καλησπερα!
ποσο μεγαλωνουνε αυτα τα ψαρια??????????????????
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-11, 20:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αποσο ξερω και τις λιγες (συγκριτικα με αλλα ειδη) πληροφοριες που βρηκα μενουνε μικρα,γυρω στα 3-4 εκατοστα το πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-11, 20:39
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μου, εχω 5 απο αυτα τα ψαρακια σχεδον 2 μηνες τωρα σε 6,9-7 ph στους 24 βαθμους και με ψιλο χαλικι λιγο πιο λεπτο απο το δικο σου. Η αμμος σιγουρα θα ηταν καλυτερα. Τα εχω μαζι με 4 Akysis Vespa και γαριριδουλες blue tiger. Η συμβιωση ειναι αρμονικη και φαινεται οτι δεν χρησημοποιουν τις μικρες γαριδουλες για τροφη. Μπορει βεβαια να φταιει οτι τα ταιζω πολυ,αλλα ποτε δεν ξερεις τι γινεται την νυχτα που οπως σωστα ειπες ειναι πολυ ενεργητικα. Τα ταιζω μονο κατεψυγμενα bloodworms και μερικες φορες αρτεμια. Μπορεις να βαζεις σε ενα κυπελακι λιγο νερο απο το ενυδρειο και να "ξεπλενεις" τα bloodworms μεχρι να ξεπαγωσουν τελειως, μετα με μια αποχη ή με ενα τουλι τα στραγγιζεις και με την τσιμπιδα σου ριχνεις οσο χρειαζονται. Καλο θα ηταν να τα ειχες σε ενα μικρο κοπαδακι για να νιωθει περισσοτερη ασφαλεια.
Τι και ποσα αλλα ψαρακια εχεις μεσα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-05-11, 20:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το εχω μαζι με δυο kuhli,4 betta,3 θυληκα και ενα αρσενικο,ενα ancistrus και τις γαριδες.bloodworms χρησιμοποιω ποτε ποτε για τα betta αλλα ειναι αποξηραμενα και δεν φτανουνε κατω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-05-11, 21:08
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

με το khuli,το ansistrus και τις γαριδες νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα, με τα betta δεν ξερω...δεν το πειραζουν?
Παρε κατεψυγμενα bloodworms τους αρεσουν πολυ και αρεσουν και στα bettas
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-05-11, 22:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα betta οχι δεν το πειραζουνε καθολου.ειναι σαν να μην υπαρχειαν και αυτα τα betta μου ειναι λιγο μυστηρια,ασχολουνται μονο το ενα με το αλλο μεταξυ τους.οτιδηποτε αλλο μπει στο ενυδρειο το γραφουνε κανονικαθα δοκιμασω τα bloodworms και μολις μπορεσω να κανω το ταξιδι μεχρι την κηφησια θα παρω αλλο ενα τουλαχιστον ναχει παρεα αν βρω.ευχαριστω για τις απαντησεις σου!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-05-11, 22:10
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Αν βρεις παρε οσα περισσοτερα μπορεις και σου επιτρεπουν τα λιτρα σου νιωθουν ασφαλεια και ειναι λιγοτερο ντροπαλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-05-11, 23:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειχα παρει αλλο ενα πριν απο ενα μηνα περιπου αλλα μαλον ειχε προβλημα και δεν το ειδα οταν το πηρα, γιατι μολις εβαλα τη σακουλα στο ενυδρειο το ειδα οτι εγερνε απτη μια μερια και δεν κολυμπουσε καλα.νομιζα οτι θα συνελθει και οτι ισως ητανε απλα στρεασαρισμενο αλλα και αργοτερα το ειδα οταν το ειχα βαλει μεσα κανονικα οτι δεν ισορροπουσε.εζησε κανα δυο μερες και ψοφησε δυστηχως.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-05-11, 23:07
Το avatar του χρήστη giwrgos_1977
giwrgos_1977 Ο χρήστης giwrgos_1977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή που μπορω

που μπορω να βρω απ αυτο το ψαρακι?μενω Αθηνα(αγια παρασκευη)
κ μπορω να τα εχω με σκαλαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-05-11, 22:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα εχω δει μονο στο waterinn μεχρι στιγμης,πουθενα αλλου.βεβαια δεν εχω ψαξει και ολα τα μαγαζια της αθηνας.οσο για τη συμβατοτητα θα σου απαντησει καποιος που να ξερει σιγουρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γατοψαρο Hara Hara minuscula (μαλλον) georgis4 Αναγνωρίσεις ειδών 3 06-02-11 10:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07392 seconds with 14 queries