Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-09, 12:44
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή Τανγκανίκα - Μαλάουι;

Γεια σας για πρώτη φορά σε αυτό το thread

Πολυ σύντομα θα αδειάσω το 270αρι μου απο τα ζωοτόκα τα οποία θα μεταφέρω σε ένα 90άρι. Το 27οάρι λοιπόν, κατέληξα να το κάνω μια απόπειρα βιοτοπικού, Τανγκανίκα ή Μαλάουι. Βλέποντας κάποιες παρουσιάσεις, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, δεν διέκρινα κάποια σημαντική διαφορά στην όψη. Όλα λίγο πολύ είναι παρόμοια,με άμμο και πέτρες. Αλλάζουν μονάχα οι χρωματισμοί σε πέτρες και άμμο, πάντα όμως σε γήινα χρώματα, προς το σκούρο. (Τα αναφέρω μη τυχών και έχω αντιληφθεί κάτι λάθος).

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιές είναι στην πραγματικότητα οι διαφορές, οι αυτές αρχίζουν και τελειώνουν στα είδη κιχλίδων που φιλοξενούν; Γενικότερα, τι είναι "ευκολότερο" για κάποιον όχι έμπειρο; Το 1ο ή το 2ο;

Επίσης σκέφτομαί να χρησιμοποιήσω υλικά απο την φύση, μιλάω πάντα για πέτρες και άμμο, τι είναι προτιμότερο σε οτι αφορά τις πέτρες, απο θάλασσα ή βουνό; Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως είναι καλό, αν όχι απαραίτητο, να είναι ασβεστολιθικές.

Σχετικά με το ποιά είδη είναι "συμβατά", θα το ρωτήσω εάν χρειαστεί, εφόσον καταλήξω πως θα το κάνω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-09, 17:33
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου φιλε?εχεις καποιες καλες επιλογες αε αυτα τα λιτρα μαλλον θα πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις βαση ειδων και συμβατοτητας να δεις τι σου αρεσει σαν λιμνες και σαν στησιμο δεν εχει παρα μικρες διαφορες οι οποιες κυριως βασιζονται στις απαιτησεις των ψαριων αρχισε να διαβαζεις βασικα για την καθε λιμνη και να βλεπεις ποια ψαρια σου αρεσουν και συζηταμε συμβατοτητα και στησιμο μετα

το πως θα γινει το στησιμο εχει σχεση με το τι ψαρια θα βαλεις για το αν θα χωρισεις με φυσικα συνορα νοητες περιοχες κτλ κτλ

εγω στο ταγκανικα μου εχω μη ασβεστολιθικη αμμο που βρισκεις σε μαντρες οπως ο ερμης σε γελιες τιμες(20 κιλα 10-15ε) και την προτιμω γιατι εχει ποιο φινα κοκομετρια απο θαλασσης και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα χει αντηλιακο

τωρα σιγουρα ειναι ποιο βολικο σε ενα τετοιο ενυδρειο να χεις ασβεστολιθικα υλικα για να μην χρειαζεται να ριχνεις διαφορα και να φτιαχνεις παραμετρους αλλα μια καλη ποσοτητα ασβεστολιθικων πετρων θα κανει τη δουλιτσα εγω και αυτες τις πειρα αμα μαντρα υλικων αλλα μπορεις να παρεις και απο παραλια η βουνο οπως θες εσυ

βεβαια συνηθως οι βουνισιες ειναι λιγο ποιο αιχμηρες και αγριες κατι που δεν βολευει τοσο τα ψαρια ειδικα αν τρεφονται απο αυτες και δεν συμβαδιζει και με την εικονα της λιμνης που εχει κυριως πεπλατισμενες και στρογγυλεμενες πετρες
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-09, 09:05
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε Steady και ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Το ενυδρείο είναι το ferplast cayman 110, 110x55x45 (Μ/Υ/Π).
Ψάχνω για τις συμβατότητες και ενώ βρήκα το πολυ ωραίο θέμα "κιχλίδες tanganyika για λίγα λίτρα", δεν κατάφερα να βρω κάτι αντίστοιχο για malawi. Η αλήθεια είναι οτι λίγο πολύ όλα τα ψαράκια μου αρέσουν, θα προτιμούσα ότι είναι "ευκολότερο" μιας και δεν είμαι έμπειρος, εάν υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός μεταξύ ειδών των 2 λιμνών.

Στο θέμα με τις πέτρες/άμμο μάλλον θα καταλήξω στα βότσαλα απο την παραλία (αν και θα χρειαστούν πολύυυυυ καθάρισμα, εκεί να δεις αντηλιακό!) και άμμο εφόσον δεν είναι κακό, ας πάρω απο μάντρα υλικών.

Θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα πράγματα για τα είδη κιχλίδων, στο μεταξύ εφόσον πιστεύεις οτι οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι "ιδανικές" για κάποια συγκεκριμένα είδη, θα το εκτιμούσα δεόντως!

Ευχαριστώ!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-09, 15:10
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

οποτε εχεις ενα βυθο 110*45 χανεις λιτρα βασικα με το μεγαλο υψος του ενυδρειου σου

ενας καλος συνδιασμος malawi http://malawicichlids.com/mw09005e.htm με http://www.malawicichlidhomepage.com...ow_greek1.html

θα χεις και χρωμα (κιτρινο μπλε) και ευκολες γεννες με οτι ακολουθα εχει αυτο ακομα τα acei συνηθως κολυμπανε ποιο ψηλα απο τα labido με αποτελεσμα να τα ξεσηκωνουν και να χει φαση το ολο σκηνικο

παντως θες αρκετες κρυψωνες γιατι δεν εχεις μεγαλο βυθο για το ποσα ακριβως μπορεις να βαλεις θα στα πει καποιος αλλος γιατι δεν ειναι το φορτε μου οι κανονες αυτοι
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-09, 09:26
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Για μια ακόμη φορά ευχαριστώ

Αφού δεν έχω και καμμία άλλη πρόταση, πιθανότατα θα καταλήξω στα είδη που αναφέρεις.Στα pet shop εδώ, πλέον καμμία εμπιστοσύνη... Λίγο πολύ μου είπε πως οτι κι αν βάλω μέσα καλά θα είναι... Έχοντας ως δεδομένο βέβαια οτι θα περάσουν ακόμα τουλάχιστον μια 10αριά μέρες μέχρι να το στήσω, θα συνεχίσω το διάβασμα όσο προλαβαίνω, αλλά οποιαδήποτε περαιτέρω πρόσταση, μόνο καλό θα έκανε.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-09, 13:23
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή Starting...

Μετά απο αρκετό ψάξιμο και ερωτο-απαντήσεις, Τρίτη ή Τετάρτη (όποτε κάνω ρεπό δηλαδή...) πάω για ψώνια και αρχίζω το στήσιμο, Malawi.

Ο συνδυασμός των ψαριών θα είναι είτε αυτός που μου προτείνει ο φίλος Steady, είτε Labidochromis Yellow & Maingano που μου πρότειναν 2 άλλοι φίλοι κατόπιν ερώτησης (imichal & Κλεόβουλος, ευχαριστώ και τα 3 παιδιά για τον χρόνο που αφιέρωσαν). Στις ερωτήσεις τώρα:

1. Πόση άμμο (περίπου) θα χρειαστεί να αγοράσω προκειμένου να ικανοποιεί τις ανάγκες των ψαριών; (το μέγεθος του ενυδρείου φαίνεται παραπάνω)

2. Μέχρι πόσα κιλά πέτρας μπορώ να βάλω χωρίς κίνδυνο; (Έχω εμπεδόσει τις οδηγίες για το στήσιμο / κόλλημα / μη επαφή με τζάμια / φελιζόλ DOW) Έχω ήδη μαζέψει 40 κιλά (βότσαλα απο παραλία) και μου φαίνονται λίγες.

3. Μου έχουν ήδη προτείνει τα παιδιά που προανέφερα 2 καταστήματα όπου μπορώ να πάρω ψαράκια, είναι όμως και τα 2 εκτός Κρήτης. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο "έμπιστο" μαγαζί στο νησί, ας μου το πει, καλύτερα να αποφύγω το ρίσκο της μεταφοράς. Ακόμη καλύτερα, αν κάποιος έχει απο δική του αναπαραγωγή.

Ευχαριστώ!!!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-09, 14:21
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

κανείς;
Αύριο πάω για ψώνια... μην κάνω του κεφαλιού μου...

Τουλάχιστον σχετικά με άμμο και πέτρες, μην αγοράσω παραπανίσια πράγματα...

Thanks
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-09, 16:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Άμμο θα χρειαστείς τουλ. 20-25 κιλά.
Πέτρες προσέχοντας όσα ανέφερες,βάλε όσες μπορείς για να φτιάξεις πολλές κρυψώνες,σπηλιές,περάσματα κλπ.Μην σ΄ανησυχεί το βάρος,φροντίζει η άνωση του νερού,όμως στερέωσε τες καλά.
-------------------------
Ψαράκια αν ήσουν πιο κοντά θα σου έδινα καμια 10αριά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 05-10-09 στις 16:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-09, 18:49
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ ξανά Κλεόβουλε, και για τις απαντήσεις αλλά και για την προθυμια να μου δώσεις ψαράκια, κρίμα που είμαστε μακριά...

Εχτές ξεκίνησα με το "project". Έβαλα για αρχή το φελιζόλ, το οποίο κόλλησα και με ενυδρειακή σιλικόνη (bison, ήταν η μοναδική που βρήκα να αναγράφει "για τζάμια και ενυδρεία", την πλήρωσα 6,75€ το κάθε σωληνάριο...)
Υπάρχουν βέβαια κενά μεταξύ φελιζόλ και τζαμιών, πράγμα που είναι αναπόφευκτο... δεν πιστεύω να είναι πολύ κακό, ε;
επίσης απο χτές οι πέτρες "κολυμπούν" σε βραστο νερό για να καθαρίσουν.

Ένα θεματάκι έχω με την άμμο (όπου αγόρασα απο μάντρα οικοδομικών). Έβαλα λίγη σε έναν κουβα και ξεκίνησα να ξεπλένω. Όμως έπειτα απο πολλάααα γεμίσματα και αδειάσματα νερού, αυτό παραμένει "θολό".
Έτσι αυτό που σκέφτομαι και θέλω να μου πείτε σας παρακαλώ,είναι αν μπορώ να ξεπλύνω μεν την άμμο και στη συνέχεια να γεμίσω το ενυδρείο, να βάλω στο φίλτρο μόνο άνθρακα και να το αφήσω να δουλέψει έτσι 2-3 μέρες.
Στη συνέχεια να κάνω μια γενναία αλλαγή νερού (70-80%), να βάλω μπόλι κλπ.

Τι λέτε;

Ευχαριστώ!!!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-09, 18:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλή αρχή φίλε!
Το φελιζόλ και να μην το κολλούσες θα ήταν εντάξει.
Την άμμο αφού την ξέπλυνες καλά μην φοβάσαι,θα κατακάτσει στο ενυδρείο και θα ξεθολώσει.
Σωστά για τον άνθρακα,άστο να δουλέψει 3-4 μέρες και μετά τον πετάς.
Και τα επόμενα βήματα σωστά τα λες.Είσαι σε καλό δρόμο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-09, 19:30
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι για τη γρήγορη απάντηση!

Άλλη μια ερώτηση:

Συγχωρείται η παρουσία πολύ μικρών πετρών μέσα στην άμμο;
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-09, 20:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Συγχωρείται.Την άμμο την θέλουμε γιατί την χρησιμοποιούν τα ψαράκια μας για να καθαρίζουν τα βράγχια τους.Τώρα αν υπάρχει και καμμιά πέτρα χαζά είναι να την καταπιούν?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-09, 21:38
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Μερικές φώτο απο την πορεία, ως τωρα...

Πως σας φαίνονται; Έχω βάλει σιλικόνη μόνο στην δεξιά πλευρά,λίγο. Θα βάλω περισσότερη αν καταλήξω οτι μου αρέσει, αν και καλό μου φαίνεται.
Άσχημο το φίλτρο αλλά ελλείψη €€€€, βολευόμαστε και με αυτό...
Έχωσα και τη γυναίκα να μου καθαρίζει την άμμο... χαχαχαχαχαχα

Επόμενο βήμα, περισσότερη άμμος, τώρα είναι ίσα να καλύψει το φελιζόλ και να πατήσουν οι πέτρες.

Ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Felizol.JPG
Εμφανίσεις:  504
Μέγεθος:  137,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1h strosi ammos.JPG
Εμφανίσεις:  477
Μέγεθος:  134,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  petres vrasimo.JPG
Εμφανίσεις:  490
Μέγεθος:  146,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Stegnoma Silikonis.JPG
Εμφανίσεις:  498
Μέγεθος:  136,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Stisimo1.JPG
Εμφανίσεις:  521
Μέγεθος:  135,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  stisimo2.JPG
Εμφανίσεις:  511
Μέγεθος:  134,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  stisimo3.JPG
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  156,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  stisimo4.JPG
Εμφανίσεις:  515
Μέγεθος:  135,5 KB  
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-10-09, 08:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Όμορφο γίνεται.
Θέλει προσοχή με τις πέτρες(βλέπω κάποιες να αιωρούνται).Κόλλησε τες καλά,τουλάχιστον 3-4 μαζί(για να μπορείς και να τις βγάζεις αν χρειαστεί).Και στο ενδιάμεσο κενό βάλε μερικές μικρότερες σαν να έχουν κατολισθήσει,να φαίνεται πιο φυσικό.
Το μπροστά τμήμα του φελιζολ κόψτο 2-3 πόντους να μην φαίνεται όταν θα σκάβουν τα "θηρία".
Κι άλλη άμμο,νεράκι με αντιχλώριο,άνθρακα στο φίλτρο για 3-4 μέρες,3-4 βαλισνέριες ή ανούμπιες και ξεκινάς στρώσιμο.

Υ.Γ.Μπράβο και στη γυναίκα που βοηθάει.Σπάνιο φαινόμενο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-10-09, 09:59
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Καταρχάς για μια ακόμη φορά, ευχαριστω

Έχουμε και λέμε:

Οι πέτρες ίσως φαίνονται να αιωρούνται αλλά δεν είναι έτσι. Έκανα και "τεχνητό" σεισμό (τρομάρα μου) αλλα δεν κουνήθηκαν. Εννοείται βέβαια οτι στη συνέχεια έβαλα σιλικόνη όπου μπορούσα (όπου έβλεπα 2 πέτρες να ακουμπάνε, απο την μέση και πάνω). Τα κενά τα άφησα εσκεμμένα, για να μπορούν να μπαίνουν τα ψαράκια. Αυτός δεν είναι και ο σκοπός; Να βάλω μικρές πετρούλες ανάμεσα και να το κάνω να μοιάζει πιο φυσικό, είναι εύκολο και σίγουρα ακίνδυνο, έτσι όμως δεν θα περιορίσω τις κρυψώνες;
Σχετικά με την άμμο, μιας και έχω αρκετό ωφέλιμο ύψος, σκέφτομαι να την ανεβάσω γύρω στους 6 πόντους πάνω απο το φελιζόλ, οπότε (θεωρητικά πάντα) δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Λες για φυτά ε; Σκεφτόμουν να το αφήσω ως έχει... αν βάλω, λες να τα τοποθετήσω στην μέση ή στο πλάι, κοντά στις πέτρες; Το σκέφτομαι σοβαρά... δεν θα τα ξηλώσουν τα "θηρία" που λες κι εσύ;
Όταν με το καλό γυρίσω σπιτί, αν έχει βάλει η καλή μου την υπόλοιπη άμμο, θα δω αν μπορώ να βάλω κι άλλη σιλικόνη στις πέτρες και αύριο θα βάλω νεράκι με οτι άλλο αναφέρεις...
Πάντως είμαι αρκετά ενθουσιασμένος!

Υ.Γ. Όντως μπράβο της, πιάνει το χεράκι της! Να φανταστείς πήρα το πρώτο ενυδρείο για χάρη της και απο τότε έχω κολλήσει πολύ περισσότερο απο εκείνη
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-10-09, 12:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Πέτρες εννοούσα να βάλεις μερικές μικρότερες ανάμεσα στις 2 στοίβες,όχι ανάμεσα στις τρύπες.
Μην βιαστείς να βάλεις νερό.Άσε να στεγνώσει καλά η σιλικόνη.

Φυτάκια να βάλεις,στο βάθος κεντρικά και στις άκρες μερικές βαλισνέριες ή ανούμπιες(αυτές όμως δεν φυτεύονται στην άμμο-βάζεις τον κορμό σε καμμιά τρυπούλα ή τον δένεις με πετονιά σε πέτρα και αυτές μετά πιάνονται με τις ρίζες τους).Βάζεις καμιά πετρούλα στην ρίζα της βαλισνέριας να δυσκολεύει το σκάψιμο των θηρίων.Θα δείξουν όμορφα αν και είναι θέμα γούστου.

Στο πίσω τζάμι βάλε απ' έξω ένα σκούρο χαρτόνι(μαύρο-μπλε)θα δώσει άλλο τόνο στα χρώματα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-10-09, 12:24
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Ωραία, θα βάλω μια αγγελία μηπως βρεθεί κανένα κλάδεμα. Ανούμπια ίσως μπορέσω να "κλέψω" απο το άλλο ενυδρείο. (Υπάρχει αλήθεια κλάδεμα απο βαλισνέρια
Σχετικά με τη βιασύνη, σίγουρα όσο περισσότερο αφήσεις τη σιλικόνη να στεγνώσει, τόσο καλύτερα. Όμως "πρόκοψα" και παρήγγειλα 4 labido (μικρά, αυτό έγινε πριν καμμιά 10αριά μέρες, υπολόγιζα να τελειώσω νωρίτερα) και επειδή τα βλέπω να έρχονται κατά Τετάρτη , θα προσπαθήσω να επισπεύσω τις διαδικασίες.
Με τις πέτρες καλά το λες, θα ψάξω μπας και βρω μερικές ακόμη (νομίζω στρογγυλές θα είναι οτι πρέπει) και θα της "πετάξω" ατιμέλητα στη μέση.
Για αλλαγές θα βάλω φωτο να μου πεις τη γνώμη σου

Ευχαριστώ!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-10-09, 12:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Περιμένουμε την εξέλιξη!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-10-09, 19:21
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Τελευταίες φώτο, σε λίγο θα βάλω και λίγο νεράκι σιγά σιγά.
Πρόσθεσα τις μικρές πέτρες, νομίζω οτι μόλις μπει νερό, καθαρίσουν οι πέτρες απο την άμμο και σκουρίνουν οι πέτρες, θα είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.
Σιλικόνη δεν έβαλα άλλο, μοιάζουν αρκετά δεμένες οι πέτρες.
Φαίνεται να έχει μάλλον περισσότερη άμμο απ'όσο θα έπρεπε αλλά θεωρώ οτι με το νερό θα πάει και μεταξύ των πετρών και θα κατέβει λίγο η στάθμη...
Είδωμεν!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Corner 1.JPG
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  143,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Corner 2.JPG
Εμφανίσεις:  415
Μέγεθος:  154,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Me ammo.JPG
Εμφανίσεις:  441
Μέγεθος:  134,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Me ammo2.JPG
Εμφανίσεις:  442
Μέγεθος:  137,0 KB  
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-10-09, 19:48
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Πραγματι ειναι πολυ η αμμος....
νερο γιατι δεν εβαλες ακομα?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-10-09, 19:56
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Δεν έβαλα νερό γιατί περίμενα τις απόψεις σας

Άρα, να βγάλω άμμο και να βάλω νερό, ή να το κάνω ανάποδα, δηλαδή να βάλω νερό και ανάλογα που θα πάει η στάθμη αν χρειαστεί να βγάλω;
Πάντως το ύψος της άμμου είναι 5 εκατοστά πάνω απο το φελιζόλ...

Ευχαριστώ!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-09, 20:00
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

εγω δεν εχω ιδεα απο αυτα απλα δεν μου φανηκε καλο...

να περιμένεις τις απόψεις των άλλων...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-09, 20:04
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ρίξε νερό τόσο ώστε να καλύψει μόνο την άμμο.
Δες το αποτέλεσμα και άμα θεωρείς ότι είναι too much, θα είναι πιο εύκολο να την αφαιρέσεις έτσι, παρά αν το γεμίσεις μέχρι πάνω.

ΥΓ Ακόμα εδώ είσαι ? Τρέχα και βάλε το λάστιχο μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-10-09, 20:05
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

λολ, έφυγα!

__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-10-09, 20:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Γνώμη μου,βγάλε λίγη άμμο-το παραφόρτωσες-και την υπόλοιπη στρώστην αμφιθεατρικά(πιο ψηλά πίσω,χαμηλότερα μπροστά).
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-10-09, 20:37
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Αν εξαιρέσουμε την θολούρα και το οτι οι μικρές πέτρες "ένιωσαν" το νερό, έτσι είναι τώρα...
Θα αφαιρέσω λίγη απο εμπρός, όχι πολύ πράμα όμως.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  LigoNero.JPG
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  121,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  LigoNero2.JPG
Εμφανίσεις:  467
Μέγεθος:  133,2 KB  
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-10-09, 21:28
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Αφαίρεσα αρκετή άμμο, απο το κέντρο, έγινε "αμφιθεατρικό". Κάτω απο τις πέτρες, δεν...

Είναι αποδεκτό τώρα; Παλεύεται;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  stathmi ammou1.JPG
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  129,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  stathmi ammou2.JPG
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  145,8 KB  
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-10-09, 21:32
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

αμα βγαλεις και λιγο απο τα ακρα καλο ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-10-09, 21:35
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Είμαι την άποψης ότι είναι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-10-09, 21:48
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Έβγαλα και απο τα άκρα ότι μπορούσα με ένα κουταλάκι, λίγα πράγματα όμως,μην φανταστείς... Δυστυχώς πρέπει να βγουν οι κολλημένες πέτρες και δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος.
Για πρώτη απόπειρα, so far so good...

Θα γεμίσω σιγά σιγά νεράκι για να αρχίσει να δουλεύει ο άνθρακας και απο αύριο αν είναι καθαρό το νερό θα ανεβάσω πάλι φώτος.

Ευχαριστώ για την υπομονή και τις οδηγίες σας!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βιοτοπικό μαλάουι-ειρηνικότερη συμβίωση? mikrosaquaristas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 04-05-09 08:01
Στήσιμο ενυδρείου για κιχλίδες Μαλάουι! Ippokampos Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-08 00:22
Παρουσίαση πριν και μετά GAB - Κιχλίδες Μαλάουι frits Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 04-01-07 11:39
Βιβλίο για Τανγκανίκα Gorgi Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 6 27-05-05 09:06
Τανγκανίκα + planted aquaria newfish Tanganyika 0 23-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14062 seconds with 14 queries