Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-07, 15:59
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Ερώτηση για φωτισμό.

Παιδιά κατασκεύασα νέο καπάκι με λάμπες για το ενυδρείο μου 60λιτ.Έχω δύο ερωτησούλες ακόμα.
1) 2 λάμπες T5 των 24 βατ , η μία μπλέ ακτινική και μία λευκή 18000κ, είναι αρκετός φωτισμός για κάποια κοραλάκια απαιτητικά μεν , αλλά οχι τα πιο απαιτητικά.
2) Έχω στο ενυδρείο μου ένα οργανισμό που δεν καταλαβαίνω τι είναι.Είναι πολύ μικρό για φωτογραφία. Μοιάζει με μανιταράκι , γιατί έχει μια βάση σαν του μανιταριού και πάνω έχει κάτι σαν πλοκαμάκια .Μοιάζει με αστεράκι και είναι ροζ σαν τα μανιτάρια. Το περίεργο είναι οτι μετακινείται στο βυθό του ενυδρείου.Ξέρετε τι μπορεί να είναι??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-07, 21:53
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ποιά λάμπα 18.000 Κ έβαλες?
Sea slug? Δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά από την περιγραφή.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-07, 09:51
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Mηπως το μετακινει η κυκλοφορια του νερου και σε ξεγελαει?
Οντως τι λαμπα Τ5 ειναι αυτη στα 18000κ?
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-07, 10:08
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Επειδή είμαι εκτός Αθηνών τώρα δεν μπορώ να δώ το κουτί αλλά είναι νομίζω η power- glo, κινέζικη , απο το watter inn.Aλλά δεν νομίζω να κάνω λάθος , τόσο έγραφε.Δεν το μετακινεί το νερό , το βλέπω οτι μαζεύεται και κάνει περίεργη κίνηση για να μετακινηθεί, λές και είναι σαλιγκάρι, αλλά πολύ αργά.
Επειδή έχω ελάχιστη άμμο( την αφαιρώ με τισ αλλάγές σιγά σιγά για να την αντικαταστησω με καλλύτερη) βλέπω οτι βεντουζώνει στο γυαλί της βάσης και δεν ξεκολά με τίποτα γιατί το ρούφηξα κατά λάθος και δεν το πήρε η σκούπα βυθού.Πάντως μοιάζει με μανιταράκι απλά εχει πλοκαμάκια πάνω 5-6 ανοιχτά σαν εστερι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-07, 10:32
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Μηπως ειναι ανεμωνη?
Τις λαμπες τις ξερω,απλως νομιζα οτι εβγαιναν μονο σε Τ8.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-07, 10:44
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

λές να είναι ανεμώνη? Θυμάμαι ένα κομμάτι κατεψυγμένης γαρίδας που έβαλα πάνω του/της το γράπωσε .Δεν το έφαγε βέβαια , ήταν τεράστιο .Δέν ξέρω .Και πώς ζει? μονο με φώς? τι να πω!!
για την ποιότητα της λάμπας δεν ξέρω, απλά ήταν πιο φτηνή απο την αρκάδια.Σχεδόν μισή τιμή. δέν μου είπατε όμως , το φώς που έχω τώρα σε τί επίπεδο είναι? για να πώ την αλήθεια μαρέσει πολύ να βάλω μια ανεμώνη και μαρέσουν πολύ πολύ πολύ τα clams.??????????????Τι λένε οι έμπειροι?????
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-04-07, 10:53
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Κοιτα στο μεγεθος που ειναι ,αν ειναι ανεμωνη,δεν θα σου κανει κακο αν πεθανει αλλα αν μεγαλωσει θα εχεις αρκετα προβληματα.Μπορεις ομως να βαλεις μονο μια ανεμωνη μεσα με ενα ή δυο συμβατους κλοουν.
Εγω απο τις Τ8 που ειχα δει εμεινα καταενθουσιασμενος.Αν σε περνει βαλε αλλη μια λαμπα.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-04-07, 11:02
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Εχω 2 κλόουν ήδη. Τώρα για άλλη λάμπα δεν με πέρνει. Αν μπορέσω να βάλω μια ανεμώνη ή ένα κλαμ θα είμαι καλύμένος.Τό κλαμ φοβάμαι μήπως θέλει πιο πολύ φώς . θα το μελετήσουμε !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-04-07, 11:16
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Τι υψος εχεις?
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-04-07, 12:23
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

περίπου 40 πόντους ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-04-07, 18:06
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Στα 60 λίτρα δηλαδή έχεις περίπου 50 watt. Το πρόβλημα όμως είναι οτι τα watt αυτά είναι από ακτινική και από 18.000 Κ. To φως δεν είναι αρκετά μπλε?
Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι το φως σου είναι αδύναμο. Δεν νομίζω οτι μπορείς να κρατήσεις ούτε ανεμώνη ούτε clam. Τώρα για κάποιο κοράλλι που δεν χρειάζεται πολύ φώς οκ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-04-07, 18:16
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Mπορει πολυ οικονομικα ομως να βαλει ενα 70αρι ΜΗ προβολεα και να κρατησει οτι θελει.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-04-07, 18:48
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ναι, αλλά Tricky...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-04-07, 20:16
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ναι, το ενυδρείο έχει ένα οραίο γαλάζιο χρώμα τ΄ωρα, που μου αρέσει κιολας . Αν κατάλαβα καλά, λέτε οτι φταίει το γεγονός οτι έχω και μία λάμπα ακτινική? Δηλαδή αν τη βγάλω και βάλω κάποια άλλη το θέμα λύνεται? Ή λέτε οτι με 2 Τ5 , είτε λευκές είτε ακτινικές δεν γίνεται τίποτα για κλαμ και ανεμώνη ?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-04-07, 20:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η γνώμη μου είναι να παραμείνεις έτσι όπως έχεις. Κάτσε σε αυτό το setup για κάποιο χρονικό διάστημα να εξεικοιωθείς και με το θαλασσινό νερό και μετά βλέπεις τι κάνεις. ¶λλωστε και η ανεμώνη και τα clams θέλουν όσο να ΄ναι και κάποια εμπειρία.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-04-07, 20:29
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Επειδή σέβομαι απεριόριστα την γνώμη σας αυτό θα κάνω . Τελειώνω λοιπόν το πόστ με μία ερώτηση γενική. Κοιτάζω σε μαγαζιά και ιστοσελίδες για κοράλια και βλέπω τισ απαιτήσεις τους. Τουλάχιστον πείτε μου κατά την γνώμη σας σε ποιό επίπεδο φωτισμού θεωρείται το ενυδρείο μου οτι είναι για να βλέπω αν μου ταιριάζουν τα διάφορα κοράλια . Δήλαδη λέει μέσα σε ιστοσελίδεσ οτι απαιτείται low , moderate, high φωτισμός . Εγώ που βρισκομαι ρε παιδιάαα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-04-07, 20:37
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Σε σχέση και με τα kelvin σου μάλλον low. Αλλά ο παράγοντας φωτισμού δεν είναι από μόνος του κριτήριο για την επιλογή ρων κοραλλιών. Ακόμα και αν οι συνθήκες σου είναι τέλειες (Ph 8.2 - 8.5, Kh 10-12, Ca 340-420, Mg 1400, Νο3 0) πρέπει να δεις και κυκλοφορία, επικινδυνότητα κλπ...
Επειδή κάνεις τα πρώτα σου βήματα, βάλε σχετικά εύκολα κοράλλια, δηλαδή όχι υψηλών απαιτήσεων.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-04-07, 20:46
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε σχέση και με τα kelvin σου μάλλον low. Αλλά ο παράγοντας φωτισμού δεν είναι από μόνος του κριτήριο για την επιλογή ρων κοραλλιών. Ακόμα και αν οι συνθήκες σου είναι τέλειες (Ph 8.2 - 8.5, Kh 10-12, Ca 340-420, Mg 1400, Νο3 0) πρέπει να δεις και κυκλοφορία, επικινδυνότητα κλπ...
Επειδή κάνεις τα πρώτα σου βήματα, βάλε σχετικά εύκολα κοράλλια, δηλαδή όχι υψηλών απαιτήσεων.
Συμφωνω απολυτα
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-04-07, 20:46
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

οκ παιδιά. ευχαριστώ πολύ. Αντε , άλλη μια (τελευταία ) ερώτηση γιατι το κούρασα το ποστ. Θα είναι καλύτερος ο φωτισμός μου αν βάλω 2 λευκές λάμπες με πολλά κέλβιν? Δηλάδη θέλουμε πολλά κέλβιν στο φωτισμό? (έχω διαβάσει αλλά μάλον δεν κατάλαβα)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-04-07, 20:49
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Να μεινεις οπως εισαι.Το ιδανικο θα ηταν 2 white +1 actinic αλλα αφου δεν μπορεις μεινε οπως εισαι.
Οσο για το αλλο που λες μην το ξαναπεις δεν μας κουραζεις καθολου
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-04-07, 20:58
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

ΟΚ ΠΑΙΔΙ¶...θα βάλω και μία ακόμα λάμπα μιάς και έχω την υποδομή έτοιμη .Και μετά ξαναμιλάμε .Πάντως μέχρι τώρα πάει πολύ καλα΄το ενυδρείο . Αρχισε και κοραλίνη στα τζάμια. Τα μανιτάρια και οι πολύποδες επεκτείνονται . Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ . Ν α δώ ποιό σάβατο θα περάσω και απο το σύλλογο να γνωριστούμε απο κοντά
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-04-07, 21:01
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

ΟΚ φιλε μου.Μονο τα φωτα με το μαλακο,στην αρχη οχι πολλες ωρες.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-04-07, 08:24
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ginodim Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα είναι καλύτερος ο φωτισμός μου αν βάλω 2 λευκές λάμπες με πολλά κέλβιν? Δηλάδη θέλουμε πολλά κέλβιν στο φωτισμό? (έχω διαβάσει αλλά μάλον δεν κατάλαβα)
Η ένταση του φωτισμού μετριέται σε lumens. Με τα kelvinμετράμε το χρώμα.
¶ρα η φράση σου… να βάλω λευκές λάμπες με πολλά kelvinδεν έχει νόημα. Γιατί όσο ανεβαίνουμε στα kelvin στο χρώμα τείνει να γίνεται μπλε.
Το θέμα του φωτισμού είναι καθαρά υποκειμενικό. Δηλαδή πως μας αρέσει εμάς το φως του ενυδρείου μας. Βέβαια ανάλογα και το βάθος που βρίσκονται τα κοράλλια στο φυσικό τους περιβάλλον, μπορούμε να εξομοιώσουμε τον φωτισμό του ενυδρείου μας. Αυτό είναι λίγο δύσκολο, εξαιτίας των πολλών ειδών κοραλλιών που διατηρούμε.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-04-07, 08:53
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

φίλε accnt είσαι πάντα αναλυτικότατος..απλά εγώ νόμιζα οτι ειμαι αρκετά καλα΄με 50βατ μιας και το ενυδρείο μου είναι στα 60( 50λ ογκος νερου)λιτρα.Με παίρνει για μια ακόμα τ5 15 βατ. καλημερα!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-04-07, 09:57
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Θα ήσουν αν είχες τουλάχιστον τη μια στα 10000Κ.
Αν βάλεις τώρα μια 10000Κ θα είσαι moderate.

Εκτός θέματος, αλλά με την θερμοκρασία τι κάνεις τώρα που ανεβαίνει?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-04-07, 15:48
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

η 18αρα που εχει ειναι fullspectrum με πολυ κοκκινο και ασ λεει 18000κ.
με τρεισ λαμπεσ με αντανακλαστηρεσ θα εισαι καλα για αρκετα πραγματα αλλα να βαλεισ την ανεμωνη πρωτη και μονο BTA
Η ανεμωνη οου εχεισ μαλλον ειναι majano
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-05-07, 00:54
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ααα... τώρα εχω καταλάβει καλύτερα accnt.An βάλω και τις δύο στα 10000κ είναι ακόμα πιο καλά? ??. Η θερμοκρασία ακόμα δεν έχει επηρεαστεί απο τον καιρό που όλο και θερμαίνει. Πάντως δεν έχω πρόβλημα γιατι δεν έχω πολύ ζέστη εδώ και το δωμάτιο κλιματίζεται. Έχω και ανεμιστήρακι. Το πρωτόγνωρο για μένα θα είναι οι αναπληρώσεις απο την εξάτμιση , που στο γλυκό δεν μας απασχολούν, αλλά θα το πολέμήσω !! Οβελιχ ευχαριστώ . Να που έχω και ανεμώνη χωρίς να το ξέρω. Σήμερα την ψάχνω και δεν την βρίσκω πάντωσ!! Και πάλι ευχαριστώ όλους και συγνώμη αν κούρασα πολύ το θέμα .
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-05-07, 08:01
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Θα έχεις πιο "άσπρο" φώς.... Δηλαδή έρχεσαι πιο κοντά στα ρηχά νερά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-05-07, 08:19
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Αποφάσισε πρώτα τι θα φιλοξενήσει το ενυδρείο σου. Αν βάλεις μανιτάρια και zoanthids τότε μπορείς να βάλεις είτε δύο λάμπες ακτινικές, είτε δύο 18000, είτε μία μπλε και μια 10000 και και και. Σε κάθε περίπτωση με τα ζώα αυτά οι δύο λάμπες είναι αρκετές.

Αν τώρα πας σε sps και clams τότε κατά 90% με δύο λάμπες 10000 ή μία 10000 και μια 6500 θα είσαι super. Αν όμως θες λάμπες με μπλε φως τότε είναι πιθανό να πας σε 3 λάμπες. Πάντως με δύο Τ5 στα λίτρα αυτά θα είσαι καλυμένος για τα περισσότερα κοράλια.

Α και χαλάρωσε λίγο. Το χόμπυ πρέπει να σε απαλλάσει από το άγχος όχι να σε φορτώνει.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-05-07, 07:20
Το avatar του χρήστη ginodim
ginodim Ο χρήστης ginodim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Oχι δεν αγχόνομαι.απλά ,όσο και να διάβασα , ομολογώ οτι δεν καταλάβαινα τους όρους και τις περιγραφές που αφορούσαν τον φωτισμό .άν δεν μου το λέγατε απλά και πρακτικά (accnt,sps4ever) δεν θα είχα βγάλει άκρη τι να κάνω. Και επειδή δεν ήταν εύκολο για μένα να φτιάξω την όλη κατασκευή , αγχόθηκα οταν πίστεψα( δεν φταίτε εσείς ) οτι δεν επαρκεί. .. Να είστε καλα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απόψεις για τον φωτισμό vouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 25-04-07 08:21
Ερώτηση για φωτισμό nikolas87 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 12-03-07 11:45
Προτάσεις για φωτισμό 65 λίτρων John T Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 25-11-06 22:00
Γνώμες για φωτισμό Τ5 Αλεξης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 29-03-06 00:38
προτάσεις για φωτισμό drakoulis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 16-11-05 19:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07706 seconds with 13 queries