Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-09, 17:16
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Question κουνουποψαρα??

γεια κι απο εμενα!ηθελα να σας ρωτησω τι ακριβως ψαρακια ειναι τα κουνουποψαρα?? υπαρχουν καποιες φωτο ή site ωστε να δω?ειμαι στην αρχη μιας κατασκευης λιμνης! (μικρης,υπολογιζω οτι θα ειναι περιπου 500lt!θα δειξει ομως..)ακουσα πως καποιος τα ειχε αυτα τα ψαρακια 2 χρονια σ'ενα αυτοσχεδιο βαρελι(?)-λιμνη(?)!!! ταιριαζουν μαζι με χρυσοψαρα?κι αν οχι π.χ σ'ενα ενυδρειο κρυου νερου,τι ταιριαζει μαζι μ'αυτα?!δεν ειναι κριμα να ειναι μονα τους? μολις προχωρισω τη λιμνουλα,θα παραθεσω φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας! να ειστε καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-09, 20:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ia_affinis.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-09, 20:50
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

σε ευχαριστω πολυ..!!!αυτα..δεν ειναι σαν γκαπυ??!! ειναι γκαπυ!!! δλδη κανουν και σε λιμνουλα??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-09, 21:25
Το avatar του χρήστη shalis
shalis Ο χρήστης shalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2009
Περιοχή: κυπρο παφος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

τα κουνουποψαρα μοιαζουν πολυ με τα γκαπι και ζουν σε ρυακια και σε λιμνες. δεν χρειαζονται ιδιαιτερη φροντιδα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Gambusia.jpg
Εμφανίσεις:  2509
Μέγεθος:  102,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fancy_guppy[1].jpg
Εμφανίσεις:  1075
Μέγεθος:  47,3 KB  
__________________
Αντρέας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-09, 23:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια κι απο εμενα!ηθελα να σας ρωτησω τι ακριβως ψαρακια ειναι τα κουνουποψαρα?? υπαρχουν καποιες φωτο ή site ωστε να δω?ειμαι στην αρχη μιας κατασκευης λιμνης! (μικρης,υπολογιζω οτι θα ειναι περιπου 500lt!θα δειξει ομως..)ακουσα πως καποιος τα ειχε αυτα τα ψαρακια 2 χρονια σ'ενα αυτοσχεδιο βαρελι(?)-λιμνη(?)!!! ταιριαζουν μαζι με χρυσοψαρα?κι αν οχι π.χ σ'ενα ενυδρειο κρυου νερου,τι ταιριαζει μαζι μ'αυτα?!δεν ειναι κριμα να ειναι μονα τους? μολις προχωρισω τη λιμνουλα,θα παραθεσω φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας! να ειστε καλα!
Τα gambusia affinis (κουνουπόψαρα) είναι όντως από τα ευκολότερα ψάρια, αναπαράγονται ευκολότατα και δεν χρειάζονται χρυσόψαρα μαζί τους, γιατί μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα, π.χ. δεν θα αφίσουν κανένα γόνο χρυσόψαρων να ζήσει πέρα από κάποιες ώρες.

Τα 500 λίτρα είναι υπέρ-αρκετά για το ψάρι αυτό, μόνο που όταν η άλγη σιγά-σιγά καλύψει τα τοιχώματα της λιμνούλας, θα είναι σχεδόν αόρατα μέσα στο νερό. Επίσης, σε τέτοια λίτρα νερού, μην περιμένεις να επιβιώσει κανένα είδος ζωής εκτός από τα ψάρια αυτά.

Από πού θα τα προμηθευτείς?

Τα θηλυκά του είδους είναι κατά πολύ μεγαλύτερα από τα αρσενικά, όπως επίσης θα χρειαστείς και αρκετά φυτά για να κρύβεται ο γόνος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-09, 16:57
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

πραγματικα δε γνωριζω απο που μπορω να τα προμηθευτω! μαλλον θα μεινω στα χρυσοψαρακια!! με 2-3 μεσα νομιζω πως ειναι οκ!η λιμνη θα μενει θολη ολο το χρονο?? θα "ανεβασω" καποια στιγμη φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας..!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-09, 23:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικα δε γνωριζω απο που μπορω να τα προμηθευτω! μαλλον θα μεινω στα χρυσοψαρακια!! με 2-3 μεσα νομιζω πως ειναι οκ!η λιμνη θα μενει θολη ολο το χρονο?? θα "ανεβασω" καποια στιγμη φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας..!!!!

Καλύτερα δώσε περισσότερες πληροφορίες για τη λιμνούλα, όπως για τον τρόπο και τόπο κατασκευής της, υλικά που χρησιμοποιήθηκαν, μέγιστο βάθος, τρόπος φίλτρανσης, τρόπος οξυγώνωσης, δυναμικότητα αντλίας κ.λ.π.

Έπίσης, θα ήθελα να γνωρίζω τί εννοείς με τα λόγια "η λίμνη θα μένει θολη όλο το χρόνο"...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-09, 20:35
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

το μεγιστο βαθος θα ειναι περιπου 90 ποντους!σκεφτομαι να μη βαλω liner και απλα να φτιαξω τσιμεντενια βαση με τσιμεντοειδες ως επεικαλυψη,για να μη εχω απωλιες νερου απο τη δεξαμενη την ιδια!θα βαλω αντλια(αυτο που ονομαζουν πολλοι "βατραχακι") και φιλτρο(μαλλον αυτοσχεδιο)και σκεφτομαι και μια λαμπα u.v!ο αερισμος δε ξερω αν ειναι αρκετος,αλλα το νερο θα ερχεται απο ενα μικρο καταρακτη,οποτε φανταζομαι πως θα οξυγονωνεται καλα!βασικα ειμαι ακομα στο σκαψιμο και ειχα σκοπο να σας ρωτησω για καθε μου κινηση! για το θολη λιμνη,εννοω επειδη εχω διαβασει καποια αρθρα και δεν εχω καταλαβει καλα,το νερο θα ειναι διαυγες συνεχως ή συντρεχουν καποιοι παραγοντες για να μενει ετσι??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-09, 06:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
το μεγιστο βαθος θα ειναι περιπου 90 ποντους!σκεφτομαι να μη βαλω liner και απλα να φτιαξω τσιμεντενια βαση με τσιμεντοειδες ως επεικαλυψη,για να μη εχω απωλιες νερου απο τη δεξαμενη την ιδια!θα βαλω αντλια(αυτο που ονομαζουν πολλοι "βατραχακι") και φιλτρο(μαλλον αυτοσχεδιο)και σκεφτομαι και μια λαμπα u.v!ο αερισμος δε ξερω αν ειναι αρκετος,αλλα το νερο θα ερχεται απο ενα μικρο καταρακτη,οποτε φανταζομαι πως θα οξυγονωνεται καλα!βασικα ειμαι ακομα στο σκαψιμο και ειχα σκοπο να σας ρωτησω για καθε μου κινηση! για το θολη λιμνη,εννοω επειδη εχω διαβασει καποια αρθρα και δεν εχω καταλαβει καλα,το νερο θα ειναι διαυγες συνεχως ή συντρεχουν καποιοι παραγοντες για να μενει ετσι??
Όσων αφορά τη δημιουργία, να προσέξεις μόνο να χρησημοποιήσης μεταλλική πλέξη, καλύπτοντας πάτο και πλευρές, ώστε να ελαχιστοποιήσεις το ενδεχόμενο απώλειας στο μέλλον.

Είναι όλα σωστά τα όσα λες, όσων αφορά φίλτρο, καταρράκτης, ακόμα και το βάθος γι' αυτά τα ψάρια.
1. Από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις καταρράκτη, θα πρέπει να τοποθετήσεις την αντλία, όσο το δυνατόν πιο μακριά από την είσοδο του νερού στη λίμνη. Μην αφίσεις "νεκρά" από οξυγόνο σημεία, να πραγματοποιείται γενική κυκλοφορία του νερού.
2. Πρώτη φορά ακούω τον όρο "βατραχάκι" για αντλία. Τί εννοείς? Εδώ θα πρέπει να προσέξεις ώστε να έχεις ανάλογη αντλία με τα λίτρα σου.
3. Πρέπει να σκεφτείς το σημείο όπου θα τοποθετήσεις την λάμπα υπερίώδους ακτινοβολίας, όπου θα πρέπει να έχεις ηλεκτρική υποστήριξη, αλλά ταυτόχρονα να την κρύψεις, ίσως μέσα στο χώρο του φίλτρου.

Το κρυστάλλινο νερό είναι γεγονός, όταν έχεις όλους τους παράγοντες που το επηρεάζουν σε τέλεια ισορροπία. Θα πρέπει να προσέξεις:
1. Καλή φίλτρανση.
2. Τρόπο κατακράτησης των στερεών (ίσως με τη χρήση υαλοβάμβακα).
3. Ιδανική λάμπα uv αναλόγως λίτρων...και κάτι παραπάνω θα' λεγα...!
4. Χρήση κάποιων φυτών (αν και δεν είναι αναγκαίο στην περίπτωση σου).
5. Έλεγχος υχθιοφόρτωσης.
6. Αποφυγή της άμεσης ηλιακής ακτινοβολίας τουλάχιστον κατά τις θερμότερες ώρες της μεσογειακής ηλιακής ακτινοβολίας.
Τα πιο πάνω εγγυούνται την αποτελεσματική καθαριότητα του νερού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-12, 23:42
Griegos Locos Ο χρήστης Griegos Locos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2012
Περιοχή: russia
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικα δε γνωριζω απο που μπορω να τα προμηθευτω! μαλλον θα μεινω στα χρυσοψαρακια!! με 2-3 μεσα νομιζω πως ειναι οκ!η λιμνη θα μενει θολη ολο το χρονο?? θα "ανεβασω" καποια στιγμη φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας..!!!!
φιλε michael151 για κοιτα εδω!!!μαλλον εχει στον τοπο σου http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ia_affinis.htm
__________________
"Γνώμην δύνανται να έχουν άπαντες. Γνώσιν δια να έχουν γνώμην, έχουν;" Πλάτων


Griegos Locos
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-09-12, 09:29
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

τα γλυκογκαστρουλινια μου στο μαιευτηριο







Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κουνουποψαρα ζουν σε γυαλα? mariathk Χρυσόψαρα 23 16-10-09 19:28
κουνουποψαρα και λιμνη..... Pritanis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 10-07-08 12:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05467 seconds with 14 queries