Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-02, 04:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Υλικα φιλτρου και πρόβλημα αμμωνίας

--------------------------------------------------------------------------------
Title: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: chris on 11/02/02 at 12:33:18
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδιά γειά σας , έχω ένα 60άρι με fluval 104 .Χρησιμοποιώ ammo-carb,βιόσφαιρες ,και biofibres.Παρ'όλα αυτά 'εχω πολύ υψηλή ΝΟ3 και σχεδόν μηδενικά ΝΟ2.Με συμβούλεψαν να αλλάζω 20% νερό κάθε βδομάδα.Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;Πριν από την τελευταία αλλαγή νερού και το πλύσιμο του φίλτρου ( με νερό βρύσης ,γιατί δεν ήξερα) χρησιμοποιούσα και nitrozorb το οποίο δεν πρέπει να βοήθησε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: george on 11/02/02 at 12:54:03
--------------------------------------------------------------------------------
Δωσε μας παραπανω πληροφοριες για το ενυδρειο σου....ποσο καιρο το εχεις...αν εχει στρωσει το νερο...τι ειδη ψαριων εχεις...κλπ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: chris on 11/02/02 at 13:48:28
--------------------------------------------------------------------------------
είναι στημένο 2 μήνες ,προσπάθεια στρωσίματος 2 φορές με απώλειες.Τα ψάρια άρχιζαν να μπαίνουν μετά τις πρώτες 10 μέρες, χωρίς test, και δείχνουν φυσιολογικά.Έχω 9 cardinal tetra, 2 black tetra, 2 ξιφοφόρους, 4 αρλεκίνους και 1 πλακόστομο.Έχω και 3 ζωντανά φυτά και φίλτρο βυθού.Απο τις τελευταιες μετρήσεις μου έχω πάνω απο 100mg/l NO3 περίπου 1mg/l NO2 ,από 10 έως 14βαθμούς GH ,3 βαθμούς KH και εντελώς διαταρασόμενο ph (πριν 2 μέρες ήταν 7 και τώρα είναι 6.4).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: Giorgos on 11/02/02 at 14:49:29
--------------------------------------------------------------------------------
Πρώτον, καλώς όρισες στο board.

Ποτέ δεν καθαρίζουμε το φίλτρο μας με νερό από την βρύση. Πρέπει να το καθαρίζουμε με νερό (παλιό) από το ενυδρείο. Με αυτόν τον τρόπο δεν κάνουμε ζημιά στο βιολογικό φίλτρο. Τα νιντρικά σου (ΝΟ3) αλλά και τα νιτρώδη (ΝΟ2) είναι σε επικίνδυνα ψηλά επίπεδα.

Πρέπει να ταϊζεις ελάχιστα τα ψάρια (μέχρι να στρώσει η κατάσταση) και να κάνεις συνεχόμενες μικρές αλλαγές νερού μέχρι να πέσουν σε ανεκτικά επίπεδα τα ΝΟ3/ΝΟ2... δηλαδή <40 ppm και 0 ppm αντίστοιχα.

Το φίλτρο βυθού δεν θά'πρεπε να το είχες. Είμαι επίσης εντελώς κατά της χρήσης του ammo-carb, nitro-zorb και τα λοιπά χημικά. Τα ΝΟ2/ΝΟ3 σου μάλλον έχουν ανέβει επειδή έβγαλες το nitro-zorb (και καλά έκανες) και πλένεις το φίλτρο με νερό βρύσης.

Αφιέρωσε κάποιο χρόνο διαβάζοντας παλιότερα posts του board... θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: george on 11/02/02 at 16:43:40
--------------------------------------------------------------------------------
Συμφωνω με οσα ειπε ο Γιωργος.
Μαλλον ταϊζεις υπερβολικα και καταστρεφεις τα ωφελιμα βακτηριδια πλενοντας με νερο βρυσης.
Το δικο μου ενυδρειο "εστρωσε" μεσα σε 10 ημερες αν και ειχα βαλει αρκετα ψαρια.
Ενα πραγμα που πρεπει να μαθεις αφου αποφασισες να ασχοληθεις με τα ενυδρεια ειναι η ΥΠΟΜΟΝΗ.
Ειμαι και εγω κατα των φιλτρων βυθου καθως και των διαφορων "ζουμιων" (nitrozorb).
Aν προσεχεις και συντηρεις σωστα το ενυδρειο δεν εχεις αναγκη απο κανενα χημικο προσθετο που διαταρασει τις ισορροπιες.
Συνεχισε με συχνες (ισως και καθημερινες) αλλαγες νερου(προσθετωντας αντιχλωριο στο νερο που αλλαζεις),ελαχιστο ταϊσμα και θα στρωσει ! Ας μην καθαρισεις και το φιλτρο για μερικες μερες.Καποιοι στο καθαρισμα του φιλτρου υπερβαλλουν και νομιζουν οτι πρεπει να το κανουν "λαμπικο".
Λαθος...ετσι κατεστρεφουμε τα βακτηριδια.Φτανει να το βουτηξουμε σε ενα κουβα οπου πριν εχουμε βαλει νερο ΜΕΣΑ απο το ενυδρειο,να το αφησουμε να μουσκεψει και αν το στιψουμε μεσα στο νερο του κουβα 3-4 φορες.
Κανοντας και μετρησεις θα δεις το αποτελεσμα.





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: chris on 11/02/02 at 20:27:40
--------------------------------------------------------------------------------
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές ( τις έχω ανάγκη).Σχετικά με το φίλτρο βυθού ο πρώτος προμηθευτής μου το πρότεινε χωρίς τη χρήση μπαστουνιού. Η Μαρία απ' την ORCA στην Ηλιούπολη μου τόνισε ότι είναι απαραίτητη η χρήση του και με το μπαστούνι! Επίσης μου πρότεινε τα χημικά πρόσθετα στο φίλτρο και το πλύσιμο στη βρύση. Να αφαιρέσω το φίλτρο βυθού (ή τουλάχιστον το μπαστούνι με την αερόπετρα.Ταϊ ζω 2 φορές τη μέρα και από λίγο. Να το ελαττώσω;Και τέλος το ammo-carb να το αφαιρέσω απ' το φίλτρο;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: tomeye on 11/03/02 at 09:55:29
--------------------------------------------------------------------------------
Καλωηρθες και καλο κουραγιο. Επειδη ειχα παρομοια προβληματα κι εγω θα σου πω τι εκανα. Ειχα φιλτρο βυθου με ''μπαστουνι'' και ενα εσωτερικο φιλτρο. Λογω αυξημενων τομων αμμωνιας, NO2, NO3 κλπ. αποφασισα και εβγαλα τελικα το φιλτρο βυθου οπως και το εσωτερικο και εγκατεστησα ενα εξωτερικο και πολλα φυτα. Αυτη τη στιγμη (μετα απο 1 μηνα) ολα πηγαινουν πολυ καλα. Πιστευω πως το εξωτερικο που εχεις ειναι καλο για τα λιτρα σου οποτε μπορεις να κανεις κατι αντιστοιχο με μενα. Μην βγαλεις μονο το μπαστουνι αλλα ολο το φιλτρο βυθου (πλακακια). Αν βγαλεις μονο το μαπστουνι με την αεραντλια θα ειναι χειροτερο γιατι θα βουλωσει τελειως. Επισης τα υλικα του φιλτρου μην τα πλενεις με νερο βρυσης. Εχω ακουσει κι εγω απο καταστηματαρχες πολλες ''πατατες''. Στο εξωτερικο φιλτρο εχω αυτη τη στιγμη μακαρονι, eheim substrat και υαλοβαμβακα. Βεβαια σε 1-2 μηνες θα αλλαξω substrat με σφουγγαρι. Ειναι καλυτερο και οικονομικοτερο. Δεν αλλαζεται αλλα θελει μονο πλυσιμο.
Εγω εκανα ολα τα παραπανω και εδω και ενα μηνα χαιρομαι το ενυδρειο μου. Σκεψου το καλα και εχε υπομονη.

Υ.Γ. Αν θες κοιτα στο topic Προβλημτα σε ενυδρειο 2 ετων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: chris on 11/03/02 at 11:10:28
--------------------------------------------------------------------------------
Aπο τα λίγα που έχω μάθει ξέρω ότι πρέπει να βγεί το φίλτρο βυθού.Το πρόβλημα είναι αν μπορώ να το κάνω με τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: paparatsi on 11/03/02 at 11:22:52
--------------------------------------------------------------------------------
Προς tomeye:
Το σφουγγαρι ειναι σιγουρα πιο οικονομικο απο το eheim substrat αλλα δεν καταλαβα γιατι θελεις να το αλαξεις αφου δεν χρειαζεται πεταμα μετα απο καποια περιοδο. Δεν ξερω αν καποιος σου ειπε οτι πρεπει να το αλαξεις γιατι δεν θα κανει δουλεια μετα απο καποιο διαστημα αλλα σιγουρα σε πληροφορησε λαθος.Εκτος απο αυτο εχει σιγουρα πολυ μεγαλυτερη επιφανεια απο το σφουγγαρι για να αναπτηχθουν τα βακττηριδια.Αφου το εχεις μην το αλαξεις κατα την γνωμη μου.


chris αν θελεις να βγαλεις το φιλτρο βυθου βγαλε πρωτα τα ψαρια σου σε ενα κουβα με νερο του ενυδρειου και μετα βγαλε τις πλακες του φιλτρου βυθου.Οταν θα τις βγαλεις πιθανοτατα το νερο σου θα θολωσει απο ολες τις ακαθαρσιες που εχουν μαζεφτει στο χαλικι και κατω απο τις πλακες.Κανε και μια καλη αλαγη νερου της ταξης του 40-50% και μετα βαλε τα ψαρια σου παλι μεσα.
Στον κουβα μπορεις να βαλεις και το φιλτρο σου να δουλευει για να μην χασεις τα βακτηριδια αλλα και τον θερμοστατη.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: tomeye on 11/03/02 at 18:17:09
--------------------------------------------------------------------------------
Προς paparatsi :Θελω να το αλλαξω γιατι μου ειπαν πως σε μερικους μετα απο 3-4 μηνες διαλυθηκε και εγινε σκονη. Μετα θολωσε το νερο και ολοκληρη ιστορια καταλαβαινεις τωρα. Κανω καπου λαθος ;

Οσον αφορα την αφαιρεση του φιλτρου β. προσπαθησε να οργανωσεις τις δουλειες σου και να μην φας πολυ χρονο ταλαιπορωντας ψαρια και βακτηριδια. Κρατα οσο περισσοτερο νερο μπορεις αλλα μαζι να δουλευει και το φιλτρο. Κρατα επισης και οτι διακοσμητικο εχεις μεσα στα δοχεια. Τα ψαρια βαλτα σε ενα μερος που να μην εχουν και πολυ φως για να μην τρομαζουν.

Αν θελεις να βαλεις φυτα αργοτερα, σκεψου τωρα μηπως πρεπει να βαλεις λατεριτη ή κατι αλλο οταν βγαλεις το φιλτρο β.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: halvas69 on 11/03/02 at 20:05:02
--------------------------------------------------------------------------------


on 11/03/02 at 11:22:52, paparatsi wrote:Προς tomeye:
Το σφουγγαρι ειναι σιγουρα πιο οικονομικο απο το eheim substrat αλλα δεν καταλαβα γιατι θελεις να το αλαξεις αφου δεν χρειαζεται πεταμα μετα απο καποια περιοδο.



Όντως πρέπει να αλλάζεται το EHFISUBSTRAT
Και μάλιστα σταδιακά, για να μην πεταχτεί στον κάλαθο όλη η αποικία των βακτηριδίων.

Σας κάνω copy-paste από το site της EHEIM

You should change 1/3 * 2/3 of the EHFISUBSTRAT every 6-12 months.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: ASCCO1 on 11/04/02 at 05:47:48
--------------------------------------------------------------------------------
καταρχην καλος ηρθες
ολα αυτα τα υλικα (( ammo- catrb, nitra-zorb)) ποιος ηταν ο εξυπνος που στα πουλησε???
οτι κανουν δουλεια ,σιγουρα κανουν αλλα......
α) πρεπει να αλλαζονται απαραιτητος μετα απο ενα μηνα χρησης,<< αυτο στο ειπε??>>
Β) αν μπεις σε μια τετοια διαδικασια απο την αρχη (( και εχεις και ψαρια μεσα)) δυσκολα θα μπορεσεις να στρωσεις το νερο,αν τα αφαιρεσεις
οσο για το φυλτρο βυθου.....για να λειτουργησει σωστα θα πρεπει να κανεις συχνα σκουπα, και βεβαια αν πανω απο αυτο βαλεις πολυ ψηλο χαλικι , δεν μπορει να λειτουργησει<< γαι τον απλο λογο οτι δεν περναει το νερο απο κατω>>,δηλαδη με λιγα λογια εχει αποδειχτει ανεπαρκες σαν τροπος φιλτραρισματος.
και τελος ο αριθμος των ψαριων ειναι σε οριακο σημειο(( για να μην πω οτι ειναι πολλα)), κατι που επυβαρηνει την κατασταση.
Το καλυτερο θα ηταν , αν μπορουσες να δωσεις καπου τα ψαρια για φυλαξη(( σε καποιο φιλο)) και να ξεκινησεις απο την αρχη στρωσιμο ?????????
υπαρχει τετοια δυνατοτητα???

Υ.Σ και αλλαξε προμηθευτη


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: Giorgos on 11/04/02 at 13:49:33
--------------------------------------------------------------------------------


on 11/03/02 at 20:05:02, halvas69 wrote:You should change 1/3 * 2/3 of the EHFISUBSTRAT every 6-12 months.


Όντως πρέπει να αλλάζεται. 6-12 μήνες προτείνει η ΕΗΕΙΜ, αλλά με αυτούς τους χρόνους έχει πολύ μεγάλο κέρδος. (πχ. αν αντιπροσώπευα την ΕΗΕΙΜ θα σου έλεγα να το αλλάζεις κάθε 2-3 μήνες :P) ΙΜΕ το EHFISUBSTRAT αντέχει πολύ παραπάνω από έναν χρόνο χωρίς να τον αλλάζεις. Καλό είναι κάθε 2-3 μήνες να ξεπλένεται απαλά σε νερό από το ενυδρείο και αντέχει ΠΑΡΑ πολύ.
Και πάλι, αν αλλάζεται κάθε χρόνο το 1/3, το έξοδο είναι αμελητέο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: Takis on 11/04/02 at 18:29:14
--------------------------------------------------------------------------------
Το προβλημα ειναι οτι με τον καιρο δεν κανει δουλεια γιατι οι ποροι του γεμιζουν και δεν καθαριζει με το πλυσιμο. Αντεχει, αλλα μειωνεται η αποδοση του.
Εχουν παρατηρηθει ομως και αλλα προβληματακια με αυτο το υλικο....
Εγω προτιμω πιο καθαρες λυσεις, οπως ειναι το σφουγγαρι και οι βιοσφαιρες..... :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: chris on 11/04/02 at 18:36:03
--------------------------------------------------------------------------------
η εξαγωγή του φίλτου βυθού επετεύθει.Δεν ήταν πλακάκια αλλά ένα ενιαίο κομάτι λεπτό πλαστικο και δεν κάλυπτε όλο το πυθμένα αλλά τα 3/5 περίπου.Μόλις σήμερα τοποθέτησα και 2 γατόψαρα.Δεν ήξερα οτι τα ψάρια είναι πολλά
Σκέψου οτι είχα και 2 clown που πέθαναν απο ick και 2 σκαλάρια.
Τα ψάρια έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετα αν σκεφτείς ότι είπαν να τα βάλω απο τη πρώτη εβδομάδα όταν το νερό ήταν ακόμα θολό.
Τη διαδικασία αφαίρεσης των ψαριών και στώσιμο απο την αρχή την έχω κάνει ήδη 1 φορά .
Τώρα με τις συμβουλές σας και τις συχνές αλλαγές νερού εχω δει κάποια βελτίωση
φυτα ήδη έβαλα.Τι είναι ρε παιδια ο ΛΑΤΕΡΙΤΗΣ;κάθε πότε πρέπει να ρίχνω λίπασμα;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: newfish on 11/05/02 at 07:27:58
--------------------------------------------------------------------------------
Ο Λατερίτης χρησιμοποιείτε ως υπόστρωμα για την καλύτερη ανάπτυξη των φυτών.
Για περισσότερες πληροφορίες (σχετικά και με το κάθε πότε και πόσο θα λιπαίνεις) κάνε ένα post στο Ενυδρεία με φυτά γράφοντας τα φυτά που έχεις.

ΥΓ
Ο Λατερίτης πρέπει να μπει κάτω από το χαλίκι οπότε εάν τα έχεις ξαναβάλει θα πρέπει να το ξανά βγάλεις.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: chris on 11/06/02 at 17:09:30
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλοι μου ,επιτέλους NH4=0 ,NO2=0 και NO3<50.Βέβαια υπάρχει ακόμα το AMMO-CARB στο φίλτρο.Με συμβουλεύετε στον προγραμματισμένο καθαρισμό να το αφαιρέσω ή θα μου δημιουργήσει πρόβλημα;
Θέλω επίσης να ρωτήσω αν το ενυδρείο μου μπορεί να δεχτεί 2 poecilia reticulata που έχω βάλει στο μάτι.
Ο κανόνας "ένα εκατοστο ψαριού ανα λίτρο" είναι απόλυτος ή οταν τα ψάρια είναι μικρά δέχεται υπερβάσεις;(το μόνο μεγάλο που έχω ειναι ένας ξιφοφόρος).



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: polleni on 11/06/02 at 19:18:25
--------------------------------------------------------------------------------
Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Ο κανόνας 1 εκατοστό ψαριού / λίτρο νερού ισχύει ΜΟΝΟΝ για πολύ μικρά ψάρια. Για όλα τα υπόλοιπα δεν ισχύει.. ισχύουν πολύ περισσότερα λίτρα για κάθε εκατοστό... μα πάρα πολλά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: polleni on 11/06/02 at 19:48:32
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ξέρω αν θυμάσαι την κουβέντα μας για την παραμετροποίηση.. Εχω ετοιμάσει μία βασική φόρμουλα υπολογισμού. Αφού την συζητήσω με μερικούς (και φυσικά την βελτιώσω) θα την δημιοσιεύσω...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: Giorgos on 11/07/02 at 12:30:15
--------------------------------------------------------------------------------
chris, όταν έρθει η μέρα να κάνεις την αλλαγή νερού, βγάλε εκείνο το ρημαδο-ammo-carb. Απλά να κάνεις συχνές μετρήσεις για τυχόν αυξημένα επίπεδα ΝΗ3/ΝΟ2 και σε περίπτωση που ανέβουν να δράσεις αναλόγως κάνοντας νέα αλλαγή νερού.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: πρόβλημα αμμωνίας
Post by: chris on 11/07/02 at 18:23:43
--------------------------------------------------------------------------------
O.k. παιδιά ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05530 seconds with 12 queries