Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-09, 11:21
johnm62 Ο χρήστης johnm62 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Μια βοηθεια παιδια

Ενα γεια σε ολους . Βρεθηκα με ενα ΡΙΟ 180 λογο μετακομισης στο εξωτερικο ενος φιλου που το ειχε τους τελευταιους 6 μηνες .Αφου με τα πολλα το μετεφερα στο σπιτι μου το εχω σε λειτουργια 10 μερες .Ειναι μαμισιο ( αντλια , θερμοστατης , φως ) εχει υποστρωμα για φυτα ( τα οποια δεν βγηκαν ποτε , λογο ψαριων ) απο πανω χαλικακι 1,5 - 2 mm λευκο γκρι και λιγα χρωματιστα ( μπλιαχ ) , καμια 10 βοτσαλα , κομια 10 κοχιλια , 1 μεγαλη πετρα με τρυπες , 1 σπασμενο κανατι , ενα αρχαιο ναο . Αφου διαβασα αρκετα στις 10 ημερες αλαξα 50 λιτρα νερο βαζωντας του Biotopol και Denitrol στις αναλογιες που γραφουν επανω ( συμβουλη απο petboy ) . Το προβλημα μου ειναι 1)το ταισμα των ψαριων ( τωρα τους ριχνω 2 φορες την ημερα απο 2 click Novo Bits ) 2) χρονος λειτουργιας φωτισμου και ποτε ( πρωι , μεσημερι η βραδυ ) 3) συνθηκες ενυδριου ( τι πρεπει να μετραω , καθε ποτε και με τι ) .
Το ενυδρειο εχει μεσα απο ψαρια . 2 paku , 1 πλατυστομο , 4 χελακια και ενα κοκκινο ψαρι επιθετικο αγνωστου ονοματος ( τι ειναι ας μου πει καποιος ) Ανεβαζω φωτογραφιες ( ελπιζω σωστα ) .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-06-09, 15:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnm62 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα γεια σε ολους καλως ηρθες! Βρεθηκα με ενα ΡΙΟ 180 λογο μετακομισης στο εξωτερικο ενος φιλου που το ειχε τους τελευταιους 6 μηνες .τυχερε.. Αφου με τα πολλα το μετεφερα στο σπιτι μου το εχω σε λειτουργια 10 μερες .Ειναι μαμισιο ( αντλια , θερμοστατης , φως ) εχει υποστρωμα για φυτα ( τα οποια δεν βγηκαν ποτε , λογο ψαριων ) απο πανω χαλικακι 1,5 - 2 mm λευκο γκρι και λιγα χρωματιστα ( μπλιαχ ) , καμια 10 βοτσαλα , κομια 10 κοχιλια , 1 μεγαλη πετρα με τρυπες , 1 σπασμενο κανατι , ενα αρχαιο ναο . Αφου διαβασα αρκετα στις 10 ημερες αλαξα 50 λιτρα νερο βαζωντας του Biotopol και Denitrol στις αναλογιες που γραφουν επανω ( συμβουλη απο petboy ) . Το προβλημα μου ειναι 1)το ταισμα των ψαριων ( τωρα τους ριχνω 2 φορες την ημερα απο 2 click Novo Bits )τσεκαρε πετρες αν ειναι ασβεστολιθικες (τα κοχυλια ειναι) και κατεπεκταση αν κανουν για τα ειδη που φιλοξενεις..2) χρονος λειτουργιας φωτισμου και ποτε ( πρωι , μεσημερι η βραδυ ) εχεις και φυτα? η φωτοπεριοδος πρεπει να ειναι σταθερη....οποτε θελεις αρκει να υπαρχουν και ορισμενες ωρες με σκοταδι για να ξεκουραζονται...αν θελεις η αν εχεις φυτα τοτε μας ενδιαφερουν τα βατ και το ειδος των λαμπων..3) συνθηκες ενυδριου ( τι πρεπει να μετραω , καθε ποτε και με τι ) .σκληροτητες, pH, ΝΗ3, ΝΟ2,ΝΟ3
Το ενυδρειο εχει μεσα απο ψαρια . 2 paku , 1 πλατυστομο , 4 χελακια και ενα κοκκινο ψαρι επιθετικο αγνωστου ονοματος ( τι ειναι ας μου πει καποιος ) Ανεβαζω φωτογραφιες ( ελπιζω σωστα ) .
φωτο μαλλον δε καταφερες να ανεβασεις...
πολλες απαντησεις θα βρεις εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 εδω.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655 και στο www.tsamisaquarium.gr
εβδομαδιαιες αλλαγες και περιμενουμε φωτο για τα ειδη των ψαριων....τα πακου γινονται πολυ μεγαλα για 180λιτρα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 08-06-09 στις 17:01
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-09, 16:48
johnm62 Ο χρήστης johnm62 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
φωτο μαλλον δε καταφερες να ανεβασεις...
πολλες απαντησεις θα βρεις εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 εδω.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655 και στο www.tsamisaquarium.gr
εβδομαδιαιες αλλαγες και περιμενουμε φωτο για τα ειδη των ψαριων....τα πακου γινονται πολυ μεγαλα για 180λιτρα...
Ευχαριστω pano . Για φωτο θα το προσπαθησω .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-09, 21:40
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Καλως όρισες φίλε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-09, 22:29
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnm62 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα γεια σε ολους . Βρεθηκα με ενα ΡΙΟ 180 λογο μετακομισης στο εξωτερικο ενος φιλου που το ειχε τους τελευταιους 6 μηνες .Αφου με τα πολλα το μετεφερα στο σπιτι μου το εχω σε λειτουργια 10 μερες .Ειναι μαμισιο ( αντλια , θερμοστατης , φως ) εχει υποστρωμα για φυτα ( τα οποια δεν βγηκαν ποτε , λογο ψαριων ) απο πανω χαλικακι 1,5 - 2 mm λευκο γκρι και λιγα χρωματιστα ( μπλιαχ ) , καμια 10 βοτσαλα , κομια 10 κοχιλια , 1 μεγαλη πετρα με τρυπες , 1 σπασμενο κανατι , ενα αρχαιο ναο . Αφου διαβασα αρκετα στις 10 ημερες αλαξα 50 λιτρα νερο βαζωντας του Biotopol και Denitrol στις αναλογιες που γραφουν επανω ( συμβουλη απο petboy ) . Το προβλημα μου ειναι 1)το ταισμα των ψαριων ( τωρα τους ριχνω 2 φορες την ημερα απο 2 click Novo Bits ) 2) χρονος λειτουργιας φωτισμου και ποτε ( πρωι , μεσημερι η βραδυ ) 3) συνθηκες ενυδριου ( τι πρεπει να μετραω , καθε ποτε και με τι ) .
Το ενυδρειο εχει μεσα απο ψαρια . 2 paku , 1 πλατυστομο , 4 χελακια και ενα κοκκινο ψαρι επιθετικο αγνωστου ονοματος ( τι ειναι ας μου πει καποιος ) Ανεβαζω φωτογραφιες ( ελπιζω σωστα ) .
Κατ'αρχην καλος ηρθες...!Η Αποψημου ειναι οτι τα λιτρα του ενυδρειου που εχης,δεν προτινονται για τα ψαρια που αναφερης.Τα ψαριασου ειναι πολλα και μονον τα Πακου που αναφερης γινονται..τεραστια...φαντασου να μεγαλωσουν ολα τι εχη να γινη στο ενυδρειο σου...Τα μελη εδω που γνωριζουν περισσοτερα απο εμενα θα σου προτηνουν λυσεις..
Η Συμβουλη μου:Οσο μεγαλυτερο ενυδρειο εχετε τοσο το καλυτερο για το ψαρι σας!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-09, 00:06
johnm62 Ο χρήστης johnm62 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το καλωσορισμα . Κyriako δεν λεω οτι ειναι ολα ενταξει , διαβασα και εγω για το μεγεθος των paku αλλα τι να κανω να τα αφησω να πεθανουν η να τα ταιζω σωστα σε σωστο νερο μεχρι να δω τι θα τα κανω ? Μου τα χαρισαν δεν τα αγορασα . Και ρωταω εχω ( τροφες JBL 1)Novo Bits 2)Novo Tab 3)NovoPleco ) ποσο φαι , απο πιο , και καθε ποτε ? Θελω βοηθεια γιατι ειναι και το αλλο τα ψαρια δεν τα τρωω . Φωτο εδω αν ολα πηγαν καλα http://my.imageshack.us/v_images.php
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παιδια βοηθεια PENTEFRAGAS2 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 06-05-09 18:20
Παιδια βοηθεια "Επιγοντος" tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 17 16-03-09 12:12
Βοηθεια σε φωτιστικο παιδια....!!!!! Zikas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 21-02-09 15:30
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΒΟΗΘΕΙΑ...... Sotiris7 Γλυκό νερό - Γενικά 39 16-06-08 16:19
παιδια βοηθεια!!!!! naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 4 12-03-08 21:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04562 seconds with 13 queries