Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-08, 19:21
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΒΟΗΘΕΙΑ......

Καλησπέρα σε όλους,

Ρε παιδιά θαήθελα να σας ρωτήσω κάτι........

Έκανα κάποια τεστ στο νερό των ενυδρείων μου, και τα αποτελέσματα είναι τα ακόλουθα.....

Σε ενυδρείο 280lt που το ετοιμάζω τώρα για να φιλοξενήσει δίσκους (ακόμα είναι στην δημιουργία των συνθηκών - δεν έχει ψάρια ακόμα μέσα), τα αποτελέσματα είναι: pH 6,6 - 6,8 / GH 5 / KH 4

Σε ενυδρείο 200 lt που είναι φυτεμένο κοινωνικό (κυρίως έχει διαφορετικά είδη από sailfin mollie), τα αποτελέσματα είναι: pH 7 / GH 16 / KH 2

Σε ενυδρείο 120 lt με ένα ζευγάρι σκαλάρια (ξύλο και φυτά) τα αποτελέσματα είναι: pH 6 / GH 10 / KH 2

Επειδή αυτό το ρημάδι το ΚΗ δεν συνήθιζα να το μετράω, δεν έχω ιδέα για το πόσο πρέπει να είναι η μέτρηση.

Είναι πρόβλημα που είναι τόσο χαμηλά, ή το αφήνω ως έχει?????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-08, 19:35
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πώς πετυχαίνεις κατ'αρχήν αυτές τις τιμές σε κάθε ενυδρείο?
Από τα διαφορετικά GH, θα υπέθετε κανείς ότι χρησιμοποιείς διαφορετικές αναλογίες νερού από Α/Ο και νερού από βρύση.. Αν όμως ήταν έτσι, θα μεταβάλλονταν αναλογικά και τα ΚΗ! (δλδ, διπλάσιο ποσοστό νερού από βρύση, θα έδινε διπλάσιο GH και διπλάσιο KH)

Γενικά, το ΚΗ μετράει τα ανθρακικά άλατα που υπάρχουν στο νερό, και σε συνδυασμό με το CO2 που υπάρχει στο νερό καθορίζουν την τιμή του pH, όπως φαίνεται και εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
Με άλλα λόγια, διοχετεύοντας σταθερή ποσότητα CO2, όσο ψηλότερη τιμή έχει το ΚΗ, αντίστοιχα ψηλότερη τιμή θα πάρει και το pH.. Ή, αλλιώς, για να κατεβάσουμε το pH σε νερό με υψηλό ΚΗ, θα πρέπει να ρίξουμε πολύ περισσότερο CO2 (που πιθανώς να είναι και επικίνδυνο), απ'ότι αν είχαμε χαμηλότερο ΚΗ..
(βέβαια, το pH επηρρεάζεται και από άλλους παράγοντες, όπως η χρήση τύρφης, ή (όχι τόσο σημαντικά βέβαια) από τα χουμικά οξέα που απελευθερώνουν οι ρίζες..)

Ένα βασικό θέμα με το χαμηλό KH είναι ότι παίζει σταθεροποιητικό ρόλο για το pH (buffering capacity), με αποτέλεσμα τιμές ΚΗ μικρότερες του 3 να πρέπει να αποφεύγονται, έτσι ώστε να μήν οδηγηθείς σε απότομη μεταβολή του pΗ (pH crash), το οποίο θα είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια σου..

¶ρα λοιπόν, το θέμα είναι, πώς πετυχαίνεις αυτές τις τιμές?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-08, 19:37
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Από www.tsamisaquarium.gr :


"KH: Carbonate hardness: Ανθρακική σκληρότητα. Είναι ο ρυθμιστής της σταθερότητας του pH στο νερό. Όσο πιο υψηλή είναι η τιμή του KH, τόσο περισσότερο CΟ2 ή άλλα όξινα στοιχεία μπορούν να προστεθούν στο νερό χωρίς να επιφέρουν σημαντικές αλλαγές στις τιμές του pH. Τα περισσότερα ψάρια εύκολα ανέχονται τιμή KH μέχρι 10, ενώ κάποια από αυτά αντέχουν τιμές μέχρι και 30. Όπως πάντα, οι σταδιακές μεταβολές είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε."


Επομένως όσο πιο ψιλή είναι η τιμή του KH τόσο πιο ήσυχο θα έχεις το κεφάλι σου ότι δεν θα έχεις για κάποιο λόγο έντονες αυξομειώσεις στο PH σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-08, 19:43
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Ρε παιδιά ειλικρινά δεν κάνω τίποτα για να βγούνε αυτές οι τιμές...........

¶σε που το ενυδρείο των 200 lt, φαίνεται τόσο ισορροπημένο που το έχω αφήσει στην...... ησυχεία του εδώ και καιρό......

Τα mollie γεννάνε, αφήνουν στην ησυχία τους τα μικρά και μεγαλώνουν ανάμεσα στα φυτά, και ούτε γάτα ούτε ζημιά!!!!!!!

Ειλικρινά δεν κάνω τίποτα για να πετυχαίνω τόσο διαφορετικές τιμές, και γι αυτό μου έκανε και τόσο εντύπωση όταν τις μέτρησα.........

Εάν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα το ΚΗ (αφού μπορεί να μου ρίξει απότομα το pH και να τα δω όλα τα ψαράκια ανάποδα να επιπλέουν), πως γίνεται να το ανεβάσω αυτό το ρημάδι χωρίς να επιρρεάσω το pH το οποίο από ότι φαίνεται είναι σε πολύ καλά επίπεδα????
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-08, 19:47
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Δε μπορεί να έχεις διαφορετικές τιμές GH/KH στα 3 ενυδρεία σου χρησιμοποιώντας το ίδιο νερό βρύσης, χωρίς να χρησιμοποιείς Α/Ο ή, έστω, απιονισμένο.. Κάτι πάει στραβά με τις μετρήσεις σου.. Τι τεστ χρησιμοποιείς, και τι μετρήσεις σου δίνει το νερό της βρύσης πριν το βάλεις στο ενυδρείο?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-08, 19:49
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Δεν έχω μετρήσει τις τιμές του νερού της βρύσης........

Όσο για τον τύπο των τεστ, είναι της ΑΡΙ.

GH & KH test kit
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-08, 19:52
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μπορεί να έχεις διαφορετικές τιμές GH/KH στα 3 ενυδρεία σου χρησιμοποιώντας το ίδιο νερό βρύσης, χωρίς να χρησιμοποιείς Α/Ο ή, έστω, απιονισμένο..
Χρησιμοποιείς δηλαδή απλά νερό βρύσης? Δεν έχεις Α/Ο?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-08, 19:57
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Λοιπόν, οι τιμές για το νερό βρύσης, είναι 7 και για το KH και για το GH......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιείς δηλαδή απλά νερό βρύσης? Δεν έχεις Α/Ο?
Τώρα άμα πω ότι δεν την έχω συνδέσει και την κοιτάω που κάθεται στην γωνία, θα με βρίσεις ε?????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotiris7 : 06-06-08 στις 19:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-08, 20:04
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Όχι καλέ, γιατί να σε βρίσω?

Κατ'αρχήν, είναι πολλά παιδιά εδώ από Χανιά, οπότε μπορούν να πουν τι περίπου τιμές έχει το νερό του δικτύου στην πόλη, για να επιβεβαιώσουν ή όχι τις μετρήσεις σου..

Το μόνο σίγουρο είναι ότι GH/KH δεν κατεβαίνουν αν δε χρησιμοποιήσεις νερό από αντίστροφη όσμωση, ή απιονισμένο νερό, ή τύρφη (που και με την τύρφη δεν κατεβαίνουν τόσο πολύ..)
Το να ανέβουν είναι ευκολότερο, αν έχεις μέσα στο ενυδρείο σου ασβεστολιθικές πέτρες, ή χαλίκι, ή γενικότερα υλικά που να απελευθερώνουν άλατα..

Είσαι σίγουρος ότι χρησιμοποιείς σωστά τα τεστάκια?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-08, 20:09
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Νομίζω ρε γαμώτο μου...............

Τα έκανα προσεκτικά τα τεστ και μάλιστα δύο φορές.

Όσο για την όσμωση, καλό θα ήταν βέβαια να την τοποθετήσω και να σταματήσω να την κοιτάω................
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-06-08, 23:10
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Κατι δεν κανεις καλα με τα τεστ.....!!!
Νερο βρυσης Χανια
ph 7.6
GH 8
KH 5...... Mετρημενο απο πολλους χομπιστες και με διαφορετικα τεστ.....

Το ph 6 ουτε για αστειο στα Χανια. .....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-06-08, 23:13
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Κι όμως............. τόσο μου βγαίνει το ρημάδι............... στο ένα εκ των ενυδρείων

Μου φαίνεται ότι πρέπει να κεράσω εγώ πρώτος καφέ, και να το μετρήσουμε παρέα.......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-06-08, 23:17
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Που ησουν σημερα ?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15326&page=7
Μεχρι τωρα πιναμε μπυρες......

Τότε τα τεστ σου ειναι χαλασμενα..... Σιγουρα δεν βαζεις τιποτα προσθετα ?
Μηπως βαζεις τυρφη? Πάντως τετοιες τιμες δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις στα Χανια.... Σε ποια περιοχη μενεις ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-06-08, 12:10
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Φτου ρε γαμώτο μου.............. το έχασα...............

Στις καλύβες μένω. Τώρα όσο για τα τεστ, τι να σου πω. Μόλις σήμερα τα πήρα, και μου φαίνεται πολύ παράξενο να είναι χαλασμένα.

Αύριο πρωί πρωί (όταν ξυπνήσω εννοώ ) θα τα ξανακάνω από την αρχή....

Υ.Γ. Πάντως αν κάνετε κέφι, κερνάω καφέ, μπύρες, τσικουδιά ή ότι άλλο γουστάρετε (μαζί βέβαια με τον απαραίτητο μεζέ) αύριο και τα λέμε και από κοντά.
-------------------------
Να λοιπόν και οι καινούργιες σημερινές μετρήσεις..............

ΡΗ / GH / ΚΗ...........

Στο 280 λίτρων: 6,6 / 4 / 3 ( να πω ότι από χθες έχω βάλει άλλο ένα μεγάλο κομμάτι ξύλου που προς το παρόν επιπλέει οπότε γι αυτό φαντάζομαι ότι η γενική σκληρότητα έχει πέσει κατά μία μονάδα.

Στο 200 λίτρων: 6,8 / 17 / 2

Στο 120 λίτρων: 6 / 10 / 2

Επίσης μέτρησα και το μικρό που έχω και τώρα μεγαλώνουν κάτι ξιφοφόροι εκεί μέσα. Είναι στα 55 λίτρα και οι μετρήσεις είναι: 7,5 / 11 / 5

Το πιο κουφό από όλα είναι το γεγονός ότι ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ σε κάποιο ενυδρείο για να έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση οι μετρήσεις...............

Ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω τι γίνεται.................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotiris7 : 07-06-08 στις 12:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-06-08, 13:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μηπως οταν εξατμιζεται το νερο συμπληρωνεις? Γενικοτερα περιεγραψε μας ακριβως τι αλλαγες νερου κανεις και καθε ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-06-08, 13:40
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Είναι γεγονός ότι οι αλλαγές δεν είναι όσο συχνές θα έπρεπε και ίσως να έπρεπε να αλλάζω μεγαλύτερο όγκο νερού.

Κάθε περίπου 20 μέρες αλλάζω γύρω στο 20% του συνολικού όγκου.

Το παράξενο είναο ότι τα ενυδρεία φαίνονται εξαιρετικά ισορροπημένα, δεν υπάρχουν καθόλου απώλειες ψαριών, και μάλιστα στο ενυδρείο των 200 λίτρων, τα sailfin πλέον γεννάνε κάθε τόσο εκεί μέσα, δεν πειράζουν τα μικρά και γενικώς φαίνεται ένας υπέροχος βιότοπος στον οποίο τα ψαράκια αισθάνονται περίφημα.

Να πω την αλήθεια μου΄πρώτη φορά αποφάσισα να μετρήσω και το ΚΗ και έχω μείνει άναυδος..........
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-06-08, 13:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν απαντας στην ερωτηση ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-06-08, 13:55
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Την ερώτηση περί εξατμίσεως?????

Μα κάθε 20 περίπου μέρες που αλλάζω όσο νερό αλλάζω, τότε μπαίνει καινούργιο νερό στα ενυδρεία. Δεν συμπληρώνω άλλο νερό.........
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-06-08, 14:04
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καταρχας τα χανια εχουν σχετικα μαλακο νερό. (Σε αντιθεση με το Ηρακλειο)
(Μηπως γιαυτο μισουνται θανασιμα? ) - Ασχετο.
Ομως ειναι πιθανο καθως η καταναλωση νερου εχει αυξηθει, οποτε η πηγη του νερου να εχει αλλαξει τον τελευταιο μηνα. Απο κει και περα, υπευθυνη για το χαμηλο ph οταν δεν κανουμε τιποτε αλλο ειναι η "μπιχλα" που σχηματιζεται σιγα σιγα στο βυθο οταν δεν βαζουμε σχεδόν ποτέ σκουπα. Αν οι αλλαγες ειναι τουλαχιστον 40% ανα εβδομαδα, τοτε δεν φαινεται το φαινομενο. Αν ομως οι αλλαγες ειναι μικρες και δεν μπαινει και σκουπα, λογικο ειναι το ΚΗ να περνει την κατω βολτα...

Επειδη ολα αυτά ειναι υποθεσεις, αν θες να ξερεις τι γινεται πρεπει οι μετρησεις σου να ειναι πολυ πιο συχνες...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-06-08, 14:09
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Μα από όσο έχω καταλάβει, δεν είναι το ρΗ το πρόβλημα. Το ΚΗ είναι.......

Όσο για το πρόβλημα μεταξύ Ηρακλείου και Χανίων, καλύτερα να σου απαντήσουν παιδιά που είναι από την Κρήτη και ξέρουν καλύτερα

Εγώ έχω έρθει στην Κρήτη περίπου έναν χρόνο τώρα, και μάλιστα στην Αθήνα έμενα σχεδόν δίπλα σου. Το σπίτι μου είναι στον Παπάγο, αλλά λόγω δουλειάς έχω μετακομίσει στα Χανιά.

Μια χαρά μου έκατσε δηλαδή.................
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-06-08, 14:12
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το kH περνει την κατω βολτα , και το ph ακολουθει....
Και το νερο της αθηνας μια χαρα ειναι.
Το προβλημα στα μικρα μερη ειναι οτι μπορει να ξομεινουν απο νερό και ξαφνικα να αλλαξουν πηγη και απο νερο βουτυρο να ερθει ασβεστης.... Οποτε, ειδικα το καλοκαιρι πρεπει να μετρας συνεχως.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-06-08, 14:16
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Λέω σε πρώτη φάση σήμερα να κάνω μια αλλαγή νερού (περίπου το 1/3 του συνολικού όγκου) και να ξαναμετρήσω αύριο και βλέπουμε............

Βέβαια τώρα τι να αλλάξω από το μεγάλο ενυδρείο (280 λίτρα) δεν ξέρω, μια και ακόμα το ενυδρείο υποτίθεται ότι "σετάρεται". Δεν έχει καθόλου ψάρια, και προς το παρόν έχει μόνο τα ξύλα και από το απόγευμα θα έχει και μερικές ανούμπιες που θα δέσω επάνω τους.........

Ίσως να αλλάξω το νερό των δύο ενυδρείων με τιμή ΚΗ στο 2...........
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-06-08, 14:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Κανε σημερα και αυριο απο μια αλλαγη της ταξεως του 50% σε ολα τα ενυδρεια.
(ακομα καλυτερα σημερα, αυριο και μεθαυριο απο 33%)
Αυτο θα τα φερει σε συνθηκες νερου βρυσης.
Και απο κει και περα αποφασιζεις που θες να πας..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-06-08, 14:23
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Τόσο πολύ κανούργιο νερό σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα?????

Μήπως πάθουν κανένα εγκεφαλικό τα ψαράκια μου??????

Θα τους έρθει πολύ ξαφνικό............
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-06-08, 14:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Γιαυτο λεω 3 φορες καλυτερα... Απο τη μια θα αυξηθει το KH απο την αλλη θα πεσει το GH... Και η αυξηση δεν τα χαλαει, η μειωση ομως ειναι καπως. Το πολυ φρεσκο νερο σε ιδιες συνθηκες ποτε δεν εκανε κακό...
Για το αδειο, δεν θα το σχολιασω καν.. Αυτο με τα Mollies δεν υπαρχει καν λογος να μαλακωσει.... Ισως να ανεβαζες απλα το Kh λιγο με λιγη σοδα...
Γενικοτερα, εαν σκοπευεις να πειραζεις το νερο σου, τοτε χρησιμοποιησε την οσμωση.
Αν τωρα θες μια ευκολη ρουτινα, φερε τα ενυδρεια στις συνθηκες του νερου της υδρευσης.. (οσο πιο αργα τοσο πιο καλα )
Παντως τα mollie θελουν σκληρο νερο, και ολιγον αλατακι επισης.
Τα σκαλαρια μαλακο και οξινο, και οι δισκοι επισης..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-06-08, 17:43
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Μόλις τελείωσα με το πρώτο των ενυδρείων. Αυτό με τα mollie.

Του έκανα μία μεγάλη αλλαγή νερού, και το απόγευμα θα μετρήσω να δω τι γίνεται. Οι τιμές των μετρήσεων του συγκεκριμένου ενυδρείου, αν εξαιρέσει κανείς το ΚΗ, μου φαινόντουσαν μια χαρά, ή έχω άδικο?????

Τώρα θα πάω προς το ενυδρείο όπου υπάρχουν τα δύο σκαλάρια μου, και προς το παρόν φιλοξενούνται και δύο δίσκοι για λίγο καιρό μέχρι να ετοιμαστεί το ενυδρείο των 280 λίτρων. Και αυτού του ενυδρείου οι μετρήσεις αν αφαιρούσα το ΚΗ μου φαινόντουσαν πολύ καλές. Δίκιο ή άδικο???

Όσο για το άδειο ενυδρείο, δεν ρίχνεις ρε αδερφέ ένα σχόλιο και για αυτό, μια και νόμιζα ότι κοντεύει να ετοιμαστεί για τους δίσκους μου?????
-------------------------

Λοιπόν, μετά την πρώτη αλλαγή νερού στο ενυδρείο των 200 λίτρων (αυτό με τα mollie) οι τιμές στις μετρήσεις έχουν αλλάξει ως εξής:

Το ρΗ από 6,8 ανέβηκε στο 7,2
Το GH από 17 κατέβηκε στο 14
Το ΚΗ από 2 ανέβηκε στο 3

Σειρά έχει το μικρότερο ενυδρείο με τα δύο σκαλάρια και τους δύο φιλοξενούμενους δίσκους..........
-------------------------
Μετά την πρώτη αλλαγή νερού στο ενυδρείο των 120 λίτρων, αυτό με τα δύο σκαλάρια και τους δύο φιλοξενούμενους δίσκους:

Το ρΗ από 6 ανέβηκε στο 6,8
Το GH από 10 έπεσε στο 9
Το ρημάδι το ΚΗ έμεινε σταθερό στην τιμή 2

Θα ξανακάνω αλλαγή νερού και αύριο όπως κουβεντιάσαμε πιο πάνω και θα δούμε τι θα γίνει..............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotiris7 : 07-06-08 στις 17:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-06-08, 07:26
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το αδειο ενυδρειο, καθοτι αδειο το πας οπου θες.
Αφου εχεις και οσμωση...
Ομως αφου εχεις ηδη τους Δισκους στο αλλο ενυδρειο, θα πρεπει να το φερεις στις ιδιες συνθηκες να βαλεις τα ψαρια μεσα και μετα να το πας οπου θες.
Πρεπει να αποφασισεις αμεσα που ακριβως θες να πας τις συνθηκες των ενυδρειων σου.
Αλλαγες παραμετρων μονο για τις αλλαγες δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Ειδικα για τα mollie , δεν βρισκω λογο να κατεβει το GH... Λεω να μην κανεις αλλη αλλαγή, απλως να ριξεις λιγη σοδα ωστε να ανεβει το KH... (Λιγη ομως εεε, μισο κουταλακι του γλυκου.. οχι παραπανω)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-06-08, 09:15
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις του αδειου ενυδρείου δεν είναι καλές για να μπουν οι δίσκοι????

Με 6,7 ρΗ, 5 GH και 4 ΚΗ νομίζω ότι για τους δίσκους το νερό είναι μια χαρά.

'Η μήπως κάνω λάθος?????
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-06-08, 11:26
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

μια χαρα ειναι, αρκει να παραμενουν οι συνθηκες αυτες σταθερες....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-06-08, 11:39
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Εύχομαι να μένουν σταθερές. Να σου πω και την αλήθεια, οι μετρήσεις μου δεν άλλαζαν ούτε στο παρελθόν. Απλώς μέχρι τώρα δεν μέτραγα ΚΗ.....

Μόλις μέτρησα και αυτό το ρημάδι, άρχισα να ψάχνομαι.............

Μόλις........... κάτσει στον πάτο και το τελευταίο ξύλο που επιπλέει, θα δέσω και τις ανούμπιες και θα μετακομίσω και τους δίσκους μου στο σπίτι τους.

Επειδή όμως έχω παραγγείλει και κάποιον άλλον δίσκο, μήπως να περίμενα να έρθει η εισαγωγή (προβλέπεται σε καμιά βδομάδα) για να μπούνε όλοι μαζί και να μην υπάρχει πρόβλημα κάποιος να θέλει να επιβληθεί στον χώρο κάποιου άλλου????

Βέβαια το ενυδρείο για τα ψάρια που υπάρχουν τώρα για να μπουν είναι ιδιαίτερα μεγάλο (280 λίτρα καθαρά για δύο δίσκους που φιλοξενούνται από το ζευγάρι σκαλαριών.....), αλλά λέω τώρα........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι φιλικα ρε παιδια;;;; μελινακι Ζωοτόκα 10 22-01-08 21:34
ρε παιδια ξερει κανεις? naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 28-11-07 00:46
πως καλιμπραρετε ρε παιδια? alan boy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-07-07 09:19
τι εγινε ρε παιδια...???? klaz Greek Aquarist's Boards 3 18-04-06 00:38
Πολυ Σκαψιμο Ρε Παιδια pchrisovergis Malawi 1 12-01-06 07:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08858 seconds with 13 queries