Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-06, 01:57
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή Πρόβλημα (?) με φίλτρο Bluwave 05

έχω το εν λόγο φίλτρο, BLUWAVE 05
http://www.ferplast.it/en/pagina_602.html

Το φίλτρο αυτό αποτελείται απο 4 βαθμίδες απο όπου περνάει το νερό και με σειρά είναι, μπλέ σφουγγάρια (2), μακαρόνι,βιόμπαλες και τέλος το σφουγγάρι άνθρακα που στο τέλος του είναι ο κυκλοφοριτής που ξανα βάζει το νερό στο ενυδρείο.
κοιτώντας το απο πάνω το φίλτρο είναι χωρισμένο σε 2 τμήματα. το πρώτο τμήμα είναι που έχει τα σφουγγάρια και το μακαρόνι και το άλλο που έχει τις βιόμπαλες και τον άνθρακα και κυκλοφοριτή.
Το θέμα είναι το εξής.
η στάθμη του νερόυ στο πρώτο τμήμα είναι αρκετή και καλύπτει τα υλικά κανονικά.
στο δεύτερο όμως τμήμα που βρίσκεται και η αντλία η στάθμη του νερού είναι κατα πολύ κατώτερη απο το πρώτο, με αποτέλεσμα με το που θα εξατμιστεί λίγο νερό ένα τμήμα των υλικών να στεγνώνει .
Κατα συνέπεια κάθε μέρα είμαι με ένα μπουκάλι νερό στο χέρι και αναπληρώνω ό,τι εξατμίζεται για να μην μείνουν τα υλικά χωρίς νερό.
καθάρισα όλα τα υλικά μήπως και έχουν πιάσει πολύ βρώμα και δεν κυκλοφορεί καλά το νερό, καθάρισα το φίλτρο ΜΕΣΑ με λάστιχο μήπως και εκεί έχει μείνει πολυ βρώμα ... αλλά τίποτα.
Βασικά δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι εξ' αρχής .....
όποιος έχει κάποια ιδέα ή ακόμα καλύτερα όποιος έχει κάποια απο τα εν λόγο φίλτρα (ferplast) ας μου πεί πώς είναι το δικό του και αν η στάθμη το νερού και στα δύο τμήματα είναι η ίδια ...

Υ.Γ κάτι μου λέει πως θα πάω σε εξωτερικό να τελειώνουμεεεεε
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-06, 07:30
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Αντίστοιχο φίλτρο έχω με το ενυδρείο του carrefure. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον αλλον λόγο εκτός απο το να έχουν στουμπώσει τα υλικά σου και να μην κυκλοφορεί το νερό.
Προσωπικα βεβαια δεν μου εχει τυχει ποτε.
Ισως μετραει το οτι εχω βαλει υαλομβαβακα στην αρχη, που τον αλλαζω καθε εβδομαδα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 30-08-06 στις 08:39
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-06, 08:32
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

σε ενα παρομοιο φιλτρο που εχω και εγω συμβαινει το ιδιο.στουμπωνουν τα σφουγγαρια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-06, 10:08
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381
σε ενα παρομοιο φιλτρο που εχω και εγω συμβαινει το ιδιο.στουμπωνουν τα σφουγγαρια
χμ.... μέχρι τώρα έκανα κανονικό καθαρισμό των σφουγγαριών με νερό ενυδρείου...
Θα προσπαθήσω να τα καθαρίσω ακόμα περισσότερο,πάλι με νερό ενυδρείου φυσικά, μια και απο βιολογία δεν θα έχω πρόβλημα λόγο της μεγάλης ποσότητας Siporax και βιοσφαιρων. Εν ανάγκη θα δοκιμάσω να δουλέψει το φίλτρο λίγο χωρίς τα σφουγγάρια για να δω τι παίζει .....
¶ν έχει άλλος καμια άλλη ιδέα ... καλοδεχούμενη ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-06, 11:12
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Χρησιμοποιούσα το ίδιο φίλτρο στο πρώτο μου τανκ και είχα το ίδιο πρόβλημα. Αυτό οφείλετε στα σφουγγάρια που έχει σαν πρώτο μέσο φίλτρνσης που βουλώνουν πολύ γρήγορα.

Συμβουλή δική μου, έως ότου πάς σε εξωτερικό , κράτα την ρουτίνα καθαρισμού του φίλτρου σου χώρις να σε απασχολεί και πολύ η στάθμη του νερού μέσα στους θαλάμους του, θα χρειαστεί να επέμβεις άμεσα μόνο όταν "ξενερίσει" η αντλία του .......... για να μην καταστραφεί !!! Και άλλαξε το σφουγγάρι του ένεργου άνθρακα με απλό.
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-06, 17:12
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς
Χρησιμοποιούσα το ίδιο φίλτρο στο πρώτο μου τανκ και είχα το ίδιο πρόβλημα. Αυτό οφείλετε στα σφουγγάρια που έχει σαν πρώτο μέσο φίλτρνσης που βουλώνουν πολύ γρήγορα.

Συμβουλή δική μου, έως ότου πάς σε εξωτερικό , κράτα την ρουτίνα καθαρισμού του φίλτρου σου χώρις να σε απασχολεί και πολύ η στάθμη του νερού μέσα στους θαλάμους του, θα χρειαστεί να επέμβεις άμεσα μόνο όταν "ξενερίσει" η αντλία του .......... για να μην καταστραφεί !!! Και άλλαξε το σφουγγάρι του ένεργου άνθρακα με απλό.
φίλε μου αν φτάσει το φίλτρο στο σημείο να ΜΗΝ έχει νερό στον θάλαμο της αντλίας την κάτσαμε την βάρκα
Καθάρισα ΠΟΛΥ καλά τα σφουγγάρια που έχει στην αρχή (έγιναν σχεδόν καινούργια, αλλα δεν με ενδιαφέρει γιατι έχει αρκετή βιολογία στο siporax και βιόμπαλες) και φαίνεται να είναι καλύτερα τα πράγματα ....
Όσο αφορά το σφουγγάρι άνθρακα αν έιχες το Bluwave 05 ή το 07 θα θυμάσαι πως έχει ειδικό σχήμα με καμπυλωτή άκρη και τρύπα στην μέση απο όπου περνάει ο σωλήνας επιστροφής του νερού προς το ενυδρείο και απο όσο έχω ρωτήσει δεν βγαίνει τέτοιο σφουγγάρι απλό...παρα μόνο άνθρακα ..
Εκτός αυτού το ενυδρείο "τρέχει" περίπου 4 μήνες με το σφουγγάρι άνθρακα οπότε την ιδιότητα του την έχει χάσει .. άρα αποκοιοκατοικείται απο βακτηρίδια .... το μόνο κακό είναι πως είναι με μικρούς πόρους και ίσως και αυτό να βουλώνει έυκολα ....
άν έχεις βρεί σφούγγάρι απλό και όχι άνθρακα στο σχήμα που είναι για αυτό το φίλτρο σε παρακαλώ ενοιμέρωσε με που το βρήκες... ευχαριστώ.
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-06, 17:29
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Φανταζομαι τον κυκλοφορητη τον εχεις βαθεια μεσα στο τριτο διαμερισμα, και στην εξαγωγη του εχεις βαλει λαστιχο.
Σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-06, 17:31
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Φανταζομαι τον κυκλοφορητη τον εχεις βαθεια μεσα στο τριτο διαμερισμα, και στην εξαγωγη του εχεις βαλει λαστιχο.
Σωστα?
Ο κυκλοφορητής μπένει στο 4ο διαμέρισμα και απο default έχει ένα πλαστικό σωλήνα (τον οποιό τον έχω καθαρίσει και είναι πεντακάθαρος) ο οποιός ανεβάζει το νερό στο πάνω μέρος του φίλτρου και απο κεί στο ενυδρείο ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-06, 18:13
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

καθαρισες τα σφουγγαρια.και??αποτελεσμα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-06, 18:23
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
Καθάρισα ΠΟΛΥ καλά τα σφουγγάρια που έχει στην αρχή (έγιναν σχεδόν καινούργια, αλλα δεν με ενδιαφέρει γιατι έχει αρκετή βιολογία στο siporax και βιόμπαλες) και φαίνεται να είναι καλύτερα τα πράγματα ....
Ελπίζω να κρατήσει το αποτέλεσμα και να ήταν όντως αυτό το πρόβλημα ...
αλλά αν όντος όμως είναι αυτό το πρόβλημα και η λύση του είναι να καθαρίζω τόσο σχολαστικά τα σφουγγάρια ή και να τα αλλάζω με καινούργια ακόμα, τοτε δεν θα έχω καθόλου βιολογία πάνω σε αυτά ....
Ευτυχώς έχω κοντά στο ένα λίτρο Siporax και καμια 30αριά βιόμπαλες για την βιολογία μου ... ελπίζω να φτάνουν για 100 λίτρα και 9 ψαράκια
Όποια άλλη σκέψη ή συμβουλή δεκτή
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-06, 18:41
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

για να βαλεις σφουγγαρι με πιο μεγαλες τρυπες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-06, 18:47
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381
για να βαλεις σφουγγαρι με πιο μεγαλες τρυπες?
και αυτό καλή ιδέα !
... όπως και σκέφτηκα να κόψω τα υπάρχον στο μισό μέγεθος ώστε να έχει λιγότερη αντίσταση το νερό κατα το πέρασμά του..
Πρίν όμως απο όλα αυτά θέλω να δώ αν ειναι όντος τα σφουγγάρια το πρόβλημα που απο όσο φαίνεται ώς τώρα αυτό πρέπει να ήταν ... γιατί πάντα τα καθάριζα φυσιολογικά .... και δεν τους "άλλαζα τα φώτα " όπως σήμερα
Είδωμεν ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-06, 18:52
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

μην μικρυνεις το εμβαδον τους απλα παρε με μεγαλυτερες τρυπες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sponge2.jpg
Εμφανίσεις:  181
Μέγεθος:  28,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-06, 20:48
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
φίλε μου αν φτάσει το φίλτρο στο σημείο να ΜΗΝ έχει νερό στον θάλαμο της αντλίας την κάτσαμε την βάρκα

Εκτός αυτού το ενυδρείο "τρέχει" περίπου 4 μήνες με το σφουγγάρι άνθρακα οπότε την ιδιότητα του την έχει χάσει .. άρα αποκοιοκατοικείται απο βακτηρίδια .... το μόνο κακό είναι πως είναι με μικρούς πόρους και ίσως και αυτό να βουλώνει έυκολα ....


άν έχεις βρεί σφούγγάρι απλό και όχι άνθρακα στο σχήμα που είναι για αυτό το φίλτρο σε παρακαλώ ενοιμέρωσε με που το βρήκες... ευχαριστώ.
Σε εμένα η βάρκα είναι άκομη στην θέση της ........

Ο ενεργός άνθρακας αν δεν κάνω λάθος μετά απο κάποιο χρόνο ότι "μάζεψε" το επιστρέφει ...!!

Το έφτιαξα εγώ. Δεν είναι κάτι τραγικά δύσκολο. Με ένα κοπίδι δίνεις το σχήμα και την τρύπα που έχει στο κέντρο του ................ αν πιέσεις την σωλήνα της επιστροφής πάνω στο σφουγγάρι με λίγη δύναμη είσαι ΟΚ .....
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-06, 01:04
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Έτσι όπως βλέπω το φίλτρο αν αδειάσει το διαμέρισμα της αντλίας τότε σημαίνει πως το νερό μετά το μακαρόνι έρχεται απευθείας στην αντλία και απο κεί στο ενυδρείο ... ουσιαστικά δηλαδή παρακάμπτει τις βιόμπαλες. Ακόμα και έτσι βιολογία υπάρχει άρα όντος δεν "κάθεται" η βάρκα ... απλά παλαντζάρει λίγο
Ο άνθρακας όντως ο,τι αποροφήσει το αδειάζει πάλι μετά απο κάποιο διάστημα. αλλά ποτέ δεν έχω κάνει χρήση φαρμάκων, χημικών και γενικά ούτε κάν χρώμα απο το οτιδήποτε δεν χρειάστηκε να αποροφήσει....άρα είναι καθαρός απο "ξένες" ουσίες ....
τώρα όσο αφορά το σφουγγάρι είχα κάνει ένα μπλέ έτσι όπως λες και όντος άνοιξε τρύπα στην μέση για τον σωλήνα .. απλά ήταν σε τετράγωνο σχήμα και δεν είχα κάνει την καμπύλη που χρειάζεται με αποτέλεσμα να αφήνει κενό και να περνάνε μικροσωματίδια ή ότι άλλο μπορεί να έχει προσπεράσει το μηχανικό φιλτράρισμα στην φτερωτή της αντλίας .... έτσι ξανα έβαλα τον άνθρακα για να δουλέψει σαν βιολογικό ....
Όπως και να έχει απο το εν λόγο φίλτρο έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος... απλά μου την "χαλάει" αν κάθε μέρα πρέπει να είμαι με ένα μπουκάλι νερό απο πάνω ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-06, 08:35
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Έτσι όπως βλέπω το φίλτρο αν αδειάσει το διαμέρισμα της αντλίας τότε σημαίνει πως το νερό μετά το μακαρόνι έρχεται απευθείας στην αντλία και απο κεί στο ενυδρείο ... ουσιαστικά δηλαδή παρακάμπτει τις βιόμπαλες. Ακόμα και έτσι βιολογία υπάρχει άρα όντος δεν "κάθεται" η βάρκα ... απλά παλαντζάρει λίγο

Δεν παρακάμπτει κανένα διαμέρισμα η ροή του νερού, βγάλε απο το τελευταίο φυσίγγιο (διαμέρισμα) μερικές βιόμπαλες και το καπάκι του και βάλε το φίλτρο να δουλέψει .................... παρατηρείς ............. η ροή στην χειρότερη περίπτωση είναι απο το χαμηλό σημείο της γρίλιας στο πλάι του φυσιγγίου
Εσύ στο τελευταίο διαμέρισμα έχεις τις βιόμπαλες φαντάσου πόσο ποιό έντονο ήταν σε εμένα με supstrat ..!!!???

Ο άνθρακας όντως ο,τι αποροφήσει το αδειάζει πάλι μετά απο κάποιο διάστημα. αλλά ποτέ δεν έχω κάνει χρήση φαρμάκων, χημικών και γενικά ούτε κάν χρώμα απο το οτιδήποτε δεν χρειάστηκε να αποροφήσει....άρα είναι καθαρός απο "ξένες" ουσίες ....

Ξένες ουσίες έχει και το νερό που κάνεις τις αλλαγές .....!!!


τώρα όσο αφορά το σφουγγάρι είχα κάνει ένα μπλέ έτσι όπως λες και όντος άνοιξε τρύπα στην μέση για τον σωλήνα .. απλά ήταν σε τετράγωνο σχήμα και δεν είχα κάνει την καμπύλη

πάρτο λίγο με ένα κοπίδι ή ένα ψαλίδι .......... κούρεψέ το

Όπως και να έχει απο το εν λόγο φίλτρο έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος... απλά μου την "χαλάει" αν κάθε μέρα πρέπει να είμαι με ένα μπουκάλι νερό απο πάνω ...

Ναι πράγματι είναι καλό αλλά μπορώ να σου πώ τώρα ποιά ότι δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα εξωτερικό
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-06, 09:20
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Σε αυτό το φίλτρο έχω βγάλει το σφουγγάρι της ανλτίας και το αντικατέστησα με υαλομβάμβακα.
Το διπλό σφουγγάρι του πρώτου θαλάμουκαι τον υαλ/κα τα ξεπλένω ανά 2 εδβδομάδες με νερό δικτύου πολύ καλά και ο υαλομβάμβακας αντικαθιστάται ανά μήνα.
Το φίλτρο λειτουργεί καλά.

Στην αρχή ξέπλενα και τα σφουγγάρια με νερό ενυδρείου. Το αποτέλεσμα σε αυτήν την περίπτωση ήταν αυτά που αντιμετωπίζεις τώρα εσύ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-08-06, 09:49
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από safi
Το διπλό σφουγγάρι του πρώτου θαλάμου και τον υαλ/κα τα ξεπλένω ανά 2 εδβδομάδες με νερό δικτύου πολύ καλά και ο υαλομβάμβακας αντικαθιστάται ανά μήνα.
Το φίλτρο λειτουργεί καλά.
Στην αρχή ξέπλενα και τα σφουγγάρια με νερό ενυδρείου. Το αποτέλεσμα σε αυτήν την περίπτωση ήταν αυτά που αντιμετωπίζεις τώρα εσύ.
Κάνεις μεγάλο λάθος !! Καταστρέφεις την βιολογία του φίλτρου σου και τις αποικίες ωφέλιμων βακτηριδίων !!!
Το φίλτρο ΔΕΝ λειτουργεί καλά !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-08-06, 10:38
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Κάνεις μεγάλο λάθος !! Καταστρέφεις την βιολογία του φίλτρου σου και τις αποικίες ωφέλιμων βακτηριδίων !!!
Το φίλτρο ΔΕΝ λειτουργεί καλά !!!
ΔΕΝ θέλω να εκμεταλευτώ τα βακτηρίδια από το μηχανικό φιλτράρισμα.
Αρκούν οι αποικίες από τα υλικά του βιολογικού.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-08-06, 10:45
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

¶μα οι μετρήσεις των παραμέτρων του νερού σου δείχνουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα...τότε εντάξει !

Απλώς να το διευκρινίζουμε ότι υπάρχει και άλλο φίλτρο για να μην το διαβάσει κάποιος χωρίς να ξέρει και πάει να ξεπλύνει τα υλικά με νερό βρύσης...κάτι που απαγορεύεται δια ροπάλου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-08-06, 10:59
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Ακόμη και σε ενυδρείο με μόνο εξωτερικό φίλτρο, τα υλικά μηχανικού τα ξεπλένω καλά με νερό βρύσης. Πρόβλημα κανένα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-08-06, 11:07
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

για σενα κανενα,
για τα ψαρια ομως? τα ρωτησες?
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-08-06, 11:11
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από safi
Ακόμη και σε ενυδρείο με μόνο εξωτερικό φίλτρο, τα υλικά μηχανικού τα ξεπλένω καλά με νερό βρύσης. Πρόβλημα κανένα.
Δηλαδή η βιολογία του φίλτρου, ΜΠΑΜ στον αέρα... Τί να πώ...!?
(Ρε μπας και δεν κάνω καλά τόσα χρόνια που ξεπλένω το φίλτρο με υλικά του ενυδρείου?)
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-08-06, 11:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

για να μην δημιουργουμε παρεξηγησεις, εχεις μετρησει ποτέ το νερό σου για υπαρξη χλωρίου/χλωραμίνης? μηπως περνεις νερο απο καμμια κοντινη γεωτρηση? κανά ποτάμι? κανε και καμμια ερωτηση στην τοπικη εταιρια υδρευσης.
αν το νερό δεν περιεχει χλώριο/χλωραμινη, δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
αν ομως περιεχει, μετα από λιγο η αμμωνια θα κανει την εμφανισή της.
εκτός αν μιλάμε για πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, οποτε ναι μεν δεν μας ενδιαφερει η βιολογια, αλλά τα βραγχια των ψαριων καταστρεφονται σιγα σιγά.


οπως και να εχει, η χρηση αντιχλωριου/η ανθρακα-οσμωσης ειναι μια διεθνής πρακτική που εφαρμόζεται στο συνολο σχεδόν των ενυδρείων παγκοσμιως
αν το βιολογικό φιλτρο πλυθει με νερό που περιεχει χλωριο/χλωραμινη, απλα παυει να ειναι βιολογικο για κανενα μηνα.

Edit: Αν βεβαιως αναφερομαστε ΜΟΝΟ στο μηχανικό τμημα του φιλτρου, τοτε βεβαιως και δεν υπαρχει προβλημα αν καθαριστει με νερό βρύσης..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 31-08-06 στις 12:57
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-08-06, 12:54
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
Δηλαδή η βιολογία του φίλτρου, ΜΠΑΜ στον αέρα... Τί να πώ...!?
(Ρε μπας και δεν κάνω καλά τόσα χρόνια που ξεπλένω το φίλτρο με υλικά του ενυδρείου?)
Βρε τι λες ?
Καλά τα λέει το παιδί ξαναδιάβασε το.
Στα υλικά που χρησιμοποιεί για μηχανικό φιλτράρισμα αναφέρεται.
Κόπρε...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-08-06, 13:20
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

αρα αν χρεισημοποιουμε το σφουγγαρι μονο για μηχανικο φιλτραρισμα μπορουμε να το πλυνουμε?μαθαμε και κατι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-08-06, 13:58
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381
αρα αν χρεισημοποιουμε το σφουγγαρι μονο για μηχανικο φιλτραρισμα μπορουμε να το πλυνουμε?μαθαμε και κατι
Απλά να θυμάσαι ότι το σφουγγάρι μην το "στραγγαλίζεις" . Αν το πατάς ταυτόχρονα και με τα δυό σου χέρια την ώρα που τρέχει πάνω του το νερό και καθαρίζει αλλά και θα είναι εντάξει για πολύ καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-08-06, 14:19
akisk Ο χρήστης akisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Επειδή έχω το BluWave 07, δείχνει στο manual ότι το μηχανικό φίλτρο για το BluWave 07 και 05 που αποτελείτε από τα δύο σφουγκάρια πλένετε με νερό από τη βρύση.
Υποθέτω ότι λόγο του μεγάλου όγκου βιολογικού υλικού που έχουν δεν δημιουργείται πρόβλημα (με normal ιχθυοφόρτιση). Είναι σαν να είχαμε υαλοβάμβακα και να τον αλλάζαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-08-06, 15:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ακομα και το υλικο που χρησιμοποιειται ως μηχανικο φιλτρο, κανει δουλεια και σαν βιολογικο - καταστρεφοντας το με νερο βρυσης μειωνεται ο ογκος βιολογικου φιλτρου.
Δευτερον και κυριοτερο, μιας και το μηχανικο ειναι ακριβως πριν τα υπολοιπα, οσο νερο βρυσης τραβηξει κατα το πλυσιμο, οταν μπει στη θεση του το διωχνει προς το βιολογικο, και το χλωριο η οι χλωραμινες επηρεαζουν (λιγο ή πολυ) και το υπολοιπο φιλτρο.
Δεν υπαρχει κανενας λογος το μηχανικο υλικο να μην πλενεται σε νερο του ενυδρειου - σε ενα κουβα καθαρο νερακι απο το ενυδρειο, στιψιμο ή ανακατεμα καλο και πισω στο φιλτρο - δυο λεπτα υποθεση ειναι.

Επειδη ειδα κι αυτο πιο πανω,
Παράθεση:
Ο άνθρακας όντως ο,τι αποροφήσει το αδειάζει πάλι μετά απο κάποιο διάστημα.
αυτο συνεβαινε παλια με πολυ κακης ποιοτητας ανθρακα. Σημερα με καλης ποιοτητας ανθρακα δεν συμβαινει πια.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-08-06, 19:24
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Σε ένα κουβά με νερό ενυδρείου έπλυνα τα σφουγγάρια σε βαθμό να ΛΑΜΠΟΥΝ !! όπως τα λέει ο Τόλης έιναι .. δυο λεπτά υπόθεση.
Άρα γιατί να πειραματιζόμαστε και να έχουμε τον φόβο μην τα τινάξουμε όλα στον αέρα πλένοντάς τα με νερό βρύσης ?
Δεν θα το έκανα ....

Υ.Γ Όντώς έχει πολυ βιολογικό υλικό το εν λόγο φίλτρο (το 05) αλλά και το 07 ....
αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν θέλουμε και τις αποικίες των σφουγγαριών έστω και αν αυτές είναι ελλάχιστες μετά το στίψημο ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-03 21:32
Περι βιολογικων φιλτρων Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:36
Υλικα φιλτρου και πρόβλημα αμμωνίας Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:19
CO2 και εσωτερικό φίλτρο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:55
Σχέδιο για εξωτερικό φίλτρο κάδο newfish DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 14-12-02 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13876 seconds with 16 queries