Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-12-21, 23:14   #1
Είναι κάποιος εδώ από Χίο;Χρειάζομαι βοήθεια!
Sasa_25
Junior Member
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος 02-12-21, 23:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους! Είχα παραγγείλει ένα ενυδρείο 70 λίτρων, από γνωστό κατάστημα της Αθήνας, τώρα με τις Black Friday προσφορές, αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε και μου επέστρεψαν τα λεφτά...Κι επειδή έχω ψάξει ΠΑΡΑ πολύ, χωρίς αποτέλεσμα, για να βρω ένα ενυδρείο που θα έχει όλα όσα θέλω και είναι δύσκολο, αποφάσισα να πάω σε έναν άνθρωπο, να μου φτιάξει ένα, που λογικά θα μου έρθει και φτηνότερα. Το κακό είναι ότι είμαι Χιώτισσα από τα Λιντλ και δεν ξέρω κάποιον που να φτιάχνει ενυδρεία, ούτε καν κάποιον που τα τζάμια να είναι η δουλειά του, γι'αυτό ψάχνω κάποιον από το νησί μου, (αν υπάρχει) να με βοηθήσει. Βρήκα ένα κατάστημα στην Αθήνα, που φαίνεται να φτιάχνει ενυδρεία και να τα στέλνει κιόλας, αλλά φοβήθηκα μην έρθει κομμάτια το ενυδρείο...Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Εμφανίσεις: 2669
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-21, 19:59
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

... αυτό που ζητάς ειναι δύσκολο, γενικά τα ενυδρεία πλέον, ειναι αρκετά προσιτά σε τιμή και το να φτιάξεις, θα πρέπει να υπάρχει ειδικός λόγος... δεν νομίζω οτι θα βρεις αυτό που ψάχνεις στο νησί εύκολα...
γιατί δεν αγοράζεις κάτι απο Αθήνα η Πειραιά και να έρθει πακεταρισμένο και ασφαλές...
λέω εγω... υπάρχουν καταστήματα που δραστηριοποιούνται ακόμα και στην Κρήτη, που στέλνουν πράγματα σε όλη την Ελλάδα, γιατί όχι απο την κυρίως χώρα...
καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-21, 22:36
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ο λόγος που κατέληξα στο custom made ενυδρείο, ήταν ότι θέλω να βάλω καλύτερο φωτισμό από αυτόν που προσφέρουν τα "έτοιμα" ενυδρεία, γιατί θέλω να κάνω φυτεμένο, με μερικά εύκολης/μέτριας δυσκολίας φυτά και μετά από πάρα πολύ διάβασμα (περισσότερο από ότι είχα ρίξει στις πανελλαδικές!) σχετικά με όλα όσα πρέπει να ξέρω, για να στήσω ένα καινούριο, υγιές ενυδρείο και ασφαλές ενυδρείο για τα ψαράκια μου, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι σε όλα τα έτοιμα ενυδρεία ο φωτισμός είναι πάντα ανεπαρκής, ακόμα και για εύκολα φυτά (έτσι πιστεύω) που σημαίνει έξτρα χρήματα στην πορεία. Επίσης ήθελα να βάλω ένα κρεμαστό φίλτρο-που για αρχάριους σαν εμένα-είναι ένα εύκολο στη χρήση/συντήρηση, αλλά ταυτόχρονα αποτελεσμάτικό φίλτρο για το ενυδρείο μου και δεν ήξερα κατά πόσο θα είμαι ικανή να "κόψω" με εργαλείο, τύπου dremel το καπάκι του ενυδρείου για να κάνω χώρο για το φίλτρο, μιας που είμαι και άσχετη! Τελικά βρήκα σήμερα κάποιον να μου το φτιάξει. Θα μου φτιάξει ένα 60χ30χ40 ύψος, που βγαίνει γύρω στα 72 λίτρα, από ότι το υπολόγισα, αλλά με κανονικό γυαλί 5mm (υποθέτω αυτό που φτιάχνουν τα παράθυρα πχ.), όχι με clear glass κλπ. γιατί δεν έχουν. Ελπίζω να μην φαίνεται άσχημα!Την σιλικόνη μου είπαν να την πάω εγώ και παρήγγειλα μία Bison, διάφανη, που λέει ότι είναι για τζάμια και ενυδρεία, 100% αδιάβροχη, UV ανθεκτική και ελαστική. Ελπίζω να φτάσει ένα σωληνάριο 280 ml. Σχετικά με το καπάκι, γιατί θέλω να έχει οπωσδήποτε και καπάκι και για την εξάτμιση του νερού, αλλά και για να μην πηδήξει κανένα ψαράκι έξω ή θα φτιάξω ένα από πλέξι γκλας μόνη μου ή θα φτιάξω ένα από πολυκαρμπονικό. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο θα είναι ευκολότερο για μένα. Θα κάνω την έρευνά μου και ο Θεός, βοηθός! Ελπίζω να τα έχω σκεφτεί σωστά μέχρι τώρα. Όπως και να έχει, σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθειά σας στην πορεία, οπότε ετοιμαστείτε να σας "πρήξω" στις ερωτήσεις, στη συνέχεια! Χαχαχαχαχα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-12-21, 10:33
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Με εντυπωσιάζει η προσέγγισή σου, τα πράγματα είναι πολλά αλλά σχετικά απλά...
γυάλα, φτιάξε η πάρε έτοιμη, φωτιστικά υπάρχουν παρα πολλά και προσαρμοζόμενα στις διαστάσεις των ενυδρείων, συνήθως είναι "συρόμενα και ανοίγουν η κλείνουν. Αν θα κάνεις DYI φωτισμό, επίσης υπάρχουν άπειρες δυνατότητες, αρκεί να θέλεις να μπλέξεις με τη "σκάφη" το κέλυφος, τα led που θα χρησιμοποιήσεις και το ντιμαρισμα τους...
υπάρχουν SMD LED σε οτι χρώμα φανταστείς, αλλά και αποκλειστικά υδροπονίας με αυτό το περίεργο magenda χρώμα που ξετρελαίνει τα φυτά... οι δυνατότητες είναι παρα πολλές... αλλά μετά θέλεις και constant current transformer κλπ.. και βέβαια θα χρειαστείς και CO2 με καποιου είδους χορήγηση.
Όπως και να ΅χει, το φωτιστικό, είτε έτοιμο είτε φτιαχτό, δεν πρέπει να είναι καθοριστικός παράγων. Σου προτείνω έτοιμη γυάλα γιατί αν επιχειρήσεις να των φτιάξεις, έχει ρίσκο να μην πετύχεις και να ταλαιπωρηθείς...
μπορεί να είναι καλή ιδέα το καπάκι, αλλά ανεβάζει θερμοκρασίες και δεν θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις ανεμιστήρα για ψύξη το καλοκαίρι... και σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο, υπάρχουν τρεις τρόποι ψύξης, είτε με ανεμιστηράκια και εξάτμιση μέρους του νερού, είτε με chiller είτε με κλιματισμό σταθερό σε ολόκληρο το δωμάτιο... ο πρώτος και πιο οικονομικός προϋποθέτει πως δεν θα έχεις η δε χρησιμοποιείς το καπάκι.
φίλτρο αν πας φυτεμένο με ψαράκια, θα πρότεινα εξωτερικό μόνον, με αρκετό βιολογικό υλικό για να έχεις σταθερότητα…
Σιλοκόνες, DeBraven, η καπως έτσι…
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-12-21, 11:05
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Mε 100 ¤ περίπου παιρνεις ένα έτοιμο της Αquael με φιλτρο, καπακι φωτισμο και θερμοστάτη.

https://www.aquariumshop.gr/en/aquar...nRhZ3MiOiIifV0

https://www.bluefishaquariums.gr/%CE...night-60d.html
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-12-21, 01:02
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί σε εντυπωσιάζει η προσέγγισή μου. Τι εννοείς;Τα έχω υπολογίσει όλα λάθος; Πρέπει να φοβάμαι; Χαχαχαχαχα! Σχετικά με τα φωτιστικά, έχω μεγάλο δίλημμα, γιατί ξέρω ότι τα φτηνότερα, δεν είναι και αδιάβροχα. Αυτός είναι ένας κύριος λόγος, για τον οποίο θέλω καπάκι στο ενυδρείο και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα κάνω DIY γιατί είμαι πανάσχετη από ηλεκτρολογικά και φοβάμαι και λίγο τα ρεύματα (κλασσική γυναίκα!) οπότε προτιμώ να πάρω κάτι έτοιμο. Σκέφτηκα να αγοράσω για αρχή κανένα από ¶μαζον, τα οποία έχουν δουλέψει σε πολύ κόσμο, αφού προσπαθήσω να του κάνω μια σχετική στεγανοποίηση με σιλικόνη, για περισσότερη ασφάλεια. Τα περισσότερα έρχονται με δικό τους timer και μπορείς να τα κάνεις dim, είναι full spectrum και μερικά έχουν και 24ωρο πρόγραμμα από μόνα τους, οπότε θα ήταν πολύ εξυπηρετικό κάτι τέτοιο. Σε περίπτωση αποτυχίας, θα "κλάψω" λίγο τα λεφτά που έδωσα και θα πάρω κάτι ακριβότερο-καλύτερο. Το "contant current transformer" μου ακούγεται σαν το όνομα του αρχηγού των εξωγήινων που επιτέθηκαν στη γη, οπότε καταλαβαίνεις...Καμία σωτηρία σε αυτό το θέμα για μένα! CO2 θα κάνω DIY, με μεγάλα μπουκάλια, αν και τα φυτά που σκοπεύω να βάλω, μεγαλώνουν και χωρίς αυτό, αρκεί να είναι ο φωτισμός καλός. Οικονομικά δεν με παίρνει με τίποτα να πάρω κανονικό σύστημα CO2 και επίσης τα φοβάμαι λίγο! (Ναι ξέρω, δεν το περίμενες αυτό! :P ) Επειδή αυτό το σύστημα δουλεύει 24/7 και δεν κλείνει, θα έχω μία αερόπετρα και ένα φίλτρο αέρος να δουλεύουν το βράδυ με χρονοδιακόπτη ή smart πρίζα, για να εξασφαλίζεται σίγουρα η παροχή οξυγόνου στα ψαράκια μου, τη νύχτα, όταν θα κλείνουν και τα φώτα. Για διακοπή ρεύματος, γιατί δυστυχώς είναι πολύ συχνές στο νησί μου, προνόησα και πήρα μια αεραντλία μπαταρίας Marina. Όσον αφορά το φίλτρο, έχω παραγγείλει ένα κρεμαστό, Aquael Versamax 2, 800l/h, για 40-200 λίτρα ενυδρείο, που έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεγάλο χώρο μέσα (για κρεμαστό φίλτρο) και δεν είναι με τη λογική cartridge, αλλά είναι σαν canister. Δηλαδή έχει μέσα δύο κάδους, τους οποίους γεμίζεις με υλικό. Θα του βάλω προφίλτρο coarse sponge εκεί στο μακρύ που παίρνει νερό (ωραία περιγραφή, αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω!) για να παίρνει τα πολλά-πολλά και για έξτρα ωφέλιμα βακτήρια, πριν μπουν εκεί που είναι η αντλία νερού και για εσωτερικά, έχω ήδη αγοράσει Seachem Matrix και κεραμικό μακαρόνι της Aquael συν ένα κομμάτι που θα κόψω εγώ από τα σφουγγάρια που έχει ήδη μέσα, τα οποία θα τοποθετήσω πρώτα, για να παίρνουν ό,τι πέρασε από το προφίλτρο και μετά το κεραμικό μακαρόνι, μετά medium σφουγγάρι, μετά το matrix και τέλος ενυδρειακό βαμβάκι στην κορυφή, για να έχω το εφέ του κρυστάλλινου νερού (όσο γίνεται). Την γυάλα την έχω ήδη παραγγείλει στις διαστάσεις που έγραψα πιο πάνω (60 μήκος χ 30 πλάτος χ 40 ύψος) και τελικά μετά από διάβασμα, είπα στον τζαμά να την κάνει με 6mm γυαλί και ότι ίσως χρειαστεί και κόντρες και μάλλον δεν κατάλαβαν καν τι τους είπα, όταν ανέφερα τις κόντρες, γιατί ο άνθρωπος έμεινε λίγο άναυδος και ειλικρινά δεν ξέρω κατά πόσο έχουν εμπειρία εδώ με την κατασκευή ενυδρείων. Είπαν ότι έχουν. Αλλά έχουν; Ο Θεός βοηθός, γιατί ντρέπομαι να το ακυρώσω! Όσον αφορά την ψύξη και την θέρμανση, η θέση στην οποία θα τοποθετήσω το ενυδρείο, είναι ακριβώς απέναντι από το air condition του καθιστικού μου κι εγώ σαν άνθρωπος κρυώνω με το παραμικρό το χειμώνα και ζεσταίνομαι πολύ το καλοκαίρι, οπότε δε νομίζω να υπάρχει θέμα! Η μόνωση στο σπίτι μου είναι επίσης πολύ καλή αλλά παρόλα αυτά, ίσως χρειαστώ το καλοκαίρι έξτρα ανεμιστηράκια για το βράδυ, οπότε αναγκαστικά για τους μήνες αυτούς, θα βγάλω το καπάκι. Τα ψαράκια που σκέφτομαι να βάλω, είναι αρσενικά γκάπυ και γενικά ψαράκια που δεν είναι πολύ ευαίσθητα σε αλλαγές θερμοκρασίας κλπ. Αν σε όλα όσα έγραψα, βρίσκεις κάτι λάθος ή εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος το διαβάσει, σε παρακαλώ πολύ να μου το πεις/πείτε. Πραγματικά θέλω να μάθω να κάνω σωστά τα πράγματα και να είμαι κι εγώ χαρούμενη και τα ψαράκια μου υγιή και ευτυχισμένα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε 100 ¤ περίπου παιρνεις ένα έτοιμο της Αquael με φιλτρο, καπακι φωτισμο και θερμοστάτη.

https://www.aquariumshop.gr/en/aquar...nRhZ3MiOiIifV0

https://www.bluefishaquariums.gr/%CE...night-60d.html
Μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί πραγματικά είμαι άσχετη από αυτά, αλλά 6W φωτιστικό...μου φαίνεται πάρα πολύ αδύναμο! Βρήκα και άλλα καλά ενυδρεία έτοιμα, σχετικά στα ίδια χρήματα, αλλά σε όλα μου φαινόταν πολύ αδύναμο το φως, συν ότι θα είχα δυσκολία στο να κόψω το καπάκι και να βάλω το κρεμαστό φίλτρο που αγόρασα. Είχα παραγγείλει και προπληρώσει ένα Juwel Primo 70, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ, γιατί δεν υπήρχε στο κατάστημα κι επειδή έτσι κι αλλιώς, από όσα δίνει μέσα,δεν θα χρησιμοποιούσα τίποτα (ήθελα καλύτερο φίλτρο, καλύτερο φως, μεγαλύτερο θερμαντήρα και όχι 50άρι), αποφάσισα να φτιάξω μία γυάλα και να πάρω ένα-ένα τα υπόλοιπα, όπως τα θέλω. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση-απάντησή σου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sasa_25 : 05-12-21 στις 01:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-12-21, 01:22
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Τα watt απο μονα τους δεν λενε τιποτα. Επειδη εχω δουλεψει 2 τέτοια ενυδρεια ο φωτισμος ειναι αρκετός για ενυδρείο με " ευκολα" φυτα και στο καπακι έχει θεση για προσθήκη εξτρα φωτισμου απο την ιδια εταιρεία.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-12-21, 01:43
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Για να το λες εσύ, σίγουρα ξέρεις καλύτερα. Δυστυχώς σαν άσχετη βασιζόμουν περισσότερο στα Watt και στις κριτικές που έβρισκα συνήθως σε ξένα μαγαζιά, γιατί στην Ελλάδα δεν έβρισκα και πολλές και έτσι αποφάσισα να πάρω το Juwel Primo, γιατί διάβασα καλές κριτικές κι επίσης οι λάμπες που θα έπαιρνα στη συνέχεια σαν συμπληρωματικές, ήταν αρκετά οικονομικές. Τώρα έχω παραγγείλει την σκέτη γυάλα και θα πορευτώ με βάση αυτό...Γιατί όσο και να διάβασα για τα watt, par και lumen...άμα σου πω ότι τα κατάλαβα, ψέμματα θα πω!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-12-21, 11:18
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sasa_25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να το λες εσύ, σίγουρα ξέρεις καλύτερα. Δυστυχώς σαν άσχετη βασιζόμουν περισσότερο στα Watt και στις κριτικές που έβρισκα συνήθως σε ξένα μαγαζιά, γιατί στην Ελλάδα δεν έβρισκα και πολλές και έτσι αποφάσισα να πάρω το Juwel Primo, γιατί διάβασα καλές κριτικές κι επίσης οι λάμπες που θα έπαιρνα στη συνέχεια σαν συμπληρωματικές, ήταν αρκετά οικονομικές. Τώρα έχω παραγγείλει την σκέτη γυάλα και θα πορευτώ με βάση αυτό...Γιατί όσο και να διάβασα για τα watt, par και lumen...άμα σου πω ότι τα κατάλαβα, ψέμματα θα πω!
καλέ πάρε ενα φωτιστικό, δεν χρειάζονατι στεγανποιήσεις, αφου δουλευουν μόλις γύρω απο ατ 12 βολτ, εχουν εσωτερικά galvanic isolation, μια χαρα δουλευουν μη βαλεις σιλικόνες δεν χρειάζεται. μίλησα για DIY γιατί λέγατε περι κατασκευής του ενυδρειου απο την αρχή, παρεξήγησα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sasa_25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί σε εντυπωσιάζει η προσέγγισή μου. Τι εννοείς;Τα έχω υπολογίσει όλα λάθος; Πρέπει να φοβάμαι; Χαχαχαχαχα! Σχετικά με τα φωτιστικά, έχω μεγάλο δίλημμα, γιατί ξέρω ότι τα φτηνότερα, δεν είναι και αδιάβροχα. Αυτός είναι ένας κύριος λόγος, για τον οποίο θέλω καπάκι στο ενυδρείο και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα κάνω DIY γιατί είμαι πανάσχετη από ηλεκτρολογικά και φοβάμαι και λίγο τα ρεύματα (κλασσική γυναίκα!) οπότε προτιμώ να πάρω κάτι έτοιμο. Σκέφτηκα να αγοράσω για αρχή κανένα από ¶μαζον, τα οποία έχουν δουλέψει σε πολύ κόσμο, αφού προσπαθήσω να του κάνω μια σχετική στεγανοποίηση με σιλικόνη, για περισσότερη ασφάλεια. Τα περισσότερα έρχονται με δικό τους timer και μπορείς να τα κάνεις dim, είναι full spectrum και μερικά έχουν και 24ωρο πρόγραμμα από μόνα τους, οπότε θα ήταν πολύ εξυπηρετικό κάτι τέτοιο. Σε περίπτωση αποτυχίας, θα "κλάψω" λίγο τα λεφτά που έδωσα και θα πάρω κάτι ακριβότερο-καλύτερο. Το "contant current transformer" μου ακούγεται σαν το όνομα του αρχηγού των εξωγήινων που επιτέθηκαν στη γη, οπότε καταλαβαίνεις...Καμία σωτηρία σε αυτό το θέμα για μένα! CO2 θα κάνω DIY, με μεγάλα μπουκάλια, αν και τα φυτά που σκοπεύω να βάλω, μεγαλώνουν και χωρίς αυτό, αρκεί να είναι ο φωτισμός καλός. Οικονομικά δεν με παίρνει με τίποτα να πάρω κανονικό σύστημα CO2 και επίσης τα φοβάμαι λίγο! (Ναι ξέρω, δεν το περίμενες αυτό! :P ) Επειδή αυτό το σύστημα δουλεύει 24/7 και δεν κλείνει, θα έχω μία αερόπετρα και ένα φίλτρο αέρος να δουλεύουν το βράδυ με χρονοδιακόπτη ή smart πρίζα, για να εξασφαλίζεται σίγουρα η παροχή οξυγόνου στα ψαράκια μου, τη νύχτα, όταν θα κλείνουν και τα φώτα. Για διακοπή ρεύματος, γιατί δυστυχώς είναι πολύ συχνές στο νησί μου, προνόησα και πήρα μια αεραντλία μπαταρίας Marina. Όσον αφορά το φίλτρο, έχω παραγγείλει ένα κρεμαστό, Aquael Versamax 2, 800l/h, για 40-200 λίτρα ενυδρείο, που έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεγάλο χώρο μέσα (για κρεμαστό φίλτρο) και δεν είναι με τη λογική cartridge, αλλά είναι σαν canister. Δηλαδή έχει μέσα δύο κάδους, τους οποίους γεμίζεις με υλικό. Θα του βάλω προφίλτρο coarse sponge εκεί στο μακρύ που παίρνει νερό (ωραία περιγραφή, αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω!) για να παίρνει τα πολλά-πολλά και για έξτρα ωφέλιμα βακτήρια, πριν μπουν εκεί που είναι η αντλία νερού και για εσωτερικά, έχω ήδη αγοράσει Seachem Matrix και κεραμικό μακαρόνι της Aquael συν ένα κομμάτι που θα κόψω εγώ από τα σφουγγάρια που έχει ήδη μέσα, τα οποία θα τοποθετήσω πρώτα, για να παίρνουν ό,τι πέρασε από το προφίλτρο και μετά το κεραμικό μακαρόνι, μετά medium σφουγγάρι, μετά το matrix και τέλος ενυδρειακό βαμβάκι στην κορυφή, για να έχω το εφέ του κρυστάλλινου νερού (όσο γίνεται). Την γυάλα την έχω ήδη παραγγείλει στις διαστάσεις που έγραψα πιο πάνω (60 μήκος χ 30 πλάτος χ 40 ύψος) και τελικά μετά από διάβασμα, είπα στον τζαμά να την κάνει με 6mm γυαλί και ότι ίσως χρειαστεί και κόντρες και μάλλον δεν κατάλαβαν καν τι τους είπα, όταν ανέφερα τις κόντρες, γιατί ο άνθρωπος έμεινε λίγο άναυδος και ειλικρινά δεν ξέρω κατά πόσο έχουν εμπειρία εδώ με την κατασκευή ενυδρείων. Είπαν ότι έχουν. Αλλά έχουν; Ο Θεός βοηθός, γιατί ντρέπομαι να το ακυρώσω! Όσον αφορά την ψύξη και την θέρμανση, η θέση στην οποία θα τοποθετήσω το ενυδρείο, είναι ακριβώς απέναντι από το air condition του καθιστικού μου κι εγώ σαν άνθρωπος κρυώνω με το παραμικρό το χειμώνα και ζεσταίνομαι πολύ το καλοκαίρι, οπότε δε νομίζω να υπάρχει θέμα! Η μόνωση στο σπίτι μου είναι επίσης πολύ καλή αλλά παρόλα αυτά, ίσως χρειαστώ το καλοκαίρι έξτρα ανεμιστηράκια για το βράδυ, οπότε αναγκαστικά για τους μήνες αυτούς, θα βγάλω το καπάκι. Τα ψαράκια που σκέφτομαι να βάλω, είναι αρσενικά γκάπυ και γενικά ψαράκια που δεν είναι πολύ ευαίσθητα σε αλλαγές θερμοκρασίας κλπ. Αν σε όλα όσα έγραψα, βρίσκεις κάτι λάθος ή εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος το διαβάσει, σε παρακαλώ πολύ να μου το πεις/πείτε. Πραγματικά θέλω να μάθω να κάνω σωστά τα πράγματα και να είμαι κι εγώ χαρούμενη και τα ψαράκια μου υγιή και ευτυχισμένα!
-------------------------

Μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί πραγματικά είμαι άσχετη από αυτά, αλλά 6W φωτιστικό...μου φαίνεται πάρα πολύ αδύναμο! Βρήκα και άλλα καλά ενυδρεία έτοιμα, σχετικά στα ίδια χρήματα, αλλά σε όλα μου φαινόταν πολύ αδύναμο το φως, συν ότι θα είχα δυσκολία στο να κόψω το καπάκι και να βάλω το κρεμαστό φίλτρο που αγόρασα. Είχα παραγγείλει και προπληρώσει ένα Juwel Primo 70, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ, γιατί δεν υπήρχε στο κατάστημα κι επειδή έτσι κι αλλιώς, από όσα δίνει μέσα,δεν θα χρησιμοποιούσα τίποτα (ήθελα καλύτερο φίλτρο, καλύτερο φως, μεγαλύτερο θερμαντήρα και όχι 50άρι), αποφάσισα να φτιάξω μία γυάλα και να πάρω ένα-ένα τα υπόλοιπα, όπως τα θέλω. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση-απάντησή σου!

Δεν θα απαντήσω σημείο πρός σημείο αλλα ΝΑΙ γενικά καλά ακουγεται η προσέγγιση σας, καλή επιτυχία!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dearangelo : 05-12-21 στις 11:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-12-21, 23:18
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καλέ μη μου μιλάς στον πληθυντικό! Μία είμαι! Χαχαχαχχα! Είπα για στεγανοποίηση με σιλικόνη, γιατί οι περισσότερες αρνητικές κριτικές στο ¶μαζον, είναι από ανθρώπους που είτε πήρε νερό μέσα το φωτιστικό, είτε πέρασε υγρασία (υποθέτω ότι το είχαν ακριβώς πάνω από το νερό και χωρίς καπάκι) και τελικά σταμάτησε να τους λειτουργεί μετά από μερικούς μήνες. Οπότε, για να είμαι σίγουρη, θα περάσω λίγη σιλικόνη και θα βάλω σίγουρα και καπάκι, έστω και από πολυκαρμπονικό ή πλέξι γκλας, αν όχι γυάλινο. Χαίρομαι που σε γενικές γραμμές τη βρίσκεις καλή την προσέγγισή μου, γιατί ήμουν λίγο αγχωμένη με αυτό, γι'αυτό και τα υπερανέλυσα όλα! Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη γενικότερη βοήθειά σου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος Vlachopoylosn Δίσκοι 6 21-01-16 03:28
SOS χρειάζομαι βοήθεια!!!! bassaris Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 29-01-14 01:01
SOS χρειάζομαι βοήθεια!!!! bassaris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 26-11-13 21:23
Χρειάζομαι βοήθεια για να επιλέξω ψαράκια. DUKEMNUKEMgr Αρχάριοι γλυκού νερού 19 17-06-09 04:49
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας - ΕΠΕΙΓΟΝ - wodan Χρυσόψαρα 24 21-05-04 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10902 seconds with 13 queries