Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-09-13, 21:22   #1
νερο απο θερμοσιφωνα
 
Το avatar του χρήστη Vasiliss
Vasiliss
Member
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 139

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Vasiliss Ο χρήστης Vasiliss δεν είναι συνδεδεμένος 05-09-13, 21:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας!

Η ερωτηση μου ειναι αν γινεται μετα τις αλλαγες νερου να βαχω ζεστο νερο απο τον θερμοσιφωνα- ηλιακο αφου πρωτα το εχω μετρησει με θερμομετρο. Μιλαω για ενα τροπικο ενυδρειο.
Εμφανίσεις: 6632
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-13, 21:25
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αν συντηρεις το ηλιακο σου και ειναι σε καλη κατασταση μπορεις αλλιως σε καμια περιπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-13, 21:29
Το avatar του χρήστη Vasiliss
Vasiliss Ο χρήστης Vasiliss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Οκ σε ευχαριστω. Οι ηλιακοι ειναι απο το 2005
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-09-13, 21:45
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αν δεν εχει καθαριστει λοιπον οχι δεν βαζεις απο εκει στο ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-09-13, 21:51
Το avatar του χρήστη Vasiliss
Vasiliss Ο χρήστης Vasiliss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Επειδη βλεπω οτι μενεις Νικαια γινεται να μου δωσεις μπολι γιατι εχω βαλει αγγελια αλλα δεν βλεπω να γινεται τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-09-13, 21:53
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δυστηχως ειμαι θαλασσινος και δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο.
καποιος θα βρεθει σιγουρα να σου δωσει ομως μη σε ανυσηχει αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-09-13, 21:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasiliss Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη βλεπω οτι μενεις Νικαια γινεται να μου δωσεις μπολι γιατι εχω βαλει αγγελια αλλα δεν βλεπω να γινεται τιποτα
Βασίλη, το πήρες το 90αρι?
Γιατί το μπόλι χωρίς το ενυδρείο...δεν θα κρατήσει...

Για τους θερμοσίφωνες, ο Στελιος είναι εγγύηση λόγω γνώσεων
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-09-13, 22:02
Το avatar του χρήστη Vasiliss
Vasiliss Ο χρήστης Vasiliss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, το πήρες το 90αρι?
Γιατί το μπόλι χωρίς το ενυδρείο...δεν θα κρατήσει...

Για τους θερμοσίφωνες, ο Στελιος είναι εγγύηση λόγω γνώσεων
Δεν το εχω παρει ακομα αλλα ψαχνω γιατι εχω βαλει την αγγελια εδω και δυο μερες και δεν μου εχει στειλει και αλλιως αμμα βρεθει καποιος δεν θα παω α ω και αυριο αλλα με αανησυχει οτι δεν εχει βρεθει κανεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-09-13, 22:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasiliss Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το εχω παρει ακομα αλλα ψαχνω γιατι εχω βαλει την αγγελια εδω και δυο μερες και δεν μου εχει στειλει και αλλιως αμμα βρεθει καποιος δεν θα παω α ω και αυριο αλλα με αανησυχει οτι δεν εχει βρεθει κανεις
Βασίλη για να σου δώσει κάποιος μπόλι, πρέπει να το βγάλει απ το φίλτρο του, που σημαίνει πως πρέπει να κάνει καθαρισμό φίλτρου

Συνηθως αυτά τα πράγματα, όπως και οι αλλαγές νερού και τα ταίσματα, ο σωστός χομπίστας δεν τα κάνει τυχαία, αλλα προγραμματισμένα

Δλδ θα πεις σε κάποιον : Καθάρισε το φίλτρο σου την επόμενη Τετάρτη γιατί τότε θα έχω πάρει το ενυδρείο μου???

Πάρτο εσύ με το καλό...και θα βρεθεί μπόλι!
Αμα δεν βρεις απο Νικαιώτη (που πολύ αμφιβάλω - όλοι είναι πολύ καλά παιδιά και ξέρουν να βοηθάνε) θα σου φέρω εγω!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-09-13, 22:11
Το avatar του χρήστη Vasiliss
Vasiliss Ο χρήστης Vasiliss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Ααααδεν ηξερα οτι πρεπει να καθαρισει το φιλτρο. Συγνωμη τοτε. Τα φυτα δεν εχουν προβλημα αμα το φιλτρο δεν εινα ι σρωμενο; Προς θεου εσυ δεν γινεται να μου φερει μπολιεισαι μακρυα νΑ σε ταλαιπωρω;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-09-13, 22:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasiliss Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααααδεν ηξερα οτι πρεπει να καθαρισει το φιλτρο. Συγνωμη τοτε. Τα φυτα δεν εχουν προβλημα αμα το φιλτρο δεν εινα ι σρωμενο; Προς θεου εσυ δεν γινεται να μου φερει μπολιεισαι μακρυα νΑ σε ταλαιπωρω;
Φιλοσοφική συζήτηση κανουμε τώρα
Πάρε πρώτα το ενυδρείο - Μπόλι θα βρεις μετα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-13, 06:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτα για το μπολι τα ειπαμε και σε αλλο θεμα, αλλα ο φιλος μας επιμενει στις δικες του αποψεις. Τι να κανεις?

Για το θερμοσιφωνα, δεν θα το προτεινα ουτε εγω. Οι σωληνες που περναει το νερο μπορει να γινουν πολυ επικινδυνοι για τους κατοικους του ενυδρειου. Μια αλλη λυση ειναι λιγο βραστο νερο απο βραστηρα στο βαρελι προετοιμασιας, μεχρι να ερθει στη θερμοκρασια που θελουμε. Φυσικα, η καλυτερη ειναι θερμαντηρας στο βαρελι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-09-13, 08:16
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Για το θερμοσιφωνα, δεν θα το προτεινα ουτε εγω. Οι σωληνες που περναει το νερο μπορει να γινουν πολυ επικινδυνοι για τους κατοικους του ενυδρειου. Μια αλλη λυση ειναι λιγο βραστο νερο απο βραστηρα στο βαρελι προετοιμασιας, μεχρι να ερθει στη θερμοκρασια που θελουμε. Φυσικα, η καλυτερη ειναι θερμαντηρας στο βαρελι.[/QUOTE]


+ 1000
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-09-13, 08:37
Το avatar του χρήστη Vasiliss
Vasiliss Ο χρήστης Vasiliss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα για το μπολι τα ειπαμε και σε αλλο θεμα, αλλα ο φιλος μας επιμενει στις δικες του αποψεις. Τι να κανεις?

Για το θερμοσιφωνα, δεν θα το προτεινα ουτε εγω. Οι σωληνες που περναει το νερο μπορει να γινουν πολυ επικινδυνοι για τους κατοικους του ενυδρειου. Μια αλλη λυση ειναι λιγο βραστο νερο απο βραστηρα στο βαρελι προετοιμασιας, μεχρι να ερθει στη θερμοκρασια που θελουμε. Φυσικα, η καλυτερη ειναι θερμαντηρας στο βαρελι.
Εγραψα οτι δεν ηξερα οτι ο δοτης θα πρεπει να καθαριζει το φιλτρο. Αφου πρεπςι να γινει αυτο φυσικα και δεν το θελω απο τωρα.
-------------------------
Τελικα το νερο θα το ζεσταινω με τον θερμαντηρα. Θα βγαζω αυτον απο το ενυδρειο, θα το ζεσταινω και μετα θα τον ξαναβαζω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vasiliss : 06-09-13 στις 08:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-09-13, 09:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πόση ειναι η διάφορα θερμοκρασίας απο τη βρύση με το νερο του ενυδρειου?
Πόση αλλαγή νερου κανεις? πόσο πέφτει η θερμοκρασία μετα την αλλαγή νερου στο ενυδρειο?

Στο δε αρχικό σου ερώτημα εδω και πολλα χρόνια εχει γινει η ίδια ερώτηση ... Με μια αναζητηση μπορείς να βρεις ανάλογες συζητήσεις οπου οι γνώμες οπως πάντα ... Διίστανται ... Αντε να πω και εγω τη γνώμη μου ... Αλλα με μια ερώτηση ...
Πίνεις -η- θα επινες- ο ιδιος το νερο που έρχεται απο τον θερμοσιφωνα? αν ναι το θεωρείς ασφαλές οσο της βρύσης οπότε ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-09-13, 09:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγραψα οτι δεν ηξερα οτι ο δοτης θα πρεπει να καθαριζει το φιλτρο. Αφου πρεπςι να γινει αυτο φυσικα και δεν το θελω απο τωρα.
Το θεμα δεν ειναι οτι θα ανοιξει καποιος το φιλτρο του για να σου δωσει μπολι, το θεμα ειναι τι να το κανεις το μπολι απο τωρα, ενω ακομα δεν εχεις παρει το ενυδρειο. Τοσο δυσκολο ειναι να συνεννοηθουμε σε δυο θεματα βρε?

Οποτε χαλαρωσε με το μπολι, ολα θα γινουν οταν εισαι ετοιμος και πριν βαλεις ψαρια. Επικεντρωσου σε αλλα θεματα τωρα, αυτα που θα κανουν το ενυδρειο σου ενα υγιες και ομορφο περιβαλλον για τους κατοικους του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-09-13, 12:26
Το avatar του χρήστη Vasiliss
Vasiliss Ο χρήστης Vasiliss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2012
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Ετσι αλλιως δεν θελω μπολι απο τωρα!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-09-13, 21:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Επισης χαλαρωστε με το θερμοσιφωνο...
Οσο μιλαμε για μια συνηθισμενη εγκατασταση με τυπικη χρηση ζεστου/κρυου νερου..

Αν κανει το κρυο νερο της βρυσης κανει και αυτο που ερχεται μεσω θερμοσιφωνου...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-09-13, 01:18
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ θερμοσίφωνο σε όλες τις αλλαγές τον χειμώνα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-09-13, 11:17
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης χαλαρωστε με το θερμοσιφωνο...
Οσο μιλαμε για μια συνηθισμενη εγκατασταση με τυπικη χρηση ζεστου/κρυου νερου..

Αν κανει το κρυο νερο της βρυσης κανει και αυτο που ερχεται μεσω θερμοσιφωνου...
ελπιζω απλα να μη λαβει πολυ σοβαρα αυτο το ποστ καποιος .
κανε μια μετρηση μαγνησιου και redox στην συνηθισμενη οικιακη εγκασταση σου και πες μου μετα φιλε μου τι θα δεις. αυτα ειναι μονο 2 απο τους 10 παραγοντες που δεν κανεις κανονικα αλλαγες απο τον θερμοσιφωνα ..εκτος αν ξαναλεω καποιος τηρει το προγραμα συντηρησεων που αυτοι ειναι λιγοι. και το θεμα δεν ειναι σιγουρα στης σωληνωσεις παιδια με την λογικη αυτη δεν θα πιναμε νερο απο τη βρυση.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-09-13, 14:12
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Επειδη και μετρησεις εχω κανει και πρακτικα το εχω δοκιμασει, οποιος εχει ενυδρειο που χρειαζεται ειδικες συνθηκες ΤΟΤΕ βαζει νερο ΜΟΝΟ απο αντιστροφη οσμωση την οποια και συντηρει με ευλαβεια (και το περναει και απο ρητινη αμα χρειαζεται επισης.)
Οποιος εχει πχ reef ουτε νερο απο τη βρυση θα βαλει, ουτε απο το θερμοσιφωνο επισης....

Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις, το νερο του θερμοσιφωνα δεν εχει καμμια μετρησιμη διαφορα στο redox με αυτο που βγαινει απο το κρυο.

Οσο για το μαγνησιο (που προφανως αναφερεσαι στη ραβδο μαγνησιου που εχουν συχνα (αλλα οχι παντα) οι θερμοσιφωνες) να σου πω απλα οτι αυτη διαλυεται στο νερο της αθηνας σε διαστημα 5 ετων και εχει μαζα γυρω στα 500 γραμμαρια. (και πολυ λεω..)

Ενα θερμοσιφωνο 100 λιτρων αλλαζει το νερο του τυπικα 4 φορες την εβδομαδα Χ52 εβδομαδες * 5 χρονια. Αν υποθεσουμε οτι διαλυεται ολο στο νερο μιλαμε για 4mgramm μαγνησιου στο λιτρο.

Η συινστωμενη περιεκτικοτητα σε μαγνησιο στο νερο προς ανθρωπινη καταναλωση ειναι minimum 10mg και τυπικα 20-30mg/liter.
Σιγουρα το νερο που μπαινει στο θερμοσιφωνο εχει το μαγνησιο του, αλλα 4mg παραπανω σιγουρα δεν θα αλλαξει τιποτε ουτε αν το πιει κανεις ουτε αν το βαλει σε ενυδρειο αντι για κρυο επισης.

Οσο για το προγραμμα συντηρησης, ενα ασυντηρητο θερμοσιφωνο θα εχει μια φθαρμενη ραβδο μαγνησιου (αρα λιγοτερο μαγνησιο) και θα εχει αρχισει να σκουριαζει εσωτερικα. Περα απο το γεγονος οτι και παλι η ποσοτητα σιδηρου θα ειναι μη μετρησιμη (σε σχεση με αυτο που βγαζει η βρυση) ο σιδηρος δεν αποτελει ιδιατερο προβλημα στα ενυδρεια.
Επισης θα εχει στον πατο μπολικα συσωρευμενα αλατα και ισως και χωμα.
Τιποτε απο ολα αυτα δεν αποτελει προβλημα για ενα ενυδρειο.
(ουτε και για ανθρωπινη καταναλωση επισης, εκτος ισως απο το οτι ψυχολογικα δεν μας αρεσει η ιδεα...)
Απο μικροβιακης αποψεως, το νερο του θερμοσιφωνου εκτος απο χλωριομενο διατηρειτα συνηθως σε θερμοκρασια των 60 βαθμων για αρκετή ωρα.
Σε αυτες τις θερμοκρασιες τυχον αποικιες μικροβιων που θα μπορουσαν να αναπτυχθουν στα τοιχωματα πεθαινουν.
Ακομα και αν ο θερμοστατης ειναι χαμηλοτερα, ο κινδυνος για μικροβια για τον ανθρωπο μπορει να υπαρχει, οχι ομως για το ενυδρειο.

Αν τωρα θελεις να εξετασουμε την περιπτωση χαλκινου θερμοσιφωνου (αρκετα σπανιο σημερα λογω κοστους) θα σου θυμισω οτι οπως και με τις χαλκινες σωληνες, και με τη προυποθεση οτι το νερο του δικτυου ειναι σταθερα αλκαλικό (κατι που ισχυει κατα κορον στην Ελλαδα) μετα απο λιγο σχηματιζεται ενα ελαφρο στρωμα οξειδιου του χαλκου εσωτερικα και η διαβρωση σταματαει. Το ιδιο συμβαινει και μεσα σε χαλκινα δοχεια νερου.

Το οτι το νερο του θερμοσιφωνου γενικως δεν πινεται και δεν κανει για ενυδρειο επισης αποτελει urban myth, και οφειλεται στο γεγονος οτι πολυ παλια τα θερμοσιφωνα ηταν κατασκευασμενα απο δυνητικα μη καταλληλα για ποσιμο νερο υλικα. Τα τελευταια 20 χρονια αυτο δεν ισχυει (και τα παλαιοτερα πρεπει πλεον να εχουν τρυπησει..)

Οσο για τα περι σοβαροτητας του ποστ, σου τα επιστρεφω αυτουσια.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-09-13, 14:43
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

μιας και σε βλεπω πολυ γνωστη του ολου θεματος ενω εγω δεν ειμαι μπορεις να εχεις την αποψη σου και να συνεχισεις τον τροπο σου κανενα προβλημα σε βλεπω οτι γνωριζεις ακριβως τη λειτουργια του αντικειμενου!!
ακομα ομως δεν μου ειπες της μετρησεις που εβγαλες ?
και δεν αναφερθηκα καν σε χαλκινα συστηματα που δεν γνωριζεις απο αυτα που ειπες ουτε σε αυτο πιο ειναι το μειονεκτημα ακομα και για τον ανθρωπο σε περιπτωση συνεχους καταποσης μικρων ποσοτητον ποσο μαλλον για τα ψαρια.
αν ειναι πες μου να αλλαξω επαγγελμα μιας και τα ξερεις καλυτερα.

και αν θες κατατοπισε με ποτε δεν εχει καποιο θερμοσιφωνο ανοδιο? για πες μου καποια μαρκα αν θελεις να μαθω και εγω
αν τα ανοδια στα 5 χρονια ειχαν λειωσει οπως λες καθε 6 ολοι θα αλλαζαν θερμοσιφωνα.
το νερο στα θερμοσιφονα δεν ανανεονεται ποτε ολη η ποσοτητα οπως και να το κανεις οσο και αν προσπαθεις.
και πες μου και τi εχει αλαξει στα μεταλλα στην τελευταια 20αετια αν θες γιατι δεν ξερω εκτος απο ντεκαπε 2.5mm εχει βγει κατι αλλο? να μου πει οτι αλλαξαν οι επιστρωσεις ναι αλλα ως ειδημων ειπες ενα σωρο πραγματα που δεν γνωριζες χωρις λογω φιλε μου τωρα αν ειναι σωστες η λαθος οι αλλαγες απο το θερμοσιφωνο ας το κρινει ο καθενας μονος του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεροχελώνες και θολό νερο venetsianos3 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 17-03-13 21:38
ΝΕΡΟ tkp Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-11-11 23:20
νερο silia Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 5 04-09-11 20:09
ΝΕΡΟ ΜΗΤΣΑΡΑΣ Γλυκό νερό - Γενικά 14 02-07-08 20:54
**** Νερο **** caverman Ιστοσελίδες στο Internet 1 10-05-06 09:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07247 seconds with 15 queries