Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-08, 14:20
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή γιατι παντα συγκεκριμενα ειδη ;

ενα θεμα που παντα μου γεννουσε απορια ειναι γιατι μεταξυ των χομπυστων βλεπουμε τις περισσοτερες φορες να εχουν στα ενυδρεια τους τα ιδια ειδη ψαριων

τα labidochromis caeruleus και τα P. acei δειχνουν να εχουν κατακτησει τον κοσμο των ενυδρειων μαλαουι ,τα pterophyllum scalare (σκαλαρια ) και οι δισκοι τον κοσμο της νοτιου αμερικης , τα apistogramma cacatuoides τις νοτιοαμερικανικες νανοκιχλιδες και τα pelvicachromis pulcher ( κριμπενσις ) την δυτικη αφρικη

αναρωτιεμαι αν ειναι ελλειψη ενδιαφεροντος για νεα ειδη ή φοβος για τις αναγκες των ψαριων απο την μερια των χομπυστων

περιμενω τις αποψεις σας
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-08, 14:25
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Μάλλον είναι από έλειψη ενημέρωσης και διαθεσιμότητας διαφορετικών ψαριών από τα πετ σοπ...Εγώ θα πρότεινα εκτός από την άποψή μας περί του θέματος να γράψουμε και μερικά πράγματα για ψάρια ''διαφορετικά''...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-08, 14:28
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ευτυχως το επιπεδο του χομπυ στην ελλαδα εχει ανεβει σχετικα και αρκετοι αλλα ακομα λιγοι εχουν σπανια ειδη ψαριων και τελικα σε καθε γεννα ψαχνονται που θα δωσουν τα ψαρια .

θελω να πω οτι σπανια ψαρια υπαρχουν ζητηση δεν υπαρχει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-08, 14:34
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ισως να μην ειναι τυχαιο οτι εχουν επικρατησει καποια δημοφιλη ειδη εναντι αλλων.Οταν εψαχνα για 2 μηνες, για ενα ειδος νανοκιχλιδας να βαλω στο ενυδρειο μου, το μονο που βρηκα ηταν Κριμπενσις αν και ηθελα agassizi.( Αν εξαιρεσω καποια Ramirezi εκφυλισμενα) δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα σε πολλα ειδη ,και απο την αλλη, συνηθως τα σπανιοτερα ψαρια ειναι και τα πιο απαιτητικα σε συνθηκες νερου, πραγμα που αποτρεπει η αναβαλλει πολλες φορες την αγορα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-08, 14:40
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

πλεον με τα διαφορα μηχανηματα που κυκλοφορουν στο χομπυ Α.Ο. πεχα κοντρολλερ κλπ δεν νομιζω οτι υπαρχει δυκολο ψαρι εκτος ισως απο το να αναπαραχθει

τωρα για πειτε μου γιατι αυτα τα ψαρια δεν πουλανε ; κντε κλικ πανω στην καθε εικονα εχει μια για κθε γκρουπ απιστο http://www.apistoworldhk.com/shop/in...64a2b800126833
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-08, 14:41
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων

αναρωτιεμαι αν ειναι ελλειψη ενδιαφεροντος για νεα ειδη ή φοβος για τις αναγκες των ψαριων απο την μερια των χομπυστων

περιμενω τις αποψεις σας
Ρητορικη ερωτηση θα ελεγα..Ειδικα οσο αναφορα τη μαλαουι εχουν αρχισει να μου σπανε τα νευρα.Ο στερεοτυπος συνδιασμος λαμπιντο acei που αν τα λιτρα ειναι λιγο παραπανω απο 200 θα πεταξω και ενα τριο iodotropheus και ολα καλα...
Ισως ειναι και η ευκολια στην ευρεση αυτων των ειδων.Σε ποιο πετσοπ δεν θα βρεις λαμπιντο?
Ισως βεβαια και το εκνευριστικα εντονο κιτρινο να τραβαει το κοσμο..
Συμεριζομαι την αποψη σου αλλα κανω και εγω το ιδιο λαθος
Το νεο σετ απ στο 400αρι θα αποτελειται απο ενα ζευγος δισκων και ενα αγγελοψαρων,sterbai ομαδουλα 10ατομων η μια ομαδουλα hypancistrus L66.Η επιλογη μου ομως ειναι καθαρα αισθητικων λογων αλλα και λειτουργικων.Μου αρεσουν παρα πολλες κιχλιδες ειδικα οι κεντροαμερικανες αλλα ειναι κουνελια.DDT να ριξεις μες το νερο παλι θα γεννησουν.Εν αντιθεσει οι δισκοι και τα αγγελοψαρα αν δεν ασχοληθεις με τη γεννα δεν θα σε πηξουν με μωρα που δεν θα μπορεις να δωσεις.Και ακομα και αν πηξεις με γονο το δισκο θα τον δωσεις ευκολα.

Μετα φυσικα περνας σε αλλα θεματα.Χωρος,ΧΡΗΜΑ,ΛΙΤΡΑ....Δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος εδω μεσα που προτιμαει αυτα τα κιτρινα τα λαμπιντο μπροστα σε αυτα τα θαυματα της μαλαουι
http://www.malawicichlidhomepage.com..._maylandi.html
http://www.malawicichlidhomepage.com..._furcifer.html

Και ασε το χρημα...Μια φορα τα σκας γερα..Αλλα ποσοι εχουν τα λιτρα που θελουν?Ποσοι μπορουν να μπουν στη διαδικασια να κατασκευασουν ενα τετοιο ενυδρειο?

Μια απτα ιδια και στη ταγκανυκα..Παντου συναντας τα μικροσκοπικα
http://www.gcca.net/fom/Neolamprolog...ifasciatus.htm
enω υπαρχουν
http://www.malawicichlidhomepage.com...s_tricoti.html
http://www.malawicichlidhomepage.com...pe_kabogo.html

Δεν μπορεις ομως να στριμωξεις τα τρικοτι σε κονσερβα των 50λιτρων

Το ενυδρειο που πωλουνταν για το συλλογο θα παει σε εναν φιλο μου.Μαζι θα κανουμε ολο το στησιμο.Κατα πασα πιθανοτητα θα γινει ταγκανυκα μιας και η πετρα θα δενει καλυτερα με το σαλονι του.Το παιδι ειναι 100% αρχαριος στο hobby,παρολα αυτα θα τον ξεκινησω με a.calvus η καποιο ειδος aulonocara και παντοτε μιλαμε για species only.

Για να συντομευω...
Ποσοι ειναι οι χομπιστες στην ελλαδα?Μακαρι να ηταν το 1% του συνολικου πληθυσμου...Τοτε θα καναμε και κομμα...
Ποσοι απο αυτους εχουν προσβαση σε ενημερωση και τελικα ποσοι απο αυτους ασχολουνται με σπανια ειδη...
Συμπερασματικα,ποσα ειναι τα πετ σοπ που θα φερουν αυτα τα ειδη,τι τιμες θα εχουν και φυσικα τι ποιοτητας θα ειναι τα ψαρια...
4-5μηνες εψαχνα τον medusa pleco...Ακομα δεν εχω δει....
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-08, 14:51
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Κάνε μια βόλτα στα καταστήματα της Θεσσαλονίκης και μετά έλα να μου πεις
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-08, 14:52
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε μια βόλτα στα καταστήματα της Θεσσαλονίκης και μετά έλα να μου πεις
αυτο σημαινει ακομα χειροτερα προς τα πανω?λεγε μου τετοια....απτο φλεβαρη θα μενω σαλονικα..
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-08, 14:54
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ενω αμα κανεις μια βολτα στις αθηνας θα πεσεις το βραδυ για υπνο και θα βλεπεις αγγελοψαρα ασει και κριμπ

ειπα και πιο πανω οτι μεσω των φορουμ και του συλλογου ερχεσαι σε επαφη με ατομα που εχουν σπανια ψαρια χωρις να ειναι απαραιτητα δυσκολα ή να θελουν μεγαλα ενυδρεια ... ζητηση ομως δεν υπαρχει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-10-08, 14:59
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Η μονη πιθανοτητα ειναι μεσω συνεδριων στο εξωτερικο η να μαζευτουν 3-4 και να παρουν κανα κιβωτιο ψαρια απευθειας απο εισαγωγεα.
Και μιας και λεω για συνεδρια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....628#post293628
αν οι χαμενοι στα jumbo μου διναν αδεια οταν τη ζηταγα σημερα δεν θα βρισκομουν στο pc ουτε στο συλλογο το απογευμα...Θα ψωνιζα τα πλεκο που θελω στη γερμανια....
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-10-08, 15:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

μακαρι να βρησκαμε κατι πιο δυσκολο και πιο ενδιαφερον μιας και δεν θα ξεραμε και πολλα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-10-08, 18:16
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα διαθεσιμότητας,πάνε μια βόλτα και στην λεγόμενη επαρχία και θα δείς οτι σε πολλές πόλεις ούτε τροφές δεν βρίσκεις ,εδώ ακόμη και στη Θεσ/νίκη τα πράγματα είναι .ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-10-08, 18:20
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

εδω μια φορα που ζητουσα κριμπ δεν μπορουσα να βρω πουθενα. Να ειναι καλα ο jimfytakis που μου εφερε......
Και μας μιλας για πιο σπανια....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-10-08, 19:09
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Έχω ανοίξει ποστς και σε άλλα φόρουμς για να μπορέσουμε να μαζευτούμε και να φέρουμε κάποια είδη στην Ελλάδα μέσο πετ-σοπ που δεν τα βλέπουμε συχνά. Αποτέλεσμα ένα μεγάλο 0.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-10-08, 19:10
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

τι να λεμε τωρα.... εδω στην Συρο το μονο που βλεπεις ειναι τα κλασικα ψαρακια κοινονικου ενυδρειου... κι οταν λεμε κοινονικο μιλαμε για κακαβια...
ολες τις κιχλιδες μου τις εφερα απο αθηνα και μεσο μαιλ...
δεν ηξερα καν τι θα λαβω....
αντε τωρα να ηθελα και κατι πιο σπανιο...
και παλι καλα και με αυτα που εχω....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kisifer Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ανοίξει ποστς και σε άλλα φόρουμς για να μπορέσουμε να μαζευτούμε και να φέρουμε κάποια ήδη στην Ελλάδα μέσο πετ-σοπ που δεν τα βλέπουμε συχνά. Αποτέλεσμα ένα μεγάλο 0.

το αποτελεσμα που λες φιλε μου ερχετε γιατι ο καθενας εχει τα γουστα του και τα λιτρα του και δεν μπορουν να καταληξουν σε ενα ειδος... δυστυχος!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 04-10-08 στις 19:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-10-08, 19:14
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Συμφωνώ αλλά τρώγοντας έρχεται ή όρεξη. Ας φέρουμε μερικά είδη για αρχή...και πιστεύω ότι σιγά σιγά μετά θα πάρουμε μπροστά. Έτσι ίσως και τα μαγαζιά δούν ότι η ζήτηση έχει αρχίσει να αλλάζει και να την ψάχνουν αλλιώς.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-10-08, 19:17
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kisifer Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ αλλά τρώγοντας έρχεται ή όρεξη. Ας φέρουμε μερικά είδη για αρχή...και πιστεύω ότι σιγά σιγά μετά θα πάρουμε μπροστά. Έτσι ίσως και τα μαγαζιά δούν ότι η ζήτηση έχει αρχίσει να αλλάζει και να την ψάχνουν αλλιώς.
δεν νομιζω να αλλαξει κατι στα μαγαζια.... δεν τους νοιαζει οι 5,10,20....
αλλα οι εκατονταδες που φτιαχνουν ενυδρεια κακαβια οποτε σε ευλογο διαστημα ξαναπανε για ψαρια... γιατι φαγωθηκαν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-10-08, 19:38
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Για να φέρει κάποιος και σπάνια ψάρια πρέπει να έχει και την υποδομή δυστυχώς τα περισσότερα καταστήματα δεν την έχουν .(άλλο να έχεις 50-60 ενυδρεία και να προσπαθείς να στριμώξεις εκεί μέσα όλες τις εμπορικές ράτσες και άλλο να έχεις στο μαγαζί 500-600 ενυδρεία ,οπως είδα στη Γερμανία και Ολλανδία ,οπου είδα και ψάρια που τα είδα πρώτη φορά ).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-10-08, 20:47
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Όντως έχει δίκιο ο φίλος Σταύρος...αλλά πιστεύω ότι κάτι μπορεί να γίνει με λίγη προσπάθεια.
Όσο για τα μαγαζιά μαζί με τα τόσο εμπορικά ψάρια τι θα γίνει αν φέρουν και ένα είδος καινούργιο? Βέβαια ίσως δεν είναι τυχαίο που σε πολλές τέτοιες συζητήσεις...δεν βλέπεις κάποια συμμετοχή από τα μαγαζιά...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-10-08, 20:54
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Μην κοροϊδευόμαστε, την αγορά την διαμορφώνει η ζήτηση και στην Ελλάδα το χόμπυ είναι αρκετά πίσω.
Τι και αν θέλουν 5-10 "μουρλοί" από διάφορα μέρη της Ελλάδας κάποιο άλλο ψάρι, δεν συνφέρει να κάνεις εισαγωγή μόνο για αυτούς.
¶μα υπήρχε ζήτηση από ικανό αριθμό πελατών και κουκουβάγιες τυρκουάζ με ρίγες σικλαμέν, θα έφερναν.
Όσο το σύνολο των κατόχων ενυδρείων είναι για την μόστρα, έτσι θα συνεχίζει το βιολί.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-10-08, 21:06
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε μια βόλτα στα καταστήματα της Θεσσαλονίκης και μετά έλα να μου πεις
Δυστυχώς η φράση αυτή, ειδικά για τη Θεσσαλονίκη είναι απόλυτα σωστή !
Στα αφρικάνικα, οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες, όταν βρίσκεις κάτι συχνά είναι μόνο αρσενικά (κάτι που συμβαίνει και σε άλλα, ποιος δεν θυμάται τι γίνεται με τα ramirezi τελευταία).
Πολύ συχνά δε τα αφρικάνικα είναι όλα χύμα σε ένα ενυδρείο με το γενικό τίτλο "κιχλίδες mix" όπως λέμε παγωτά mix.
Και μια και το έφερε η κουβέντα έψαχνα αυτές τις μέρες για ένα ζευγάρι colisa lalia για το φυτεμένο μου που ήθελα να κάνω μία αλλαγή (σιγά το σπάνιο είδος)
και όμως στη Θεσσαλονίκη προς το παρόν βρίσκω μόνο αρσενικά (γιατί απλά είναι πιο ωραία τα χρώματα !!).
Ίσως μόνο σε ένα κατάστημα που πέρασα όμως στα γρήγορα υπάρχει κανένα ξεχασμένο θηλυκό αλλά δεν πρόλαβα λόγω ακατάλληλου παρκαρίσματος.
Τελικά άλλαξα γνώμη και το γύρισα στα παλιά καλά κοπαδάκια tetra.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-10-08, 21:14
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

παιδια την κατασταση με τα μαγαζια την ξερουμε και δεν μπορουν να κανουν αλλιως οταν αυτοι που ζητουν καινουρια ειδη ειναι 20 ατομα

αλλο ρωταω ομως

γιατι ενω υπαρχουν ατομα με γεννες απο σπανια ειδη δεν υπαρχει ζητηση ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-10-08, 02:36
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια την κατασταση με τα μαγαζια την ξερουμε και δεν μπορουν να κανουν αλλιως οταν αυτοι που ζητουν καινουρια ειδη ειναι 20 ατομα

αλλο ρωταω ομως

γιατι ενω υπαρχουν ατομα με γεννες απο σπανια ειδη δεν υπαρχει ζητηση ;
Μου φαίνεται ότι η απάντηση είναι εύλογη αν και είναι ένα γεγονός που μπορεί να φτιάξει... Λόγο του ότι δεν έχουν όλοι την οικονομική ευχέρια ή το χώρο για να φτιάξουν παραπάνω από ένα ενυδρείο (πολλές φορές ούτε ένα καλή ώρα) δεν ξεκινάνε το set up βάσει τέτοιων ειδών διότι το βιοτοπικό μπορεί για μερικούς να είναι η πόρωση του χόμπυ όμως ευχαριστιούνται με πράγματα κοινά, καλά δοκιμασμένα που δεν υπάρχουν τόσες περιπτώσεις να συμβεί κάτι κακό... Νομίζω ότι καθένας εξιτάρεται με τη θέα γόνων σπάνιων ειδών που θα μπορούσαν να φιλοξενούν όμως η απόφαση για στήσιμο ενός ενυδρείου αποκλειστικά για αυτο είναι είναι δυσκολη και παιρνει καιρό... Τέλος τι γίνεται αν κάτι πάει στραβά??? Ο φόβος ότι κάτι που είναι ξένο στους περισσότερους, και άρα απρόβλεπτο στην συμπεριφορά του αποτελεί ένα κύριο μειονέκτιμα... Γι'αυτό προτρέπω σε αυτό το ποστ όποιος γνωρίζει να δώσει όσες πληροφορίες έχει για την επέκταση ''ασυνήθιστων'' ψαριών... Πιστεύω πως μια τέτοια κίνηση θα είχε απήχηση και θα έφερνε την κατάλληλη ζήτηση... Είναι γεγονός ότι εμείς οι αρχάριοι, αλλά και γενικότερα, πολλές φορές τα ζητάμε όλα έτοιμα στο πιάτο... Όμως πιστεύω αξίζει τον κόπο...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-10-08, 06:48
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

κύριοι υπάρχουν 2 μαγαζιά στην Αθήνα που μπορούν να φέρουν σπάνια ψάρια αλλά συνήθως έχουν και μεγάλο κόστος . Για παράδειγμα είδα παραγγελια για ένα γατόψαρο τιμή καταλόγου του προμηθευτή χωρίς μεταφορικά 500€ αγορά για το μαγαζί και ο τύπος το πείρε . Το σπάνιο και το άγριο πιασμένο έχει κόστος . Η τρέλλα πληρώνεται
Πάντως επειδή γνωστό μαγαζί στο χώρο θα βάλει παραγγελεία για άγρια πιασμένα μέσα στον άλλο μήνα και θα λάβει τις λίστες ας μου στείλη όποιος θέλει πμ να του πω το μαγαζί
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-10-08, 13:11
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον θέμα άνοιξες Νίκο..

Θα απαντήσω για τον εαυτό μου, με ένα παράδειγμα.. Πράγματι, θα ήθελα πολύ να φτιάξω ένα ενυδρείο tanganyika και πράγματι θα έβαζα μέσα multi.. Γιατί όσο συνηθισμένα και πολυφορεμένα και οτιδήποτε άλλο και να είναι, εγώ δεν τα έχω δει, δεν τα έχω ζήσει, δεν τα έχω χαρεί, δεν τα έχω απολαύσει, δεν τα έχω χορτάσει.. Με άλλα λόγια, αυτό που κάποιος "παλιός" και "προχωρημένος" το θεωρεί κοινό, για κάποιο νεότερο δεν έχει καμία διαφορά από το σπάνιο..

Νομίζω ότι είναι σωστό να προχωράμε βήμα βήμα.. Τα γκαπάκια μου, για παράδειγμα, είναι από τα πλέον πολυφορεμένα είδη.. Αλλά είναι μια εμπειρία και αυτά.. Όσο εύκολη και αν είναι η αναπαραγωγή τους, μαθαίνεις αρκετά πράγματα για το μεγάλωμα των μικρών, ώστε να προχωρήσεις στη συνέχεια σε κάτι πιο δύσκολο ίσως.. Δε μου φαίνεται και τόσο παράλογο να θέλεις πριν φτάσεις στα σπάνια να περάσεις μια βόλτα από τα συνηθισμένα..

Και, τέλος, είναι πέραν του οικονομικού, και το θέμα του χώρου και του χρόνου.. Είναι κάποιες περίοδοι (όπως οι τελευταίες εβδομάδες καλή ώρα) που μετά βίας προλαβαίνω να ρίξω μια κλεφτή ματιά στο ενυδρείο μου το πρωί και άλλη μια το βράδυ, και να κάνω και την καθιερωμένη αλλαγή νερού.. Ένα σπάνιο είδος θα λυπόμουν περισσότερο να το αφήσω στο έλεος της ταϊστρας, και γι'αυτό θα απέφευγα ίσως να αναλάβω την ευθύνη.. Όπως επίσης, λόγω έλλειψης χώρου, δε θα μπορούσα να έχω άλλο ένα ενυδρείο για να απομονώσω κάποιο ψάρι που ίσως αντιμετωπίσει πρόβλημα.. Θα μου πεις, το συνηθισμένο δηλαδή, ζωντανό δεν είναι κι αυτό? Σαφώς, είναι η απάντηση, αλλά η ευθύνη ενός άγριου ίσως είδους είναι πάντα βαρύτερη..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-10-08, 15:12
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

γνωμη μου για το τελευταιο που λες

ολα ψαρια ειναι και να μεινουν στο "ελεος" της ταιστρας δεν θα τα πειραξει ... ψαρια ειναι και να μην μας δουν γραμμενους μας εχουν γενικοτερα θα με πειραζε περισσοτερο να ηταν τα σκυλια μου σε αυτην τη θεση

να διευκρινισω πως δεν μιλαω για τους αρχαριους που για αυτους ειναι λογικο το καθε ειδος να ειναι μια καινουργια ανακαλυψη

για το προβλημα του χωρου τωρα δεν ειναι κανεις διατεθειμενος να βγαλει τα κριμπ απο το ενυδρειο που τα εχει και να βαλει καποια αλλη νανοκιχλιδα ; το λεω γιατι πολλοι εχουν ενυδρειο μονο με κριμπ μεσα

εχω την εντυπωση πως υπαρχει ενας φοβος για τα καινουρια ειδη , μηπως δεν ξερουμε πολλα , μηπως ειναι ευαισθητα και διαφορα άλλα τετοια



απο την στιγμη που εχεις κρατησει ενα ειδος εχεις και μερικες αναπαραγωγες πιστευω μπορεις να κρατησεις και αλλα ειδη , αν πεθανει και κανενα τι να κανουμε ; χωρις λαθη δεν μαθαινεις

λιγοτερο αγχος περισσοτερο χομπυ
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προστατευομενα ειδη caverman Greek Aquarist's Boards 18 21-08-06 12:29
ΕΙΔΗ ΧΡΥΣΟΨΑΡΩΝ Artemis Χρυσόψαρα 3 28-04-05 13:03
Ειδη δισκων. Pritanis Δίσκοι 1 14-02-05 16:26
ΕΙΔΗ BETTAS!! ASCCO1 Bettas 0 20-11-04 18:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08407 seconds with 15 queries