Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-03, 00:32
sv2fpi Ο χρήστης sv2fpi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: Γαλλικο - Κιλκις
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην sv2fpi
Προεπιλογή Πρασινο νερο

Γεια σας εχω βαλει ενα ενυδρειο στο μπαλκονι του σπιτιου μου , προσωρινα βεβαια , γιατι δεν υπαρχει τετοιος χωρος διαθεσιμος και μεχρι να ετοιμαστουν τα τζαμια για το καινουριο πρεπει να περιμενω , το νερο ομως γινεται πολυ πρασινο απο την αλγη τοσο ωστε δεν βλεπω μεσα ουτε σε 5 ποντους .
Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση υπαρχει προβλημα διαβιωσης ?
Το ενυδρειο ειναι 120 χ 40 χ 75 το οποιο παριπτωντος σταζει και ειναι ο κυριως λογος που δεν το εχω μεσα.
Τι πρεπει να κανω ωστε να μην ειναι πρασινο το νερο ?
Περιμενω οπως γραφω και παραπανω τζαμια για ενα καινουριο ενυδρειο περιπου στα 450lit γωνιακο για να χωραει και να δενει με τον χωρο , αυτο στο οποι εχω προβλημα ειναι απλως ενυδρειο αναμονης (καινουριο ειδος μαζι με νοσοκομειο , καραντινα κτλ.)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-03, 00:46
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Ξεκινας απο λαθος βαση,ενυδρειο που σταζει και μαλιστα εν γνωσει σου,τι να κανει μεσα???η αλγη ειναι πολυ δευτερευον προβλημα αφου υπαρχει διαρροη.Κολλημα απο την αρχη αφου καθαριστει καλα..και τα αλλα επονται...δυστυχως!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-03, 01:54
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Μήπως το βλέπει αρκετά ο ήλιος;
Αν ναι είναι λογικό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-03, 03:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτο στο οποι εχω προβλημα ειναι απλως ενυδρειο αναμονης (καινουριο ειδος μαζι με νοσοκομειο , καραντινα κτλ.)
Αν το ενυδρειο χρησιμοποιηθει αργοτερα για καραντινα-νοσοκομειο κλπ, τοτε φυσικα πρεπει να εντοπισεις την διαρροη και να την διορθωσεις.

Αν με το "προβλημα διαβιωσης", εννοεις αν η αιωρουμενη αλγη ενοχλει τα ψαρια - οχι δεν τα ενοχλει, ισα ισα που δινει αφθονη τροφη σε διαφορους μικροοργανισμους που με την σειρα τους τρωγονται απο τα ψαρια. (Ακομα θυμαμαι τους βελγους που βγαζανε ενυδρεια στα μπαλκονια το καλοκαιρι για να εχουν πρασινο νερο και μεγαλωνανε τα μωροψαρα τους εκει).
Εκει που ισως υπαρχει προβλημα ειναι η καταναλωση οξυγονου απο την αλγη, αν εχεις πολλα ψαρια, και σε συνδυασμο με τις υψηλες θερμοκρασιες . Φροντισε η εξοδος του φιλτρου σου να κυτταει την επιφανεια, ή/και προσθεσε μια αεραντλια.

Τωρα για το αισθητικο....η αιωρουμενη αλγη ειναι επιμονη. Συχνες μεγαλες αλλαγες νερου, και πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης βοηθανε, αλλά αν ειναι στο μπαλκονι οπου το βλεπει αρκετες ωρες ο ηλιος , δυσκολα τα πραγματα..μαθε να ζεις με αυτην!! (Ακομα και να μην το βλεπει απευθειας ο ηλιος, το φως της ημερας ειναι πολυ πιο ισχυρο απο τις λαμπες μας, χωρια που η εκθεση δεν γινεται μονο απο πανω...)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-03, 04:44
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Και κάτι ακόμα!Μπορείς να μεγαλώσεις δάφνια σε τέτοιο νερό -εγώ θα το έκανα τουλάχιστον
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-03, 20:16
sv2fpi Ο χρήστης sv2fpi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: Γαλλικο - Κιλκις
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην sv2fpi
Προεπιλογή Πρασινο νερο

Για να απαντησω σε περικα ερωτηματα .
1) Οχι το ενυδρειο δεν θα χρησιμοποιηθη για καραντινα , πες απλα σαν ξενοδοχειο , περιμενω τα τζαμια για καινουριο.120χ40χ75
2) Ο ηλιος το βλεπει λιγες ωρες την ημερα (8 -11 το πρωι) και ειναι σκεπασμενο εκεινες τις ωρες.
3) Η αλγη απλα με φοβιζει γιατι δεν μου εχει ξανατυχη σε τοσο μεγαλη ποσοτητα και επιμονη.
4) Καθε μερα αλλαγη νερου δεν ειναι και λιγο υπερβολικη ομως?
5) Τι εννοεις δαφνια?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-03, 00:55
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

dafnia:κάτι μικρά 'τερατάκια' με γενική επιστημονική ονομασία κοπήπωδα,που τρέφονται με άλγη ζούνε στις λίμνες και αποτελούν λιχουδιά για τους κατοίκους του ενυδρείου-και πρόληψη για τη 'βαρυστομαχιά' ΄Δές γενικά για ζωντανή τροφή ,και στο τόπικ :microworms,μια απλή ερώτηση !Θα τα βρείς και κατεψυγμένα πάντως
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03837 seconds with 12 queries