Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-10, 12:58
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή Endymion (κοινωνικό φυτεμένο)

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80x40x60

Όγκος: 192 λίτρα

Κατηγορία: Γλυκού Νερού

Φυτά: vallisneria gigantea, ανubia barteri, cabomba caroliniana, Hygrophila polysperma,Egeria (Elodea) densa και κερατόφυλλο και κάποια μικρά κλαδέματα που δεν είμαι σίγουρος...

Ψάρια / ¶λλα είδη: 4 guppies, 3 θηλυκά και 1 αρσενικό, 3 mollies, 2 θηλυκά και ένα αρσενικό, 1 apple snail, μερικά μωρά και κάποιοι λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια είναι μικρά ακόμα.
Διακοσμητικά υλικά: καρύδα, ένα βράχο από φυσική ρητίνη, ένα μικρό μοπάνι ξύλο, κοχύλια, ψιλή άμμος και υπόστρωμα

Φόντο: Διπλή αφίσα από τη μονόχρωμη μπλε πλευρά
Φωτισμός:2 λάμπες 24 W anubias
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες με χρονοδιακόπτη από 7 το απόγευμα με 2
Φιλτράρισμα: εξωτερικό φίλτρο ΕHEIM classic 2215 με βανάκια
Θερμοστάτης: Jager 200 W
Λίπανση: όχι, αργότερα ίσως
Παροχή CO2: μπουκάλα DIY

Παράμετροι:

pH:-
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):-
Αλλαγές νερού: μια φορά την εβδομάδα το 1/3
Θερμοκρασία: 27
¶λλες πληροφορίες: Τρέχει ένα δίμηνο, στρωμένο με μπόλι
Φωτογραφία: Ένα βίντεο που έφτιαξα





















-------------------------
Να ευχαριστήσω τον Αλεξ για τα κλαδέματα και το εξάρτημα του CO2 και τον Πάρη για το μπόλι και τα δικά του κλαδέματα, και όλους τους φίλους του φόρουμ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες που μου έδωσαν, δίνουν, και ελπίζω να συνεχίζουν να μου δίνουν!!!

Περιμένω σχόλια και προτάσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endymion : 11-06-10 στις 12:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-10, 13:15
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

ωραιο μαρεσει, εισαι σε καλο δρομο, χρειαζεται αλλαγες ωστε να δειξει πιο φυσικο το τοπιο αυτο βεβαια θα το καταφερεις με δοκιμες...

ειναι μεγαλη μου χαρα να βοηθαω με οποιον τροπο μπορω ατομα που μοιραζομαστε το ιδιο χομπυ, η σκαλιτσα διαχυσης που σου χαρισα ητανε χαρισμα του georgarask σε μενα, (εισαι ο τριτος ιδιοκτητης) οποτε κι εσυ με τη σειρα σου οταν δεν την χρειαζεσαι περασε την στον επομενο...

ξερεις οτι μπορεις να βαλεις πολλα περισσοτερα ψαρια ετσι??
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-10, 13:19
Το avatar του χρήστη broson
broson Ο χρήστης broson δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-05-2010
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

ομορφο το ενυδρειο σου και η καρυδα με το φυτακι ολα τα λεφτα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-10, 13:23
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι άλλα να βάλω. Δεν θέλω να το παραγεμίσω. Πίστευα ότι θα γεννήσουν κι όλας αλλά όλα κι όλα 3 μικρά έχω δει. Τα δυο που μπόρεσα να πιάσω τα έβαλα σενα μικρό 20 λιτρο με φίλτρο να μεγαλώσουν για κανα δυο βδομάδες και μετά τα ξαναβάζω στο μεγάλο. Δεν λέω ωραία τα guppies και τα mollies αλλά χάνονται στο ενυδρείο. Στις αρχές που είχα μόνο τα 4 guppies τα έψαχνα!!!!

Τα σκαλάρια μπορούν να μπουν σε τέτοιο ενυδρείο? Φαντάζομαι με διαφορετικούς ένοικους.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από broson Εμφάνιση μηνυμάτων
ομορφο το ενυδρειο σου και η καρυδα με το φυτακι ολα τα λεφτα

Σε ευχαριστώ! ¶σε την πήρα 3 ευρω επειδή είχε 1 άνοιγμα, ενώ οι αλλες με 2 είχαν 6 ε! Ε τις άνοιξα μόνος μου! Και η ανούμπια πέταξε και καινούριο φύλλο!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endymion : 11-06-10 στις 13:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-10, 13:28
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Ωραίο το ενυδρείο.
Μερικές παρατηρήσεις:
Το δρομάκι με τις πέτρες μου φαίνεται λίγο αφύσικο. Εγώ θα τις έβαζα εκεί που είναι, μπροστά από τα φυτα, να φτιάξω κάτι σαν μικρή όχθη.
Αν είδα καλά ένα από τα όστρακα (αν όχι όλα) είναι θαλασσινό. Κατά την γνώμη μου δεν ταιριάζει σε γλυκού νερού ενυδρείο.

Τα σκαλάρια θέλουν μαλακό νερό και χαμηλότερο PH από τα Guppys.
Κάνε μετρήσεις PH, NO3.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-10, 13:33
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LeeHook Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το ενυδρείο.
Μερικές παρατηρήσεις:
Το δρομάκι με τις πέτρες μου φαίνεται λίγο αφύσικο. Εγώ θα τις έβαζα εκεί που είναι, μπροστά από τα φυτα, να φτιάξω κάτι σαν μικρή όχθη.
Αν είδα καλά ένα από τα όστρακα (αν όχι όλα) είναι θαλασσινό. Κατά την γνώμη μου δεν ταιριάζει σε γλυκού νερού ενυδρείο.

Τα σκαλάρια θέλουν μαλακό νερό και χαμηλότερο PH από τα Guppys.
Κάνε μετρήσεις PH, NO3.
Ναι όλα τα όστρακα θαλασσινά είναι. Δεν κατάλαβα πως προτείνεις να τις βάλω τις πέτρες? πρώτα τις είχα σκόρπια και σκέφτηκα να φτιάξω ένα δρομάκι και να το φυτέψω στα πλάγια με πολύσπερμα κλαδεύοντας το κάθε τόσο.
Για τα PH, NO3 δεν έχω τεστ, για αμμωνία και νιτρώδη έχω υγρά. Το νερό δικτύου δεν κάνει για τα guppy? Σίγουρα θα πάρω τεστ απλά έφυγαν πάααρα πολλά με το ήδη υπάρχον ενυδρείο!!!

Τα σκαλάρια πάνε με guppy?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-10, 13:35
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LeeHook Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το ενυδρείο.
Μερικές παρατηρήσεις:
Το δρομάκι με τις πέτρες μου φαίνεται λίγο αφύσικο. Εγώ θα τις έβαζα εκεί που είναι, μπροστά από τα φυτα, να φτιάξω κάτι σαν μικρή όχθη.
Αν είδα καλά ένα από τα όστρακα (αν όχι όλα) είναι θαλασσινό. Κατά την γνώμη μου δεν ταιριάζει σε γλυκού νερού ενυδρείο.

Τα σκαλάρια θέλουν μαλακό νερό και χαμηλότερο PH από τα Guppys.
Κάνε μετρήσεις PH, NO3.

γνωμη μου δεν χρειαζεται να πετας λεφτα σε εξτρα τεστ...
νερο βρυσης για ζωοτοκα ποσο ph θα εχει?
και με 5 μικρα ψαρακια σε 200λιτρα ποοοσα νιτρικα να εχει...?


κατα τα αλλα συμφωνω με ληχουκ..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-06-10, 13:49
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Τα Σκαλάρια και τα γκάπυ δεν πάνε μαζί. Έχουν διαφορετικές απαιτήσεις νερού. Τα γκάπυ έχουν απαιτήσεις σε νερό παρόμοιες με το νερό του δικτύου στην Ελλάδα.
Για τις πέτρες λέω κάπως έτσι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Graphic1.jpg
Εμφανίσεις:  399
Μέγεθος:  16,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-06-10, 13:50
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Στην επόμενη αλλαγή νερού θα το αλλάξω με τις πέτρες. Να ρωτήσω μπορώ να βάλω java moss (αν βρω) πάνω στην πέτρα στα δεξιά? Πιάνει σιγά σιγά άλγη αλλά είναι πολυ άσπρη.
Κάποια άλλη πρόταση για αλλαγή εκτός από τις πέτρες?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LeeHook Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Σκαλάρια και τα γκάπυ δεν πάνε μαζί. Έχουν διαφορετικές απαιτήσεις νερού. Τα γκάπυ έχουν απαιτήσεις σε νερό παρόμοιες με το νερό του δικτύου στην Ελλάδα.
Για τις πέτρες λέω κάπως έτσι

Οκ κατάλαβα σε ευχαριστώ πολυ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endymion : 11-06-10 στις 13:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-10, 01:23
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο μαρεσει, εισαι σε καλο δρομο, χρειαζεται αλλαγες ωστε να δειξει πιο φυσικο το τοπιο αυτο βεβαια θα το καταφερεις με δοκιμες...

ειναι μεγαλη μου χαρα να βοηθαω με οποιον τροπο μπορω ατομα που μοιραζομαστε το ιδιο χομπυ, η σκαλιτσα διαχυσης που σου χαρισα ητανε χαρισμα του georgarask σε μενα, (εισαι ο τριτος ιδιοκτητης) οποτε κι εσυ με τη σειρα σου οταν δεν την χρειαζεσαι περασε την στον επομενο...

ξερεις οτι μπορεις να βαλεις πολλα περισσοτερα ψαρια ετσι??
Tην σκαλιτσα διαχυσης την ειχα χαρισει εγω στον georgarask που μου την ειχε χαρισει οταν αγορασα το ενυδρειο , ο nikitasp. Αρα εισαι ο 5ος ιδιοκτητης
Οσο για το ενυδρειο, εχει εναν προσωπικο τονο και οπτικη αλλα θα δεις οτι με τον καιρο θα το θελεις πιο φυσικο κι εσυ. Κατι σαν να μην εχει μπει ανθρωπινο χερι αλλα να θυμιζει περισσοτερο ενα κομματι φυσης.
Οσο για την λιπανση, θα την χρειαστεις οταν τα φυτα σου μεγαλωσουν κιαλλο. Μαζι με το Co2 λιγο λιπασματακι θα τα βοηθησει και αν το κανεις σωστα δεν θα εχεις ουτε αλγες ουτε τιποτα..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-06-10, 16:40
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο Raven, βασικα το παρουσίασα για να πάρω πιο πολύ και άλλες γνώμες, θέλει δουλειά... Και για να το φτάσω έτσι έχω κάνει πολλές αλλαγές. Έχω αρχίσει και διαβάζω τα άρθρα για το aquascaping και είδα σε ένα link που δίνεται εδω μέσα ότι όταν λέμε φυσικό δεν εννοούμε ντε και καλά υποβρύχιο τοπίο. Μπορεί και να είναι μια εικόνα από την φύση που μας αρέσει και θέλουμε να την αναπαραστήσουμε με τα κατάλληλα φυτά, πέτρες κτλ.
Όσο για το λίπασμα επειδή είμαι άσχετος τι μου προτείνετε?

Και θα αρχίσω και emersed καλλιέργειες για να στρώσω το βυθό με "χαλί". Έχει κάποιος cuba? Αλλιώς θα περάσω αργότερα να ρίξω μια ματιά στα pet shop. Που παρεπιπτόντως ποτέ δεν βρίσκω αυτά που θέλω. Γι αυτό ενθουσιάστηκα με το άρθρο του Aqua Pura για αυτές τις καλλιέργειες.
-------------------------
Κι άλλη μια ερώτηση. Οι ασβεστολιθικές πέτρες ανεβάζουν την σκληρότητα του νερού σωστά? Τα guppies, mollies δεν θέλουν σκληρό νερό? Θα υπάρχει πρόβλημα τώρα που άνοιξε ο καιρός, αν βρω κανά δυο πέτρες στη φύση και αφού πλυθούν καλά να μπουν στο ενυδρείο? Να ξεφορτωθώ τα κοχύλια. Για την μεγάλη πέτρα στα αριστερά από ρητίνη τι λέτε? Είναι σε καλή θέση? τι άλλα φυτά θα μου προτείνατε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endymion : 12-06-10 στις 16:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-06-10, 09:28
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

με 50 watt στα 200 λιτρα θες ευκολα φυτα, την κουμπα σαν emersed μπορεις να την καταφερεις για να την δεις ομως μεσα στο ενυδρειο να ζει θες φως/διοξειδιο και λιπανση

τωρα απο φυτα, οτι βρισκεις και σαρεσει παρτο αρκει να βεβαιωνεσαι πως δεν ειναι απαιτητικο, με τον καιρο θα δεις πια σου αρεσουν θα τα κρατησεις και θα δωσεις τα υπολοιπα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-06-10, 10:21
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

ωραιο φιλε..... μπραβο!!!!!

να σε ρωτησω!!!! η καρυδα ειναι ντοπια???? χαχαχαχα αστειευομαι!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-06-10, 10:42
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
με 50 watt στα 200 λιτρα θες ευκολα φυτα, την κουμπα σαν emersed μπορεις να την καταφερεις για να την δεις ομως μεσα στο ενυδρειο να ζει θες φως/διοξειδιο και λιπανση

τωρα απο φυτα, οτι βρισκεις και σαρεσει παρτο αρκει να βεβαιωνεσαι πως δεν ειναι απαιτητικο, με τον καιρο θα δεις πια σου αρεσουν θα τα κρατησεις και θα δωσεις τα υπολοιπα...
Να αλλάξω τις λαμπες τότε? Γιατί για να αλλάξω τη συσκευή στο καπάκι δεν νομίζω ότι μπορώ.

Από λιπάσματα τι μου προτείνεις?

Όσο για την cuba θέλω κάποιο φυτό για μπροστά, ίσως και κάποιο άλλο δεν ξέρω τι να επιλέξω. Βρήκα κάποια site με προτάσεις στο στήσιμο αλλά δυσκολεύομαι να καταλήξω κάπου. Και οι φωτογραφίες των μελών είναι υπέροχες αλλά μου φαίνονται απλησίαστες. Θέλω να αποφάσισω και να μην χρειαστεί να αλλάζω συνεχώς το aquascape και ταλαιπωρώ και τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-06-10, 11:05
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Να αλλάξω τις λαμπες τότε? Γιατί για να αλλάξω τη συσκευή στο καπάκι δεν νομίζω ότι μπορώ.

Από λιπάσματα τι μου προτείνεις?

Όσο για την cuba θέλω κάποιο φυτό για μπροστά, ίσως και κάποιο άλλο δεν ξέρω τι να επιλέξω. Βρήκα κάποια site με προτάσεις στο στήσιμο αλλά δυσκολεύομαι να καταλήξω κάπου. Και οι φωτογραφίες των μελών είναι υπέροχες αλλά μου φαίνονται απλησίαστες. Θέλω να αποφάσισω και να μην χρειαστεί να αλλάζω συνεχώς το aquascape και ταλαιπωρώ και τα ψάρια.

τα watt πανε με το μηκος...για να μπλεξεις με δυσκολα φυτα φαντασου οτι πρεπει να παιξεις με 4 λαμπες του μετρου να στο πω απλα που σημαινει νεο φωτιστικο... τα γρασιδια γενικα ειναι δυσκολα και απαιτητικα..

απο λιπασματα σου προτεινω το γενικο της seachem για αρχη και excel γιατι στα τοσα λιτρα η μαγια και η σκαλιτσα δεν κανει και πολλα...

καλα μιλας σε μενα που καθε δυο μηνες που αλλαζω aquascape τα ψαρια αν μιλαγανε θα μου ριχνανε τρελο μπινελικι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-06-10, 11:13
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

καλα μιλας σε μενα που καθε δυο μηνες που αλλαζω aquascape τα ψαρια αν μιλαγανε θα μου ριχνανε τρελο μπινελικι...

Στο ενυδρείο που εχεις με τους ξιφοφόρους, όταν είχα έρθει για τα κλαδέματα, το έιχες σε στυλ iwagumi? Θυμάμαι τις πέτρες αλλά όχι πολύ καλά. Σκέφτομαι να κανω κάτι τέτοιο αν όχι στο μεγάλο στο 20λιτρο να το βάλω στο δωμάτιο μου. Αλλά δεν ξέρω τι θα κάνω την μεγάλη άσπρη πέτρα, τζάμπα τα λεφτά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-06-10, 11:15
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Ομορφο το ενυδρειο σου.πραγματι χρειαζεται καποιες αλλαγες.Προσωπικα η μεγαλη λευκη πετρα δεξια δε μου αρεσει,αν μπορεις αντικατεστησε την με καμια μεγαλη ριζα,το ιδιο κ τα κοχυλακια.Τις πετρουλες δοκιμασε τες οπως σου ειπε ο φιλος πιο πανω κ βλεπεις.Απο λιπασματακι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν της seachem το γενικο κ το καλιο ειναι πολυ καλα,επισης αν δεν εχεις βαλει καποιο υποστρωμα λιμασματουχο παρε και τις ταμπλετες της seachem.Τωρα για χαμηλα φυτα μπροστα τα περισσοτερα ειναι δυσκολουτσικα κ θα χρειαστεις εξτρα φωτισμο.Την καρυδα μπορεις να τη ντυσεις με java moss και να τη παραχωσεις λιγο στην αμμο.Αυτα τα ολιγα απο μενα,καλη συνεχεια
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-06-10, 11:18
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikotsos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφο το ενυδρειο σου.πραγματι χρειαζεται καποιες αλλαγες.Προσωπικα η μεγαλη λευκη πετρα δεξια δε μου αρεσει,αν μπορεις αντικατεστησε την με καμια μεγαλη ριζα,το ιδιο κ τα κοχυλακια.Τις πετρουλες δοκιμασε τες οπως σου ειπε ο φιλος πιο πανω κ βλεπεις.Απο λιπασματακι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν της seachem το γενικο κ το καλιο ειναι πολυ καλα,επισης αν δεν εχεις βαλει καποιο υποστρωμα λιμασματουχο παρε και τις ταμπλετες της seachem.Τωρα για χαμηλα φυτα μπροστα τα περισσοτερα ειναι δυσκολουτσικα κ θα χρειαστεις εξτρα φωτισμο.Την καρυδα μπορεις να τη ντυσεις με java moss και να τη παραχωσεις λιγο στην αμμο.Αυτα τα ολιγα απο μενα,καλη συνεχεια
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου! Έχω βάλει υπόστρωμα 2 σακούλες JBL δεν θυμάμαι λεπτομέρειες όμως. Με τις αλλαγές έχει ανακατευτεί σε ορισμένα σημεία με την άμμο. Πρέπει και αν ναι πότε να το αλλάξω-βγάλω?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-06-10, 11:23
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου! Έχω βάλει υπόστρωμα 2 σακούλες JBL δεν θυμάμαι λεπτομέρειες όμως. Με τις αλλαγές έχει ανακατευτεί σε ορισμένα σημεία με την άμμο. Πρέπει και αν ναι πότε να το αλλάξω-βγάλω?
Το υποστρωμα???Ποτε,γιατι να το βγαλεις???Στη πορεια(μετα απο μηνες)αν δεις τα φυτα καπως παρε τις ταμπλετες που σου ειπα η κυβους τυρφης(κανουν καλη δουλεια).
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-06-10, 11:25
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Εννοώ ότι χάνει τα συστατικά του και θέλει αλλαγή? Το εμπλουτίζεις με τις ταμπλέτες? Αν θέλω να δώσω κλίση σαν "λόφους" τι να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-06-10, 11:29
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοώ ότι χάνει τα συστατικά του και θέλει αλλαγή? Το εμπλουτίζεις με τις ταμπλέτες? Αν θέλω να δώσω κλίση σαν "λόφους" τι να κάνω?
Τι εννοεις κλιση σα λοφους??
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-06-10, 11:37
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Προς το παρόν έχω βάλει την άμμο και το υπόστρωμα με μια κλίση προς τα μπροστά πιο πολύ πίσω λιγότερο μπροστά. Είδα μερικες φωτό φυτεμένων που φαίνονται σαν καταπράσινοι λόφοι. Βέβαια μπορεί να είναι τα φυτά που μεγαλώνουν και δίνουν αυτή την εντύπωση. Σε κάποια βίντεο είδα ότι κατα την κατασκευή βάζουν πλαστικά χωρίσματα να ξεχωρίζουν υπόστρωμα και άμμο σε συγκεκριμένα σημεία.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-06-10, 11:39
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα μιλας σε μενα που καθε δυο μηνες που αλλαζω aquascape τα ψαρια αν μιλαγανε θα μου ριχνανε τρελο μπινελικι...

Στο ενυδρείο που εχεις με τους ξιφοφόρους, όταν είχα έρθει για τα κλαδέματα, το έιχες σε στυλ iwagumi? Θυμάμαι τις πέτρες αλλά όχι πολύ καλά. Σκέφτομαι να κανω κάτι τέτοιο αν όχι στο μεγάλο στο 20λιτρο να το βάλω στο δωμάτιο μου. Αλλά δεν ξέρω τι θα κάνω την μεγάλη άσπρη πέτρα, τζάμπα τα λεφτά.
yeap προσπαθω για iwagumi..
κοιτα στην παρουσιαση του machu picchu για να παρεις καμια ιδεα
βαλτην αγγελια και ισως φυγει την πετρα, αλλιως κρατα τη και ισως φυγει αργοτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-06-10, 11:46
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς το παρόν έχω βάλει την άμμο και το υπόστρωμα με μια κλίση προς τα μπροστά πιο πολύ πίσω λιγότερο μπροστά. Είδα μερικες φωτό φυτεμένων που φαίνονται σαν καταπράσινοι λόφοι. Βέβαια μπορεί να είναι τα φυτά που μεγαλώνουν και δίνουν αυτή την εντύπωση. Σε κάποια βίντεο είδα ότι κατα την κατασκευή βάζουν πλαστικά χωρίσματα να ξεχωρίζουν υπόστρωμα και άμμο σε συγκεκριμένα σημεία.
Πισω βαζουμε περισσοτερο υποστρωμα για τα μεγαλα κ δυνατα φυτα αλλα κ για θεμα αισθητικης,τελος παντων αστα αυτα τωρα και αν θες παρε τα λιμασματα
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-06-10, 11:50
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο, απλά το μυαλό μου ξεφεύγει! Θα αρχίσω από πιο απλά project.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-07-10, 19:53
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Μετά από κάποιες αλλαγές η νέα μορφή του ενυδρείου μου. Νομίζω φαίνεται πιο φυσικό απότι πριν. Οι φωτό είναι μιας εβδομάδας.












http://www.aquatek.gr/board/newreply...ote=1&p=456293
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-07-10, 20:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μεγαλη διαφορα!!! και πιο ομοροφο και πολυ πιο φυσικο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-07-10, 20:44
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

σαφώς πιο όμορφο!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-07-10, 08:22
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Ωραια η αλλαγη,μπραβο!!!
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-07-10, 11:23
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Πολυ πιο ομορφο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση: 200 lt κοινωνικό φυτεμένο svasilis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 38 09-03-20 14:13
240 Λίτρα Κοινωνικό Φυτεμένο ace Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 35 02-07-11 20:52
Κοινωνικό φυτεμένο 120 lt nikosm1 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 05-12-09 12:23
50 lt κοινωνικό φυτεμένο lucky13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-02-09 18:36
Νεοκλής Φυτεμένο-Κοινωνικό Neoklis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 63 09-05-08 20:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10063 seconds with 14 queries