Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-10-17, 09:43   #1
Στήσιμο ενυδρείου
ioannis_79
Member
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος 08-10-17, 09:43
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας!

Ένας καλός φίλος, μου έδωσε ένα HAILEA F400B (65lt) το οποίο θέλω να το στήσω ως το δεύτερο ενυδρείο μου....
Το πρώτο είναι ένα 70λιτρο ενυδρείο (Juwel Rekord) και το στήσιμό του είναι βιοτοπικό Ν. Αμερικής. Είχα και γέννες οτόκυκλων, οι οποίες με χαροποίησαν ιδιαίτερα (επισυνάπτω φωτό)....

Τα χαρακτηριστικά του νέου ενυδρείου (HAILEA) είναι
Διαστάσεις: 48 (Μ) x 32 (Π) x 42 (Υ)
Κυκλοφορητής: 380 lt/h
Φωτισμός: δύο λάμπες Τ5 8W 6400 Κ

Διαθέτω ήδη αρκετή χαλαζιακή άμμο πολύ ψιλής κοκκομετρίας.

Οι ερωτήσεις μου έχουν να κάνουν με δύο πράγματα:

Πρώτον: Συντήρηση του παλιού

α) Πώς καθαρίζω το παλιό; Μόνο με νερό και ξύδι;
β) Σφουγγάρια προγανώς τα αντικαθιστώ;
γ) Υπάρχει μακαρόνι για τη βιολογία το οποίοι θέλω να αντικαταστήσω. Πώς θα στήσω το φίλτρο του ενυδρείου; Σας επισυνάπτω φωτογραφίες με την πλάτη του ενυδρείου για να έχετε εικόνα του παλιού στησίματος....

Δεύτερο: Στήσιμο του ενυδρείου

Λόγω του ότι βρίσκεται στο ίδιο χώρο (σαλόνι) με το 1ο ενυδρείο θα ήθελα να είναι από διαφορετικό βιότοπο και γενικότερα με διαφορετικό στήσιμο από το πρώτο. Έτσι σκέφτηκα ενυδρείο χωρίς φυτά, μόνο με πέτρες (reef)

Ξεκίνησα να διαβάζω για θαλασσινό, αλλά το συνολικό κόστος είναι απαγορευτικό για αυτή τουλάχιστον την περίοδο
Η αμέσως εναλλακτική είναι Αφρική....

α) Σε ένα τέτοιο ενυδρείο τι επιλογές έχω;
Διάβασα για τα κοχυλόψαρα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με τρελαίνουν....
β) μπορώ να βάλω κοχυλόψαρα και ένα ζευγάρι πετρόψαρα, για να έχω κίνηση και ποικιλία;
γ) μπορώ να κινηθώ σε άλλη ήπειρο αλλά όχι φυτεμένο;

Θα ήθελα το στήσιμό μου να χρησιμοποιήσω ότι έχω (χαλαζιακή άμμο, καμιά πέτρα από ποτάμι κ.α.)

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Juwel_1.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  36,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  oto_fry.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  31,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HAILEA_1.jpg
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  29,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HAILEA_2.jpg
Εμφανίσεις:  251
Μέγεθος:  27,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filtro.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  33,0 KB  

Εμφανίσεις: 3160
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-17, 11:47
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Με το καλό η νέα αρχή!

Συγχαρητήρια για τη γέννα οτοκυκλων. Πρέπει να έχεις κάνει πολλά πράγματατα σωστά για να καταφέρεις κάτι τέτοιο.

Όσον αφορά το νέο ενυδρείο, προσωπικά είμαι φαν των φυτεμένων. Εκτός των πανέμορφων τετρα (έχω lemon, flame και neon) υπάρχουν πολλά άλλα ψαράκια που μπορείς να βάλεις και να ευχαριστηθειτε μαζί το ενυδρείο σας. Το hailea θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει high tech φυτεμένο με μηδενικό σχεδόν κόστος (diy led & CO2 με ζάχαρη και μαγιά), μαζί με πχ micro Rasboras.

Και στα δικά μου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-17, 22:59
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλό η νέα αρχή!

Συγχαρητήρια για τη γέννα οτοκυκλων. Πρέπει να έχεις κάνει πολλά πράγματατα σωστά για να καταφέρεις κάτι τέτοιο.

Όσον αφορά το νέο ενυδρείο, προσωπικά είμαι φαν των φυτεμένων. Εκτός των πανέμορφων τετρα (έχω lemon, flame και neon) υπάρχουν πολλά άλλα ψαράκια που μπορείς να βάλεις και να ευχαριστηθειτε μαζί το ενυδρείο σας. Το hailea θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει high tech φυτεμένο με μηδενικό σχεδόν κόστος (diy led & CO2 με ζάχαρη και μαγιά), μαζί με πχ micro Rasboras.

Και στα δικά μου!


Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!!!
Το είχα σκεφτεί ενα φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων και μάλιστα με dario margaritatus και γαρίδες....
Πολύ ντροπαλά και πιστεύω δεν θα έχω την κίνηση που θα ήθελα, επίσης θέλουν σκούρο βυθό και εγώ έχω λευκό χαλαζιακο...
Παντως εάν έχεις κάποιο post για φυτεμένο ενυδρειο στα λίτρα μου, γνωστοποίησε το μου για να πάρω ιδέα για το στήσιμο και το τι χρειάζομαι.....

Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-17, 05:51
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου

Αν εννοείς στήσιμο σε επίπεδο hardscape θα σου πρότεινα ένα link σαν αυτό https://youtu.be/LQhAUHkZLHc

Σε επίπεδο ψαροσυνθεσης, προσωπικά είμαι λάτρης των τετρα και δεν έχω κοιτάξει σοβαρά άλλα ψάρια.

- Τα neon δεν κάνουν ιδιαίτερο κοπαδιασμα, αλλά έχουν πολύ έντονα χρώματα που τονίζονται ακόμα περισσότερο σε χαμηλό φωτισμό

- Τα lemon είναι οι πολύ δυναμικά, κολυμπούν συνέχεια και μονίμως διεκδικούν χώρο στο ενυδρείο.

- Τα black phathom είναι επίσης πολύ εντυπωσιακά, "χορεύουν" συνέχεια στο ενυδρείο, διεκδικούν χώρο και επιδεικνύουν απίστευτες αποχρώσεις του μαύρου

- Τα flame έχουν ένα πολύ όμορφο κόκκινο χρώμα που πράγματικα μοιάζει με φλόγα και έχουν παρόμοια κινητικότητα με τα lemon (ένα κλικ πιο κάτω σε ένταση)

- Τα rummynose είναι τρελά, τρέχουν και κυνηγιούνται συνέχεια (αλλά ενδεχομένως να εκτιμούσαν λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο σε μήκος από αυτό που έχεις)

Στο PFK αυτού του μήνα έχει αφιέρωμα στα μικρά ψαράκια για ενυδρεία σαν το δικό σου, ρίξε μια ματιά, εγώ τουλάχιστον τα ήθελα όλα!! Αλλά δυστυχώς δεν ταιριάζουν πάντα. (http://www.practicalfishkeeping.co.uk/magazine/latest/)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-17, 20:12
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου

Αν εννοείς στήσιμο σε επίπεδο hardscape θα σου πρότεινα ένα link σαν αυτό https://youtu.be/LQhAUHkZLHc

Σε επίπεδο ψαροσυνθεσης, προσωπικά είμαι λάτρης των τετρα και δεν έχω κοιτάξει σοβαρά άλλα ψάρια.

- Τα neon δεν κάνουν ιδιαίτερο κοπαδιασμα, αλλά έχουν πολύ έντονα χρώματα που τονίζονται ακόμα περισσότερο σε χαμηλό φωτισμό

- Τα lemon είναι οι πολύ δυναμικά, κολυμπούν συνέχεια και μονίμως διεκδικούν χώρο στο ενυδρείο.

- Τα black phathom είναι επίσης πολύ εντυπωσιακά, "χορεύουν" συνέχεια στο ενυδρείο, διεκδικούν χώρο και επιδεικνύουν απίστευτες αποχρώσεις του μαύρου

- Τα flame έχουν ένα πολύ όμορφο κόκκινο χρώμα που πράγματικα μοιάζει με φλόγα και έχουν παρόμοια κινητικότητα με τα lemon (ένα κλικ πιο κάτω σε ένταση)

- Τα rummynose είναι τρελά, τρέχουν και κυνηγιούνται συνέχεια (αλλά ενδεχομένως να εκτιμούσαν λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο σε μήκος από αυτό που έχεις)

Στο PFK αυτού του μήνα έχει αφιέρωμα στα μικρά ψαράκια για ενυδρεία σαν το δικό σου, ρίξε μια ματιά, εγώ τουλάχιστον τα ήθελα όλα!! Αλλά δυστυχώς δεν ταιριάζουν πάντα. (http://www.practicalfishkeeping.co.uk/magazine/latest/)

Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Όμως τα φυτεμένα δεν πρέπει να έχουν σκούρο βυθό;
Έχω μπεζ χαλαζιακη άμμο και με το μαύρο υπόστρωμα θα γίνει κάτι σαν... τούρτα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο στήσιμο του ενυδρείου vouros Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-01-12 14:07
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05100 seconds with 14 queries