Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-10-16, 09:27   #1
Eπιλογή φίλτρου στο 1ο μου ενυδρείο
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 08-10-16, 09:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα,
Μόλις χτες αγόρασα πρώτο μου ενυδρείο
Είναι Anubiias 1500 διαστάσεων 150Χ50Χ60 cm και ψαχνω για το κατάλληλο φίλτρο. Στο pet shop της γειτονιάς μου, μου πρότειναν jbl με παροχή 1200lt/h ή το αμέσως επόμενο που είχαν οι ίδιοι στο στοκ, που είχε παροσή 1900llt'h και διαφορά μόλις 30 ευρώ. Είχαν και τα αντίστοιχης παροχής enheim αρκετά ακριβότερα, καθώς στα JBL έκαναν έκπτωση 20%. Επειδή είναι τα πρώτο ενυδρείο που αγοράζω δεν έχω πρακτική εμπειτεία από καμία από τις δύο μάρκες, όσον αγορά την αποτελεσματικότητα, την πρακτικότητα, τη σχέση τιμής απόδοσης και,της ποιόητάς του και την μετέπειτα υποστήριξή του από τον αντιπρόσωπο και σε αυτή τη καtηγορία, το κόστος αγοράς. υπερβαίνει τα 300 ευρώ δεν θα ήθελα να αφήσω στη τύχη, την αγορά ενός τόσο ζωτικού εξαρτήματος του ενυδρείου. Θα παρακαλούσα τους εμπειρότερους, να μου δώσουν κάποιες προτάσεις για την αγοοά του κατάληλου φίλτρου.
Εμφανίσεις: 3497
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-16, 09:42
Θοδωρής Τσιαμίτας
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Καλύτερο θα είναι να βάλεις δύο φίλτρα στο ενυδρείο τα οποία συνολικά να έχουν τουλάχιστον 2000 λίτρα!
Εγώ θα πρότεινα eheim που θα τα έχεις και για μια ζωή.... π.χ. δύο 2217 που είναι οικονομικά στη κατανάλωση, με πολύ καλή απόδοση!
Βέβαια όλα εξαρτώνται από τα ψάρια που θα φιλοξενείς.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-16, 09:52
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου. Για τι ψαροσύνθεση μιλάμε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-16, 10:33
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Η επιλογη του φιλτρου ειναι καθαρα συναρτηση της ψαροσυνθεσης και του ογκου του ενυδρειου. Η συμβουλη μου μιας και εισαι απειρος (αλλα και απειρος να μην ισουν το ιδιο θα σου ελεγα) ειναι να παρεις οσο το δυνατον πιο καλο φιλτρο. Στην προκειμενη λογο του μηκους θα χρειαστεις 2 εξωτερικα φιλτρα. Η παραπανω φιλτρανση μονο καλο θα κανει στην τσεπη σου μακροχρονια, καθως θα σε γλυτωσει απο παρα παρα παρα πολλα δυσαρεστα φαινομενα.
Οσον αφορα τα φιλτρα που ειπες, οι ροες αυτες ειναι ονομαστικες, κατι που σημαινει πως οταν τα γεμισεις με τον βιολογικο υλικο η ροη θα μειωθει. Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα Eheim 2217, μπορεις να το βρεις μεταχειρισμενο απο 75-90 ευρω. Προσοχη να εχει τα βανακια. Σαν δευτερο φιλτρο θα προτεινα κατι πιο μεγαλο, η τουλαχιστον ενα ακομα 2217.
Παντως στο λεω και θα με θυμηθεις στο μελλον, οσο πιο καλο φιλτρο παρεις τωρα, τοσο πιο λιγους μπελαδες θα εχεις στο κεφαλι σου και στην τσεπη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-16, 11:28
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Επειδη το ειχα το συγκεκριμενο ενυδρειο(και γενικα μιλωντας για τετοιου μεγεθους ενυδρεια),η καλυτερη λυση φιλτρανσης ειναι το σαμπ.ποιο αποτελεσματικο,ποιο ποιοτικο και στην τελικη και ποιο οικονομικο φιλτρο απο τα 2 εξωτερικα που σιγουρα θα χρειαστεις για να καλυψουν ενα τετοιο ενυδρειο.Το θεμα δεν ειναι τι ψαρια θα βαλεις τωρα και ποια η ιχθυοφορτωση σου τωρα....αλλα και οι ορεξεις σου για το μελλον.......Επισης ενα μεγαλο ζητημα ειναι και η συντηρηση του ενυδρειου.με το σαμπ εχεις ευκολες αλλαγες νερου,χωρις να βαζεις ολη την ωρα χερακια στο ενυδρειο (στο συγκεκριμενο επλενα μασχαλη πριν την αλλαγη νερου!!!),πανευκολο και γρηγορο καθαρισμο φιλτρου και υλικων,τεραστια ποσοτητα βιολογικων υλικων(σε σχεση με οποιοδηποτε εξωτερικο).αυτα....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-16, 11:30
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

για κάποιον που ανοίγει θέμα τι φίλτρο να αγοράσει δε θα του πρότεινα να ξεκινήσει με sump!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-16, 12:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
για κάποιον που ανοίγει θέμα τι φίλτρο να αγοράσει δε θα του πρότεινα να ξεκινήσει με sump!
Αν και δεν χρησιμοποιώ σαμπ γιατί να μην είναι κι αυτό μια πρόταση για φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-16, 12:48
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Για το συγκεκριμένο παιδί που ρώτησε είπα ότι δε θα πρότεινα sump όχι γενικά.

Εργοστασιακό ενυδρείο πήρε δε μου φαίνεται να θέλει να τρυπίσει το ενυδρείο ή να βάλει εξωτερική υπερχείληση ή να έχει σωληνώσεις αντλίες ή να φτιάχνει βάση μεταλλίκη κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-16, 13:04
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Για φίλτρο ρώτησε και του προτείναμε το καλύτερο... Δλδ σαμπ.....
Όσον αφορά το αν θέλει, δεν θέλει να τρυπησει εργοστασιακο και αν θα φαίνονται τα υδραυλικά κτλ το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι δεν είναι τπτ ιδιαίτερο. Επαγγελματίας την κάνει την δουλειά οπότε δεν υπάρχει κανένας φόβος καμία κουραση κ το κόστος δεν αξίζει να το σκέφτεσαι καν . Ως προς το αισθητικό κομμάτι τα ποιο ωραία σαλονατα είναι με σαμπ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-16, 14:28
Το avatar του χρήστη Thanmoss
Thanmoss Ο χρήστης Thanmoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2016
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Να προτείνω κι εγώ κάτι...

Κάνε μια μικρή αναζήτηση στο internet για "corner hamburg matten filter", πρόκειται για πολύ φτηνή, πολύ αξιόπιστη και εύκολη λύση, χωρίς τρυπήματα και με ελάχιστο DIY. Παράδειγμα:

http://www.seriouslyfish.com/a-basic...-mattenfilter/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-16, 14:52
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους πολύ, για τις άμεσες απαντήσεις σας. Aπό ότι φαίνεται, ξεκίνησα λιγάκι απότομα το χόμπι! Δεν περίμενα ότι θα χρειαστεί sub για το εν λόγω ενυδρείο και είναι από τα πράγματα που δε διάβασα αρκετά! Από ότι όμως κατάλαβα για να τοποθετηθεί sub πρέπει να τρυπηθεί το ενυδρείο και να τοποθετηθούν πολύπλοκες diy σωληνώσεις. Θέλει γνώσεις για τη διαστασιολόγηση και την επιλογή των υλικών που φοβάμαι πως δεν έχω. Επιπλέον δεν έχω κατανοήσει πως ακριβώς λειτουργεί, και τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο γιατί όπως είπα δεν έχω διαβάσει για το θέμα αρκετά. Θα ήθελα αν μπορείτε να με διαφωτίσετε για το τι ακριβώς γίνεται με τα sub!
Σημειωτέον ότι στο pet shop με διαβεβαίωσαν ότι φίλτρο με παροχή 1200lt/h ( αν θυμάμαι καλά, είπαν ότι είναι κατάληλο από 200 έως 600λτ) και είναι ''καλό'', ενώ αυτό με τα 1900λτ/h ''είναι θεικό'' . Παρόμοια γράφουν jbl και enheim στις συσκευασίες τους. Η Jbl μάλιστα σε αυτό με παροχή 1900λτ/h θεωρεί ως ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου τα 400λιτρα και μέγιστο τα οκτακόσια! Γιατί άρεγε υπάρχουν αυτές οι αποκλίσεις μεταξύ ''θεωρίας'' και πράξης; Kαλά οι υπάληλοι του pet shop. Αλλά οι κατασκευαστές φίλτρων τι διάολο γράφουν στις συσκευασίες τους;
Όσο για την ιχθυοφόρτιση σκέπτομαι να τοποθετήσω μερικά ζωοτόκα ψαράκια για αρχή που είναι ''εύκολα'', ίσως και κάποια σαλιγγάρια και γαρίδες αργότερα, όταν στρώσει ο βυθός, μαζί με κάποσα φυτά. Είναι και αυτό υπό διερεύνηση, αλλά επειδή ''τρωγοντας έρχεται η όρεξη'', καλό θα ήταν να δώσω μία πιό μόνιμη και οριστική λύση στο θέμα φίλτρο, γιατί είναι ζωτικής σημασίας για τη ζωή των ψαριών! Το θέμα δε συντήρηση, είναι κεφαλαιώδους σημασίας για αυτό και θα ήθελα να εξαντλήσω το θέμα του sub!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-16, 15:20
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Διαβασε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93988
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-16, 15:30
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

[QUOTE=Thanmoss;969776]Να προτείνω κι εγώ κάτι...

Κάνε μια μικρή αναζήτηση στο internet για "corner hamburg matten filter", πρόκειται για πολύ φτηνή, πολύ αξιόπιστη και εύκολη λύση, χωρίς τρυπήματα και με ελάχιστο DIY

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο για τα φίλτρα Αμβούργου που προτείνατε. Δύο τέτοια φίλτρα στις δύο γωνίες θα ήταν τέλεια και πολύ έυκoλα στη κατασκευή. Επιπλέον θα κρύψουν τους θερμαντήρες και θα δίνουν πιο oμομογενή ροή! Αλήθεια γιατί δε γεμίζουν επιπλέον το εσωτερικό του φίλτρου με πρόσθετο βιολογικό υλικό για ακόμη μεγαλύτερη φίλτρανση;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-16, 15:38
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους πολύ, για τις άμεσες απαντήσεις σας. Aπό ότι φαίνεται, ξεκίνησα λιγάκι απότομα το χόμπι! Δεν περίμενα ότι θα χρειαστεί sub για το εν λόγω ενυδρείο και είναι από τα πράγματα που δε διάβασα αρκετά! Από ότι όμως κατάλαβα για να τοποθετηθεί sub πρέπει να τρυπηθεί το ενυδρείο και να τοποθετηθούν πολύπλοκες diy σωληνώσεις. Θέλει γνώσεις για τη διαστασιολόγηση και την επιλογή των υλικών που φοβάμαι πως δεν έχω. Επιπλέον δεν έχω κατανοήσει πως ακριβώς λειτουργεί, και τι γίνεται σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο γιατί όπως είπα δεν έχω διαβάσει για το θέμα αρκετά. Θα ήθελα αν μπορείτε να με διαφωτίσετε για το τι ακριβώς γίνεται με τα sub!
Σημειωτέον ότι στο pet shop με διαβεβαίωσαν ότι φίλτρο με παροχή 1200lt/h ( αν θυμάμαι καλά, είπαν ότι είναι κατάληλο από 200 έως 600λτ) και είναι ''καλό'', ενώ αυτό με τα 1900λτ/h ''είναι θεικό'' . Παρόμοια γράφουν jbl και enheim στις συσκευασίες τους. Η Jbl μάλιστα σε αυτό με παροχή 1900λτ/h θεωρεί ως ελάχιστο μέγεθος ενυδρείου τα 400λιτρα και μέγιστο τα οκτακόσια! Γιατί άρεγε υπάρχουν αυτές οι αποκλίσεις μεταξύ ''θεωρίας'' και πράξης; Kαλά οι υπάληλοι του pet shop. Αλλά οι κατασκευαστές φίλτρων τι διάολο γράφουν στις συσκευασίες τους;
Όσο για την ιχθυοφόρτιση σκέπτομαι να τοποθετήσω μερικά ζωοτόκα ψαράκια για αρχή που είναι ''εύκολα'', ίσως και κάποια σαλιγγάρια και γαρίδες αργότερα, όταν στρώσει ο βυθός, μαζί με κάποσα φυτά. Είναι και αυτό υπό διερεύνηση, αλλά επειδή ''τρωγοντας έρχεται η όρεξη'', καλό θα ήταν να δώσω μία πιό μόνιμη και οριστική λύση στο θέμα φίλτρο, γιατί είναι ζωτικής σημασίας για τη ζωή των ψαριών! Το θέμα δε συντήρηση, είναι κεφαλαιώδους σημασίας για αυτό και θα ήθελα να εξαντλήσω το θέμα του sub!
πάτα sump η sub η σαμπ στην αναζήτηση και διάβασε σχετικά. Δυστυχώς γράφω από κινητό και δεν μπορώ να σου δώσω απευθείας λινκ αυτή την στιγμή.Εσυ δεν κάνεις τπτ... Φωνάζεις το μαστορι και αναλαμβάνει αυτός.το σαμπ είναι το "καλύτερο" κατ εμε φίλτρο αν το αποφασίσεις τελικά χωρίς αυτό να ακυρώνει τα εξωτερικά.... Απλά στο λέω από τώρα που το ενυδρείο είναι καινούργιο και άδειο γιατι μετά είναι δύσκολο να γίνει. Αν αποφασίσεις να πας τελικά σε εξωτερικα φίλτρα τότε μιλάμε για 2. Σε περίπτωση που πάθει κάτι το ένα να έχεις back up.... Στα εξωτερικά σημασία δεν έχει μόνο η ονομαστική ροή η οποία όπως σου είπαν μειώνεται με τα υλικά που θα βάλεις μέσα αλλά και η χωρητικότητα σε υλικά, η ποιότητα κατασκευής κτλ. Γενικά πριν αποφασίσεις ψαξε το καλά.υπαρχει πολύ υλικό για διάβασμα εδώ μέσα. Το φίλτρο είναι η καρδιά του ενυδρείου μας κ έτσι πρέπει να το αντιμετωπιζουμε. Με λίγα λόγια διαβάζεις, αποφασίζεις και εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-16, 15:44
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

[QUOTE=Thanmoss;969776]Να προτείνω κι εγώ κάτι...

Κάνε μια μικρή αναζήτηση στο internet για "corner hamburg matten filter", πρόκειται για πολύ φτηνή, πολύ αξιόπιστη και εύκολη λύση, χωρίς τρυπήματα και με ελάχιστο DIY

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο για τα φίλτρα Αμβούργου που προτείνατε. Δύο τέτοια φίλτρα στις δύο γωνίες θα ήταν τέλεια και πολύ έυκoλα στη κατασκευή. Επιπλέον θα κρύψουν τους θερμαντήρες και θα δίνουν πιο oμομογενή ροή! Αλήθεια γιατί δε γεμίζουν επιπλέον το εσωτερικό του φίλτρου με πρόσθετο βιολογικό υλικό για ακόμη μεγαλύτερη φίλτρανση;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-16, 16:07
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

Αν τρυπησει το ενυδρειο χανει την εγγυηση
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-10-16, 16:25
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τρυπησει το ενυδρειο χανει την εγγυηση

Αυτό ηθελα να γραψω.Οποιαδηποτε τροποποιηση αυτομάτως ακυρωνει την εγγυηση που εχει το ενυδρειο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-10-16, 16:46
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

το Sump είναι το καλύτερο φίλτρο; Ναι , ειδικά για μεγάλα ενυδρεία είναι καταπληκτικό. Ειδικά εάν στο φτιάξουν σωστά και μελετημένα ώστε να μην έχεις θέματα με υπερχειλισεις και θόρυβο.


Στο συγκεκριμένο θέμα ένας συνχομπίστας με μικρή ή καθόλου εμπειρία ζητάει φίλτρο για το πρώτο του εργοστασιακό ενυδρείο !

Εγώ αυτό που θα αγόραζα θα ήταν ένα aquael unimax 700 ή ένα eheim 2080.
Και τα δύο με δύο εισαγωγές νερού που τις τοποθετείς στις 2 γωνίες πίσω του ενυδρείου. Ίσως αγόραζα και ένα κινέζο με 70-80 ευρώ να κάθεται σπίτι για ώρα ανάγκης.


Η καλύτερη λύση είναι βέβαια να πάρεις 2 μικρότερα και να τρέχουν ταυτόχρονα. Έτσι είμαι εγώ για λόγους ασφαλείας αλλά πρέπει να αλλάζεις χ2 το βαμβάκι, χ2 να τα καθαρίζεις σωληνώσεις κοκ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-10-16, 18:09
Το avatar του χρήστη Thanmoss
Thanmoss Ο χρήστης Thanmoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2016
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο για τα φίλτρα Αμβούργου που προτείνατε. Δύο τέτοια φίλτρα στις δύο γωνίες θα ήταν τέλεια και πολύ έυκoλα στη κατασκευή. Επιπλέον θα κρύψουν τους θερμαντήρες και θα δίνουν πιο oμομογενή ροή! Αλήθεια γιατί δε γεμίζουν επιπλέον το εσωτερικό του φίλτρου με πρόσθετο βιολογικό υλικό για ακόμη μεγαλύτερη φίλτρανση;
Βεβαίως και μπορεί κανείς να γεμίσει τον επιπλέον χώρο με υλικό (ο,τιδήποτε, από peat μέχρι siporax και άνθρακα), και φυσικά μπορείς άνετα να κρύψεις το heater. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον χώρο για τους σωλήνες εισόδου-εξόδου για τις αλλαγές νερού. Τέλος μπορεί να λειτουργήσει σε οποιαδήποτε στάθμη νερού (περιοριστικός παράγοντας είναι η θέση της αντλίας που θα χρησιμοποιήσεις). Από προσωπική πείρα λέω ότι είναι εύκολο στην κατασκευή (αλλά μαύρο σφουγγάρι δεν υπάρχει συνήθως, ίσως χρειαστεί να παραγγείλεις απ'έξω), και είναι ΑΟΡΑΤΟ. Αρκεί να έχεις βαμμένη μαύρη την πλάτη και τις πλευρές στο μέρος που καλύπτονται από το φίλτρο.
Το αποτέλεσμα είναι να μην φαίνεται καθόλου τεχνικός εξοπλισμός.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-10-16, 20:23
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

αν είναι να κάνει αμβουργου κάνε ένα εσωτερικό sump στη μία άκρη .


Μα τι του λέτε του ανθρώπου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-10-16, 20:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τι του λέτε του ανθρώπου
ο καθένας λέει τη γνώμη του και ο φίλος αποφασίζει
Μη μας μαλώνεις.
Σ' αυτό το θέμα δεν υπάρχει μόνο μια λύση.
Εγώ πχ θα έβαζα 2 εξωτερικά 1000+ λ/ω αλλά για τα ψάρια που σκέφτεται και με 1 εξωτερικό και ίσως ένα κυκλοφορητή νομίζω θα κάνει τη δουλειά του.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-10-16, 23:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ελα γιατι ζαλιστηκες.
keep it simple προς το παρον
1. Κοιτα αυτο απο φτηνα πολυ μεγαλα φιλτρα (καιει αρκετο ρευμα ομως, 50W)* http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...2000l-h-detail
Παντως ειναι πολυ καλη η τιμη του** γιατι τα φιλτρα αυτου του μεγεθους σε fluval και eheim κοστιζουν 250 και 430 ευρω. OK το fluval fx6 (43W) δεν ειναι τοσο μεγαλο. Το eheim 2080 ειναι ιδιο μεγεθος αλλα μισα βατ (25W) πολυ λιγα για τη δυναμη του
2. Πιο μικρο, αλλα αρκετα καλο φιλτρο (23W) http://www.petsupermarket.gr/6281/%C...F%8D-400l.html
3. Ιδια κατηγορια με το 2, αλλα φτηνο (20W) http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...1500l-h-detail

Με την ιχθυοφορτωση που λες, φτανει πολυ ανετα και το 2 και το 3.
Αν εχεις σκοπο στο μελλον να βαλεις κανενα γομαρακι στο ενυδρειο βαζεις κι αλλο φιλτρο ή παρε απο τωρα το 1
Τωρα θελεις ενα φιλτρο να χωραει γυρω στα 5-6 λιτρα υλικα (ελαφροπετρα 6-12mm βαλε απο Πρακτικερ) και ονομαστικη ροη γυρω στα 1500 λ/ω. (για να ειναι 700-900 πραγματικη ροη)
Αυτα τα φιλτρα αυτες τις προδιαγραφες τις εχουν. Αν θελεις ψαξε και για αλλα.

* Καταναλωση υπολογισε χονδρικα 1 ευρω το βατ ανα ετος.
** Οτι πληρωνεις παιρνεις. Βεβαια μερικες φορες πληρωνεις πολυ περισσοτερα απο οτι παιρνεις. Λιγοτερα δεν πληρωνεις ποτε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-10-16, 23:24
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

[QUOTE=globalzero;969932]αν είναι να κάνει αμβουργου κάνε ένα εσωτερικό sump στη μία άκρη .
Πόσο χώρο χρειάζεται ένα εσωτερικό sump για το συγκεκριμένο ενυδρείο; Tι διαφορά έχει ένα εσωτερικό sump από ένα φίλτρο Αμβούργου. Αν κατάλαβα καλά, λογικά ,η μόνη διαφορά είναι ότι το ''τοίχωμα'' είναι ένα σφουγγάρι αντί plexiglass και μία οπή εισόδου. Χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος, τι είναι το εσωτερικό sump. Tώρα έχω αρχίσει να ψάχνω για τα εξωτερικά sump και έχω λιγάκι μπερδευτεί! Το φίλτρο Αμβούργου φαίνεται θεωρητικά τουλάχιστον σε μένα, λογικότερο απλούστερο και πρακτικότερο. Αυτοί που το χρησιμοποιούν, λένε πως είναι πολύ αποτελεσματικό και έχει σχεδόν μηδενική συντήρηση. Επιπλέον τουλάχιστον σύμφωνα με το άρθρο που μου υπέδειξε ο φίλος Thanmoss στο seriously fish, στο δικό μου μέγεθος ενυδρείου δε φαίνεται να απαιτείται, δέσμευση χώρου, όχι πάνω από 15λτ για το Αμβούργου, άντε τριάντα αν υπερδιαστασιολογήσουμε τρελά και χρησιμοποιήσουμε ένα σε κάθε γωνία! Στα ποστ με τα εξωτερικά sump μιλούσαν για τρύπες, υπερχειλείσεις, σκίμερ και όγκους δεξαμενής κατά αναγωγή για το δικό μου, της τάξεως των 90lt! Επιπλέον 2 αντλίες της τάξεως των 2500lt έκαστη λόγω του υψηλού μανομετρικού! Στο φίλτρο Αμβούργου έχουμε και αυτό το καλό! Οι αντλίες θεωρητικά τουλάχιστον, είναι κατά πολύ πιο αποδοτικές στη κυκλοφορία του νερού τόσο στο θέμα της πραγματικής παροχής, όσο και στο θέμα της κατανομής της ροής, καθώς τα σφουγγάρια κατανέμουν την είσοδο του νερού σε πολύ μεγάλες επιφάνεις με αποτέλεσμα, θεωρικά τουλάχιστον και μεγαλύτερη δέσμευση νιτρικών και πιό ομογενή ροή νερού στο ενυδρείο. Οι αντλίες έχουν πολύ μικρό μανομετρικό σε σχέση με τα εξωτερικά φίλτρα και τα sump. Τουλάχιστον, αυτά εγώ κατάλαβα με τα λίγα που διάβασα και φυσικά ενδέχεται να κάνω λάθος, γιατί έχω μηδενική εμπειρία και τώρα μόλις , άρχισα να διαβάζω για το θέμα. Μπορεί να μου διαφεύγουν πολλά, για αυτό θα ήθελα να με διορθώσετε, αν κάνω λάθος!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-10-16, 09:01
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου.
Στους προβληματισμούς σου θα πρέπει να προσθέσεις (επειδή μιλάμε για ενυδρείο σαλονιού) και το θέμα "θόρυβος" και το θέμα "εμφάνιση".
Εγώ επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά εξωτερικά φίλτρα θα σου έλεγα στα λίτρα σου να πας με 2 φίλτρα εξωτερικά για λόγους που έχουν γράψει τα παιδιά πιο πάνω (ασφάλεια , καλύτερη κυκλοφορία, κτλ...)
Επίσης αν πας σε εξωτερικό φίλτρο θα πρέπει να δεις ότι χωράει στο ντουλάπι του επίπλου. Δεν χωράνε όλα !!!
Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα 2 X JBL 1500 ή 1 Χ JBL 1900 (εφόσον χωράει είπαμε στο ντουλάπι) και ένα Fluval 406 ή αντι για το 406 βάζεις ένα JBL 1500.
από δύναμη δεν το συζητώ !!! Από ευκολία καθαρισμού επίσης. Από θόρυβο ΤΙΠΟΤΕ !!!
Αυτά που σου γράφω τα έχψ δει ο ίδιος και τα έχω δουλέψει.
Καλά τα jebao και τα.sun sun και τα Ariston και άλλα φθηνά ...αλλά από δύναμη και ποιότητα κατασκευής ??? Καμία σχέση !!!
Πάμε τώρα και στα eheim (2217 & 2080) πολύ αξιοπιστα λένε φίλτρα (αυτό θέλει πολύ συζήτηση) αλλά πολύ πιο θορυβωδεις και με πολύ λιγότερη δύναμη σε σχέση με αυτά που σου είπα.
Υπόψην δεν έχω μαγαζί και δεν έχω ποσοστά. Απλά έχω χαλάσει πολλά ευρώ για να τα μάθω και έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά φίλτρα.
Να με συγχωρέσεις αλλά δεν είδα αν έχεις γράψει το τι ψάρια θα βάλεις.
Αν βάλεις όμως ψάρια που θέλουν πολύ καλό καθαρισμό νερού ή έντονη κυκλοφορία τότε πιστεύω ότι με 2 εξωτερικά καλά φίλτρα και έναν wavemaker θα είσαι σούπερ και το νεράκι σου θα είναι κρύσταλο.
Αυτά από μένα και καλοριζικο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-10-16, 09:48
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Aπό άποψη αξιοπιστίας τα JBL πως είναι; Είχατε ποτέ τέτοια φίλτρα; Είναι εύκολα στη συντήρηση; Aξίζουν τα παραπάνω λεφτά τα αντιστοίχων Enheim και γιατί έχουν τόσο πολλά μοντέλα; Ισχύει πως υπάρχουν για κάποια από αυτά ελλείψεις ανταλακτικών και αναλωσίμων; Μήπως ο καλύτερος συνδιασμός ,είναι ένα γωνιακό φίλτρο Αμβούργου με ένα εξωτερικό φίλτρο π.χ ένα jbl 1900; Αυτή η λύση δείχνει πιο ελκυστική γιατί μπορεί να κρυφτεί το μεγαλύτερο μέρος του εξοπλισμού και μπορούμε να εξασφαλίσουμε ταυτόχρονα και τη ροή και την αισθητική εμφάνιση. Στο θέμα της ροής τι πρέπει να προσέξω; To σχετικά μεγάλο μήκος του ενυδρείου (1.5μ) απαιτεί κάποια ειδική τοποθέτηση τον εισαγψγών και εξαγωγών στα φίλτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-10-16, 10:16
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Από αξιοπιστία δεν έχω παράπονο προσωπικά και γενικά δεν έχω ακούσει προβλήματα.
Για τιμή θα σου πρότεινα να το αγοράσεις από Βουλγαρία (όπως έκανα εγώ) και ενώ εδώ για το 1500 και ενώ το πουλάνε εδώ 200 και ευρώ..εγώ το πήρα 160 με τα μεταφορικά.νόμιζω το site λέγεται Dr. Stefanos θα το ψάξω και θα σου πω.
Πρόβλημα με ανταλλακτικά στη σημερινη εποχή που υπάρχει το ίντερνετ δεν υπάρχει σχεδόν για κανένα φίλτρο.
Εσωτερικό τύπου Αμβούργου δεν το έχω δοκιμάσει και δεν έχω αποψη. Τον εξοπλισμό μπορείς να τον κρύψεις με διάφορα τρυκ. Εξαρτάται πάντα το στήσιμο και το είδος ενυδρείου που έχεις στο μυαλό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-10-16, 11:52
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Πάντως παιδιά ΧΩΡΙΣ να έχω fluval είναι τα μόνα εξωτερικά φίλτρα στην Ελλάδα που τα πουλάνε σε τιμή ίδια με το εξωτερικό.

Όλα τα άλλα και ιδίως JBL, eheim έχουν τρελό καπέλο.

Για τα JBL άκουσα το πλαστικό των μπαστουνιών εισαγωγής - εξαγωγής είναι ψιλοχάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-10-16, 12:41
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων

Για τα JBL άκουσα το πλαστικό των μπαστουνιών εισαγωγής - εξαγωγής είναι ψιλοχάλι.
ΔΕΝ ισχύει αυτό. Ίσα ίσα...που στο Fluval έβαλα μπαστούνια από JBL.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-10-16, 12:59
Το avatar του χρήστη Thanmoss
Thanmoss Ο χρήστης Thanmoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2016
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ο καλύτερος συνδιασμός ,είναι ένα γωνιακό φίλτρο Αμβούργου με ένα εξωτερικό φίλτρο π.χ ένα jbl 1900; Αυτή η λύση δείχνει πιο ελκυστική γιατί μπορεί να κρυφτεί το μεγαλύτερο μέρος του εξοπλισμού και μπορούμε να εξασφαλίσουμε ταυτόχρονα και τη ροή και την αισθητική εμφάνιση.
Κατά σύμπτωση, τέτοια λύση ακολουθείται σε αυτή την περίπτωση:

https://www.youtube.com/watch?v=gNu-aB__doU

από την Rachel O'Leary...

Και μάλιστα σε setup που απαιτεί μεγάλη ροή...

Μπορείς να ακολουθήσεις οποιονδήποτε δρόμο, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eπιλογή τροφής για Κόρυ και Serpae Tetra soupia Διατροφή 0 28-11-15 10:03
Eπιλογή Εσωτερικού Φίλτρου για 60lt soupia Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 07-11-15 17:10
Αγορά φίλτρου για ενυδρείο 500L Googlis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 09-05-15 11:41
Eπιλογή ηλεκτρομαγνητικής βαλβίδας batman_gardiki Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 20-02-09 15:29
Eπιλογή λάμπας Τ5 george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 37 18-11-05 00:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10440 seconds with 13 queries