Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-07-16, 14:40   #1
Διαρκεια ζωης ενυδρειου
vro
Junior Member
Εγγραφή: 17-01-2009
Περιοχή: peirais
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vro Ο χρήστης vro δεν είναι συνδεδεμένος 25-07-16, 14:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Εχω ενα ενυδρειο 60lt Juwel εδω και περιπου 10 χρονια. Πρεπει ν αρχισω ν ανησυχω; Ποση διαρκεια ζωης εχουν οι σιλικονες; Μπορω να ελεγξψ και πώς σε τι κατασταση ειναι; Χρειαζεται καποιου ειδου ενισχυση και πώς γινεται αυτο; Ευχαριστω.
Εμφανίσεις: 3026
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-16, 15:08
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αν και μερικοί κατασκευαστές κάποια δίνουν εγγύηση (5 χρόνια, 10 χρόνια) εν τούτοις δεν υπάρχει κάποιο στάνταρτ. Υπάρχουν ενυδρεία που κρατάνε δεκαετίες και άλλα που παρουσίασαν πρόβλημα νωρίς.
Το ενυδρείο αυτά τα 10χρόνια λειτουργεί ή το έχεις κάπου αποθηκευμένο;

Αν το ενυδρείο είναι άδειο κοίτα τα τζάμια αν παραμένουν ίσια ή κάνουν κάποια κοιλιά. Τσέκαρε με ένα φακό τις ενώσεις της σιλικόνης από μέσα κι από έξω να δεις αν υπάρχουν φουσκάλες , αν έχουν ξεκολλήσει από το τζάμι σε κάποιο σημείο και αν παραμένουν "ελαστικές". Θα πρέπει να μην έχουν "πετρώσει" και ξεραθεί σε κάποια σημεία. Θα κάνεις τον έλεγχο και στα πλαινά τζάμια και στις ενώσεις στον πάτο. Πίεσε (με λογική πίεση βέβαια) τα τζάμια προς τα έξω να δεις αν παραμένουν σταθερά ή αν κινούνται. Δες επίσης αν στις γωνίες των τζαμιών υπάρχουν σπασίματα/ φθορές ή αν στα τζάμια υπάρχουν γρατζουνίσματα που δεν είναι επιφανειακά. Αν όλα είναι ΟΚ, τότε λογικά δεν έχει πρόβλημα.

Αν όλο τον καιρό είναι γεμάτο νερό και είχε πρόβλημα θα το είχες καταλάβει Πάντως και με νερό γεμάτο τους ίδιους ελέγχους κάνεις....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-16, 17:35
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Αυτή η ερώτηση είναι πολύ σχετική και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ακόμα και για ενυδρεία από το ίδιο εργοστάσιο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποτέ. Εγώ που έχω diy ενυδρείο και με έχει απασχολήσει αυτό το θέμα να σου πω την αλήθεια, έχω πει ότι στην 5ετία θα κάνω μια καλή συντήρηση. Κάτι σαν αυτό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-16, 19:50
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για 60λιτρο ενυδρείο... ΔΕΝ θα ανησυχούσα... εγώ έχω 3 τέτοια για περισσότερα από 30 χρόνια και ΔΕΝ έχουν πρόβλημα.-
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-16, 18:33
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Με την ευκαιρια του θεματος θα ηθελα να κανω μια ερωτηση που μπορει να ειναι και χαζη...

Αγορασα το ενυδρειο anubias A1500 με διαστασεις 1.50Χ50Χ65 περιπου 400 λιτρα , και το περιμενω να ερθει τις επομενες ημερες.

Παρολο που εχω ακουσει καλα λογια απο πολλους εχω ανασφαλεια επειδη ειναι και μεγαλο αλλα και κινεζικης κατασκευης , για το αν προκυψει καπιο προβλημα , πχ αν οι κολλησεις του να μην εχουν γινει σωστα κτλπ...

Εγω απο την μερια μου μπορω πριν το γεμισω να κανω κατι ωστε να το ενισχυσω ακομη περισσοτερο, για να του δοσω μεγαλυτερη διαρκεια ζωης ισως?
πχ αν προσθεσω στις ενωσεις του εξτρα σιλικονη η απο την μεσα πλευρα η απο την εξω, δεν γνωριζω , θα του προσφερω κατι? θα γινει πιο γερο η μπορει να εχω αντιθετα αποτελεσματα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-16, 18:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν είναι καινούριο με τη παραπάνω σιλικόνη δεν θα κερδίσεις και πολλά ίσως και τίποτα,
θα το χαλάσεις και εμφανισιακά.
Αν είναι παλιό θα το βοηθήσεις, αρκεί να κάνεις και ένα καθαρισματάκι,
υπάρχουν αρκετά βίντεο με αυτό
https://www.google.gr/search?q=resea...OqHs8wfPwo3gAQ
Προσωπικά θεωρώ πως η ενίσχυση εξωτερικά με αλουμινογωνιές το κάνει αθάνατο από θέμα ξεκολλήματος δεν θα χρειαστεί ποτέ να κάνεις κάτι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-16, 18:54
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Να φανταστω οτι η ενισχυση εξωτερικα με αλουμινογωνιες μπορει να γινει οποιαδηποτε στιγμη και στο μελον ενω τρεχει το ενυδρειο?

απο οτι βλεπω στην φωτογραφια του ενυδρειου μου γιατι δεν το εχω παραλαβει ακομα οπως ειπα , εχει κατι σαν μαυρο πλαστικο στις γωνιες? η ειναι η σιλικονη που φαινεται ετσι?
http://petcity.gr/eshop/images/stori...t/23400153.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-07-16, 19:01
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Οι αλουμινογωνίες σε προστατεύουν μόνο κατά την περίπτωση ολικής ρήξης του ενυδρείου, δηλαδή να ανοίξουν τα τζάμια βίαια και να τα βρεις όλα κάτω, όμως υπάρχει το ενδεχόμενο όπως συνέβη σε μένα να ανοίξει απλά οπή στη σιλικόνη και να αρχίσει να τρέχει, εκεί οι αλουμινογωνίες δεν βοηθάνε, θα πρέπει να αδειάσεις το ενυδρείο μέχρι λίγο πιο κάτω απ το άνοιγμα και μετά να το επισκευάσεις τοπικά. Εμένα δυστυχώς μου άνοιξε κάτω κάτω οπότε υποχρεωτικά αφού δεν μπορούσε να δουλέψει το φίλτρο τα έβγαλα όλα έξω εξοπλισμό και ψάρια και μ έσωσε το κουτί ΙΚΕΑ που είχα πάρει των 40 λίτρων για αλλαγή βυθού πριν ένα χρόνο αφού ξαναχρησιμοποιήθηκε για τον ίδιο σκοπό, προσωρινή παραμονή ψαριών φυτών κι εξοπλισμού μέχρι να φτιαχτεί το ενυδρείο. Για την ιστορία το ενυδρείο μου είναι της juwel κι άνοιξε η σιλικόνη του μετά από 12 χρόνια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-07-16, 19:08
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
όμως υπάρχει το ενδεχόμενο όπως συνέβη σε μένα να ανοίξει απλά οπή στη σιλικόνη και να αρχίσει να τρέχει, εκεί οι αλουμινογωνίες δεν βοηθάνε
Για αυτο σκευτηκα μηπως πριν το χρησιμοποιησω να βαλω σε ολες τις κολησεις εξτρα σιλικονη , μπορει να χασω λιγο εμφανησιακα αλλα μηπως κερδισω σε διαρκεια ζωης? η αν καπου σε καπιο σημιο η εργοστασιακη σιλικονη μπορει να μην ειχε κολησει καλα, η μπορει να ειχε αφησει καμια μικρη τρυπουλα κενο μπορει και 1 χιλιοστο που να μην φαινεται καν , με αυτον τον τροπο δεν θα καλυφθει και εκει που θα ειχε διαροη μετα δεν θα εχει? η σκεφτομαι κατι λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-07-16, 19:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το ενυδρείο δεν έχει τίποτα στις ακμές, τη μαύρη σιλικόνη βλέπεις.
----------------------------------------------
Κώστα οι αλουμινογωνιές αν κολληθούν σωστά, προστατεύουν και από διαρροή, γιατί πιάνουν πολύ μεγάλη επιφάνεια.
Εχω επισκευάσει ενιδρείο που είχε διαρροή βάζοντας μόνο αλουμινογωνιές, έβαλα σιλικόνη εξωτερικά πάνω στη παλιά σιλικόνη και στις πλευρές της αλουμινογωνιάς, λειτουργεί άψογα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-07-16, 19:14
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο δεν έχει τίποτα στις ακμές, τη μαύρη σιλικόνη βλέπεις.
----------------------------------------------
Κώστα οι αλουμινογωνιές αν κολληθούν σωστά, προστατεύουν και από διαρροή, γιατί πιάνουν πολύ μεγάλη επιφάνεια.
Εχω επισκευάσει ενιδρείο που είχε διαρροή βάζοντας μόνο αλουμινογωνιές, έβαλα σιλικόνη εξωτερικά πάνω στη παλιά σιλικόνη και στις πλευρές της αλουμινογωνιάς, λειτουργεί άψογα.
Ναι αλλά έβαλες και σιλικόνη Τάκη κι εγώ μετά την επισκευή έβαλα μικρά γωνάκια ψηλά στις γωνίες του ενυδρείου απ τη στιγμή που το μετέτρεψα σε ανοιχτό και έβαλα και εξωτερικά στις υπάρχουσες ραφές μαύρη σιλικόνη, όμως σ ένα παλιό ενυδρείο που έχει τα χρονάκια του και αλουμίνιο να του βάλεις στις γωνίες δεν το σιγουρεύεις 100%, είναι πιστεύω θέμα τύχης, άμα σου κάτσει σου κατσε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-07-16, 20:23
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Όποτε καταλήγουμε δηλαδη ότι αν απλά βάλω λίγο έξτρα σιλικόνη στις Ίδη υπάρχουσες ενώσεις δεν κερδίζω τίποτα σε ασφάλεια;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-07-16, 20:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εβαλα σιλικόνη σε όλη την ένωση έτσι σταμάτησα τη διαρροή και μόνο αυτή, δεν αύξησα τη στατικότητα και την αντοχή της κατασκευής αυτό το έκανε η αλουμινογωνιά που έδεσε και τα 2 κομμάτια τζάμι.
--------------------------
Σε καινούριο ενυδρείο δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, αλλά αν κάνεις θα χάσεις και την εγγύηση, για αυτό μη το πειράζεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-07-16, 22:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το μονο που μπορεις να κανεις(και πρεπει) ειναι να κοιταξεις τις ενωσεις του.κοιταξε αν οι σιλικονες πιανουν στο ιδιο φαρδος σε ολα τα τζαμια,αν εχουν κενα η φυσσαλιδες κλπ.οι φυσαλιδες δεν ειναι παντα προβλημα βεβαια.εξαρταται που ειναι,π οσο μεγαλες, και πως ειναι ολη η υπολοιπη κοληση γυρω τους.αυτα πριν βαλεις νερο.

αν δεις κατι που σε ανησυχει,τοτε μιλας με το καταστημα.

μπορεις να ανεβασεις και εδω φωτογραφιες να παρεις γνωμες.

αν δεν δεις κατι περιεργο,τοτε κανεις μια δοκιμη γεμισματος,και αν δεν χανει καπου εισαι οκ.
μην κανεις κανιβαλιες σε καινουριο ενυδρειο γιατι θα χασεις την εγγυηση.
ειναι που ειναι τα καταστηματα αστα να πανε με τις εγγυησεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
albino Corydoras διαρκεια ζωης..... lilo20 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 15 24-03-10 01:10
Διαρκεια ζωης δισκων .. Nisam Δίσκοι 8 23-10-08 13:14
Διαρκεια ζωης λαμπας Apollwnas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 13-06-08 22:12
Διαρκεια ζωης μεμβρανης ΑΟ Pritanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 04-03-08 20:17
Μικρη διαρκεια ζωης guppy stel Ζωοτόκα 9 06-12-06 11:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05502 seconds with 13 queries