Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-16, 10:17
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή ερευνα για αγορα ενυδρειου

Καλημέρα σε όλους στο Greek Aquarist s board.
Είμαι εντελώς καινούργιος στο Hobby.
Προσπαθώ να το ξεκινήσω διαβάζοντας και κάνοντας κάποια έρευνα αγοράς, αλλά έχω πολλές απορίες!
Απορία 1η
Σκέπτομαι να αγοράσω ένα ενυδρείο της τάξεως των 350 lt και να το κάνω φυτεμένο ενυδρείο. Είναι συνετή μία τέτοια αρχή ή θα πελεγώσω πέφτοντας εξ αρχής στα βαθιά; H παντελής έλλειψη πρακτικής εμπειρίας από στήσιμο και φροντίδα ενός ενυδρείου, με κάνει να μη μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα αυτό, χωρίς να ακούσω τις προφανώς υποκειμενικές γνώμες ανθρώπων που έχουν ήδη εμπειρεία στο Hobby.
Eπιπλέον η προκατακτική επαφή μου με εμπόρους του είδους, με έπεισε ότι δε μπορώ να περιμένω τη παραμικρή βοήθεια από αυτούς. Από τη μικρή μου εμπειρεία στο τομέα αυτό, αλλά και από άλλα Hobby που κάνω στην Ελλάδα, διαπιστώνεις στα πρώτα λεπτά, την παντελή έλλειψη κοινού τόπου, μεταξύ Χομπίστα και πωλητή, όπως και την παντελή έλλειψη ενδιαφέροντος του πωλητή για οτιδήποτε άλλο, από το να πουλήσε,ι μεγιστοποιόντας το κέρδος του! Κατά κανόνα, αδιαφορεί να φτιάξει μία αμοιβαία επωφελή σχέση, με ένα ευχαριστημένο πελάτη.
Αμεση απόδειξη αυτού είναι πως η τυπική ενέργεια ενός πωλητή pet shop είναι να ανοίξει το κατάλογο με το stock του μαγαζιού και να αρχίζει να γράφει μία λίστα με τιμές Ενυδρείων, φίλτρων και λοιπών συσκευών,χωρίς να ρωτήσει ουσιαστικά, τι έχεις σκοπό να φτιάξεις! Αυτό λέει, έρχεται σε δεύτερη μοίρα και κάνοντας παρένθεση δηλώνει. Αυτό είναι το καλύτερο της αγοράς και (ω τι σύμτωση), το εισάγουμε εμείς, ενώ το άλλο, άστο καλύτερα, έχει ένα σωρό προβλήματα, που στα αραδιάζει με δραματικότερο τρόπο και από Ελληνικό δελτίο ειδήσεων! Αμεσα εντοπίζεται και η αδυναμία ή αδιαφορία του ,να απαντήσει σε δικές σου ερωτήσεις! Σε τέτοιες συζητήσεις έχουν ακουστεί τα εξής, για τα οποία θα ήθελα τη γνώμη σας και τη δική σας πρακτική εμπειρία!
1) Είναι αλήθεια ότι μετά από περίπου επτά χρόνια χρήσης ενός ενυδρείου, αυτό είναι πρακτικά επίφοβο, ιδιαίτερα αν είναι ανατολίτικης προέλευσης, η DIY, πράγμα που καθιστά πρακτικά πολύ επίφοβη την αγορά οπουδήποτε μεταχειρισμένου ενυδρειου από αγγελία ή είναι ''πετσοπικός μύθος'';
2) Είναι αλήθεια ότι η Enhaim έχει υπερτιμημένα τα προιόντα της και προβλήματα ανταλακτικών και σε στοκ εμπορευμάτων! ¨Οτι η Juvel κάνει ότι μπορεί για να σε δεσμεύσει με δικά της υλικά όπως φίλτρα, ειδικών διαστάσεων λάμπες, φωτιστικά και κυκλοφορητές στα φίλτρα της και χρεώνει πανάκριβα τα όποια ανταλακτικά της!
3) Είναι αλήθεια πως τα αντολιτίτικης προέλευσης ενυδρεία όπως τα Ανούμπιας ή τα Hailea δεν έχουν καλύτερη σχέση τιμής ποιότητας, απλά είναι επίφοβα σε ποιότητα ειδικά στα μεγάλα λίτρα και για αυτό είναι τόσο φτηνότερα;
Που είναι η αλήθεια και που ο μύθος;
Y.Γ Ζητώ συγνώμη για τη πολυλογία μου και τα πολλά ταυτόχρονα ερωτήματά μου, μάλλον σύμπτωμα του ενθουσιασμόυ και της απειρίας μου, ή αν κάτι που απ αυτά που ρωτάω βρίσκεται ήδη κάπου απαντημένο στο Forum!
Ακόμη δεν έχω εξοικιωθεί πλήρως με το site και ενδέχεται να μην έχω ανακαλύψει κάποια που απαντούν στα ερωτήματά μου!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-16, 12:51
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε μου!και εγω νεος στον χωρο!θα συμφωνησω απολυτα για τους εμπορους κυριως πετσοπ!απο τη μερια μου πεταξα αρκετα λεφτα για πραγματα τα οποια δεν θα χρησιμοποιησω ποτε στο ενυδρειο μου!και αυτο γιατι σαν ενθουσιασμενος που ημουν επαιρνα με την παροτρινση τους οτι εβρισκα.δεν μπορω να σε βοηθησω σε κατι παραπανω οπως σου ειπα και εγω τωρα μαθαινω.το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι οι κουβεντες που θα κανεις εδω μεσα θα σε βοηθησουν απιστευτα σε αυτο που θες να κανεις.εν ολιγης εδω μεσα θα μαθαινεις τι χρειαζεσαι και απλα θα πηγαινεις να το αγοραζεις χωρις να ρωτας τιποτα...καλη αρχη λοιπον!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-16, 13:19
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλως ηρθες !
Καλη αρχη τα 350 λιτρα , μια χαρα θα τα πας , μην αγχωνεσαι , αρκει να πεσει διαβασμα και να παρεις τον σωστο/καταλληλο εξοπλισμο.
Βεβαια , θα ελεγα να "παιξεις" με ευκολα φυτα , γιατι ο φωτισμος θα πρεπει να ειναι πολυ ισχυρος αν επιλεξεις μετρια/δυσκολα και ο λογαριασμος της δεη ,φουσκωμενος.
Οχι , σε πετ σοπ δεν μπορεις να βασιστεις , γιατι το 90% αυτων , δεν ξερουν και να σε βοηθησουν η δεν θελουν , υπαρχουν παρολαυτα ορισμενοι σωστοι χομπιστες/επαγγελματιες, που θα τους βρεις στην πορεια..
Βασιζεσαι στις δυναμεις σου , στο διαβασμα και στο φορουμ , δεν εχεις αναγκη κανεναν αλλο

Οσο για τα κινεζικα κλπ , δεν εχω εμπειρια , γιατι δεν αγοραζω ενυδρεια ετοιμα.
Παντως αυτο που εχω να πω ειναι οτι το ενυδρειο , ειναι τζαμια και σιλικονη , αν κολληθει σωστα το εχεις "σκυλι" για χρονια, δεν παιζει τοσο ρολο η εταιρια..
Και τα μεταχειρισμενα μια χαρα ειναι, οπως και τα diy (τα οποια μπορει να γινουν και ανθεκτικοτερα)
Τωρα για τα πλαστικα μερη , καπακια κλπ. , δεν ξερω να σου πω... Παντως δεν ισχυει αυτο περι 7 ετιας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερευνα αγορας ενυδρειου mighellos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 16 03-09-12 19:17
ερευνα για αγορα φιλτρου takis07 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 01-04-11 09:06
ΑΓΟΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ HLIASKR Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 30-12-10 09:44
ΑΓΟΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ m3expert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 25-03-09 11:16
ΑΓΟΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ dimitris 1962 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 25-09-08 01:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03939 seconds with 13 queries