Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-07-13, 22:41   #1
Η πρώτη μου μέτρηση.
kardasis
Junior Member
Εγγραφή: 06-01-2011
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kardasis Ο χρήστης kardasis δεν είναι συνδεδεμένος 16-07-13, 22:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Φίλοι μου,

Είμαι αρκετά νέος σε ότι αφορά τα ενυδρεία. Έκανα μια αναζήτηση στο φόρουμ αναφορικά με την καταλληλότητα του νερού και πρέπει να ομολογήσω πως μπερδεύτηκα. Το μόνο που με σιγουριά κατάλαβα ήταν πως θα πρέπει να κάνω μετρήσεις.
Σήμερα το απόγευμα, λοιπόν, αγόρασα ένα τέστ που δίνει μαζί 5 αποτελέσματα ταυτόχρονα. Αν τα έκανα σωστά τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω:

ΗΜ/ΝΙΑ 16/07/13
pH = 8,40
kH = 20d
gH = >16d
NO3 = 25
NO2 = 0

Τι μου συμβουλεύεται να κάνω;;;

Σ' ευχαριστώ πολύ.
Εμφανίσεις: 3010
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-07-13, 22:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δυο ερωτησεις:
-τι ψαρια εχεις?
-με τι ακριβως τεστ μετρησες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-13, 00:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επισης διαστασεις ενυδρειου, μετρηση αμμωνιας, ποιο φιλτρο, υλικα φιλτρου, ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και μετρα και το νερο της βρυσης γιατι .... εχω ενα προαισθημα
-------------------------
Καλως ηρθες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-07-13 στις 00:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-07-13, 07:12
kardasis Ο χρήστης kardasis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-01-2011
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Ακόμα δεν έχω βάλει ψάρια στον ενυδρείο μου. Προσανατολίζομαι όμως να βάλω χρυσόψαρα. Το κλασσικό χρυσόψαρο, ένα χρυσόψαρο με διπλή ουρά, ένα μαύρο χρυσόψαρο πάλι με διπλή ουρά, και ένα χρυσόψαρο που ασημίζει και τέλος έναν καθαριστή (σαν μικρό σκυλόψαρο) (συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω τα ονόματα τους)
Το τέστ που χρησιμοποίησα ήταν το Sera quick test 5 σε 1.
Οι διαστάσεις του ενυδρείου μου είναι 36cmX23cmX25cm(20cm νερό)
Δεν έχω αγοράσει μετρητή για την αμμωνία και ως εκ' τουτου δεν έχω μέτρηση
Το φίλτρο, παιδιά, δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω. Το έβγαλα λοιπόν φωτογραφία (μια φωτογραφία, χίλιες λέξεις)


Στο (2), μέσα στον υαλοβάμβακα, έχει και ένα σακουλάκι, μάλλον με άνθρακα (?)

Το ενυδρείο το γέμισα την Δεύτερα και από τότε μέχρι σήμερα τρέχει...
Πήρα και σήμερα το πρωί μέτρηση από το νερό της βρύσης:
pH = 8,40
kH = 20d
gH = >16d
NO3 = 10 (θα το έλεγα και μηδέν, αλλά επηρεασμένος βάζω 10)
NO2 = 0
http://goo.gl/RPvnr

Σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-13, 07:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ήρθες
Εκτός απο την καταλληλότητα του νερου πρωταρχικό ρόλο παίζει η καταλληλότητα του χώρου

Ενα 20 λίτρο ενυδρειο μπορει να χρησιμοποιηθεί ως μια μικρή καραντίνα και δυστυχώς για τίποτε άλλο

Ειδικά για χρυσοψαρα ο χώρος ειναι απαγορευτικος
Σε 20 λίτρα δεν μπορει να συντηρηθεί κανένα ψάρι, ίσως κάποιο σαλιγκαρι με μερικά φυτα θα ήταν το ιδανικο

Αν θες διάβασε τις ενότητες των αρχαριων και εκείνες των χρυσοψαρων και θα λυθούν όλες οι βασικές σου απορίες

Και πάλι καλώς ηρθες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-13, 09:19
kardasis Ο χρήστης kardasis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-01-2011
Περιοχή: Μυτιλήνη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Σίγουρα θα διαβάσω τις ενότητες που με υπέδειξες αλλά δεν σου κρύβω πως απογοητεύτηκα λίγο μ' αυτά που μου είπες, γιατί όταν αγόραζα το ενυδρείο, μου το πούλησαν για να βάλω ψαράκια και όχι σαλιγκάρια
Πάντως βρε παιδιά, θυμάμαι πως τα χρυσόψαρα, τα βάζαν μέσα και σε γυάλες...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-13, 09:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια, οι μετρησεις ερχονται σε δευτερη μοιρα σε σχεση με την ακαταλληλοτητα του ενυδρειου. Μπορει ολοι να εχουμε συνηθισει να βλεπουμε χρυσοψαρα σε μικροσκοπικες γυαλες, αλλα αυτος δεν ειναι ο χωρος που θα τα κανει να ειναι υγιη και να ζησουν ευτυχισμενα για πολλα χρονια. Το ξερεις οτι ενα χρυσοψαρο μπορει να ζησει 30-40 χρονια? Στις γυαλες δεν ζουν πανω απο 6 μηνες. Στα 20 λιτρα το πολυ να βαλεις κανενα σαλιγκαρι ή μονο φυτα, δεν ειναι καταλληλα για κανενα αλλο οργανισμο. Λογω στενοτητας χωρου, αλλα και λογω της δυσκολιας να κρατηθουν σταθερες οι συνθηκες σε τοσα λιγα λιτρα. Αυτο θα μπορουσε δυσκολα να το κανει ακομα και ενας πολυ εμπειρος χομπιστας.

Απο εδω και περα, η επιλογη ειναι δικη σου. Ή ταλαιπωρεις ψαρια σε ενα μικροσκοπικο ενυδρειο, ή κανεις υπομονη και περνεις ενα αρκετα μεγαλυτερο, γυρω στα 100 λιτρα τουλαχιστον, ωστε να μπορεσεις να τους προσφερεις ενα σωστο περιβαλλον. Δυστυχως, οσο καλη θεληση και να εχεις, καποια πραγματα αποτελουν κανονα. Και ενας απο αυτους ειναι οτι τα χρυσοψαρα δεν μπορουν να ζησουν σε "κουτακια". Απαιτουν λιτρα και πολυ καλη φιλτρανση.

Το ξερω οτι δεν ειναι ευχαριστο να τα ακους ολα αυτα, αλλα καλυτερα να τα σκεφτεις ολα τωρα, παρα οταν αρχισεις (που θα αρχισεις) να εχεις μεγαλα προβληματα.

Με την ευκαιρια, τις μετρησεις υποθετω τις εκανες με στικς, αν κρινω οτι δεν εχεις μετρηση αμμωνιας. Να ξερεις δεν υπαρχει καμια αξιοπιστια στα συγκεκριμενα tests. Δεν αποκλειεται να βγαζουν οτι να'ναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-13, 09:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες και απο μενα.

στα εχουν πει απο πανω ηδη,αλλα θα στα πω κιεγω μιας και διαβασα το θεμα σου

οσον αφορα το ενυδρειο σου,ειναι ακαταλληλο για ψαρια και ειδικα για χρυσοψαρα.
αυτο γιατι τα χρυσοψαρα(ειδικα),ειναι αρκετα ρυπογονα ψαρια,ζουνε πολλα χρονια και μεγαλωνουνε αρκετα σε μεγεθος αναλογα με το ειδος τους.επισης ειναι ψαρια που κινουνται πολυ στο ενυδρειο.οποτε απο μονος του ο περιορισμενος χωρος θαναι προβλημα ακομα και για ενα μονο ψαρι.

αν βαλεις ενα μονο χρυσοψαρο,αυτο που θα καταφερεις θαναι να το κρατησεις στη ζωη για κανα δυο χρονια στην καλυτερη περιπτωση(και τραβηγμενο απτα μαλια)και θα του εχεις ηδη δημιουργησει προβλημα νανισμου.τα οργανα του θα συνεχισουνε να μεγαλωνουνε αλλα το ψαρι θα μενει μικρο σε μεγεθος.φυσικα καποια στιγμη θα πεθανει.

το οτι κραταγαμε χρυσοψαρα σε γυαλες δεν σημαινει οτι ητανε σωστο,ουτε οτι δεν ψοφαγανε και μετα παιρναμε αλλο...

οσον αφορα το φιλτρο σου, ειναι ανεπαρκες ακομα και για ενα χρυσοψαρο.

οσον αφορα το νερο σου τωρα,στο ειπε και ο delta66 απο πανω να κανεις μετρησεις και στη βρυση σου,γιατι φαινεται να εχεις προβλημα νιτρικων στη βρυση.

τα νιτρικα (ΝΟ3) ειναι το τελευταιο(για την ακριβεια το προτελευταιο) σταδιο του κυκλου του αζωτου και εμφανιζονται οταν τα προηγουμενα σταδια εχουν ολοκληρωθει και το φιλτρο ειναι στρωμενο.
το δικο σου φιλτρο αποκλειεται να εχει στρωθει σε τοσο λιγες μερες,οποτε η υπαρξη νιτρικων δειχνει οτι υπαρχει προβλημα καπου αλλου.πιθανον στο νερο της βρυσης σου.

επισης τα τεστ που χρησιμοποιεις δεν ειναι αξιοπιστα.επηρεαζονται ακομα και απτον αερα καθε φορα που ανοιγεις τη συσκευασια και οι μετρησεις τους δεν ειναι ακριβεις.

θα σου προτεινα για αρχη,να προμηθευτεις υγρα τεστ για να κανεις τις μετρησεις σου στο ενυδρειο αλλα και στη βρυση.επισης ειναι και πιο οικονομικα γιατι βγαζουν περισσοτερες μετρησεις αλλα σου δινουν και πιο ακριβεις τιμες.

αλλιως δεν προκειται να βγαλεις ακρη για το τι γινεται και δε θα μπορεσει και κανεις αποδω να σε βοηθησει.

στα 20 λιτρα που εχεις τωρα,μπορεις να στρωσεις το φιλτρο του,να το γεμισεις με φυτα,σαλιγκαρια λαθρεπιβατες και κανα Helena που τα τρωει και να το κρατησεις ετσι.μπορει να γινει ομορφο και αν προκυψει η αναγκη θα μπορουσε ισως να χρησιμοποηθει και σαν καραντινα.(σε καποιες περιπτωσεις τουλαχιστον)

αν θες να κρατησεις 3 χρυσοψαρα,η γνωμη μου ειναι να βαλεις ψαρια ιδιου ειδους(ειναι πολυ κοινωνικα και η παρεα με ατομα του ιδιου ειδους θα κανει καλο σε ολα τα ατομα)
και θα πρεπει να τα βαλεις σε ενυδρειο τουλαχιστον 150-160 λιτρων.(αν ειναι παραπανω λιτρα ακομα καλυτερα.προσωπικα θα τα εβαζα σε 240)με το καταλληλο φιλτρο παντα,ειτε εσωτερικο ειτε εξωτερικο.

αν δεν μπορεις να παρεις τετοιο ενυδρειο,τοτε πας σε αλλες λυσεις.ειτε πλαστικο δοχειο απο ικεα κλπ(τουλαχιστον 100λιτρο) που θα το κανεις γλαστρολιμνη κλπ,ειτε θα παρεις μικροτερο ενυδρειο τουλαχιστον 60 λιτρα και θα βαλεις ειτε ενα χρυσοψαρο μονο του(που δεν ειναι το ιδανικο) ειτε καποιο αλλο ειδος ψαριου(τροπικο).

διαβασε οπωσδηποτε τα υπομνηματα στους αρχαριους εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-13, 13:07
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες και από μένα.

Από τον υπολογισμό που έκανα, το ενυδρείο σου είναι λιγότερο από 20 λίτρα ( χωρίς να υπολογίσουμε και τα λίτρα που αφαιρούνται από το φίλτρο ).
Όπως σου είπαν και τα παιδιά πιό πάνω, δεν μπορείς να βάλλεις ούτε ένα χρυσόψαρο!
Εγώ στο δικό μου ( 125 λίτρα ) έχω μόνο τρία χρυσόψαρα ( Fancy ) και είμαι οριακά.

Εσύ φίλε εάν υπολόγισα σωστά αναφέρεσαι σε 5 χρυσόψαρα και ένα "καθαριστή".
Μην προχωρήσεις με τα χρυσόψαρα, εάν δεν θέλεις να τα βλέπεις να πεθαίνουν το ένα μετά το άλλο.

Έχω προσωπική εμπειρία από γνωστή μου που με κάλεσε να δω το "ενυδρείο" της και προς έκπληξή μου είδα μία γυάλα 6-8 λίτρα με ΕΞΙ χρυσόψαρα. ( Λίτρο και χρυσόψαρο. Καλό έτσι? )
Της είχαν πει από το πετ, ότι μπορεί να βάλλει 4-5 και εκείνη έβαλε άλλο ένα για να μεγαλώσει την παρέα!!!!.

Μην ακούς όπως σου λένε και τα υπόλοιπα παιδιά ότι προσπαθούν να σου πασάρουν οι πετσοπάδες. Ρίξε λίγο ( έως αρκετό ) διάβασμα πρώτα, εάν θέλεις να προχωρήσεις σωστά και μετα βήμα-βήμα.

Σημ.: Μην νομίζεις ότι οι περισότεροι από εμάς δεν ξεκινήσαμε όπως εσύ. Σχεδόν όλοι κάπως παρόμοια ξεκινήσαμε.
Απλά, μαθαίνοντας από τις γκάφες μας, ο καθένας προσπαθεί να συμβουλεύσει όποιον ξεκινά, για να γλιτώσει κόπο-χρόνο-χρήμα και τα κακόμοιρα τα ψαράκια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-07-13, 15:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για τα ψαρια σου τα ειπαν.
Επισης δεν υπαρχει ψαρι "καθαριστης".
Τα ψαρια που συνιθιζουν να λενε ετσι, μπορει αν πεινασουν ή οταν ειναι νεαρα (οπου πεινανε πιο πολυ) να βεντουζαρουν στο τζαμι και να φαινεται να το καθαριζουν, αλλα αυτο δειν ειναι σωστη διατροφη για το ιδιο το ψαρι και εξαλλου οτι "μπαινει βγαινει", και αυτο που βγαινει κανει χειροτερο κακο, αφου ειναι αμμωνια και βρωμικος βυθος.

Τα νιτρικα στη βρυση προκαλουν μια μεγαλη δυσκολια στη διατηρηση του ενυδρειου, αφου τις αλλαγες νερου ουσιαστικα τις κανουμε για να μειωνουμε τα νιτρικα που υπαρχουν ως καταλλοιπο απο τους ρυπους των ψαριων. Βαζωντας νερο παλι με νιτρικα, δεν βοηθαει σε τιποτα (ελπιζω να μη το πινετε στο σπιτι)
Συμπερασματικα, με πολλα ψαρια στο ενυδρειο και με νερο βρυσης που εχει νιτρικα, το ενυδρειο θα ειναι βουρκος.

- Χωρις μετρηση αμμωνιας δεν μπορουμε να ξερουμε αν ειναι ετοιμο το ενυδρειο. Σωστα υποψιαστηκα οτι εχεις νιτρικα στη βρυση, αφου σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα ειναι δυσκολο να εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου και να γινεται παραγωγη νιτρικων απο το φιλτρο. Τα νιτρικα προερχονται απο το βρυση. Απο τη στιγμη που δεν εχεις μεσα καποιο ζωντανο που παραγει ρυπους (που γινονται αμμωνια, μετα μεσω του φιλτρου γινονται νιτρωδη και μετα νιτρικα) τοτε δεν υπαρχει και κυκλοςο του αζωτου. Διαβασε για τον κυκλο και τις μετρησεις στα αρθρα της κατηγοριας των αρχαριων.
- Το φιλτρο φαινεται ανεπαρκες για να καλυψει σοβαρη ποσοτητα ρυπων. Ποσο μαλλον τοσων ψαριων.
- Υπο συνθηκες (πχ στρωσιμο και ελλειψη νιτρικων) το ενυδρειο μπορει να φιλοξενησει ενα μονομαχο ή μερικες red cherry κατα την αποψη μου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με μέτρηση NO2 domianos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 27-01-11 00:28
Μέτρηση CO2 και τύρφη magman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 19-12-10 21:30
Μέτρηση νερού kilo_me Αρχάριοι γλυκού νερού 4 13-03-10 12:17
Πρώτη μέτρηση.Τι δεν πάει καλά; sp67 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 9 02-06-09 18:33
Μέτρηση GH geokary Γλυκό νερό - Γενικά 11 27-04-07 15:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05395 seconds with 13 queries