Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-06-13, 15:00   #1
Στησιμο ενυδρειου!
KeepWalking
Junior Member
Εγγραφή: 10-06-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
KeepWalking Ο χρήστης KeepWalking δεν είναι συνδεδεμένος 12-06-13, 15:00
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χαιρεται!Ειμαι αρχαριος στο αθλημα και εχω στην κατοχη μου ενα resun sm-600 ενυδρειο!Εχω διαβασει ΠΑΡΑ πολλα θεματα του GAB και η απορια μου παραμενει η ιδια!Εχοντας αδειο το ενυδρειο αυτην την στιγμη τι πρεπει να κανω για αρχη και ποια σταδια θα περασω με ενα μικρο χρονοδιαγραμμα !Θελω να κανω αν γινεται ενα ενυδρειο με ζωντανα φυτα!Επισης αν ειναι ευκολο επειδη δεν γνωριζω να μου πειτε τι πρεπει να προμυθευτω και τι προτεινεται για εξοπλισμο!Με το κοστος να ειναι παντας ενας παραγοντας στο μυαλο!
Εμφανίσεις: 7958
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-13, 15:12
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Καταρχήν καλως όρισες στο χόμπυ των ενυδρείων!Για να σου πούμε τι χρειάζεσαι,όπως θα κατάλαβες με το διάβασμα που έχεις κάνει,πρέπει να μας πείς τι ζωντανά θες να φιλοξενίσεις!Θα σου πρότινα να πας σε εύκολους οργανισμούς από πλευράσ συνθηκών,όπως gyppy platies endlers που αρκούνται στο νερό τις βρίσης χωρίς προετοιμασίες(εξερείτε το αντιχλώριο).Όσο για τα φυτά αν πάς στο θέμα φυτεμένα,θα δείς πόστ με εύκολα φυτά που δν χρειάζονται τπτ το ιδιαίτερο για να αναπτυχθούν!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-13, 15:20
KeepWalking Ο χρήστης KeepWalking δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν καλως όρισες στο χόμπυ των ενυδρείων!Για να σου πούμε τι χρειάζεσαι,όπως θα κατάλαβες με το διάβασμα που έχεις κάνει,πρέπει να μας πείς τι ζωντανά θες να φιλοξενίσεις!Θα σου πρότινα να πας σε εύκολους οργανισμούς από πλευράσ συνθηκών,όπως gyppy platies endlers που αρκούνται στο νερό τις βρίσης χωρίς προετοιμασίες(εξερείτε το αντιχλώριο).Όσο για τα φυτά αν πάς στο θέμα φυτεμένα,θα δείς πόστ με εύκολα φυτά που δν χρειάζονται τπτ το ιδιαίτερο για να αναπτυχθούν!
Λοιπον κοιταξα για τα ψαρακια!Θα ηθελα να ρωτησω αν τα ψαρια αυτα συνδιαζονται!Με τα φυτα δεν θα εχω τοσο θεμα γιατι εχω εναν φιλο ο οποιος θα με βοηθησει!απλως μιας και εγω αποφασισα να κανω ενυδρειο σκληρου περιβαλλοντος (pH gH) Θελω να κανω την αρχη και υπομονετικα σιγα σιγα να το φτιαξω!πως θα ξεκινησω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-13, 15:26
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KeepWalking Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον κοιταξα για τα ψαρακια!Θα ηθελα να ρωτησω αν τα ψαρια αυτα συνδιαζονται!Με τα φυτα δεν θα εχω τοσο θεμα γιατι εχω εναν φιλο ο οποιος θα με βοηθησει!απλως μιας και εγω αποφασισα να κανω ενυδρειο σκληρου περιβαλλοντος (pH gH) Θελω να κανω την αρχη και υπομονετικα σιγα σιγα να το φτιαξω!πως θα ξεκινησω?
Δν είπες τι ψαράκια θες για να σου πούμε αν ταιριάζουν..πές λίγο διατάσεις ενυδρείου και λίτρα..αν θες σκληρό περιβάλλον,πας για αφρική μεριά,οπότε πρέπει να σου μιλήσουν οι 'πετράδες',εγώ είμαι πιο πολύ αμερικής μερια!!!Καλό είναι πάντος αυτό που λές για την υπομονή γτ αλλιώς δν θα δείς προκοπή με τις βιασίνες!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-13, 15:30
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

καταρχήν καλώς όρισες.αφού μιλάμε για εύκολα φυτά δεν θα χρειαστείς κάποιο υπόστρωμα-λίπασμα κάτω απ την άμμο σου.άρα πάρε την άμμο που θα στρώσεις κάτω (προτείνω καλύτερα ψιλό χαλικακι κι όχι άμμο) βράσ την σε μια κατσαρόλα αφού πρώτα την έχεις ξεπλύνει και μετά αφού κρυώσει στρώσ την στον πάτο του ενυδρείου.έπειτα βάλε το φίλτρο να δουλεύει και ρίχνε και λίγη τροφή κάθε μέρα για να αρχίσει να φτιάχνεται η βιολογία σου.πάρε και τα φυτά και φύτεψε τα.βάλε τον θερμοστατη κάπου πρακτικά.
αν δεν θες να περιμένεις μπορείς να πάρεις και μπόλι για πιο γρήγορα...
επίσης το φίλτρο αν έχει μόνο σφουγγάρι βγάλε το σφουγγάρι κόψτο στη μέση και βάλε στο φίλτρο το μισό σφουγγάρι και το υπόλοιπο γέμισε το με σιποραξ...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-13, 15:32
KeepWalking Ο χρήστης KeepWalking δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Δν είπες τι ψαράκια θες για να σου πούμε αν ταιριάζουν..πές λίγο διατάσεις ενυδρείου και λίτρα..αν θες σκληρό περιβάλλον,πας για αφρική μεριά,οπότε πρέπει να σου μιλήσουν οι 'πετράδες',εγώ είμαι πιο πολύ αμερικής μερια!!!Καλό είναι πάντος αυτό που λές για την υπομονή γτ αλλιώς δν θα δείς προκοπή με τις βιασίνες!
60cm μηκος 40 cm 30 cm πλατος!Λογικα θα παω σε αυτα που ειπες !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-13, 15:35
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γεια σου καλώς ήρθες!!!
τι όγκο έχει αυτό το ενυδρείο? 85λίτρα?
οπωσδήποτε θα χρειαστείς φίλτρο και αναλόγως και τα ψάρια και θερμαντήρα.
χαλίκι ή άμμο για τον πάτο, κάποιο ξύλο ή πέτρα πάλι ανάλογα των ψαριών και φυτά αν θέλεις.
θερμόμετρο, αντιχλώριο για την προετοιμασία του νερού και τεστς για να ελέγχεις την ποιότητα του νερού σου.
πες πια ψαράκια σου αρέσουν και να πάρεις γνώμες αν γίνεται και πως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-13, 15:41
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Τα λίτρα σου είναι 72 αν τα υπολογισα καλα,το θέμα είναι πως δν ξέρω αν σε τόσα λίτρα μπορείς να βάλευεις αφρικανικές κιχλίδες κάτι άλλο εκτός από multies!Αν πάλι πας σε αυτά π σ είπα,ενα χαρεμάκι για αρχή είναι καλά αφού θα γεννησουν πολύ γρηγορα(1 αρσ 3 θυλ) για τα άλλα σου απάντησε ο φίλος παραπάνω!Περιμενε κ άλλες απόψεις όμως!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-13, 15:49
KeepWalking Ο χρήστης KeepWalking δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Δεν θα χρειαστω καθολου υποστρωμα?Παιδια επειδη ψαχνω εδω και ωρες που μπορω να βρω ενα αρθρο η κατι αλλο για να δω τι ψαρια μπορω να βαλω ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου καλώς ήρθες!!!
τι όγκο έχει αυτό το ενυδρείο? 85λίτρα?
οπωσδήποτε θα χρειαστείς φίλτρο και αναλόγως και τα ψάρια και θερμαντήρα.
χαλίκι ή άμμο για τον πάτο, κάποιο ξύλο ή πέτρα πάλι ανάλογα των ψαριών και φυτά αν θέλεις.
θερμόμετρο, αντιχλώριο για την προετοιμασία του νερού και τεστς για να ελέγχεις την ποιότητα του νερού σου.
πες πια ψαράκια σου αρέσουν και να πάρεις γνώμες αν γίνεται και πως
72 λιτρα χωραει!υπαρχει καποιο λινκ η κατευθυντηρια γραμμη για να παω να δω απο ποια ψαρια εχω να επιλεξω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KeepWalking : 12-06-13 στις 15:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-13, 16:03
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-06-13, 16:35
KeepWalking Ο χρήστης KeepWalking δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Ειδα ολα του σκληρου νερου!Απο τις σημειωσεις που κρατησα ειδα οτι μου ταιριαζουν τα cherry barb(τα οποια μου αρεσουν πολυ)και τα guppies (τα οποια ειναι ευκολα απο οσο ειδα)Τωρα μου αρεσαν τα endler αλλα οπως διαβασα με τα guppy δεν πρεπει να τα βαζεις!Απο εκει και περα θα ηθελα να μου κανει καποιος μια προταση συγκεκριμενη(γνωριζω οτι ζηταω πολλα αλλα εσεις ξερετε πολυ καλυτερα απο εμενα)!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-06-13, 16:46
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Στην θέση σου,θα έπερνα χαλαζιακή άμμο λεπτοκοκη,εύκολα φυτά,όπως ανούμπιες,εχιδνορους,βαλισνεριες κ.α. αν δν έχεις φίλτρο πάρε ένα εξωτερικό μικρό,θα πρότινα ένα της Elite,θα σε βολέψει πιστέυω,ένα 100 θερμοστάτη,μπόλι από καποιον για να μην παιδε΄θεσαι με φαγητά και αμμωνίες,βάζεις και νερό βρύσης με αντιχλώριο,το αφήνεις 2-3 μέρες να τρέξει,και μετά βάζεις χαρέμι guppies!Αλλαγή νερού 30%εβδομαδιαίως με την ίδια θερμοκρασία,και πιστέυω θα είσαι μια χαρά!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-06-13, 17:09
KeepWalking Ο χρήστης KeepWalking δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην θέση σου,θα έπερνα χαλαζιακή άμμο λεπτοκοκη,εύκολα φυτά,όπως ανούμπιες,εχιδνορους,βαλισνεριες κ.α. αν δν έχεις φίλτρο πάρε ένα εξωτερικό μικρό,θα πρότινα ένα της Elite,θα σε βολέψει πιστέυω,ένα 100 θερμοστάτη,μπόλι από καποιον για να μην παιδε΄θεσαι με φαγητά και αμμωνίες,βάζεις και νερό βρύσης με αντιχλώριο,το αφήνεις 2-3 μέρες να τρέξει,και μετά βάζεις χαρέμι guppies!Αλλαγή νερού 30%εβδομαδιαίως με την ίδια θερμοκρασία,και πιστέυω θα είσαι μια χαρά!
να μην βαλω τιποτα αλλο απο ψαρια?Ποσοτητες?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-06-13, 17:35
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Εγώ θα εβαζα 2 αρσενικα 6 θυληκα για να μην φαινεται εντελως αδειο,και καμια γαριδα red chery(αφου τρέξει λιγο καιρο το ενυδρείο).Μετά από 2-3 μηνες θα δείς κ μικρά και μετα πρεπεί να δεις τι θα κάνεις με αυτά γτ θα γενάνε αβερτα!Θα χρειαστείς και κερατόφυλλο,για να κρυβονται το μικρά σε περιπτωση αναπαραγωγής..!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-06-13, 17:40
KeepWalking Ο χρήστης KeepWalking δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα εβαζα 2 αρσενικα 6 θυληκα για να μην φαινεται εντελως αδειο,και καμια γαριδα red chery(αφου τρέξει λιγο καιρο το ενυδρείο).Μετά από 2-3 μηνες θα δείς κ μικρά και μετα πρεπεί να δεις τι θα κάνεις με αυτά γτ θα γενάνε αβερτα!Θα χρειαστείς και κερατόφυλλο,για να κρυβονται το μικρά σε περιπτωση αναπαραγωγής..!
Μονο ενος ειδους?να μην βαλω guppies και cherry barbs?οχι ε?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-06-13, 17:48
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Εγώ δν θα έβαζα,γτ αν θυμάμαι καλά θέλουν πιο μαλακό νερο,οπότε θα χρειαστείς τυρφη κ φυλλα(Θα σου έλεγα και όσμωση,αλλά δν είμαι σιγουρος,μην γίνω και υπερβολικός και σε παραπληροφορίσω)!Φυσικά δν σε αποθαρύνω,γτ όλα γίνονται αν έχεις υπομονή!περίμενε και άλλεσ απόψεις πάντως!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-06-13, 19:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απεφυγε τα ζωοτοκα (guppy, endelrs, platy, xipho, molly) που γεννανε και σου αλλαζουν την ιχθυφορτωση στα καλα καθουμενα, ειναι η αποψη μου.

Επελεξε το πρωτο βασικο ειδος που σου αρεσει (και κανει για το ενυδρειο σου και το νερο της βρυσης σου - αν δεν θελεις να μπλεξεις με επεξεργασια νερου), βαλε ικανοποιητικο αριθμο αυτων και οχι το ελαχιστο (αν ειναι κοπαδοψαρο), και πανω σε αυτο βλεπεις για αλλα συμβατα ψαρια, αν χωρανε βεβαια.

Υποστρωμα λιπανσης δεν χρειαζεσαι. Ειμαι της αποψης να μη μπλεξεις απο τωρα με δυσκολα φυτα (αφου αυτα βασικα απαιτουν υποστρωματα, λιπανση, φωτα γερα, διοξειδιο κλπ). Για ευκολα μετρια φυτα δεν χρειαζεται υποστρωμα κι αν θελεις κατι παραπανω απο το τιποτα, φυτευεις εδω κι εκει καμια ταμπλετα λιπανσης βυθου κι αυτες κομμενες στα τρια.

Φιλτρο καλο εξωτερικο ει δυνατον πχ fluval 206, eheim ecco pro 200 κλπ, θερμομετρο γυαλινο βυθιζομενο πχ sera preresicion, υλικο βυθου λεπτο κατι αναμεσα σε αμμο και χαλικι πχ διαμετρο περιπου 1mm (εκτος κι αν πας σε ψαρι που θελει αποκλειστικα ψιλη αμμο) και χρωματος αναλογα παλι το ψαρι. Μπεζ καλο ειναι γενικα. Αν πας σε ψαρια μετριου νερου σε σκηρπτητα να ειναι χαλαζιακο για να μην ανεβαζει σκληροτητες (ενα συνηθισμένο τεστ 90% σωστο, ειναι να μην αφριζει οταν ριχνεις πανω σε στεγνο υλικο ακουφορτε)
Θερμαντηρα, jager, συνηθως 1 βατ ανα λιτρο καλα ειναι.
Ψυξη (ανεμιστηρακια PC πχ konig, με τροφοδοτικο πολυπακ 3-12V 1A θα σου φτασει για αριθμο ανεμιστηρων που καλυπτουν την ψυξη στο ενυδρειο σου)
Controller θερμοκρασιας stc 1000 απο ebay (φτηνος και καλος). Εκτελει και χρεη θερμομετρου ψηφιακου φωτιζομενου και μπορεις να αποφυγεις την αγορα βυθιζομενου αν και καλο ειναι να εχεις δυο για διασταυρυωση τιμων.
Δοχειο συλλογης νερου για αλλαγη (πχ πλαστικο βαρελι για ελιες), χωρητικοτητας 50% του ενυδρειου.
Εξτρα θερμαντηρας ή κοινη αντισταση ταχυθερμανσης (για το βαρελι).
Αντλια για να σηκωνει ανετα το νερο στο ενυδρειο.
Αερανλτια στο ντουλαπι για ωρα αναγκης
Αλφαδολαστιχο διαφανες μιας ιντσας (παρε μετρα να εχεις για την αλλαγη, την αντλια κλπ)
2 χρονοδιακοπτες ψηφιακους.
Και βλεπουμε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-06-13, 20:55
KeepWalking Ο χρήστης KeepWalking δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Και τι γινεται στην περιπτωση που αποφασισω να αλλαξω τα ευκολα φυτα και θελησω να εξελιχθω?ξεστηνω και στηνω απο την αρχη?Αυτο θελω να αποφυγω!Για τα μη ζωοτοκα ποια ψαρακια προτινεις?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-06-13, 21:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν αποφασισεις μεσα στους επομενους 6-12 μηνες να το γυρισεις σε δυσκολα φυτα, μη βαλεις υποστρωμα λιπανσης, αφου ετσι κι αλλιως δεν ειναι ενεργο για περισσοτερο καιρο και αυτοι που το εχουν ή το αλλαζουν με καινουριο ή του φυτευουν και παλι ταμπλετες

Ψαρακια ευκολα και ωραια ειναι τα zebra danio, cpd κλπ τελεια τα Tanichthys albonubes αλλα θελουν πολυ καλη ψυξη (κρυου νερου δεν θελεις και θερμανση) αλλα περιορισμενοι συγκατοικοι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-06-13, 21:34
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απεφυγε τα ζωοτοκα (guppy, endelrs, platy, xipho, molly) που γεννανε και σου αλλαζουν την ιχθυφορτωση στα καλα καθουμενα, ειναι η αποψη μου.

Επελεξε το πρωτο βασικο ειδος που σου αρεσει (και κανει για το ενυδρειο σου και το νερο της βρυσης σου - αν δεν θελεις να μπλεξεις με επεξεργασια νερου), βαλε ικανοποιητικο αριθμο αυτων και οχι το ελαχιστο (αν ειναι κοπαδοψαρο), και πανω σε αυτο βλεπεις για αλλα συμβατα ψαρια, αν χωρανε βεβαια.

Υποστρωμα λιπανσης δεν χρειαζεσαι. Ειμαι της αποψης να μη μπλεξεις απο τωρα με δυσκολα φυτα (αφου αυτα βασικα απαιτουν υποστρωματα, λιπανση, φωτα γερα, διοξειδιο κλπ). Για ευκολα μετρια φυτα δεν χρειαζεται υποστρωμα κι αν θελεις κατι παραπανω απο το τιποτα, φυτευεις εδω κι εκει καμια ταμπλετα λιπανσης βυθου κι αυτες κομμενες στα τρια.

Φιλτρο καλο εξωτερικο ει δυνατον πχ fluval 206, eheim ecco pro 200 κλπ, θερμομετρο γυαλινο βυθιζομενο πχ sera preresicion, υλικο βυθου λεπτο κατι αναμεσα σε αμμο και χαλικι πχ διαμετρο περιπου 1mm (εκτος κι αν πας σε ψαρι που θελει αποκλειστικα ψιλη αμμο) και χρωματος αναλογα παλι το ψαρι. Μπεζ καλο ειναι γενικα. Αν πας σε ψαρια μετριου νερου σε σκηρπτητα να ειναι χαλαζιακο για να μην ανεβαζει σκληροτητες (ενα συνηθισμένο τεστ 90% σωστο, ειναι να μην αφριζει οταν ριχνεις πανω σε στεγνο υλικο ακουφορτε)
Θερμαντηρα, jager, συνηθως 1 βατ ανα λιτρο καλα ειναι.
Ψυξη (ανεμιστηρακια PC πχ konig, με τροφοδοτικο πολυπακ 3-12V 1A θα σου φτασει για αριθμο ανεμιστηρων που καλυπτουν την ψυξη στο ενυδρειο σου)
Controller θερμοκρασιας stc 1000 απο ebay (φτηνος και καλος). Εκτελει και χρεη θερμομετρου ψηφιακου φωτιζομενου και μπορεις να αποφυγεις την αγορα βυθιζομενου αν και καλο ειναι να εχεις δυο για διασταυρυωση τιμων.
Δοχειο συλλογης νερου για αλλαγη (πχ πλαστικο βαρελι για ελιες), χωρητικοτητας 50% του ενυδρειου.
Εξτρα θερμαντηρας ή κοινη αντισταση ταχυθερμανσης (για το βαρελι).
Αντλια για να σηκωνει ανετα το νερο στο ενυδρειο.
Αερανλτια στο ντουλαπι για ωρα αναγκης
Αλφαδολαστιχο διαφανες μιας ιντσας (παρε μετρα να εχεις για την αλλαγη, την αντλια κλπ)
2 χρονοδιακοπτες ψηφιακους.
Και βλεπουμε
+1000,αλλά πρέπει να τον πελάγωσες τον ανθρωπο!Εγώ προσπάθησα να μην τον γεμίσω με όλα αυτά!όμως γιαυτό είπα να μιλήσουν κ οι εμπειρότεροι..πιστέυω πως εξοπλισμό θα έχει μέσα στο σετάκι του!!τα βασικά δλδ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-06-13, 21:38
KeepWalking Ο χρήστης KeepWalking δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι ηταν λιγο πολλα :Ρ αλλα ενταξει ηταν χρησιμα ολα οσα ειπε!Βεβαια δεν με επεισε και πολυ για το ποσο καλυτερο ειναι να βαλω μη ζωοτοκα ψαρια αλλα κατι θα ξερει και πιθανοτατα θα τον ακουσω!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-06-13, 21:40
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Είναι αυτό που σου είπα εξαρχής,πως πρέπει να βρείς τρόπο να δίνεις τα μικρά γτ γεννάνε ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-06-13, 21:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000,αλλά πρέπει να τον πελάγωσες τον ανθρωπο!Εγώ προσπάθησα να μην τον γεμίσω με όλα αυτά!όμως γιαυτό είπα να μιλήσουν κ οι εμπειρότεροι..πιστέυω πως εξοπλισμό θα έχει μέσα στο σετάκι του!!τα βασικά δλδ!!!
Τα βασικα εγραψα και μαλιστα λειπουν κι αλλα (πχ τεστ)
Γι'αυτο στο τελος λεω "και βλεπουμε"

Οπως και να το κανουμε σε ενα ενυδρειο με ψαρια (που θελουμε να παραμεινουν ζωντανα ), πρεπει να μπορουμε να ελεγχουμε και να εχουμε τη δυνατοτητα ρυθμισης σε:
θερμοκρασια (αναλογα τα ψαρια μας)
σκληροτητα (αναλογα τα ψαρια μας)
οξυτητα (αναλογα τα ψαρια μας)
να παρεχουμε καθαρο νερο απο ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 PO4, χλωριο, βαρεα μεταλλα, διαφορα τοξικα κλπ
να παρεχουμε με το νερο επαρκη μεταλλικα αλατα (αναλογα τα ψαρια μας, αλλιως να μπορουμε και να τα αφαιρουμε απο αυτο) και ιχνοστοιχεια.
Καλη τροφη (αναλογα τα ψαρια μας)
να εχουμε τη δυνατοτητα θεραπειας σε καποιο αρρωστο ψαρι
να εχουμε τη δυνατοτητα επιλυσεως προβληματων συγκατοικησης
να εχουμε ελεγχο των γεννησεων
και πανω απο αλλα σταθεροτητα συνθηκων
(μεσα σε αυτα εμπεριεχονται και πολλα αλλα συσχετιζομενα θεματα ως προεκτασεις των παραπανω - οποιος εχει ορεξη να μαθει ρωταει)

Γιαυτα λοιπον εγραψα τα παραπανω απαιτουμενα.
Γινεται αλλιως?
Τι επρεπε να παραλειψω χωρις να εχω μεγαλες πιθανοτητες να αποτυχω σε κατι απο τα παραπανω?
(ΟΚ υπαρχει και η -μικροτερη εστω- πιθανοτητα να αποτυχω προσεχωντας ολα τα παραπανω πχ απο ατυχια, ενω μπορει να υπαρχει και η -μικροτερη εστω- πιθανοτητα να πετυχει καποιος χωρις να προσεχει τιποτα απο τα παραπανω πχ απο τυχη )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-06-13, 21:58
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Δν γίνεται αλλιώς είναι γεγονός...Απλά για μας που εχουμε καποια χρόνια στο χώρο μας φαίνεται τυφλοσούρτης και λεμε λεμε λεμε παρε κ αυτο κ κεινο κ το άλλο που χρειάζεται και πρεπει να υπάρχει,και σε έναν καινούριο φαίνεται βουνό και του βγαίνει ένα κόστος τριπλάσιο από αυτο που μπορεί να είχε υπολογίσει αρχικώς.Τώρα για το φίλο συγκεκριμένα θα του πρότινα να αφήσει το υπόστρωμα,κ συγκεκριμένα το seachem,και να δώσει τα λεφτά καπου αλλού όπως πχ τεστ για να ξερει τι του γίνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-06-13, 22:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το βασικο που ξεχασαμε και ρωταει ο φιλος μας ειναι με τι ξεκιναει.
Πρωτα το στρωσιμο, να εξασφαλιστουν τα παραπανω, και μετα εισαγωγη ψαριων.
Ετσι βλεπω εγω το σωστο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-06-13, 22:05
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
,μπόλι από καποιον για να μην παιδε΄θεσαι με φαγητά και αμμωνίες,βάζεις και νερό βρύσης με αντιχλώριο,το αφήνεις 2-3 μέρες να τρέξει,και μετά βάζεις χαρέμι guppies!
Το έχω ήδη αναφέρει...!!!Απλά ξέχασα να αναφέρω πως πρέπει να κάνει μετρήσεις πριν τα βουτίξει μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-06-13, 22:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Δν γίνεται αλλιώς είναι γεγονός...Απλά για μας που εχουμε καποια χρόνια στο χώρο μας φαίνεται τυφλοσούρτης και λεμε λεμε λεμε παρε κ αυτο κ κεινο κ το άλλο που χρειάζεται και πρεπει να υπάρχει,και σε έναν καινούριο φαίνεται βουνό και του βγαίνει ένα κόστος τριπλάσιο από αυτο που μπορεί να είχε υπολογίσει αρχικώς.
Ειμαι της στασης "θελω να ξερω οσα περισσοτερα γινεται για το τι με περιμενει οταν επιχειρω κατι", και βαση αυτης απαντησα.
Ο καθενας επιλεγει οτι θελει. Νο προμπλεμ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-06-13, 22:14
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι της στασης "θελω να ξερω οσα περισσοτερα γινεται για το τι με περιμενει οταν επιχειρω κατι", και βαση αυτης απαντησα.
Ο καθενας επιλεγει οτι θελει. Νο προμπλεμ.
Και εγώ το ίδιο είμαι αλλά ένας αρχάριος που δν ξέρει μένει με το στόμα ανοιχτό!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-06-13, 22:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ το ίδιο είμαι αλλά ένας αρχάριος που δν ξέρει μένει με το στόμα ανοιχτό!
Για λιγο

Κι εγω ετσι εμεινα αλλα εκλεισε μολις διαβασα λιγο παραπανω.
Σκεφτομαι οτι θα ηταν καλο να γνωριζα απο αρχης κατι περισσοτερο ή εστω να ημουν προετοιμασμενος (τουλαχιστον απο εξοπλισμο) κι ας μη ξερω την εννοια καθε ενος.
Ευτυχως δεν με χτυπησε το κοινο συνδρομο "ελα μωρε εγω μπορω να τα καταφερω ολα μονος μου" ή το "δεν θα μου τυχει εμενα ποτε αυτο".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-06-13, 22:19
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για λιγο

Κι εγω ετσι εμεινα αλλα εκλεισε μολις διαβασα λιγο παραπανω.
Σκεφτομαι οτι θα ηταν καλο να γνωριζα απο αρχης κατι περισσοτερο.
Ετσι πρέπει!Περιμένουμε από τον φίλο μας να μας πε'ι τι αποφάσισε να κάνει τελικα!Και ότι χρειαστεί εδώ είμαστε όλοι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ catamaran Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-12-12 10:45
στησιμο ενυδρειου giannis vih Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 15 29-06-12 22:19
στησιμο ενυδρειου μελινακι Αρχάριοι γλυκού νερού 3 21-09-07 12:39
ΝΕΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ enzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 27-10-04 13:32
Νεο στησιμο ενυδρειου Odoiporos Γλυκό νερό - Γενικά 2 03-02-03 14:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09545 seconds with 13 queries