Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-05-16, 14:25   #1
Απορίες αρχάριου
dragonace
Junior Member
Εγγραφή: 07-05-2016
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 9

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dragonace Ο χρήστης dragonace δεν είναι συνδεδεμένος 10-05-16, 14:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,
θα χαιρόμουν πολύ αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές.

δυστυχώς λόγω 2 παιδιών δεν υπάρχει πολυτέλεια χρόνου για αναλυτική μελέτη οπότε θα παρακαλούσα για την επιείκειά σας.

Το ενυδρείο είναι μικρό, 30 λίτρα κ έτσι θα παραμείνει μέχρι τα "ζιζάνια" μεγαλώσουν κ μπορεί να μπει ένα μεγαλύτερο με ασφάλεια πιο χαμηλά από εκεί που έχω τώρα το μικρό!

Το ενυδρείο το έχω 1 μήνα τώρα.
Μέσα έχει ένα κομμάτι ξύλου το οποίο έχει κάνει το νερό καφέ από τις τανίνες κ 1 φυτό παχύφυλλο χαμηλό κ έτοιμο να ανθίσει ένα μικρό άνθος σα κρινάκι.

Από ψάρια 1 μόλυ δαλματίας, 1 χάτσερ, 1 ετοιμόγεννη γκάπυ.

Ακολουθούν οι απορίες μου:
1. Το ξύλο έχει βγάλει επάνω κάτι σαν μούχλα, στην αρχή φαινόταν άσπρο κ τώρα αρχίζει να πρασινίζει. Απ' όσο γκούγκλαρα υποθέτω ότι είναι μύκητας. Αλλού διάβασα να το αφήσω να κάνει το κύκλο του κ αλλού να ξεπλύνω με καυτό νερό. Τί προτείνετε;

2. Είχα 2 θηλυκά γκάπυ κ 1 αρσενικό. Μετά από μέρες οι 2 εγκυμονούσες θηλυκές τον κατασπάραξαν (δε ξέρω το λόγο). Η μία θηλυκιά φώλιαζε για κανα 2ημερο κ μετά ψόφησε κ αυτή. Τώρα έμεινε 1. Μαζί της έχω 1 χάτσερ κ 1 μόλυ δαλματίας όπως είπα κ δείχνουν αρμονική συμβίωση. Τί άλλο προτείνετε να βάλω; προφανώς λόγω 30 λίτρων να αποφύγω κοπαδόψαρα; Σκέπτομαι για 1 πολύ μικρό ψαράκι αγγελόψαρο κ κάποιο σαλιγκάρι για την άλγη. Να προσθέσω άλλο ένα φυτό;

3. Τα ψάρια γενικά τα βλέπω πολύ ενεργητικά. Το ενυδρείο έχει δυνατή ροή, μήπως αυτό τα στρεσάρει; Διάβασα όμως ότι βοηθά προς αποφυγή ασθενειών κλπ η καλή ροή.

4. Τώρα στο μήνα πρέπει να κάνω αλλαγή νερού 1/3 όπως μου είπαν από το πετσοπ. Σκέπτομαι όμως την εγκυμονούσα, μήπως την στρεσάσει; Επίσης έχω νερό φιλτραρισμένο (πόσιμο) στο σπίτι μου μήπως να το προτιμήσω όταν έρθει η ώρα από αυτό του υδραγωγείου με τα αντιχλώρια κλπ;

Σας ευχαριστώ

[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonace : 10-05-16 στις 14:46. Αιτία: φοτο
Εμφανίσεις: 3499
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-16, 14:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου καλώς ήρθες
Κατά αρχή να σου πως όπως και όλοι μας , έτσι και εσύ έχεις κάνει το ίδιο λάθος που κάνουμε όταν ξεκινάμε το χόμπι αυτό. Το λάθος είναι πως ακούς και κάνεις ότι σου λένε τα πετσοπ. Ξέρω πως ακούγομαι πολύ κακός με αυτό που λέω , αλλά δυστυχώς έτσι είναι.
Τα ψαράκια που έχεις τώρα μέσα ζουν από καθαρή τύχη , γιατί σε 30 λίτρα δεν χωράει ψάρι, ίσως ένας μονομάχος μόνο, το ενυδρείο σίγουρα ήταν άστρωτο όταν μπήκαν τα ψάρια για 1η φορά , και τελευταίο και χειρότερο είναι που σου είπαν να κάνεις αλλαγή νερού μετά από 1 μήνα. Στις καλύτερες των περιπτώσεων , με τα ψάρια που έχεις μέσα , θα έπρεπε να κάνεις αλλαγές τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα από 30% και πάνω, που ίσως και πάλι να μην έφτανε.
Και εγώ αλλά και όλα τα παιδιά έχουμε τη καλή διάθεση να σε βοηθήσουμε, αλλά πιστεύω πως με τόσο μικρό ενυδρείο και τόσα ψάρια , στο τέλος θα το χάσουμε το παιχνίδι , και φυσικά θα χάσουμε και τα ψάρια.
Για αυτό μη σκέφτεσαι να βάλεις τίποτα άλλο μέσα στο ενυδρείο. Πρέπει να το καταλάβεις πως δεν θα ζήσει τίποτα. Αν θες να το κρατήσεις , θα πρέπει να δώσεις όλα τα ψάρια και να βάλεις έναν μονομάχο, τίποτα άλλο, άντε και κανά σαλιγκάρι. Μπορείς βέβαια να βάλεις αληθινά φυτά, πολλά.
Ξέρω πως ακούγομαι κακός, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια, οποιαδήποτε προσπάθεια να κρατήσεις το ενυδρείο έτσι όπως είναι είναι σχεδόν αδύνατη, εκτός και αν είσαι όλη την ημέρα πάνω από το ενυδρείο, να γίνεις δέσμιός του δηλαδή. Το ενυδρεία το βάζουμε για να χαλαρώνουμε, και όχι να αποκτήσουμε και άλλο ένα άγχος.
Όλα αυτά στα λέω από φιλική διάθεση , και είναι κρίμα να κουραστείς και στο τέλος να τα βροντήξεις .
Φιλικά Τάκης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-16, 15:36
dragonace Ο χρήστης dragonace δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2016
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Τάκη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
σίγουρα δε γίνεσαι κακός κ σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Το γνώριζα εξ αρχής ότι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό αλλά δυστυχώς οι συνθήκες προς το παρών δεν επιτρέπουν κάτι άλλο, μάλιστα ξεκίνησα για 1 μονομάχο που δε πρόλαβα να σώσω στη γυάλα. Μετά αποφάσισα να βάλω πολύ μικρά ψαράκια μέγιστο 5-6 στο πλήθος ακολουθώντας ένα πολύ γενικό κανόνα λίτρα/ μήκος που διάβασα κάπου στο νετ.
Στο πετσόπ μου είπαν να το αφήσω 1 μήνα για να στρώσει το νερό, να κάνει κύκλο. Τα ψάρια τα έβαλα μέσα μετά από 10 μέρες.
Σχετικά με το μύκητα (αν είναι) τί προτείνεις; να τον αφήσω ή να τον ξεπλύνω; Με το νερό φίλτρου;
Τώρα όπως έχει η κατάσταση λέω να το παλέψω όσο μπορώ..πριν 20 χρόνια είχα πάλι ενυδρείο κ να φανταστείς ότι έβαζα μέσα ότι ψάρι έβρισκα, άγρια με ήμερα πχ γινόταν πόλεμος)τότε δεν υπήρχε ενημέρωση ούτε από ίντερνετ ούτε προφανώς από το πετσόπ, οπότε στη παρούσα ξεκίνησα μόνο με ήμερα που ταιριάζουν κ αν ακούγεται αστείο για μένα ακόμα κ αυτό είναι 1 βήμα εξέλιξης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-16, 16:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ο μύκητας θα φύγει μόνος του, αν σε ενοχλεί όμως τον βγάζεις, εμφανίζεται σε όλα τα νεοστημένα ενυδρεία.
Το ενυδρείο δεν στρώνει έτσι απλά ρίχνοντας μαγικά μαντζούνια μέσα, και σε 10 ημέρες δεν στρώνει, υπάρχει διαδικασία ,
όπως
με μπόλι, που αν είναι δυνατό μπορείς να βάλεις και ψάρια αμέσως , αλλιώς μπορεί να χρειαστούν από 7-10 ημέρες να στρώσει,
με τα μαντζούνια από 20-30 ημέρες αλλά θα πρέπει να βάζεις τροφή ή αμμωνία, χωρίς ψάρια
ή μόνο με τροφή ή αμμωνία από 25-35 ημέρες χωρίς ψάρια (με τα μαντζούνια θα γλυτώσεις 5-10 ημέρες δηλαδή)

Σε καταλαβαίνω πως θες να τα κρατήσεις τα ψαράκια, αλλά θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια, με το πιθανότερο να υπάρχει άσχημη κατάληξη. Για αυτό ξεκινάς αμέσως αλλαγές νερού, αλλάζεις για 2-3 ημέρες το 30% με νερό που το έχεις φέρει στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου , 0.5 βαθμούς πιο χαμηλή θερμοκρασία μπορεί να έχει, απαγορεύεται όμως πιο ζεστό. Στο φρέσκο νερό έχεις βάλει αντιχλώριο ή έχεις κάνει φυσική αποχλωρίωση με αεραντλία. Δεν βγάζουμε τα ψάρια ποτέ από το ενυδρείο, αφαιρούμε νερό, προσθέτουμε ήρεμα και σχετικά αργά φρέσκο νερό
Ταΐζεις ελάχιστα.
Αυτή τη στιγμή δεν μιλάω για άλλες παράμετρες , όπως GH & PH γιατί καταλαβαίνω πως είναι αδύνατον να εφαρμοστούν, είναι όμως απαραίτητες.
Το καλύτερο θα ήταν να έχεις υγρά τεστ να παρακολουθείς τις τιμές των ρύπων.
Παρόλα αυτά όμως , θα πρέπει να καταλάβεις και εσύ , αλλά να εξηγήσεις και στα παιδιά , ότι αυτός ο χώρος δεν είναι κατάλληλος για αυτά τα ψάρια και με αυτόν τον πληθυσμό, και πως τα ψαράκια αυτά έχουν μάθει να ζουν σε μεγαλύτερο χώρο και στο τέλος θα αρρωστήσουν. Το θεωρώ καλύτερο αυτό από το να υπάρχει στεναχώρια γιατί θα δουν ένα πρωί κάποιο ψάρι πεθαμένο. Για αυτό , τα κρατάς τώρα με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες που μπορεί να προσφέρει αυτό το μικρό ενυδρείο , για μικρό χρονικό διάστημα , και σου προτείνω να προσανατολιστείς για να βάλεις έναν μονομάχο, πιστεύω πως θα το χαρείτε με την ιδιαίτερη συμπεριφορά αυτού του είδους.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-16, 16:12
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Φίλε μου καλησπέρα.
Τα πράγματα είναι όπως ακριβώς στα είπε και ο Τάκης.
Οι περισσότεροι αν όχι "όλοι" κάπως έτσι ξεκινήσανε (και την πατήσανε αρχικά..) πριν αλλάξουν τρόπο σκέψης και καταλάβουν τι χρειάζεται πραγματικά για τα ψαράκια που φιλοξενούμε.

Το ενυδρείο σου (αν μπορέσεις να χαμηλώσεις την ένταση της ροής, γιατί είπες ότι είναι πολύ δυνατό) θα μπορούσε άνετα να γίνει ένα πανέμορφο ενυδρείο για να φιλοξενήσει ένα μονομάχο και αρκετά φυτά και σαλιγκάρια (ίσως και κάποιες γαρίδες αργότερα).

Το άσπρο χνούδι που βλέπεις επάνω στο ξύλο το είχα και εγώ στο πρώτο δικό μου και δεν είναι κάτι ανησυχητικό.
Θα μπορούσες και τώρα ακόμη να βάλεις μερικά σαλιγκάρια Ramshorn και θα στο κάνουν να λάμπει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-16, 19:28
dragonace Ο χρήστης dragonace δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2016
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας,
θα σας κρατήσω ενήμερους!

υγ. ήδη μπήκε ένα μηλοχοχλιδάκι κ ένα λουλουδάκι!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-16, 22:09
dragonace Ο χρήστης dragonace δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2016
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,
Ένα μήνα κ ακολούθησα τη συμβουλή σας κ αλλάζω νερό τουλάχιστον 30% κάθε εβδομάδα, το ενυδρείο πλέον έχει μεσα 1χατσετ, 1νεον, 1μολυ δαλματιας, 1 κοκκινη ζεβρουλα & 1μηλοσαλιγκαρακι ενώ σημερα πρόσθεσα κ 1γατοψαρο. 1 μήνα τωρα φαίνεται ότι ζουν πολυ καλά, μου κάνει εντύπωση ότι το κάθε ένα έχει βρει το ζωτικό του χώρο ενώ το μολυ φαίνεται να ειναι το κυρίαρχο μάλιστα όταν πήγα να του βάλω μεσα ένα άλλο μολυ (δώρο) μεταξύ τους ψιλοκοντραριστικανε κ το γύρισα πίσω. Οι τανινες παραμένουν τη "μούχλα" όμως στο ξύλο τη καθάρισα με καυτό νερό. Κάποια στιγμή έπιασε αλγη στα τζάμια αλλα τη καθάρισα με ειδική βούρτσα. Σημερα έβαλα κ ένα νέο φυτό υποτίθεται για γκαζόν αλλα έχω βιολογικό τσαιλακι κ δε το βλέπω να ευδοκιμεί γιατί δε νομίζω ότι θα πιάσουν οι ρίζες, δυστυχώς τη πάτησα γιατί νόμιζα ότι θα έχει μεγαλύτερες αλλα προφανώς δεν ενημερώθηκα...φανταζομαι ότι φαίνεται αλλοκοτο όλο αυτό με 1 ψάρι του είδους ενώ είναι κοπαδοψαρα..στο πετσοπ μου είπαν να μην ανησυχώ κ ότι κάθε ενυδρείο ειναι ένας ξεχωριστός μικροκοσμος..πάντως μέχρι στιγμής δείχνει να πηγαίνει καλά αν προσαρμοστεί κ το γατόψαρο τότε ίσως αξίζει να το παλέψω κ να κρατήσω αυτή την ισορροπία.
Ευχαριστω
-------------------------
Σε κάθε αλλαγή νερού χρειάζεται ακομα να ρίχνω μεσα σταγόνες βακτηρια κ άλατα;
Επίσης βλέπω ότι λόγω καιρού η θερμοκρασία ανεβαίνει κάποιες μέρες αρκετά, μπορω να κάνω κάτι γιαυτο;
Έχω τροφή φυλλαράκια χρυσοψαρου κ μονομάχου, κάνει για τα ψαράκια που έχω;
Σας ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonace : 16-06-16 στις 22:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-16, 22:43
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Προεπιλογή

Γατόψαρο;

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________


~Ντεν έχω κιχλίντες καρντιά μου~
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-16, 00:06
dragonace Ο χρήστης dragonace δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2016
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

corydoras


Εστάλη από το Windows Phone μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-06-16, 00:21
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

μην συνεχιζεις να βαζεις ψαρακια προσπαθησε να διαβασεις λιγο στα υπομνηματα των αρχαριων να δεις καποια βασικα πραγματα, εδω χειροτερευει το πραγμα αντι να φτιαχνει..
Μην βαλεις αλλα ζωντανα.. επησις, δεν ζουν ολα τα ψαρια σε ιδιες παραμετρους νερου.. εσυ αυτην την στιγμη εχεις συνδιασει ψαρια μαλακου νερου, με ψαρια σκληρου νερου, ζωοτοκα , μαζι με νεον και ¨γατοψαρο"? edit* cory-μαλακου νερου //νεον -μαλακου//γκαπυ-σκληρου//μολυ-σκληρου
Ας το παρουμε απο την αρχη!Ολοι πανω κατω ετσι ξεκινησανε, ομως τωρα εχεις την ευκερια να φτιαξεις κατι σωστο και να το εχεις για χρονια χωρις απωλειες και στενοχωριες.. στο χερι σου ειναι.
σου προτεινω αρχικα να τα πας οολα πισω, να κανεις μια γεναια αλαγη νερου με νερο ιδιας θερμοκρασιας , και να βαλεις μεσα εναν μονομαχο με λιγα ramshorn.. κατεβασε και οσο μπορεις την ροη του φιλτρου.
(φανταζομαι πως ενα μηνα τωρα θα εχει στρωσει το φιλτρο..)

Το ενυδρειο αυτο μπορει να μετατραπει απο μια ψαροσουπιτσα που αργα η γρηγορα θα καταντησει σε ενα υγρο νεκροταφειο, σε ενα ομορφο καθαρο μονομαχοενυδρειο φουλ φυτεμενο, με σαλιγκαρακια , και ισως και καμια γαριδα αργοτερα,, στο οποιο ο ψαρης θα την βγαλει απο 2 χρονια ++ ευτιχισμενος!

Σου προτεινω να το παρεις απο την αρχη το πραγμα πριν απογοητευτεις και εσυ και τα παιδακια σου.. φιλικα παντα.

Λοιπον.. 2-3 πραγματακια.
για να βαλεις φυτα μεσα εκτος απο φωτισμο, πρεπει να προμηθευτεις και εναν χρονοδιακοπτη εαν δεν εχεις που θα σου αναβει τον φωτισμο 7-8 ωρες την ημερα (κατα προτημηση προι) στανταρ ωρες.. τωρα, ευοσον εχεις χρονοδιακοπτη, σου προτεινω να βαλεις μεσα hygrophilia polysperma το οποιο ειναι ενα φυτο γρηγορης αναπτηξης, μπορεις να το μεταφυτευεις και να φουλαρεις το ενυδρειακι σε μικρο χρονικο διαστημα μονο και μονο με αυτο.. φυσικα υπαρχουν πολλα φυτα τα οποια θα την παλεψουν αλλα σου προτεινω να αρχησεις με αυτο..
Εαν εχεις ορεξη, και θελεις να φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειακι , ακου εδω τους συμφορουμητες, και θα καταφερεις σε πολυ μικρο διαστημα να εχεις ενα υγιες ενυδρειακι που θα το χαρεις πολυ περισσοτερο..αυτα για αρχη
φιλικα παντα

υγ . σταματα να προσθετεις οποιοδηποτε ζουμι, παρα μονο αντιχλωριο. αλαγες νερου μια φορα την εβδομαδα
ειναι καλο-απαραιτητο να προμηθευτεις υγρα τεστ για αμωνια νιτρωδη και νητρικα για να σιγουρευτεις πως εχει στρωσει το φιλτρο,
η να πας σε καποιον νερο να στο μετρησει (ισως και σε κανενα πετ σοπ) να βαλεις καποιες μετρησεις εδω για να δουμε τι γινετε
υγ 2 , εχεις πολλα να μαθεις ακομα πισω απο το ενυδρειο κρυβεται ενας πολυ μεγαλος κοσμος για να εξερευνησεις, ξεκινα να διαβαζεις τα υπομνηματα των αρχαριων και σιγα σιγα θα ξετυλιγετε το κουβαρι και θα καταλαβαινεις τι γινετε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-06-16, 01:33
dragonace Ο χρήστης dragonace δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2016
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Αποστολη είσαι πολυ κατατοπιστικός κ το εκτιμώ

Ευχαριστω πολύ


Εστάλη από το Windows Phone μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-06-16, 01:41
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ελπιζω να μην παρεξηγιθεις ,Αλλα αληθεια εχεις πολλα λαθακια διαβασε οσο μπορεις για να τα διωρθωσεις
Για να καταλαβεις τι ενοω, ειναι σαν να σου λεει καποιος οτι προσπαθει να ξεκινησει το αμαξι απο ακινισια με 4η! προφανως και δεν γινεται!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-06-16, 12:31
dragonace Ο χρήστης dragonace δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2016
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Χαχαχα προς θεου


Εστάλη από το Windows Phone μου
-------------------------
Γιατί να παρεξηγηθώ μα γιαυτο ποσταρα εξ αρχής! Καταλαβαίνω ότι έχει γίνει σούπα η δουλεια αλλα τι να τα κάνω τωρα αφού τα έχω βάλει; προσπαθώ όσο μπορω να τα περισώσω, και το γατόψαρο που έβαλα σα τελευταία προσθήκη το έκανα με τη λογική μήπως καθαρίζει λίγο το βυθό κ γίνει ένα πιο βιώσιμο περιβάλλον..


Εστάλη από το Windows Phone μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dragonace : 17-06-16 στις 12:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-06-16, 13:03
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Φιλε μου οπως σου ειπε ο Αποστολης , δεν κανουν τα ψαρια που εβαλες για αυτα τα λιτρα.
Καποια δεν ταιριαζουν και σε συνθηκες νερου..
Για να βαλω αυτα τα ειδη που εχεις ,θελω 3 100λιτρα ενυδρεια.
Δυστυχως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
Τα ψαρια θα τα χασεις αργα η γρηγορα.
Για μενα γυρισε τα πισω , σε αυτα τα λιτρα μπορεις να εχεις εναν μονομαχο η γαριδες.
Επισης θελει διαβασμα το χομπι ,δεν γινεται αλλιως.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-06-16, 17:55
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

εχεις 3 επιλογες
1η τα πας πισω στο πετ σοπ (ισως ευλογισον..)
2η τα κρατας (ευλογισον σιγουρα)(αργα η γρηγορα)
3η τα δινεις σε εναν σοβαρο χομπιστα,( που εχεις βεβαιωθει πως δεν τα θελει για να τα ταισει σε θηρευτες..)
4η υπαρχει και αλλη μια λυση.. διαλεγεις καποια απο αυτα που εχεις ειδη, και πας σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο..

υγ. ενα 100λ ειναι πολυ καλο για αρχη!(μεταχειρισμενο θα επαιρνα εγω) και αν οχι 100 λτ και με το 60αρι την βγαζεις!
απο εκει και κατω ειναι μονομαχιερες.. φαντασου πολοι κανουν τα 60λιτρα μονομαχιερες

εαν δεν εχεις δεθει με τα ψαρια , δωστα και καντο μονομαχιερα , θα δεις εν καιρο οτι ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λιτρα!

τωρα αυτη ειναι η γνωμη μου, περιμενε και καποιον πιο εμπιρο να σου απαντησει μιας που και εγω αρχαριος ειμαι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-06-16, 16:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα στα πω λιγο "χυμα" για να καταλαβεις και να καταλαβει και οποιος αλλος βρεθει στη θεση σου στο μελλον.οποτε μη με παρεξηγησεις.

λες πως εισαι αρχαριος και στηνεις ενα ενυδρειο.
το προβλημα ειναι πως ζητας βοηθεια,αλλα τις συμβουλες που σου δινονται δεν τις ακους και κανεις το δικο σου.το ενυδρειο σου ειναι μικρο,δεν εχει στρωθει σωστα,μετρησεις δεν κανεις,αλλα συνεχιζεις να προσθετεις ψαρια με το σκεπτικο πως θα "βοηθησουν" την κατασταση.

ειναι συνηθισμενο λαθος που κανει καποιος αρχαριος(κιεγω το εχω κανει),αλλα το μονο που κανεις ειναι να χειροτερευεις μια ασχημη κατασταση.
δεν θα σε βοηθησουν τα ψαρια γιατι κιαυτα δεν εχουν κανεναν να τα βοηθησει αφου εσυ κανεις λαθη.

παμε παλι απτην αρχη.τα ψαρια που εχεις δεν ταιριαζουν μεταξυ τους,ολα ειναι σε λαθος αριθμους,το ενυδρειο ειναι ακαταλληλο για τον αριθμο τους και τον τροπο ζωης τους και το νερο που εχεις δεν ειναι αυτο που θελουν ολα τα ειδη που εχεις.
επισης μαλον το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και μετρησεις δεν κανεις.
σορυ που θα στο πω,αλλα αυτο δεν ειναι ενυδρειο.
ετσι μπορεις να γεμισεις ενα κουβα με νερο,να ριξεις δεκα ψαρια και να το λες ενυδρειο.

καλως η κακως εχεις ενα τριανταλιτρο.δεν εχεις πολλες επιλογες.σε ψαρια.η θα βαλεις ενα μονομαχο η μερικες γαριδες (και οχι μαζι ψαρι και γαριδες σε 30 λιτρα) η κανενα σαλιγκαρι.το απλσνειλ που εβαλες μεγαλωνει πολυ και το μετραμε σαν ψαρι στο ενυδρειο.καθε φορα που πας στο πετσοπ ζημια κανεις

δωσε τα ψαρια που εχεις,διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους,στρωσε το φιλτρο και το ενυδρειο σου σωστα,και τοτε στηστο και βαλε το ψαρι η τις γαριδες.
αν εχεις και παιδια,τοτε θα τους δωσεις την ευκαιρια να μαθουν κατι και να ασχοληθουν με ενα πολυ χρησιμο και ομορφο χομπι.
αν συνεχισεις ετσι δεν κανεις καλο ουτε σ'εκεινα,ουτε στα ψαρια,ουτε σε σενα

οτι απορια εχεις ρωτα εδω και μην κανεις βιαστικες κινησεις.
δεν υπαρχει το "δεν εχω χρονο για διαβασμα".
αν δε μπορεις να βρεις χρονο μην ασχολεισαι.
κανεις κακο στα ψαρια και κακο και στα παιδια σου που θα μαθουν στραβα και δεν θα εκτιμουνε τη ζωη που θα αναλαμβανουν να διατηρησουν.

σορυ για το υφος,αλλα ετσι ειναι τα πραγματα ειτε μας αρεσει ειτε οχι.
οτι βοηθεια χρειαζεσαι η οτι απορια εχεις,ρωτα εδω μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-06-16, 09:30
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Επειδη ειχαμε καποια αυστηρα σχολια θα ηθελα να υπενθυμισω στον φιλο μας dragonace οτι το μονο κερδος για τα μελη του φορουμ, ειναι η χαρα του να σε βοηθησουμε να φτιαξεις ενα ωραιο και σωστο ενυδρειο.

Ολοι καναμε λαθη στην αρχη, εγω ειδικα χειροτερα απο εσενα. Δεν θα ηθελα να παρεξηγησεις οσα -σωστα- σου ειπε ο kgf12345 πιο πανω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-06-16, 09:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonace Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να παρεξηγηθώ μα γιαυτο ποσταρα εξ αρχής! Καταλαβαίνω ότι έχει γίνει σούπα η δουλεια αλλα τι να τα κάνω τωρα αφού τα έχω βάλει; Να τα επιστρέψεις προσπαθώ όσο μπορω να τα περισώσω, και το γατόψαρο που έβαλα σα τελευταία προσθήκη το έκανα με τη λογική μήπως καθαρίζει λίγο το βυθό κ γίνει ένα πιο βιώσιμο περιβάλλον..Που το διάβασες αυτό?
Καλημέρα
Είμαι της άποψης πως όταν αναγνωρίζουμε ένα λάθος, δεν το διορθώνουμε κάνοντας άλλο ένα

Συμφωνώ, πως το ιντερνετ μας παρέχει κάθε χρήσιμη πληροφορία, επειδή όμως υπάρχουν και αρθρα - site, σαβούρες, είναι καλό να φιλτράρουμε αυτά που διαβάζουμε

Restart και ξανά από την αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-06-16, 15:22
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

dragonace σου ευχομαι να αναγνωρισεις γρηγορα τα λαθη σου, να δωσεις τα ψαρια που εχεις τωρα καπου που να μπορουν να ζουν ευτιχισμενα, και με την βοηθεια του φορουμ να στρωσεις απο την αρχη το ενυδρειο σου, να το φυτεψεις, και να βαλεις εναν ωραιο μονομαχο να τον χαρεις για χρονια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-06-16, 19:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το εχω πει ηδη,αλλα το ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω.
@dragonace φυσικα και δεν θελω να σε παρω απτα μουτρα.
η διαθεση και το υφος ειναι για βοηθεια και μονο
αλλιως δεν θα ελεγα καν τη γνωμη μου.τα ιδια λαθη εχουμε κανει ολοι.
προσπαθω να σε κρατησω στο χομπι γλυτωνοντας σου ασκοπα εξοδα και ταλαιπωρια για σενα και τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-09-16, 17:20
dragonace Ο χρήστης dragonace δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2016
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπερα τα σχολια ειναι καλοπροαίρετα αλλιως δε θα εμπαινα καθολου στο κοπο να ποσταρω κ να ζητησω συμβουλες..το ενυδρειο όντως παει απο το κακο στο χειροτερο οπως το ειπατε. Εχει μεινει ενα χατσετ κ σκοπος μου πλεον ειναι η επανεκκίνηση με ενα μονομαχο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-09-16, 17:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δωστο πριν σε χαιρετησει κι αυτο..

Παρε υγρα τεστ να δουμε τι γινεται με το νερο και σιγα σιγα..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-09-16, 20:50
dragonace Ο χρήστης dragonace δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2016
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστώ

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-09-16, 08:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonace Εμφάνιση μηνυμάτων
..το ενυδρειο όντως παει απο το κακο στο χειροτερο οπως το ειπατε. Εχει μεινει ενα χατσετ κ σκοπος μου πλεον ειναι η επανεκκίνηση με ενα μονομαχο
Δυστυχώς η επιβεβαίωση όσων ειπώθηκαν δεν έσωσαν τα άμοιρα ψαράκια
Πριν την επανεκκίνηση συζήτησε σε παρακαλώ εδώ
τα βήματα που πρέπει να γίνουν
για να τα κάνεις σωστά αυτή τη φορά
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-09-16, 13:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonace Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο όντως παει απο το κακο στο χειροτερο οπως το ειπατε.
Είναι από τις στιγμές που ευχόμαστε να πέσουμε έξω (αλλά δυστυχώς συμβαίνει το ανάποδο)

Το 30λιτρο μπορεί να φιλοξενήσει έναν όμορφο μονομάχο, αρκεί να ξεκινήσει σωστά και να συντηρηθεί το ίδιο σωστά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρχάριος με απορίες kostas1980 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 02-02-16 21:26
Απορίες αρχάριου markosv Αρχάριοι γλυκού νερού 10 20-11-12 23:33
Αρχάριος γεμάτος απορίες atthess Αρχάριοι γλυκού νερού 76 26-09-12 16:51
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09246 seconds with 15 queries