Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-01-15, 02:23  
Αρχάριος πρώτο ενυδρείο 60 λίτρα-παρουσίαση –απορίες!
 
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua
Support Team
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος 18-01-15, 02:23
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ! Αποφασίσαμε με την γυναίκα μου μετά από πολλές συζητήσεις αλλά και αρκετού διαβάσματος να αγοράσουμε σαν αρχάριοι ένα ενυδρείο 60 λίτρων περίπου..Το ενυδρείο μας είναι στημένο περίπου 1,5 μήνα τώρα με αληθινά φυτά, ψάρια ζωοτόκα και όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής..Δεν θα σας κρύψω πως στην αρχή υπήρξε μια απογοήτευση όταν συνειδητοποίησα πώς η ΅ολη ενασχόληση δεν έχει να κάνει απλώς με την αγορά του ενυδρείου-ψάρια-φυτά αλλά και πολλών άλλων παρελκομένων (όπως π.χ. υγρά τεστ) τα οποία ανεβάζουν κατά πολύ το κόστος του όλου εγχειρήματος. Απο την άλλη όμως είναι απαραίτητα για την διατήρηση ενός υγιούς οικοσυστήματος..

Παρακάτω σας παρουσιάζω όλο το σύστημα που αποτελείται από:
Ενυδρείο Hailea 60 lt (στα διάφορα pet shop το αναφέρουν για 70 λίτρα αφού δίνουν διαστάσεις συσκευασίας όπως διαπίστωσα, πράγμα απαράδεκτο νομίζω..)

Διαστάσεις: 48 Χ 32 Χ 35 cm
Όγκος: 50 λίτρα καθαρά περίπου..
Φυτά: valisneria spiralis,egeria densa, κερατόφυλλο, echinodurus , alternatera roseifolia, hygrophila defformis,limnophila sesiliflora.(προσεχώς περιμένω hygrophila polysperma και anubia nana από e-bay, το polysperma δεν το έβρισκα σε κανένα pet shop)
Ψάρια / ¶λλα είδη: γκάπυ,2 αρσενικά και 4 θυληκά για αρχή
Υπόστρωμα: seachem flοurite (7 kg) χωρίς περαιτέρω προσθήκη άλλου χαλικιού από πάνω και μία πέτρα διακοσμητική.
Φωτισμός: λάμπα pl 24watt διπλή ράβδος μπλε-λευκό με ανακλαστήρα
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες από 16:00 έως 24:00 με χρονοδιακόπτη
Φιλτράρισμα: HaileaHL- BT400 380 LT/H
Θερμοστάτης: 100 watt jagger
Λίπανση: seachem flourish εβδομαδιαία 1 ml
Στρώσιμο: με βακτήρια seachem prime stability και τροφή που έριχνα μέρα παρά μέρα.

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH):--
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7 -με προσθήκη μαγειρικής σόδας
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Αλλαγές νερού:Περίπου 1 φορά την εβδομάδα με 10 μέρες 30%, έχω κάνει 2 μέχρι στιγμής.
Θερμοκρασία: 25-26 βαθμούς
Μετρήσεις: με τα υγρά τεστ της sera

¶λλες πληροφορίες: γίνεται ανάλογη προσθήκη αλατιού της seachem για ζωοτόκα σύμφωνα με υπόδειξη του παιδιού που εργάζεται στο pet shop Αθήνας από το οποίο αγόρασα όλα τα παρελκόμενα.Το παλικάρι μου εξήγησε πάρα πολλά πράγματα αν και τηλεφωνικά(στην επαρχία δύσκολα βρίσκεις ιδιοκτήτη pet shop που να γνωρίζει από ενυδρεία και συνθήκες διαβίωσης ψαριών) και με βοήθησε με το στρώσιμο του ενυδρείου, σχετικά με το φίλτρο(δεν είχα καταλάβει τι δουλειά κάνει το siporax ας πούμε ή τι είναι το υπόστρωμα κ.α.) Τα πρώτα ψάρια μπήκαν περίπου μετά από 18 μέρες, όταν οι μετρήσεις μου έδειξαν πως έστρωσε το φίλτρο και σταμάτησα να ρίχνω βακτήρια. Εδώ να επισημάνω πως αφαίρεσα τον άνθρακα που είχε μέσα και στρίμωξα 2 siporax mini της sera (2X 35 gr) στην είσοδο και πάνω πάνω ο λίγος χώρος που απέμεινε έβαλα filter wool για μηχανικό φιλτράρισμα.Η αλήθεια είναι πώς γεμίζει γρήγορα οπότε στη βδομάδα το αντικαθιστώ με καινούριο κι έτσι το νερό δείχνει πεντακάθαρο! Mε την αλλαγή νερού αλλάζω και τον υαλοβάμβακα ειδάλλως πέφτει η ροή του φίλτρου μου..Πρέπει να ανησυχώ; Το υπόστρωμα πλύθηκε αρκετά καλά πριν μπει στο ενυδρείο και πιστεύω δείχνει αρκετά όμορφο από μόνο του. ΄Εχει εμφανιστεί μια φυσιολογική πιστεύω πράσινη άλγη στα τζάμια που αφαιρείται εύκολα με τον μαγνήτη και κάτι σαν τρίχες πάνω σε μερικά φύλλα..Και φυσικά δεν λείπουν οι λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια στο υπόστρωμα και κάποια στρόγγυλα στα τζάμια.
Τώρα οι απορίες μου είναι αρκετές, θα αναφέρω τις κυριότερες:
-πρέπει να ανησυχώ που το kh μου πέφτει στο ενυδρείο στο 5(μέτρηση νερού βρύσης kh 7-ph 7,5) και με προσθήκη μαγ. Σόδας το πάω στο 7;(αυτό είναι ένας μπελάς, γιατί πρέπει διαρκώς να μετράω το kh). Το παιδί απ το pet shop μου είπε καλό είναι να το κρατάς 10-11..Eσείς τι λέτε? Αν πάω ας πούμε το kh στο 10 και με 7,5 ph σημαίνει πώς έχω περισσότερο διοξείδιο καθότι αλληλένδετα;
-βλέπω ότι τα νιτρικά σε όλες τις μετρήσεις είναι περίπου 5-10..μήπως είναι χαμηλά για τα φυτά;
-Εχω ρυθμίσει το spray bar να κάνει πολύ μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια λόγω φυτών, πρέπει να βάζω αεραντλία (sera) όταν κλείνουν τα φώτα;Την έχω αγοράσει αλλά δεν την χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, δεν παρατηρώ κάτι ασυνήθιστο στα ψάρια μέχρι στιγμής.
-Όταν καθαρίζω τα τζάμια από την άλγη πρέπει να κλείνω το φίλτρο για να μην ρουφάει τα υπολείμματα άλγης;
-Α παράγγειλα κ μια αντλία από ebay για τις αλλαγές νερού,ειδικά το γέμισμα του ενυδρείου είναι μπελάς με το λάστιχο καθώς ο κουβάς πρέπει να σηκωθεί πιο ψηλά απ το ενυδρείο.. Αρκεί 1 ώρα προετοιμασία του νερού αλλαγής, εννοείται με την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριου(prime), ή πρέπει να το αφήνω περισσότερο; Γεμίζω τον κουβά απ το ντους του μπάνιου και με θερμόμετρο προσθέτω 1 βραστήρα περίπου (δεν αφήνω το νερό να βράσει) για να φέρω τη θερμοκρασία ίδια με του ενυδρείου..Αλλάζω γύρω στα 15-18 λίτρα.
-To πιο βασικό:Ποια η μέγιστη ιχθυοφόρτιση που τελικά μπορώ να έχω αναλογικά με την βιολογία του φίλτρου μου;
-Φίλτρο-θερμοστάτης δίπλα-δίπλα στη πλάτη του ενυδρείου είναι καλά;


Τώρα να μην αρχίσω και ρωτάω για διοξείδιο με πατέντα και διάφορα θα μου πείτε πως βιάζομαι. Πάντως τα φυτά με έχουν συνεπάρει πάρα πολύ και διαβάζω συνεχώς στον λίγο χρόνο που υπάρχει!!
Αυτά για αρχή να μη σας κουράσω άλλο, εύχομαι και καλή χρονιά σε όλους με υγεία!! Θα ακολουθήσει και φωτογραφία ευχαριστώ πολύ!!
Εμφανίσεις: 21507
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 11-06-15, 09:03
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως παιζει ρολο η μπλε λαμπα που υπαρχει εδω στην αλγη? κατα τα αλλα ομορφο ειναι
Ναι η λαμπα του η μια ραβδος ειναι μπλε η αλλη λευκο λες να παιζει ριλο αυτοΣ ευχαριστω παντως
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι μπλέ η λάμπα?
εε..τότε αλλάζει..

-βασικά χωρίς πλήρη παρουσίαση, αναφορά, τρόπο συντήρησις, μετρήσεις, τεχνολογία, είδει και παρεμβάσεις δεν μπορώ να πω απο τι μπορεί η άλγη να παραμένει ή να πολλαπλασιάζετε..

-energy52 παρατήρησες αύξηση της θερμοκρασίας του νερού απο τότε που μπήκε το sun-sun? ...που να συνδέετε με αυτό? όχι λόγο εποχής..
Ναι Μανο η λαμπα του εχει και μπλε μεσα η μια ραβδος ειναι μπλε η αλλη λευκο λες να την αλλαξω;;
Αυτη η μαυρη αλγη ειναι μονο μπροστα στη marsilea κι οχι παντου στα παλια φυλλα της μονο..Με ανησυχει ομως η bba που εμφανιστηκε αλλα οπως αναφερα και στην αρχη ειναι αραιες τουφιτσες που τις αφαιρω οπου βλεπω..Κιτρικο+σοδα εχω co2 οχι με μαγια, δινει αμεση και σταθερη παροχη παντως ,ενταξει στο 10 ημερο θελει ενα τσεκ η πιεση που μπορει να ανεβει λιγακι οποτε ξαναρυθμιζω..
Οσο για το sun sun καμια διαφορα στη θερμοκρασια γιατι το λες αυτο;Τωρα εχω 26 ..Οταν αναβουν τα φωτα σταδιακα ανεβαινει στους 27 οπου ανοιγουν τα ανεμιστηρια..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου παρει καιρο για να χαθει τελειος η μαυρη αλγη.. ο οργανικος ανθρακας δεν βοηθαει και πολυ. το co2 να το εχεις με 2 μπουκαλια και καθε βδομαδα να αλλαζεις το ενα με καινουριο μιγμα εναλαξ για να εχεις πιο σταθερη ροη φυσαλιδων και να βαζεις σχεδον 1 κουτ. του γλυκου μαγια.. η αλγη ειναι δυσκολο να βρεθει ακριβως τι την προκαλη.. μια πληρξς αναφορα των συνθηκων και παραμετρων θα βοηθουσε .. μια χσρα παντος το εχεις και τα τα γκαπι σου κουκλια!
Σ ευχαριστώ Μάνο!
-------------------------
Αληθεια βρε παιδια πως γινεται να ανεβαζω μεγαλες φωτο σε ολη την οθονη οπως βλεπω σε πολλους;;
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 11-06-15 στις 09:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 11-06-15, 17:24
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

εγώ λέω να μην την αλλάξεις μιας και τα φυτά σου την συνήθισαν και τα πάνε καλά..
καθάριζε την άλγη και έτσι όπως τα λες σιγά σιγά θα χαθεί..

για της φώτο και εγώ θέλω να μάθω μιας και είμαι σκράπας με αυτά..
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 12-06-15, 08:39
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Έτσι:
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...66&postcount=3
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 11-05-16, 10:38
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή update!!

Φρεσκαρισμα παρουσιασης μετα απο καιρο και πολλες αλλαγες

Τίτλος ενυδρείου: 60 λιτρα φυτεμενο
Διαστάσεις:48 Χ 32 Χ 38 υψος
Λίτρα: περιπου 55 καθαρα
Χρόνος λειτουργίας:15 μηνες
Τύπος και διάρκεια φωτισμού: pl 24 watt 1800lm(8.5 ωρες)+ 16 watt led smd 48 pure white 1600lm (6 ωρες)
Co2 και τρόπος διάχυσης: diy (κιτρικο+σοδα) 10 ωρες με ηλεκτροβανα και διαχυση με γ.διαχυτηρα
Λίπανση:diy λιπασματα προγραμμα Ε.Ι.πολυ ηπιες δοσολογιες
Υπόστρωμα:seachem flourite
Φίλτρανση: εξ.φιλτρο sun sun w302 1000lt/h
Θερμοκρασία: 25-25,5 με stc 1000
pΗ: 7
GΗ:10
KΗ:8
NO3:15-20 πριν την αλλαγη νερου 50% εβδομαδιαια
Λίστα φυτών:bacopa australis,bacopa monieri, althernathera mini, stargrass,micranthemum micranthemoides,h.tripartita,limn.sessiliflora,fla me moss,christmas moss,fissidens fontanus
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων :
platu red-tyxedo-silver 2 χαρεμια+6 μικρα, γαριδες 5 amano, και πολλες πλεον sakura red.Σαλιγκαρια ramshorn που δεν μεγαλωνουν δυστυχως και απειρα turbeculata.

Η αναβαθμιση στον φωτισμο με led που εκανα ευτυχως παει πολυ καλα εδω και 4 μηνες χωρις προβληματα και αλγες ισως ειμαι λιγο τυχερος τι να πωχωρις να το ψαξω πολυ,απο φασμα η pl 3500Κ+6000 ta led.
Κι αφου ειχα καιρο να ασχοληθω με τη φωτογραφικη ειπα να τραβηξω μερικες ελπιζω να σας αρεσουν ειναι με διαφορα 2-3 εβδομαδων καποιες..







Αυτος ο μπομπιρας ειναι απ την πρωτη αναπαραγωγη πιστευα πως ειναι θυληκο αλλα αυτη τη βδομαδα ολο θηλυκα κυνηγαει με εχει μπερδεψει







Το περιζητητο θυληκο της παρεας!


Γενικοτερα δεν βλεπω γονο απο πλατυ να μεγαλωνει ευκολα λετε οι amano να τραγανιζουν γονο υπαρχει τετοια περιπτωση;







Εμεινε και λιγο μοντε καρλο προχωραει κατω απ το χαλικι πολυ αργα..






πριν το κλαδεμα..


και μετα..


κι οι γαριδουλες με το που κλαδεψα τη moss το πηραν γραμμη


Παρατηρησεις ευπροσδεκτες
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 11-05-16, 10:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι παρατήρηση βρε Θέμη, κούκλα είναι
Μόνο μία παρατήρηση,
στο τίτλο,
θα δει κάποιος που λες αρχάριος ,
και όταν δει το αποτέλεσμα θα του φύγει το σαγόνι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 11-05-16, 12:36
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 11-05-16, 12:49
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μπραβο Θεμη! Πολυ ομορφο!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 11-05-16, 13:41
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

πολυ ωραιο εχει γινει,και προβλεπεται να γινει καλυτερο

τετοια βλεπω και θα βγαλω πετρες ξυλα και θα φουλαρω φυτα και εγω
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 11-05-16, 14:02
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Μπραβο Θεμη!!! κουκλι ειναι να το χαιρεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 11-05-16, 14:46
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Αχτύπητο φίλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 11-05-16, 16:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι!!!!

Με τα ram, τι νομίζεις ότι συμβαίνει και δεν μεγαλωνουν?

Πλάτυ δεν είχα ποτέ. Λες να έχει πρόβλημα ο γόνος των γαρίδων?
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-05-16, 09:28
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι παρατήρηση βρε Θέμη, κούκλα είναι
Μόνο μία παρατήρηση,
στο τίτλο,
θα δει κάποιος που λες αρχάριος ,
και όταν δει το αποτέλεσμα θα του φύγει το σαγόνι
Σ ευχαριστω πολυ Τάκη για τα καλα σου λογια αλλα και για την γενικοτερη βοηθεια σου με τις πληροφοριες που δινεις σε ολα τα θεματα,να σαι καλα
Τα σπανε τα λεντακια,μενει να δω τι θερμοκρασιες θα χω το καλοκαιρι κι αν θα χρειαστω καποιο εξτρα ανεμιστηρακι να βοηθαει με την απαγωγη της θερμοτητας στο καπακι..Πηρα κι ενα warm white να δω πως θα δειχνει αλλα δεν το χω δοκιμασει ακομη..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου.
Να σαι καλα Λαμπρο σ ευχαριστω πολυ!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Θεμη! Πολυ ομορφο!
Σ ευχαριστω πολυ ΣτέφανεΑφου η ροταλα δεν ευδοκιμησε τελικα μεταφυτεψα sessiliflora και μια χαρα!!Εχω σκεφτει να βγαλω το stargrass γιατι θελει διαρκως κλαδεμα και πιανει ογκο σε μικρο ενυδρειο αλλα απ την αλλη ειναι γρηγορης αναπτυξης κι ισως βοηθαει πολυ με τα νιτρικα..To pogostemon erectus μ αρεσει πολυ καποια στιγμη θα το δοκιμασω A ξεχασα σ ευχαριστω επισης για τις moss που μου χες στειλει η christmas στην αρχη εμενε στασιμη αλλα μετα παει σφαιρα.Η fissidens θελει πιο πολυ υπομονη,τωρα που πηρε τα πανω της θα την απλωσω σε μεγαλυτερη πετρα να δειξει!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιο εχει γινει,και προβλεπεται να γινει καλυτερο

τετοια βλεπω και θα βγαλω πετρες ξυλα και θα φουλαρω φυτα και εγω
Σ ευχαριστω πολυ βρε Γιάννη!!Κι επισης σ ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες που χεις δωσει με τα diy λιπασματα δοσολογιες κτλ, γιατι αλλο να διαβασεις ενα υπομνημα που σιγουρα μπορει να τα λεει ολα,αλλα για εναν καινουριο μετρανε πολυ οι λεπτομερειες
Ενταξει εσενα το ενυδρειο ομως ειναι αλλη φαση,ειναι πολυ ωραιο και το hardscapeΞερω εχεις αδυναμια στα φυτα,τωρα εγω σε ποια κατηγορια ειμαι στο dutch ας πουμε;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Θεμη!!! κουκλι ειναι να το χαιρεσαι
Σ ευχαριστω πολυ Κοσμα!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχτύπητο φίλε μου
Σ ευχαριστω πολυ Γιάννη να σαι καλα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι!!!!

Με τα ram, τι νομίζεις ότι συμβαίνει και δεν μεγαλωνουν?

Πλάτυ δεν είχα ποτέ. Λες να έχει πρόβλημα ο γόνος των γαρίδων?
Σ ευχαριστω πολυΤα ram πιστευω πως εχουν θεμα με το ασβεστιο και δεν μεγαλωνουν, φτανουν μεχρι ενα σημειο και μετα ξεθωριαζει το κελυφος και χανονται..κι επισης παιζουν ρολο(απ οσα εχουν αναφερθει κι απο αλλα παιδια σε συζητησεις) τα παρα πολλα turbeculata τα οποια απορροφουν στοιχεια απ το νερο αλλα κι αυτα κανουν πολυ καλη δουλεια στο υποστρωμα.Εχω κρατησει να σου πω κοκκαλο σουπιας αλλα δεν το χω βαλει δισταζω απ την αλλη δεν ξερω αν θα μου πειραξει αλλες παραμετρους στο νερο kh-gh..
Οσο για τις γαριδες τι να σου πω πολλαπλασιαζονται ταχυτατα 5 ειχα στην αρχη και τωρα πρεπει να ναι μεσα πανω απο 30 ισως και παραπανω,κι εγω φοβομουν στην αρχη για τα πλατυ που ειναι πολυ πιο διερευνητικα ψαρια απ τα γκαπυ που ειχα πριν αλλα προφανως δεν πειραζουν γονο,αλλα σιγουρα παιζει σημαντικο ρολο και η moss και επιβιωνει..
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 12-05-16 στις 09:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 13-05-16, 23:36
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παιδια ερωτηση..
Σημερα η θερμοκρασια με τα φωτα ανεβηκε στους 26,1 με επιθυμητη στον κοντρολερ 25.Απο ποια θερμοκρασια και πανω να συνδεσω την ψυξη;;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 14-05-16, 01:18
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Smile

<24 είναι καλή θερμοκρασία για τα περισσοτερα φυτα. Γενικα κραταμε θερμοκρασία με βαση τα ζωντανα. ¶λλα αν ανεβει θα λιωσουν άλλα δεν θα παθουν τιποτα. Τωρα η θ. δεν ειναι κατι απλο διοτι αν ανεβει αλλαζει ο μεταβολισμος ολο του συστηματος. (So at 15.5 C (or 60F) metabolism is half what it is at 26.6C (or 80F). This means you will need to dose half as much food for fish, half as much fertilizer, CO2 and light for plants. It also means things grow half as fast at 60F). Η διακυμανση σου δν ειναι τοσο μεγαλη αλλα για να σε προλαβω ετοιμασε ενα fun αν δεν εχεις.

Αποχωριστικες τα γκαπυ βλεπω και ηρεμησες απο αλγες. Μικρα συστηματα με ψαρια που αναπαραγονται συστηματικα θα βγαζουν προβληματα στα φυτεμενα. Εξαιρεσεις θα υπαρχουν αλλα εμεις οι αρχαριοι δεν μπορουμε να τα κατανοησουμε ολα.

Καμοια ριζουλα κανα κλαδακι,μια πετρουλα να του δωσεις κανα σχημα καλο θα ηταν.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 14-05-16, 09:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια ερωτηση..
Σημερα η θερμοκρασια με τα φωτα ανεβηκε στους 26,1 με επιθυμητη στον κοντρολερ 25.Απο ποια θερμοκρασια και πανω να συνδεσω την ψυξη;;
Καλημερα
Αν η επιθυμητή ειναι στους 25, τότε έπρεπε ήδη να έχεις συνδέση την ψύξη
Αν θες να το παρατείνεις λίγο, τότε ανέβαση την "επιθυμητή" στους 26
Δες τα προφιλ των ψαριών που φιλοξενείς και μην ξεπερνάς το μεγιστο που οριζεται

@kris_athws, οι αντοχές των φυτών στη θερμοκρασία, ειναι πολύ μεγαλύτερες από τους 25-26 βαθμους. Τα περισσότερα αντέχουν άνετα στους 28 και αρκετα στους 30
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 14-05-16, 15:24
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα
Αν η επιθυμητή ειναι στους 25, τότε έπρεπε ήδη να έχεις συνδέση την ψύξη
Αν θες να το παρατείνεις λίγο, τότε ανέβαση την "επιθυμητή" στους 26
Δες τα προφιλ των ψαριών που φιλοξενείς και μην ξεπερνάς το μεγιστο που οριζεται
Eβαλα την επιθυμητη στους 25,5 κι οταν ανεβει πανω απο 26,3 θα συνδεσω την ψυξη αλλα θα ανεβασω σταδιακα και την επιθυμητη στους 26 συμφωνα και με την εποχη αλλα και με βαση τις απαιτησεις τους.Σ ευχαριστω για την απαντηση!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kris_athws Εμφάνιση μηνυμάτων
<24 είναι καλή θερμοκρασία για τα περισσοτερα φυτα. Γενικα κραταμε θερμοκρασία με βαση τα ζωντανα. ¶λλα αν ανεβει θα λιωσουν άλλα δεν θα παθουν τιποτα. Τωρα η θ. δεν ειναι κατι απλο διοτι αν ανεβει αλλαζει ο μεταβολισμος ολο του συστηματος. (So at 15.5 C (or 60F) metabolism is half what it is at 26.6C (or 80F). This means you will need to dose half as much food for fish, half as much fertilizer, CO2 and light for plants. It also means things grow half as fast at 60F). Η διακυμανση σου δν ειναι τοσο μεγαλη αλλα για να σε προλαβω ετοιμασε ενα fun αν δεν εχεις.

Αποχωριστικες τα γκαπυ βλεπω και ηρεμησες απο αλγες. Μικρα συστηματα με ψαρια που αναπαραγονται συστηματικα θα βγαζουν προβληματα στα φυτεμενα. Εξαιρεσεις θα υπαρχουν αλλα εμεις οι αρχαριοι δεν μπορουμε να τα κατανοησουμε ολα.

Καμοια ριζουλα κανα κλαδακι,μια πετρουλα να του δωσεις κανα σχημα καλο θα ηταν.
Γενικα νομιζω μεχρι 27 αντεχουν τα περισσοτερα φυτα,ναι εχω ανεμιστηρια απο περισυ δοκιμασμενα ειναι κομπλεΑποχωριστηκα τα γκαπυ,επρεπε διαρκως να αραιωνω τον πληθυσμο+τα πολλα οργανικα=bba και ο γονος τους μεγαλωνει πολυ πιο γρηγορα απ τα πλατυ..Τωρα εχω 6 μεγαλα και 4 μικρα + τις γαριδες νομιζω ειμαι ενταξει..Να σου πω κατα περιοδους εμφανιζεται στο χαλικι σε μερικες πετρουλες απειροελαχιστη bba που θα πρεπει να πλησιασεις παααρα πολυ κοντα για να την δεις,αλλα εξαφανιζεται παλι ευτυχως..Ε ειναι και το diy co2 που εχει τα θεματακια του οπως θα ξερεις
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 14-05-16 στις 15:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 15-05-16, 17:14
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Χτυπήματα BBA είναι ένδειξη χαμηλής συγκέντρωσης CO2. Ενσταση αλλη μια φορα στη χρηση ηλεκτροβανας αλλα εσυ ξερεις. Καλη επενδυση ειναι ενα μανομετρο επωνυμο, 2 κιλα 5Ε πληρωνω γεμισμα με αδιακοπη χρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 20-05-16, 22:09
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου θεμη, να το χαιρεσαι!
Και τα πλατυ , αγαπημενα ζωοτοκα!
Τα εχεις μπερδεψει καθολου με ξιφοφορους ;
Γιατι το μικρο που νομιζες για θηλυκο (αρσενικο ειναι οντως) , φαινεται υβριδιο
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 21-05-16, 10:17
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου θεμη, να το χαιρεσαι!
Και τα πλατυ , αγαπημενα ζωοτοκα!
Τα εχεις μπερδεψει καθολου με ξιφοφορους ;
Γιατι το μικρο που νομιζες για θηλυκο (αρσενικο ειναι οντως) , φαινεται υβριδιο
Καλημερα Γιάννη!Σ ευχαριστω πολυ φιλε!!Ωραια ψαρακια πραγματικα και τα πανε μια χαρα με τις γαριδες που τις βλεπω να αναπαραγωνται πολυ γρηγορα..Οχι, ποτε δεν εβαλα ξιφοφορο στο ενυδρειο εκτος αν καποιο απ τα κοκκινα ηταν διασταυρωμενο και δεν το ξερα..Αυτο ελεγα με τη γυναικα μου πως μαλλον ειναι υβριδιο μολις διαπιστωσαμε πως τελικα ειναι αρσενικο με μακρια ουρα..Πρεπει να ανησυχω γι αυτο;Παντως ειναι πολυ ωραιο ψαρι και τωρα που μεγαλωσε κι αλλο δειχνει ακομη πιο ωραιο
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-05-16, 10:42
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Οχι ,δεν υπαρχει λογος ανησυχιας..
Προφανως ο πετσοπας τα ειχε μαζι καποια στιγμη
Τα θυληκα δυσκολα τα καταλαβαινεις ,αυτος εφοσον πεταξε ξιφος κανει μπαμ.
Το μονο που θα πρεπει να κανεις ,ειναι να ενημερωνεις τους μελλοντικους κατοχους που θα δινεις τα ψαρια οτι εχουν αιμα helleri.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με 25 λίτρα ενυδρείο manolistone Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-12-12 22:15
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Πρώτο ενυδρείο (αρχάριος), απορίες :) Caede Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-07-10 16:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09415 seconds with 16 queries