Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-12-15, 23:19   #1
ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΒΟΗΘΕΙΑ
brown
Junior Member
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 9

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
brown Ο χρήστης brown δεν είναι συνδεδεμένος 26-12-15, 23:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα παιδια εχω μια σημαντικη ερωτηση να σας κανω γτ ειμαι αρχαριος. εχω ενα ενυδρειο 70 λιτρα και εχω μεσα 1 σκαλαρι 3 τιγρακια 2 νταρφ και 1 πλακωστομα. απο το μαγαζι που τα πηρα μου εχουν πει οτι μπορουν να ειναι ολα αυτα μαζι στο ενυδρειο αλλα δεν ειμαι σιγουρος. το ενυδρειο αποτελειται απο βλαστηση και ενα βραχο ψευτικο και κατι αλλα παλι μικρα βραχακια. αν μπορειται να βοηθησετε ευχαριστω
Εμφανίσεις: 4125
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-15, 09:20
Το avatar του χρήστη Μισφιτ
Μισφιτ Ο χρήστης Μισφιτ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2015
Περιοχή: Παλληνη
Μηνύματα: 7
Smile

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος/η στην περιγραφη σου δεν χρειαζετε πανικος.
__________________
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια( και σε οποια εθνικοτητα προτιμαει ).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-15, 09:57
brown Ο χρήστης brown δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή !!

καλημερα . λοιπον οπως ειπα εχω ενα ενυδρειο γτ μου αρεσουν πολυ. 70 λιτρα μου ειπαν. οι διαστασεις του ειναι 610 χ 310 χ 440. μεσα εχω 6 ψαρια εκ των οποιον ειναι 1 σκαλαρι 3 τιγρακια (ετσι μου τα πουλησε το πετ σοπ) 2 νταρφ και ενα γλειφτη .. λοιπον η ερωτηση μου ειναι η εξης΄ολα αυτα μπορουν να συνυπαρξουν? το σκαλαρι ειναι περιπου 12 ποντους .μηπως ειναι υπερφορτωμενο το ενυδρειο. το ενυδρειο μου εχει θερμοστατη , φιλτρο , οξυγονο και μεσα εχω κατι φυτα που ειναι για αρχαριους απο οτι μου ειπαν αν και μεγαλωσαν υπερβολικα http://prntscr.com/9iz361
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-15, 10:02
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλημερα και χρονια πολλα!!! Εχεις κανει στρωσιμο στο ενυδρειο πριν βαλεις ψαρια? Εχεις κανει τεστ νερου? Τα σκαλαρια μεγαλωνουν πολυ και δεν κανουν για 70 λιτρα ενυδρειο. Ο πλεκοστομος τι ειδος ειναι? Και αυτος μπορει να μην κανει, μερικοι φτανουν τα 30 cm.Τα τιγρακια συνηθως τσιμπανε ουρες και πτερυγια απο αλλα ψαρια και δεν τα βαζουμε μαζι με ψαρια που εχουν μεγαλα πτερυγια ή κεραιες οπως τα gourami.Νομιζω πρεπει να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για να σε καθοδηγησουν οι πιο εμπειροι στο forum και μην ακους τους πετσοπαδες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-15, 10:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μου.
Κατά αρχή να μη δίνεις βάση σε αυτά που σου λένε τα πετ-σοπ και τι ψάρια και πόσα θα βάλεις στο ενυδρείο σου, είναι ικανοί να σου πουν πως χωράει και ένας αλιγάτορας μέσα.
Πες μας διαστάσεις του ενυδρείου , επίσης αν έχεις κάνει μετρήσεις.
Τα ψάρια που έχεις δεν είναι συμβατά μεταξύ τους αλλά και δεν χωράνε.
Τα σκαλαρια πρέπει να είναι σε ομάδες από 8 άτομα και πάνω και το ενυδρείο να έχει ύψος 55-60 εκατοστά τουλάχιστον.
Ο πλεκο , αν είναι ο κλασσικός , θα θέλει ένα 400αρι μόνος του.
Τα τιγράκια θέλουν και αυτά κοπάδι και νερό όχι και τόσο μαλακό όπως τα σκαλάρια και τα γκουράμι.
Τα γκουράμι θέλουν μαλακό νερό και γενικά είναι κάπως επιθετικά προς άλλα ψάρια.
Πριν βάλεις κάποιο ψάρι καλό είναι να διαβάζεις το προφίλ του ψαριού να δεις τι θέλει και να είναι συμβατό με άλλα ψάρια και με ποια
δες εδώ και θα καταλάβεις
http://www.seriouslyfish.com/species...rus-tetrazona/
http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/
-------------------------
Επίσης βγάλε ότι ψεύτικο διακοσμητικό έχεις, και αν θες διακοσμητικά είναι καλύτερα να βάζεις φυσικά υλικά , ξύλα , πέτρες , αληθινά φυτά. Με τις πέτρες μόνο να προσέχεις να μην είναι ασβεστολιθικές.
Οι διαστάσεις του ενυδρείου σου δυστυχώς κάνουν για ένα ζευγάρι γκουράμι μόνο, αλλά θα πρέπει να μαλακώνεις το νερό, και να μην έχεις ασβεστολιθικά μέσα.
Για τιγράκια είναι λίγο κοντό σε μήκος και θα πρέπει να έχεις ομάδα των 8 τουλάχιστον, το καλό με τα τιγράκια είναι πως μπορείς να τα έχεις και σε νερό βρύσης.
Πες μας αν έχεις μετρήσεις νερού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 27-12-15 στις 10:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-15, 10:26
brown Ο χρήστης brown δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή !!!

καλημερα και σε σενα οπως ειπα πριν το ενυδρειο ειναι 610 μηκος επι 310 πλατος επι 440 υψος. http://prntscr.com/9iz361 δεν εχω κανει ποτε μετρησεις γτ δεν το γνωριζα το πλακο ειναι οντως τεραστιο και ειπα στο πετ σοπ να το παω πισω . δεν ξερω τι να κανω . να δωσω τα ψαρια αν τα παιρνει το πετσοπ και να ξεκινησω αλλα ? φανταστειτε οτι τα σκαλαρια ηταν 2 και το ενα απεβιωσε ¨( οι πετρες νομιζω απο οτι θυμαμαι ειναι απο ηφαιστειο η κατι τετοιο..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-15, 10:32
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ποσο καιρο τα εχεις τα ψαρια για να μεγαλωσουν τοσο πολυ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-15, 10:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αποφάσισε ποια ψάρια θες να κρατήσεις (γκουράμι ή τιγράκια) και να πράξεις ανάλογα.
Τα γκουράμι να γίνουν ζευγάρι και να μαλακώνεις το νερό ή τα τιγράκια να γίνουν 8 αλλά θα είναι λίγο στριμωγμένα σε σχέση με το μήκος αλλά θα βάζεις νερό βρύσης. Τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα δώσεις σε κάποιον με το ανάλογο ενυδρείο, το πετ-σοπ δύσκολο να τα πάρει πίσω, και αν είναι να τα χαρίσεις στο πετ-σοπ που θα τα πουλήσει πάλι , καλυτέρα να τα χαρίσεις σε κάποιον που να έχει το ανάλογο ενυδρείο.
Θα πρεπει να κανεις και καποια τεστ να δεις που βρισκεται το ενυδρείο σου.
Εδω θα βρεις πολλες λεπτομέρειες και πληροφοριες για αρχαριους http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-15, 10:42
brown Ο χρήστης brown δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή @

το ενυδρειο το εχω 2 χρονια ισως το σκαλαρι κανα χρονο και τα υπολοιπα ειναι στο εξαμηνο. παντα νερο βρυσης εβαζα αλλα με κατι φαρμακα που μου δωσαν απο το πετ σοπ. aqua safe kai stress protect.υπαρχει περιπτωση να κρατησω το σκαλαρι γτ ειναι το μονο που βλεπω να αντεχει . αλλα απεβιωνουν τακτικα. αν ειναι να μην βαλω αλλα μεσα . η αν βρω καποιον να τα δωσω και να βαλω μεσα πολλα μικρα αυτα σαν κοπαδια ??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-12-15, 11:00
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Τα ψαρια αντεχουν μονο οταν εμεις τους εξασφαλιζουμε τις ιδανικες συνθηκες διαβιωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-12-15, 11:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από brown Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο το εχω 2 χρονια ισως το σκαλαρι κανα χρονο και τα υπολοιπα ειναι στο εξαμηνο. παντα νερο βρυσης εβαζα αλλα με κατι φαρμακα που μου δωσαν απο το πετ σοπ. aqua safe kai stress protect.υπαρχει περιπτωση να κρατησω το σκαλαρι γτ ειναι το μονο που βλεπω να αντεχει . αλλα απεβιωνουν τακτικα. αν ειναι να μην βαλω αλλα μεσα . η αν βρω καποιον να τα δωσω και να βαλω μεσα πολλα μικρα αυτα σαν κοπαδια ??
Φιλε μου πρέπει να καταλαβεις πως τα ψάρια στο φυσικο τους περιβάλλον έχουν μάθει να ζουν με κάποιο τρόπο και δεν μπορουμε εμεις να τους τον αλλάξουμε. Τα σκαλάρια θελουν κοπαδι πάνω απο 8-10, στο φυσικο τους περιβάλλον ειναι πάνω απο 200-300 μαζι , θελουν μαλακο νερό, θέλουν υψος για να μη βρισκουν τα κατω πτερυγια τους στο βυθό κλπ.
δες ενα ενυδρειο με σκλάρια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31206
Απο υγρα το μόνο που χρειάζεται να βάζεις ειναι αντιχλώριο, και αυτο μόνο στο φρεσκο νερό της αλλαγής, και να προτιμήσεις το Prime που ειναι αρκετα οικονομικό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια αντεχουν μονο οταν εμεις τους εξασφαλιζουμε τις ιδανικες συνθηκες διαβιωσης.
Συμφωνώ απόλυτα , και σωστά λες διαβίωσης και όχι επιβίωσης
-------------------------
δες τι λέει για τα σκαλάρια, και το βρίσκω πολύ επιεική
http://www.seriouslyfish.com/species...yllum-scalare/
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 27-12-15 στις 11:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-15, 16:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σκαλαρια πρέπει να είναι σε ομάδες από 8 άτομα και πάνω και το ενυδρείο να έχει ύψος 55-60 εκατοστά τουλάχιστον.
Και μηκος πες του φιλου μας θελει και λιτρα για το καθε ψαρι.
Πιο συγκεκριμενα, ενα ενυδρειο 120μ χ 40π χ 50υ (καθαρο υψος) μινιμουμ.
Δεν μιλαμε φυσικα για ψαρια με μεγεθος οταν τα πουλανε μωρα στα πετσοπ. Τα ψαρια μεγαλωνουν. (αν επιζησουν)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποφάσισε ποια ψάρια θες να κρατήσεις (γκουράμι ή τιγράκια) και να πράξεις ανάλογα.
Τα γκουράμι να γίνουν ζευγάρι
Με το ζορι?
Συνηθως πουλανε μονο αρσενικα dwarf αφου τα θηλυκα δεν εχουν τα χρωματα των αρσενικων και δεν εχουν ζητηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 27-12-15 στις 16:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-12-15, 20:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σκαλαρια πρέπει να είναι σε ομάδες από 8 άτομα και πάνω και το ενυδρείο να έχει ύψος 55-60 εκατοστά τουλάχιστον.
Και μηκος πες του φιλου μας θελει και λιτρα για το καθε ψαρι.
Πιο συγκεκριμενα, ενα ενυδρειο 120μ χ 40π χ 50υ (καθαρο υψος) μινιμουμ.
Δεν μιλαμε φυσικα για ψαρια με μεγεθος οταν τα πουλανε μωρα στα πετσοπ. Τα ψαρια μεγαλωνουν. (αν επιζησουν)
Πιστευω πως έχει καταλάβει ότι δεν μπορεί να έχει σκαλάρια στο ενυδρείο του , και αυτο λόγω διαστάσεων. Οταν αποφασίσει να πάρει άλλο μεγαλύτερο ενυδρείο και θέλει να βάλει σκαλάρια θα το συζητησουμε αναλυτικότερα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποφάσισε ποια ψάρια θες να κρατήσεις (γκουράμι ή τιγράκια) και να πράξεις ανάλογα.
Τα γκουράμι να γίνουν ζευγάρι
Με το ζορι?
Συνηθως πουλανε μονο αρσενικα dwarf αφου τα θηλυκα δεν εχουν τα χρωματα των αρσενικων και δεν εχουν ζητηση.
Ας βάλει δύο αρσενικα και να κάνουν σύμφωνο συμβίωσης
Βρε Σπύρο θέλουν λίγο ψάξιμο όλα αυτά , στο να βρει τα ψάρια που θέλει, ας αποφασίσει όμως πρώτα. Προσπαθούμε να δώσουμε στον φιλο και στο κάθε φίλο γενικές οδηγίες και να καταλαβει τι μπορεί και τι πρέπει να κάνει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-12-15, 23:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τα ψαρια που εχει, δεν κανει κανενα για το ενυδρειο του.
Μονο το ενα αρσενικο dwarf gourami.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-12-15, 14:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα πας ολα πισω και τους εξηγεις οτι ολα αυτα που σου προτειναν δεν ειναι για το ενυδρειο σου, ΔΕΝ αγοραζεις καθολου ψαρια, και ξεκινας στρωσιμο που θα κρατησει γυρω στις 3 βδομαδες. Σε αυτο το χρονο μπορεις να μελλετησεις και να μαθεις πεντε πραγματα γυρω απο τα ψαρια και τα ενυδρεια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-12-15, 14:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα πας ολα πισω και τους εξηγεις οτι ολα αυτα που σου προτειναν δεν ειναι για το ενυδρειο σου, ΔΕΝ αγοραζεις καθολου ψαρια, και ξεκινας στρωσιμο που θα κρατησει γυρω στις 3 βδομαδες. Σε αυτο το χρονο μπορεις να μελλετησεις και να μαθεις πεντε πραγματα γυρω απο τα ψαρια και τα ενυδρεια
Νίκο μετά από 2 χρόνια που τρέχει το ενυδρείο είναι λίγο δύσκολο να μην είναι στρωμένο, πιστεύω πως μόνο να κάνει μετρήσεις, και αυτό για να έχει το κεφάλι του ήσυχο, και να αποφασίσει τι ψάρια θέλει να βάλει, αλλά αυτό πρέπει να γίνει χωρίς το ενυδρείο να μείνει χωρίς ψάρια.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-12-15, 15:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

2 χρονια ε?


η πλακα ειναι πως το διαβασα :


δυσκολα τα πραγματα εκτος αν βρει καποιον να τα θελει και να εχει τουλαχιστο κανα 500ρακι...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-12-15, 19:03
brown Ο χρήστης brown δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή !!!

σας ευχαριστω ολους για της χρησιμες συμβουλες.. προς το παρον θα αφησω τα ψαρια οπως εχουν μιας και η γυναικα μου και η κορη μου δεν θελουν να τα πειραξω και σιγα σιγα χωρις να το καταλαβει η κορη μου θα τα αλλαξω ολα . θα δω τι ειναι καλο για 70 λιτρα εδω στο φορουμ θα ρωτησω συμβουλες και αναλογως θα πραξω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-12-15, 19:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από brown Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω ολους για της χρησιμες συμβουλες.. προς το παρον θα αφησω τα ψαρια οπως εχουν μιας και η γυναικα μου και η κορη μου δεν θελουν να τα πειραξω και σιγα σιγα χωρις να το καταλαβει η κορη μου θα τα αλλαξω ολα . θα δω τι ειναι καλο για 70 λιτρα εδω στο φορουμ θα ρωτησω συμβουλες και αναλογως θα πραξω
Σε καταλαβαίνω. Απλά να ξέρεις πως δεν μπορούμε να πάρουμε μια γυάλα και να βάλουμε ότι θέλουμε μέσα και ότι απλά μας αρέσει. Μπορεί στην αρχή να τα βλέπουμε να επιβιώνουν, αλλά επιβιώνουν, και δεν πρέπει να ασχοληθούμε με την επιβίωση τους, άλλα με τη διαβίωση τους. Και μη νομίζεις πως όλοι εμείς που σου τα λέμε ξεκινήσαμε σωστά, προσωπικά ξεκίνησα με πολύ μεγαλύτερα λάθη από τα δικά σου, και δεν τα έχω διορθώσει 100% ακόμα , για όλους υπάρχει χώρος για βελτίωση, και εδώ βελτιωνόμαστε όλοι, όλοι μαθαίνουμε συνέχεια καινούρια πράγματα.
Καλή συνέχεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-12-15, 20:34
brown Ο χρήστης brown δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

εχεις απολυτο δικιο φιλε μου . η διαβιωση εχει σημασια γτ οντως τοσο καιρο που δεν καθομουν να ρωτησω αλλουε εκτος απο το πετ σοπ . δινω συνεχεια λεφτα στα ψαρια γτ ψοφανε και τα αντικαθιστω γτ και καλα δεν εχουν προβλημα .. αλλα τελικα εχουν προβλημα διαβιωσης και θελω τουλαχιστον να ειναι ανετα τα ψαρια οπως πρεπει . και θα ψαξω και θα διαβασω να γινω καλυτερος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-12-15, 21:13
brown Ο χρήστης brown δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή το ενυδρειο μου

οριστε και μια φωτο http://prntscr.com/9jyve8
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-12-15, 21:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φαινεται.
Στο ενυδρειο, απο τα ψαρια που εχεις, μονο τα dwarf gourami μπορουν να διατηρηθουν.
Και οχι και τα δυο, γιατι ειναι αρσενικα.

Με το ζορι να εχει 50 λιτρα νερο.
Resun SM 600. 61x31x44cm μικτα
Βγαλε υψος βυθου και καπακι, καπου 50 λιτρα μενουν
Δες αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-12-15, 22:06
brown Ο χρήστης brown δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

η αληθεια ειναι οτι σημερα πηγα για καινουριο ενυδρειο αλλα εδω καβαλα ειναι λιγο ακριβα γτ εχουμε 1 πετ σοπ μονο .αυριο παω αλεξ/πολη να δω και εκει . βρηκα ενα 200 λιτ. και μαλλον αυτο θα παρω αλλα θα το ετοιμασω με μεγαλη προσοχη .και οπωσδηποτε θα χρειαστω παλι συμβουλες
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-12-15, 22:35
kyriakos1908 Ο χρήστης kyriakos1908 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2015
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 273
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από brown Εμφάνιση μηνυμάτων
η αληθεια ειναι οτι σημερα πηγα για καινουριο ενυδρειο αλλα εδω καβαλα ειναι λιγο ακριβα γτ εχουμε 1 πετ σοπ μονο .αυριο παω αλεξ/πολη να δω και εκει . βρηκα ενα 200 λιτ. και μαλλον αυτο θα παρω αλλα θα το ετοιμασω με μεγαλη προσοχη .και οπωσδηποτε θα χρειαστω παλι συμβουλες
ριξε μια ματια εδω..εχει πολυ καλες τιμες
http://www.petsamolis.gr/%CF%80%CF%8...0L1030759.html
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-12-15, 22:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μη κάνεις βιαστικές κινήσεις, κανε μια έρευνα αγορας πρώτα, δες και για DIY ή για αγγελίες, επίσης δες και στη Κομμοτηνή στον Ιγνάτιο τι έχει http://www.igna.gr/index.php/eshop/e...-eksoplismo-13
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-12-15, 23:11
brown Ο χρήστης brown δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: καβαλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη κάνεις βιαστικές κινήσεις, κανε μια έρευνα αγορας πρώτα, δες και για DIY ή για αγγελίες, επίσης δες και στη Κομμοτηνή στον Ιγνάτιο τι έχει http://www.igna.gr/index.php/eshop/e...-eksoplismo-13
Τι ειναι το DIY?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-12-15, 23:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από brown Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ειναι το DIY?
Do It Yourself
Φτιάχτο μόνος σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μια βοηθεια για ενυδρειο φιλου... stratigos24 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 25-07-11 22:10
Ενυδρειο βοηθεια MIkex24 Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-01-09 21:41
Βοηθεια. (Ηλιος στο ενυδρειο) nondas Αρχάριοι γλυκού νερού 8 07-08-08 21:58
Το ενυδρειο μου. (με την βοηθεια σας nik0s7 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 14-01-08 01:18
βοηθεια για καινουργιο ενυδρειο! nhreas Δίσκοι 11 05-02-04 20:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08190 seconds with 15 queries