Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-15, 11:58
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή Ξεκληρισμος γκαπυ

Καλησπερα σε ολους οπως αναφερω εγινε πραγματικα ξεκληρισμος 5 απο τα 6 γκαπυ μεσα σε δυο μερες.Ολα αρχισαν ουσιαστικα οταν παρατηρησα δυο κοκκινα σημαδια στην ουρα του αρσενικου και μετα απο υποδειξη συνχομπιστα απο το forum ακολουθησα θεραπεια με αλατι και ανοδο της θερμοκρασιας.Την επομενη κιολλας τα σημαδια ειχαν εξαφανιστει ωστοσο αρχιζαν και τα προβληματα.Την ιδια μερα εχασα την θηλυκια,το βραδυ ενα αρσενικο,την επομενη το σκηνικο επαναλαμβανεται ωσπου εφτασα απο τα 6 συνολικα γκαπυ να εχει μεινει μονο ενα θηλυκο.Σε ολο αυτο υπαρχουν δυο παραξενα..Το πρωτο ειναι πως οι μετρησεις ειναι πολυ καλες και το δευτερο πως ολοι οι γονοι 7 στο συνολο χαιρουν ακρας υγειας και δεν εχει χαθει κανεις.Εαν υπηρχε ενας μεμονωμενος θανατος δεν θα το εκανα ουτε καν θεμα αλλα οι επαναλαμβανομενη μεσα σε λιγες μερες θανατοι με εχουν προβληματισει πολυ.Παρακατω ειναι τα στοιχεια του ενυδρειου.ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60 plus
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 5 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 3,5 μηνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): guppy 3 θηλυκα 3 αρσενικα και 7 γονοι
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):helena σαλιγκαρι
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 2 φορες την εβδομαδα 10 και 50% αντιστοιχα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 3-12
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορες την ημερα sera guppy gran
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7.5
KH:
GH:6,5 dGh
ΝΗ3 (αμμωνια):0,5
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ: sera aqua test
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 αρσενικο γκαπυ που πλεον πεθανε
2. ΔΕΡΜΑ: κοκκινα στιγματα στην ουρα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:μικρη συνηθως στην επιφανεια
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):αυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :μειωμενη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: χοντρο αλατι
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 1 κ.γ
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:6 ημερες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: ικανοποιητικοτατα
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :οχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: σταδιακες 10 % με μειωση θερμοκρασιας καθε μερα κατα 1 βαθμο
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-15, 15:15
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

δεν ειμαι γνώστης σε καμία περίπτωση αλλα αμμωνία γιατί έχεις?

Επίσης τι αλάτι έβαλες, από όσο ξέρω δε πρέπει να έχει ιώδιο αυτό που βάζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-15, 17:51
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειμαι γνώστης σε καμία περίπτωση αλλα αμμωνία γιατί έχεις?

Επίσης τι αλάτι έβαλες, από όσο ξέρω δε πρέπει να έχει ιώδιο αυτό που βάζουμε
θα σου πω επειδη ταιζω 4φορες τους τους γονους και αλλες 2 τα υπολοιπα για αυτο προφανως υπαρχει.απο αλατι εβαλα το χοντρο χωρις προσθεται ιωδιου κτλ
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-15, 04:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
ακολουθησα θεραπεια με αλατι και ανοδο της θερμοκρασιας.Την επομενη κιολλας τα σημαδια ειχαν εξαφανιστει ωστοσο αρχιζαν και τα προβληματα.
Aς αποκλεισουμε την περιπτωση λαθους στην διαδικασια ανοδου θερμοκρασιας.
Απο τι θερμοκρασια ξεκινησες, που της εφτασεις και σε ποσο χρονο?

Η αμμωνια δεν δικαιολογειται απο τα ταισματα*, εκτος κι αν δεν φτανει η φιλτρανση ή ειναι αστρωτο ενα ενυδρειο. (Νιτρωδη σιγουρα μηδεν)?
Τι φιλτρο εχεις, με τι υλικα? (3 μηνες τρεχει χωρις να του εχεις αλλαξει κατι)?
Ανακατεψες καθολου το βυθο?
Μετρησεις στη βρυση εχεις κανει? (pH GH KH NH3 NO2 NO3 TDS, οτι τεστ εχεις)
Με τι τεστ μετρας?

* οσα και να ειναι τα ταισματα, που και παλι δεν πρεπει να ειναι βαρια, αφου εχεις μονο 10 νιτρικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-15, 11:00
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aς αποκλεισουμε την περιπτωση λαθους στην διαδικασια ανοδου θερμοκρασιας.
Απο τι θερμοκρασια ξεκινησες, που της εφτασεις και σε ποσο χρονο?

Η αμμωνια δεν δικαιολογειται απο τα ταισματα*, εκτος κι αν δεν φτανει η φιλτρανση ή ειναι αστρωτο ενα ενυδρειο. (Νιτρωδη σιγουρα μηδεν)?
Τι φιλτρο εχεις, με τι υλικα? (3 μηνες τρεχει χωρις να του εχεις αλλαξει κατι)?
Ανακατεψες καθολου το βυθο?
Μετρησεις στη βρυση εχεις κανει? (pH GH KH NH3 NO2 NO3 TDS, οτι τεστ εχεις)
Με τι τεστ μετρας?

* οσα και να ειναι τα ταισματα, που και παλι δεν πρεπει να ειναι βαρια, αφου εχεις μονο 10 νιτρικα.
Ξεκινησα απο 26 βαθμους που εχει σταθερα το ενυδρειο και εφτασα στους 30 σταδιακα μεσα σε 2 μερες.Οταν τελειωσε η θεραπεια ακολουθησα ακριβως την ιδια διαδικασια και την κατεβασα ξανα στους 26.Το φιλτρο ειχε ψιλομπουκωσει για αυτο και με το που ειδα την αμμωνια το καθαρισα.Συνολικα τρεχει 5 μηνες και εχει μπλε σφουγγαρι και mini siporax εδω και 1 μηνα.Πιο πριν ειχε μαυρο σφουγγαρι και ανθρακα και τα παιδια απο εδω με συμνουλευσαν να τα αντικαταστησω με αυτα που ανεφερα.Τα τεστ που εχω ειναι τα στικ της sera.Στο νερο της βρυσης δεν εχω κανει ποτε μετρησεις για ξα πω την αληθεια αλλα εχω φιλτρο (δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο)
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-15, 19:57
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Ποιο φιλτρο εχεις ξερεις?Πως εχεις βαλει μεσα τα υλικα?
Την διαδικασια πως το καθαρισες??
Την θερμοκρασια πως την ρυθμισες στους 30 βαθμους?
Καλο ειναι να αποφευγονται οι αποτομες μεταβολες θερμοκρασιας.
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-15, 22:25
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο φιλτρο εχεις ξερεις?Πως εχεις βαλει μεσα τα υλικα?
Την διαδικασια πως το καθαρισες??
Την θερμοκρασια πως την ρυθμισες στους 30 βαθμους?
Καλο ειναι να αποφευγονται οι αποτομες μεταβολες θερμοκρασιας.
Hailea bt 200 μικρος καδος εξου και τα mini siporax ειναι χυμα μεσα χωρις διχτακι για να χωρανε περισσοτερα πανω απο το μπλε σφουγγαρι της juwel.Καθαρισμος στο φιλτρο εγινε αφου αφαιρεσα λιγο νερο απο το ενυδρειο ξεπλυνα απαλα το σφουγγαρι και τα siporax.την θερμοκρασια την ανεβαζα σταδιακα οπως προειπα παρακολουθοντας το θερμομετρο και οχι το θερμοστατη αν αυτο ρωτας.αποτομη μεταβολη δεν εγινε στα σιγουρα αφου ειχα συνεχεια το νου μου σε αυτο και κατεβηκε σταδιακα φτανοντας παλι τους 26.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-15, 00:11
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Από την στιγμή που το αλάτι ήταν το κατάλληλο, μπήκε στην σωστή δοσολογία και η άνοδος της θερμοκρασίας έγινε σταδιακά σε 48 ώρες, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι οι θάνατοι οφείλονται σε αυτά. Βασικά, το αποκλείω...
Όταν έχουμε ξαφνικούς ομαδικούς θανάτους συνήθως οφείλονται σε απότομη άνοδο αμμωνίας, νιτρικών, σε έλλειψη οξυγόνου, σε υπερβολικό co2, σε κακή συντήρηση/ λειτουργία του φίλτρου ή ανακάτεμα του βυθού που σήκωσε "κακά" βακτήρια το νερό. Οπότε κάπου εκεί πρέπει να το ψάξεις...
Τυχαίνει κάποιες στιγμές να κάνουμε πράγματα που θεωρούμε ότι έγιναν "by the book" αλλά αρκεί μια μικρή λάθος κίνηση που καν δεν θα την πάρουμε χαμπάρι για να τα φέρει όλα τούμπα...

Για τις μετρήσεις, αγόρασε υγρά. Τα στικς είναι αναξιόπιστα. Θα βρεις άπειρες αναφορές στο internet που κάποιος μετράει νιτρικά 10 με στικ και όταν χρησιμοποιεί υγρά τεστ, του βγαίνουν 50. Η και το αντίστροφο.

Αυτό που σκότωσε τα ψάρια μπορεί να είναι ακόμα μέσα στο νερό. Κάνε 2-3 συνεχόμενες αλλαγές νερού ώστε αν υπάρχει κάτι πάνω από τα όρια, να φύγει. Χωρίς σίγουρες (και έγκαιρες) μετρήσεις, δύσκολα θα βρούμε άκρη τι έφταιξε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-15, 10:59
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Να αντικαταστησω το siporax με ανθρακα για λιγες ημερε μπαςκαι με το χημικο φιλτραρισμα δω καμια διαφορα;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-12-15, 13:25
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να αντικαταστησω το siporax με ανθρακα για λιγες ημερε μπαςκαι με το χημικο φιλτραρισμα δω καμια διαφορα;

Έχεις καταλάβει ποιά είναι η δουλειά που κάνει το siporax και γενικότερα έχεις κατανοήσει τον κύκλο του αζώτου;
Φιλικά πάντα
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-12-15, 18:48
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

θεωρω πως το εχω αντιληφθει σωστα μιας και παρακολουθα εξαρχης τον κυκλο του αζωτου.ωστοσο εδω υπαρχει μια μολυνση,εγινε θεραπεια και για αυτο ρωτησα εαν μπορω να αντικαταστησω για λιγες μερες το siporax με ανθρακα.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-12-15, 20:28
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Μολυνση δεν νομιζω να εχεις,εκτος και αν εκανες ή εβαλες κατι νεο
τις τελευταιες μερες πχ ενα ψαρι,φυτο...Πρωτα πρεπει να σιγουρευτεις αν
εχεις αμμωνια ή οχι μετρωντας με υγρα τεστ ειτε να αγορασεις
ή να πας νερο σε ενα πετ να στο μετρησουν(με υγρα τεστ να το δεις μπροστα σου).
Απο οτι διαβαζω το ενυδρειο σου ειναι καπου αναμεσα σε 70 με 90
λιτρα βαση διαστασεων που μετρας.Το δε φιλτρο σου διαβαζω οτι ειναι
για εως 60 λιτρα με μεγιστη κυκλοφορια 200l/h.Μηπως ειναι το φιλτρο
σου τελικα μικρο για το ενυδρειο σου?
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-12-15, 20:40
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το βιολογικό δεν το βγάζουμε ποτε (μονο σε περιπτώσεις που χρησιμοποιούμε φάρμακα που σκοτώνουν την βιολογία, εγω δεν θα τα χρησιμοποιούσα ποτε,και παλι βάζουμε το φιλτρο να δουλεύει σε καθαρό νερο μην χάσουμε την βιολογία μας) αν χρειαζόμαστε άνθρακα για οποιονδήποτε λόγο τον προσθέτουμε στο φιλτρο μας χωρις να αφαιρέσουμε βιολογικό υλικό αλλα ιςως καποιο μηχανικό ,η ακομα καλυτερα με ενα μικρο εσωτερικό φιλτρο που το εχουμε γι αυτη την περιπτωση.
Δεν βλεπω το λόγο που χρειάζεσαι άνθρακα αυτη τη στιγμη.
Επισης καλο ειναι πριν κανουμε θεραπεια να γνωρίζουμε τι ασθένεια εχουν τα ψαρια για να αποφασίσουμε κ την θεραπεία που απαιτείται. Τι ασθένεια ειχαν τα ψαρια;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-12-15, 21:41
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολυνση δεν νομιζω να εχεις,εκτος και αν εκανες ή εβαλες κατι νεο
τις τελευταιες μερες πχ ενα ψαρι,φυτο...Πρωτα πρεπει να σιγουρευτεις αν
εχεις αμμωνια ή οχι μετρωντας με υγρα τεστ ειτε να αγορασεις
ή να πας νερο σε ενα πετ να στο μετρησουν(με υγρα τεστ να το δεις μπροστα σου).
Απο οτι διαβαζω το ενυδρειο σου ειναι καπου αναμεσα σε 70 με 90
λιτρα βαση διαστασεων που μετρας.Το δε φιλτρο σου διαβαζω οτι ειναι
για εως 60 λιτρα με μεγιστη κυκλοφορια 200l/h.Μηπως ειναι το φιλτρο
σου τελικα μικρο για το ενυδρειο σου?
Το ενυδρειο το πηρα για 60αρι.Μετα απο συζητηση εδω μεσα καταληξαμε στο συμπερασμα πως ειναι γυρω στα 70.Βγαζοντας ομως την διακοσμηση και τα φυτα τα καθαρα λιτρα τα υπολογιζω γυρω στα 60.Οσον αφορα τα τεστ,οπως προειπα εχω τα στικς της sera που χρησιμοποιω εδω και πεντε μηνες.Μετρησεις κανω σχεδον καθε βδομαδα πριν γινει αλλαγη νερου για να ξερω σε τι επιπεδα κυμαινομαι και σε συνδυασμο με τον ελεγχο που εκανα για το κυκλο του αζωτου και το αν στρωθηκε το ενυδρειο ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα καθως στην αρχη τουλαχιστον τα διασταυρωνα και με ενα φιλο συνχομπιστα που διεθετε εκεινος υγρα τεστ και συνεπιπταν τα αποτελεσματα.Περα απο αυτο γιατι λεω μολυνση,διοτι τα κοκκινα σημαδια στην ουρα του αρσενικου μου εδωσαν να καταλαβω οτι προκειται για καποια βακτηριακη μολυνση η οποια ενδεχομενος να περασε και στα υπολοιπα αλλα να εγινε αντδραση και να επηλθε θανατος προσβαλοντας κατι αλλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βιολογικό δεν το βγάζουμε ποτε (μονο σε περιπτώσεις που χρησιμοποιούμε φάρμακα που σκοτώνουν την βιολογία, εγω δεν θα τα χρησιμοποιούσα ποτε,και παλι βάζουμε το φιλτρο να δουλεύει σε καθαρό νερο μην χάσουμε την βιολογία μας) αν χρειαζόμαστε άνθρακα για οποιονδήποτε λόγο τον προσθέτουμε στο φιλτρο μας χωρις να αφαιρέσουμε βιολογικό υλικό αλλα ιςως καποιο μηχανικό ,η ακομα καλυτερα με ενα μικρο εσωτερικό φιλτρο που το εχουμε γι αυτη την περιπτωση.
Δεν βλεπω το λόγο που χρειάζεσαι άνθρακα αυτη τη στιγμη.
Επισης καλο ειναι πριν κανουμε θεραπεια να γνωρίζουμε τι ασθένεια εχουν τα ψαρια για να αποφασίσουμε κ την θεραπεία που απαιτείται. Τι ασθένεια ειχαν τα ψαρια;
Αρχικα εμφανιστηκαν δυο κοκκινες βουλες στην ουρα του αρσενικου,εγινε "θεραπεια" με αλατι και ανοδο θερμοκρασιας και μετα το τελος της θεραπειας αρχισαν ενα ενα να "αποδημουν".Επομενως καθαρη εικονα για την ασθενεια δεν μπορω να εχω εκτος απο την υποθεση που κανω οτι μπορει να προκειτε για καποια βακτηριακη μολυνση που κολλησε και τα υπολοιπα.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_89 : 09-12-15 στις 21:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-12-15, 01:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

H αποψη μου ειναι οτι δεν πηγαν απο ασθενεια τα ψαρια.
Το φιλτρο ειναι μικρο, και τα υλικα (σιποραξ) ηταν και λιγα και ψιλοαστρωτα, αν καταλαβα καλα.
Με την ανοδο της θερμοκρασιας (για θεραπεια) ανεβηκε και η τοξικοτητα της αμμωνιας που ηδη υπαρχει και τα εστειλε μια ωρα νωριτερα.

Δεν βγαζουμε βιολογικα υλικα (ιδιως αν ειναι ελαχιστα και μαλλον δεν φτανουν για την ιχθυοφορτωση) γιατι ετσι .... σταματαμε τον κυκλο του αζωτου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-12-15, 03:54
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ανοδο της θερμοκρασιας (για θεραπεια) ανεβηκε και η τοξικοτητα της αμμωνιας που ηδη υπαρχει και τα εστειλε μια ωρα νωριτερα.

Θα συμφωνησω.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-12-15, 11:02
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
H αποψη μου ειναι οτι δεν πηγαν απο ασθενεια τα ψαρια.
Το φιλτρο ειναι μικρο, και τα υλικα (σιποραξ) ηταν και λιγα και ψιλοαστρωτα, αν καταλαβα καλα.
Με την ανοδο της θερμοκρασιας (για θεραπεια) ανεβηκε και η τοξικοτητα της αμμωνιας που ηδη υπαρχει και τα εστειλε μια ωρα νωριτερα.

Δεν βγαζουμε βιολογικα υλικα (ιδιως αν ειναι ελαχιστα και μαλλον δεν φτανουν για την ιχθυοφορτωση) γιατι ετσι .... σταματαμε τον κυκλο του αζωτου
Το βιολογικο υλικο δεν βγηκε ποτε απο το φιλτρο -απλα ρωτησα αν χρειαζεται να γινει αντικατασταση με ανθρακα-.Στο φιλτρο επισης και για το λογο οτι εχει μικρο καδο εκοψα ενα κομματι απο το σφουγγαριετσι ωστε να χωρεσουν οσον το δυνατον περισσοτερα siporax κι αν υπολογιζω σωστα πρεπει να χωρεσε γυρω στο 80 % του συνολικου ογκου που περιειχε το κουτι με το βιολογικο.Θα συμφωνησω οτι μπορει να ειναι ψιλοαστρωτο και να επιβαρρυνθηκε αρκετα αλλα ειναι δυνατον να πεθαινουν εχοντας σχεδον σε ολες τιςμετρησεις καθε εβδομαδα 0 αμμωνια;;;;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-12-15, 12:08
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνησω οτι μπορει να ειναι ψιλοαστρωτο και να επιβαρρυνθηκε αρκετα αλλα ειναι δυνατον να πεθαινουν εχοντας σχεδον σε ολες τιςμετρησεις καθε εβδομαδα 0 αμμωνια;;;;
Στην παρουσίασή σου, και αυτή και την προηγούμενη, αναφέρεις αμμωνία 0,5. Αρα δεν έχεις μηδενικές μετρήσεις. Επίσης (το αναφέραμε και στα προηγούμενα ποστ) μετράς με στικς. Αρα μην θεωρείς τις τιμές που παίρνεις αξιόπιστες για να βγάζεις συμπέρασμα που μπορεί εκ του ασφαλούς να σταθεί σε συζήτηση. Δεν είναι καθόλου απίθανο να έχεις πολύ περισσότερη αμμωνία. Πέραν αυτού, πολλές φορές δεν είναι οι απόλυτες τιμές που σκοτώνουν. Είναι η απότομη άνοδος (αμμωνίας, νιτρικών κλπ) που τους δημιουργεί το πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-12-15, 12:45
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Την πιο λογική εξήγηση στην έδωσε ο delta, αμμωνία πρεπει να εχουμε μηδέν σχεδόν μηδέν κλπ ειναι προβλημα. Η τοξικότητα της αμμωνιας εξαρτάται κι απο το ph και τη θερμοκρασια του νερου οποτε με την αύξηση της θερμοκρασίας πολυ πιθανόν να ανέβηκε η τοξικότητα της αμμωνιας, η μετρησεις με στικς δεν ειναι αξιόπιστες ειδικά για ph και για αμμωνια οταν μιλάμε για 0.5 -1 ppm μπορει κάλλιστα να εχεις 1-2 ppm αμμωνια και τα στικς να δείχνουν 0.5.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-12-15, 13:37
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πιο λογική εξήγηση στην έδωσε ο delta, αμμωνία πρεπει να εχουμε μηδέν σχεδόν μηδέν κλπ ειναι προβλημα. Η τοξικότητα της αμμωνιας εξαρτάται κι απο το ph και τη θερμοκρασια του νερου οποτε με την αύξηση της θερμοκρασίας πολυ πιθανόν να ανέβηκε η τοξικότητα της αμμωνιας, η μετρησεις με στικς δεν ειναι αξιόπιστες ειδικά για ph και για αμμωνια οταν μιλάμε για 0.5 -1 ppm μπορει κάλλιστα να εχεις 1-2 ppm αμμωνια και τα στικς να δείχνουν 0.5.
Για αυτο το λογο ανεφερα σχεδον μηδενικες μετρησεις αμμωνιας αλλα και επιπλεον οτι εχω διασταρωσει τα αποτελεσματα με φιλο που εχει υγρα τεστ και τα αποτελεσματα συνεπιπταν.Πχ τωρινη μετρηση πρωινη αμμωνια 0 -χτες εκανα αλλαγη 30%- και με τα στικς και με τα υγρα με δειγμα απο το νερο του ενυδρειου.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-12-15, 15:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βιολογικο υλικο δεν βγηκε ποτε απο το φιλτρο -απλα ρωτησα αν χρειαζεται να γινει αντικατασταση με ανθρακα-.Στο φιλτρο επισης και για το λογο οτι εχει μικρο καδο εκοψα ενα κομματι απο το σφουγγαριετσι ωστε να χωρεσουν οσον το δυνατον περισσοτερα siporax κι αν υπολογιζω σωστα πρεπει να χωρεσε γυρω στο 80 % του συνολικου ογκου που περιειχε το κουτι με το βιολογικο.Θα συμφωνησω οτι μπορει να ειναι ψιλοαστρωτο και να επιβαρρυνθηκε αρκετα αλλα ειναι δυνατον να πεθαινουν εχοντας σχεδον σε ολες τιςμετρησεις καθε εβδομαδα 0 αμμωνια;;;;
Εγραψες οτι το ενυδρειο τρεχει καιρο, αλλα το υλικο μπηκε τωρα τελευταια, γιαυτο εγραψα οτι μπορει να ειναι ανωριμο, εκτος του οτι ειναι δεδομενο οτι ειναι σε μικρη ποσοτητα.
Το φιλτρο αυτο, συνηθως το βαζουν σε μικροτερα ενυδρεια με κανενα μονομαχο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνολικα τρεχει 5 μηνες και εχει μπλε σφουγγαρι και mini siporax εδω και 1 μηνα....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτο το λογο ανεφερα σχεδον μηδενικες μετρησεις αμμωνιας αλλα και επιπλεον οτι εχω διασταρωσει τα αποτελεσματα με φιλο που εχει υγρα τεστ και τα αποτελεσματα συνεπιπταν.Πχ τωρινη μετρηση πρωινη αμμωνια 0 -χτες εκανα αλλαγη 30%- και με τα στικς και με τα υγρα με δειγμα απο το νερο του ενυδρειου.
Αυτες σχεδον μηδενικες μετρησεις, δειχνουν προβλημα.
Η αμμωνια πρεπει να ειναι μηδεν, οχι σχεδον μηδεν.
Το σχεδον μηδεν, ή το 0.5ppm, σημαινει οτι μπορει να εφτασε (σε στιγμη που δεν μετραγες) και περισσοτερο.
Ταυτοχρονα μπορει να εγιναν peak και στα νιτρωδη.
Οι αιτιες εξαρσης της αμμωνιας γραφονται εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
Προσπαθησε να το λυσεις.

ΥΓ τα γκαπι μπορει να ειναι ευκολα στη διατηρηση τους σε ενυδρειο, αλλα αυτο εννοει οτι δεν εχουν απαιτησεις στην επεξεργασια νερου.
Δηλαδη ζουν σε τιμες νερου βρυσης,
Ομως κατα τα αλλα ειναι ευαισθητα ψαρια, αν κατι δεν παει καλα με αμμωνια νιτρωδη κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΓΚαπυ με cpd aNe Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 13 30-09-10 08:28
γκαπυ SOS αλεξανδρα Ζωοτόκα 5 18-06-10 10:41
γκαπυ αλεξανδρα Γλυκό νερό - Γενικά 18 18-08-09 08:34
γκαπυ asteris_veroia Ζωοτόκα 15 14-03-08 01:45
γκαπυ jimfytakis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 15-04-07 23:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08468 seconds with 15 queries