Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-14, 02:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Κατασκευη για προασαρμογη κοινων λαμπτηρων Τ5 54W, σε Juwel Rio 400.

Κατασκευη για προασαρμογη κοινων λαμπτηρων Τ5 54W, σε Juwel Rio 400.

Η ιδεα ειναι απλη και ηταν του FotisGT.
Ωστοσο η κατασκευη δεν ειναι τοσο ευκολη.
Τουλαχιστον η κατασκευη θα παραμεινει και για τις επομενες λαμπες, οταν αλλαζουμε τις παλιες με καινουριες.
Θα φτιαξουμε ανταπτορες/προεκτασεις, για να μεγαλωσουμε τις κοινες λαμπες Τ5, 54 Watt, μηκους 1149mm (μαζι με τα ποδαρακια), ετσι ωστε να φτανουν να μπουν στα ακροφυσια του Juwel που φοραει 54 Watt, μηκους 1200mm, (μαζι με τα ποδαρακια).
Θελουμε ουσιαστικα δυο ανταπτορες 2,5 εκ μηκους (συνολο 5 εκ)
Συνολικο κοστος κατασκευης περιπου 5 ευρω.
Και μαζι με τις λαμπες, συνολικο κοστος περιπου 15 ευρω.

Σημειωση:
Η κατασκευη ειναι για Rio400.
Για τα αλλα Juwel, δεν γνωριζω αν υπαρχουν λαμπες σε κοντινες διαστασεις και λιγο πιο μικρες, ετσι ωστε να μπει ανταπτορας.
Τα Watt, υποχρεωτικα πρεπει να ειναι ιδια (ή ελαχιστα λιγοτερα, ομως μικραινει η ζωη της λαμπας ετσι)



Υλικα:

- Ράβδος τεφλόν με διάμετρο 16mm.
Απο τον Κολλέρη στον Πειραιά. http://www.kolleris.gr/htm/teflon.html\
18mm ειχε, αλλα κανουν κι αυτοι.
Κοστος αν θυμαμαι καλα περιπου 3-5 ευρω το μετρο

- 8 αρσενικά και 8 θηλυκά pins για πλαστικα φις. (Ποσοτητα για 2 λάμπες - παρτε παραπανω γιατι μερικες μπορει να στραβωσουν/χαλασουν στην κατασκευη)
Απο καταστημα ηλεκτρονικων
Κοστος 0.,5 ευρω

- Θερμοσυστελόμενο μακαρόνι για διάμετρο 16mm (DRS 16/
Απο καταστημα ηλεκτρολογικου υλικου.
Κοστος 0.5 ευρω.

- Δυο λαμπες φθορισμου Τ5 54 Watt, χρωματισμου της αρεσκειας σας.
Απο καταστημα ηλεκτρολογικου υλικου.
Κοστος περιπου 10 ευρω.






Εργαλεία:
Δραπανο (μπλακεντεκερ), Αν εχει σκανδαλη για μονιμη λειτουργια και ρυθμιση ταχυτητας, ακομα καλυτερα για να ρυθμισουμε χαμηλη ταχυτητα και να ειναι ελεγχομενο το τρυπημα.
Τρυπάνακι 3.5mm
Σιδηροπρίονο
Λιμα
Πενσα
Ψαλίδι
Αναπτήρας
Αν υπαρχει μεγγενη για σταθεροποιηση των υλικων οτα εργαζομαστε ακομα καλυτερα, Εγω το εκανα χωρις.



Κατασκευη:

Κοβουμε με το σιδηροπριονο απο τη ραβδο τεφλον, 4 κομματια απο 2.5 εκ το καθενα.






Ανοιγουμε με το τρυπανι δυο τρυπες, με αποσταση περιπου 5mm μεταξυ τους.
Κρατησα το τρυπανι πανω μου, πατησα τη σκανδαλη και πίεζα προς τα μενα το τεφλον.









Τριβουμε να ισιωσουν οι ακρες του τεφλον με λιμα, και αν θελουμε λειαινουμε με το δραπανο.







Πιέζουμε με την πενσα το πίσω μέρος του αρσενικού pin ώστε να γίνει λεπτό και κυλινδρικό (και να μπει μετα μεσα στο θυληκο, ετσι ωστε να γινουν ενα).





Τοποθετούμε to pin της λάμπας στο θηλυκό pin, ώστε να ανοιξει και να μπαίνει πιο εύκολα μετά η λαμπα στον ανταπτορα, και ανοιγουμε και το μπροστινο μερος του pin για να μπει ευκολα το αρσενικο μεσα του.





Βαζουμε το πίσω μέρος του αρσενικού pin μεσα στο εμπρος μερος του θηλυκού pin, ετσι ωστε να ερθει το Α του αρσενικου στο Α του θυληκου και το Β στο Β (αυτο θα κανει να εχει ο ανταπτορας μαζι με τα ποδαρακια το σωστο συνολικο μηκος) και πιεζουμε με την πενσα ετσι ωστε να γινουν ενα, να σφίξει καλά και η σύνδεση να είναι λεπτή για να χωρέσει στην τρυπα των 3.5mm στο τεφλον.









Σπρωχνουμε τα pins προσεκτικα μεσα στις τρυπες του ανταπτορα, με τη βοηθεια της πενσας πιανωντας ελαφρα την ακρη των ενωμενων pin.







Εφαρμοζουμε τη λαμπα σιγα σιγα στον ανταπτορα.





Περναμε ενα θερμοσυστελωμενο στην ενωση της λαμπας με τον ανταπτορα και με τον αναπτηρα το θερμαινουμε να σφιξει και να μονωσει την ενωση.

Σημειωση
μετα απο παρατηρηση του εξειδικευμενου φιλου στα ηλεκτρολογικα Genirus:
Το θερμοσυστελόμενο μακαρόνι δεν θα πρέπει να καλύπτει μέρος του γυάλινου σωλήνα της λάμπας, παρά μόνο τον κάλυκα (το μεταλλικό μέρος στην ακρη της λαμπας) και οσο λιγοτερο γινεται.
Ο καλυκας κάνει τη δουλειά της ψύκτρας. Όταν την ''μονώνουμε'' με το θερμοσυστελόμενο τότε δεν αφήνουμε τη θερμοκρασία να ''διαφύγει'', αυξάνεται η εσωτερική θερμοκρασία, οπότε μειώνεται ο χρόνος ζωής της λάμπας.
Αν καλύψουμε με το θερμοσυστελόμενο και το γυαλί, μονώνουμε περιμετρικά και την περιοχή που βρίσκεται το ηλεκτρόδιο. Το αποτέλεσμα θα ειναι να εχουμε αύξηση της εσωτερικής θερμοκρασία και μείωση του χρόνου ζωής της λάμπας.
Οσο λιγοτερο μονωσουμε πιανωντας με το θερμοσυστελομενο το τεφλον και μονο τον μισο π.χ. καλυκα, τοσο καλυτερα.
Αυτα δεν τα γνωριζα και στην φωτο, εχω σκεπασει ολον τον καλυκα και την ακρη της λαμπας με το θερμοσυστελομενο.
Πραξτε δεοντως.





Περναμε τα στεγανα ακροφυσια και την τοποθετουμε στο φωτιστικο.
Ετοιμο.




Την επομενη φορα που θελουμε να αλλαξουμε τις λαμπες με καινουριες, απλα θα σκισουμε τα θερμοσυστελωμενα, θα βαλουμε τις καινουριες λαμπες στους ιδιους ανταπτορες, μετα καινουρια θερμοσυστελωμενα και τοποθετηση στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 20-04-14 στις 04:31
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-14, 02:56
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Ωραίος πολυ καλη δουλεια..!
__________________
Πωλούνται Red cherry Riccia fluitans
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-14, 08:38
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Εξαιρετική ιδέα και πολύ κατατοπιστικές οδηγίες! Ευχαριστούμε!
Μόνη μικρή παρατήρηση ότι οι φωτογραφίες θα μπορούσαν να είναι καλύτερες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-14, 09:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολύ καλή ιδέα και πολύ καλή δουλειά, δεν χρησιμοποιώ λάμπες αλλά μου αρέσουν οι έξυπνες ιδέες, μπορεί να έχουν εφαρμογή και αλλού, και με τη συγκεκριμένη έμαθα πως υπάρχουν ράβδοι τυφλόν.
Μια μικρή παρατήρηση και ερώτηση, τι θερμοκρασίες ανεβάζει η λάμπα στις άκρες ; γιατί από ότι έχω δοκιμάσει και φτιάξει, το θερμοσυστελόμενο μαλακώνει όταν ζεσταίνεται (το θερμοσυστελόμενο είναι το υλικό που δεν λείπει ποτέ από το συρτάρι μου με τα ηλεκτρολογικά, σε πολλές διατομές)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-14, 09:06
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Μπράβο ρε Σπύρο πολύ καλή πατέντα. Πάρα πολύ καλή παρουσίαση.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-14, 09:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπραβο!
απο τις πιο χρησιμες ενυδρειακες πατεντες που εχω δει ποτε

αν καποιος δοκιμασει σε αλλα ενυδρεια με αλλα μηκη λαμπας,ας το γραψει να ξερουμε τι ειναι συμβατο με τι

θα γλυτωσει χρημα πολυς κοσμος και θα ειναι ευκολο πλεον οικονομικα,να αλλαχτουν οι λαμπες πριν τη "ληξη" τους.

θα σταματησουμε να βλεπουμε και ενυδρεια με λαμπες που δουλευουν 5ετιες και 10ετιες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-14, 09:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πολυ χρησιμη παρουσιαση Σπυρο, οχι μονο για τα ενυδρεια της juwel, αλλα και για DIY κατασκευες.

Μολις εγινε υπομνημα για να μη χαθει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-14, 12:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να'στεκαλα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
.. Μια μικρή παρατήρηση και ερώτηση, τι θερμοκρασίες ανεβάζει η λάμπα στις άκρες ; γιατί από ότι έχω δοκιμάσει και φτιάξει, το θερμοσυστελόμενο μαλακώνει όταν ζεσταίνεται (το θερμοσυστελόμενο είναι το υλικό που δεν λείπει ποτέ από το συρτάρι μου με τα ηλεκτρολογικά, σε πολλές διατομές)
Το συστημα λειτουργει πολυ καιρο στο ενυδρειο του Φωτη και δεν ειχε κανενα προβλημα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
... Μόνη μικρή παρατήρηση ότι οι φωτογραφίες θα μπορούσαν να είναι καλύτερες...
Και δοξα τω Θεω να λεμε που υπαρχει το κινητο.
Εχω χσσει το τροφοδοτικο απο την καμερα και δεν μπαινει απλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-04-14 στις 12:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-14, 16:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να'στεκαλα
Το συστημα λειτουργει πολυ καιρο στο ενυδρειο του Φωτη και δεν ειχε κανενα προβλημα.
Πολύ ωραία τότε,
μπράβο Σπύρο,
έξυπνη λύση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-14, 16:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορει η παρακατω σημειωση να περαστει απο καποιον mod στο πρωτο ποστ πανω απο τη φωτογραφια με το θερμοσυστελομενο και κατω απο την προταση "Περναμε ενα θερμοσυστελομενο στην ενωση της λαμπας με τον ανταπτορα και με τον αναπτηρα το θερμαινουμε να σφιξει και να μονωσει την ενωση" και να γινει ετσι:

Σημειωση μετα απο παρατηρηση του εξειδικευμενου φιλου στα ηλεκτρολογικα Genirus:
Το θερμοσυστελόμενο μακαρόνι δεν θα πρέπει να καλύπτει μέρος του γυάλινου σωλήνα της λάμπας, παρά μόνο τον κάλυκα (το μεταλλικό μέρος στην ακρη της λαμπας) και οσο λιγοτερο γινεται.
Ο καλυκας κάνει τη δουλειά της ψύκτρας. Όταν την ''μονώνουμε'' με το θερμοσυστελόμενο τότε δεν αφήνουμε τη θερμοκρασία να ''διαφύγει'', αυξάνεται η εσωτερική θερμοκρασία, οπότε μειώνεται ο χρόνος ζωής της λάμπας.
Αν καλύψουμε με το θερμοσυστελόμενο και το γυαλί, μονώνουμε περιμετρικά και την περιοχή που βρίσκεται το ηλεκτρόδιο. Το αποτέλεσμα θα ειναι να εχουμε αύξηση της εσωτερικής θερμοκρασία και μείωση του χρόνου ζωής της λάμπας.
Οσο λιγοτερο μονωσουμε πιανωντας με το θερμοσυστελομενο το τεφλον και μονο τον μισο π.χ. καλυκα, τοσο καλυτερα.
Αυτα δεν τα γνωριζα και στην φωτο, εχω σκεπασει ολον τον καλυκα και την ακρη της λαμπας με το θερμοσυστελομενο.
Πραξτε δεοντως.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-04-14, 16:52
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ωραία κατασκεύη! Σχετικά με το τελευταίο, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει νερό η λάμπα από το σημείο της ένωσης του "κάλυκα" με το γυαλί (αν καλυφθεί μόνο ο μισός κάλυκας) αφού πλέον αυτό το σημείο είναι εκτός του ακροφυσίου;
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-14, 17:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να πω την αληθεια, νομιζω οτι ετσι κι αλλιως ο καλυκας ειναι μεσα στο ακροφυσιο.
Αλλα και εξω να ειναι, πιστευω οτι αν καλυφθει ο μισος δεν θα υπαρχει προβλημα.
(εδω ειχα βαλει παλιοτερα, σκετες κλεμες για ακροφυσια - δεν το συνιστω βεβαια για ασφαλεια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-08-14, 18:42
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ενημέρωση...
επειδή κά'ι'κε λάμπα στο Rio και αναγκάστικα να κάνω την πατέντα... στο κατάστημα του Κολλέρη βρήκα... την ράβδο τεφλόν 15 ευρώ το μισό μέτρο... και 3 ευρώ το πλαστικό (το 1 μέτρο).
Εγώ με το πλαστικό έκανα την δουλειά μου και... το υλικό είναι αρκετά σκληρό.
Προσοχή όσοι ψάχνετε λάμπες...
εγώ ζήτησα σε 2 αποθήκες (ΚΑΥΚΑΣ και ΗΛΕΚΤΡΟΝ) δίνοντας συγκεκριμένα στοιχεία (1.200 mm, 54 Watt) και παρόλα αυτά μου έδωσαν 1150mm (ΔΕΝ τις μέτρησα επί τόπου βέβαια... θεώρησα ότι είχα μεγάλη τύχη). Όταν πήρα τηλέφωνο για το λάθος... ο υπάλληλος μου είπε... εγώ 1.20 τις λέω!!!!!
Ευτυχώς είχα πρώτα αγοράσει τα φισάκια και το πλαστικό... οπότε έκανα την παραπάνω κατασκευή.-
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-08-14, 20:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενημέρωση...
επειδή κά'ι'κε λάμπα στο Rio και αναγκάστικα να κάνω την πατέντα... στο κατάστημα του Κολλέρη βρήκα... την ράβδο τεφλόν 15 ευρώ το μισό μέτρο... και 3 ευρώ το πλαστικό (το 1 μέτρο).
Εγώ με το πλαστικό έκανα την δουλειά μου και... το υλικό είναι αρκετά σκληρό.
Προσοχή όσοι ψάχνετε λάμπες...
εγώ ζήτησα σε 2 αποθήκες (ΚΑΥΚΑΣ και ΗΛΕΚΤΡΟΝ) δίνοντας συγκεκριμένα στοιχεία (1.200 mm, 54 Watt) και παρόλα αυτά μου έδωσαν 1150mm (ΔΕΝ τις μέτρησα επί τόπου βέβαια... θεώρησα ότι είχα μεγάλη τύχη). Όταν πήρα τηλέφωνο για το λάθος... ο υπάλληλος μου είπε... εγώ 1.20 τις λέω!!!!!
Ευτυχώς είχα πρώτα αγοράσει τα φισάκια και το πλαστικό... οπότε έκανα την παραπάνω κατασκευή.-
Σωστος.
Πλαστικια πηρα κι εγω. Λαθος μου που την αναφερω ως τεφλον στο πρωτο ποστ.

1.20 ειναι οι λαμπες μηκους για juwel φωτιστικο (οι ακριβες).
Αφου παραγγειλες 1.20 λαμπες τι τις ηθελες τις "τεφλον" προσεκτασεις?
Η πλακα ειναι οτι οταν παραγγειλα εγω στον Καυκα μια aquastar 115mm, θα μου φερναν 105mm (καταλληλη για Rio300).
Καλα που ρωτησα τιμη και μου φανηκε ακριβη και κοιταξα στο κομπιουτερ τους διαστασεις.
Χρειαζεται προσοχη, γιατι δεν ξερουν οι υπαλληλοι και πολλα απο διαστασεις βατ κελβιν
Και σε αλλα μαγαζια τα ιδια συμβαινουν.
Gro τους λες, οτι ναναι σου δινουν.

Gro παραγγειλα και μου εφεραν τις σωστες διαστασεις και βατ χωρις λαθη, στον Πειραια
ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ
Σφακτηρίας 5, 18545 Πειραιάς
Τηλ.:
210 41 37 362
210 42 21 024
210 41 24 660-1
Θα φερνει λογικα και aquastar.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-08-14, 19:49
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τώρα μου τα λες ωρέ;
Πήρα την πρώτη λάμπα στο "ΗΛΕΚΤΡΟΝ" στον Πειραιά (Κολοκοτρώνη)... που πέρασα για τον Ξηρουχάκη. ΔΕΝ πήρα χαμπάρι το λάθος... και περνώντας από τον Κολλέρη για το πλαστικό... σταμάτησα στον "ΚΑΥΚΑ".
ΔΕΝ είχε αλλά μου είπε ότι υπάρχουν στην Καβάλας... μια χαρά τύχη βουνό... είναι και στον δρόμο μου... λέω!!!!!
Πέρνω 3 για να έχω... και σπίτι παθαίνω το σοκ.
Ευτυχώς είχα και... την εναλακτική σου.
Τώρα θα τρέχω πάλι... στον Τσουκάτο αλλά... θα σου στοιχίσει κάτι παραπάνω.-
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-08-14, 21:49
explorador Ο χρήστης explorador δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Thumbs up

Καλά δεν έχω λογία για την δουλεια την παρουσίαση και την πρόθεση να βοηθήσεις με την πατέντα σου!!! Αντιμετώπισα σοβαρό οικονομικό θέμα με την αγορά καινούριας λάμπας στο Ρίο 400 που έχω και πραγματικά αυτό που είδα εδώ είναι σωτήριο και θα το εφαρμόσω πολύ σύντομα. Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα και την βοήθεια με την παρουσίαση σου που πραγματικά είναι άψογη και επενδυμένη με εμφανές ενδιαφέρον προσφοράς στους συν χομπυστες σου και μεράκι για καλή δουλειά
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-08-14, 22:32
explorador Ο χρήστης explorador δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Να ρωτήσω και κάποια πράγματα;;; ξέρεις αν πρέπει να είναι και οι δύο λάμπες επάνω για να δουλεύει; Γιατί εγώ από απροσεξία έκαψα την μια λάμπα (έπεσε νερό από το λάστιχο που γέμιζα σε αλλαγή και ήταν αναμμένη και λόγο διαφοράς θερμοκρασίας έσπασε η μια λάμπα αλλά έσβησαν και οι δύο). Μετέφερα την καλή στη θέση της καμένης, και κάνει να ανάψει αλλά τελικός δεν ανάβει. Λες να φταίει και κάτι άλλο;;; έχει κάψει μήπως και τίποτε άλλο και το κάνει αυτό; Η χρειάζεται και τις 2 επάνω για να δουλεύει το σώμα;
Επίσης είδα ότι απ την μεριά του μετασχηματιστή έχει παραμορφωθεί το πλαστικό(απο θερμοκρασία προφανός) και έχει κάνει και μια τρυπούλα που φύσηξα και παίρνει αέρα από εκεί. Εσένα είναι έτσι η έχει και άλλο θέμα το φωτιστικό σώμα; Ξέχασα να σου πω ότι βάζω δοκιμαστικό κατσαβίδι και έχει ρεύμα σε όλες τις επαφές εκτός από μια σε κάθε λάμπα (από 4 που έχει κάθε λάμπα φέρνει ρεύμα στις 3 δηλαδή.) Ευχαριστώ πολύ και πάλι και ξέρεις κάτι από αυτά που σε ρώτησα θα χαρώ να μου πεις. προσπάθησα να βάλω και Φώτο από την παραμόρφωση του πλαστικού στη μεριά του μετασχηματιστή αλλά δεν τα κατάφερα. τελικα ανέβηκαν. Στην πρώτη φαίνετε η παραμόρφωση και η άλλη είναι από την άλλη μεριά του σώματος για να δεις την διάφορα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8070551.jpg
Εμφανίσεις:  638
Μέγεθος:  61,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8070552.jpg
Εμφανίσεις:  548
Μέγεθος:  63,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-08-14, 22:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε καποια μοντελα εχω ακουσει να δουλευει και με μια λαμπα, σε καποια αν καει η μια, δεν αναβει ουτε η αλλη.
Προσωπικα στο δικο μου ριο400, δεν αναβει η μια μονη της.
Στο lido120 καηκε η μια και εσβησε και η αλλη, αλλα τη στριφογυρισα λιγο και αναψε, ομως κατι μαλλον δεν λειτουργει σωστα ετσι κι εκαψε κι αυτην μετα απο λιγες μερες.,

Το σκαφακι σου φαινεται να εχει λιωσει απο θερμοκρασια,
Ισως την εχει "ακουσει" το τροφοδοτικο του φωτιστικου και υπερθερμενεται.
Καλο ειναι το αδειασεις απο τυχων νερο, πριν κλεισεις την τρυπα με λιγη σιλικονη.

Ειναι ενα ρισκο να κατσεις να φτιαξεις την κατασκευη να αγορασεις λαμπες και τελικα να βρεις οτι το τροφοδοτικο εχει φαει τα ψωμια του.
Αν εισαι μεσα στην εγγυηση κοιταξε να το αντικαταστησεις πριν κανεις πατεντες και δεν δεχονται αντικατασταση,
Αν εχει ληξει, τοτε ή ρισκαρεις και αν καει το τροφοδοτικο, "ξεκοιλιαζεις" το σκαφακι και το αλλαζεις με αλλο ή βαζεις αλλο τελειως διαφορετικο φωτιστικο ή βαζεις led.

Βασικα εξαρταται απο το στησιμο του ενυδρειου, αν χρειαζεται "σοβαρο" φως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-08-14, 22:52
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το ξεκολλας με μεγαλη προσοχη και αλλαζεις τροφοδοτικο..μετα το κλεινεις με σιλικονη..κοστος απο ηλεκτρολογειο 18 ευρω.

αυτα που αναβουν τις 2 λαμπες μαζι και αμα βγαλεις τη μια σβηνει και η αλλη εχουν μια επαφη γεφυρωμενη.αν αλλαξεις συνδεσμολογια και κανεις το γεφυρωμα στις επαφες και οχι εξωτερικα,τοτε θα μπορεις να αναψεις μονο τη μια απλα στριβωντας την αλλη να ξεκουμπωσει..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-08-14, 21:09
explorador Ο χρήστης explorador δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά. Ευχαριστώ κατ αρχήν για την βοήθεια! έχω ήδη ξεκινήσει την διαδικασία της πατέντας με τους αντάπτορες και κάνω πολύ κέφι!!! Αγόρασα τα φισακια και μια λάμπα και το πλαστικό αύριο αν βρω μαγαζί με τέτοια είδη ανοιχτό γιατί αυτοί τα Σάββατα δεν ξέρω αν ανοίγουν. Θα ξεκινήσω έτσι και βλέπω παρακάτω. Θα αλλάξω και μετασχηματιστή μάλλον στη συνέχεια. Όσο για της απαιτήσεις του φωτισμού θα τις μειώσω σε σχέση με το παρελθόν διότι η καπιταλιστική κρίση δεν μου αφήνει περιθώρια για πολλά πολλά. θα σας ξαναρωτήσω για λάμπες όταν αποφασίσω τελικά πως θα το στήσω γιατί είμαι σε διαδικασία να αλλάξω τελείως. Τώρα είναι φυτεμένο αλλά σκέφτομαι να βγάλω τα φυτά και να βάλω και <<εύκολα>> ψαράκια.προφανής ο λόγος.... Την καλησπέρα μου και σας ενημερώνω για την συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-08-14, 19:40
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καποια μοντελα εχω ακουσει να δουλευει και με μια λαμπα, σε καποια αν καει η μια, δεν αναβει ουτε η αλλη.
Προσωπικα στο δικο μου ριο400, δεν αναβει η μια μονη της.
Στο lido120 καηκε η μια και εσβησε και η αλλη, αλλα τη στριφογυρισα λιγο και αναψε, ομως κατι μαλλον δεν λειτουργει σωστα ετσι κι εκαψε κι αυτην μετα απο λιγες μερες.,

Το σκαφακι σου φαινεται να εχει λιωσει απο θερμοκρασια,
Ισως την εχει "ακουσει" το τροφοδοτικο του φωτιστικου και υπερθερμενεται.
Καλο ειναι το αδειασεις απο τυχων νερο, πριν κλεισεις την τρυπα με λιγη σιλικονη.

Ειναι ενα ρισκο να κατσεις να φτιαξεις την κατασκευη να αγορασεις λαμπες και τελικα να βρεις οτι το τροφοδοτικο εχει φαει τα ψωμια του.
Αν εισαι μεσα στην εγγυηση κοιταξε να το αντικαταστησεις πριν κανεις πατεντες και δεν δεχονται αντικατασταση,
Αν εχει ληξει, τοτε ή ρισκαρεις και αν καει το τροφοδοτικο, "ξεκοιλιαζεις" το σκαφακι και το αλλαζεις με αλλο ή βαζεις αλλο τελειως διαφορετικο φωτιστικο ή βαζεις led.

Βασικα εξαρταται απο το στησιμο του ενυδρειου, αν χρειαζεται "σοβαρο" φως.
Το δικό μου... έτσι είναι.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευη καπακι για juwel record 60 asteris_veroia DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 24-05-08 18:48
Σειρα Λαμπτηρων thanosatha Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 30 12-02-07 17:32
περι λαμπτηρων...;;;; nigesi Malawi 5 13-10-06 20:29
Περι λαμπτηρων... vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 28-09-06 19:22
Συνδεση 2 λαμπτηρων epistimon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 31-12-05 20:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09485 seconds with 16 queries