Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-06-10, 17:31   #1
Βιοφιλτρο ερωτηση
ixtlilton
Junior Member
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος 19-06-10, 17:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα
Ειμαι νεο μελος εχω ενα ενυδρειο 200λ και λιγη εμπειρια.
Σημερα εστησα το ενυδρειο, το καθαρισα εβαλα την πετρουλα αφου την επλενα καλα και εριξα ενα υγρο της tetra (safestart) μου ειπαν οτι ειναι καλο για αρχη.
Η ερωτηση μου ειναι.
Εχω ενα κουτι μαυρο και γραφει απο εξω Free life biological filter MTB
και εχει μεσα 2 θεσεις βαθειες και μια που ειναι ο θερμαντης.
Εχω επισης ενα pump της hydor το pico 300.
Εχω ακομα κατι ασπρα κεραμικα.
Εψαξα στο νετ να βρω οδηγιες χρησης για το κουτι αλλα τπτ.
Δεν ξερω πως να στησω αυτο το βιολογικο φιλτρο.
Αν μπορουσατε να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα.
Ευχαριστω.
Εμφανίσεις: 3199
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-10, 18:21
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Καλως ορισες γειτονα!
Αυτο ειναι?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-10, 18:24
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Για αρχή, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, θα πρέπει να διαβάσεις τα υπομνήματα στους αρχάριους γλυκού νερού, ώστε να κατανοήσεις το πώς λειτουργούν κάποια βασικά ζητήματα στο ενυδρείο σου, ώστε να μην έχει απώλειες. Αυτά που πρέπει να ρίξεις το βάρος σου αφορούν το στρώσιμο του φίλτρου σου, δηλαδή τον κύκλο του αζώτου, το στρώσιμο με αμμωνία και το μπόλι. Για να μπουν μέσα ψάρια πρέπει το φίλτρο σου να είναι στρωμένο, αλλιώς κινδυνεύεις να χάσεις τα ψάρια σου ή να τους μειώσεις τη ζωή.

Έχεις αυτή τη στιγμή μέσα ψάρια;

Το safestart και παρόμοια προϊόντα δεν τα χρειάζεσαι (σε γενικές γραμμές) και επιβαρύνουν την τσέπη σου χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Την αντλία γιατί την πήρες; Τη χρειάζεσαι για κάποιο λόγο ή έτσι για να βρίσκεται, εάν σου χρειαστεί;

Πάμε στο φίλτρο τώρα. Δεν ξέρω το συγκεκριμένο, αλλά από την περιγραφή σου μήπως μοιάζει ή είναι αυτό;
http://zone-terrario.com/imgProduit/...it_11746_2.png
Τα κεραμικά που έχεις μοιάζουν με κάποιο από τα παρακάτω και η επιφάνειά τους είναι τραχιά;
http://www.petco.com/product/102250/...strat-Pro.aspx
http://www.amazonios.gr/images/siporax.jpg
http://www.aquaristikshop.com/pondsh...-02/388043.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-10, 21:02
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή :)

Σας ευχαριστω
Οχι δεν ειναι το κουτι αυτο σας κανω λινκ τις photos μαζι με το ενυδρειο.
Δεν εχω βαλει ψαρια εχω ριξει βακτηρια μεσα. θα περιμενω κανα 2-3 μερες, ειναι λιγο θολο το νερο ετσι πρεπει λογικα.
Στο ενυδρειο εχω 1 φιλτρο απλο και ενα pump ηθελα να δω αν λειτουργει και το αφησα χωρις να δουλευει μεσα.
το pump ειναι Hydor pico 300, αλλα δε ξερω που θα το χρησιμοποιησω μαλλον στο βιοφιλτρο ετσι?
Αν εχετε καποιες συμβουλες πειτε
Στην κατερινη ειμαι νεος, Θεσσαλονικιος ειμαι απο τουμπα αλλα παντρευτηκα και πηραμε σπιτι εδω στο κεντρο Κατερινης και παραθεριστικο πλακα λιτοχωρου, καλυτερα για τα παιδια μακρια απο τη φασαρια της πολης.
Η δουλεια μου ειναι τεχνικος δικτυων web secure βασικα. οτι χρειαστειτε ευχαριστως να βοηθησω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-10, 21:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ixtlilton Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω βαλει ψαρια εχω ριξει βακτηρια μεσα. θα περιμενω κανα 2-3 μερες
Δε φτάνουν 2-3 μέρες με αυτά τα βακτήρια για να στρώσει το φίλτρο σου! Αλήθεια σου λέω κοίτα στα υπομνήματα που σου έγραψα παραπάνω! Εάν βιάζεσαι διάβασε τι είναι το μπόλι για να ξέρεις και βάλε μία αγγελία που ζητάς μπόλι! Υπάρχει κόσμος κοντά σου που είναι πρόθυμος να βοηθήσει! Επίσης, συζήτησε τι ψάρια να βάλεις μέσα!

Περιμένουμε και τις φωτογραφίες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-10, 21:14
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Ο ενας θερμαντης http://www.netonica.com/aquarium/heater.jpg
Το βιοφιλτρο http://www.netonica.com/aquarium/biofilterbox.jpg

Το βιοφιλτρο μαζι με τα phtest,κεραμικα http://www.netonica.com/aquarium/set1.jpg

Το βιοφιλτρο πανω αποψη
http://www.netonica.com/aquarium/up.jpg


Το ενυδρειο τωρα http://www.netonica.com/aquarium/aquarium.jpg

Το μικρο φιλτρο και η αντλια Hydro pico 300 μεσα στο ενυδρειο
http://www.netonica.com/aquarium/1filter1pump.jpg


Και κατι ακομα, Εκανα μετρηση του ph ειναι στα 6,5 ξεκαθαρο αποτελεσμα.
Oi φωτο δεν ειναι τοσο καλες τις πηρα στα γρηγορα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-10, 21:16
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

μου φαινεται οτι τα εχεις μπερδεψει λιγακι..μην αγχωνεσαι και μην κανεις βιαστηκες κινησεις!!
φαινεται οτι εχεις ορεξη και μερακι και θα κανεις καλη δουλεια!!
περιμενε τους πιο εμπειρους να σε βοηθησουν παραπανω..
και παλι μην αγχωνεσαι γτ εκει στην κατερινη υπαρχουν πολυ "δυνατα" χαρτια στο θεμα του ενυδρειου..
καλως ηρθες απο μενα!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-10, 21:21
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή μπερδεμα

Οντως ειναι λιγο μπερδεμα παντως μαθενω, βασικα πηγα σε ενα μαγαζι και μου δωσανε ενα υγρο που λενε οτι εχει βακτηρια μεσα το εκανα λινκ πανω, παλαιοτερα πιο μικρος επερνα νερο απο καποιον το 1/3 του ενυδρειου του και εβαζα σε μενα.Υποψιν θελω να βαλω και φυτα, θα χρειαστω βεβαια και αλλη πετρουλα σιγουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-06-10, 21:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτά τα βακτήρια, εάν είναι βακτήρια, μετά από τις εμπειρίες σχεδόν όλων εδώ μέσα δεν κάνουν σχεδόν καμία δουλειά και σίγουρα δε στρώνουν από μόνα τους ενυδρείο... και ακόμα πιο σίγουρα όχι σε 3 μέρες! Τα ξεχνάς και από εδώ και πέρα τα λεφτά που θα έδινες για να τα αγοράζεις πάνε αλλού!

Για το στρώσιμο ή το κάνεις με αμμωνία καθαρή από το φαρμακείο και κρατάει η διαδικασία 1 μήνα περίπου ή ζητάς μπόλι και γίνεται αμέσως!

Μη βιάζεσαι να κάνεις πράγματα και τα μετανιώσεις! Σιγά σιγά θα μάθεις! Απλά θέλει διάβασμα.

Το φίλτρο σου πάντως όσο το κοιτάω κι ας μην είναι 100% ίδιο απέξω νομίζω ότι είναι της ίδιας φάρας!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-06-10, 21:34
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Σας εμπιστευομαι :) ΝΤΟΥ για μπολι δλδ?

Που βρισκω μπολι τωρα εδω στην κατερινη? βαζω αγγελια και που?
βασικα το ph που μετρησα ειναι 6,5 ειναι καλο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-06-10, 21:43
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αγγελία εδώ:http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26

Απλά να πεις από που μπορείς να πας να το πάρεις γιατί πρέπει μέσα σε λίγες ώρες να μπει στο φίλτρο σου, αλλιώς πεθαίνουν τα βακτήρια.

Το pH όπως και οι υπόλοιπες παράμετροι του νερού σου δεν είναι έτσι γενικά καλές! Αυτό πάει ανάλογα με τα ψάρια που σκοπεύεις να βάλεις. Δεν μπορείς να βάλεις ας πούμε ψάρια από τον Αμαζόνιο με ψάρια από την Αφρική, άλλες απαιτήσεις έχει το καθένα. Σιγά σιγά θα πριζωθείς, μην αγχώνεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-06-10, 21:53
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή γενικα για ψαρια

γενικα εχω στο μυαλο μου να βαλω νεον ζεβρες γκαπι κανα γλυφτη κανα σκουλικι τετοια μικρα.
Μηπως ξερεις τι βαζω μεσα στο βιοφιλτρο και πως? και αν θελει να χρησιμοποιησω το hydra pump?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-06-10, 22:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Στο θέμα ψάρια εγώ δεν μπορώ να σε συμβουλέψω, θα σου πουν άλλοι που ξέρουν καλύτερα, όμως μην έχεις δεδομένο στο μυαλό σου ότι μπορείς να τα βάλεις όλα με όλα (παράμετροι νερού, ελάχιστα λίτρα και διαστάσεις για το κάθε ένα, κοπάδι ή μόνα τους, επιθετικότητες κλπ). Η δική μου συμβουλή είναι η εξής, να κοιτάξεις στις παρουσιάσεις ενυδρείων τι έχουν κάνει άλλοι, να διαβάζεις τα σχόλια αν κάτι σου αρέσει για να δεις αν εκείνοι τα έχουν σωστά, να δεις ποιοι βιότοποι σου αρέσουν και ποιους μπορείς να αναπαραστήσεις και σιγά σιγά ρωτώντας θα βρεις και με τη βοήθεια των υπόλοιπων εδώ μέσα αυτά που θα σου αρέσουν περισσότερο και μπορείς να φιλοξενήσεις. Ρίχνε και μια ματιά στο παρακάτω όταν βρίσκεις κάτι που σου αρέσει για να έχεις μια πρώτη ιδέα για τις παραμέτρους που ζητάει το κάθε ψάρι:http://www.fishbase.org/search.php

Για αρχή όμως διάβασε τα υπομνήματα για να ξέρεις τι σου γίνεται, αλλιώς ό,τι και να σου πουν δε θα σου μένει στο μυαλό, γιατί δε θα καταλαβαίνεις γιατί στο λένε.

Επίσης για να προλάβω (!) μην τρέξεις να αγοράσεις ψεύτικα φυτά και περίεργα διακοσμητικά. Πολλά από τα φυτεμένα που θα δεις στις παρουσιάσεις είναι με αληθινά φυτά που έχουν ελάχιστες απαιτήσεις και είναι πανέμορφα, μπορείς να βρεις τσάμπα από αγγελίες όταν κάποιος κλαδεύει τα δικά του και προσφέρουν πολλά στη βιολογία του ενυδρείου σου!

Θα πρέπει να προμηθευτείς και τα υπόλοιπα τεστ εκτός του pH. Δες στα υπομνήματα για αρχή.

Αυτά τα λίγα και ό,τι θες ρωτάς! Πάντα κάποιος βρίσκεται να σου απαντήσει!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-06-10, 22:22
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου το εκτιμω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-06-10, 00:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
αποτι βλεπω το ενυδρειο ειναι του καρφουρ...
στο κουτι του φιλτρου υπαρχει θεση για τον θερμαντηρα οπως λες ενω το δευτερο διαμερισμα ειναι για να μπουν υλικα. τα siporax ή substrat pro ειναι πολυ καλα για τη βιολογικη σου φιλτρανση...ενω κρατας και ενα σφουγγαρι που λογικα ειχε μεσα στο κουτι για βιολογικη-μηχανικη φιλτρανση. στο 3ο διαμερισμα μπορεις να εχεις κατω το σφουγγαρι και απο πανωτον κυκλοφορητη που θα δημιουργει τη ροη του νερου μεσα απο το φιλτρο...
τα κεραμικα σου αν ειναι λεια τοτε δεν κανουν για βιολογικη φιλτρανση παρα μονο για μηχανικη...
καλο ειναι να πας σε πετ και να δεις απο κοντα ψαρακια που σου αρεσουν...κανε μια λιστα και πες μας ποια σου αρεσαν για να σου πουμε ποια ταιριαζουν μεταξυ τους...
θα πρεπει να μετρησεις ομως και σκληροτητες στο νερο του δικτυου σου με τα αναλογα τεστ..καθως και να εφοδιαστεις με τεστ ΝΗ3 ..ΝΟ2 και ΝΟ3 για να ξερεις τι σου γινεται...
αν σου φαινονται αλαμπουρνεζικα ολα αυτα....διαβασε τα υπομνηματα και θα καταλαβεις πολλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-06-10, 00:38
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή ενυδρειο

Καλημερα
Βασικα μου το εδωσε ενα φιλος και το εχω πανω απο ενα χρονο στην ακρη ειπα αφου εφτιαξα το σπιτι τελιωσα με το βαψιμο να κανω και το ενυδρειο.
αυτο που εχω το pump της hydor pico 300 κανει για το βαλω στο φιλτρο μεσα?
Φυσικα θα κανω ολα τα τεστ ηδη εκανα το πη μου δειχνει 6,5 οτι ειναι.και απο βδομαδα θα κανω και τα αλλα, εβαλα και αγγελια οτι ψαχνω για μπολι ελπιζω να βρεθει καποιος.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-06-10, 03:05
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ναι, μια χαρά κάνει, θα το βάλεις στο 3ο και τελευταίο διαμέρισμα, για να βγάζει το καθαρό πια νερό στο ενυδρείο.
Σ' αυτό το σχήμα http://zone-terrario.com/imgProduit/maxi/produit_11746_2.pngν που σου έβαλε ο Μιχάλης, το κυκλοφορητάκι της hydor
μπαίνει κάτω δεξιά και συνδέεται στον λευκό σωλήνα που ανεβάζει το καθαρό νερό (μπλε) στην έξοδο του φίλτρου.
Ο θερμαντήρας μπαίνει στο πρώτο διαμέρισμα-αριστερά και στο μεσαίο μπαίνουν τα υλικά που θα φιλτράρουν το νερό.
Εκεί θα πρέπει να βάλεις 2 λεπτές φέτες μπλε ενυδρειακό σφουγγάρι και ανάμεσά τους όσο κεραμικό υλικό χωράει.
Βεβαιώσου ότι είναι πορώδες το μακαρονάκι ή ότι στην συσκευασία γράφει biological και αφού μετρήσεις πόσο χωράει
ανάμεσα στα σφουγγάρια, κλείστο σε ένα καλσόν για να μπορείς να το βγάζεις εύκολα, όταν θα καθαρίζεις τα σφουγγάρια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση aggelospap Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 19-02-10 16:08
ΝΟ3 ερωτηση kokos125 Γλυκό νερό - Γενικά 4 30-12-09 19:04
ερωτηση co2 border Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-12-09 23:43
ερωτηση giorgos300 Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 3 16-12-09 22:34
μια χαζη ερωτηση... fitilakias Ζωοτόκα 5 26-02-09 19:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06576 seconds with 15 queries