Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-18, 23:17
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή Να βουτήξω στο... αλατόνερο;

Έχω γράψει και πει πολλές φορές ότι... από τα μέσα της 10ετίας του '80 με "στοιχειώνει" η "έλλειψη" ενός θαλασσινού ενυδρείου. Δυστυχώς για μένα... τα ψάρια που μου άρεσαν (και συνεχίζουν να μου αρέσουν), χρειάζονται τόνους νερού και αυτό εξακολουθεί να είναι ανέφικτο.
Έχοντας αρκετά ενυδρεία (να "κάθονται") στο σπίτι όμως... μπήκα σε σκέψεις, για να "στήσω" επιτέλους, ένα μικρό (80 μ Χ 30 π Χ 40 υ).
Η πρόθεση είναι να γίνει ένα reefάκι αλλά λιτό και εύκολο.
Από ψάρια σκεφτόμουν κάποιο είδος αμφιπρίονα (μου αρέσουν κάποια είδη όπως π.χ. ο A. Frenatus αλλά πιο πολύ ο A. Bicinctus) ψάχνοντας όμως είδα ότι... αντίθετα με τις συνήθεις προτάσεις που διαβάζω από Έλληνες για 30λιτρα... να ΜΗΝ είναι μικρότερο από τα 120 λίτρα... ούτε για ένα ocellaris (με το οποίο μάλλον... συμφωνώ).
Βέβαια έχω την δυνατότητα και για κύβο που φτάνει τα 150 λίτρα... αλλά το ορθογώνιο, μου φαίνεται καλύτερη ιδέα (ειδικά στον χώρο που το έχω τώρα τοποθετημένο και λειτουργεί ως "γλυκό").
Επιπλέον σκέφτομαι για κάποιες γαρίδες και ΙΣΩΣ κάποιο firefish ή Damsel... ΑΝ "χωράνε".
Για δώστε τα "φώτα" σας οι "αλατισμένοι για το τι θα χρειαστώ από εξοπλισμό (πιθανόν κάποια υλικά να τα διαθέτω ήδη)... ΜΗΠΩΣ και μπω τελικά, στην "περιπέτεια".-
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-18, 23:50
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Αλατισμένος δεν είμαι αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι αρκετό μαρούλι
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-18, 23:59
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ευτυχώς που τα ενυδρεία με δίσκους... ΔΕΝ το χρειάζονται γιατί τρώνε κρέας, οπότε είναι φτηνά.-
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-18, 00:20
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

καλησπερα πολυχρωμε και αγαπημενε. ας ξεκινησω απο την επιλογη ενυδρειου τα 30 εκ πλατος που αναφερεις δεν θα σε βολεψει καθολου ο κυβος ειναι μια καλυτερη επιλογη ειδικα αν μπορεις να φιαξεις και ενα σαμπ πλατης τυπου μπογιου ετσι ωστε να μπορεις να βαλεις τον εξοπλησμο εκει χωρις να φαινετε στο ενυδρειο.θα χρειαστεις οσμωση που εχεις,αλατι,ρεφρεκτομετρο για την μετρηση της αλατοτητας,βραχο ζωντανο και νεκρο,σκιμερ χωρις να ειναι αναγκαιο,καποιο κυκλοφορητη και φυσικα φως

Εγω θα μιλησω απο προσωπικη εμπειρια αν και τα πραγματα εχουν αλλαξει λιγο απο οτι διαβαζω. Εγω ειχα βαλει στην πλατη του ενυδρειου στο πρωτο διαμερισμα σπασμενο ζωντανο βραχο και στο ντισπλει ειχα βαλει νεκρο για βαση και ζωντανο απο πανω, αν ειναι καλος ο ζωντανος βραχος χωρις απταισιες και απο ενυδρειο που τρεχει εχεις κατευθειαν ενα στρωμενο ενυδρειο. τα ψαρακια σε αυτα τα λιτρα μπορει να ειναι 2 ocellaris γαριδες, καποιος γοβιος.νταμσελ δεν θα εβαζα ειναι αρκετα επιθετικα.
φυσικα αν πας για ριφ θα χρειαστεις και αλλα πραγματα αλλα αυτα ειναι σε δευτερη φαση
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-18, 00:35
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΚΑΛΩΣ τον odin79...
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ με το πλάτος του... έχω ένα "θέμα" (το θεωρώ λάθος).
Σκεφτόμουν νεκρό βράχο για αρχή... και λίγο-λίγο να το "ζωντανεύω".
ΔΕΝ θέλω να βάλω πολλά και "περίπλοκα"... που ΙΣΩΣ να με δυσκολέψουν.
Πέραν του κύβου έχω και άλλη επιλογή στα 120-140 λίτρα, με πιο σωστό πλάτος.
Υπάρχει η δυνατότητα για σαμπ και κάτω από την βάση... αφού διαθέτω 2 μικρά ενυδρεία 20-40 λίτρων.-
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-18, 00:48
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

αν υπαρχει η δυνατοτητα για σαμπ εισαι μια χαρα... μπορεις να ξεκινησεις με νεκρο βραχο και να βαζεισ βακτηρια και νομιζω στα 12-140 λιτρα μπορεις να βαλεις και τα κλοουνακια που σου αρεσουν. τον εξοπλησμο τον εχεις εκτως απο λιγα πραγματα οπως το ρεφρεκτομετρο θα χρειαστεις στα ειπα πιο πανω.Εγω προσωπικα πιστευω οτι με την εμπειρια που εχεις θα σου φανει παιχνιδακι γιατι εχεις φιλοξενησει και φιλοξενεις δισκους. το θαλασσινο ενυδρειο ειναι κατι διαφορετικο η κινηση των ψαριων, η ζωη που ξεπηδα απο τον βραχο που τον βλεπεις κυριολεκτικα να ζωντανευει ειναι κατι μαγικο.Ενας ακουαριστας σαν και σενα πρεπει να το ζησει και να το δει και αυτο
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-18, 00:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όπως σου είπα η τρέλα με το "αλμυρό"... "κρατάει" από το '80. Μπορεί να έχω 38 χρόνια ενυδρεία (με τους δίσκους 36) και να ξέρω τα περισσότερα (γνωστά) θαλασσινά ψάρια με τα λατινικά τους ονόματα αλλά... θα γίνω αρχάριος και πάλι.
Ελπίζω να μου βγει... σε καλό.
Στο βυθό αραγωνίτης (φαντάζομαι)... πόσα κιλά, θα είναι καλά;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-18, 01:19
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

υπαρχουν πολλες επιλογες η πρωτη ειναι τα 5 εκ, η επομενη ειναι χωρις αραγωνιτη (bare bottom)και η επομενη επιλογη ειναι το dsb (deep sand bed)10+ εκατοστα βαθος. ολες εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους εγω προσωπικα προτιμω το πρωτο.
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-18, 08:23
Stratos mak Ο χρήστης Stratos mak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Καλημερα και απο μενα και καλη αρχη στα αλάτια να εχεις φιλε μου απο Κοραλία θα παίξεις ****** μονο η και ακροπορες; Θέλεις ενα σκιμμερ ενα κυκλοφοριτη ρεφακτομετρο θερμοστάτη φωτιστικο και ανάλογα με τι θα παίξεις ίσως και ριακτορες άλλιως κάποια δοσομετρικη καθώς και μια αυτόματη αναπλήρωση. Η λύση για το Σαμπ ειναι πολυ καλη ιδέα και πρακτική αρκη να εχεις και χώρο. Τωρα όσο αφορά το πλάτος 30 ειναι λιγο μια καλη διάσταση ειναι το 80χ50χ50.
Αυτα απο εμένα καλη αρχη να εχεις .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-18, 09:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
....ΜΗΠΩΣ[/COLOR][/B] και μπω τελικά, στην "περιπέτεια".-
ΜΗΠΩΣ να μην έβαζες άλλα ζωντανά σε περιπέτεια?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-03-18, 23:05
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ μου τα λες καλά γέροντα... ζηλεύεις;
-------------------------
Λοιπόν... από το μέχρι τώρα ψάξιμο... βλέπω δυσκολία στην διατήρηση της ανεμώνης οπότε... που θα μπαίνουν οι "κλόουν";
Μάλλον πάω για άλλα είδη... προς κάποιο firefish, γράμμα λορέτο και καρδινάλιους το βλέπω... οπότε... μάλλον πάω και προς ένα 75 Μ Χ 40 Π Χ 45 Υ για να δώσω και λίγα λίτρα... και για να του βάλω κι ένα από τα μικρά, για σαμπ.
Το μεγάλο θέμα όμως... όπως διαπιστώνω είναι η ψύξη.
Το καλοκαίρι τα δισκοενυδρεία "χτυπάνε" για κάνα 2μηνο τους 34-35 και όλα καλά... στο θαλασσινό τι γίνεται (κακαβιά μάλλον; ) ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 30-03-18 στις 23:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-18, 00:06
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία εύχομαι Νίκο Θα τα καταφέρεις !! και εγω το σκέφτομαι .... θα μάθω με εσένα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-03-18, 00:50
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Ανεμιστήρες και άγιος ο θεός.
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-18, 09:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Συγκεντρωμένα σε ένα αρχείο κι ελπίζω να σε βοηθήσουν

Οι δικές μου επισημάνσεις είναι πως θα χρειαστείς χρόνο και χρήμα
Χρόνο γιατί τους πρώτους μήνες πρέπει να εισαι μόνιμα από πάνω, μέχρι να αρχίσει το πράγμα να τρέχει και χρήμα & χρόνο μετά, γιατί μόνιμα θα βάζεις πράγματα...και θα ρυθμίζεις παραμέτρους
Κανείς θαλασσινός δεν μένει ποτέ ικανοποιημένος με αυτό που βλέπει στο ενυδρείο του... και πάντα τα ενυδρεία των άλλων ειναι διαμάντια (και "ζηλεύει" )
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf Ξεκινώντας ένα θαλασσινό ενυδρείο.pdf (664,2 KB, 586 εμφανίσεις)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-03-18, 10:28
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει δυσκολία στην διατήρηση της ανεμώνης λίγο προσοχή θέλει σε κάποιες παραμέτρους.οι κλόουν κάνουν Σπίτι τους εφιλιες,γονιοπορες όποτε μην προβληματίζεται.Καλό είναι να ξέρεις τι θες να φτιάξεις και να μην παρασύρεσαι πχ ενυδρείο με nps εύκολα κοράλλια μείνε σε αυτό για να μην κάνεις την ζωή σου δύσκολη
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-03-18, 11:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ μου τα λες καλά γέροντα... ζηλεύεις;
-------------------------
Λοιπόν... από το μέχρι τώρα ψάξιμο... βλέπω δυσκολία στην διατήρηση της ανεμώνης οπότε... που θα μπαίνουν οι "κλόουν";
Μάλλον πάω για άλλα είδη... προς κάποιο firefish, γράμμα λορέτο και καρδινάλιους το βλέπω... οπότε... μάλλον πάω και προς ένα 75 Μ Χ 40 Π Χ 45 Υ για να δώσω και λίγα λίτρα... και για να του βάλω κι ένα από τα μικρά, για σαμπ.
Το μεγάλο θέμα όμως... όπως διαπιστώνω είναι η ψύξη.
Το καλοκαίρι τα δισκοενυδρεία "χτυπάνε" για κάνα 2μηνο τους 34-35 και όλα καλά... στο θαλασσινό τι γίνεται (κακαβιά μάλλον; ) ;
Δες και αυτά για τις ανεμώνες και κάποιες ιδέες για κοράλλια για αρχάριους
Όσο για την ψύξη, ανεμιστήρες ως ευκολη λύση, chiller ως ιδανική
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf Anemones_by_Chocolate_Puma.pdf (1,61 MB, 406 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: pdf 10 εύκολα κοράλλια για αρχάριους.pdf (629,7 KB, 1378 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: pdf Κοράλλια για αρχάριους_by_Sakis_Argiropoulos.pdf (1,09 MB, 396 εμφανίσεις)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-04-18, 21:12
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις πληροφορίες "σοκολατοπούμα"... ξεκινάω διάβασμα, για να μπορέσω να "εκπαιδεύσω" αργότερα την "Νεράϊδα του Βορρά".
Θα καταφέρνει να "κατεβάζει" στη σωστή θερμοκρασία μόνο με τα ανεμιστηράκια ή δύσκολο... οπότε να το ξεχάσω;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-04-18, 12:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βουτα, αλλα προσεχε μη μπει νερο στα αυτακια σου και κρυωσεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-04-18, 13:30
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Γεια σου, επειδη ημουν στην ιδια φαση, βεβαια εγω εκανα nano reef που οπως σωστα ειπες απο 120 lt και πανω πρεπει να ειναι το ενυδρειο αλλιως πρεπει να εισαι συνεχεια απο πανω ,και τωρα παω σε μεγαλυτερο
Τα εξοδα για το reef ειναι πολυ μεγαλυτερα απο του γλυκου
Βαλε οργανα μετρησης , βραχο ζωντανο ή νεκρο ,αλατια , το κοστος ανεβαινει
Σκεφτομουν κι εγω κατι οικονομικο ,αλλα μετα μπαινεις στο τριπακι δωσε λιγο απο εδω ,δωσε και για το αλλο τα εξοδα ανεβαιναν κατακορυφα και περισοτερο απο οτι υπολογιζα αρχικα
Μετα ειναι τα κοστη αγορας κοραλλιων ,ψαριων , ενα μετριο κοραλι εχει 30 ευρω , ενα καλυτερο 50 και βαλε.Αν πολαπλασιασεις 5-6 τετοια (το λιγοτερο) με μεσο ορο 40 ευρω φτανεις ευκολα 200-250 ευρω για κοραλια μονο και βαλε καμια 100- 150 για ψαρια φτανεις για πλακα στα 400 μονο απο ψαρια -κοραλια
Μετα ειναι το κοστος συντηρησης, περα απο τα γνωστα (ρευματα-νερα) εχεις και το αλατι που ειναι κι αυτο ενα σημαντικο κοστος γιατι ειναι ενα χαρατσι που θα πληρωνεις εφ ορου ζωης του reef...
Δεν θελω να σε αποτρεψω απο το χομπι αυτο ,απλως σου λεω οτι πας σε πιο βαθια νερα με αυτο ,αν βεβαια υπαρχουν λεφτα ,δεν το συζητω βουρ!
Για το θεμα της θερμοκρασιας θελει πολυ προσοχη, το καλοκαιρι χτυπησε κατι 35αρια στους καυσωνες και εχασα τα κοραλια που ειχα και εμεινα με τα 2 νεμο και 1 σαλιγκαρι (survivors τους λεω)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-04-18, 01:16
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Δύσκολο να με αποτρέψεις από το χόμπι... ήδη έχω 38 χρόνια "στην πλάτη"... και οι δίσκοι, είχαν και έχουν απαιτήσεις. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... για τις επισημάνσεις.
Τα σχέδια για το μέγεθος του ενυδρείου αλλάζουν... το πάω για 200λιτρο.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βουτα, αλλα προσεχε μη μπει νερο στα αυτακια σου και κρυωσεις.
Το ήξερα ότι... είσαι ζΟΥλιάρης.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 07-04-18 στις 01:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-04-18, 08:43
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Με το καλό να μπεις στα αλάτια
200 λίτρα είναι πολύ καλά. Σαμπ θα βάλεις; από φωτισμό τι σκέφτεσαι; από εξοπλισμό θαλασσινόυ έχεις κάτι;
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-04-18, 09:51
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου, επειδη ημουν στην ιδια φαση, βεβαια εγω εκανα nano reef που οπως σωστα ειπες απο 120 lt και πανω πρεπει να ειναι το ενυδρειο αλλιως πρεπει να εισαι συνεχεια απο πανω ,και τωρα παω σε μεγαλυτερο
Τα εξοδα για το reef ειναι πολυ μεγαλυτερα απο του γλυκου
Βαλε οργανα μετρησης , βραχο ζωντανο ή νεκρο ,αλατια , το κοστος ανεβαινει
Σκεφτομουν κι εγω κατι οικονομικο ,αλλα μετα μπαινεις στο τριπακι δωσε λιγο απο εδω ,δωσε και για το αλλο τα εξοδα ανεβαιναν κατακορυφα και περισοτερο απο οτι υπολογιζα αρχικα
Μετα ειναι τα κοστη αγορας κοραλλιων ,ψαριων , ενα μετριο κοραλι εχει 30 ευρω , ενα καλυτερο 50 και βαλε.Αν πολαπλασιασεις 5-6 τετοια (το λιγοτερο) με μεσο ορο 40 ευρω φτανεις ευκολα 200-250 ευρω για κοραλια μονο και βαλε καμια 100- 150 για ψαρια φτανεις για πλακα στα 400 μονο απο ψαρια -κοραλια
Μετα ειναι το κοστος συντηρησης, περα απο τα γνωστα (ρευματα-νερα) εχεις και το αλατι που ειναι κι αυτο ενα σημαντικο κοστος γιατι ειναι ενα χαρατσι που θα πληρωνεις εφ ορου ζωης του reef...
Δεν θελω να σε αποτρεψω απο το χομπι αυτο ,απλως σου λεω οτι πας σε πιο βαθια νερα με αυτο ,αν βεβαια υπαρχουν λεφτα ,δεν το συζητω βουρ!
Για το θεμα της θερμοκρασιας θελει πολυ προσοχη, το καλοκαιρι χτυπησε κατι 35αρια στους καυσωνες και εχασα τα κοραλια που ειχα και εμεινα με τα 2 νεμο και 1 σαλιγκαρι (survivors τους λεω)
Αν κατσω και προσθεσω τα εξοδα ενθουσιασμου που εκανα στην αρχη για το γλυκο (και ο καθε ενας μας) τοτε και αυτα φτανουν ενα νουμερο. Εχω την εντυπωση οτι ξεροντας τι θελει και πηγαινοντας βημα-βημα σιγουρα χαζα εξοδα ΔΕΝ θα κανει. Αληθεια ποσο κοστιζει το μηνα η συντηρηση ενος τετοιου ενυδρειου εχει καποιος νουμερο?

Καλη αρχη φιλε και οπως σου ειπε και καποιος πριν σιγουρα πρεπει να το ζησεις και να μας ανεβαζεις και φωτο να βλεπουμε και να μαθαινουμε.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-04-18, 10:18
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατσω και προσθεσω τα εξοδα ενθουσιασμου που εκανα στην αρχη για το γλυκο (και ο καθε ενας μας) τοτε και αυτα φτανουν ενα νουμερο. Εχω την εντυπωση οτι ξεροντας τι θελει και πηγαινοντας βημα-βημα σιγουρα χαζα εξοδα ΔΕΝ θα κανει. Αληθεια ποσο κοστιζει το μηνα η συντηρηση ενος τετοιου ενυδρειου εχει καποιος νουμερο?

Καλη αρχη φιλε και οπως σου ειπε και καποιος πριν σιγουρα πρεπει να το ζησεις και να μας ανεβαζεις και φωτο να βλεπουμε και να μαθαινουμε.
Το θεμα με το θαλασσινο ειναι οτι εχεις ΟΛΑ τα εξοδα που θα ειχες για γλυκο , +skimmer , +κοραλλια , +refractometer +ακριβοτερα ψαρια (το φτηνοτερο ξεκινα 10-15ε και φτανει οσο θες) +αλατι για μια ζωη +Αντιστροφη Οσμωση που ειναι σχεδον απαραιτητα για reef
Κι αν σου κατσει στραβη και χασεις καποια ψαρια ή κοραλια ,ακομα μονο τα κοραλια να χασεις εχεις χασει ενα μεγαλο ποσο (για τα σημερινα ελληνικα οικονομικα δεδομενα)
αν κανεις και χαζα εξοδα (που ο συγκεκριμενος λογω πειρας δεν νομιζω να κανει )εχεις χασει την μπαλα
Και δεν βαζω τα προσθετα που πρεπει να βαζεις στο νερο για να εισαι κατα γραμμα ΟΚ
Καλη επιτυχια σου ευχομαι ,αν το θελεις τοσο πολυ προχωρα απλα σε προειδοποιησα για τα εξοδα που θα εχεις
Και μεγαλη προσοχη το καλοκαιρι στις θερμοκρασιες , μπορει να σου αφανισουν ολα τα κοραλια και ζωντανα που θα εχεις
επισης καλο ειναι να ειναι ανετο σε μεγεθος το ενυδρειο αλλα στα θαλασσινα δεν ισχυει το ιδιο με του γλυκου, οσο μεγαλυτερα τοσο καλυτερο δηλαδη, στο μεγεθος του ενυδρειου δεν ειναι αναγκη για υπερβολες
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-04-18, 11:55
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Καταλαβα!

Το μηνα ποσο στοιχίζει η συντηρηση ενος 200λιτρου?
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-04-18, 16:21
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα!

Το μηνα ποσο στοιχίζει η συντηρηση ενος 200λιτρου?
Εξαρταται αν εχεις skimmer (που για αυτα τα λιτρα πρεπει να εχεις) θελει λιγοτερες αλλαγες νερου απ οτι αν δεν εχεις
Εγω με 60 λιτρα κανω περιπου 2 φορες το μηνα αλλαγες νερου αλλα λογω λιγων λιτρων δεν χρειαζομαι πολυ αλατι
Αλλαζω περιπου 1/3 του νερου γυρω στα 15 λιτρα καθαρα αι μου κραταει γυρω στους 3-4 μηνες το αλατι τα 4κιλα που ειναι γυρω στα 16ε+ μεταφορικα περιπου 22 ευρω. Δηλαδη το μηνα ειναι γυρω στα 7 ευρω ,αλλα ειναι καθε μηνα ,γυρω στα 80-100 ευρω καθε χρονο
Επειδη τα 200 λιτρα χρειαζεται πιο πολυ νερο αλλαγη αρα πιο πολυ αλατι στην αλλαγη ,αλλα οπως ειπα λογω skimmerθα κανεις πιο αραια αλλαγες νερου
Στα 200 λιτρα για καθε αλλαγη θα θελεις λογικα περιπου 2 κιλα αλατι νομιζω,αν αλλαζεις καθε 2 μηνες νερο παλι καθε 4 μηνες θα θελεις το 4κιλο ,αν αλλαζεις καθε μηνα θα το θελεις καθε 2 μηνες
Καποις που εχει 200αρι reef θα μας πει ακριβως ποσο αλατι χρειαζεται
Αυτο μονο για το αλατι , τα προσθετα υποτιθεται τα παιρνεις στην αρχη και κρατανε καιρο νομιζω (εγω δεν βαζω προσθετα στο νερο).Επισης και οι τροφεςμ εξαρταται τι ποικιλια θα δινεις (κατεψυγμενες και φλεικς - πελλετσ ή μονο φλεικς οπως εγω κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-04-18, 18:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις πληροφορίες "σοκολατοπούμα"... ξεκινάω διάβασμα, για να μπορέσω να "εκπαιδεύσω" αργότερα την "Νεράϊδα του Βορρά".
Θα καταφέρνει να "κατεβάζει" στη σωστή θερμοκρασία μόνο με τα ανεμιστηράκια ή δύσκολο... οπότε να το ξεχάσω;
Χρόνια πολλα!
Σ ότι αφορά την ερώτηση σου, η απάντηση ειναι : ¶νετα!
Αρκεί να έχεις αυτόματη αναπληρωση γιατί η εξάτμιση στο θαλασσινό "κοστίζει"
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-04-18, 03:17
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alan boy Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλό να μπεις στα αλάτια
200 λίτρα είναι πολύ καλά. Σαμπ θα βάλεις; από φωτισμό τι σκέφτεσαι; από εξοπλισμό θαλασσινόυ έχεις κάτι;
1. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
2. Υπάρχουν πράγματα διαθέσιμα από εξοπλισμό... φίλτρα, θερμαντήρες, αεραντλίες, γυάλες, 3 αντίστροφες οσμώσεις κλπ.
Προφανώς θα χρειαστώ κάποιο skimmer.
Το sump θα μπει μέσα στη βάση, που θα φτιαχτεί από κοιλοδοκό και θα ντυθεί εξωτερικά με κάποιο ξύλο. Υπάρχει ένα ενυδρείο 80 μ Χ 33 π Χ 47 υ ή ένα 60 μ Χ 30,5 π Χ 42 υ.
Τον φωτισμό που απαιτείται... φαντάζομαι ότι αυτό εξαρτάται από τα είδη που θα μπουν (κοράλλια κλπ.) και θα προτιμήσω εύκολα και "χαμηλών" αναγκών... και παράλληλα σύστημα ανατολής-δύσης.
Προτάσεις για τα είδη λάμπας που χρειάζομαι... περιμένω από εσάς που γνωρίζετε. Η ακτινική λάμπα έχει καμιά σχέση, με την Black light;

ΥΓ. "Σοκολατοπούμα"... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-04-18, 09:31
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Καλημερα!

Περιττό να σου πω οτι περιμενουμε λεπτομεριες απο το στησιμο: τελικο εξοπλισμο που χρησιμοποιησες + κοραλια-ψαρια.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-04-18, 01:02
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Απαιτητικό σε βλέπω... από υπομονή πως τα πας;
Κάτσε να ξεζαλιστώ και λίγο από τα "νούμερα" που ακούω... άλλωστε θα πάρει χρόνο το εγχείρημα.
Τα πρώτα βήματα (βάση-ενυδρείο-sump)... πιστεύω να τα ολοκληρώσω, σε 1-2 μήνες.-
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-04-18, 01:05
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

1-2 μηνες το θεωρεις πολυ και μου λες να κανω υπομονη?

Με το καλο
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μήπως να φύγω απο το ποτάμι και να βουτήξω στην λίμνη mikrosaquaristas Tanganyika 9 10-05-11 01:46
λεπτομέρειες για μπάνιο με αλατόνερο maria1983 Ζωοτόκα 7 25-03-10 14:55
Αυγά κογχυλιών και αλατόνερο? dimitrisgiannoulakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 09-02-07 09:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14202 seconds with 14 queries