Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-15, 10:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Ελαφρόπετρα vs Matrix κλπ βιολογικά υλικά

Ανοιξα αυτό το θέμα για να συζητήσουμε για την ελαφρόπετρα σε σύγκριση με άλλα βιολογικά υλικά και ειδικά το Matrix της Seachem
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-15, 11:04
coolmind Ο χρήστης coolmind δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Λογο του οτι εχω εναν φιλο στην Ιταλια ο οποιος ασχολειται με ιατρικη μελετη και εχει προσβαση σε ιατρικα ηλεκτρονικα μικροσκοπια,θα τον ρωτησω αν του στειλω μερικα κομματια απο matrix και ελαφροπετρα απο το praktiker να τα συγκρυνει ως προς την πυκνοτητα την ποσοτητα των πορων μεταξυ τους αλλα και την χημικη συσταση τους(αν μπορει να μετρησει)και θα σας πω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-15, 11:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolmind Εμφάνιση μηνυμάτων
Κακως το συνεχιζουμε εδω,αλλα αν ηταν ολα ιδια δεν θα υπηρχε αυτη η διαφορα τιμης οπως παρακατω:
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=128000950&ref
http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-20lt-7291
Μονο πιστοποιημενα υλικα με αποδειξεις,η κατι εναλακτικο μετα απο μελετη καποιου πανεπιστημιου η οργανισμου που διαθετει τα μεσα για εξειδικευμενες μετρησεις πρεπει να μπαινουν μεσα στο ενυδρειο,γιατι με τον ενα η αλλο τροπο καποια στιγμη θα γινει αυτο που ειναι να γινει, και κλαφτα χαραλαμπε.
Μπορειτε να καταλαβεται τι ενοω στο συγκριτικο τεστ που εκανε πριν χρονια ενα πανεπιστημιο για τα δυο φιλτρα Fluval fx5 & Eheim 2080.Αυτο ειναι πιστοποιημενο τεστ και δεν μπορει να το αμφισβητησει κανεις.




Συνεχίζω εδώ.
Πιστεύω φίλε μου πως δεν θα μπει κανείς στο κόπο να κάνει τέτοια έρευνα ή μελέτη, και ο λόγος είναι καθαρά οικονομικός. Σκέψου να ανακοινωθεί κάτι τέτοιο τι θα γίνει. Θα σταματήσουν πλέον οι περισσότεροι να αγοράζουν τα επώνυμα βιολογικά υλικά και θα βάζουν ελαφρόπετρα. Από όσο έχω διαβάσει , ελαφρόπετρα χρησιμοποιούσαν οι ενυδρειόφιλοι πολλά χρόνια τώρα, βλέποντας οι εταιρίες πως πρέπει να έχουν κάποιο προϊόν για βιολογικό υλικό , έφτιαξε η κάθε μία το δικό της.
Επίσης η διαφορά κόστους που λες είναι λογική, γιατί μπορεί σαν πρώτη ύλη η ελαφρόπετρα να είναι φθηνή, ο καθαρισμός, ο διαχωρισμός με τυχόν άλλα υλικά, η λεύκανση , η συσκευασία, η διανομή , και τελευταίο το marketing και το brand name ανεβάζουν το κόστος. Αντίστοιχα για τα άλλα βιολογικά υλικά , αν το σκεφτείς είναι και αυτά υπερτιμημένα, γιατί τα περισσότερα είναι από τηγμένο γυαλί, που και αυτό είναι φθηνή πρώτη ύλη και έχει κόστος την ενέργεια για να λιώσει και να πάρει στο σχήμα που έχει, και έπεται συσκευασία , marketing κλπ..

Σύμφωνα λοιπόν με την απορία σου , αν αποδειχθεί πως το Matrixείναι ελαφρόπετρα , αυτόματα αποδεικνύεται πως η ελαφρόπετρα είναι από τα καλύτερα και φθηνότερα βιολογικά υλικά, γιατί σύμφωνα με την Seachem, το Matrixείναι από τα καλύτερα και με τη μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκισης βακτηρίων.
Μένοντας λοιπόν σε αυτό
Seachem Laboratories sells Matrix, a natural porous stone, as a biological filte rmedium
http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf
Για μένα είναι ξεκάθαρο πως το Μatrix είναι ελαφρόπετρα.
Αν πάρω και υπό όψη την εμπειρία άλλων ενυδρειόφιλων μου αρκεί. Προσωπικά τώρα, παρόλο που είμαι σχετικά νέος στο χόμπι (μόνο 3 χρόνια), χρησιμοποιώ ελαφρόπετρα στα δικά μου ενυδρεία αλλά και σε όσα άλλα φίλων που έχω στήσει ή έχω βοηθήσει να στηθούν, το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικότατο, δεν βλέπω τι παραπάνω θα μου έδινε ένα επώνυμο βιολογικό υλικό. Και με κόστος 2 Ευρώ, 40-50 λίτρα νερό για πλύσιμο, προσωπική εργασία για διαλογή και ξεκαθάρισμα από τα μαύρα πετραδάκια, και το ρεύμα για μισή ώρα βράσιμο σε χύτρα (είμαι και λίγο υπερβολικός) έχω 12 λίτρα βιολογικό υλικό , που αν αγόραζα χύμα siporaxθα μου κόστιζε 12 Χ 5 Ευρώ = 60 Ευρώ , αν αγόραζα Matrixθα μου κόστιζε 12 Χ 14 Ευρώ = 168 Ευρώ, όπως βλέπεις η διαφορά κόστους είναι από μεγάλη έως τεράστια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-15, 11:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolmind Εμφάνιση μηνυμάτων
Κακως το συνεχιζουμε εδω,αλλα αν ηταν ολα ιδια δεν θα υπηρχε αυτη η διαφορα τιμης οπως παρακατω:
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=128000950&ref
http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-20lt-7291
Μονο πιστοποιημενα υλικα με αποδειξεις,η κατι εναλακτικο μετα απο μελετη καποιου πανεπιστημιου η οργανισμου που διαθετει τα μεσα για εξειδικευμενες μετρησεις πρεπει να μπαινουν μεσα στο ενυδρειο,γιατι με τον ενα η αλλο τροπο καποια στιγμη θα γινει αυτο που ειναι να γινει, και κλαφτα χαραλαμπε.
η διαφορα τιμης δεν προκυπτει μονο απτο υλικο(η ελαφροπετρα σαν υλικο ειναι πιο ακριβη),αλλα και απτην επεξεργασια,τη διαλογη,τη συκευασια,την προωθηση(μαρκετινγκ) κλπ.

προσωπικα εχω χρησιμοποιησει ελαφροπετρα και στα ενυδρεια και στη λιμνη με πολυ καλα αποτελεσματα και χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

το γιατι οι υπολοιπες εταιρειες βγαζουν δικα τους προιοντα και δεν πουλανε ολες ελαφροπετρα εχει να κανει με την αγορα και μονο.

το μονο υλικο που θεωρω πως εχει μια καινοτομια σε σχεση με τα υπολοιπα ειναι το σιποραξ (το δαχτυλιδι οχι το μινι)και αυτο λογω σχηματος και οχι σαν υλικο.

btw το ματριξ ειναι ελαφροπετρα.δεν εχει αν ειναι,
ειναι
-------------------------
Seachem Matrix
Description: Processed pumice. Seachem has taken pumice, broken it up, smoothed the edges and washed it. It is guaranteed free from heavy metals and silicates.
Surface Area: Same as pumice above.
Advantages: Ready to use, reasonable surface area
Disadvantages: Expensive, will slowly clog.
Cost: Expensive
Best Use: Trickle filters and Canister filters."

http://www.fnzas.org.nz/?p=1778

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 03-04-15 στις 11:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-15, 11:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

το μονο υλικο που θεωρω πως εχει μια καινοτομια σε σχεση με τα υπολοιπα ειναι το σιποραξ (το δαχτυλιδι οχι το μινι)και αυτο λογω σχηματος και οχι σαν υλικο.
Σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ, μειώνει τη ροή του νερού πολύ λιγότερο από τα υπόλοιπα, από την άλλη έχει μικρότερη επιφάνεια αποίκισης και οι πόροι θα βουλώσουν πιο γρήγορα. Αυοό όμως είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί θα βλέπεις τη ροή του νερού φυσιολογική ενω η βιολογική ικανότητα μπορεί να έχει μειωθεί, ενω με τα πιο συμπαγή υλικά , όπως ελαφρόπετρα , matrix , substrat κλπ, η μείωση της ροής μου δείχνει πως είναι καιρός για καθάρισμα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

btw το ματριξ ειναι ελαφροπετρα.δεν εχει αν ειναι,
ειναι

Seachem Matrix
Description: Processed pumice. Seachem has taken pumice, broken it up, smoothed the edges and washed it. It is guaranteed free from heavy metals and silicates.
Surface Area: Same as pumice above.
Advantages: Ready to use, reasonable surface area
Disadvantages: Expensive, will slowly clog.
Cost: Expensive
Best Use: Trickle filters and Canister filters."

http://www.fnzas.org.nz/?p=1778



DIY Matrix

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-04-15 στις 11:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-15, 11:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτο το "προβλημα" (τι ειναι τι) εχει λυθει εδω και καιρο

το επομενο ειναι η κυανοακριλικη κολλα για τα φυτα που εβγαλε (παλι) η seachem.
το ιδιο πραγμα μου μυριζει και σαυτο,αλλα θα περιμενω να δω...

http://www.seachem.com/Products/prod...urishGlue.html

φυσικα μπραβο τους,δεν τους κατηγορω.

ειναι ισως η καλυτερη εταιρια αυτη τη στιγμη,γιατι με ερευνα και αναπτυξη βγαζει καινουρια προιοντα στην αγορα με μικρο (για εκεινη) κοστος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-15, 11:58
coolmind Ο χρήστης coolmind δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Η διαλογη των υλικων συμφωνα με την χρηση για την οποια προοριζονται ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας.Οποτε ειτε το θελουμε ειτε οχι, και με οσο μαρκετινκ, το οτι το matrix ειναι πολυ ποιο"καθαρο"και συμπυκνωμενο υλικο σε σχεση με την απλη ελαφροπετρα, φαινεται απο την διαφορα τιμης των δυο υλικων,και επισης απο την οψη .Το οτι το χρησιμοποιουσαν παλαια οπως και την λαβα δεν παει να πει οτι δεν εχει διαφορα το ενα υλικο προς το αλλο,ουτε οτι δεν κανει,απλα δεν ειναι καλυτερο, ειναι χειροτερο σε αποδοση.
Πιστευω οτι αν κοψω με το dremel ενα κομματι ελαφροπετρα και ενα κομματι matrix η διαφορα στην πυκνοτητα και την καθαροτητα θα ειναι τουλαχιστον τεραστια,και θα το κανω απλα και μονο για να σας το παρουσιασω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-15, 12:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για καντο να δουμε

δεν κατηγορει κανεις το ματριξ σαν υλικο.
το μονο που λεμε ειναι πως την ιδια δουλεια κανει και η απλη ελαφροπετρα με λιγοτερο κοστος

αν μπορεις να κανεις μικρομετρηση και να βρεις ποσες τρυπες υπαρχουν ανα τετραγωνικο χιλιοστο σε καθε υλικο,οκ.
το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο παντως,γιατι δεν αλλαζει κατι εσωτερικα του υλικου.
η επεξεργασια γινεται εξωτερικα.

ισως να αλλαζει κατι αν η πηγη της ελαφροπετρας ειναι διαφορετικη.(απο που καταγεται η πρωτη υλη δηλαδη)
και παλι δε νομιζω πως θα εχουν τοσο μεγαλες διαφορες γιατι η φυσικη διαδικασια που δημιουργει την ελαφροπετρα ειναι η ιδια.
ιδιες θερμοκρασιες,ιδιες πιεσεις κλπ.
αλλιως δεν θα ηταν ελαφροπετρα,θα ηταν κατι αλλο.

αποσο γνωριζω τουλαχιστον...

http://en.wikipedia.org/wiki/Pumice
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-15, 12:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιώργο οι εταιρίες πάντα θα βγάζουν κάτι καινούριο , ή θα κάνουν lifting σε κάποιο παλιό, αλλιώς κάποια άλλη εταιρία με κάποιο καινούριο προϊόν θα τους πάρει μερίδιο από την αγορά.
Πριν που λέγαμε για κόστος, αναρωτηθείτε γιατί το Sera siporax, στη χάρτινη συσκευασία του λίτρου έχει πάνω από 15-17 Ευρώ, ενώ στη μεγάλη συσκευασία που ανοίγεται και πουλιέται χύμα έχει 5 Ευρώ το λίτρο, για να καταλάβετε πόσο κοστίζει η συσκευασία και η διανομή, διαφορά τιμής 1 προς 3, υπερβολή ε

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolmind Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαλογη των υλικων συμφωνα με την χρηση για την οποια προοριζονται ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας.Οποτε ειτε το θελουμε ειτε οχι, και με οσο μαρκετινκ, το οτι το matrix ειναι πολυ ποιο"καθαρο"και συμπυκνωμενο υλικο σε σχεση με την απλη ελαφροπετρα, φαινεται απο την διαφορα τιμης των δυο υλικων,και επισης απο την οψη .Το οτι το χρησιμοποιουσαν παλαια οπως και την λαβα δεν παει να πει οτι δεν εχει διαφορα το ενα υλικο προς το αλλο,ουτε οτι δεν κανει,απλα δεν ειναι καλυτερο, ειναι χειροτερο σε αποδοση.
Πιστευω οτι αν κοψω με το dremel ενα κομματι ελαφροπετρα και ενα κομματι matrix η διαφορα στην πυκνοτητα και την καθαροτητα θα ειναι τουλαχιστον τεραστια,και θα το κανω απλα και μονο για να σας το παρουσιασω.
Κάνε το, εγώ πιστεύω πως εσωτερικά θα είναι ακριβώς τα ίδια.
Η επεξεργασία που κάνει η Seachem είναι μόνο να αφαιρέσει μηχανικά ή μπορεί και χημικά άλλα υλικά που υπάρχουν μαζί με την ελαφρόπετρα, γιατί η καθαρή ελαφρόπετρα είναι ουδέτερο υλικό .
Βρήκα εδώ στη σύσταση της,
είναι ως επί το πλείστον οξείδιο του πυριτίου, γυαλί δηλαδή




http://www.geoanthos.gr/pages/kissiri/el

Η χημική σύσταση της ελαφρόπετρας


Οξείδιο του Πυριτίου SiO2
_____71.91%
Oξείδιο του Αργιλίου Al2Ο3____12.66%
Τριοξείδιο του Σιδήρου Fe2Ο3__1.13%
Οξείδιο του Ασβεστίου CaO____1.46%
Οξείδιο του Μαγνησίου MgO___0.32%
Τριοξείδιο του Θείου SO3______0.03%
Οξείδιο του Καλίου Κ2O_______4.30%
Οξείδιο του Νατρίου Na2O_____3.45%
Απώλεια Πυρώσεως__________4.53%
Απροσδιόριστα______________0.21%
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-04-15 στις 12:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-15, 13:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolmind Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογο του οτι εχω εναν φιλο στην Ιταλια ο οποιος ασχολειται με ιατρικη μελετη και εχει προσβαση σε ιατρικα ηλεκτρονικα μικροσκοπια,θα τον ρωτησω αν του στειλω μερικα κομματια απο matrix και ελαφροπετρα απο το praktiker να τα συγκρυνει ως προς την πυκνοτητα την ποσοτητα των πορων μεταξυ τους αλλα και την χημικη συσταση τους(αν μπορει να μετρησει)και θα σας πω.
Εχει γινει ηδη απο γεωχημικο με μικροσκοπειο του πανεπιστημιου, κανονικα με τομη στο υλικο κλπ, αλλα δεν βλαπτει ακομα μια.
Να τον ρωτησεις και ποια ειναι η προελευση της ελαφροπετρας της seachem. Αν μπορει να το κανει βεβαια, αφου η ιατρικη δεν ειναι εξειδεικευεμενη οπως η γεωχημια, που μπορει εξακριβωσει και τον τοπο προελευσης της ελαφροπετρας. Καθε ηφαιστιογενης περιοχη δεν βγαζει την ιδια ελαφροπετρα.
Εκει ειναι που θα εκπλαγεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων

Πιστεύω φίλε μου πως δεν θα μπει κανείς στο κόπο να κάνει τέτοια έρευνα ή μελέτη, και ο λόγος είναι καθαρά οικονομικός.
Μπορει να γινει η μελετη, απλα κανεις δεν θελει να μπλεξει δικαστικα, αν την εκδωσει επισημα.
Ανεπισημα (οπως και η μελετη που εχω) γιατι να μην την κανει και να του πει το αποτελεσμα?
Εμας μας ενδειαφερει να κανουμε τη δουλεια μας και οχι να αποδειξουμε στον κοσμο οτι ειναι ελαφροπετρα.
Οποιος θελει γλυτωνει χρηματα, οποιος δεν θελει ας περιμενει επισημη αποδειξη και ας πληρωνει χ100 τα βιολογικα του υλικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-04-15 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-15, 13:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμας μας ενδειαφερει να κανουμε τη δουλεια μας και οχι να αποδειξουμε στον κοσμο οτι ειναι ελαφροπετρα.
Οποιος θελει γλυτωνει χρηματα, οποιος δεν θελει ας περιμενει επισημη αποδειξη και ας πληρωνει χ100 τα βιολογικα του υλικα.
Ετσι ακριβώς Σπύρο, να κάνουμε τη δουλειά μας οικονομικά και με ασφάλεια, και όπως έχει αποδειχθεί τη κάνουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-04-15, 13:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια ασχετη με το θεμα φωτο απο το νησι Γυαλι, ετσι για να υπαρχει




Κι ενα ασχετο pdf http://www.lava.gr/UserFiles/d4747a6...PETRA%20GR.pdf
απο εδω http://www.lava.gr/products/holystone/

"Η ελαφροπετρα Lava, διατιθεται απο το ορυχειο, τοσο στην εγχωρια αγορα (σημειωση: πχ Πρακτικερ που δεν "φοβομαστε" να το δηλωσουμε),
οσο και σε διεθνεις αγορες, στην Ευρωπη, στη Μεση ανατολη και στην Αμερικη μπλα μπλα μπλα
Αλλες εφαρμογες: μπλα μπλα μπλα, ως μεσο φιλτραρισματος μπλα μπλα μπλα".

Οσο για το ποιος το κοβει δλδ που ανεφερε το λινκ του Kfg
«Το Γυαλί κόβεται σε κομμάτια, φορτώνεται σε πλοία και εξάγεται στην Ευρώπη, τη Β. Αμερική και τις αραβικές χώρες».
απο εδω Ενα νησί προς... εξαγωγή
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-15, 13:29
coolmind Ο χρήστης coolmind δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει γινει ηδη απο γεωχημικο με μικροσκοπειο του πανεπιστημιου, κανονικα με τομη στο υλικο κλπ, αλλα δεν βλαπτει ακομα μια.
Η οποια που ειναι, και τι αποτελεσματα εχει;
Αν ειναι καλυτερη η ελαφροπετρα και το εχετε ως αποτελεσμα πειτε το.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-15, 13:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμια επεξεργασια. Ουτε καν ξεπλυμα.
Ουτε καν τα μαυρα βγαζουν που εμεις λεμε να τα ξεδιαλεγουμε.
Κοιτα απο το 3.15 και μετα, ιδιως στο 4.05
BORKED
Σπύρο, όπως είπες στο άλλο θέμα, όχι μόνο καμία επεξεργασία, αλλά είδα στο ράφι Matrix και είχε κοτρώνες μέσα , ούτε καν διαλογή μεγέθους δεν κάνουν, απορώ πως αφαιρούν τα βαριά μέταλλα που λένε.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-04-15, 13:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolmind Εμφάνιση μηνυμάτων
Η οποια που ειναι, και τι αποτελεσματα εχει;
Αν ειναι καλυτερη η ελαφροπετρα και το εχετε ως αποτελεσμα πειτε το.
Δεν υπαρχει δημοσιευμενη φιλε μου.
Το γραφω παι πανω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
... κανεις δεν θελει να μπλεξει δικαστικα, αν την εκδωσει επισημα...
Απλα πρεπει να δοκιμασεις μονος σου αν ολα αυτα ειναι ψεμματα.
Καλυτερα ομως θα ηταν να μη το κανεις, γιατι ειναι επικινδυνο βασιζομενος μονο σε λογια του αερα απο εμπειρια χομπιστων με το υλικο και σε μια επιστημονικη μελετη απο ενυδρειοφιλο καθηγητη γεωχημικο, που δεν εχει δημοσιευτει (και ουτε προκειται) επισημα και επωνυμα.

ΥΓ Δεν ειπε κανεις οτι ειναι καλυτερη η ελαφροπετρα απο το matrix.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο, όπως είπες στο άλλο θέμα, όχι μόνο καμία επεξεργασία, αλλά είδα στο ράφι Matrix και είχε κοτρώνες μέσα , ούτε καν διαλογή μεγέθους δεν κάνουν, απορώ πως αφαιρούν τα βαριά μέταλλα που λένε.
Δεν εννοει οτι αφαιρουνται τα βαρεα μεταλλα με καποια επεξεργασια.
Απλα δεν υπαρχουν στο υλικο εξ αρχης, ως ενα απο τα καλυτερης ποιοτητας παγκοσμιως.

Οσο για το μεγεθος, ετσι δεν ειναι και στο σακι 6-12mm του πρακτικερ?
Εχει και μερικα πιο μεγαλα απο 12mm, εχει και μερικες ψειρες.
Την πλειοψηφεια κοιτανε.
Aπλα στου πρακτικερ ειναι λιγο πιο προσγειωμενοι και λενε 6-12mm και οχι 10mm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-04-15 στις 13:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-15, 13:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Δεν ειπε κανεις οτι ειναι καλυτερη η ελαφροπετρα απο το matrix.
Με συγχωρείς δηλαδή, αλλά έτσι όπως τη κάνω εγώ ο υποχόνδριος , η ελαφρόπετρα είναι πολύ καλύτερη από το Matrix, και πλύσιμο, και ξεκαθάρισμα, και βράσιμο σε χύτρα υψηλής πιέσεως, και στέγνωμα σε φούρνο το χειμώνα ή σε ήλιο το καλοκαίρι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-04-15, 13:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συγχωρείς δηλαδή, αλλά έτσι όπως τη κάνω εγώ ο υποχόνδριος , η ελαφρόπετρα είναι πολύ καλύτερη από το Matrix, και πλύσιμο, και ξεκαθάρισμα, και βράσιμο σε χύτρα υψηλής πιέσεως, και στέγνωμα σε φούρνο το χειμώνα ή σε ήλιο το καλοκαίρι
Συγνωμη δλδ, αν παρεις και το matrix και του τα κανεις αυτα, δεν θα ειναι καλυτερο απο το matrix?
Μη συγκρινουμε ανομοια πραγματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-04-15, 13:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη δλδ, αν παρεις και το matrix και του τα κανεις αυτα, δεν θα ειναι καλυτερο απο το matrix?
Μη συγκρινουμε ανομοια πραγματα
Δεν θα είναι Sachem Matrix τότε, θα είναι Τάκης Matrix
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-04-15, 14:07
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

υπαρχει και αυτο το βιντεακι λιγο παλιο βεβαια!
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-04-15, 14:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει και αυτο το βιντεακι λιγο παλιο βεβαια!
BORKED
Αυτό Σπύρο το έχω ξαναδεί, δεν ξέρω όμως κατά πόσο μας δείχνει αν είναι καλό το υλικό για τη δουλειά που το θέλουμε, το να ρουφάει υγρό σημαίνει πως έχει πολλά και μικρα τριοχειδή, δεν σημαίνει πως τα άλλα δεν έχουν πόρους, τριχοειδή δεν έχουν τα υπόλοιπα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-04-15, 17:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τι να σου κανω που δεν εχω 3 ενυδρεια,να βαλω 3 διαφορετικα υλικα και να κρατησω σημειωσεις με τις μετρησεις.

επρεπε να το ειχα κανει περσι που ειχα 3 ενυδρεια και τη λιμνη να τρεχουνε.

βεβαια το δικο μου το συμπερασμα το εβγαλα κ ετσι,αλλα δεν εχω τα νουμερα.οποτε...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-04-15, 18:05
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Καλά όλα αυτά... αλλά σίγουρα αν κάποιος έχει ένα σαμπ που χωράει 10-20 λίτρα βιολογικό το τιγκάρει ελαφρόπετρα και ας κουραστεί λίγο. 1-2 ευρώ θα του βγει!!!
Τώρα αν έχει κάποιος εσωτερικό φίλτρο που χωράει π.χ. 300ml βιολογικό ίσως τον ενδιαφέρει το κάτι καλύτερο που ΙΣΩΣ έχει αυτό το πανάκριβο υλικό.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-04-15, 18:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά όλα αυτά... αλλά σίγουρα αν κάποιος έχει ένα σαμπ που χωράει 10-20 λίτρα βιολογικό το τιγκάρει ελαφρόπετρα και ας κουραστεί λίγο. 1-2 ευρώ θα του βγει!!!
Τώρα αν έχει κάποιος εσωτερικό φίλτρο που χωράει π.χ. 300ml βιολογικό ίσως τον ενδιαφέρει το κάτι καλύτερο που ΙΣΩΣ έχει αυτό το πανάκριβο υλικό.
Και σε μικρό έχω βάλει ελαφρόπετρα, λιγότερο από 300ml και δουλεύει μια χαρά, για μπόλι ξεκίνησε αλλά ήταν τόσο μικρό το φίλτρο που το γέμισα από τη δικιά μου
Για μεγάλο δεν το συζητάω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-04-15, 18:41
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εγω δουλευω με το χυμα σιποραξ γιατι το βρηκα φθηνα στο Σταυρο.αλλιως ελαφροπετρα θα εβαζα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-04-15, 19:21
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

σχεδον ολοι το εχουν και το πουλανε πλεον και χυμα το σιποραξ!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-04-15, 19:43
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Κι εγώ χύμα σιποράξ πήρα στην αρχή. Μέτά επειδή ήθελα περισσότερο βιολογικό πήρα ένα σακί ελαφρόπετρα με 2-3 ευρώ και θα έχουν βιολογικό και τα παιδιά μου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-04-15, 19:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ χύμα σιποράξ πήρα στην αρχή. Μέτά επειδή ήθελα περισσότερο βιολογικό πήρα ένα σακί ελαφρόπετρα με 2-3 ευρώ και θα έχουν βιολογικό και τα παιδιά μου
Και εγώ με χύμα σιποράξ ξεκίνησα, μετά πλήρωσα αδρα το συμπιονιτ (για 1 κιλό έδωσα 35 Ευρώ) , και τότε έμαθα για την ελαφρόπετρα και ησύχασα, και τώρα για πλάκα μοιράζω μπόλι .
Τους τελευταίους 4-5 μήνες άλλαξα σχεδόν το 100% της ελαφρόπετρας στα 2 ενυδρεία δίνοντας μπόλι σε όποιον ήθελε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-04-15, 21:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου κανω που δεν εχω 3 ενυδρεια,να βαλω 3 διαφορετικα υλικα και να κρατησω σημειωσεις με τις μετρησεις.

επρεπε να το ειχα κανει περσι που ειχα 3 ενυδρεια και τη λιμνη να τρεχουνε.

βεβαια το δικο μου το συμπερασμα το εβγαλα κ ετσι,αλλα δεν εχω τα νουμερα.οποτε...
Αδειασα ενα φιλτρο εγω που ηταν γεματο substrat, και επειδη βαριομουν να το βρασω, το αντικατεστησα με καινουρια ελαφροπετρα, βαζωντας μονο μπολι.
Εεε δεν καταλαβε τιποτα το ενυδρειο απο αμμωνιες κλπ.
Κι εγινε και πιο κρυσταλλο το νερο.

Τωρα θα κανω απολυμανση σε ενα αλλο ενυδρειο που θα ξεστηθει εντελως και θα κανω το ιδιο στο φιλτρο, και χωρις μπολι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-04-15, 21:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τωρα που ειπες κρυσταλο,αυτο το προσεξα κιεγω.

περσι μου φανηκε κιεμενα πως το νερο ητανε πιο καθαρο απο προηγουμενα ενυδρεια που ειχα στησει παλιοτερα.
και μαλιστα με μεγαλυτερα εξωτερικα φιλτρα τοτε αποτι με τα εσωτερικα που ειχα περσι.

ισως να ηταν η ιδεα μου,αλλα θυμαμαι πως το ειχα σκεφτει.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-04-15, 22:22
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Μιας και δεν εχω ποτε χρησιμοποιεισει ελαφροπετρα, εχω βρει ενα μαγαζι - γεωπονικο οπου φέρνει , θα ειναι η ιδια ελαφροπετρα που χρησιμοποιειτε?
Μιας και εχω βαρεθει να καθαριζω με βρασιμο το υλικο που εχω(μακαρονι).
Λετε να δοκιμάσω ελαφροπετρα?
Σιγουρα καποια βιολογια θα την κραταει, αλλα μηπως θα μου κοψει την ροη στα φίλτα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογικά υλικά maxmike Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 80 06-11-16 10:53
Βιολογικό υλικό kospets Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-02-12 19:28
Βιολογικά Υλικά. kesanis Γλυκό νερό - Γενικά 21 02-03-11 21:15
Βιολογικό υλικό george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-10 15:46
Βιολογικό υλικό panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-05-08 17:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10658 seconds with 13 queries