Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-13, 12:04
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή Γέννα Cory

Καλήμερα!

Πριν κάνα 2ωρο είδα ένα από τα cory μου να γεννά αυγά πάνω στο τζάμι! Φυσικά διάβασα αμέσως ότι βρήκα εδώ μαζί και αυτό το καταπληκτικό thread του Despot.

Όμως θα ήθελα κάποιες συμβουλές!

Το ενυδρείο που γεννήθηκαν είναι ~150 λίτρα και έχει μέσα Tetra, Ancistrus, Corydoras, Red Cherry και Helena.

Το πρόβλημα που βλέπω είναι σίγουρα τα Helena! Έχουν μ@μηθει! Κάθε 2 λεπτά τα σπρώχνω από τα αυγά με ένα ξυλάκι!

Διάβασα στο παραπάνω thread ότι μπορώ να τα μεταφέρω 8 ώρες μετά μέχρι τότε φαντάζομαι θα τα σπρώχνω με το ξυλάκι ε?

Επίσης αυτό το ενυδρείο έχει, λόγο του controller θερμοκρασίας, 26 βαθμούς Μπορώ να τα μεταφέρω σε ένα άλλο ενυδρείο που έχω και τρέχει (~25λιτρα ) με μωρά red cherry? Σε αυτό μεγαλώνω τα μωρά πριν τα ρίξω στο κυρίως ενυδρείο. Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτό η θερμοκρασία είναι ~28-29 βαθμοί.... Έχει ένα αεροφιλτρο μόνο για να μην μου ρουφάει τα γαριδάκια.

Η μια λύση είναι αυτή η άλλη είναι σε ένα 10λιτρο μόνα τους με μια αεροπετρα ή ένα μικρο φίλτρο σαν αυτό.

Επίσης έχει κάνα 2ωρο+ που κάνει αυτή τη δουλειά... "Παίζει" με το αρσενικό, γεννάει αυγά στα πτερύγια και τα κολλάει στο τζάμι. Λογικό?

Βάζω φωτο + video να πάρετε μια ιδέα τι γίνεται μέσα στο ενυδρείο...





Εδώ σκέφτομαι να τα βάλω.

Δυστυχως είναι χάλια η ποιότητα του βίντεο άλλα μπορείτε να διακρίνεται τη μαμά που κρατάει τα αυγά με τα κάτω πτερύγια μέχρι να τα κολλήσει στο τζάμι.

http://www.youtube.com/watch?v=VK_tHIgVVU8
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-13, 12:33
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

καλως τα δεχτικες.συγχαρητηρια.σου ευχομαι ολα μα ολα τα αυγα να τα δεις ψαρακια.

δες εδω το δικο μου θεμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67441

η βαζεις αυτοματος την αποχη εαν εχεις μεγαλη στο ιδιο ενυδρειο που σου γεννησαν,η περνης την μικρη φωλια αυτη την πρασινη που ειναι για μεσα στο ενυδρειο,η βαζεις συνθικες ενυδρειου στο εφεδρικο που εχεις με καλο εξαερισμο και φυσικα στρωμενο παντα το φιλτρο.
εαν τα αφησεις ετσι αυριο δεν θα υπαρχη σταγονα.θα σου τα φανε.ειδικα το βραδυ που εσυ θα κοιμασε.

εχει και αλλα θεματα για κορυ.κανε αναζητηση και δες.δεν ειναι ομως κατι δυσκολο μιας και εγω τοτε πρωτη φορα σαν και εσενα ειδα μικρα στο ενυδρειο μου που τωρα ειναι μεγαλα και περιμενω και εγω σε λιγο να κανουν παλη αυγα.
καλη επιτυχια φιλε και να γεμιση το ενυδρειο σου απο αυτα τα ψαρακια σου ευχομαι και παλη.
οτι χρειαστης ειμαι στην διαθεση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-13, 14:48
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Οσες φορες προσπαθησα να παρω ειτε τα αυγα ειτε το ζευγαρι δεν ειδα μικρα ποτε(οταν ειχα το δισκαδικο και σε καθε αλλαγη που ειχε αποκλιση πανω απο 3-4 βαθμους αυτα γεννουσαν)!Καποια στιμγη μετεφερα ολα τα υλικα απο το ενυδρειο μου στο ενυδρειο του φιλου Xristos1978 χωρις να παρει κανεις χαμπαρι τιποτα και μετα απο 2 μηνες ειδαμε ενα μικρο 2-2,5 ποντους να κανει βολτες στο ενυδρειο!Οποτε ασε την φυση να κανει την δουλεια της
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-13, 15:39
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Αποφάσισα να ακούσω και τους 2! Έβαλα όλα τα αυγά που ήταν στο μπροστινό τζάμι μέσα στη γεννηστρα μαζί με μια αεροπετρα και άφησα στο πλαϊνό και ότι ήταν πάνω στα φύλλα των φυτόν απείραχτα! Τώρα βλέπουμε! Μέσα στην γεννηστρα καλά δεν είναι? Να κάνω κάτι άλλο?


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-13, 16:17
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ετσι ωραιος.καλα εκανες.γιατι αλλιως ολα θα στα ετρωγαν τα υπολοιπα ψαρια-γαριδες-σαλιγκαρια-ειχες και εχεις στο ενυδρειο σου.

απλα τωρα να ξερεις οτι η σιτα αυτη απο την γεννηστρα σου θα μαζευει ελαφρως ποιο ευκολα βρωμια.εγω την ειχα βαλη ελαφρως στην μεση του ενυδρειου μου μηκους 1 μετρο και 10 εκατοστα κοντα δηλαδη στην ροη του φιλτρου μου fluval fx5.η δικια μου ροη εκανε πολυ καλη δουλεια στην γενηστρα.εσυ εαν εχεις ελαφρως ποιο χαμιλη ροη τοτε ποιο κοντα στην εξοδο του φιλτρου, γιαυτο λενε να αεριζονται τα αυγα.για να μην πιασουν φουνκους.
εσυ μπορεις την μερα 2-3 φορες ελαφρως να κουνας την σιτα(γενιστρα) τα αυγα δεν παθενουν τιποτα και απλα εαν εχεις σαλιγκαρια να τα διωχνεις πανε απο κατω οταν ειναι αυγα ακομη και δαγκωνουν(σχημα λογου)την σιτα.ετσι εκαμνα εγω τουλαχιστον.

τωρα οταν θα αρχισουν να βγαινουν τα μικρα τα πρωτα παρε ακομη μια τετοια γενιστρα και οτι κινηται απο τα αυγα σε μωρα βαζετα στην δευτερη.ο λογος τα πρωτα μωρα που θα βγουνε μεν τρωνε απο τον δικο τους σακο(λεκιανθο πως λεγεται ακριβως)αλλα τρωνε και τα ιδια τα αυγα εαν βρουνε διπλα τους σιγα σιγα.
ο στοχος σου ειναι οσο ποιο πολλα μπορεσεις να βγαλεις μικρα.
την τροφη την ειδες πανω θελη να ειναι σκονη.προσεχτικα θα ριχνεις απο πανω απο την γενιστρα μολις βγουνε τα μικρα.αυτη η σιτα θα γινει χαλια(βρωμια)και απο την τροφη αλλα και απο την κυκλοφορια γενικα του νερου.κουνιμα σιγα σιγα εγω εβαζα τα χερια και την ετριβα ελαφρως(τα χερια πλημενα καλα πρωτα και αυτα τα γαντια των φαρμακιων)για να μην φερω καμια αρωστεια στα μικρα.θα δεις μερα με την μερα τα μικρα θα γινονται μεγαλα και θα αρχισουν να βολταρουν.εγω τα εβγαλα μετα απο 2 βδομαδες.εαν εχεις μεγαλα ψαρια θα στα φανε παλη εαν τα αφησης νωρις στο ενυδρειο σου.μεσα στην γενιστρα ειναι τζαμι.θερμοκρασια οπως ειναι τωρα στο ενυδρειο σου και ταιζμα σε σκονη.και να τα προσεχης απο αυγα σε μωρα μην σου φανε ολα τα υπολοιπα αυγα γιατι βλεπω οτι σου εκαναν παρα πολλα.

αιντε καλωριζικος να τα χαιρεσαι και να αρχισεις να μοιραζεις οταν δεν θα χωρανε στο ενυδρειο σου ........

οτι αλλο χρειαστης γραφε να σου απανταμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-13, 16:43
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
Αυτά που βλέπεις είναι τα μισά! Υπάρχουν άλλα τόσα κολλημένα διάσπαρτα + μόλις τα πήρα αυτά από το τζάμι γέννησε και άλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-13, 21:43
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

αγορασε εαν δεν εχεις αλλη μια τετοια γενηστρα και βαλε τα μισα μισα.η οπως σου ειπα οτι αρχιζει και κινηται βαλτο στην δευτερη,
μακαρι να σου βγουν ολα.
να ξερω και εγω απο που θα αγορασω μολις μεγαλωσουν.....

και μην ξεχνας την καλη κυκλοφορια μεσα στο τουλι.αυτο να το προσεξεις πολυ.αλλιως θα σου πιασουν αρωστεια και θα τα χασεις.
κανε κουραγιο σε 4-5 μερες θα δεις κινηση απο τα πρωτα ......
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-13, 01:42
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Έβαλα μέσα στο τούλι μια αεροπετρα. Λες να μην είναι αρκετό?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-08-13, 13:24
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

εδω να σε βοηθισω θα λεγα οτι δεν μπορω θεωριτικα.
εγω εβαλα σε ειπα κοντα στην εξοδο του fx5.οποτε προβλημα μεγαλο δεν ειχα.γιατι ειναι δυνατο το φιλτρο μου οπως σε εγραψα παραπανω.
σε ολους που ειδα φιλους γεννες αλλοι τα εβαζαν οντως και με αεροπετρα ειπαμε για να μην πιασουν τα αυγα αρωστεια.
μαλλον εχεις πραξη καλως θελω να πιστεβω.

δες και πραξε αναλογα.εγω τα προσεχα αυτες της μερες που απο αυγα εγιναν μικρα.τωρα θα ελεγα εχω εμπειρια μιας και μου γενναν συνεχεια.

εσυ τωρα αφου ειναι η πρωτη σου φορα να προσεχεις μη πιασει το τουλι πολλη λερα και δεν αεριστη καλα μετα.
πιστεβω οτι κανεις καλα αλλα εσυ που εισαι κοντα θα βλεπεις την κατασταση των αυγων καθε μερα και ωρα.απο εκει θα κρινης εαν εξελισεται σωστα η διαδικασια ολη εως να βγουν τα μικρα σου.

διαβασε και αλλους εδω τι εκαναν οσοι αφησαν σε γενηστρα τα αυγα τους.
εγω θελω να πιστεβω οτι θα πας καλα και θα δεις πολλα μικρα.αλλα να εισαι απο κοντα εαν εχεις ελευθερο χρονο να τα βλεπεις ταχτικα.πρωτη σου φορα θα ναι οποτε θα ειναι καλο για την μετεπειτα σου εμειρια οταν θα ξαναδεις παλη αυγα απο αυτα τα ψαρια.
καλη συνεχεια και να μας ενημερωνεις πως πας αυτες της μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-08-13, 13:48
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Σήμερα όλα βαίνουν καλώς θέλω να πιστεύω... Όχι όλα αλλά τα περισσότερα από τα αυγά που μηνάν έξω από το τούλι έχουν φαγωθεί κατά τη διαρκεια της νύχτας. Τώρα αυτά που είναι μέσα στο τούλι τα μισά περίπου έχουν ένα άσπρο στίγμα μέσα ενώ τα άλλα μισά όχι. Να φανταστώ ότι αυτά είναι τα γονιμοποιημένα και αυτό που βλεπω είναι το ψαράκι που μεγαλώνει?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-08-13, 14:06
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

προς το παρων περιμενης.εαν δεις αρωστεια βγαζεις τα αρωστα και αφηνης τα σωστα μεσα.ειναι πρωτη μερα και μερικα ισως παρουν ποιο αργοτερα εαν πουμε οτι τα εβαλε στο τζαμι με καποιες ωρες διαφορα.
καλη ροη στο τουλι και προσοχη εως να αρχισουν να βγαινουν τα πρωτα.
ολα θα πανε καλα.καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-08-13, 15:12
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
τωρα οταν θα αρχισουν να βγαινουν τα μικρα τα πρωτα παρε ακομη μια τετοια γενιστρα και οτι κινηται απο τα αυγα σε μωρα βαζετα στην δευτερη.ο λογος τα πρωτα μωρα που θα βγουνε μεν τρωνε απο τον δικο τους σακο(λεκιανθο πως λεγεται ακριβως)αλλα τρωνε και τα ιδια τα αυγα εαν βρουνε διπλα τους σιγα σιγα.
ο στοχος σου ειναι οσο ποιο πολλα μπορεσεις να βγαλεις μικρα.
την τροφη την ειδες πανω θελη να ειναι σκονη.προσεχτικα θα ριχνεις απο πανω απο την γενιστρα μολις βγουνε τα μικρα.αυτη η σιτα θα γινει χαλια(βρωμια)και απο την τροφη αλλα και απο την κυκλοφορια γενικα του νερου.κουνιμα σιγα σιγα εγω εβαζα τα χερια και την ετριβα ελαφρως(τα χερια πλημενα καλα πρωτα και αυτα τα γαντια των φαρμακιων)για να μην φερω καμια αρωστεια στα μικρα.
Δεν είναι πιο απλό να έχεις ένα ενυδρείο γεννήστρα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-08-13, 15:35
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

εγω πιστεβω πως απο την στιγμη που βγηκαν τα αυγα στο τζαμι δεν πρεπη το αυγο να βγη απο το ενυδρειο.
ετσι με ειχαν πει εμενα δηλαδη.εκεινη η μηδαμινη στιγμη λενε οτι κανη ζημια και οτι ξερενετε και ολα αυτα.
το αυγο ξεκολιεται τοσο ευκολα εαν βεβαια το εχεις ξανακανη.η αρχη παντα ισως σε καποιους χαλαση ενα δυο αυγα.
μετα μαθενης.τα ξεκολας και ειδη ειναι μεσα στο νερο και απο διπλα η γενιστρα που πεφτη κατευθειαν το αυγο η τα αυγα μεσα.


η αλλη λυση ειναι να προλαβης να απομονωσης τα ψαρια στο εφεδρικο ενυδρειο.εκει ομβς μπορει και να στρεσαριστη το ψαρι και να χασεις ολη την γεννα.


η δικη μου γνωμη που κανω μετα την πρωτη γεννα και οποιος μπορει ειναι οτι στο ενυδρειο με κορυ εχεις μονο κορυ.
τα εχεις πανω απο 20 - 30 κοματια μεσα και γουσταρης να τα βλεπεις να γεννανε και να συμπεριφερονται οπως εαν ηταν στην φυση.(οσο μπορεις)
οποτε δεν σου τα τρωει κανενα σαλιγκαρι-γαριδες-και αλλοι εχθροι, ταιζεις μονο την δικη τους τροφη και τα αφηνης να σου κανουν χιλιαδες αυγα στην διαρκεια τους.


αυτο βεβαια θελη και αλλα ενυδρεια για τα υπολοιπα ψαρια εαν εχει καποιος.
αλλα το σωστο ειναι μονα τους.εκει να δειτε πως συμπεριφερονται σαν κοπαδι οπως φυσικα και ολα τα αλλα ψαρια εαν ειναι μονα τους και σε κοπαδι.

οταν τα χουμε με αλλους μεσα μεγαλους η μικροτερους θυρευτες τοτε λεμε οτι μπορεσουμε και βγαλουμε ειναι παλη κερδος.

οσοι μπορουν ας βαλουν κπαδια απο κορυ και να δουν μετα τα αποτελεσματα(απο γεννες εως παιχνιδια και αλλα)

οτι τα εβαλε μεσα στην γενηστρα του ιδιου ενυδρειου ειναι καλο.
εαν τα εβαζε μεσα στο εφεδρικο του ενυδρειο που επρεπε να το εχει ετοιμο εαν το ειχε ετοιμαση παλη καλο θα ταν εαν ηξερε να βαζει σωστα τα αυγα στην μεταφορα τους.(μην μεινουν στεγνα δηλαδη)

αλλα θα δειξη στο τελος το αποτελεσμα παντα.
απλα περνης τα μετρα σου μιας και η γεννα του ηρθε κατευθειαν οπως μας ειπε ο φιλος.εγω τωρα απο την συμεριφορα τους καταλαβενω ποτε θα κανουν το λεγομενο Τ και ποτε θα βγαλουν αυγα.
αλλα η εμπειρια ερχεται αφου πρωτα δεις απο κοντα ο χομπιστας την πρωτη φορα ασχετου το τι εχουμε διαβαση για αυτην την στιγμη οταν δουμε τα ενυδρεια μας να βγαζουν αυγα η ψαρια.

αυτο και ειναι το καλο στο χομπι μας.προσπαθουμε να κανουμε αναπαραγωγη οσο μπορουμε την φυση των ψαριων.οποιος το πετυχενη προφανως εχει κανη το ενυδρειο του το καλυτερο για τους κατοικους που φιλοξενη.

γενικα παντως η γεννα των ψαριων αυτων ειναι ευκολη εαν αεριζεται καλα η γενιστρα η το εφερδρικο ενυδρειο.

στα φυλλα μεσα με αλλους κατοικους την αλλη μερα δεν βλεπεις τιποτα απο αυγα.και ειναι κριμα να χασειςμια γεννα κορυ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-08-13, 18:51
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Βασικά κάπως έτσι το σκέφτηκα και εγώ. Είχα εφεδρικό ενυδρείο ένα που έτρεχε με μωρά red cherry και ένα άδειο σε αναμονή άλλα θα πετυχενα τις παραμέτρους? Από ψύξη τι θα έκανα? Οπότε η καλύτερη λύση ήταν να μην βγουν ποτέ από το χώρο που γεννήθηκαν. Αν σκάσουν μύτη και βγουν πολλά τότε κάτι θα γίνει! Είναι όντος πολύ δραστήρια ψάρια (έχω 8 albino) και κάνουν ωραία παιχνίδια και που πετάγονται στην επιφάνεια και με την άμμο όταν παίζουν και την φιλτράρουν από τα βράγχια τους.Στο ενυδρείο για τα corydoras και μόνο έχω βάλει ψιλοκοκκη χαλαζιακη άμμο. Η γέννα και το παιχνίδι με τα αρσενικά ήταν επίσης πολύ ωραίο θέαμα. Αν έχουμε και αποτέλεσμα ακόμα καλύτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-13, 00:41
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Οι red cherry δεν θα φάνε τα καλά αβγά των cory, αλλά μόνο τα χαλασμένα και τα μη γονιμοποιημένα.

http://www.planetcatfish.com/forum/v...=35069#p237509
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-08-13, 20:41
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Δυστυχώς μάλλον την πατήσαμε... Λόγο επαγκελματικων υποχρεώσεων έλειψα 2 μέρες και τα ενυδρεία δεν είχαν την σωστή επίβλεψη και τα αυγά γέμισαν μούχλα. Τώρα σε μια απέλπιδα προσπάθεια τα απομόνωσα σε ένα 10λιτρο ενυδρείο με την αεραντλία και έριξα και esha 2000 μήπως και σωθεί τίποτα αν και δεν το βλεπω. Την επόμενη φορά θα είμαι ποιο προσεχτικός...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-13, 13:09
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Antricos από την αρχή έπρεπε να τα έχεις βάλει σε ξεχωριστό ενυδρείο. (τα αυγά)
Αν δεις σε όλα τα άρθρα αναπαραγωγών και σε όλα τα site και fora προτείνουν αυτόν τον τρόπο. Πιθανόν να ξέρουν κάτι παραπάνω.

Να ξεκαθαρίσω κάτι, ενυδρείο-γεννήστρα δεν σημαίνει ότι είναι γυάλινο. Ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης 40 λίτρα και τον ανήφορο είναι μια χαρά. Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι να έχεις πάααρα πολύ καλή φίλτρανση και η ξεχωριστή γεννήστρα σε βοηθάει σε αυτό. Η παραμικρή ποσότητα αμμωνίας κάνει κακό σε αυτό το στάδιο. Μπορείς για φίλτρο π.χ. να έχεις ένα πλαστικό μπολ 2 λίτρα, τρυπημένο με όσο πιο ψιλές τρύπες μπορείς, με καρφίτσα ας πούμε στο κάτω μέρος, γεμάτο με βιολογικό υλικό και με μια φτηνιάρικη αντλία νερού μέσα του. Το ενυδρείο γεννήστρα δεν σημαίνει ότι είναι κάτι ακριβό.

Για να μην αλλάζουν οι παράμετροι παίρνεις νερό από το μαμά ενυδρείο.

Την πλεκτή ή πλαστική hang-on γεννήστρα δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ. Πόσο μάλλον για γατόψαρα. Το στόμα τους είναι στο κάτω μέρος, αν είναι μέσα σε πλεκτή γεννήστρα θα φάνε απλώς ότι τροφή συγκρατεί το δίχτυ. Που αν είναι και τριμμένη θα αλλοιωθεί πολύ γρήγορα. Και εμποδίζει και τη ροή και ανεβάζει αμμωνία.

Για τη θερμοκρασία συμφωνώ ότι αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο να κρατήσεις σταθερή θερμοκρασία σε ενυδρείο γεννήστρα. Υπάρχουν λύσεις, αλλά σε αυτό το σημείο δεν έχω την αίσθηση ότι μπορείς να τις ακολουθήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-08-13, 16:07
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Υπάρχουν λύσεις και το καταλαβαίνω καθώς επίσης είχα και πάντα στο σπίτι δεν χρειαζόταν να αγοράσω κάτι. Αντλίες, μικρά ενυδρεία, φίλτρα, αεροφιλτρα, διάφορα φάρμακα. Δεν ήταν το κόστος σε καμιά περίπτωση αλλά ότι θεώρησα καλύτερο να μην μετακινήσω τα αυγά έξω από το ενυδρείο. Τώρα είδα ότι ήταν λάθος, δεν περίμενα να φουνγκιασουν τόσο εύκολα! Βεβαία αυτό ήθελα πείρα που εγώ δεν είχα, τώρα που ξέρω κάτι παραπάνω την επόμενη φορά θα πάει καλύτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-09-13, 18:40
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Λοιπόν, σήμερα και εφόσον είπαμε ότι θέλουν λιγότερο από 5 μέρες να σκάσουν τα αυγά είπα ότι είναι να γίνει θα έχει γίνει μέχρι σήμερα και πήγα να πετάξω το νερό και τα χαλασμένα αυγά... Αμ δε! Κοιτάω και τι να δω μικρά ψαράκια φέρναν βόλτες! Πρέπει να μάζεψα 10-15 μικρά και τα έβαλα σε ενα 20λιτρο μαζί με τις γαρίδες που μεγαλώνουν. Δεν τα άφησα στο 10λιτρο που ήταν γιατί η μούχλα από τα αυγά είχε κάνει χάλια όλο το ενυδρείο και επίσης ήθελα να το αφήσω να τρέχει λίγο ακόμα μήπως σκάσει και κανένα άλλο. Μέσα στο ενυδρείο που τα έβαλα ρίχνω μια πλεκοταμπλετα και γαριδοτροφη. Αυτά έχω παρατηρήσει ότι τα τρώνε μανιωδώς και τα ενήλικα cory. Να τρίψω και βασική τροφή μέχρι να γίνει πούδρα όπως έκανα και για τα μωρά guppies που είχα κάποτε?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-09-13, 20:21
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, σήμερα και εφόσον είπαμε ότι θέλουν λιγότερο από 5 μέρες να σκάσουν τα αυγά είπα ότι είναι να γίνει θα έχει γίνει μέχρι σήμερα και πήγα να πετάξω το νερό και τα χαλασμένα αυγά... Αμ δε! Κοιτάω και τι να δω μικρά ψαράκια φέρναν βόλτες! Πρέπει να μάζεψα 10-15 μικρά και τα έβαλα σε ενα 20λιτρο μαζί με τις γαρίδες που μεγαλώνουν. Δεν τα άφησα στο 10λιτρο που ήταν γιατί η μούχλα από τα αυγά είχε κάνει χάλια όλο το ενυδρείο και επίσης ήθελα να το αφήσω να τρέχει λίγο ακόμα μήπως σκάσει και κανένα άλλο. Μέσα στο ενυδρείο που τα έβαλα ρίχνω μια πλεκοταμπλετα και γαριδοτροφη. Αυτά έχω παρατηρήσει ότι τα τρώνε μανιωδώς και τα ενήλικα cory. Να τρίψω και βασική τροφή μέχρι να γίνει πούδρα όπως έκανα και για τα μωρά guppies που είχα κάποτε?
Εύγε!
Ρίξε τροφή η οποία να κάθεται στον πυθμένα για να την φάνε ποιο εύκολα
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-09-13, 21:59
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Αυτό έχει γίνει ήδη. Έτσι και αλλιώς ρίχνω κάθε μέρα μια πλεκοταμπλετα (εφόσον έχει φαγωθεί η προηγούμενη) και γαριδοτροφη σε κόκκους. Όλα αυτά κάθονται στον πάτο αλλά θα καταφέρουν να το φάνε? Με τις Red Cherry δεν έχουν θέμα περνάνε δίπλα τους και αυτά ίσα που κουνιούνται μήπως τις φοβούνται ώμος και δεν πάνε στο φαΐ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γέννα cory panda Pitsiovic Γατόψαρα Ν. Αμερικής 1 11-03-12 12:14
Γέννα cory... Έγινα πατέρας...!!! Belafode Αρχάριοι γλυκού νερού 51 03-07-11 23:33
Γέννα Cory Albino. Xapns Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 26-04-10 11:58
TI CORY? stelios_ant Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 24-03-10 13:59
Cory & Fry a$wto$ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-11-04 22:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08599 seconds with 13 queries