Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-13, 13:42
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή Ούπα-Ελαφρόπετρα-Αφρολεξ...

Καλησπέρα στη παρέα!Έχω μια ερώτηση όπως καταλάβατε και έχει να κάνει με υλικά φίλτρου-sub.

Μπορώ να γεμίσω 90λίτρα sub με ούπα,ελαφρόπετρα και αφρολεξ????Το έχει δοκιμάσει κανένας ή έχει χρησιμοποιήσει κανένας σας κάποιο από αυτά τα υλικά???...:confused :
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο οικονομικό υλικό μιας και το sipforax δεν με συμφέρει....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-13, 13:46
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις και λιγο αφρο πολυουρεθανης ωστε να <<κτησεις>> την αποικια βακτηριδιων σου
πλακιτσα μπορεις να βαλεις ελαφροπετρα σκετη που ειναι παμφθηνη....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-13, 13:49
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω σε 10 λιτρα σαμπ εχω βαλει 5 λιτρα ελαφροπετρα μονο και 1 χρονο τωρα δεν εχω προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-13, 13:51
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να βαλεις και λιγο αφρο πολυουρεθανης ωστε να <<κτησεις>> την αποικια βακτηριδιων σου
πλακιτσα μπορεις να βαλεις ελαφροπετρα σκετη που ειναι παμφθηνη....

αχαχαχα
Maxmike κάπου είχα διαβάσει για ούπα για αυτό το ανέφερα μπας και έχει δοκιμάσει κανένας...Ελαφρόπετρα λοιπόν...Ωραία θα ψάξω σε οικοδομικά υλικά να βρω.
Για αφρολεξ ή κάποιο άλλο υλικό γνωρίζεις????
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-13, 13:53
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

εκτός από αυτά που αναφέρεις μπορείς να βάλεις και τα κοινά καλαμάκια του καφέ!!!!βέβαια αυτά όλα που λες(εκτος ελαφρόπετρα)τα βάζεις σε κάλτσα!!!!!
Υ.Γ.η ελαφρόπετρα θέλει πάρα πολύ καλό πλύσιμο και το χρόνο της για να δείξει τη δουλειά της!!!!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-13, 13:54
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Εγω εχω χρησιμοποιησει και ψηφιδες λαβας, που επισης ειναι φτηνη, σε εξωτερικο φιλτρο, χωρις προβλημα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-13, 13:55
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Εγω βαζω ελαφρόπετρα, περλιτη που είναι αδρανές και έχει την ίδια τιμή με την ελαφρόπετρα και κάνα σφουγγάρι. Από πλαστικά έχω δει ουπα, φελλούς από σαμπάνια. καλαμάκια κομμένα και ότι άλλο χωρεί ο νους σου. Αυτά βέβαια πριν καμπόσες δεκαετίες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-13, 13:55
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

απλα στην εισοδο του σαμπ βαλε ενυδρειακη βατα η πολυεστερικο βαμβακι,για μηχανικη φιλτρανση.και οπως ειπε ο φιλος ,πολυ καλο πλυσιμο την ελαφροπετρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-13, 13:56
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Ωραία λοιπόν έχω αρκετές επιλογές απ ότι φαίνεται και μάλλον θα μπει λίγο απ όλα.....Η ελαφρόπετρα έχει ποιότητες ή διαφορετικούς τύπους που μπορεί να επηρεάσει ph????
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-08-13, 14:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ καλα υλικα και οικονομομικα τα ουπατ για μηχανικο υλικο (ή πλαστικα καπακια σαμπανιας) και η ελαφροπτερα 6-12mm (κορυφαιο) για βιολογικο.
Ενδιαμεσα βαλε μπλε σφουγγαρι.
Θα χρειαστει και ενα σφουγγαρι σφικτα πανω απο την ελαφροπετρα για να μην επιπλεει.
Στο τελος της ροης του νερου, αν βλεπεις αιωρουμενα στο ενυδρειο, μπορεις να βαλεις και filterwool.

(απο την ελαφροπετρα κραταμε μονο τα ασπρα χαλικακια και την πλενουμε πολυ καλα)

ΥΓ βρισκεις και sera siporax με 5 ευρω το λιτρο, αν θελεις κι απο αυτο, καποια ποσοτητα για βιολογικο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-08-13, 17:53
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-08-13, 19:26
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

εγω παρολο που ειμαι κατα αυτων του ειδους τον υλικων την καλυτερη τιμη σε ελαφροπετρα την εχω δει στο πρακτικερ απο κει και περα την δεκατιεα του 80 βαζανε απο μαλλινες καλτσες μεχρι οτι φαναστεις αλλα η αποψη μου ειναι oti 5.75ε/λτ το σιποραξ δεν ειναι τοσο τραγικη τιμη και μαλιστα απο γνωστο ελληνικο μαγαζι.ριξε μια ματια και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69975
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-08-13, 20:02
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Με 5ευρω το λιτρο ειναι αρκετα τα λεφτα αν θες να γεμισεις 70-80 λιτρα υλικα!Εγω απο την ελαφροπετρα ειμαι παντος πολυ ευχαριστημενος και για 240 λιτρα βιολογικο υλικο εδωσα κοντα στα30 ευρω!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-08-13, 20:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα αν πιστεψουμε τη seachem η ελαφροπετρα ειναι καλυτερο βιολογικο απο το siporax.
Το δευτερο εχει βεβαια το πλεονεκτημα οτι δεν τριβεται, αλλα σε ποσους αιωνες να λυωσουν 25 λιτρα που εχω στο sump ?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-08-13, 20:32
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 5ευρω το λιτρο ειναι αρκετα τα λεφτα αν θες να γεμισεις 70-80 λιτρα υλικα!Εγω απο την ελαφροπετρα ειμαι παντος πολυ ευχαριστημενος και για 240 λιτρα βιολογικο υλικο εδωσα κοντα στα30 ευρω!!
Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε stivv27.
¶ποψή μου είναι πως σαν τα φυσικά υλικά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο....
Ασε που είναι και πιο οικονομικά!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-08-13, 21:20
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

δεν χρειαζετε να βαλεις τα ιδια κιλα ελαφροπετρα με σιποραξ μιας και το καθενα εχει διαφορετικο βαθμο αποικησεις απο κει και περα ειναι στην κριση του καθενος πρωσοπικα δεν ειδα ποτε ενυδρειο απαιτησεων με τετοια υλικα παρα μονο οταν μιλαμε για σαμπ το τονου ή τον 500λτ που εκει λογω κοστος πας σε τετοιες λυσεις αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που επ[ιρεαζουν την επιλογη και την ποσοτητα του υλικου.και κακα τα ψεμματα επιστημονες εχουν αποδειξη την διαφορα στο μικροσκοπιο οσο αφορα την σιχεμ το οτι εχει σφετεριστει την εαλαφροπετρα και την μοσχοπουλαει δεν σημαινει οτι ειναι και τοπ....παντα η αποψη μου φυσηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-08-13, 21:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζετε να βαλεις τα ιδια κιλα ελαφροπετρα με σιποραξ μιας και το καθενα εχει διαφορετικο βαθμο αποικησεις
Ναι.
Θα βαλει τη μιση ποσοτητα ελαφροπετρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-08-13, 21:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
και κακα τα ψεμματα επιστημονες εχουν αποδειξη την διαφορα στο μικροσκοπιο

βρε maxmike ονοματα εχουν η ειναι απλα "οι επιστημονες" ?

η φραση "οι επιστημονες εχουν αποδειξει..." μοστραρει σε ολα τα περιοδικα αστρολογειας οποτε ειναι φραση ανευ κυρους και αξιας.
Οταν θελουμε να προβαλουμε ενα επιχηρρημα με βαση την επιστημη λεμε: ο ταδε φυσικος (βιολογος, μαθηματικος, ....υδραυλικος... οτι ειναι τεσπα) διατυπωσε την ταδε θεωρια του που παρουσιαστηκε στο Scientific American (η καποιο αλλο εγκυρο επιστημονικο περιοδικο) και βαζουμε και κανα λινκ απο καποια εγγυρη σελιδα


διαφορετικα...

...οι επιστημονες εχουν αποδειξει την επιδραση του αναδρομου πλουτωνα στη γευση της μακαροναδας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-08-13, 21:46
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

http://forum.acvarist.ro/showthread....Seachem-Matrix
http://forum.vitawater.ru/blog/nikita/09-september-2010
δυστηχως καπου ειχα κρατησει ενα αρχειο pdf με μια μελετη που ειχε ονοματα και συγκρηνε καποια υλικα αλλα δηστηχως δεν το βρισκω θα το ψαξω ομως και εαν το βρω θα το ποσταρω....ξερεις εαν επιδραει θετικα στην μακαροναδα????
φυσηκα τωρα μπορει καποιος να πει ειναι μονο φωτογραφιες οκ πασο.....μπορει καποιος που δεν ειχε τι να κανει να εφτιαξε στο photoshop της παραπανω εικονες εαν λενε αυτες ψεμματα λεω και εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-08-13, 22:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

και πως βγαινει το συμπερασμα απο αυτες τις φωτο οτι το siporax ειναι ανωτερο του matrix?
Μαλλον η επιβεβαιωση του αντιθετου ειναι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-08-13, 22:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να μη το κουραζουμε το πραγμα.

Οταν μια εταιρεια βγαζει ενα "μανιφεστο" και μια επιστημονικη μελετη οτι "το υλικο μου εχει ταδε χιλιομετρα επιφανεια και ειναι 4 φορες πιο δυνατο απο το ταδε ανταγωνιστικο υλικο και 10 φορες πιο δυνατο απο το αλλο ταδε ανταγωνιστικο υλικο" (με ονοματα ολα αυτα) τοτε αποκλειεται να λεει μπαρουφες γιατι πολυ ευκολα οι εταιρειες με τα ανταγωνιστικο υλικα, της κανουν μια μηνυσαρα (με τις σωστες επιστημονικες μελετες αυτη τη φορα ως επιχειρηματα) και την κλεινουν.
Η seachem εχει βγαλει λοιπον το εξης μανιφεστο στη σελιδα της.
Παράθεση:
BET surface area measurements indicate that Matrix™ contains nearly 10 times the specific surface area of Substrat Pro, and more than 20 times the specific surface area of MicroMec. Practically all the specific surface area of both Substrat Pro and MicroMec are in the range of pore diameters to be biologically useful, while some of the surface area of Matrix is in pores that are reserved for physical and chemical processes, not biological processes. Estimates from two different pore geometries indicate that Matrix contains between 4 to 4.5 times the biologically active surface area of Substrat Pro, and between 8 to 9 times the biologically active surface area of MicroMec.
For a more in depth report on this study, click here.
κι εδω το pdf με την επιστημονικη μελετη και με ονοματα των επιστημονων που εκαναν τη μελετη.
http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf
George L. Batten Jr, Ph. D
Gmerice K. Lafayette, M.P.H

Συμπερασμα: Η ελαφροπετρα ειναι 4 φορες πιο δυνατη απο το substrat pro, οπως και απο το siporax που ειναι παρομοιας δυναμικης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-08-13, 22:23
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

¶λλη εναλλακτική φθηνή και με το τσουβάλι είναι λαβα την πήρα από γεωπονικό επίσης και άργιλο από τον ανθοπώλη της γειτονιάς μου και τον άργιλο τον έχω σε γαρίδες
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-08-13, 22:31
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια.
Ελαφρόπετρα θα βάλω κατα πάσα πιθανότητα με μπλε σφουγγάρι και ενυδρειακό υαλοβάμβακα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-08-13, 22:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θα εβαζα ποικιλια.
Πχ το σιποραξ μπορει να μην εχει τοση επιφανεια αλλα διευκολυνει την ροη λογω σχηματος.
Πριν απο ολα (συμφωνα με τη ροη του νερου) θα εβαζα καποιο μηχανικο υλικο οπως τα ουπατ (αν μιλαμε για diy φαση) ή κατι σαν το eheim ehfimech (λειο μηχανικο μαλαρονι) για να κανει την πρωτη διασπαση των σκουπιδιων πριν παει στο χοντροτρυπο ή μετριο σφουγγαρι (10 ή 20 ppi) για να κρατησει τα πιο ψιλα, μετα siporax (πορωδες βιολογικο μακαρονι - με τη μεγαλη ροη) και μετα ελαφροπετρα (με την μεγαλη βιολογικη δυναμη αλλα και που βουλωνει πιο ευκολα και κοβει και τη ροη) και τελος (αν βλεπω αιωρουμενα στο νερο) θα εβαζα και λιγο filterwool.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-08-13, 22:50
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Γεια σου ρε Σπύρο!!!πραγματικα βοηθάς παρά πολυ!!!
Αν και κάποτε τωρα που είδα τα μνήματα σου πάνω απο 13000 κάποιος είπε...
Εσυ γράφεις απλα για να ανεβαζεις αυτον τον αριθμό....χαχαχ και το θυμήθηκα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-08-13, 01:15
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

παίζει ρε παιδιά η ελαφρόπετρα να αφήνει silicates στο θαλασσινό νερό ;;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-08-13, 16:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
παίζει ρε παιδιά η ελαφρόπετρα να αφήνει silicates στο θαλασσινό νερό ;;
Βαζεις βιολογικο υλικο (που παραγει νιτρικα) σε θαλασσινο?
Με προετοιμασια (ξεδιαλεγμα και καλο και επισταμενο πλυσιμο οπως κανει και η seachem) το υλικο δεν δημιουργει κανενα προβλημα στο γλυκο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-08-13, 21:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ρε Σπυρο φαγωθηκες με αυτο το ξεδιαλεγμα, δηλαδη τι προβλημα παιζει αν δε γινει? (εχμμμμ.... που δεν εχει γινει δηλαδη )
απ οτι καταλαβα απλα θα εχεις μεσα και πετρες που δεν κανουν τοσο ικανη συγκρατηση βιολογιας... ε και?

κανονισε τι θα πεις, να με βαζεις να ξεστηνω το sump βραδιατικα για να κανω ξεδιαλεγμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-08-13, 23:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η χυμα ελαφροπετρα που πουλαει το πρακτικερ, δεν ειναι ολα τα πετραδακια 100% ελαφροπετρα, Ως εξορυγμενο (απο το νησι Γυαλι) ηφαιστιακο υλικο, εχει και αλλες προσμιξεις ορυκτων (μικρες, γιαυτο και θεωρειται ΑΑΑ ποιοτητας το συγκεκριμενο και εξαγεται σε ολον τον κοσμο, οπως και στην ....Αμερικη, οπου επεξεργαζεται, συσκευαζεται περναει τελωνειο και ξαναερχεται σε μπουκαλακι ).

Η προετοιμασια ειναι:
Αφαίρεση των κόκκων που περιέχουν μαύρους υελώδεις κρυστάλλους. (δλδ πεταμε τα μαύρα και γκρίζα πετραδακια και οτιδήποτε είναι λευκό το χρησιμοποιούμε).
Μετα, 24 ώρες σε νερο να μουλιάσει καλά και μετά πολύ καλό και επισταμένο πλύσιμο (με τρίψιμο των κόκκων) πολλές φορές.
Αυτη ειναι και η δουλεια που πληρωνουμε για το εξαγω-εισαγωμενο.
Το οποιο μετα την επεξεργασια του, δινεται ως υλικο, ελευθερο απο βαρεα μεταλλα και πυριτικα (silicates).


Τα μαυρα και γκρι ειναι για πεταμα


Υλικο που κραταμε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-08-13, 23:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εμενα εχει ελαχιστα λιγο γκρι, κανενα μαυρο και 90% λευκα... οτι και να ναι ασβεστολιθικο στανταρ δεν ειναι (δεν τσιμπαει ΚΗ) οποτε αστο να υπαρχει... θα δωσε στα τοσα χιλιομετρα αποικησης και μερικα εκατοστα ακομα
-------------------------
α ωπα... btw δεν αγορασα τη χυμα αλλα αυτη στα τσουβαλακια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 27-08-13 στις 23:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελαφρόπετρα !!! Dimitris_Batman Γλυκό νερό - Γενικά 10 29-01-11 18:28
Ελαφρόπετρα & λάβα newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 22-12-02 19:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09033 seconds with 13 queries