Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-02-13, 00:23
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Μου φαινεται εχει δικιο ο Σπυρος Μαλλον απο ολη την σειρα regular,garlic aloe vera acai clorella μονο η φορτε να εχει γι αυτο και συνισταται δεκαημερη μονο διατροφη to μηνα ισως για να αποφευχθουν οι συνεπειςσ του e.q!Απο την αλλη δεν αποκλειεται τεχνιεντος να περιεχουν και οι υπολοιπες καποια πιο μικρη ποσοτητα η οποια οπως ειπε ο φιλος δεν αναγραφεται !Απλα σκεφτομαι οτι μια γερμανικη εαν δεν κανω λαθος εταιρια σαν και αυτη να μην ειναι τυπικη και λεπτομερης στην αναγραφη των στοιχειων που εμπεριεχοντε στην τροφη!Οι γερμανοι ειναι λιγο ψειρες σε αυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-02-13, 00:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειπα οτι μονο η Forte εχει ethoxyquin.
Ειπα οτι μονο στη forte γραφει συαστατικα (και εχει μεσα σε αυτα και ethoxyquin).
Στις αλλες τροφες που δεν γραφει συστατικα, αποκλειται να εχει μεσα ethoxyquin?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-02-13, 00:37
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Δεν καταλαβα τι εγραψες σπυρακο αλλα και εγω αυτο λεω ισως και στις υπολοιπες να περιεχεται η ουσια απλα εκανα τον συνηρμο για τους γερμανους [οτι λογικα εαν ειχαν και οι αλλες θα το εγραφε] στο εντυπο αναγραφει παντως τα παντα για καθε τροφη απο συστατικα μεχρι βιταμινες θα το διαβασω αυριο και θα σου πω].
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-02-13, 16:44
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαινεται εχει δικιο ο Σπυρος Μαλλον απο ολη την σειρα regular,garlic aloe vera acai clorella μονο η φορτε να εχει γι αυτο και συνισταται δεκαημερη μονο διατροφη to μηνα ισως για να αποφευχθουν οι συνεπειςσ του e.q!Απο την αλλη δεν αποκλειεται τεχνιεντος να περιεχουν και οι υπολοιπες καποια πιο μικρη ποσοτητα η οποια οπως ειπε ο φιλος δεν αναγραφεται !Απλα σκεφτομαι οτι μια γερμανικη εαν δεν κανω λαθος εταιρια σαν και αυτη να μην ειναι τυπικη και λεπτομερης στην αναγραφη των στοιχειων που εμπεριεχοντε στην τροφη!Οι γερμανοι ειναι λιγο ψειρες σε αυτα!
Την εθοξυκίνη, που είναι ένα μακράς διάρκειας αντιοξειδωτικό, την βάζουν στα ιχθυάλευρα για την προστασία του λίπους από την οξείδωση. Τα προϊόντα της οξείδωσης ενδεχομένως να είναι περισσότερο επικίνδυνα για την υγεία απ' ότι η εθοξυκίνη. Παρεμπιπτόντως, να ένας ακόμα λόγος γιατί παίζει ρόλο η ημερομηνία λήξης που αναγράφεται στη συσκευασία.
Όμως υπάρχουν κι άλλα μικρότερης διάρκειας φυσικά αντιοξειδωτικά για τα οποία δεν γίνεται θέμα.
Αυτός που παράγει τροφές για ψάρια συνήθως αγοράζει τα ιχθυάλευρα και δεν τα φτιάχνει μόνος του. Έτσι κι ο Bassleer,υποθέτω ότι αγοράζει ένα είδος ιχθυάλευρου από μία άλλη εξειδικευμένη εταιρεία για όλες τις τροφές που παρασκευάζει ο ίδιος.
Αποκλείεται ο Bassleer να συνιστά περιορισμένη χρήση μιας τροφής για να αποφύγει τυχόν συνέπειες της εθοξυκίνης γιατί είναι σαν να παραδέχεται ότι κάτι συμβαίνει. ¶λλωστε η χρήση της εθοξυκίνης στις ζωοτροφές επιτρέπεται βάσει νομοθεσίας μέχρι 150 mg kg-1.
Κι εδώ είναι το ενδιαφέρον, ότι δηλαδή η τιμή των 150 mg kg-1 είναι η ίδια για όλες τις ζωοτροφές που περιέχουν ιχθυάλευρα είτε προορίζονται για σκύλους, γάτες, πουλιά, κ.λ.π., είτε για ψάρια. Δηλαδή, είναι σαν να λέμε ότι ο οργανισμός των σκύλων θα αντιδράσει το ίδιο με τον οργανισμό των ψαριών στη χρήση της ίδιας ποσότητας εθοξυκίνης. Δες και τα συμπεράσματα από την έρευνα της επίδρασης της εθοξυκίνης πάνω στις tilapia που παρέθεσα στο πρώτο μου post.
Λέω λοιπόν, αφού τις τροφές για τα ψάρια μας στην ουσία τις χρυσοπληρώνουμε, ας αρχίσουμε κάποια στιγμή να το ψάχνουμε μόνο και μόνο γι' αυτό. Σκέψου μόνο ότι ένα κιλό μιας ξηρής τροφής της σειράς για σκύλους κοστίζει περίπου 1,5-2 ευρώ, ενώ για μόνο 50 γραμμάρια αντίστοιχης ποιότητας τροφής για ψάρια δίνουμε 5-6 ευρώ. Κατά τη γνώμη μου πάντα η διαφορά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-02-13, 10:10
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

συμφωνω μαζι σου φιλε μου αλλα οπως και αν το δεις γενικα το χομπι μας ειναι ακριβο.δεν ειναι μονο οι τροφες οι οποιες ειναι σχετικα ακριβες .απο εκει και περα οσον αφορα την εθοξυκινη πιστευω οτι οι περιεκτικοτητες ειναι στα επιπεδα που λογικα προβλεπονται.η τουλαχιστον θελω να πιστευω.σκεψου ακομη ποσο περνας με μια τροφη60 γραμμαρια και ποσο με μια τροφη δυο κιλα π.χ για ενα σκυλακι ας πουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-02-13, 16:40
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω μαζι σου φιλε μου αλλα οπως και αν το δεις γενικα το χομπι μας ειναι ακριβο.δεν ειναι μονο οι τροφες οι οποιες ειναι σχετικα ακριβες .απο εκει και περα οσον αφορα την εθοξυκινη πιστευω οτι οι περιεκτικοτητες ειναι στα επιπεδα που λογικα προβλεπονται.η τουλαχιστον θελω να πιστευω.σκεψου ακομη ποσο περνας με μια τροφη60 γραμμαρια και ποσο με μια τροφη δυο κιλα π.χ για ενα σκυλακι ας πουμε.
Σχετικά είναι όλα.
Αγοράζω από το Lindl ξηρή τροφή για σκύλους στη συσκευασία των 10 κιλών με 9 ευρώ περίπου και μου κρατάει 30 ημέρες ταΐζοντας κανονικά όσο προτείνεται στη συσκευασία.
Για ένα μόνο χρυσόψαρο που ζυγίζει 100 γραμμάρια ταΐζω με 2 γραμμάρια ημερησίως ( www.doaj.org/doaj?func=abstract&id=608200 ) με τα pellets της JBL (goldpearls) που κοστίζουν 5 ευρώ περίπου τα 60 γραμμάρια και μου κρατάει πάλι 30 ημέρες.
Υπάρχουν βεβαίως και πιο ακριβές τροφές για σκύλους, αλλά και για χρυσόψαρα. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό.
Όλες αυτές οι ζωοτροφές γίνονται από τα ίδια σχεδόν υλικά σε διαφορετικές περιεκτικότητες των συστατικών τους ανάλογα με το ζώο στο οποίο προορίζονται.
Θα περίμενα τουλάχιστον να χρησιμοποιούν και διαφορετικά συντηρητικά αναλόγως της ανοχής του οργανισμού κάθε ζώου και όχι ότι περιέχει το ιχθυάλευρο που προμηθεύονται και που έχει ένα συντηρητικό για όλους και για όλα. Υπόψη δε ότι η εθοξυκίνη βασικά είναι παρασιτοκτόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-02-13, 18:47
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

So60 οπως ειπες και εσυ σχετικα ειναι ολα ! Απλα επειδη εδω και μερες με εβαλες στην πριζα με την e.q και επειδη μελέτησα αρκετα αυτες τις μερες θα στειλω ενα email στην aquarium munster απο περιεργεια να ρωτησω για το συγκεκριμενο αντιωξειδοτικο εαν περιεχετε σε ολες τις τροφες σε τι περιεκτικοτητα και κατα ποσο ειναι επικινδυνο!Τωρα το κατα ποσο θα μου πουν αυτο που ισχιει δεν ξερω αλλα θα κανω μια προσπαθεια!Παρολα ταυτα εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι μια πολλη καλη τροφη σε σχεση με καποιες αλλες οπου προμηθευτης απο αθηνα μου ειπε ποσο σκουπιδια θεωρουνται! Υ.γ μου φαινεται ταιζεις πολυ τα ψαρακια σου
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-02-13, 19:34
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
....... Υ.γ μου φαινεται ταιζεις πολυ τα ψαρακια σου
Και να σκεφτείς ότι δεν έχω μόνο ένα χρυσόψαρο!!
Νομίζω όμως ότι η ποσότητα τροφής ανά ημέρα ίση με το 2% του σωματικού τους βάρους είναι το καλύτερο για να μην χρειάζεται να κάνω αλλαγές νερού περισσότερες από μία φορά την εβδομάδα, όπως αναφέρεται και στα συμπεράσματα της μελέτης στην διεύθυνση που παρέθεσα στο προηγούμενο post.
Αυτό που προτείνεται γενικώς από τις εταιρείες όσον αφορά στο τάισμα, ότι δηλαδή πρέπει να ταΐζουμε 2-3 φορές ημερησίως με ποσότητα τόση που να καταναλώνεται σε κάποια λεπτά της ώρας δείχνει όπως και να το κάνουμε μια προχειρότητα. Αλλιώς, θα έπρεπε να δίνουν οδηγίες όπως κάνουν π.χ. για τους σκύλους, δηλαδή, τόσο βάρος τροφής για το αντίστοιχο βάρος του ζώου. Σου λέει, όλοι έχουν μια ζυγαριά στο σπίτι, θα τον ζυγίσουν τον σκύλο, θα αγοράσουν και ένα δοσομετρικό ποτηράκι, θα την κάνουν τη δουλειά. Γνωρίζουν βεβαίως πως με τα ψάρια είναι διαφορετικά τα πράγματα και χρειάζεται άλλου είδους ζυγαριά και γενικώς δεν είναι πρακτικό, ούτε εύκολο, ούτε είναι δυνατόν πολλές φορές να ζυγίζουμε τα ψάρια, οπότε σου πετάει μια συνταγή με το μάτι και ότι θέλει ας γίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-02-13, 20:29
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

σκοπος ειναι φιλε μου να μην ταιζεις παραπανω πιστευω .Το να ριξεις λιγοτερη τροφη μαλλον καλο κανεις παρα κακο.Αλωστε στη φυση δεν πιστευω οτι παντα μα παντα υπαρχει ενα χερι που να σ ριχνει τροφη 2-3 φορες την μερα τοσο ευκολα και αβιαστα οποτε!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-02-13, 21:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
σκοπος ειναι φιλε μου να μην ταιζεις παραπανω πιστευω .Το να ριξεις λιγοτερη τροφη μαλλον καλο κανεις παρα κακο.Αλωστε στη φυση δεν πιστευω οτι παντα μα παντα υπαρχει ενα χερι που να σ ριχνει τροφη 2-3 φορες την μερα τοσο ευκολα και αβιαστα οποτε!
Αλλος ενας μυθος κατα την αποψη μου, που δημιουργηθηκε απο τις απαντησεις προς αρχαριους με αστρωτο φιλτρο.
Με λιγοτερη τροφη μπορει να μη τα δηλητηριαζεις αμεσα σε ενα αστρωτο ενυδρειο, αλλα αν συνεχιστει αυτο, θα μεγαλωσεις ψαρια ασθενικα και υποαναπτυκτα.

Στη φυση, πολλα ψαρια πεθαινουν σωρηδόν απο ελλειψη τροφης οπως και απο αλλες αιτιες.
Δεν το θελουμε αυτο στο ενυδρειο.
Αν εχεις καλη φιλτρανση και δεν βαριεσαι να κανεις ανανεωση του νερου με αλλαγες κλπ, ποιος ο λογος να μη ταιζεις πλουσια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-02-13, 21:20
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Ειπαμε λιγοτερη τροφη Σπυρο στα λογικα πλαιισια οχι Αιθιοπια! Ποσο πλουσια ¨Π
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-02-13, 21:35
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Εγω ταιζω μια φορα την ημερα μονο σχετικα καλα οχι κ να γινουν τουμπανο κ νιτρικα δεν ανεβαινουν πανω απο 5 , μετραω πριν κανω την αλλαγη ενοειτε.. Κ μετραω σχεδον καθε βδομαδα.. Παντως πιστευω σε ενα υγειες κ στρωμενο ενυδρειο αν ταισεις πιο λιγο απο οτι πρεπει δεν κανεις κ τιποτα το κακο αντιθετα αν παρα ταισεις εκει κανεις..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-02-13, 21:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλος ενας μυθος κατα την αποψη μου, που δημιουργηθηκε απο τις απαντησεις προς αρχαριους με αστρωτο φιλτρο.
Με λιγοτερη τροφη μπορει να μη τα δηλητηριαζεις αμεσα σε ενα αστρωτο ενυδρειο, αλλα αν συνεχιστει αυτο, θα μεγαλωσεις ψαρια ασθενικα και υποαναπτυκτα.

Στη φυση, πολλα ψαρια πεθαινουν σωρηδόν απο ελλειψη τροφης οπως και απο αλλες αιτιες.
Δεν το θελουμε αυτο στο ενυδρειο.
Αν εχεις καλη φιλτρανση και δεν βαριεσαι να κανεις ανανεωση του νερου με αλλαγες κλπ, ποιος ο λογος να μη ταιζεις πλουσια?
Όλο διαφωνούμε τελευταία
Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να ταΐζεις με μέτρο.
Όχι λίγο και τα ψάρια να λιμοκτονούν, να έχουν βαθουλωμένες κοιλιές κλπ Αλλά ούτε "πλούσια"/πολύ, γιατί έτσι επιβαρύνεις τον οργανισμό τους με περίσσεια ενέργεια/πρωτεΐνη/λίπος που μπορεί ένα μέρος να το αποβάλλουν αλλά το υπόλοιπο θα δημιουργήσει προβλήματα πχ στο συκώτι, θα επιταχύνει την ανάπτυξη τους και θα μειώσει τη διάρκεια ζωής τους.
Σωστή και ποιοτική τροφή με μέτρο, λέω εγώ
Και το μέτρο (επειδή δεν έχω ζυγαριά) είναι η εικόνα ενός ζωηρού ψαριού με καθαρά χρώματα και καλοσχηματισμένου, που "παρακαλάει" για τροφή όταν πλησιάζουμε στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-02-13, 21:53
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Ο Κλεοβουλος με καλυψε επακριβως
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-02-13, 22:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειπα να κανουμε ψαρια αεροστατα.
"Πλουσια" ειπα.
Και συμπληρωνω, "ποιοτικη" και "σωστη" (για καθε ειδος τροφη).
Αυτα τα "ταισμα μια φορα την ημερα" ειναι λαθος κατα την αποψη μου και ισχυει μονο σε αστρωτα ενυδρεια ή ενυδρεια με ελλειπη φιλτρανση (πραγματα που πρεπει να διορθωθουν το συντομοτερο).

Το μειωμενο ταισμα για αποφυγη νιτρικων ειναι και παλι λαθος.
Αν δεν μπορουμε να κανουμε αλλαγη οταν πρεπει και χρειαζεται, να βαζουμε λιγοτερα ψαρια ή αλλιως να εχουμε περισσοτερα λιτρα, ετσι ωστε η τροφη να φτανει για αυτα τα ψαρια που ειναι μεσα στο ενυδρειο.
Δεν θα πεινανε τα ζωντανα επειδη βαριομαστε να κανουμε αλλαγη, ή γιατι θελουμε περισσοτερα ψαρια στο ενυδρειο απο οτι πρεπει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-02-13, 23:42
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
........ που "παρακαλάει" για τροφή όταν πλησιάζουμε στο ενυδρείο.
Ένα ψάρι που "παρακαλάει" για τροφή πάει να πει πως πεινάει. Τα ψάρια δεν συμπεριφέρονται όπως τα σκυλιά που είναι πραγματικά κατοικίδια και εξαρτώνται από τον άνθρωπο για να τραφούν. Όταν τους δίνουμε λιγότερη τροφή απ' ότι πρέπει για πολύ καιρό τότε τους κάνουμε μόνιμο κακό.
Οι οδηγίες που δίνονται για την διατροφή των ψαριών απευθύνονται στην ουσία σε αρχάριους όπως είπε και ο Σπύρος.
Όλα αυτά που εμείς συζητάμε και διαφωνούμε περί της διατροφής των ψαριών έχουν λυθεί σε επιστημονικό επίπεδο, όχι για να εξυπηρετήσουν εμάς που κάνουμε χόμπι αλλά πρωτίστως για να εφαρμόζονται στις ιχθυοκαλλιέργειες.
Δεν είπε κανείς να πάμε στο άλλο άκρο και να ταΐζουμε με ποσότητα ίση με το 5% του σωματικού βάρους των ψαριών, που δεν είναι και λάθος, γιατί υποθέτω ότι κανέναν από μας εδώ δεν ενδιαφέρει να μεγαλώσουν γρήγορα - γρήγορα τα ψάρια μας.
Παραπέμπω πάλι εδώ : www.doaj.org/doaj?func=abstract&id=608200 γιατί θα βρείτε ενδιαφέροντα πράγματα αν κατεβάσετε ολόκληρο το κείμενο. Αυτό που εμφανίζεται αρχικά όταν ανοίξετε τον σύνδεσμο είναι η περίληψη μόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-03-13, 09:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

So60 δεν είπα μόνο αυτό....διάβασε ολόκληρη την φράση
Οι μελέτες που αναφέρεις είναι χρήσιμες και ενημερωτικές
αλλά αφορούν ιχθυοκαλλιέργειες βρώσιμων ψαριών και χρηματοδοτούνται για να γίνουν ώστε να αυξήσουν την παραγωγή (και τα κέρδη) των παραγωγών.

Εμένα δεν μ' ενδιαφέρει τα ψάρια μου να πιάσουν το μάξιμουμ του βάρους τους.
Θέλω να είναι υγιή, ζωηρά, καλοσχηματισμένα, ανθεκτικά, με έντονα χρώματα και μεγάλη διάρκεια ζωής.
Στο χόμπυ μας το σύνηθες φαινόμενο δεν είναι κάποιος να ταΐζει λίγο αλλά να υπερβάλλει. Αυτό είναι ένας από τους παράγοντες που δεν βλέπουμε συχνά ψάρια να πλησιάζουν το προσδόκιμο ζωής τους ενώ είναι πιο εύκολο στο ενυδρείο απ' ότι στη φύση.

Δεν αντιδικούμε, η συζήτηση είναι πάντα χρήσιμη
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-03-13, 10:25
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειπα να κανουμε ψαρια αεροστατα.
"Πλουσια" ειπα.
Και συμπληρωνω, "ποιοτικη" και "σωστη" (για καθε ειδος τροφη).
Αυτα τα "ταισμα μια φορα την ημερα" ειναι λαθος κατα την αποψη μου και ισχυει μονο σε αστρωτα ενυδρεια ή ενυδρεια με ελλειπη φιλτρανση (πραγματα που πρεπει να διορθωθουν το συντομοτερο).

Το μειωμενο ταισμα για αποφυγη νιτρικων ειναι και παλι λαθος.
Αν δεν μπορουμε να κανουμε αλλαγη οταν πρεπει και χρειαζεται, να βαζουμε λιγοτερα ψαρια ή αλλιως να εχουμε περισσοτερα λιτρα, ετσι ωστε η τροφη να φτανει για αυτα τα ψαρια που ειναι μεσα στο ενυδρειο.
Δεν θα πεινανε τα ζωντανα επειδη βαριομαστε να κανουμε αλλαγη, ή γιατι θελουμε περισσοτερα ψαρια στο ενυδρειο απο οτι πρεπει.
Δεν ειπα οτι ταιζω λιγο για αποφυγη νιτρικων κ για πιο αραιες αλλαγες νερου.. Ουτως η αλλιως εχω λιγα ψαρια κ ουτε πεινανε απλα αν ταισω 2 φορες εχω παρατηρησει οτι η κοιλια του μονομαχου γινετε τουμπανο πριζετε κ οι καρδιναλιοι δεν πανε καν την δευτερη φορα αντε να τσιμπισουν λιγο.. Οποτε βρηκα την φορμουλα του να ταιζω καπως πλουσια οπως λες κ εσυ μια φορα την ημερα με διαφορες τροφες ποιοτικες παντα κ μου φαινετε καλυτερα κ σε χρωματα,συμπεριφορα κ πανω απο ολα κανονικη κοιλιτσα Αυτη ειναι καθαρα δικια μου αποψη στο συγκεκριμενο μονο ενυδρειο δεν ειπα οτι ειναι σωστη για ολα τα ενυδρεια.. Φιλικα παντα κ χωρις παρεξηγησει..
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-03-13, 11:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φυσικα.
Συζητηση κανουμε.

Ποσο καιρο ταιζεις ετσι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 01-03-13, 12:08
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Διευκρυνηση δεν ταιζω καθε μερα ετσι, τους δεινω κ καμια φορα κ πρωι κ βραδυ, δηλαδη 3 φορες την εβδομαδα μια φορα το μεσημερι,2 φορες κ πρωι κ βραδυ,μια αρακα κ μια μερα νηστεια.. Ταιζω ετσι κανα 2 μηνο.. Κ εχω παρατηρησει αν ταιζω πρωι-βραδυ ειναι τουμπανιασμενες οι κοιλιτσες τους κ αν ταιζω μια φορα τα βλεπω καλυτερα ακομα κ σε συμπεριφορες πιο ορεξατα κλπ.. Ξαναλεω δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος αλλα ετσι τα βλεπω εγω καλητερα..
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-03-13, 17:10
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
So60 δεν είπα μόνο αυτό....διάβασε ολόκληρη την φράση
Οι μελέτες που αναφέρεις είναι χρήσιμες και ενημερωτικές
αλλά αφορούν ιχθυοκαλλιέργειες βρώσιμων ψαριών και χρηματοδοτούνται για να γίνουν ώστε να αυξήσουν την παραγωγή (και τα κέρδη) των παραγωγών.

Εμένα δεν μ' ενδιαφέρει τα ψάρια μου να πιάσουν το μάξιμουμ του βάρους τους.
Θέλω να είναι υγιή, ζωηρά, καλοσχηματισμένα, ανθεκτικά, με έντονα χρώματα και μεγάλη διάρκεια ζωής.
Στο χόμπυ μας το σύνηθες φαινόμενο δεν είναι κάποιος να ταΐζει λίγο αλλά να υπερβάλλει. Αυτό είναι ένας από τους παράγοντες που δεν βλέπουμε συχνά ψάρια να πλησιάζουν το προσδόκιμο ζωής τους ενώ είναι πιο εύκολο στο ενυδρείο απ' ότι στη φύση.

Δεν αντιδικούμε, η συζήτηση είναι πάντα χρήσιμη
Οι μελέτες χρηματοδοτούνται για να γίνονται και να εφαρμόζονται στις ιχθυοκαλλιέργειες όπως λες, είτε πρόκειται για βρώσιμα ψάρια, είτε πρόκειται για "διακοσμητικά".
Αυτό που μπορούμε να κάνουμε εμείς βλέποντας τους παράγοντες που εξετάζουν, είναι να φέρουμε τα συμπεράσματά τους στα μέτρα ενός ενυδρείου.
Εννοώ δηλαδή ότι, αν απομονώσω ένα από τα συμπεράσματα μιας μελέτης που λέει π.χ. ότι ταΐζοντας με 5% του σωματικού βάρους θα έχω τη μέγιστη δυνατή ανάπτυξη και δεν διαβάσω παρακάτω που λέει ότι έτσι όμως μειώνεται ο μέσος όρος ζωής, ότι το νερό μου θα χαλάσει σε μία μέρα, κ.λ.π., τότε την πάτησα.

Και βέβαια δεν αντιδικούμε, αλλά η συζήτηση από αλλού ξεκίνησε και αλλού μας πήγε
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 01-03-13, 17:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Διευκρυνηση δεν ταιζω καθε μερα ετσι, τους δεινω κ καμια φορα κ πρωι κ βραδυ, δηλαδη 3 φορες την εβδομαδα μια φορα το μεσημερι,2 φορες κ πρωι κ βραδυ,μια αρακα κ μια μερα νηστεια.. Ταιζω ετσι κανα 2 μηνο.. Κ εχω παρατηρησει αν ταιζω πρωι-βραδυ ειναι τουμπανιασμενες οι κοιλιτσες τους κ αν ταιζω μια φορα τα βλεπω καλυτερα ακομα κ σε συμπεριφορες πιο ορεξατα κλπ.. Ξαναλεω δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος αλλα ετσι τα βλεπω εγω καλητερα..
Πριν το διμηνο, πως ταιζες? και για ποσο καιρο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 01-03-13, 21:31
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Δεν ταιζα :P Εχω δυο μηνες που εβαλα τα ψαρια μεσα, τωρα τελευταια το ξαναεστησα παλι.. Που θες να καταληξεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 01-03-13, 22:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προσπαθω να καταλαβω σε ποσο χρονο παρατηρησεων στηριζεσαι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-03-13, 22:14
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Πιστευω 2 μηνες ειναι αρκετος για να καταλαβει καποιος το τι παιζει με το ενυδρειο του
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση για τροφη για γκαπυ korasidikos Διατροφή 6 29-09-12 14:18
τροφη... janickrules Χρυσόψαρα 6 08-10-11 10:07
τροφη g-pavl Γλυκό νερό - Γενικά 7 02-12-08 17:59
Τροφη petros Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-11-07 18:21
Diy Τροφη??? Gioutsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 03-03-06 15:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08742 seconds with 13 queries