Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-12, 19:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Ζωντανές τροφές vol.2352

Αλεκο δηλαδη εισαι υπερ της αποψης ταιζουμε με χρυσοψαρα (ή αλλα ψαρια) τα ψαρια μας?

Στα φορουμ που παραθετεις, ετσι κανουν?
  #2  
Παλιά 16-08-12, 19:54
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεκο δηλαδη εισαι υπερ της αποψης ταιζουμε με χρυσοψαρα (ή αλλα ψαρια) τα ψαρια μας?

Στα φορουμ που παραθετεις, ετσι κανουν?
αναλόγως τι ψάρια έχεις?αν είναι σαρκοφάγα τι θα τα ταίσεις?μπορείς να γραφτείς και να δεις και να σχηματίσεις τι δική σου άποψη ή εικόνα!!με λίγα λόγια ένα snakehead ένα cichla όπως έχει και ο φίλος παραπάνω ένα hoplias ένα dovii ένα gar ένα GOLIATH AFRICAN TIGER FISH που υπάρχει και στην Ελλάδα πλέον και τόσα τόσα άλλα τα ταίζεις με ζωντανή φίλε για να ζήσουν όπως σου είπα και παραπάνω!γίνονται κάποιες προσπάθειες για κατεψυγμένη σιγά σιγά!να σου δώσω ένα παράδειγμα?αν βρει κάποιος ένα cichla σε λίστα παραγγελείας από εξωτερικό στα20εκ.WILD θα το βρει 150 εώς και 400ευρώ.αυτό το ψάρι επειδή είναι WILD θα φάει μόνο ζωντανή όπως και στη φύση.κατάλαβες τώρα?αν πάρεις τέτοιο ψάρι ακολουθείς και τη γραμμή του!
-------------------------
http://www. Mod edit: Ο σύνδεσμος σβήνεται για προφανείς λόγους.
http://www.youtube.com/watch?v=hvQ8m...feature=fvwrel
http://search.babylon.com/imageres.p...d&babsrc=HP_ss
πιστεύεις ότι κάποιο από τα παραπάνω θα φάει sticks ή κατεψυγμένη?
δεν υπάρχει καμοία απολύτως περίπτωση!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 17-08-12 στις 07:12 Αιτία: Automerged Doublepost
  #3  
Παλιά 16-08-12, 20:13
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eυχαριστω πολυ για την μεταφορα.

Στα δια ταυτα. Εχει πολλες φορες υπωθει οτι δεν πρεπει να ταιζουμε με ψαρια τα ψαρια μας περαν απο το αποκρουστικο του θεματος για τους πολλους που δεν το αντεχουν αλλα και για το οτι μπορει το ψαρι με το οποιο θα ταισουμε τα ψαρια μας να ειναι αρρωστο με αποτελεσμα να αρρωστησει και το δικο μας.
  #4  
Παλιά 16-08-12, 20:27
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Επειδη σε αυτο το θεμα θα γινει χαμος με δικαιολογιες οτι τα ψαρια ειναι μικρες ψυχουλες και τετοια θα πω την αποψη μου κι οποιος θελει την σεβεται...
Τα grindal,microworms,αρτεμια etc τι ειναι και τα δινουμε στα ψαρια μας?Ζωη δεν εχουν αυτα?Οποτε οταν αγοραζουμε ενα ψαρι απο την φυση(ειτε επειδη γουσταρουμε τα αγρια(ο λογος που το κανουν οι περισσοτεροι)ειτε επειδη δεν υπαρχουν ψαρια εκτροφης απο αυτο το ειδος που θελει καποιος π.χ. elassoma ή leaf fish που θελω εγω) θα πρεπει να ξερουμε οτι ειναι υποχρεωτικη η ζωντανη τροφη αφου στην φυση εχει μαθει να τρωει μονο ζωντανη!Ειτε καποια ιχθυοκαλλιεργεια ειτε καλλιεργεια σκουλικιων...Τα leaf fish ή τα αλλα που θελω τρωνε ΜΟΝΟ ζωντανη τροφη διοτι εψαξα παρα πολυ και ρωτησα σε ξενα φορουμ και αυτα μου ειπαν...ακομη και στα προφιλ τους το γραφουν....Επισης υπαρχουν καποιοι ελληνες που εχουν leaf fish και δινουν μονο ζωντνη τροφη (σκουλικια απο οτι εμαθα ) αλλα στους περισσοτερους ψοφησαν μετα απο 2-3 μηνες ξαφνικα διοτι επρεπε να ξερουν οτι ειναι απαραιτητη η ιχθυοκαλλιεργεια...Τωρα αυτοι που βαζουν βιντεο στο youtube ειναι απλα καποιοι ανιδεοι και το κανουν μονο και μονο για views.....Αρα το σημαντικοτερο ειναι τι χρειαζεται το ψαρι για να ζησει και οχι να κρινουμε τον αλλον....Επισης η ζωντανη τροφη που δινουμε στα ψαρια θα πρεπει να ζει σε ενα "αξιοπρεπη" περιβαλλον πριν θυσιαστει για τις αναγκες αλλων......Ελπιζω να σας καλυψα.....
  #5  
Παλιά 16-08-12, 21:31
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Giannakis αυτά που γράφεις είναι η αλήθεια.πολλοί που κρατάνε τέτοια ψάρια έχουν και ένα tank με feeders για τις ανάγκες των θηρευτών.(μην σας ακούγεται παράξενο)βέβαια οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι επειδή είναι ασύμφορο από οικονομικής άποψης όλοι προσπαθούν να ξεκινήσουν γεωσκόληκα κ.α.αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο!!!θα παρακαλέσω σε αυτό το θέμα να μην υπάρχουν ειρωνίες..,ευχαριστώ
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

  #6  
Παλιά 16-08-12, 21:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ε ναι βρε Αλεκο αλλα στο στο παρον φορουμ μερικοι πασχιζουν να κρατησουν ζωντανα τα χρυσοψαρα τους και ολοι βοηθανε να καλυτερεύσουν οι συνθηκες διαβιωσης τους δεν ειναι ακομψο ενα βιντεο να τα κατασπαραζει ενας "θηρευτης"?
Αν σου φαινεται φυσιολογικοτατο τοτε παω "πασο"

Ας μη μιλησω για τις ασθενειες και τα παρασιτα που ενδεχομένως θα μεταφερει στο κυριως ενυδρειο ...

Υπαρχει πληθος τροφων η ετοιμων η DIY που να μπορουν να καλυψουν τις αναγκες τους σε πρωτεΐνη!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #7  
Παλιά 16-08-12, 22:02
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

χίλια συγνώμη από μέρος μου για το βίντεο σε όλους.ανέφερα ότι πολοί προσπαθούν για διαφορετικό τροπο ταίσματος σε θυρευτές.ένα απλό παράδειγμα:δένουν κατεψυγμένες τροφές με πετονιά και την τραβάνε για να φανεί κάποια κίνηση ώστε να δελεάσουν το ψάρι.πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο χάνουμε την WILD κατάσταση και εξαλίφουμε το ένστικτο που υπάρχει σε αυτά τα ψάρια.μέχρι στιγμής δεν έχω δει πάντως να ταίζουν κατεψυγμένη σε HYDROLYCOS-GATF-HOPLIAS.αυτά ανήκουν στην κατηγορία των charakin όπου υπάρχουν και άλλα αξιοθαύμαστα ζωντανά(για τα δικά μου γούστα).να ρωτήσω κάτι:πιστεύεις ότι όσοι συντηρούν piranhas δεν ταίζουν ζωντανή για να βλέπουν και το φυσιολογικό χαρακτήρα του ψαριού αλλά και τα ένστικτα του θηρευτή?
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

  #8  
Παλιά 16-08-12, 22:11
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δε ξερω κατα ποσο μπορει καποιος να δει τη συμπεριφορα του θηρευτη μεσα σε ενα ενυδρειο - λογω περιορισμενου χωρου!
Το σιγουρο ειναι οτι η εικονα ενος χρυσοψαρου (που ποτε στον Αμαζονιο δε προκειται να συναντησει) με ξενιζει κατευθειαν!
Χωρια το γεγονος οτι στη φυση ο επιτιθέμενος εχει και ελπιδες να σωθει ... Σε ενα ενυδρειο δεν εχει καμια ελπιδα και το αποτελεσμα ειναι σιγουρο κατα του θύματος (αν τα καταφερει να γλυτωσει θα του δωθει "χαρη"?)! Αυτο δημιουργεί την εικονας μιας αρενας ... πραγμα που δε θα ηθελα να το παρακολουθησω σε καμια περιπτωση! Για μερικους ειναι κατι που προκαλει γελιο (αν δεις τα βιντεο με τετοια γελαει αυτος που το τραβαει το βιντεο) αλλα και οσοι το βλεπουν και εχουν την ιδια συμπεριφορα νομιζω μια επισκεψη σε ενα ψυχολογο θα τους βοηθησει να εχουν λιγοτερη ταλαιπωρια στην ιδια τους τη ζωη και στους κοντινους τους ανθρωπους φυσικα αφου πρόκειται για διαταραχη!

Παντως προσωπικα ΑΝ υπηρχε μια περιπτωση να ταισω ζωντανα ψαρια τα ψαρια μου θα προτιμουσα θαλασσινα καθως τα παθογόνα βακτηρια και παρασιτα δε θα επιζουσαν στο ενυδρειο μου ... και τα ιδια τα ψαρια μου δεν θα κινδύνευαν!

* Ασχετο ... Το GAB ειναι "καταλληλο για ολους" οποτε ανατριχιαστικά βιντεο αποκλείονται κατευθειαν καθως μας παρακολουθουν και μικρα παιδια ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #9  
Παλιά 16-08-12, 22:48
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

εε εντάξει μη μας βάζεις σε ένα καζάνι μαζί με τα αμερικανάκια!!!αυτοί τα ανεβάζουν στο you tube για τα views όπως είπε και ένας φίλος.δε τα ταίζουν για να δουν τη ταχύτητα-το άνοιγμα των σαγωνιών-το στήσιμο κτλπ.τα ρίχνουν γιατί είναι οι ίδιοι ΖΩΑ!!!τα έχουν όλα στα πόδια τους,από λεφτά εώς ποικιλία ζώων..αυτό που λές το βλέπουμε και με σκυλιά-φίδια και ότι μπορεί να φανταστεί ο νους σου.τα feeders που προανέφερα είναι κατά προτίμηση ζοωτόκα και όχι χρυσόψαρα.βέβαια(κακός ίσως που θα το πω ωμά)με ημερομηνία λήξης είναι όλα τους.θαλασσινά πάλι ακριβά δεν ακούγονται?προσωπικά έχω βάρκα και στις ψαριές που γίνονται πάντα υπάρχουν και τα μινιον (κοκοβιοι).
το redtail που έχω θέλει 10 απο δαύτους!!
το pseydoplatystoma το ίδιο..οπότε?και μιλάω μόνο για γατόψαρα..υπόψιν!
σέβομαι την αποψή σου στο θέαμα αλλά δε το κάνουμε για πλάκα όλοι εμείς που τα έχουμε.όσο πονάτε εσείς τα δικά σας τόσο και εμείς τα δικά μας.δεν είμαστε οι μεν και οι δεν είμαστε χομπύστες...
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

  #10  
Παλιά 16-08-12, 22:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν είμαστε οι μεν και οι δεν είμαστε χομπύστες...
Ακριβως ...
Δυστυχως στην Ελλαδα και οχι μονο η διαιρεση βοηθαει την "ενωση" υποομαδων που οπως ηδη εχω ξανααναφερει αν σε ενωνει η διαιρεση τοτε κανεις οτι μπορεις να τη διατηρησεις ωστε να υπαρχεις και "αυριο"

Προσωπικα δε τα διαχωριζω ... ολα ψαρια ειναι και εχουν συγκεκριμενες αναγκες που ο καθενας πασχιζει να τις καλυψει!

Τα ζωοτόκα κατα την αποψη μου ειναι ακομα πιο επικίνδυνο να μεταφερουν κατι "ασχημο" στο ενυδρειο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #11  
Παλιά 16-08-12, 23:01
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

κατα την δικη ταπεινη αποψη ψαρια που για να διατηρηθουν πρεπει να φανε ζωντανη τροφη δεν θα επρεπε να ειναι σε ενυδρεια ξανα λεω αυτη ειναι δικη μου γνωμη
__________________
  #12  
Παλιά 16-08-12, 23:14
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DISCUS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα την δικη ταπεινη αποψη ψαρια που για να διατηρηθουν πρεπει να φανε ζωντανη τροφη δεν θα επρεπε να ειναι σε ενυδρεια ξανα λεω αυτη ειναι δικη μου γνωμη
σεβαστή και το λέω ειλικρινά.αλλά το εμπόριο πλέον είναι τόσο ελεύθερο που στο τέλος θα έχουμε και κροκόδειλους σε terrarioum γιγαντιέων διαστάσεων!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

  #13  
Παλιά 16-08-12, 23:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σιγουρα ως ειδος οι ανθρωποι ειμαστε πτωματοφαγοι οποτε μας ξενιζει το θεαμα του να κατασπαραζεται κατι ζωντανο, ομως οσον αφορα το θεμα ζωντανων τροφων σε ενυδρεια καπου πρεπει να τοποθετησουμε καποιες ηθηκες γραμμες απο τις οποιες θα εξαρτηθει και το τι ειδους ψαρια τελικα μπορουμε να φιλοξενουμε.
Υπωθηκε πολλες φορες ως δικαιολογια οτι δε θα μπορουσε καποιος θηρευτης να ζησει χωρις τετοια τροφη.
Επισεις υπαρχει η προσπαθεια να "χαλαρωσει" καπως στις σηνειδησεις το θεαμα ενος χρυσοψαρου που κατασπαραζεται ζωντανο με τη δικαιολογια οτι οι αρτεμιες, τα σκουλικια, οι δαφνιες κτλ ειναι το ιδιο ζωντανες τροφες.
Οντως αμφιβαλω αν υπαρχουν πολλοι που να εχουν ασχοληθει σοβαρα με το χομπυ και να μην εχουν ταισει ποτε ζωντανη τροφη εστω καποια νεογεννητα με αρτεμια, αλλα εδω ειναι που πρεπει να τοποθετηθει αυτη η λεπτη γραμμη που θα αποτελεσει τον ηθικο φραγμο αναμεσα στο τι τελικα μπορει "με χαλαρη συνηδειση" να θεωρηθει ζωντανη τροφη και τι οχι, γιατι αν παμε με τη λογικη του οτι καποιος εχει θηρευτες αρα πρεπει να δωσει ζωντανα χρυσοψαρα (που δεν εχουν καν σχεση με τους βιοτοπους τετοιων ειδων) τοτε ας το τραβηξουμε κι αλλο και ας συντηρισουμε ενα λευκο καρχαρια δινοντας του ανθρωπους, αφου υπαρχουν αρκετοι, και αφου κατι πρεπει να φαει κι αυτος!
Για τις αρτεμιες, τις λαρβες κουνουπιων, τα κοκκινα σκουλικια, τις δαφνιες, τα κωπηποδα κτλ κτλ καρφι δε μου καιγεται γιατι προκειται για ειδη τα οποια μπορει να δειχνουν συμπαθεστατα, αλλα ετσι κι αλλιως δεν εχουν εγκεφαλο ανεπτυγμενο ωστε να αντιληφθουν το τι γινεται. Ενα νευρικο συστημα ειναι ουσιαστικα με μερικα κυτταρα γυρω του.
Οταν ομως μιλαμε για ψαρι -ειδικα για χρυσοψαρο που εχει δειξει δειγματα απιστευτης νοημοσυνης- ε τοτε καπου το πραγμα αλλαζει.
Αν εξωμοιωνατε τις συνθηκες της φυσης οπου το θηραμα εχει ενα ολοκληρο ποταμι με ολες του τις ανεσεις, με ολες του τις κρυψωνες, και ο θηρευτης εχει μια πλειαδα θηραματων να κυνηγησει, τοτε δε θα με πειραζε σχεδον καθολου αυτη η εικονα γιατι ειναι κατι φυσικο, ομως οταν πετας ενα χρυσοψαρο μεσα σε ενα κελι απο 5 τζαμια με 10 πιρανχας να το κυνηγανε και αυτο γνωριζει -γιατι μονο ηλιθιο δεν ειναι- πως δεν εχει καμια απολυτως ελπιδα σωτηριας, τοτε οπως και να χει προσωπικα δεν το βλεπω με καθολου καλο ματι, και δε μπορω να καταλαβω πως γινεται αυτο να το προκαλει καποιος που υποτειθεται αγαπαει τα ψαρια
  #14  
Παλιά 16-08-12, 23:31
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Να πω και εγω με τη σειρα μου οτι ενας θηρευτης εχει ελαχιστες πιθανοτητες να πληγωθει ακομα και απο ενα αρρωστο ψαρι...
Το ικ για παραδειγμα που ειναι συχνη ασθενεια...
Νομιζετε στον αμαζονιο δεν παθαινουν?
Θηρευτες οπως μεγαλα ψαρια παραδειγμα καποια channa,piranha και αλλα τετοια ειδη τα τρωνε...
Το θεμα ειναι οτι ο θηρευτης θα τα χωνεψει...
Εδω χωνευουν τα κοκκαλα...Το βακτηριο θα το χωνεψουν πολυ ευκολοτερα...
Ελπιζω να καταλαβαινετε τι λεω...

Σχετικα με το ζωντανο ταισμα...
Δεν ξερω τι να πω...
Παντως σε καθε περιπτωση ζωντανου ταισματος πρεπει να σεβομαστε το πλασμα αυτο το οποιο χανει τη ζωη του για να τραφει το ψαρι μας...
  #15  
Παλιά 16-08-12, 23:40
Το avatar του χρήστη piranhas2
piranhas2 Ο χρήστης piranhas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: θεσ/νικη Ευοσμος
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

παιδια ασχολουμε αρκετα με το χομπυ και κυριος με πιρανχα εχουν περασει αρκετα απο τα χερια μου μικρα μεγαλα ΔΕΝ ΤΑΙΣΑ ΠΟΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟ και τα ψαρια μου ηταν μια χαρα και τσαμπουκαδες κανανε και τα παντα ΑΛΛΑ σε ψαρια πο λεει ο Αλεκος που ακομα δεν ξερουμε τιποτα(ενηλικα HYDROLYCOS-GATF υπαρχουν απιροελχιστα σε ενυδρεια τερατα) εχουνε 1 με 2 χρονια το πολυ που παίζουνε στη ελληνικη αγορα τα ζωντανα ειναι μονοδρομος για αυτα τα ψαρια ειτε μας αρεσει ειτε οχι εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει για αυτο δεν εχω παρει κιολας
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και εγω με τη σειρα μου οτι ενας θηρευτης εχει ελαχιστες πιθανοτητες να πληγωθει ακομα και απο ενα αρρωστο ψαρι...
Το ικ για παραδειγμα που ειναι συχνη ασθενεια...
Νομιζετε στον αμαζονιο δεν παθαινουν?
Θηρευτες οπως μεγαλα ψαρια παραδειγμα καποια channa,piranha και αλλα τετοια ειδη τα τρωνε...
Το θεμα ειναι οτι ο θηρευτης θα τα χωνεψει...
Εδω χωνευουν τα κοκκαλα...Το βακτηριο θα το χωνεψουν πολυ ευκολοτερα...
Ελπιζω να καταλαβαινετε τι λεω...

Σχετικα με το ζωντανο ταισμα...
Δεν ξερω τι να πω...
Παντως σε καθε περιπτωση ζωντανου ταισματος πρεπει να σεβομαστε το πλασμα αυτο το οποιο χανει τη ζωη του για να τραφει το ψαρι μας...

τα αγρια ψαρια ζουνε στον αμαζονιο και σε τελειες παραμετρους νερου στο ενυδρειο μας μπορει να σου πεθανει απο ενα αρωστο χρυσοψαρο η απο το στρες μην συνγκρινεις το επιπεδο ζωης στο αμαζονιο με αυτο του ενυδρειου.

ακομα και αυτοι που ταιζουν ζωντανα δεν ταιζουν χρησοψαρα και gupis αλλα τετρα και τα σχετικα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη piranhas2 : 16-08-12 στις 23:40 Αιτία: Automerged Doublepost
  #16  
Παλιά 16-08-12, 23:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από piranhas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια ασχολουμε αρκετα με το χομπυ και κυριος με πιρανχα εχουν περασει αρκετα απο τα χερια μου μικρα μεγαλα ΔΕΝ ΤΑΙΣΑ ΠΟΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟ και τα ψαρια μου ηταν μια χαρα και τσαμπουκαδες κανανε και τα παντα
Μα τα πιρανχας, χωρις να ειμαι ειδικος αλλα απ οσο εχω διαβασει, και στο φυσικο τους περιβαλλον ειναι κυριως πτωματοφαγα (γι αυτο τα λενε "καθαριστες του Αμαζονιου" ) και ακριβως λογο αυτης τους της φυσης εχουν ανοσιοποιητικο τανκ.


Παράθεση:
ΑΛΛΑ σε ψαρια πο λεει ο Αλεκος που ακομα δεν ξερουμε τιποτα(ενηλικα HYDROLYCOS-GATF υπαρχουν απιροελχιστα σε ενυδρεια τερατα) εχουνε 1 με 2 χρονια το πολυ που παίζουνε στη ελληνικη αγορα τα ζωντανα ειναι μονοδρομος για αυτα τα ψαρια ειτε μας αρεσει ειτε οχι εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει για αυτο δεν εχω παρει κιολας
Το θεμα ειναι οταν εχουμε να κανουμε με ψαρια που θελουν αλλα ψαρια αποκλειστικη τροφη ειναι σωστο να τα εχουμε στο ενυδρειο μας?
Εδω ο αλλος δε μπορει να κοιμηθει επειδη του πεθαναν καποια γκαπακια, και ερχεσαι και μιλες για ιχθυοκαλλιεργεια σε κουβα διπλα στο ενυδρειο με τους θηρευτες?

Δεν ξερω, δεν προσπαθω να κανω τον ηθικολογο, αλλα στα ματια μου δειχνει καπως ολο αυτο το σκηνικο, ειδικα αν προερχεται απο ατομο που υποτειθεται πως αγαπαει τα ψαρια...
  #17  
Παλιά 16-08-12, 23:53
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα ως ειδος οι ανθρωποι ειμαστε πτωματοφαγοι οποτε μας ξενιζει το θεαμα του να κατασπαραζεται κατι ζωντανο, ομως οσον αφορα το θεμα ζωντανων τροφων σε ενυδρεια καπου πρεπει να τοποθετησουμε καποιες ηθηκες γραμμες απο τις οποιες θα εξαρτηθει και το τι ειδους ψαρια τελικα μπορουμε να φιλοξενουμε.
Υπωθηκε πολλες φορες ως δικαιολογια οτι δε θα μπορουσε καποιος θηρευτης να ζησει χωρις τετοια τροφη.
Επισεις υπαρχει η προσπαθεια να "χαλαρωσει" καπως στις σηνειδησεις το θεαμα ενος χρυσοψαρου που κατασπαραζεται ζωντανο με τη δικαιολογια οτι οι αρτεμιες, τα σκουλικια, οι δαφνιες κτλ ειναι το ιδιο ζωντανες τροφες.
Οντως αμφιβαλω αν υπαρχουν πολλοι που να εχουν ασχοληθει σοβαρα με το χομπυ και να μην εχουν ταισει ποτε ζωντανη τροφη εστω καποια νεογεννητα με αρτεμια, αλλα εδω ειναι που πρεπει να τοποθετηθει αυτη η λεπτη γραμμη που θα αποτελεσει τον ηθικο φραγμο αναμεσα στο τι τελικα μπορει "με χαλαρη συνηδειση" να θεωρηθει ζωντανη τροφη και τι οχι, γιατι αν παμε με τη λογικη του οτι καποιος εχει θηρευτες αρα πρεπει να δωσει ζωντανα χρυσοψαρα (που δεν εχουν καν σχεση με τους βιοτοπους τετοιων ειδων) τοτε ας το τραβηξουμε κι αλλο και ας συντηρισουμε ενα λευκο καρχαρια δινοντας του ανθρωπους, αφου υπαρχουν αρκετοι, και αφου κατι πρεπει να φαει κι αυτος!
Για τις αρτεμιες, τις λαρβες κουνουπιων, τα κοκκινα σκουλικια, τις δαφνιες, τα κωπηποδα κτλ κτλ καρφι δε μου καιγεται γιατι προκειται για ειδη τα οποια μπορει να δειχνουν συμπαθεστατα, αλλα ετσι κι αλλιως δεν εχουν εγκεφαλο ανεπτυγμενο ωστε να αντιληφθουν το τι γινεται. Ενα νευρικο συστημα ειναι ουσιαστικα με μερικα κυτταρα γυρω του.
Οταν ομως μιλαμε για ψαρι -ειδικα για χρυσοψαρο που εχει δειξει δειγματα απιστευτης νοημοσυνης- ε τοτε καπου το πραγμα αλλαζει.
Αν εξωμοιωνατε τις συνθηκες της φυσης οπου το θηραμα εχει ενα ολοκληρο ποταμι με ολες του τις ανεσεις, με ολες του τις κρυψωνες, και ο θηρευτης εχει μια πλειαδα θηραματων να κυνηγησει, τοτε δε θα με πειραζε σχεδον καθολου αυτη η εικονα γιατι ειναι κατι φυσικο, ομως οταν πετας ενα χρυσοψαρο μεσα σε ενα κελι απο 5 τζαμια με 10 πιρανχας να το κυνηγανε και αυτο γνωριζει -γιατι μονο ηλιθιο δεν ειναι- πως δεν εχει καμια απολυτως ελπιδα σωτηριας, τοτε οπως και να χει προσωπικα δεν το βλεπω με καθολου καλο ματι, και δε μπορω να καταλαβω πως γινεται αυτο να το προκαλει καποιος που υποτειθεται αγαπαει τα ψαρια
δε μπορεί να το υποστηρίζουν όλοι αυτό που λες με την εικόνα του καταβροχθισμού.και πρώτος εγώ.αν θεωρείς <ανήθικο>(βαριά κουβέντα )το να κρατάς τέτοια ψάρια συγνώμη αλλά δε θα συμφωνήσω,δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για τους θυρευτές στη ζωντανή όπως ανέφερες,μάλλων δεν είχες και δε γνωρίζεις.στα πάρκα δεν σε ενοχλεί που το λιοντάρι και όποιο άλλο άγριο θηρίο θες τρώνε ζωντανή?στα ντοκυματέρ δείχνουν ωμό κρέας και τα σερβίρουν αλλά μόλις φύγουν οι κάμερες το πλάνο αλλάζει και να είσαι σίγουρος για αυτο,μη μιλήσουμε για τα τσίρκα αλλά αυτό είναι τελείως εμπορικό.όσο τα αγαπάς και εσύ τόσο τα αγαπάω και γω.απλά υπάρχουν και αυτα.τα χρυσόψαρα δεν είχαν τι φήμη 1δευτερόλεπτο μνήμη έτσι δεν είναι?
τα θαλάσσια πάρκα πλέον είναι της μόδας και κατασκευάζονται σα μανιτάρια..τους καρχαρίες τους ταίζουν ανθρώπους??????μήπως για το ενυδρείο της κρήτης καταναλώνονται κάτι χιλιάδες τόνοι ψαριών το μήνα για τους καρχαρίες και τα υπόλοιπα σαρκοφάγα???αυτά είναι όλα λάθος?ότι τρώει σάρκα στη φύση τρώει και στην αιχμαλωσία.
Υ.Γ.μην ειρωνεύεσαι κάνουμε διάλογο.
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

  #18  
Παλιά 16-08-12, 23:56
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν ξερω, δεν προσπαθω να κανω τον ηθικολογο, αλλα στα ματια μου δειχνει καπως ολο αυτο το σκηνικο, ειδικα αν προερχεται απο ατομο που υποτειθεται πως αγαπαει τα ψαρια...
Ετσι ειναι. Πολυ περιεργο καποιος που ειναι ζωοφιλος και ψαροφιλος να μπορει να δωσει ενα ψαρι να το φαει ενα αλλο.

Ειμαι της αποψης που λεει ο discus. Ψαρια που πρεπει να ταιστουν με αλλα, δεν θα επρεπε να υπαρχουν σε καμια αγορα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα χρυσόψαρα δεν είχαν τι φήμη 1δευτερόλεπτο μνήμη έτσι δεν είναι?
Mελετες εχουν δειξει οτι αυτο δεν ισχυει. Και στο myth busters (πως λεγεται αυτη η εκπομπη) ειχαν κανει πειραμα με τα χρυσοψαρα για τη μνημη τους και ειχε βγει οτι δεν ισχυει σε καμια περιπτωση το 1 δευτερολεπτο.

Αληθεια που κολλαει και το ανεφερες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 16-08-12 στις 23:56 Αιτία: Automerged Doublepost
  #19  
Παλιά 16-08-12, 23:59
Το avatar του χρήστη piranhas2
piranhas2 Ο χρήστης piranhas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: θεσ/νικη Ευοσμος
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τα πιρανχας, χωρις να ειμαι ειδικος αλλα απ οσο εχω διαβασει, και στο φυσικο τους περιβαλλον ειναι κυριως πτωματοφαγα (γι αυτο τα λενε "καθαριστες του Αμαζονιου" ) και ακριβως λογο αυτης τους της φυσης εχουν ανοσιοποιητικο τανκ.

ειναι πτωματοφαγα τρωνε τα αρρωστα και αδυναμα ψαρια αλλα οταν πεσει πεινα γινονται κανιβαλοι , αλλα τοσα χρονια μεγαλωνουν με επιτυχία σε ενυδρεια και πολλα απο αυτα αναπαραγωντε κιολας.


Το θεμα ειναι οταν εχουμε να κανουμε με ψαρια που θελουν αλλα ψαρια αποκλειστικη τροφη ειναι σωστο να τα εχουμε στο ενυδρειο μας?
Εδω ο αλλος δε μπορει να κοιμηθει επειδη του πεθαναν καποια γκαπακια, και ερχεσαι και μιλες για ιχθυοκαλλιεργεια σε κουβα διπλα στο ενυδρειο με τους θηρευτες?

Δεν ξερω, δεν προσπαθω να κανω τον ηθικολογο, αλλα στα ματια μου δειχνει καπως ολο αυτο το σκηνικο, ειδικα αν προερχεται απο ατομο που υποτειθεται πως αγαπαει τα ψαρια...
ειναι δυσκολο ερωτημα το οποιο πρεπει να αναρωτηθει ο καθενας μονος του, γιατι ειναι σψστο να εχουμε ζωα σε κλουβια???ο εγωισμος του ανθρωπου δεν εχει ορια........δεν μπορω να κρινω καποιον που ταιζει ζωντανα(αν δεν εχει αλλη επιλογη) αλλα μπορω να κρινω εναν που εχει σε 60 λιτρα 10 χρυσοψρα
__________________
  #20  
Παλιά 17-08-12, 00:04
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από piranhas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορω να κρινω καποιον που ταιζει ζωντανα(αν δεν εχει αλλη επιλογη)
Δηλαδη του ειναι δυσκολο να το κανει αλλα πρεπει? Οχι. Αν δεν θελει να το κανει, δεν τα παιρνει τα ψαρια εκεινα που θελουν αλλα για να τραφουν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως για το ενυδρείο της κρήτης καταναλώνονται κάτι χιλιάδες τόνοι ψαριών το μήνα για τους καρχαρίες και τα υπόλοιπα σαρκοφάγα???
Και που του τα βαζουνε τα ψαρια ομως που τρωει? Σε ενα ενυδρειο 5000 λιτρα με μεσα αυτος και τα θηραματα (οπως φαινεται και μια αρουανα στα 500 λιτρα με το θηραμα) ή μηπως μεσα σε 500000000 λιτρα και οποια φαει? Μηπως εκει ειναι σαν φυση ενω στο ενυδρειο οχι?

Ρωταω γιατι δεν ξερω, απλα μου φαινεται περιεργο να τους ταιζουνε στο στομα συγκεκριμμενα ψαρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 17-08-12 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
  #21  
Παλιά 17-08-12, 00:06
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Mελετες εχουν δειξει οτι αυτο δεν ισχυει. Και στο myth busters (πως λεγεται αυτη η εκπομπη) ειχαν κανει πειραμα με τα χρυσοψαρα για τη μνημη τους και ειχε βγει οτι δεν ισχυει σε καμια περιπτωση το 1 δευτερολεπτο.

Αληθεια που κολλαει και το ανεφερες?[/QUOTE]
όταν ξεκίνησα στο χομπυ δε πήρα αμέσως άγρια πέρασα από πολλά στάδια.όταν ρώταγα κάποιον που είχε άγρια γιατί χρυσόψαρα?πολύ το δικαιολογούσαν έτσι.δε γνώριζα γι αυτό ρώτησα αν ισχύει.
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

  #22  
Παλιά 17-08-12, 00:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Για τη μνημη τους κατι που βρηκα στα γρηγορα:

http://www.aquaristic.gr/index.php?o...ish&Itemid=113

και

http://www.matheallios.com/2011/09/blog-post.html
  #23  
Παλιά 17-08-12, 00:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
μάλλων δεν είχες και δε γνωρίζεις.
εννωειται πως ποτε δεν ειχα ουτε προκειται να αποκτησω ψαρια που να πρεπει να τα ταιζω με αλλα ψαρια.
Εδω λυωνω να δινω συμβουλες σε αρχαριους για το πως να κανουν τη διαβιωση των ψαριων τους ιδανικη, που στην τελικη ουτε δικα μου ειναι ουτε τα εχω δει live αλλα οταν γυρναναι και μου λενε "ολα πηγαν καλα" "θεραπευτηκε" "πεταξα τη γυαλα και πηρα ενυδρειο" κτλ χαιρομαι γιατι εστω και με δυο τρεις συμβουλες βοηθησα εστω και στο ελαχιστο να σωθει μια ζωουλα απο ενα ειδος που αγαπαω, ειναι δυνατο να πεταγα ενα ψαρι για να το καταβροχθισουν αλλα ψαρια? Με τιποτα.
Σαν ειδος -εστω και με εγωιστικη μεροληψια- διαχωριζουμε -καλως η κακως- καποια ειδη ζωων σε pets και σε τροφη.
Ενα ειδος που καποιος το θεωρει pet δε μπορει ο αλλος να το περιγραφει χαλαρα ως τροφη.

Παράθεση:
στα πάρκα δεν σε ενοχλεί που το λιοντάρι και όποιο άλλο άγριο θηρίο θες τρώνε ζωντανή?στα ντοκυματέρ δείχνουν ωμό κρέας και τα σερβίρουν αλλά μόλις φύγουν οι κάμερες το πλάνο αλλάζει και να είσαι σίγουρος για αυτο,μη μιλήσουμε για τα τσίρκα αλλά αυτό είναι τελείως εμπορικό.
Ολα αυτα με ενοχλουν και ακομα περισσοτερο ο τροπος που εκτρεφονται χωρις κανενα απολυτως σεβασμο προς τη ζωη τα ζωα τα οποια αποτελουν τη δικη μας τροφη.



Παράθεση:
όσο τα αγαπάς και εσύ τόσο τα αγαπάω και γω.απλά υπάρχουν και αυτα
Υπαρχουν οντως, στον Αμαζονιο.
Και λιονταρια υπαρχουν, μηπως εχει καμια λογικη να τα καναμε κι αυτα πετς?


Παράθεση:
τα χρυσόψαρα δεν είχαν τι φήμη 1δευτερόλεπτο μνήμη έτσι δεν είναι?
η οποια φημη ηταν αστικος μυθος φυσικα, οπως κυκλοφορουσε ο μυθος οτι ζουν σε γυαλες.
Ενα περιοδικο ψαρεματος κυκλοφορησε επισεις το μυθο οτι τα ψαρια δε νοιωθουν πονο.
Επισεις υπαρχει μυθος με το κοριτσακι που βγαινει απο τον ταφο του και κανει βολτες στο Μαρουσι και μετα παιρνει ταξι να παει πισω (απο αυτο το μυθο κυκλοφορησαν και τα ανεκδοτα με τη μικρη Αννουλα)
Τι σχεση εχουν οι μυθοι και οι φημες με την πραγματικοτητα?

Παράθεση:
μήπως για το ενυδρείο της κρήτης καταναλώνονται κάτι χιλιάδες τόνοι ψαριών το μήνα για τους καρχαρίες και τα υπόλοιπα σαρκοφάγα???αυτά είναι όλα λάθος?ότι τρώει σάρκα στη φύση τρώει και στην αιχμαλωσία.
Ναι ειναι λαθος και μονο για το λογο οτι οσο και να προσπαθησουμε να εξωμοιωσουμε τη φυση δεν ειναι δυνατο να το κανουμε και στο μεγεθος που προσφερει.
  #24  
Παλιά 17-08-12, 00:17
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη του ειναι δυσκολο να το κανει αλλα πρεπει? Οχι. Αν δεν θελει να το κανει, δεν τα παιρνει τα ψαρια εκεινα που θελουν αλλα για να τραφουν.
-------------------------


Και που του τα βαζουνε τα ψαρια ομως που τρωει? Σε ενα ενυδρειο 5000 λιτρα με μεσα αυτος και τα θηραματα (οπως φαινεται και μια αρουανα στα 500 λιτρα με το θηραμα) ή μηπως μεσα σε 500000000 λιτρα και οποια φαει? Μηπως εκει ειναι σαν φυση ενω στο ενυδρειο οχι?

Ρωταω γιατι δεν ξερω, απλα μου φαινεται περιεργο να τους ταιζουνε στο στομα συγκεκριμμενα ψαρια.
λογικά απο δίχτυ πιάνονται και στη συνέχεια τρέφονται.μη μου πεις όμως πως έχει διαφορά.δηλ.αν βγάλει κάποιος το ψάρι από το νερό και το ρίξει μετά είναι πιο ήπιο να το πω από το να το ρίξει ζωντανό?οπτικά αλλάζει μόνο.να σου πω και κάτι?αν έχεις ψάρι 40εκ.και πάνω δε βλέπεις τίποτα ανατριχιαστικό.δε προσπαθώ να γίνω εριστικός με αυτα που λέω.
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

  #25  
Παλιά 17-08-12, 00:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Kαι εδω ο Κωστας (τον εχουμε και σε αυτο το φορουμ) λεει:

''Δινω ρεστα που τα καταφερνεις παντα να τρωνε κατεψηγμενα απο τοσο μικρα και με τετοια επιτυχια...''

Που ο ανθρωπος φανταζομαι στον τομεα του (monster fishes κλπ) ειναι γνωστης.

http://www.monsterfish-greekfans.net/t2206-topic

Και πιο κατω ο ιδιος λεει:

''Προσφατα αρχισαν να τρωνε και τα μεγαλα Cichla Μου κατεψηγμενα (μυδια) και ειμαι απιστευτα χαρουμενος...δεν υπαρχει κατι καλητερο!!!''

Τυχαια τα λεει? Δεν νομιζω.
  #26  
Παλιά 17-08-12, 00:27
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

πόσα άγρια ζώα δεν έχουμε δει να γίνονται pets?από λιοντάρια μέχρι πύθωνες....τα ταίζουν κροκέτα???δε νομίζω!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι εδω ο Κωστας (τον εχουμε και σε αυτο το φορουμ) λεει:

''Δινω ρεστα που τα καταφερνεις παντα να τρωνε κατεψηγμενα απο τοσο μικρα και με τετοια επιτυχια...''

Που ο ανθρωπος φανταζομαι στον τομεα του (monster fishes κλπ) ειναι γνωστης.

http://www.monsterfish-greekfans.net/t2206-topic

Και πιο κατω ο ιδιος λεει:

''Προσφατα αρχισαν να τρωνε και τα μεγαλα Cichla Μου κατεψηγμενα (μυδια) και ειμαι απιστευτα χαρουμενος...δεν υπαρχει κατι καλητερο!!!''

Τυχαια τα λεει? Δεν νομιζω.
στο είπα και προηγουμένος ότι γίνονται προσπάθεις για κατεψυγμένη δε σου έκρυψα κάτι.για το κώστα τι να λέμε ο ανθρωπος είναι metr στα ΜΟNSTERFISH!!!!!!!:smt 080
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alekos : 17-08-12 στις 00:27 Αιτία: Automerged Doublepost
  #27  
Παλιά 17-08-12, 00:29
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραια. Γιατι ομως και εκεινος χαιρεται που του τρωνε κατεψυγμενα? Για να γλιτωσει το εξοδο του να παιρνει ψαρια ή για το οτι ειναι πιο σωστο για τον εαυτο του και τα αλλα ψαρια που θυσιαζε ενδεχομενος?

(δηλαδη γιατι γινονται αυτες οι προσπαθειες αφου κανονικα οπως λετε ενα ψαρι πρεπει να τρωει αλλο για να ζησει αλλιως θα πεθανει?)
  #28  
Παλιά 17-08-12, 00:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να γλιτωσει το εξοδο του να παιρνει ψαρια ή για το οτι ειναι πιο σωστο για τον εαυτο του και τα αλλα ψαρια που θυσιαζε ενδεχομενος?
Ειδικα ο Κωστας αποκλειεται να σκεφτει στο ελαχιστο τα εξοδα για το χομπυ του...
Εδω ο ανθρωπος εχει δεξαμενες που βουταει με στολη δυτη
  #29  
Παλιά 17-08-12, 00:37
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια. Γιατι ομως και εκεινος χαιρεται που του τρωνε κατεψυγμενα? Για να γλιτωσει το εξοδο του να παιρνει ψαρια ή για το οτι ειναι πιο σωστο για τον εαυτο του και τα αλλα ψαρια που θυσιαζε ενδεχομενος?

(δηλαδη γιατι γινονται αυτες οι προσπαθειες αφου κανονικα οπως λετε ενα ψαρι πρεπει να τρωει αλλο για να ζησει αλλιως θα πεθανει?)
τέταρτη απάντηση στο λέω καταγράμμα.αν το διαβάσεις από την αρχή θα το δεις και πιο κάτω.για οικονομικής άποψης πιστευω γίνεται αυτό.βέβαια μη γελιέσαι ότι αν ξεκινήσει και λέω αν κατεψυγμένη δε θα έχει και ζωντανή που και που!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

  #30  
Παλιά 17-08-12, 00:52
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ξεκινήσει και λέω αν κατεψυγμένη δε θα έχει και ζωντανή που και που!
Ενταξει αυτο δεν το ξερω, γιαυτο ρωταω.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζωντανές τροφές krispie Διατροφή 0 31-08-11 17:14
Ζωντανές τροφές για θαλασσινό ? Lsourtzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 22-02-07 08:52
Ζωντανές τροφές dim Greek Aquarist's Boards 0 01-03-05 02:48
Ζωντανές τροφές nikolasn Malawi 6 21-12-03 16:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11509 seconds with 13 queries