Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-11, 18:28
Το avatar του χρήστη Vtecakias
Vtecakias Ο χρήστης Vtecakias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2011
Περιοχή: Mαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Διατροφή Οscar

Kαλησπέρα παιδία και καλά χριστούγεννα, παραθέτω την παρακάτω ερώτηση.
Λοιπόν: μπορείτε να μου προτείνεται μια σειρά απο τροφές ή μια συγκεκριμένη τροφή, για τα νεαρά μου Oscar? Θέλω τρφή ή τροφές με αρκετό ποσοστό πρωτείνης, ή ακόμα πείτε και τροφή που μπορώ να φτιάχνω μόνος μου,(τεμαχισμένο κρέας όπως δίαβασα σε άλλο topic).
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Καλές γιορτές.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-11, 19:21
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή site για oscar

φιλε μου εδω εχει ενα ωραιο site για οσκαρ: http://www.oscarfish.com/
στα ελληνικα μπορεις να βρεις πληροφοριες εδω: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._ocellatus.htm

οπως θα καταλαβεις διαβαζοντας ομως θελουν μεγαλο ενυδρειο...πολυ μεγαλο!αν τα'χεις στο 50αρακι ειναι κριμα...
την ιδια κουβεντα ειχαμε σ'ενα αλο ποστ πριν λιγο με καποιον αλλο φιλο που ρωταγε να τα βαλει σε 60αρι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-11, 20:47
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με τον Πανο αν εχεις μονο 50lt ή αλλαξε ενυδρειου ή προσπαθησε να τα δωσεις. Ειναι κριμα για τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-11, 00:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ελπιζω να ειναι τυπογραφικο λαθος τα 50 λιτρα!!!

Διαβασε εδω: http://www.seriouslyfish.com/profile...ellatus&id=231 δωσε προσοχη στα "ελαχιστα" λιτρα (450 για ενα μονο ψαρι!!!)

Στην αρχικη σου ερωτηση το παραπανω λινκ θα σε βοηθησει εκει που λεει Diet!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-11, 08:33
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου εδω εχει ενα ωραιο site για οσκαρ: http://www.oscarfish.com/
Φίλε Γιώργο το πιο πάνω σαιτ είναι μακράν το καλύτερο (και πιο ενημερωμένο) για αυτά τα υπέροχα ψάρια.
Όπως θα δεις εκεί (αλλά και σε χιλιάδες άλλες σελίδες) τόσο τα 450 λίτρα που προτείνει το http://www.seriouslyfish.com/profile...ellatus&id=231 όσο και τα λίτρα που λέει ο Τσαμις είναι υπερβολικά.
....χωρίς αυτό φυσικά να υπονοεί ότι το 50ρι είναι καλό

Εγώ λέω στο φίλο (την προσωπική μου άποψη) ότι αν θέλει μόνο ΕΝΑ Όσκαρ μέσα με ένα 250ρι γίνεται η δουλειά άν θέλει συγκάτοικο (στο http://www.oscarfish.com/ προτείνονται πολύ ωραίες επιλογές) 300ρι και πάνω....και αν θέλει 2ρο Όσκαρ 400-450 είναι πολύ καλό.

Τα πιο πάνω τα γράφω όχι απλά για να διαφωνήσω (ή να δικαιολογηθώ που έχω Όσκαρ σε 300ρι ). Τα λέω απλά γιατί θεωρώ τα Όσκαρ ΥΠΡΕΡΟΧΑ και θεωρώ ότι είναι κρίμα αν κάποιος θέλει να κρατήσει αυτό το ψάρι να κάνει πίσω για τις πιο πάνω υπερβολικές (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ) μου απαιτήσεις. Στο τέλος της ημέρας εγώ ΣΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΩ ότι ΚΑΝΕΝΑΣ (ίσως και στον κόσμο όλο) δεν έχει ΕΝΑ 'Οσκαρ σε 450-500 λίτρα ενυδρείο (όπως προτείνουν τα πιο πάνω σαιτ). Αν όντος αυτές ήταν οι απαιτήσεις....κανένας δεν θα είχε Όσκαρ στο σπίτι του. ...... και αυτό θα ήταν τεράστεια απόλεια για το χόμπι του ενυδρείου!

Κατά τα άλλα συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με όσα έχουν προαναφερθεί.

Για τη διατροφή του που ρωτάς φίλε μου το μικρό Όσκαράκι τρώει ότι του δώσεις....και πάντα με όρεξη! Το καλύτερο για τα μικρά κατα τη γνώμη μου είναι να τα μεγαλώνεις με πελετς πλούσιες σε πρωτεϊνη και μέσα μέσα bloodworms και earthworms....ο δικός μου μικρότερος έτρωγε πολύ και τις ταμπλέτες βυθού (ότι και να είχαν μέσα)
Αφού μεγαλώσει μεγαλώνεις και τις πέλετς αλλά αυτό που πραγματικά τα τρελλένει είναι οι ακρίδες τα σκαθάρια και ότι άλλο μπορείς να μαζέψεις από τον κήπο σου....και φυσικά...bloodworms και earthworms.

ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΕ 50ρι.....ΔΩΣΕ ΤΟ ΠΙΣΩ Η ΠΑΡΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙ ΤΩΡΑ!!!!! (εγώ θα πρότεινα το δεύτερο ) Μην πεις θα περάσεις λίγο με αυτό και μετά αγοράζω μεγαλύτερο.....το 50ρι ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα πρεπει να του φαίνεται ΠΟΛΥ μικρό στους 3 μήνες! (και δεν το αγόρασες νεογέννητο το ψαράκι!)...Το ψάρι αυτό σε καλές συνθήκες θα πρέπει να φτάσει 30εκ. περίπου σε ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ!....από αυτό και μόνο καταλαμβαίνεις τι περιθώρια έχεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-11, 02:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Plakas νομιζω οτι κανεις πλακα!! Εγω εχω δει ενυδρεια με οσκαρ που "σεβονται" τα παραπανω λιτρα καθως το ιδιο το τελικο μεγεθος των οσκαρ το κανει απαγορευτικο το να το εχουμε σε ενα μικροτερο ενυδρειο!
Ας το παρουμε μαθηματικα! Τα λιτρα ειναι ο ογκος του ενυδρειου που το βρισκουμε αν πολλαπλασιασουμε τις 3 διαστασεις του ενυδρειου μας!
Τι διαστασεις ενυδρειο εχεις? Ποσο μεγαλο ειναι το οσκαρ σου
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-11, 04:04
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

πλακα πηρα και εγω ενα οσκαρινο καταμαυρο ειναι 7 εκ ειναι κρημα ενα τετειο ψαρι να το βαλεις σε 200 λιτρα 300 λιτρα

οσο για τρωφη καλα ειναι ολα αυτα τα σκαθαρια κλπ κλπ
αλλα απο πελετ βρηκα το χικαρι απιστευτο αφου το τρωω και εγω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-11, 09:09
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Γιώργο το ενυδρείο μου είναι το Cayman 110 senic (110Χ55Χ61.5...το ενυδρείο που στην ουσία είναι 290 - 300 λίτρα καθαρά) το Όσκαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι ακόμα μεγάλο (20cm) αφου το συγκεκριμένο το εχω μόλις 4 μήνες. Πριν από αυτό όμως είχα και πάλι Όσκαρ το οποίο είχε φτάσει (ίσως και ξεπεράσει τα 30 εκ.) ....το έχασα σε μια μεγάλη διακοπή ρεύματος φέτος το καλοκαίρι και ενώ είμουν διακοπές.

Εγώ φίλε μου δεν είπα ότι δεν θα βρείς Όσκαρ σε 500ρι και 1000ρι ενυδρείο. Πραγματικά όμως δυσκολεύομε πολύ να πιστέψω ότι είδες ΕΝΑ Όσκαρ ΜΟΝΟ ΤΟΥ σε 500ρι ενυδρείο.
....Θέλεις να ρίξω μια ματιά στο φόρουμ και να σου βρω ψαροσυνθέσεις που προτείνετε εσείς οι ίδιοι για ενυδρεία των 700 - 800λίτρων.....δεν είδα κανένα να πει βάλε 2 Όσκαρ και φτάνει.

Υπάρχει βεβαια το επιχήρημα ότι μιλάμε για άλλες διαστάσεις ενυδρείου και είναι λογικό να αλλάζουν οι δυνατότητες στο στοκάρισμα....και είναι λογικό σε ένα βαθμό...όχι σύμφωνα με τα σαιτ που αναφερονται πιο πάνω αλλά σύμφωνα με όσα ξέρουμε γενικότερα.
Από την άλλη ρε φίλε όμως πως μπορείς να μου λές ότι είναι παράλογο να έχω ενα Όσκαρ των 30-35 εκ. και ένα κατάδικο των 15εκ. σε ένα 300ρι ενυδρείο....άλλα έχει λογική να έχεις 6-7 δίσκους των 15-20 εκ. σε 300 ή έστο 400 λίτρα???

Ο φίλος ο Χάρης είπε ότι είναι κρίμα να έχεις ένα Όσκαρ σε 200 - 300 λίτρα και μπορώ να το δεχτώ σαν άποψη. Όπως άποψη μου μπορεί να είναι ότι είναι κρίμα να έχεις μια arowana που μπορεί να φτάσει 80-90εκ. σε ένα 700ρι ή ένα 1000ρι ενυδρείο.
Το θέμα μας δεν είναι το τι είναι κρίμα και τι όχι γιατί κρίμα είναι και το Όσκαρ σε 500 λίτρα (αφού στη φύση η περιοχή του είναι το λιγότερο 10πλάσια σε μέγεθος) Το θέμα μας είναι πόσα είναι τα λίτρα που χρειάζεται ένα ψάρι για να μπορέσει να ζήσει μια φυσιολογική ζωή να φτάσει ένα σωστό μέγεθος και να μπορείς να του διατυρήσεις τις σωστές συνθήκες.
Η εμπειρία 1000δων χομπιστών έδειξε ότι αυτό μπορεί να γίνει με ελάχιστο ενυδρείο ένα 200ρι (55 αμερικάνικα γαλόνια) ....χωρίς φυσικά να είναι το ιδανικό. Σε 250 - 280 λίτρα όμως θεωρείσε σωστός.

Με τα πιο πάνω δεν σημαίνει ότι δεν συμφωνώ ότι όσο μεγαλύτερο είναι το ενυδρείο τόσο το καλύτερο!....Αύτος είναι άλλωστε ο γενικός κανόνας. Από εκεί και πέρα όμως αν κάποιος είναι διατεθημένος να πάρει ένα Όσκαρ και να το μεγαλώσει στα 250 (λέω εγώ) λίτρα....μπορεί να το κάνει και μπορεί να το κάνει και σωστά.

Και κάτι τελευταίο, είμαι τις άποψης ότι ένας που έχει ένα Όσκαρ σε 250ρι ΜΟΝΟ ΤΟΥ, κάνει πολύ καλύτερη δουλειά (για το ψάρι) από έναν που έχει 2 Όσκαρ, 2 green terror, 1 red devil και 1 red terror σε 1000ρι ενυδρείο....άσχετα αν στον δεύτερο δεν θα πει κανένας τίποτα.

EDIT
................................
Φίλε Χάρη τα παραδείγματα πιο πάνω είναι τυχαία. Μετά είδα (είχα ξεχάσει διλαδή) πιο είναι το δικό σου ενυδρείο.
Μιας και το έφερε όμως η κουβέντα, το Όσκαρ στο 300ρι πιστεύω ότι είναι πολύ πιο ευτυχησμένο από το όσκαρ που ζει σε 700ρι μαζί με μια arowana που κάνει ότι θέλει μέσα και 3 πολύ πιο επιθετικά ψάρια όπως είναι τα green terror....έστο και αν φαινομενικά στα λίτρα είσε ΟΚ.
....αν φυσικά εκεί έβαλες το Όσκαρ

ΥΓ: Να σημειώσω φυσικά ότι ούτε εγώ είμαι το πιο καλό παράδειγμα αφού το ξέρω ότι είμαι Overstocked. Το Όσκαρ μαζί με τον κατάδικο στο 300 λίτρα είναι ΟΚ. Με τα 4 Silver Dollars το Όσκαρ πάλι είναι ΟΚ. ....και τα 3 είδη μαζί (όπως τα έχω) θέλουν 350ρι ή και 400ρι ενυδρείο ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
-------------------------
Γιώργο αν μπορείς μετάφερε τη συζήτηση σε άλλο τόπικ αφού είναι θέμα που θα ήθελα να το συζητήσουμε.

Δηλώνουμε όλοι ότι αγαπάμε αυτό που κάνουμε και αυτά τα ψάρια κλπ κλπ κλπ.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι με το να αποθαρύνουμε κάποιον να αγοράσει ένα Όσκαρ και να το μεγαλώσει σε έστο και 200 λίτρα με τη δικαιολογία ότι είναι κρίμα να μεγαλώσει ένα τέτοιο ψάρι σε τόσο μικρό ενυδρείο.....απλά καταδικάζουμε άλλο ένα Όσκαρ σε βέβαιο θάνατο. Δεν ξέρω πως είναι στην Ελλάδα άλλα έδω στην Κύπρο σε κάθε πετσιοπ που μπαίνεις έχει και μια γυάλλα με καμια 30ρια Όσκαρ.....και δυστυχώς όλοι ξέρουμε που καταλύγουν αυτά τα ψάρια.
Χθές πήγα σε πετσιοπ και είχε 5 arowanaς για πούλημα. Πολύ αμφιβάλλω αν θα καταλύξουν (τουλάχιστον) σε 700ρι ενυδρείο όπως του φίλου του Χάρη πιο πάνω.

Μπαίνει τώρα το ερώτημα...τι είναι καλύτερο για τα ψαράκια? Να "στριμώξεις" ένα Όσκαρ (και το κάθε ψάρι) σε 200-250 λίτρα ή να το αφίσεις στο μαγαζί και κατά πάσα πιθανότητα να πουληθεί (μαζί με 2-3 φίλους του) σε κάποιο ανυποψίαστο περαστικό που αποφάσισε να πάρει μια γυάλα?
Τι είναι καλύτερο? Να είσε οριακά με ένα ψάρι, να το ξέρεις ότι είσε οριακά και να κάνεις ότι μπορείς.... ή να το αφίσεις στο πετσιοπ για να το πάρει και να το σκοτώσει ο επόμενος με την άγνοια του?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plakas : 21-12-11 στις 09:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-11, 10:56
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Θα μπω στο. Πειρασμό να απαντήσω αν και χαλαμε το θέμα του φίλου αλλα νιώθω ότι όσοι κρατάμε Όσκαρ σε 300αρια ενοχοποιουμαστε και κάποιοι ίσως μας κατηγορήσουν ότι βασανιζουμε τα ψάρια
Δεν είναι όμως ακριβώς Έτσι
Όλοι γνωρίζουμε την αναγκαιότητα για πολλα λίτρα για την διατήρηση αυτών των ψαριών ΑΛΛΑ Όταν υπάρχουν μεγάλα φίλτρα συχνές αλλαγές νερου και έχουμε την τύχη να πέσουμε και σε ψάρι με ήπιο χαρακτήρα μπορούν να κρατηθούν
Όλα τ παραπάνω τα αναφέρω απο προσωπική εμπειρία μιας και Είμαι κάτοχος 2 Όσκαρ που έχουν ξεπεράσει τους 30 πόντους
-------------------------
Επίσης το ενυδρειο μου είναι φυτεμενο και δεν έχουν πειράξει φύλλο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimost : 21-12-11 στις 10:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-11, 15:29
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

φιλε πλακα ρωτησα πριν τα παρω και νομιζω ειναι καλα και απο θεμα λιτρα και βιολογιας 1 αροανα μαζι με 2 γρεεν τερρορ και ενα χελι της φωτιας μαζι με ενα μικρο οσκαρινο
5 ψαρακια σε 700 λιτρα
οσο για το χαρακτηρα τον ψαριον θα διφονισω
η αρο ειναι κουταβι
οπος και το χελι
τα γκρεεν τερρορ ειναι λιγο επιθετικα ( ενα συγκεκριμενα θυλικο) αλλα με το ιδος τους ελπιζω να σταματισει αυτο καποια στηγμη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-12-11, 16:12
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Χάρη μα δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι έκανες την έρευνα σου πριν τα αγοράσεις και δεν λέω ότι δεν τερειάζουν τα ψάρια σου.

Αυτό που λέω είναι ότι πολλές φορές δεν είναι τα πολλά λίτρα η απάντηση σε κάθε πρόβλημα.
Έχεις δίκαιο ότι 5 ψάρια σε 700 λίτρα δεν είναι κάτι τρελό.

Από εκεί και πέρα, τερειάζουν ή όχι, μπαίνουν κάποια άλλα θέματα. Το Όσκαρ για να είναι "άνετο και ευτυχισμένο" θέλει να έχει ξεκάθαρα τη δική του περιοχή στην οποία να είναι το αφεντικό. Στο δικό σου ενυδρείο αν και έχει τα λίτρα που του αρμόζουν, συγκατοικεί με ένα ψάρι που (τώρα είναι κουτάβι αλλά....) όταν μεγαλώσει με το καλό τα 700 λίτρα τα θέλει για πλάκα. Εκτός από αυτό, έχει και 2 πράσινα τέρατα που όταν φτάσουν και αυτά τα 30εκ. (γιατί στο ενυδρείο σου είναι πολύ πιθανόν) θα θέλουν και αυτά την περιοχή τους και εκτός αν έχεις πέσει σε ΠΟΛΥ τσαμπουκά Όσκαρ, δεν έχει πιθανότητες να τους τη αμφισβιτήσει.
...με λίγα λόγια για το Όσκαρ (πάντα κατά τη γνώμη μου) είναι πολύ καλύτερη η ζωή του αν είναι βασιλιάς στο 300 του από το να είναι ένα ψάρι από τα 5 στο 700ρι.
(το χέλι δεν το ανάφερα καν γιατί μάλλον κάπου είναι κρυμένο. )

ΥΓ: Για το χαρακτήρα των ψαριών που λες, δεν έχεις άδικο εν μέρη....ίσως η αροανα να μην είναι επιθετικό ψάρι....άσε όμως να μεγαλώσει και μετά την κρίνουμε.... Και δεν λέω ότι θα σκοτώσει τα άλλα.....όταν ταϊζεις όμως, θα δεις πιο ψάρι πέρνει τη μερίδα του λέοντος πως την πέρνει και ποιος είναι ο βασιλιάς του ενυδρείου.
.....Δεν ξέρω ο Κώστας αν μπορεί να μας διαφωτίσει σχετικα.

ΥΓ2: Επαναλαμβάνω για αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης. ΔΕΝ ΛΕΩ ότι δεν είναι καλή η ψαροσύνθεση σου (ΕΥΧΟΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ!!!). Τα πιο πάνω είναι απλά για να εξηγήσω για πιο λόγο πολλές φορές τα λιγότερα λίτρα εξισορροπούνται από κάτι άλλο και δεν είναι πάντα απαγορευτικά. Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να είχαμε ένα 700ρι για το Όσκαρ μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-11, 19:33
Konstantinos20vt Ο χρήστης Konstantinos20vt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2011
Περιοχή: Αθήνα-Αμφιλοχια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Vtecakias τελικά τα πήρες τα oscar? τα είχαμε πει κ απο κοντά αλλα βλέπω ότι δεν ακουσες τις συμβουλές μου...νομίζω ότι θα ταλαιπωρηθεις κ εσυ κ τα ψαράκια που πήρες....δώσε λίγο λεπτομέρειες για το ενυδρειο σου να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διατροφή κιχλίδων QS-Plan Διατροφή 4 06-01-11 13:11
Διατροφή Γκάπυ ermis Ζωοτόκα 5 03-02-09 22:10
Διατροφή Tanganyka Filotas Tanganyika 4 17-11-08 00:20
Την πάτησα! Πήρα Οscar! catfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 7 20-11-05 22:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06655 seconds with 13 queries