Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-10, 17:25
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή Ανακοινωση για αντλια νερου !! ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!
ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ LIDL ΕΦΕΡΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ, ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΤΡΥΠΑΝΙ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΟΝΟ 6 ΕΥΡΩ. ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ Κ ΝΑ ΕΙΣΑΓΕΤΕ ΝΑΡΟ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:
ΜΑΝΟΜΕΤΡΙΚΗ ΠΙΕΣΗ 30 ΜΕΤΡΑ
ΑΝΤΛΗΣΗ 2400Λ/ΩΡΑ
ΜΕ ΣΤΗΡΙΧΤΙΚΗ ΒΑΣΗ.

ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ

ΣΥΝΔΕΕΤΕ ΣΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΤΟΥ ΤΡΥΠΑΝΙΟΥ Η ΒΙΔΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΑΝΤΛΗΤΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-10, 19:24
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

30 μετρα μανομετρικη σημαινει 1 οικοδομη 6 οροφων+ υψος
Οτι και να γραφει παντως για λιτρα ανα ωρα κτλ δεν ισχυει γιατι θα εξαρταται απο το δραπανο που θα χρησιμοποιησει ο καθενας......και αν το κανεις με δραπανο μπαταριας...αστα να πανε....
Χωρια που θα πρεπει να κρατας με 2 χερια τρυπανι+αντλια και χωρια που θα ειναι σα να κανεις επεμβαση ανοιχτης καρδιας για να μη πιτσιλισει νερο στο τρυπανι και αρχισεις κανενα χορο των ινδιανων απο ηλεκτροπληξια (αν το κανει καποιος με δυνατο δραπανο ρευματος)
Με αυτο παντος εχω σωθει...
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2273
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-10, 19:32
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Το είδα κι εγώ, αλλά δεν το πήρα, για τους λόγους που σωστά αναφέρει ο από πάνω μου.
Το μόνο που δεν ισχύει είναι ότι θέλει 2 χέρια, γιατί έχει σφιγκτήρα που πιάνει στο τραπέζι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτο παντος εχω σωθει...
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2273
+1 κι εμένα αυτό μου έλυσε τα χέρια στις αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-10, 19:46
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που δεν ισχύει είναι ότι θέλει 2 χέρια, γιατί έχει σφιγκτήρα που πιάνει στο τραπέζι.
Αν εισαι στο τραπεζι για να κρατας πατημενο το δραπανο να αντλει ποιος θα κραταει το λαστιχο μεσα στο ενυδρειο να μη ρουφηξει κανενα ψαρακι??
Θελει και 2 λαστιχα + συνδεσμους.....αρα +¤
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-10, 20:04
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αχ βρε είσαι και τεχνίτης και δεν ξέρεις ότι τα περισσότερα δράπανα έχουν κουμπί μόνιμης λειτουργίας, που κρατάει πατημένη την σκανδάλη (τουλάχιστον το δικό μου έχει)

Για το λάστιχο στο ενυδρείο, εγώ έχω μόνιμα περασμένο με λαστιχάκι, ένα τούλι στην άκρη του, για να μη ρουφάει ψάρια, γαρίδες κλπ και για να μη το κρατάς, προτείνω αυτό:
http://cgi.ebay.com/ISTA-Plastic-Fish-Aquarium-Filtration-Pump-Hose-Holder-/370457348396?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5640fa 892c
Το έχει βολευτεί πολύ η γυναίκα μου και τώρα κάνει τις αλλαγές μόνη της, ενώ πριν ζητούσε την βοήθειά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-10, 06:48
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...iKvd08GTJmkZcR
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...iKvd08GTJmkZcR
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...iKvd08GTJmkZcR
Κανε το συνδυασμο τους ,προσθεσε κι ενα λαστιχο με ανταπτορα να κουμπωνει-ξεκουμπωνει σε βρυση(εγω το βαζω στο σπιραλ της ντουζιερας)...
Κρεμας το πρωτο μεσα στο ενυδρειο με το μεγαλο στελεχος μεσα στο ενυδρειο,κουμπωνεις στη ντουζιερα το λαστιχο,δινεις νερο και μολις γεμισει το λαστιχο ξεκουμπωνεις.
Αμεσως αρχιζει το νερο να επιστρεφει αδειαζοντας το ενυδρειο..
Μολις αδειασεις το νερο που θελεις, κουμπωνεις στην αντλια (εχω ηδη προεγκατεστημενο σ'αυτη ενα μικρο κοματι λαστιχο με αρσενικο "ανταπτωρα") τη βαζω στο ρευμα και περιμενω να γεμισει το ενυδρειο.
Μ'αυτο τον τροπο αλλαζω περιπου 700 λιτρα νερο (οταν κανω αλλαγες στα ενυδρεια μου) περιπου σε 2 ωρες....εννοειται καφεδακι,κουλουρακι και λαπ τοπ ανοιχτο ...(μη χασουμε καμια οξεια απ'τα ψαροφορουμ....)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-10, 07:37
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ βρε είσαι και τεχνίτης και δεν ξέρεις ότι τα περισσότερα δράπανα έχουν κουμπί μόνιμης λειτουργίας, που κρατάει πατημένη την σκανδάλη (τουλάχιστον το δικό μου έχει)

Για το λάστιχο στο ενυδρείο, εγώ έχω μόνιμα περασμένο με λαστιχάκι, ένα τούλι στην άκρη του, για να μη ρουφάει ψάρια, γαρίδες κλπ και για να μη το κρατάς, προτείνω αυτό:
http://cgi.ebay.com/ISTA-Plastic-Fish-Aquarium-Filtration-Pump-Hose-Holder-/370457348396?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5640fa 892c
Το έχει βολευτεί πολύ η γυναίκα μου και τώρα κάνει τις αλλαγές μόνη της, ενώ πριν ζητούσε την βοήθειά μου.
Καλά είστε ολοι φοβεροί εδώ μέσα! Μολις είδα συτό συνειδητοποίησα τί είναι αυτό το πλαστικό πραγμα που εδώ και 11 χρονια έχω και αναρωτιόμουν τί είναι!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-12-10, 09:05
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Νομιζω οτι κινδυνολογειται χωρισ λογο!! Υπαρχουν λυσεισ για ολα.
1. Δεν χρειαζετε να το κρατατε μιασ κει εχει βαση στιριξησ μεταλικη που το σφιγγεισ σε μια επιφανεια
2. Το κοστοσ το εχτρα υλικων δεν ειναι θεμα πιστευω. οι συνδεσεισ και τα λχιστα τα παιρνεισ απο το Practiker η ενα καταστημα με ποτιστικα και ειναι φθηνα!
3. Για την εξαγωγη νερου βαζεισ ενα τουλι στην ακρη του λαστιχου και τοποθετεισ το λαστιχο σε τετοιο σημειο που δεν πλησιαζουν πολυ τα ψαρια και κανεισ την δουλια σου, εφοσον δεν θα φυγεισ απο το ενυδρειο οση ωρα καινεις αντληση. Αλλωστε για την εξαγωγη του νερου ισωσ να μην μας χρειαστει μιας και ειναι ευκολο απλα με την βαρητητα να βγαλουμε το νερο εκτοσ αν εχουμε αρκετα μεγαλο ενυδρειο και βιαζομαστε!!!
4. Σην εισαγωγη του νερου βοηθαει περισσοτερο και δεν χρειαζεται να βαλεισ τριπανι αλλα και με ενα βιδολογο που μπορει να εχει σκαλες ταχυτητας μπορεισ να αποφυγεισ το πιτσιλισμα και τα λαστιχα μεσα στο ενυδρειο μπορειται να το στερεωσετε με βεντουζεσ συγρατησησ που βαζουμε σε μπαστουνια εισαγωγησ νερου.

Για καποιουσ που δεν εχουν τρυπανια ουτε βιδολογουσ δεν συμφερει ενοειται!
Εγω απλωσ παντωσ το προτεινα για πιστευω ειναι ευκαιρια! απο εκει και περα κρινει ο καθενας απο μονοσ του! μολισ το δοκιμασω θα σας αναφερω τα πλη και τα συν!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-12-10, 09:22
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Kατι μου θυμιζεται το ανεκδοτο με τον γρυλο.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-12-10, 09:36
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Τρυπάνι για να αλλάξεις νερό ; κατάλαβα καλα ;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-12-10, 09:59
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Kαλά κατάλαβες, δεν υπάρχει εργαλείο που να μη σχετίζεται με τα ενυδρεία και την τρέλλα μας.

Ε όχι και οι αλλαγές με EHEIM, έλεος...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-12-10, 10:35
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλά κατάλαβες, δεν υπάρχει εργαλείο που να μη σχετίζεται με τα ενυδρεία και την τρέλλα μας.


Ε όχι και οι αλλαγές με EHEIM, έλεος...
Λοιπόν εσύ πρέπει να έχεις υποστεί σοβαρότατο ψυχολογικό σοκ από την εταιρία EHEIM.....
Bokostas-san ++++ ΕΗΕΙΜ .... μια αγάπη διαρκείας .... ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-12-10, 10:40
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Αυτο το πραγμα δεν προοριζεται για ενυδρειο και φυσικα στην περιπτωση μας δεν αξιζει.
Σε αναγκαζει την ωρα που εισαι μεσα στα νερα να ερχεσαι σε επαφη με ρευμα 220V.
Με 4-5 ευρω παραπανω περνεις αντλια ενυδρειακη.
Τι αλλο να θελει κανεις για να το προτιμησει?!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-12-10, 10:53
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Σην εισαγωγη του νερου βοηθαει περισσοτερο και δεν χρειαζεται να βαλεισ τριπανι αλλα και με ενα βιδολογο που μπορει να εχει σκαλες ταχυτητας μπορεισ να αποφυγεισ το πιτσιλισμα και τα λαστιχα μεσα στο ενυδρειο μπορειται να το στερεωσετε με βεντουζεσ συγρατησησ που βαζουμε σε μπαστουνια εισαγωγησ νερου.Για καποιουσ που δεν εχουν τρυπανια ουτε βιδολογουσ δεν συμφερει ενοειται!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αναγκαζει την ωρα που εισαι μεσα στα νερα να ερχεσαι σε επαφη με ρευμα 220V
Αν λάβουμε υπόψη μας ότι τα περισσότερα δραπανοκατσάβιδα είναι πλέον μπαταρίας, αποφεύγεται ο κίνδυνος της ηλεκτροπληξίας και ίσως θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο σε περίπτωση πολύωρης διακοπής ρεύματος...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-12-10, 10:56
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν λάβουμε υπόψη μας ότι τα περισσότερα δραπανοκατσάβιδα είναι πλέον μπαταρίας, αποφεύγεται ο κίνδυνος της ηλεκτροπληξίας και ίσως θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο σε περίπτωση πολύωρης διακοπής ρεύματος...
Μου φτανει η βαρυτητα και οι νομοι του Νευτωνα!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-12-10, 13:00
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

http://www.e-ergaleio.gr/index.php?cPath=85_241

αντλιες καλές και φτηνές
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-12-10, 15:26
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Αυτο που λεο εγω ειναι μαλλον πνιγεστε σε μια κουταλια νερο! βγαζετε προβληματα πριν σκεφτητε αν υπαρχει λυση!! Στο θεμα του ρευματος που σας εδωσε και ο φιλοσ απαντηση με τρυπανι μπαταριασ δεν διατρεχεις κινδυνο! οσο για τις απλεσ ενυδρειακεσ αντλιεσ που να δινουν μεγαλη μανομετρικη πιεση, απο 4 μετρα και ανω, κοστιζουν πανω απο 40 ευρω οταν εψαχνα εγω προσωπικα!!

Αλλωστε εγω για να ξεκαθαρισω την θεση μου το εναφερω αυτ για χομπιστεσ που θα ηθελαν μανομετρικη πιεση λογω μεγαλησ αποστασης( οπως εγω για παραδειγμα) και για οσους εχουν πολλα λιτρα να αλλαζουν και βαριουνται να περιμενουν! Δεν πιστευω πως ειναι αχρηστο εργαλειο και απο την αλλη στις οδηγιες ενδεικνιται και για ενυδρειο οπως αναφερει!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-12-10, 15:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.e-ergaleio.gr/index.php?cPath=85_241

αντλιες καλές και φτηνές
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=218

αντλίες καλές και φτηνότερες


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που λεο εγω ειναι μαλλον πνιγεστε σε μια κουταλια νερο! βγαζετε προβληματα πριν σκεφτητε αν υπαρχει λυση!! Στο θεμα του ρευματος που σας εδωσε και ο φιλοσ απαντηση με τρυπανι μπαταριασ δεν διατρεχεις κινδυνο! οσο για τις απλεσ ενυδρειακεσ αντλιεσ που να δινουν μεγαλη μανομετρικη πιεση, απο 4 μετρα και ανω, κοστιζουν πανω απο 40 ευρω οταν εψαχνα εγω προσωπικα!!

Αλλωστε εγω για να ξεκαθαρισω την θεση μου το εναφερω αυτ για χομπιστεσ που θα ηθελαν μανομετρικη πιεση λογω μεγαλησ αποστασης( οπως εγω για παραδειγμα) και για οσους εχουν πολλα λιτρα να αλλαζουν και βαριουνται να περιμενουν! Δεν πιστευω πως ειναι αχρηστο εργαλειο και απο την αλλη στις οδηγιες ενδεικνιται και για ενυδρειο οπως αναφερει!!
Geovai καλά έκανες και το σύστησες, δεν είναι άσχημη ιδέα για ειδικές περιπτώσεις (ανάγκη μεγάλου μανομετρικού, διακοπές ρεύματος κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-12-10, 22:09
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=218

αντλίες καλές και φτηνότερες
αυτες που σου λεω εγω δουλευουν 5 χρονια σε θαλασσινο

ειναι γνωστες στους χωρους των θαλασσινων
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-12-10, 22:21
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Xρήστο πλάκα κάνω, μην αρπάζεσαι, αυτές που λέω εγώ δουλεύουν 5 μήνες σε γλυκό.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-12-10, 13:44
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ποιος αρπαζεται ρε

απλά επειδή έχουμε και κρίση λέω απλά ότι είναι καλές αντλίες
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-12-10, 16:47
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Μολις την δοκιμασα την αντλια και δουλευει μια χαρα! Δεν χοροπιδαει το λαστιχο απο την πιεση και το καλυτερο ειναι οτι κανει αναροφηση απο μονη της το νερο απο το βαρελι χωρισ να γεμισεις το λαστιχο με νερο για να βγαλεισ τον αερα. εκανα αλλαγη νερου μεσα 2 λεπτα! Το μονο που χρειαζεται ενα τρυπανι με ρυθμιση ταχυτητας γιατι στην φουλ ταχυτητα βγαζει πολυ πιεση και μπορει να ζας αναστατωσει τον πυθμενα! εμενα παντως με εξυπηρετησε πολυ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-12-10, 12:09
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Χρησιμοποιούσα παλιά τέτοια αντλία και μάλιστα της bosch. Το δράπανο δεν χρειάζεται καμία στήριξη, ακόμη και κάτω να το αφήσεις το πολύ -πολύ να μετακινηθεί λίγα εκατοστά.

Τα δραπανοκατσάβιδα μπαταρίας σε εμένα δεν έκαναν δουλειά γιατί η αντλία ήθελε τουλάχιστον 3000 στροφές/λεπτό για να δουλέψει.

Το κακό ήταν η φασαρία που έκανε το δράπανο και ότι το δράπανο ζεσταινόταν πολύ από την συνεχή λειτουργία με αποτέλεσμα να κάψω ένα (ευτυχώς ήταν της πλάκας). Επίσης χάλασα και ένα τσοκ το οποίο κάποια στιγμή πήρε νερό και σκούριασε με αποτέλεσμα να μην ανοίγει.

Αλλο πρόβλημα είναι να μην ξεχαστείς και ξενερίσει η αντλία γιατί ζεσταίνεται πάρα πολύ γρήγορα και καίγεται. Έτσι την πάτησα εγώ και η αντλία. Από τότε αγόρασα μια μικρή ηλεκτρική αντλία ενυδρειακής χρήσης και βρήκα την υγειά μου!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-12-10, 13:09
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιούσα παλιά τέτοια αντλία και μάλιστα της bosch. Το δράπανο δεν χρειάζεται καμία στήριξη, ακόμη και κάτω να το αφήσεις το πολύ -πολύ να μετακινηθεί λίγα εκατοστά.

Τα δραπανοκατσάβιδα μπαταρίας σε εμένα δεν έκαναν δουλειά γιατί η αντλία ήθελε τουλάχιστον 3000 στροφές/λεπτό για να δουλέψει.

Το κακό ήταν η φασαρία που έκανε το δράπανο και ότι το δράπανο ζεσταινόταν πολύ από την συνεχή λειτουργία με αποτέλεσμα να κάψω ένα (ευτυχώς ήταν της πλάκας). Επίσης χάλασα και ένα τσοκ το οποίο κάποια στιγμή πήρε νερό και σκούριασε με αποτέλεσμα να μην ανοίγει.

Αλλο πρόβλημα είναι να μην ξεχαστείς και ξενερίσει η αντλία γιατί ζεσταίνεται πάρα πολύ γρήγορα και καίγεται. Έτσι την πάτησα εγώ και η αντλία. Από τότε αγόρασα μια μικρή ηλεκτρική αντλία ενυδρειακής χρήσης και βρήκα την υγειά μου!!!
συμφωνω μαζι σου! θελει λιγη προσοχη στην χρηση αλλα για 1 λεπτο που κανω και οχι συνεχομενης λειτουργιας για να μην το καψω μια χαρα ειναι. αν παθει τπτ δεν εγινε και κατι, μικρο το κοσροσ της ζημιας. Απλα εγω οπου εξαγα για ενυδρειακη αντλια με μανομετρικη πιεση αρκετα μεγαλη που θελω κατω απο 50 ευρω δεν βρηκα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-12-10, 13:46
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Παιδια εγω το δοκιμασα και εγινε το ελα να δεις στο σαλονι... Ειχα διαρροη νερου απο τις φλαντζες (οι παρεχομενες ειναι σκληρες). Αλλαξα φλαντζες και δουλεψε καλουτσικα αν και ειχε παλι καποιες ελαχιστες διαρροες. Συν τοις αλλοις εχει πολυ φασαρια (τρυπανι, δυσκολο φιξαρισμα του τρυπανιου, θορυβος...). Μετα απο την εμπειρια μου δεν το συνιστω.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-12-10, 16:57
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια εγω το δοκιμασα και εγινε το ελα να δεις στο σαλονι... Ειχα διαρροη νερου απο τις φλαντζες (οι παρεχομενες ειναι σκληρες). Αλλαξα φλαντζες και δουλεψε καλουτσικα αν και ειχε παλι καποιες ελαχιστες διαρροες. Συν τοις αλλοις εχει πολυ φασαρια (τρυπανι, δυσκολο φιξαρισμα του τρυπανιου, θορυβος...). Μετα απο την εμπειρια μου δεν το συνιστω.
μιπος εβαλεσ το λαστιχο κατευθειαν στην αντλαι? πρεπει να βαλεις connectors (1 ευρο κανουν απο καταστημα με ποτιστικα) και να σφιξεις καλα τιε ροδελες! γιατι εμενα ουτε διαροη, ουτε θορυβο εκτοσ τοον θορυβο του τρυπανιου και την ροη την ριθμιζεις με την ταχυτητα του τρυπανιοιυ! και καλο ειναι πρωτα να το δοκιμαζουμε σε μερος ασφαλες μεχρι να κανουμε τισ ρυθμισεις! Αλλωστε αν δεν γνωριζουμε κατι να μην το επειχειρουμε!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-12-10, 17:21
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Οχι ολα τα εκανα πολυ καλα.
Πηρα λαστιχο 3/4, πηρα και ιταλικους ταχυσυνδεσμους 3/4 αλλα οπως ειπα οι φλαντζες που ειναι στη συσκευασια ειναι σκληρες και δε στεγανοποιουν το συστημα πληρως ειδικα αν το τρυπανι ειναι δυνατο, κατα συνεπεια η πιεση μεγαλη. Πηρα εξτρα φλαντζες πιο μαλακες και δουλεψε ΟΚ με ελαχιστες διαρροες. Οπως ειπα το συστημα δε φαινεται να αντεχει σε μεγαλες πιεσεις (στροφες τρυπανιου).
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-12-10, 17:31
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι ολα τα εκανα πολυ καλα.
Πηρα λαστιχο 3/4, πηρα και ιταλικους ταχυσυνδεσμους 3/4 αλλα οπως ειπα οι φλαντζες που ειναι στη συσκευασια ειναι σκληρες και δε στεγανοποιουν το συστημα πληρως ειδικα αν το τρυπανι ειναι δυνατο, κατα συνεπεια η πιεση μεγαλη. Πηρα εξτρα φλαντζες πιο μαλακες και δουλεψε ΟΚ με ελαχιστες διαρροες. Οπως ειπα το συστημα δε φαινεται να αντεχει σε μεγαλες πιεσεις (στροφες τρυπανιου).
επειδη ειχα και γω το ιδιο θεμα στην δοκιμη που εκανα αλλα δεν ετεγαν οι φλατζεσ! οπος ειναι η αντλια πριν τις εξοδους εχει δυο γκρι ροδελες που πρεπει να τισ σφιξεισ πολυ καλα! Αλλιως τι να πω, αστοχια υλικου! δεν ξερω αν εχεισ την αποδειξη ακομα να πας να στο αλλαξουν, εχει 3 χρονια εγγυηση! και γω μην νομιζεις δεν το βαζω στην φουλ ταχυτητα για να μην βρεθω να κανω ιπτιο!! το ξερω οτι με τισ ενυδρειακεσ αντλιεσ ειναι καλυτερα, την βαζεισ σην μπριζα και εισαι κομπλε, απλα λογω τησ τιμης του συμφερει! αλλωστε οτι πληρωνεισ παιρνεισ! Οσο μου αντεξει, μεχρι να βρω αντλια με μεγαλη μανομετρικη πιεση και να εινα φτηνη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-12-10, 18:42
diaton101 Ο χρήστης diaton101 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη, Πυλαία
Μηνύματα: 471
Προεπιλογή

Καλα λες, μαλλον θα παω για αλλαγη
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-12-10, 18:54
Το avatar του χρήστη KNOCKY
KNOCKY Ο χρήστης KNOCKY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Εγω εχω μια αλλη λυση , ενα ταυ στην εξοδο του φιλτρου , και ενα βανακι , το μονο που κανω ειναι οταν ειναι να κανω αλλαγες , απλα συνδεω μια σωληνα στο βανακι και αδειαζω ανετα και καθαρα με την δυναμη του φιλτρου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΝΤΛΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ sfk DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 20-02-10 21:57
Αντλια για αλλαγες νερου. theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 08-07-08 15:21
αντλια νερου... bas_754 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 23-06-07 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09210 seconds with 13 queries