Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 11-12-10, 01:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως χαρά στην όρεξή σου, από 2/11 είχαμε να γράψουμε σ' αυτό το θέμα, σχεδόν 40 μέρες, μου φαίνεται ψοφάς για κουβέντα και κόντρα.
Ειδα απο λινκ σε αλλο τοπικ ανακριβείς πληροφοριες που δεν ειχα προσεξει πχ στο 6ο ποστ τον πινακα.
Ειπαμε φτηνα τα κινεζικα, μαζι σου, αλλα μη τα κανουμε και πιο χοντρα και τα ισοπεδωνουμε ολα

Η eheim σου δινει τη δυνατοτητα να μη παρεις αν δε χρειαζεσαι καποια parts με το ζορι και ανεβει κι αλλο η τιμη.
Πολλοι πχ δεν θελουν βανακια κλπ
Δεν ειναι απαραιτητα για ολους.
Δεν σχολιαζω για σκιμερ κλπ
Το φιλτρο εχει οσα χρειαζεται για να λειτουργησει εκτος απο υλικα (οπως και το κινεζικο δεν εχει)
Γιαυτο υπαρχει ακομα η σειρα classic, "η τελειοτητα βρισκεται στην απλοτητα" οπως και στην απλοτητα βρισκεται και η απουσια επιπλεον παραγοντων για προβληματα

Θα σου εδινα παραδειγματα με κιθαρες αλλα δεν θα καταλαβεις.
Οποιος ξερει .... μια strat ή μια gibson που δεν εχει τους παπαδες που εχει μια κινεζικη και εχει μονο τα βασικα, εχει απο 10 εως ...... (μη σου πω καλυτερα) φορες την τιμη πανω.
Γιατι? επειδη ειναι αμερικανες?
Εχω πεταξει κιθαρες με παπαδες ουκ ολιγες. Οι απλες κατασκευες με σουπερ υλικα ειναι ακομα εδω και οσο περναει ο καιρος ανεβαινει η τιμη τους αντι να πεφτει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 11-12-10, 01:32
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειπαμε φτηνα τα κινεζικα, μαζι σου, αλλα μη τα κανουμε και πιο χοντρα και τα ισοπεδωνουμε ολα
.......

Η eheim σου δινει τη δυνατοτητα να μη παρεις αν δε χρειαζεσαι καποια parts με το ζορι και ανεβει κι αλλο η τιμη.
Πολλοι πχ δεν θελουν βανακια κλπ
Δε νομίζω ότι ισοπεδώνω τίποτε όταν περιγράφω μια υπαρκτή κατάσταση, σύμφωνα με την οποία ο Κινέζος με 41 ευρώ, παρέχει περισσότερα απ΄ότι
το 2217, το οποίο με τα 2 installation sets κοστίζει 164, δηλαδή ακριβώς τα 4πλάσια, ενώ συνεχίζει να μειονεκτεί, λόγω έλλειψης βασικών ευκολιών,
τις οποίες η Eheim έχει ενσωματώσει σε όλα τα νεότερα μοντέλλα της (ταχυσύνδεσμος και μπουτόν για easy priming) και σκίμερ επιφανείας.
Τώρα το επιχείρημα ότι κάποιοι δεν τα χρειάζονται, πιστεύεις ότι στέκει, όταν ο Κινέζος στα προσφέρει όχι τσάμπα, αλλά στο 1/4 της τιμής??
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 11-12-10, 02:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω ότι ισοπεδώνω τίποτε όταν περιγράφω μια υπαρκτή κατάσταση, σύμφωνα με την οποία ο Κινέζος με 41 ευρώ, παρέχει περισσότερα απ΄ότι
το 2217, το οποίο με τα 2 installation sets κοστίζει 164, δηλαδή ακριβώς τα 4πλάσια, ενώ συνεχίζει να μειονεκτεί, λόγω έλλειψης βασικών ευκολιών,
τις οποίες η Eheim έχει ενσωματώσει σε όλα τα νεότερα μοντέλλα της (ταχυσύνδεσμος και μπουτόν για easy priming) και σκίμερ επιφανείας.
Τώρα το επιχείρημα ότι κάποιοι δεν τα χρειάζονται, πιστεύεις ότι στέκει, όταν ο Κινέζος στα προσφέρει όχι τσάμπα, αλλά στο 1/4 της τιμής??
Για τα eheim που εχεις αγορασες installation kit??? Δεν ειχαν δικες τους εισαγωγες εξαγωγες?

Εγω λεω να βγαλεις ενα eheim και να βαλεις να δουλεψει το κινεζικο στη θεση του για ιδία αντιληψη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 11-12-10, 02:42
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Σπύρο έχω 4 εξωτερικά Eheim, 3 Rena και 1 sun sun. Αν χρειαστώ άλλο εξωτερικό, θα πάρω πάλι sun sun και ήδη κλαίω τα λεφτά που ξόδεψα
σε επώνυμα πριν ανακαλύψω τα Κινεζάκια. Ποτέ δεν είπα ότι είναι καλύτερα, ούτε καν εφάμιλλα με τα Eheim, απλά ότι είναι πάμφθηνα και
αξίζει να τους δώσουμε μια ευκαιρία, γιατί αν αποδειχθούν αξιόπιστα, έστω και στο 50% της αξιοπιστίας των Eheim, πάλι θα είμαστε κερδισμένοι,
αφού οι τιμές τους είναι 3 και 4 φορές χαμηλότερες. Αν πάλι βγούν πατάτες, θα βγω να το φωνάξω, μαζί με συγνώμη σε όσους τους παρέσυρα.

Αν όμως βγουν καλά, σκέψου πόση οικονομία θα έχουμε κάνει και μάλιστα σ' αυτούς τους δύσκολους καιρούς, για να μην αναφέρω ότι η αύξηση
των πωλήσεων των Κινέζων μπορεί να αναγκάσει τους Γερμανούς (το θεωρώ σίγουρο) να ξανασκεφτούν την εξωφρενική τιμολογιακή πολιτική τους.
Λέω απλά να μην απορρίπτουμε κάτι λόγω της καταγωγής του, ειδικά όταν κοστίζει όσο τα installation sets, τα οποία είχα πάρει για το 2217 μου.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 11-12-10, 11:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μαζι σου ξαναλεω στις οικονομικες τιμες.
Δεν καταλαβαινω γιατι αγορασες Installation kit αφου εχει σωληνες και μπαστουνια, ακομα στην βασικη εκδοση του, το φιλτρο οταν πωλειται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 11-12-10, 11:53
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαζι σου ξαναλεω στις οικονομικες τιμες.
Δεν καταλαβαινω γιατι αγορασες Installation kit αφου εχει σωληνες και μπαστουνια, ακομα στην βασικη εκδοση του, το φιλτρο οταν πωλειται.
Πάρτα κι εσύ, ειδικά αν έχεις φίλτρο της σειράς classic, είναι πολύ βολικά, καμμιά σχέση με τα παρεχόμενα μπαστούνια κι επιτέλους όχι πράσινο χρώμα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 11-12-10, 12:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μου λες λοιπον να κανω αναβαθμιση στα ηδη υπαρχοντα μπαστουνια του φιλτρου.
Αλλο αυτο και αλλο δεν εχει μπαστουνια και πρεπει να αγορασω εξτρα και να μου ανεβαζεις την συνολικη τιμη του φιλτρου.
Με κουρασες, αλλα δεν με επεισες.


ΥΓ εχεις σε κανενα ενυδρειο σου κινεζικο φιλτρο να λειτουργει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 11-12-10, 15:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αλλο αυτο και αλλο δεν εχει μπαστουνια και πρεπει να αγορασω εξτρα και να μου ανεβαζεις την συνολικη τιμη του φιλτρου.
Μα ποιός είπε ότι δεν έχει μπαστούνια?? Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι το άλλο έχει τέτοια καλά μπαστούνια στα 41 ευρώ, ενώ η eheim τα πουλάει εξτρά??
Και δεν σου λέω να κάνεις αναβάθμιση, θα ήσουν κορόϊδο αν έδινες 35 μόνο για τα μπαστούνια, όταν τα παίρνεις με 41 και σου βγαίνει το Κινέζικο 6 ευρώ.
Δεν ανεβάζω την τιμή του eheim, κατεβάζω του Κινέζου κι επιμένω ότι είναι πάμφθηνος. Αν τώρα δίπλα του το eheim μοιάζει πανάκριβο, δεν φταίω εγώ.

Με κουρασες, αλλα δεν με επεισες.
Δεν ήταν αυτός ο στόχος, συνεχίζω να σου απαντάω για να ενημερωθούν σωστά οι υπόλοιποι που έχουν μικρότερο κόλλημα με την eheim απ' ότι εσύ.
Και ποιός κούρασε ποιόν, είναι ένα ερώτημα, εσύ ξέθαψες αυτό το θέμα μετά από 40 μέρες, απαντώντας στον εαυτό σου, αφού εσύ ήσουν ο τελευταίος που είχε γράψει στις 2/11.

ΥΓ εχεις σε κανενα ενυδρειο σου κινεζικο φιλτρο να λειτουργει?
Εγώ έχω, εσύ έχεις κι εκφέρεις γνώμη??


Δεν σου ξαναπαντώ σ' αυτό το θέμα, κουράστηκα και δεν βλέπω αντικειμενική αντιμετώπιση.

Μόνο στον Maikl θ' απαντήσω, που όπου νάναι θα πάρει το μέρος σου (μάλλον της eheim).
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 11-12-10, 15:54
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων


Δεν σου ξαναπαντώ σ' αυτό το θέμα, κουράστηκα και δεν βλέπω αντικειμενική αντιμετώπιση.

Μόνο στον Maikl θ' απαντήσω, που όπου νάναι θα πάρει το μέρος σου (μάλλον της eheim).

...ρε δικηγορε εβαλες το χερι σου στο ευαγγελιο και τα λες αυτα?
Σε ποιο ενυδρειο εχεις τον ηλιο?
Αχ εκεινη την ημερα επρεπε να ανεβω και να παρω ματι τα φιλτρα σου και πιο πολυ εκεινο που εχεις "καβα",για να σου "λαμπει" το σκοτεινο παταρι σου.......
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 11-12-10, 16:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και ποιός κούρασε ποιόν, είναι ένα ερώτημα, εσύ ξέθαψες αυτό το θέμα μετά από 40 μέρες, απαντώντας στον εαυτό σου, αφού εσύ ήσουν ο τελευταίος που είχε γράψει στις 2/11.
Σου παραθετω τι εγραψα πιο πανω για ποιο λογο, αν δεν το προσεξες:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδα απο λινκ σε αλλο τοπικ ανακριβείς πληροφοριες που δεν ειχα προσεξει πχ στο 6ο ποστ τον πινακα.
Παράθεση:
Δεν ήταν αυτός ο στόχος, συνεχίζω να σου απαντάω για να ενημερωθούν σωστά οι υπόλοιποι που έχουν μικρότερο κόλλημα με την eheim απ' ότι εσύ.
Αυτος ειναι ο λογος που ξαναεφερα το θεμα πανω. Δεν ενημερωνεις. Παραπληροφορεις.

Παράθεση:
Μα ποιός είπε ότι δεν έχει μπαστούνια??
Οταν μου βαζεις στον συγκριτικο πινακα οτι πρεπει να αγορασω και Installation kit, σημαινει οτι δεν εχει και ειναι ελλειπες σαν εκδοση.
Για το αν ειναι επαρκες ή οχι το μαμισιο σετ εισαγωγης εξαγωγης, εχεις παγκοσμιως πρωτοτυπια αποψης, αφου ολοι αυτο εχουν στα φιλτρα τους και οποιος αγορασε εξτρα το εκανε για θεμα χρωματος κατι που δεν χρειαζεται αν ξερεις να στηνεις σωστα το ενυδρειο και να κρυβεις τον εξοπλισμο αφου δεν ειναι μονο οι σωληνες που φαινονται.
Δεν θα μπω στο τριπακι να συγκρινω ποιοτητα με το κινεζικο. Αυτο ειναι θεμα του καθενος που θα τα δει απο κοντα και θα τα δουλεψει (για λιγο καιρο).

Παράθεση:
Εγώ έχω, εσύ έχεις κι εκφέρεις γνώμη??
Βεβαιως ειχα.

ΥΓ Γιατι νοιωθω στην συγκριση των φιλτρων σαν να βλεπω ματς Barcelona - Pao?
(.......και εσυ να εισαι δημοσιογραφος του derby)
-------------------------
Ξαναλεω: γραψε τα στοιχεια σου που εμφανως δειχνουν τις πολυ καλες τιμες των κινεζικων και του εξοπλισμου τους αλλα μη δινεις λαθος στοιχεια για τα αλλα φιλτρα.
Χανεις της αξιοπιστια της κρισης σου ετσι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-12-10 στις 16:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 11-12-10, 17:48
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο έχω 4 εξωτερικά Eheim, 3 Rena και 1 sun sun. Αν χρειαστώ άλλο εξωτερικό, θα πάρω πάλι sun sun και ήδη κλαίω τα λεφτά που ξόδεψα
σε επώνυμα πριν ανακαλύψω τα Κινεζάκια. Ποτέ δεν είπα ότι είναι καλύτερα, ούτε καν εφάμιλλα με τα Eheim, απλά ότι είναι πάμφθηνα και
αξίζει να τους δώσουμε μια ευκαιρία, γιατί αν αποδειχθούν αξιόπιστα, έστω και στο 50% της αξιοπιστίας των Eheim, πάλι θα είμαστε κερδισμένοι,
αφού οι τιμές τους είναι 3 και 4 φορές χαμηλότερες. Αν πάλι βγούν πατάτες, θα βγω να το φωνάξω, μαζί με συγνώμη σε όσους τους παρέσυρα.

Αν όμως βγουν καλά, σκέψου πόση οικονομία θα έχουμε κάνει και μάλιστα σ' αυτούς τους δύσκολους καιρούς, για να μην αναφέρω ότι η αύξηση
των πωλήσεων των Κινέζων μπορεί να αναγκάσει τους Γερμανούς (το θεωρώ σίγουρο) να ξανασκεφτούν την εξωφρενική τιμολογιακή πολιτική τους.
Λέω απλά να μην απορρίπτουμε κάτι λόγω της καταγωγής του, ειδικά όταν κοστίζει όσο τα installation sets, τα οποία είχα πάρει για το 2217 μου.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 11-12-10, 19:37
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...ρε δικηγορε εβαλες το χερι σου στο ευαγγελιο και τα λες αυτα?
Σε ποιο ενυδρειο εχεις τον ηλιο?
Αχ εκεινη την ημερα επρεπε να ανεβω και να παρω ματι τα φιλτρα σου και πιο πολυ εκεινο που εχεις "καβα",για να σου "λαμπει" το σκοτεινο παταρι σου.......

Μήπως τώρα πείστηκες άπιστε Φον (Μυνχάουζεν) Μιχάλεν??? Το ότι δεν ήταν σε λειτουργία όταν μιλήσαμε, δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει σήμερα.
Και μάλιστα αντικατέστησε ένα eheim ecco 2236 που πέρασε στην εφεδρεία, δεκτός κάθε έλεγχος, επιτόπιος, ακόμη και απροειδοποίητος.

Και σε παρακαλώ Μιχάλη, ενημέρωσε τον "συμπολεμιστή" σου για την χρησιμότητα των installation sets, γιατί νομίζει ότι μιλάμε μόνο για το χρώμα.
Αν χρησιμοποιείς, επικαλούμαι την αντικειμενικότητά σου και περιμένω να ακούσω αν προσφέρουν κάτι παραπάνω ή αν η eheim τα πουλάει μόνο για εφέ.


Σπύρο είπα ότι δεν θα σου ξανααπαντούσα στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά νομίζω ότι η έκφραση "Δεν ενημερωνεις. Παραπληροφορεις." είναι βαριά.
Στην θέση σου θα την έπαιρνα πίσω και θα ζητούσα συγνώμη, γιατί το μόνο που έκανα ήταν να παραθέσω στοιχεία, που εσένα δεν σου άρεσαν.
Πιστεύω ότι δεν υφίσταται λόγος για να μου επιτίθεσαι προσωπικά, θα μπορούσα ίσως να ζητήσω και άνωθεν επέμβαση, αλλά δεν θα το κάνω.
Θα σε αφήσω να λες, να λες, να λες και να συνεχίσεις να εκτίθεσαι σε όσους έχουν ακόμη την υπομονή να μας διαβάζουν. Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 11-12-10, 19:58
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως τώρα πείστηκες άπιστε Φον (Μυνχάουζεν) Μιχάλεν???
....απο το πρωι παιδευεσαι να το στησεις για να βγαλεις φωτο??? Το ότι δεν ήταν σε λειτουργία όταν μιλήσαμε, δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει σήμερα.....αντε για να εισαι και αντικειμενικος
Και μάλιστα αντικατέστησε ένα eheim ecco 2236 που πέρασε στην εφεδρεία, δεκτός κάθε έλεγχος, επιτόπιος, ακόμη και απροειδοποίητος.
....σε πιστευω βρε,αλλα λαθεψες που το απεσυρες....με το νερο δεν κανει να ρισκαρεις.

Και σε παρακαλώ Μιχάλη, ενημέρωσε τον "συμπολεμιστή" σου για την χρησιμότητα των installation sets, γιατί νομίζει ότι μιλάμε μόνο για το χρώμα.
...πριν απο κανα 2 χρονια τα ειχα αλλα τα "εσπρωξα".Χρησιμα αλλα προσωπικα και με τις απλες εισαγωγες-εξαγωγες γινετε "δουλεια".

Αν χρησιμοποιείς, επικαλούμαι την αντικειμενικότητά σου και περιμένω να ακούσω αν προσφέρουν κάτι παραπάνω ή αν η eheim τα πουλάει μόνο για εφέ.
Για εναν αρχαριο στα classic π.χ. κανουν δουλεια.Απλα σε εμενα(οπως και στους πιο πολλους απο μας) ηταν περιττα.
.Η αγορα ειναι εκει εξω και με την υπαρχουσα κριση ο καθενας μας μπορει να κρινει και να δει τι θελει και τι μπορει να αγορασει.
Ας το αφησουμε εδω ομως και δε χρειαζετε πιστευω να το τραβαμε...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 11-12-10, 21:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σε παρακαλώ Μιχάλη, ενημέρωσε τον "συμπολεμιστή" σου για την χρησιμότητα των installation sets, γιατί νομίζει ότι μιλάμε μόνο για το χρώμα.
Αν χρησιμοποιείς, επικαλούμαι την αντικειμενικότητά σου και περιμένω να ακούσω αν προσφέρουν κάτι παραπάνω ή αν η eheim τα πουλάει μόνο για εφέ.


Σπύρο είπα ότι δεν θα σου ξανααπαντούσα στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά νομίζω ότι η έκφραση "Δεν ενημερωνεις. Παραπληροφορεις." είναι βαριά.
Στην θέση σου θα την έπαιρνα πίσω και θα ζητούσα συγνώμη, γιατί το μόνο που έκανα ήταν να παραθέσω στοιχεία, που εσένα δεν σου άρεσαν.
Πιστεύω ότι δεν υφίσταται λόγος για να μου επιτίθεσαι προσωπικά, θα μπορούσα ίσως να ζητήσω και άνωθεν επέμβαση, αλλά δεν θα το κάνω.
Θα σε αφήσω να λες, να λες, να λες και να συνεχίσεις να εκτίθεσαι σε όσους έχουν ακόμη την υπομονή να μας διαβάζουν. Καλή συνέχεια.
Αν νοιωθεις οτι σου επιτιθεμαι αντιπαραθετωντας επιχειρηματα και στοιχεια λυπαμαι και μπορεις να ζητησεις την τιμωρια μου.
Η παραθεση των στοιχειων που εκανες στον πινακα και που συνεχισες και επιμενες να υποστηριζεις ειναι ομως παραπληροφορηση.
Πως αλλιως να το πω?
Πρωτη φορα βλεπω επιτελους να αναφερεις τη λεξη "χρησιμοτητα" και οχι "αναγκαιοτητα".
Η αναβαθμιση ενος εξαρτηματος δεν ειναι αναγκαστικη σε ενα προιον για να λειτουργησει, εφοσον εχει ηδη καταλληλο εξαρτημα χρονια χρησιμοποιουμενο και αποδεδειγμενα αποδοτικο. Και εσυ υποχρεωνεις με τα στοιχεια του πινακα σου, τον αναγνωστη να αγορασει installation kit χωρις να ειναι αναγκαιο.
Ειπα και ξαναλαεω οτι τα στοιχεια που παραθετεις για το κινεζικο φιλτρο μπορει να ειναι οπως τα περιγραφεις, (εγω δεν το γνωριζω), αλλα τα στοιχεια που αναφερεις για το eheim ειναι ανακριβη και αυτο το γνωριζω και ενημερωνω το ποστ.
Επιπλεον απορω που ενω εχεις και εσυ eheim φιλτρα, υποχρεωνεις τον αναγνωστη σε αγορα μη απαραιτητων εξαρτηματων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 11-12-10, 22:02
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλά δεν παίζεσαι, πρέπει να είσαι ο μόνος εδώ μέσα που σου είναι αδύνατο να καταλάβεις πώς όταν συγκρίνουμε 2 πράγματα
οφείλουμε να αναφέρουμε τι έχει το καθένα και πόσο στοιχίζει στο ένα να φτάσει στην πληρότητα και την ευχρηστία του άλλου.

Αλλά τι να περιμένω από άνθρωπο που την ευθεία κατηγορία ότι παραπληροφορώ, την ονομάζει "αντιπαράθεση στοιχείων".
Συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να σε ακολουθήσω σ' αυτήν την λογική, ούτε στους χαρακτηρισμούς και τις κατηγορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 11-12-10, 22:04
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ειρηνη τεκνα μου
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 11-12-10, 22:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά δεν παίζεσαι, πρέπει να είσαι ο μόνος εδώ μέσα που σου είναι αδύνατο να καταλάβεις πώς όταν συγκρίνουμε 2 πράγματα
οφείλουμε να αναφέρουμε τι έχει το καθένα και πόσο στοιχίζει στο ένα να φτάσει στην πληρότητα και την ευχρηστία του άλλου.

Αλλά τι να περιμένω από άνθρωπο που την ευθεία κατηγορία ότι παραπληροφορώ, την ονομάζει "αντιπαράθεση στοιχείων".
Συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να σε ακολουθήσω σ' αυτήν την λογική, ούτε στους χαρακτηρισμούς και τις κατηγορίες.
Τι να καταλαβω? Οτι για να φτασει το eheim την "πληροτητα" του κινεζικου φιλτρου πρεπει να αγορασω υποχρεωτικα καλυτερο installation kit, ενω το φιλτρο μου ηδη εχει????
Σου αρεσουν τα μπαστουνια του, παρτο. Δεν σου αρεσουν, μη το παρεις.
Εγω δεν παιζομαι?
Ή θελεις να πεις οτι το ηδη υπαρχον συστημα εισ-εξαγ του eheim δεν ειναι "ποιοτικο" και για να φτασει την "ποιοτητα" του κινεζικου, πρεπει να αγορασθει υποχρεωτικα το εξτρα??
Εχει αρχισει να μετατρεπεται απο αστειο σε τραγικο το τοπικ.

Αν εχεις προβλημα με τους γερμανους και την οικονομικη τους πολιτικη, ανοιξε ενα αλλο τοπικ.
Εδω συγκρινουμε δυο φιλτρα, τις τιμες τους και τις παροχες τους.
Οι κινεζοι παραδεχθηκα βγαζουν φτηνα φιλτρα, τι αλλο θελεις? Να πω οτι για να συγκριθει το eheim με το κινεζικο οτι πρεπει να του βαλω εξαπτερυγα?
Ελεος.
Αρκετα τραβηξε το αστειο ας σοβαρευτουμε και λιγο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 11-12-10, 22:23
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να καταλαβω? Οτι για να φτασει το eheim την "πληροτητα" του κινεζικου φιλτρου πρεπει να αγορασω υποχρεωτικα καλυτερο installation kit, ενω το φιλτρο μου ηδη εχει????
Δεν έχει βρε, απλά μπαστούνια έχει, τα installation kit είναι αναβαθμισμένα σπονδυλωτά με πρόσθετες λειτουργίες (γέμισμα σωλήνων, σφιγκτήρες κλπ).
Εγω δεν παιζομαι?
Ή θελεις να πεις οτι το ηδη υπαρχον συστημα εισ-εξαγ του eheim δεν ειναι "ποιοτικο" και για να φτασει την "ποιοτητα" του κινεζικου, πρεπει να αγορασθει υποχρεωτικα το εξτρα??
Ακριβώς αυτό. Επιτέλους τόπιασες.
Εχει αρχισει να μετατρεπεται απο αστειο σε τραγικο το τοπικ.
Ναι, αλλά με δική σου ευθύνη.
Αρκετα τραβηξε το αστειο ας σοβαρευτουμε και λιγο.
Αυτό λέω κι εγώ, ρώτα να μάθεις τι κάνει το installation kit, γιατί σε πιάνω αδιάβαστο.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 11-12-10, 22:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οτι ειχα να γραψω το εγραψα.
Λυπαμαι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 11-12-10, 22:38
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Κι εγώ λυπάμαι Σπύρο και κυρίως για την κατηγορία ότι παραπληροφορώ.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 11-12-10, 23:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ λυπάμαι Σπύρο και κυρίως για την κατηγορία ότι παραπληροφορώ.
Αν ειναι λαθος η λεξη "παραπληροφορηση" για τον πινακα συγκρισης των φιλτρων που παραθεσες, με τα λαθη* που εχω σημειωσει με κοκκινο, ζητω συγνωμη.
Βρες μου μια πιο καταλληλη λεξη.

*γιατι βρηκα και αλλα λαθη (εκτος του οτι εχει installation set στην βασικη εκδοση το eheim), οπως το οτι εχεις βαλει την τιμη του φιλτρου (97.15 ευρω) με τα διπλα βανακια, ενω στον πινακα λες οτι δεν τα περιλαμβανει. (και μη μου πεις οτι δεν θεωρεις ταχυσυνδεσμο τα διπλα βανακια . Αλλιως τι δουλεια κανουν αυτα?)
Eheim external filter 2215 + 2 Βανάκια 12/16 mm : http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1950

Οπως και οτι παραλειπεις, στη συγκριση και ενα σημαντικο πεδιο για την αποδοση της ροης των φιλτρων.
Μανομετρικο Sun Sun HW 302: 1.4m
Μανομετρικο Eheim 2215: 1.8m

Πολλα λαθη!

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 11-12-10, 23:20
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

φιλε delta

γραφει ΤΑΧΥΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΟΧΙ (βανακια) θελει να πει δεν εχει ταχυσυνδεσμο αλλα βανακια αυτο μπορω να καταλαβω εγω το sun sun εχει ταχυσυνδεσμο τραβας ενα πλαστικο και χωριζεις το φιλτρο απο τους σωληνες αλλο 1 πλαστικο αλλο 4 βανες

τα installation set δεν ειναι το ιδιο με τα μπαστουνια πως να το κανουμε δηλ....

η τιμη οπως ειπα ειναι μια χαρα γιατι λεει για ταχυσυνδεσμο
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 11-12-10, 23:34
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Σπύρο ξανακοίτα τα, ο φανατισμός δεν σε αφήνει να καταλάβεις απλά πράγματα, όπως το τι σημαίνει η παρένθεση.
Ταχυσύνδεσμος και βανάκια είναι άλλο πράγμα, δεν περιμένω βέβαια να το δεχτείς, αλλά χρειάζεσαι μελέτη.
Για το μανομετρικό έχεις δίκιο, ήταν παράλειψη, ζητώ συγνώμη, τα υπόλοιπα όμως είναι εντάξει.
Όλα όσα έχεις κοκκινήσει, είναι σωστά και τα πολλά λάθη τα έκανες εσύ που τα κοκκίνησες.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 11-12-10, 23:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
ο φανατισμός δεν σε αφήνει να καταλάβεις απλά πράγματα
Επισης.
Η παραθεση ομως διαφανων και πραγματικων στοιχειων δεν ειναι φανατισμος.
Μελετη δεν χρειαζεται για να ξερω οτι κλεινοντας τα διπλα βανακια εχω αποσυνδεσει γρηγορα και στεγανα το φιλτρο απο το ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 11-12-10, 23:42
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Όλα όσα έχεις κοκκινήσει, είναι σωστά και τα πολλά λάθη τα έκανες εσύ που τα κοκκίνησες.

Μπορείς να επιμένεις όσο θέλεις, αλλά αυτή είναι η παραπληροφόρηση, να λες ότι ταχυσύνδεσμος και βανάκια είναι το ίδιο,
ή ότι τ' απλά μπαστούνια που παρέχει η eheim είναι τα ίδια με τα installation sets, τότε γιατί τα πουλάει χώρια??

¶ντε καληνύχτα, το βαρέθηκα το παιχνιδάκι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-12-10, 23:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πριν σου απαντησω, πες μου εσυ που το ξερεις το κινεζικο, χωραει 6 λιτρα υλικα?
Ποσα καλαθακια εχει, τι χωρητικοτητας?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 12-12-10, 00:02
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

το 1400ρι που εχω παιρνει στανταρ 6λιτρα και εχει 3 καλαθακια
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 12-12-10, 00:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To 1000αρι που συγκρινεται πιο πανω?
-------------------------
Οπως επισης τι ροη εχει στα 1.30m που ειναι τα πιο μικρα μου ενυδρεια?
(στο μεγαλο που ειναι στα 1.4m δεν θα εχει ροη).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-12-10 στις 00:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φίλτρο supermanx Αρχάριοι γλυκού νερού 22 15-12-08 00:39
φίλτρο γλυκού σε φίλτρο θαλασσινού nikman Φίλτρανση 6 31-07-08 14:46
Φίλτρο KOKOBAS Αρχάριοι γλυκού νερού 15 28-03-08 17:00
Φίλτρο kostvl18 Γλυκό νερό - Γενικά 5 07-10-07 22:26
Εισηγήσεις για ενα ενυδρείο που θα γίνει δώρο pani Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-05-04 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10258 seconds with 14 queries