Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-10, 09:38
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή Εισηγήσεις για φίλτρο

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα,

Θα ήθελα κάποιες εισηγήσεις για εξωτερικό φίλτρο για ενυδρείο 110 καθαρών λίτρων. Στο ενυδρείο υπάρχουν ζωοτόκα (17 Guppy & Platy), χαλίκι και λίγα φυτά.

Αν κάποιος γνωρίζει μοντέλα μαζί με τιμές ακόμα καλύτερα.
Θέλω κάτι οικονομικό.

Ευχαριστώ,
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-10, 09:43
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

φιλε μου χθες ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα σημερα εχω ενα sun sun 1400λ/ω με 68ε λειτουργει μια χαρα και παρεχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκολια στην χρηση και πανω απο ολα οικονομικο τωρα σε βαθος χρονου δεν μπορω να σου εγγυηθω κατι αλλα να φανταστεις οτι ενα ΕΗΕΙΜ με τις ιδιες λειτουργιες εχει 2 3 φορες πιο μεγαλο κοστος

αυτην την στιγμη εχει το osmosisaquariums και σε λιγο καιρο μαλλον θα εχει και το petcumulus
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-10, 10:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

eheim 2215 με διπλα βανακια, γεματο 3-4 lt χυμα siporax και απο ενα μπλε σφουγγαρι πανω κατω γιατι ... ειμαι πολυ φτωχος για να αγοραζω φτηνο εξοπλισμο

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-10, 11:36
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
eheim 2215 με διπλα βανακια, γεματο 3-4 lt χυμα siporax και απο ενα μπλε σφουγγαρι πανω κατω γιατι ... ειμαι πολυ φτωχος για να αγοραζω φτηνο εξοπλισμο
Συμφωνώ απόλυτα, λόγω εμπειρίας στα 110 λίτρα μου καθαρό, στο οποίο έκανα αρκετές "πατάτες" λόγω έλλειψης εμπειρίας, το 2215 με έχει σώσει επανειλλημένως! Πολύυυυυ καλή φίλτρανση, ελάχιστος θόρυβος, εδώ και 5 χρόνια καμία βλάβη και εκτός από ένα καθάρισμα κάθε οκτώ μήνες (με τη γνωστή διαδικασία του νερού του ενυδρείου...) τίποτα άλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-10, 11:41
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasiliki Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα, λόγω εμπειρίας στα 110 λίτρα μου καθαρό, στο οποίο έκανα αρκετές "πατάτες" λόγω έλλειψης εμπειρίας, το 2215 με έχει σώσει επανειλλημένως! Πολύυυυυ καλή φίλτρανση, ελάχιστος θόρυβος, εδώ και 5 χρόνια καμία βλάβη και εκτός από ένα καθάρισμα κάθε οκτώ μήνες (με τη γνωστή διαδικασία του νερού του ενυδρείου...) τίποτα άλλο!
Γνωρίζετε περίπου την τιμή για το Eheim 2215 που κυμαίνεται? H petcumulus δεν στέλνει στην Κύπρο.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-10, 12:26
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

To eheim 2215 που σου πρότεινε ο φοβητσιάρης delta66 είναι ένα πολύ καλό και δοκιμασμένο φίλτρο.
Αν είσαι όμως λίγο πιο τολμηρός, πάρε αυτό: http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en



Φυσικά τώρα θα σου πούνε τα γνωστά περί αξιοπιστίας της eheim, έλλειψης ανταλλακτικών των κινέζικων κλπ.
Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω αντιπαράθεση, απλά δες το πινακάκι και κρίνε αν αξίζει να το ρισκάρεις, αφού το κινέζικο
είναι ένα πολύ πιο σύγχρονο φίλτρο, με άπειρες ευκολίες που λείπουν από το eheim και ουσιαστικά στο 1/3 της τιμής,
αφού περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα στην αρχική τιμή, ενώ οι Γερμανοί τα πουλούν ξεχωριστά και πανάκριβα.

Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω ότι εδώ μέσα ελάχιστοι έχουν δοκιμάσει τα κινέζικα, τα οποία είναι ολοκαίνουρια,
ενώ σχεδόν όλοι τα eheim, οπότε είναι λογικό να προτείνουν τα 2α, αφού δεν έχουν μέτρο σύγκρισης με τα 1α.
Αν κάνεις δημοσκόπηση, πάρε eheim, αν όμως εμπιστεύεσαι τα μάτια σου και το ίντερνετ, δες κι αυτά τα reviews:

http://www.plantedtank.net/forums/eq...filter-hw.html
http://www.aquariacentral.com/forums...d.php?t=215102
http://www.aquaticcommunity.com/revi...hp?product=295
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-10, 12:29
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

OK φίλε Bokostas, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες στο post σου. Ευχαριστώ!
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-11-10, 17:36
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Κωστα πλου "Κινεζος" μου εγινες....
Παρε κι αλλο ενα Κινεζικο εδω
BORKED
οταν δεν τα καταφερνουν να σεβαστουν την ασφαλεια της ανθρωπινης ζωης γιατι να τους εμπιστευτω για τη ζωη μερικων "ζωων".
Ενταξυ το "χοντρινα" θα πεις αλλα το παραπανω αποτελει κακο παραδειγμα για τις αγορες μου στα κατα πολυ φθηνοτερα Κινεζικα φιλτρα....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-10, 21:03
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Και για τα Γιαπωνέζικα αυτοκίνητα τα ίδια λέγαμε κάποτε και σήμερα είναι καλύτερα κι ακριβότερα από τα περισσότερα Ευρωπαϊκά Μιχάλη.
Για την αξιοπιστία τους θα χρειαστούν χρόνια για να ξέρουμε, αλλά για ρίξε μια ματιά στα "Γερμανικά" σου φίλτρα, πόσα γράφουν "made in China"?

Όσο για τις Γερμανικές προδιαγραφές που θα μου πεις (σωστά), καλές και άγιες κι εγώ τις θέλω, αλλά όχι να πηγαίνουν την τιμή επί 3.
Και το κάθε ανταλλακτικό (που όντως βρίσκω) της eheim, να το πληρώνω όσο ένα ολοκαίνουριο αντίστοιχο Κινέζικο φίλτρο.

Βαρέθηκα να πληρώνω "αξιοπιστία" και στο κάτω-κάτω, σκέψου ότι αν όλοι πάρουμε 1 Κινεζάκι, η eheim θα αναγκαστεί να μειώσει τιμές,
ή μήπως δεν την παίρνει?? Ή τουλάχιστον να συμπεριλάβει επιτέλους τα installation sets και κανένα υλικό στην τιμή των classic.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-10, 22:04
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για τα Γιαπωνέζικα αυτοκίνητα τα ίδια λέγαμε κάποτε και σήμερα είναι καλύτερα κι ακριβότερα από τα περισσότερα Ευρωπαϊκά Μιχάλη.
Για την αξιοπιστία τους θα χρειαστούν χρόνια για να ξέρουμε, αλλά για ρίξε μια ματιά στα "Γερμανικά" σου φίλτρα, πόσα γράφουν "made in China"?

κανενα τουλαχιστον απο τα eheim δε κατασκευαζετε στη Κινα ......

Όσο για τις Γερμανικές προδιαγραφές που θα μου πεις (σωστά), καλές και άγιες κι εγώ τις θέλω, αλλά όχι να πηγαίνουν την τιμή επί 3.
Και το κάθε ανταλλακτικό (που όντως βρίσκω) της eheim, να το πληρώνω όσο ένα ολοκαίνουριο αντίστοιχο Κινέζικο φίλτρο.

Βαρέθηκα να πληρώνω "αξιοπιστία" και στο κάτω-κάτω, σκέψου ότι αν όλοι πάρουμε 1 Κινεζάκι, η eheim θα αναγκαστεί να μειώσει τιμές,
ή μήπως δεν την παίρνει?? Ή τουλάχιστον να συμπεριλάβει επιτέλους τα installation sets και κανένα υλικό στην τιμή των classic.
...ειναι ακριβα αλλα καπως πρεπει να φαινετε οτι πληρωνεις γερμανικο προιον και μαλιστα τον πρωτοπορο στις υποβρυχιες αντλιες...(eheim)
Οσο για τα αλλα "Γερμανικα, να τα κανεις"(Τετρα-μετρα-σετρα...) μεχρι εχθες δεν ηξεραν τι ειναι το εξωτερικο φιλτρο,λογικο ειναι να παρουν την φθηνη Κινεζικη τεχνολογια για να μπουν στην αγορα
Την τεχνογνωσια-τεχνολογια-αξιοπιοστια ας την αποκτησουν και αυριο κιολας ,αν ειναι να πεσουν οι τιμες στα Γερμανικα,αλλα δεν θα τους σταθω σ'αυτη τη προσπαθεια....ας ειναι αλλοι οι τυχεροι αφου ετσι θα νιωθουν:οτι πηραν ενα φθηνο Κινεζικο και δοξα τον Θεο δεν εχασε-χαλασε(τουλαχιστον μεχρι στιγμης...)
(υ.γ....οταν καποια στιγμη τα Ιαπωνεζικα απεκτησαν αξιοπιστια τοτε και εγω επαψα να εχω ενδοιασμους,αλλωστε avensis εχω και δεν "κολλαω")....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-10, 22:19
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...πληρωνεις γερμανικο προιον και μαλιστα τον πρωτοπορο στις υποβρυχιες αντλιες...(eheim)
....
Γερμανικό (μήπως eheim???) είναι και το υποβρύχιο που γέρνει...
http://news247.gr/opinion/kai_to_ypo...ei.102755.html
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-11-10, 22:23
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Οι κινεζοι το μονο που δεν εχουν καταφερει ακομα να φτιαξουν (σωστα) ειναι ΚΕΡΙ!(αν παρετε κινεζικο κερακι θα δειτε οτι βρωμαει και εχει αισθηση πλαστικου και οχι κεριου)
Εδω μιλαμε για φιλτρα και οχι για τεχνολογια της ΝΑΣΑ βρε παιδια....μαγνητης-ρευμα-φτερωτη-κουτι.Τι να μη μπορει να φτιαξει ο κινεζος ισαξια με τον γερμανο??Αντε ο γερμανος να εχει λιγο καλυτερη ποιοτητα στο πλαστικο και να δινει σημασια στον θορυβο παραπανω απο τον κινεζο.(που ειμαι 100% σιγουρος οτι εξαρτηματα/κομματια φτιαχνοντε στην κινα οπως το 99% των προιοντων πλην τροφων)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-11-10, 22:27
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Τα 2128 , 2026 , τα classic 2211 - 2217 καθώς και κάποια της σειράς PRO 2 κατασκευάζονται εξ'ολοκλήρου και στην Κίνα.

Στο 90% των περιπτώσεων που σου λένε ''οτι πληρώνεις πέρνεις'' δεν ισχύει αλλα καλό είναι για πιπίλα.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-11-10, 22:33
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...κι ομως τα υποβρυχια τα πουλησαν στην "Μποτσουανα" δε τα κρατησαν....
Κι ομως αλλα ειναι τα κραμματα που χρησιμοποιουν οι Γερμανοι....παρεπιπτοντως το 2080 τωρα και με 25watt καταναλωση(ουτε 50 ,ουτε 60.....) ε, αν αυτο δε λεγετε τεχνολογια τοτε τι συζηταμε....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 2128 , 2026 , τα classic 2211 - 2217 καθώς και κάποια της σειράς PRO 2 κατασκευάζονται εξ'ολοκλήρου και στην Κίνα.
...που το ειδες αυτο?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maikl : 01-11-10 στις 22:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-11-10, 22:43
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
.......ας ειναι αλλοι οι τυχεροι αφου ετσι θα νιωθουν:οτι πηραν ενα φθηνο Κινεζικο και δοξα τον Θεο δεν εχασε-χαλασε(τουλαχιστον μεχρι στιγμης...)
Eνώ τα eheim είναι εντελώς απροβλημάτιστα ε?

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=489325&postcount=1
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=488627&postcount=1
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=477403&postcount=1
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=468692&postcount=1
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=446712&postcount=1
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=501354&postcount=16
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=422061&postcount=1
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=377413&postcount=1
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=315971&postcount=1
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=314842&postcount=1

Μπορώ να συνεχίσω μέχρι το πρωί, αλλά δεν θέλω να σε στενοχωρήσω άλλο eheimάκια φίλε μου.
Μιχάλη κι εγώ τα έχω εμπιστοσύνη, απλά δεν πρέπει ν' αποκλείουμε και τις εναλλακτικές, ειδικά όταν
υπάρχουν τέτοιες διαφορές στις τιμές, αλλιώς ενισχύουμε τα μονοπώλια (πολύ κομμουνιστικό ακούστηκε αυτό).

Μια αναζήτηση στο φόρουμ για "eheim πρόβλημα", επιστρέφει τόσα λινκς, όσα το google για "Shakira".
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-11-10, 22:48
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

@maikl

Για παράδειγμα

http://www.petsmart.com/product/inde...ductId=2753154

http://www.petfrd.com/forum/printthr...2&page=2&pp=15

http://www.plantedtank.net/forums/eq...-any-good.html

ενδεικτικά και όχι αποκλειστικά. Μια αναζήτηση στο google θα σου βγάλει χιλιάδες αποτελέσματα.

Εσύ που είδες οτι είναι εξ'ολοκλήρου γερμανικά χωρίς να έχουν εξαρτήματα απο Κίνα και εργοστάσια παραγωγής μοντέλων στις κίτρινες φυλές?

Φιλικά και χωρίς πρόθεση για να προσβάλω.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-11-10, 22:57
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Δεν ειμαι ο συνηγορος της eheim αλλα ποιος απο τους παραπανω (να το πω πιο ακομψα) ποιος διαβασε (και εκανε κτημα του-οπως ελεγε ενας καθηγητης μου παλια) τις οδηγιες χρησης?
Οι πιο πολλοι που αγοραζουν φιλτρα(κι οχι μονο) "περναν" τις οδηγιες"στο φτερο" απο τη λαχταρα τους να στησουν το αθορυβο φιλτρο που αγορασαν,αλλα μετα πετανε τις οδηγιες χρησης αφου πλεον "τα ξερουν ολα" και μετα αρχιζουν τα προβληματα......π.χ στο πρωτο ανοιγμα ουτε να το βαλουν μπροστα δε ξερουν....
Το εχουμε ξαναπει(θα γινω και γραφικος στο τελος) οταν στα 1000 φιλτρα παρουσιαζονται και 2-3 με πιθανο προβλημα ειναι λογικο....
Τα Κινεζακια ας πουλησουν στην Ασια με τα εκατομυρια των πελατων ,ας αποκτησουν πειρα,τεχνογνωσια και πανω απο ολα επαγγελματισμο και μετα ας ερθουν κι απο εδω ....προσωπικα θα τους περιμενω να τους δωσω τα ωραια ευρουλακια μου (θελω να πιστευω δλδ...)
Το ρητο μου πλεον ειναι το "δεν πεταω ουτε ενα ευρω"....
οποιος θελει να επισκευτει το μοναδικο εργοστασιο eheim εδω
http://link2.map24.com/?lid=761459d3...mbH+%26+Co.+KG

Αντιγραφα εκαναν και κανουν οι Κινεζοι κι οχι μονο αλλα τα εηειμ εχουν "τσιγγινο" ταμπελακι με το made
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-11-10, 23:10
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ρητο μου πλεον ειναι το "δεν πεταω ουτε ενα ευρω"....
Aκριβώς, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
Όταν λοιπόν τα κινέζικα αποδειχτούν 4 φορές πιο αναξιόπιστα (γιατί 3 θα το αποδεχτώ λόγω τιμής), θα ξαναγυρίσω στα eheim.

Σταματάω γιατί μόλις με πήρε τηλέφωνο η Μέρκελ και απειλεί να μην δώσει την επόμενη δόση του δανείου, αν συνεχίσω...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-11-10, 23:13
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Dear Vinay Kanodia

Thank you very much for your inquiry by email. The classic filters 2211 - 2217 are produced in china, with the same quality standards and controls like in germany.

All other filters are still produced in germany.

I hope that this information is helpful for you.

If you have further questions please don't hesitate to contact us again.

With best regards

i.A. Cornelia Veith
Service

EHEIM GmbH & Co. KG
Plochinger Strasse 54
D-73779 Deizisau

Tel / phone: 0049 (0)7153 7002183
Fax: 0049 (0)7153 7002111
internet: www.eheim.de

Πηγή http://www.petfrd.com/forum/showthread.php?t=18672
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-11-10, 23:14
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Σταματάω γιατί μόλις με πήρε τηλέφωνο η Μέρκελ και απειλεί να μην δώσει την επόμενη δόση του δανείου, αν συνεχίσω...



...μα και εγω για αυτο τα λεω ολα αυτα......
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-11-10, 23:22
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...ειναι ακριβα αλλα καπως πρεπει να φαινετε οτι πληρωνεις γερμανικο προιον και μαλιστα τον πρωτοπορο στις υποβρυχιες αντλιες...(eheim)
Οσο για τα αλλα "Γερμανικα, να τα κανεις"(Τετρα-μετρα-σετρα...) μεχρι εχθες δεν ηξεραν τι ειναι το εξωτερικο φιλτρο,λογικο ειναι να παρουν την φθηνη Κινεζικη τεχνολογια για να μπουν στην αγορα
Την τεχνογνωσια-τεχνολογια-αξιοπιοστια ας την αποκτησουν και αυριο κιολας ,αν ειναι να πεσουν οι τιμες στα Γερμανικα,αλλα δεν θα τους σταθω σ'αυτη τη προσπαθεια....ας ειναι αλλοι οι τυχεροι αφου ετσι θα νιωθουν:οτι πηραν ενα φθηνο Κινεζικο και δοξα τον Θεο δεν εχασε-χαλασε(τουλαχιστον μεχρι στιγμης...)
(υ.γ....οταν καποια στιγμη τα Ιαπωνεζικα απεκτησαν αξιοπιστια τοτε και εγω επαψα να εχω ενδοιασμους,αλλωστε avensis εχω και δεν "κολλαω")....
διαφονώ κάιθετα με το όλο σκεπτικό σου και πιστεύω ότι εταιρίες σαν την eheim τέτοια σκεπτικά εκμεταλεύονται.Πάρε 2 κινέζουν να έχεις και καλύτερη φίλτρανση και καβάτζα.Θα χαλάσουν και τα 2; Οσο για την Κίνα αν είναι ετσι όπως λες βγαλτα όλα απο την πρίζα σπίτι σου γιατί θα πάρεις καμια φωτιά.Παιδιά οι καιροί αλλάζουν και χώρες όπως κινα και ινδία αναπτύσονται όπως τα βακτήρια στα φίλτρα μας οπότε σώστε τα λεφτά εκεί που σας πέρνει. Γιαπωνέζικο αυτοκίνητο δεν θα έπερνα ακόμα και σήμερα για τελείως διαφορετικούς λόγους όμως.σχεδίαση, τρομερή ποιότητα υλικών και πάει λέγοντας αλλα φιλτράκι ηλιο ήλιο θα πάρω σίγουρα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crazy_Beaver : 01-11-10 στις 23:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-11-10, 23:24
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....φανταζομαι θα επερνες και 2-3 απο τα παραπανω αυτοκινητα....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-11-10, 23:31
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παιδιά μην μπερδεύουμε την βούρτσα με αυτο που έχουμε ανάμεσα στα πόδια μας. ¨Οπως είπα ούτε γιαπωνέζικο αυτοκίνητο θα έπερνα και ανέλυσα τους λόγους. Στα μεγάλα φίλτρα οκ να μην πάρεις γιατί είναι και η κατανάλωση στην μέση. Βεβαια είναι και η λάμπα στην μέση.Στα μικρά όμως και η κατανάλωσξ είναι ίδια ο χόρος πολύ καλός και η τιμή άψογη.Κακά λόγια στον ιντερνετ δεν πάιζουν .Συμφωνώ ότι τα καλά είναι λίγα αλλά εγώ θεορώ ότι αξίζει τον κόπο και παραπάνω το χρήμα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-11-10, 23:37
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μην μπερδεύουμε την βούρτσα με αυτο που έχουμε ανάμεσα στα πόδια μας. .....
...εσυ μιλησες και για σπιτικες ηλεκτρικες συσκευες....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-11-10, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω ότι εδώ μέσα ελάχιστοι έχουν δοκιμάσει τα κινέζικα, τα οποία είναι ολοκαίνουρια,
Εγω εχω δοκιμασει και κινεζικα και ιταλικα

Πρεπει τωρα να κανω το δικηγορο του διαβολου και να εξηγησω στο φιλο καποια πραγμτα που ανεφερες ως μειονεκτηματα.
Οι γερμανοι πουλανε ξεχωριστα τα εξαρτηματα στα classic μονο φιλτρα της, για να μπορει και ο εμπειρος να αγορασει αυτο που θελει ακριβως χωρις να παιρνει και εξαρτηματα που δεν χρειαζεται οπως υλικα ή καλαθακια, βανακια σκατουλακια κλπ
Υπαρχουν πολλες χρησεις για τα φιλτρα που δεν χρειαζονται ολα αυτα και ισως δεν τις ξερεις ακομα.
Το αυτοματο Priming ειναι μια ιδεα και ενας φοβος για τους νεους αλλα ειναι τοσο ευκολο που οταν το πετυχει καποιος μια φορα μετα γελαει.
Τα καλαθακια ειναι για τη λαικη.
Και ισως κλαψει καποια στιγμη με τα πολλα μπλιμπλικια που προσθέτουν σε καποια φιλτρα και ειναι εξτρα αιτιες και πιθανοτητες για βλαβη.
Η σοφια εν τη απλοτητα σε ολα τα προιοντα.

ΥΓ Οχι πως η eheim δεν εχει και φιλτρα με σουπερ καλουδια. Και οχι μονο με priming και ενσωματωμενα βανακια, αλλα μεχρι και αυτοματη ρυθμιση ροης απο μερα σε νυχτα κλπ κλπ εχει βγαλει σε νεα electronic φιλτρα.

Ο φοβητσιαρης Δελτα δεν εχει αντιμετωπισει ποτε προβλημα με τα eheim, oυτε στη βιολογια, ουτε στην ικανοτητα φιλτρανσης, ουτε στην αξιοπιστια της λειτουργεια τους αλλα και συντηρηση τους (που ειναι ανυπαρκτη ). (αντιθετως με αλλα φιλτρα)

Αυτο προσπαθω να πληροφορησω. Οτι δεν κοιταμε μονο τα λεφτα που κοστιζει ενα φιλτρο ή ποσο ωραια σχεδιαμενο ειναι και τι αυτοματισμους εχει.
Ο φιλος πρεπει να γνωριζει ολες τις πτυχες πριν αποφασισει, αφου δεν εχει πειρα.
Στατιστικα λοιπον εδω και 30 χρονια η eheim βγαζει καλα και αξιοπιστα φιλτρα για ολες τις αναγκες, με καλη διαθεσιμοτητα σε ανταλλακτικα.
Η παρουσια βλαβων σε καποια κομματια ειναι φυσιολογικη οταν οι περισσοτεροι εχουν αυτα τα φιλτρα.
Αν εγραφαν και αυτοι που δεν εχουν προβλημα με τα eheim, θα ανοιγαν μερικα εκατομμυρια νεα τοπικς
Αυτο πληρωνει οποιος τα αγοραζει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-11-10, 23:42
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...εσυ μιλησες και για σπιτικες ηλεκτρικες συσκευες....
\Εγώ δεν είπα ότι τα φοβάμαι τα κινλεζικα.Όχι όλα τουλάχιστον.Τέλος πάντων αρχίζουμε και το συνουσιάζουμε το θέμα νομίζω!! Όχι οτι δεν έχει πλάκα αλλά ......
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-11-10, 23:49
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω δεν εχω δοκιμασει κινεζικο φιλτρο(η τιμες τους οντως ειναι πολυ καλες),αλλα ακομα και αν τα eheim φτιαχνονται στην Κινα,θα πω οι συναρμολογουνται με γερμανικα υλικα ή εστω κινεζικα που πληρουν τις αυστηρες Γερμανικες προδιαγραφες και δεν κατασκευαζονται με τυχαια κινεζικα υλικα.Καποτε στον Βολο συναρμολογουσαν Nissan.Το οτι τα εφτιαχναν στην Ελλαδα δεν τα εκανε ελληνικα αυτοκινητα...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-11-10, 23:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 2128 , 2026 , τα classic 2211 - 2217 καθώς και κάποια της σειράς PRO 2 κατασκευάζονται εξ'ολοκλήρου και στην Κίνα.
Το 2128 και 2026 ειναι απο τη σειρα proII. Τα υπολοιπα ειναι τα 2028 και 2126.
Ποια αλλα απο τη σειρα proII φτιαχνονται στην Κινα?
Εχουν περασει απο τα χερια μου σχεδον τα classic. Μπραβο τοτε στους κινεζους με το 2211 και 2217 που τα φτιαχνουν τοσο καλα οσο τα γερμανικα 2213 και 2215.
Θα ηθελα να ανεφερεις την πηγη σου απο την πληροφορια γιατι με ενδιαφερει ως χρηστη τετοιων φιλτρων.

YG To 2080 ειναι 30W
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-11-10, 23:52
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 2128 και 2026 ειναι απο τη σειρα proII. Τα υπολοιπα ειναι τα 2028 και 2126.
Ποια αλλα απο τη σειρα proII φτιαχνονται στην Κινα?
Εχουν περασει απο τα χερια μου σχεδον τα classic. Μπραβο τοτε στους κινεζους με το 2211 και 2217 που τα φτιαχνουν τοσο καλα οσο τα γερμανικα 2213 και 2215.

Θα ηθελα να ανεφερεις την πηγη σου απο την πληροφορια γιατι με ενδιαφερει ως χρηστη τετοιων φιλτρων.
Το γράφει!!!!

i.A. Cornelia Veith
Service

EHEIM GmbH & Co. KG
Plochinger Strasse 54
D-73779 Deizisau

Tel / phone: 0049 (0)7153 7002183
Fax: 0049 (0)7153 7002111
internet: www.eheim.de
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-11-10, 00:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος πάντων αρχίζουμε και το συνουσιάζουμε το θέμα νομίζω!! Όχι οτι δεν έχει πλάκα αλλά ......
Mια χαρα πλακα εχει αφου συζηταμε και ανταλλασουμε πληροφοριες σε ευγενικα πλαισια.
Ειναι μια classic συζητηση για φιλτρα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γράφει!!!!
ΟΚ δεν ειχα προλαβει να διαβασω παρακατω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-11-10 στις 00:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φίλτρο supermanx Αρχάριοι γλυκού νερού 22 15-12-08 00:39
φίλτρο γλυκού σε φίλτρο θαλασσινού nikman Φίλτρανση 6 31-07-08 14:46
Φίλτρο KOKOBAS Αρχάριοι γλυκού νερού 15 28-03-08 17:00
Φίλτρο kostvl18 Γλυκό νερό - Γενικά 5 07-10-07 22:26
Εισηγήσεις για ενα ενυδρείο που θα γίνει δώρο pani Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-05-04 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10283 seconds with 14 queries