Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 19:13
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Glyptopterichthys gibbiceps

Title: Ποσο γρηγορα;;
Post by: bonny+clyde on 05/23/02 at 16:59:44
--------------------------------------------------------------------------------
:P
ΟΚ το παραδεχομαι εκανα αυτο που συνηθως αποφευγω και πηρα ενα ψαρι (τη Τριτη) χωρις να το πολυ εξερευνησω πρωτο. I know what you will all say and I agree (I was having a weak day!!)
Και θα μου πειτε "καλα, και τι πηρες;" σαν δεν μπορουσετε να μαντεψτε! Ενα Glyptoperichthys gibbiceps (Κοινα γνωστα ως τερας που μεγαλωνει ως τα 40 εκ.!!) Και τωρα ξερετε τι θα ρωτησω! Ποσο γρηγορα θα μεγαλωσει; :
το ενυδρειο μου ειναι 35χ45χ81 και αυτος αυτη τη στιγμη εχει ολικο μηκος 6,5εκ.
Αν θα μεγαλωσει γρηγορα θα παει πισω αυριο γιατι στα 45 να παει δεν θα μπορεσω προτιμοτερα να παει τωρα που ειναι μικρος. Αν θα αργησει πολυ τοτε μηπως θα το κρατησω και να το δωσω μεγαλωμενο σε καποιον στο μελλον που να εχει τεραστιο ενυδρειο!
Υποσχομαι να μην το ξανακανω ποτε!! (Θα κρατησω ενα πακετο σοκολατα στη τσεπη μου για τετοιες ορμητικες τασεις!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: ASCCO1 on 05/23/02 at 17:35:17
--------------------------------------------------------------------------------


on 05/23/02 at 16:59:44, bonny+clyde wrote:
Παράθεση:
:P

Αν θα μεγαλωσει γρηγορα θα παει πισω αυριο γιατι στα 45 να παει δεν θα μπορεσω προτιμοτερα να παει τωρα που ειναι μικρος.


την απαντηση την ξερεις , αν και τα λιτρα ειναι λιγα και δεν θα μεγαλωσει γρηγορα, οπως και να εχει αυτο μεγαλο ψαρι δυσκολα θα βρεις να το δωσεις αργοτερα.
Την αλλη φορα μου φαινεται οτι θα σου κανουμε δωρο εμεις ενα κουτι σοκολατες


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Giorgos on 05/23/02 at 18:20:36
--------------------------------------------------------------------------------
bonny ομολογουμένως επέλεξες ένα πανέμορφο γατόψαρο αν και έχει πολλά αρνητικά εκτός από το μέγεθος που φτάνει. Δεν έχει σημασία που είναι σε μικρό ενυδρείο γιατί θα συνεχίσει να μεγαλώνει ανεξαρτήτως χώρου!!! Έχω δει sailfin pleco (30 cm) που ήταν σε 40άρι ενυδρείο από μωρό και ο κακομοίρης είχε μεγαλώσει τόσο πολύ που δεν είχε χώρο, όχι για να κολυμπήσει, αλλά ούτε καν να μείνει ήσυχος στον πάτο!!! Να είσαι σίγουρη πως θα μεγαλώσει γρήγορα αν και είναι σε μικρό χώρο τώρα. Για πολλά ψάρια είναι παραμύθι αυτό που λένε..."θα μεγαλώσει αναλόγως τον χώρο που του δώσεις" και το sailfin δεν είναι εξαίρεση. Άσε που θα σου λερώνει το ενυδρείο με ταχύτατους ρυθμούς!!! Αν δεν έχεις σκοπό να το κρατήσεις όταν μεγαλώσει, καλύτερα να το δώσεις τώρα που μπορείς.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: bonny+clyde on 05/24/02 at 03:46:59
--------------------------------------------------------------------------------
Μανθο παντα δεχομαι δωρεαν σοκολατες! Παιδια αυτα που λετε οπως ξερετε το αισθανομουνα και εγω μεσα μου αλλα οταν το λεει και αλλος βοηθαει να κανεις το σωστο (οσο και να ποναει :'()
Ενω αυτη τη στιγμη ειναι μια χαρα μεσα ξερω οτι δεν θα μπορεσω να το κρατησω οταν θα ειναι πια 40αρι, αρα ειτε σημερα ειτε αυριο πρωι θα παει πισω (boo hoo). Φοβερα ζωο αυτο ομως - μου εκανε εντυπωση που αλλαζε την ενταση του χρωματος του, και το τροπο που σε κοιταει.
Thanks guys
Μου εχει γινει μαθημα (ακομα δεν μορω να πιστεψω οτι το εκανα αυτο!).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: ReBeLoS on 05/24/02 at 03:51:46
--------------------------------------------------------------------------------
Δώστε το άμεσα πίσω και βρείτε γατοψαράκια που δεν μεγαλώνουν πολύ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Takis on 05/24/02 at 04:15:28
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ξέρω τι εμπειρία έχετε, αλλά εγώ έχω ένα Glyptoperichthys gibbiceps πάνω από ένα χρόνο με τις κιχλίδες από Malawi και δεν νομίζω ότι έχει μεγαλώσει τόσο γρήγορα. Τον πήρα 6 cm και τώρα είναι 12 - 13 cm. Είναι πολύ ήσυχος και συνήθως την ημέρα μένει κρυμμένος πίσω από τις πέτρες, ενώ το βράδυ κάνει τις βόλτες του και καθαρίζει πέτρες και τζάμια. Οτι κάποια στιγμή θα μεγαλώσει κι άλλο, είναι σίγουρο, αλλά όχι τόσο γρήγορα. Απλά ελπίζω μέχρι τότε να έχω φτιάξει ένα ακόμα μεγαλύτερο ενυδρείο για να μετακομίσει!!!
Πάντως είναι σίγουρο ότι σε ένα σχετικά μικρό ενυδρείο, θα έρθει η στιγμή του αποχωρισμού!!!! Αυτό όμως δυστυχώς συμβαίνει και με πολλά άλλα είδη, που στο εμπόριο κυκλοφορούν μικρά, αλλά έχουν τελικό μέγεθος απαγορευτικό για ένα ενυδρείο των 80 ή 100 cm....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Giorgos on 05/24/02 at 06:02:12
--------------------------------------------------------------------------------
Κάποτε σε κάθε μου ενυδρείο, κυρίως στα ενυδρεία με αμερικάνικες κιχλίδες, είχα ΠΑΝΤΑ ένα plecostomus. Από Liposarcus pardalis, Glyptoperichthys gibbiceps, Ancistrus sp. Κυρίως έπαιρνα αυτά τα τρία. Ο Ancistrus sp. δεν μαγαλώνει πάνω από 12 cm και είναι το θετικό του σημείο. Τα άλλα, ειδικά το Liposarcus pardalis (common pleco) σε ένα χρόνο έφτανε τα 20 cm και συνέχιζε να μεγαλώνει!!! Όσο μεγάλωνε τόσο ξεθάρρευε. Πολλές φορές γίνονται επιθετικά με την πάροδο του χρόνου. Επίσης μετά από κάποιο σημείο, σταματάνε να τρώνε την άλγη...την αγνοούν τελείως!!! Τους έπαιρνα να λειτουργούν ως "καθαριστές" αλλά τελικά μου βρόμιζαν το ενυδρείο ακόμα πιο γρήγορα από τα Oscar! Έτσι κατέληξα ότι δεν είναι ό,τι καλύτερα για γατόψαρα...εκτός από τα μικρότερα (;dwarf είδη.

bonny+clyde, υπάρχουν πολλά είδη plecostomus που είναι εξίσου όμορφα (και πιο όμορφα μπορώ να πω) και ΔΕΝ μεγαλώνουν πολύ ~12cm. Αυτά είναι:
Hypancistrus sp. (12cm), Ancistrus sp. (Bristlenose catfish), Zonancistrus pulcher (Tiger pleco ~8cm), Panaqolus maccus (clown pleco~10cm), Hypancistrus zebra (zebra pleco~8cm-ΦΟΒΕΡΟΟΟ αν το βρεις!!!) και πολλά άλλα.

Απλώς ρωτήστε πριν κάνετε αγορά για να είστε σίγουροι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Takis on 05/24/02 at 06:23:56
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ το συγκεκριμένο ψάρι το πήρα γιατί είναι από τα λίγα που αντέχουν στις συνθήκες του νερού για αφρικάνες. Μέχρι τώρα πάντως κάνει δουλειά. Αν αλλάξει τακτική θα χρειαστεί να αλλάξω και εγώ!!!! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: bonny+clyde on 05/24/02 at 08:43:18
--------------------------------------------------------------------------------
Να το κρατησω μου δινει και διαιολογια στο μελλον για μεγαλυτερο ενυδρειο σιγουρα, αλλα φοβαμαι πως θα με χωρισε ο συζηγος! Και μαλλον πρεπει να αλλαξω ψαρι παρα αντρα ... αλλα ..ξερω'γω ;D Εχω και 2 corydoras οπως ξερουν μερικοι, και πραγματι θα ηθελα μερικα ακομα -αλλα μου αρεσουν αυτα τα περιεργα! Θα κοιταξω Γιωργο να δω τι μπορω να βρω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: ASCCO1 on 05/24/02 at 11:06:57
--------------------------------------------------------------------------------
να σε χωρισει??? μπα δεν το νομιζω , φερτην μια μερα για καφε ,μπορει να γινει οτι εγινε και με τον BILLAS << η γυναικα του του εκανε δωρο ενα μεγαλυτερο>> :-X :-X
Παντος αν επιμενεις με τους pleco υπαρχουν οπως λεει ο GIORGOS και μερικοι που δεν μεγαλωνουν πολυ και ειναι πανεμορφοι ,( αλλα απο τιμες τσουζουν) ο pleco zebra ( τον βρηκα 120 ευρω) , και ο galaxy pleco ( 50 ευρω)
τωρα αν εσυ θες pleco απλως πληρωνεις


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Giorgos on 05/24/02 at 12:10:21
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν χρειάζεται να είναι πάντα ακριβή η επιλογή ενός μικρού pleco. Το Bristlenose catfish (pleco) εκτός από πολύ όμορφο (όσοι βρίσκουν τα plecos όμορφα ;D) είναι εύκολο να το βρεις και φτηνό, σε αντίθεση με το zebra που συνήθως βρίσκεται κατόπιν παραγγελίας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: polleni on 05/25/02 at 19:38:13
--------------------------------------------------------------------------------
Είχα πάρει πριν από 4 χρόνια 5 Glycopterichthys gibbiceps όλα του ιδίου μεγέθους. Δύο ζούνε σε ενυδρείο 1300 λίτρων και 3 σε ενυδρείο 500 λίτρων. Οι δύο που ζούνε στο μεγάλο ενυδρείο έχουν φτάσει τους 26 πόντους περίπου ενώ οι άλλοι τρεις είναι γύρω στους 14 πόντους. Τα συμπεράσματα δικά σας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: bonny+clyde on 05/26/02 at 11:09:19
--------------------------------------------------------------------------------
Hmmmmm :-/ So does that mean in a 100l he wont get much above what he already is? Is that end to end Polleni or minus the tail length? BTW φαινεται να μην εχουν προβλημα τα Corydoras μου μαζι του μεχρι τωρα (πιο πολυ τα ενοχλουν τα greedy guppies μου - τι γουρουνια ειναι αυτα;! δεν τα αφηνουν να φανε) Αχ τι διλεμμα!! Δεν ειχα χρονο να τον παω πισω ακομα ... βλεπω το slippery slope! Τελως παντων θα δω τι αλλο κυκλοφορει -thanx 4 the suggestions folks.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: polleni on 05/26/02 at 13:23:21
--------------------------------------------------------------------------------
end to end.

I can't claim they will not outgrow their tank eventually but this is something that might happen 12 years after. What I am saying is that their growth rate is significantly reduced in small tanks. I can't speculate on what will happen in a 100 lt tank. All I can post is my own experience. If your plans include a bigger tank in the next 2 years then I feel it is safe to keep them.

Some species (crocodiles for instance) will never outgrow their tank no matter how small it is - provided it is larger than themselves when initially introduced to it. Other species secrete special growth inhibitory hormones which keep size at minimum (discus for instance). Those mechanisms are also trigerred when the surroundings are too close - in some species.

This remark is also true for African cichlids. Keeping a C.moorii or F.rostratus in a 200 liter tank for example will never allow them to grow to 25 cm or 35 cm respectively. I have kept several haps from the same brood in tanks of different sizes and the effect of tank size on growth is stunning. Whenever a fish was transferred to a bigger tank the growth rate was immediately "restored" to the one "appropriate" for that particular tank. Crowding also has a negative effect on growth rate.

That's all.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Giorgos on 05/26/02 at 18:30:36
--------------------------------------------------------------------------------
Γιώργο, πολύ περίεργο μου ακούγεται πως έχεις δύο Glyptoperichthys gibbiceps (sailfin plecos) σε ένα μεγάλο ενυδρείο και είναι μόνο 26 cm μετά από 4 χρόνια!!! Τα Glyptoperichthys gibbiceps είναι γνωστά ότι μεγαλώνουν πολύ γρήγορα (ακόμα και σε μικρό ενυδρείο αλλά με μικρότερο ρυθμό βέβαια) μέχρι και 1-2 πόντους το μήνα αν ταϊζονται σωστά (λαχανικά στην τροφή τους και όχι μόνο με άλγη και υπολείματα από άλλα ψάρια). Μήπως δεν έχεις sailfin και έχεις κάποιο άλλο είδος pleco που του μοιάζει; Θα το καταλάβαινα αν βρίσκονταν σε μικρό ενυδρείο αλλά 1300 λίτρα και 26 πόντους ύστερα από 4 χρόνια μου ακούγεται πολύ παράξενο.

Είναι αλήθεια ότι πιστεύεται πως ορεσμένα είδη ψαριών εκκρίνουν μια ορμόνη οι οποία τα σταματάει να μεγαλώνουν (*και* το ψάρι που την εκκρίνει αλλά *και* όλα τα υπόλοιπα που βρίσκονται στο ενυδρείο μαζί του) όταν είναι μικρό ή υπερφορτωμένο το ενυδρείο. Πολλές φορές όμως αν είναι μικρό το ενυδρείο, αυτό εμποδίζει το ψάρι να φτάσει το τελικό τους μέγεθος, πράγμα καθόλου καλό επειδή αυτό το ψάρι θα παραμορφωθεί με την πάροδο του χρόνου αντί να μεγαλώσει κανονικά. Αυτό συμβαίνει σε πολλά είδη γατόψαρων και κιχλίδων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: polleni on 05/27/02 at 02:44:31
--------------------------------------------------------------------------------
Εδωσες ήδη την απάντηση. ΔΕΝ ταΐζονται καθόλου. Ο,τι άλγη βρούνε και υπλείματα των άλλων ψαριών. Από την άλλη πλευρά, παρ΄όλο το πολύ τάϊσμα των ενυδρείων αυτών δεν υπάρχει η ανάλογη άλγη που υπήρχε πριν μπούνε μέσα. Ο ένας από τους δύο μεγάλους είναι ήδη στην Σύρο !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Takis on 05/27/02 at 06:12:03
--------------------------------------------------------------------------------
Η μόνη δυνατότητα για να ταϊστεί ο G. gibbiceps (αν κάτι τέτοιο κρίνεται απαραίτητο) είναι να ρίχνουμε την τροφή αφού σβήσουν τα φώτα του ενυδρείου αλλά και του χώρου που βρίσκεται το ενυδρείο!! Έχω διαπιστώσει ότι όταν ρίχνω ταμπλέτα και το φως του δωματίου είναι αναμμένο, όλα τα ψάρια πέφτουν στο φαγητό μετά μανίας.!!! Εγώ του ρίχνω κάθε 3-5 μέρες μια ταμπλέτα spirulina, απλά για να εξασφαλίσω ότι καλύπτει τις τυχόν ανάγκες του, αν αυτό που τρώει καθαρίζοντας δεν είναι αρκετό.
Αυτά βέβαια ισχύουν σε ενυδρείο με αφρικάνες. Σε ενυδρείο με μικρά σμηνόψαρα δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί αυτά συνήθως δεν τρώνε από τον βυθό.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Giorgos on 05/27/02 at 07:08:34
--------------------------------------------------------------------------------
Να ξέρετε ότι κάποια στιγμή τα Glyptoperichthys gibbiceps και γενικότερα τα μεγάλα plecostomus σταματούν να ασχολούνται και να τρώνε την άλγη και να είστε σίγουροι πως τα υπολείματα από τα άλλα ψάρια δεν επαρκούν για την καλή διατροφή τους. Όντως γι'αυτό και δεν έχουν μεγαλώσει όσο θα έπρεπε τόσο καιρό και μου φαίνεται περίεργο που είναι ακόμα υγειής *και* τρώνε ακόμα άλγη.

Επειδή είναι αναγκαίο να έχουν στοιχεία φυτών στη δίαιτα τους, εκτός από ταμπλέτες καλό είναι να δοκιμάσεται να του δένεται σε μια πέτρα ή ξύλο (εκεί που κρύβεται συνήθως ώστε να είναι κοντά του και να μη το βλέπουν τα άλλα ψάρια) με ένα λάστιχο ένα κομμάτι πράσινο μαρούλι, βρασμένο σπανάκι ή λίγο κολοκιθάκι (χωρίς τους σπόρους) εφ'όσον έχουν σβήσει τα φώτα κάνα 2ωρο. Μπορεί να μη το φάει τις πρώτες μέρες αλλά με τον καιρό θα καταλάβει πως είναι φαϊ και θα σε ευχαριστήσει για τα λαχανικά. Ότι δεν τρώει να το βγάζεται από το νερό το πρωί και ξαναδοκιμάστε το επόμενο βράδυ. Είναι 100% εγγυημένο πως θα δείτε διαφορά!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: sot-zoe on 05/27/02 at 07:35:24
--------------------------------------------------------------------------------
Το μαρουλι και το κολοκυθι σε ποια αλλα ψαρια κανει να τα δινουμε ;
Και εν γενει τι ενναλακτικες εχουμε για την διατροφη των ψαριων μας γενικοτερα ;

Σωτηρης


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Takis on 05/27/02 at 07:59:17
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ του δίνω μόνιμα αγγούρι και σας πληροφορώ ότι σε μερικές ώρες μένει μόνο το πράσινο (φλούδα)!!!
Το τρώνε και οι αφρικάνες το ίδιο πολύ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Giorgos on 05/27/02 at 08:09:41
--------------------------------------------------------------------------------
Τα περισσότερα ψάρια τρώνε λαχανικά εκτός απά αυτα που είναι αποκλειστικά carnivorous. Πολλά είδη γατόψαρων, botia (loaches), μερικές κιχλίδες, characins και cyprinids δέχονται λαχανικά στην δίαιτα τους. Τι ψάρια έχεις;

Εγώ δίνω μια φορά την εβδομάδα στις νοτιο αμερικάνικες κιχλίδες μου κολοκύθι, μαρούλι, σπανάκι και αρακά σαν συμπλήρωμα. Επίσης μια φορά την εβδομάδα δίνω κατεψυγμένη γαρίδα (αυτή που τρώνε οι άνθρωποι). 1-2 φορές την εβδομάδα βάζω κάποια πολυβιταμίνη (από φαρμακείο-περιέχει βιταμίνη Α, Β και D) σε μια μικρή ποσότητα νερού από το ενυδρείο μου ώστε να διαλυθεί και βάζω την κανονική τους τροφή (staple, dry food) στο διάλυμμα ώστε να αποροφίσει τις βιταμίνες, βάζω το φαί στην κατάψυξή και τους το δίνω μετά από κάνα-δυο ώρες.

Καλό είναι ΟΛΑ τα ψάρια (όπως και οι άνθρωποι) να έχουν ποικιλία στη δίαιτα τους. Πολλοί κάνουν το λάθος και ταϊζουν τα ψάρια τους μόνο ένα είδος φαγητού. Αυτό είναι ΠΟΛΥ κακό!!! Flake foods, dry staple foods, γαρίδες, krill, κατεψυγμένα (όπως daphnia, brine shrimp). Θα σε ευχαριστήσουν και θα δεις μεγάλη διαφορά (υγεία-χρώματα-δραστηριότητα) μετά από λίγο καιρό.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: sot-zoe on 05/28/02 at 02:46:32
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον εχω 2 silver shark 2 tinfoil 2 σκαλαρια 1 gurami 2 λαμπεο μαυρα 2 λαμπεο ροζ 1 κλοουν 2 γατοψαρα 2 γλυφτες και 3 χηρες .
Και φυσικα τον γνωστο πλεον αστακο της κορης μου που σημερα αλλαξε παλι πανοπλια ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Giorgos on 05/28/02 at 06:00:41
--------------------------------------------------------------------------------
Ξέρεις ότι μερικά από αυτά γίνονται πάνω από 30 πόντους; Πρέπει να έχεις και το ανάλογο ενυδρείο ώστε να μπορούν να το λένε "σπίτι".


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: sot-zoe on 05/28/02 at 08:06:39
--------------------------------------------------------------------------------
Το ξερω αλλα ρωταω για τα κολοκυθακια και τα μαρουλια . ;D ;D ;D

Σωτήρης



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Giorgos on 05/28/02 at 11:04:09
--------------------------------------------------------------------------------
Όλα σου τα ψάρια που ανάφερες τρώνε και χρειάζονται λαχανικά στη δίαιτα τους αλλά ακόμα περισσότερο τα εξής:

Γύφτες, Χήρες, Tinfoil Barb, Gouramie (που λατρεύουν και τα σαλιγκάρια), και τα δύο είδη Labeo, Clown Loach.

Καλό θα είναι να δίνεις σε όλα σου τα ψάρια 2 φορές τη βδομάδα τα λαχανικά τους.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: sot-zoe on 05/29/02 at 03:13:38
--------------------------------------------------------------------------------
Μαρουλακι και κολοκυθακι ;;

Σωτήρης


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Giorgos on 05/29/02 at 05:02:02
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι. Πράσινο μαρούλι, κολοκυθάκι και βρασμένο (για κανα δίλεπτο) σπανάκι. Μπορείς επίσης και αρακά (χωρίς την φλούδα).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: bonny+clyde on 06/01/02 at 16:55:13
--------------------------------------------------------------------------------
Me again!
Κατι εψαχνα στις σελιδες εδω προχτες και μου επεσε το ματι για το απο που πηρε ο Polleni τα δικα του gibbiceps - και εγω απο 'κει τον πηρα! Αλλα σημερα ημουν πολυ δυνατη και παρα που τον συμπαθουσα τον πηγα πισω, και πηρα 3 C. schwartzii (απο κει ειχα παρει και τα αλλα schwartzii που εχω, αλλα δεν μοιαζουν καθολου, ουτε εμφανισιακα ουτε απο αποψη συμπεριφορας). So I am happy I guess! Αλλα ηδη μου λειπει το ατιμο!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ποσο γρηγορα;;
Post by: Giorgos on 06/01/02 at 17:07:34
--------------------------------------------------------------------------------
Don't worry about it.

Έκανες τη σωστή επιλογή (ΙΜΟ) και καλύτερα για το gibbiceps. Σκέψου πως έδωσες ένα πολύ καλό καινούριο σπίτι στα corys.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06464 seconds with 14 queries