Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-06, 01:24
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή Αναγνώριση Ancistrus

Θα ήθελα αν μπορεί να μου πει κάποιος με σιγουριά αν τα δυο αυτά ψαριά είναι το ίδιο είδος γιατί όπως έχω γράψει και σε παλιότερο θέμα έχουν ζευγαρώσει πολλές φορές. Τότε δεν μπορούσα να βγάλω καλές φωτογραφίες αλλά τώρα αγόρασα ψηφιακή μηχανή και νομίζω είναι πιο εύκολο να μου απαντήσει κάποιος με σιγουριά τι ψαρί είναι το καθένα. Εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση πως ζευγαρώνουν ενώ με την πρώτη ματιά δείχνουν διαφορετικά ψαριά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00065.JPG
Εμφανίσεις:  567
Μέγεθος:  154,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00074.JPG
Εμφανίσεις:  544
Μέγεθος:  138,2 KB  
__________________
Ενυδρείο : 90 λίτρα κοινωνικό με λίγα φυτά.
Ψάρια : 4 αρλεκίνους – 3 ροδόστουμα – 1 Cory Albino – 1 Kryptopterus minor - 7 Ancistrus τα 5 από γέννα.
2 apple snails.

Φυτά : 4 ρίζες Anubias nana - Ceratophyllum demersum.
Φίλτρα : ένα eheim 2213
Φως : 2 λάμπες 18w μια της Arcadia ροζ και μια λευκή της SYLVANIA.



Tο ενυδρείο μου

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-06, 01:37
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

το ότι το ένα είναι κόκκινο - άσπρο δεν πάει να πει ότι είναι άλλο είδος ...
απλά είναι albino ... τα κόκκινα μάτια είναι ασφαλείς τρόπος να το καταλάβεις ...

τώρα όσο αναφορά το είδος ...
μάλλον είναι αυτό .. αλλά οι ιδικοί ας μας διαφωτίσουν καλύτερα ...
http://www.tsamisaquarium.com/Selide...ichopterus.htm

ps. τα μικρά τι θα τα κάνεις ?? αν είναι να τα δώσεις ενδιαφέρομαι για μερικά εγώ ... ( 4 εώς 6 ) thanks
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 10-11-06 στις 01:39
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-06, 11:02
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και οι δύο pleco σου είναι Ancistrus sp.(3).Απλά ο αρσενικός είναι η κανονική μορφή και ο θηλυκός σου είναι albino.Αυτό μπορείς να το καταλάβεις πολύ εύκολα από το γεγονός οτι ο albino σου εμφανίζει τα ίδια σχέδια στο σώμα του με αυτά του αρσενικού.

lsourtzo,
Οι φωτό του άρθρου που παραθέτεις δείχνουν Ancistrus sp.(3) και όχι Ancistrus dolichopterus.Οχχχχ,απ'οτι βλέπω αυτό δημοσιεύτηκε στο περιοδικό έτσι....
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-06, 11:10
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
Και οι δύο pleco σου είναι Ancistrus sp.(3).Απλά ο αρσενικός είναι η κανονική μορφή και ο θηλυκός σου είναι albino.Αυτό μπορείς να το καταλάβεις πολύ εύκολα από το γεγονός οτι ο albino σου εμφανίζει τα ίδια σχέδια στο σώμα του με αυτά του αρσενικού.

lsourtzo,
Οι φωτό του άρθρου που παραθέτεις δείχνουν Ancistrus sp.(3) και όχι Ancistrus dolichopterus.Οχχχχ,απ'οτι βλέπω αυτό δημοσιεύτηκε στο περιοδικό έτσι....
εγώ απο την φωτογραφία το συμπέρανα ...
άρα είναι λάθος το άρθρο δηλαδή ???αν κατάλαβα καλά έχει άλλο όνομα και άλλη φωτό ???
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-06, 11:31
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δυστυχώς....Αλλά δεν είναι μόνο αυτό.Αλλού γράφει για Ancistrus dolichopterus και αλλού για Ancistrus sp.(3).Οι πληροφορίες δηλαδή είναι μικτές και δεν ισχύουν καθαρά για κανένα από τα δύο.Άλλα ισχύουν για το ένα είδος και άλλα για το άλλο.Π.χ.:Τόπος καταγωγής του είναι οι Rio Negro:Ancistrus dolichopterus.Το ΡΗ μπορεί να είναι 6 έως 7,8 και η γενική σκληρότητα δεν παίζει κανένα σοβαρό ρόλο αφού και σκληρότητα 30 °dGH δεν του δημιουργεί κανένα πρόβλημα:Ancistrus sp.(3)(Αν και προτιμά πιο χαμηλό ph από 7,8 πράγματι είναι πολύ ευπροσάρμοστο)
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-06, 16:22
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

και μετα απο τα ποσα εκατοστα βγαζουν τα "κερατακια" τα αρσενικα ??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-06, 16:40
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

3-4 νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-06, 16:44
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εε οποτε τα 2 πρωτα που ειχα βγηκαν κοριτσακια αντε να δω τα αλλα 2......ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-06, 02:15
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους.
Δηλαδή τα ψαράκια που γέννιουνται θα μπορούν και αυτά κανονικά να αναπαραχθούν ή θα είναι όπως διάφορες διασταυρώσεις που είναι ανίκανα για αναπαραγωγή;
__________________
Ενυδρείο : 90 λίτρα κοινωνικό με λίγα φυτά.
Ψάρια : 4 αρλεκίνους – 3 ροδόστουμα – 1 Cory Albino – 1 Kryptopterus minor - 7 Ancistrus τα 5 από γέννα.
2 apple snails.

Φυτά : 4 ρίζες Anubias nana - Ceratophyllum demersum.
Φίλτρα : ένα eheim 2213
Φως : 2 λάμπες 18w μια της Arcadia ροζ και μια λευκή της SYLVANIA.



Tο ενυδρείο μου

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-06, 11:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Υπάρχει σε μια ...άλλη παραλια ενα αρθρο για το Ancistrus dolichopterus οπου ο συγγραφεας μαινεται αναφερομενος στο αρθρο στο περιοδικο ως πληρες λαθων, αποπροσανατολίζον, οτι κανει κακο στο χόμπυ (!) και άλλα χαριτωμενα, στο οποιο δεν δωσαμε σημασια, μιας και έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορουσαμε να απαντησουμε.
Μιας και αναφερθηκε κι εδω το ζητημα ομως, να ξεκαθαρισουμε δυο πραγματακια.
Κατ΄αρχας, στο αρθρο του περιοδικού υπάρχουν φωτογραφίες του πραγματικού Ancistrus dolichopterus απο τον αντιπροεδρο του Σύλλογου Γάλλων Κιχλιδόφιλων και επι δεκαετιες διεθνους φημης Γάλλο ιχθυολόγο Robert Allgayer. Κατά τα άλλα το αρθρο εχει και φωτος ενος Ancistrus που ισως είναι οντως δύσκολο να αναγνωριστει (δεν φαινεται αν εχει ασπρη γραμμη στο ραχιαιο και στην ουρα), αλλά σκοπό έχουν να δειξουν γονείς με τα μικρά τους κι οχι το ψάρι με σκοπό την αναγνώριση (γι αυτο υπάρχουν οι φωτός του κου Allgayer - οι οποίες δεν μπορούν να μπουν στην ιστοσελίδα του κου Τσάμη μιας και η αδεια του κου Allgayer ισχυει μονο για το περιοδικο).
Κατα τα άλλα δεν βλέπω κανένα λάθος. Το αρθρο δεν αναφέρει παραμέτρους νερού του φυσικού περιβάλλοντος του (των) ψαριού(ων), αλλά τις παραμέτρους που χρειάζεται σε ενυδρείο, και αυτες ισχυουν και για τα δυο ειδη που ειναι εξ ισου ευπροσαρμοστα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-06, 23:43
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dalex
Ευχαριστώ όλους.
Δηλαδή τα ψαράκια που γέννιουνται θα μπορούν και αυτά κανονικά να αναπαραχθούν ή θα είναι όπως διάφορες διασταυρώσεις που είναι ανίκανα για αναπαραγωγή;
είναι το ίδιο είδος ... απλά είναι αλμπίνο ( άχρωμο - άσπρο )!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
ps. τα μικρά τι θα τα κάνεις ?? αν είναι να τα δώσεις ενδιαφέρομαι για μερικά εγώ ... ( 4 εώς 6 ) thanks
με το θέμα υπάρχει περίπτωση να κάνουμε τίποτα ???
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-06, 01:40
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
... τα κόκκινα μάτια είναι ασφαλείς τρόπος να το καταλάβεις ...
Τώρα πρόσεξα αυτό με τα κόκκινα μάτια τι εννοείς. Τι μπορώ να καταλάβω από τα κόκκινα μάτια;



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
ps. τα μικρά τι θα τα κάνεις ?? αν είναι να τα δώσεις ενδιαφέρομαι για μερικά εγώ ... ( 4 εώς 6 ) thanks
με το θέμα υπάρχει περίπτωση να κάνουμε τίποτα ???
Τα μικρά από προηγούμενες γέννες που έχουν μεγαλώσει τα έχω δώσει ήδη. Έχω μόνο ένα μεγάλο αρσενικό τον οποίο τον έχω κρατήσει για φίλο που στήνει τώρα ένα 200αρι. Τώρα έχω κάποια πολύ μικρά που θα τα κρατήσω να μεγαλώσουν.
__________________
Ενυδρείο : 90 λίτρα κοινωνικό με λίγα φυτά.
Ψάρια : 4 αρλεκίνους – 3 ροδόστουμα – 1 Cory Albino – 1 Kryptopterus minor - 7 Ancistrus τα 5 από γέννα.
2 apple snails.

Φυτά : 4 ρίζες Anubias nana - Ceratophyllum demersum.
Φίλτρα : ένα eheim 2213
Φως : 2 λάμπες 18w μια της Arcadia ροζ και μια λευκή της SYLVANIA.



Tο ενυδρείο μου

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-06, 02:47
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

O αλφισμος (ή αλμπινισμος - λαθος εκφραση αλλά διαδεδομενη) ειναι πληρης έλειψη μελανοφορων, και συνανταται (σπανια) και στα ψαρια αλλά και στα ερπετα και στα θηλαστικα (και στον ανθρωπο). Τα αλφικα ψαρια και τα θηλαστικα στην φυση δεν επιβιωνουν γιατι λογω ασπρου χρωματος ειναι απο νωρις εκτεθιμενα σε θηρευτες. Ετσι αλφικες μορφες ζωων υπαρχουν μονο σε καποιους ζωολογικους κηπους, και βεβαια στα ψαρια επειδη οτι "διαφερει" απο το κανονικο (για καποιο λογο που δεν θα καταλαβω ποτε) θεωρειται "ωραιο" εχουμε κατακλυσμο αλφικων μορφων ολων των ειδων στην αγορα. Σιγουρο χαρακτηριστικο ειναι τα κοκκινα ματια λογω ελειψης μελανοφορων.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-06, 00:52
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Εγώ προσπερνώντας τα περί του άρθρου που δεν με αφορούν και το μόνο μου έχω να πω γιατί το διάβασα με την ευκαιρία είναι ότι είναι πολύ ενδιαφέρον, επανέρχομαι με τις απορίες μου:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Σιγουρο χαρακτηριστικο ειναι τα κοκκινα ματια λογω ελειψης μελανοφορων.
οπότε από τα κόκκινα μάτια σιγουρεύεις ότι πρόκειται για αλφική μορφή κάποιου ψαριού (πράγμα βεβαία που φαίνεται και από το χρώμα) αυτό που θέλω να σιγουρέψω όμως εγώ είναι αν πρόκειται για την αλφική μορφή του συγκεκριμένου ψαριού Ancistrus sp.(3) που από ότι εσείς μου είπατε είναι το αρσενικό.
Συμφωνούμε λοιπόν ότι είναι το ίδιο ψάρι γιατί αυτό που λέει ο Κώστας:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
Αυτό μπορείς να το καταλάβεις πολύ εύκολα από το γεγονός οτι ο albino σου εμφανίζει τα ίδια σχέδια στο σώμα του με αυτά του αρσενικού.
Πραγματικά εγώ λόγω απειρίας δεν μπορώ να το διακρίνω.

Αλήθεια μπορούμε να πούμε ότι ο αλφισμός είναι κάτι σαν ασθένεια; Αν ζευγαρώσουν δυο ψαριά σε αλφική μορφή μπορεί να γεννηθούν και ψάρια που δεν θα είναι σε αλφική μορφή; Από την δική μου πείρα αυτό που μπορώ να πω είναι ότι μετά από περίπου δέκα συνολικά γέννες από το συγκεκριμένο ζευγάρι μόνο σε μια γέννα τέσσερα ψαράκια ήταν σε αλφική μορφή ενώ όλα τα άλλα μικρά ήταν στην κανονική μορφή.
__________________
Ενυδρείο : 90 λίτρα κοινωνικό με λίγα φυτά.
Ψάρια : 4 αρλεκίνους – 3 ροδόστουμα – 1 Cory Albino – 1 Kryptopterus minor - 7 Ancistrus τα 5 από γέννα.
2 apple snails.

Φυτά : 4 ρίζες Anubias nana - Ceratophyllum demersum.
Φίλτρα : ένα eheim 2213
Φως : 2 λάμπες 18w μια της Arcadia ροζ και μια λευκή της SYLVANIA.



Tο ενυδρείο μου

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-06, 01:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μορφη ασθενειας δεν ειναι, αλλά δυσκολευει τα πραματα. Οπως στην περιπτωση σου π.χ. Ειδες απο την πιο πανω συζητηση ποσο δυσκολο ειναι να αναγνωρισεις με βεβαιοτητα μερικα ειδη. Οταν τα χαρακτηριστικα τους χρωματα λοιπον χανονται εξ αιτιας αλφισμου, τα πραγματα γινονται δυσκολοτερα.
Απο το γεγονος παντως οτι αναπαραγονται, ειναι πιθανο να ειναι ιδιο ειδος - ετσι κι αλλιως το Ancistrus sp.(3) ειναι το πλεον διαδεδομενο στις αγορες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-11-06, 10:53
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τόλη,
Δυστυχώς από τις φωτό που ανέβασες,μόνο η πρώτη δείχνει Ancistrus dolichopterus.Οι δύο επόμενες δείχνουν Ancistrus sp.(3).Σχετικά με τη φωτό του Fishbase,η φωτό αυτή,όπως και η πλειοψηφία των φωτογραφιών του δεν έχει ελεγχθει ακόμα για επιβεβαίωση της αναγνώρισης.Το Fishbase είναι κυρίως αξιόπιστο για πληροφορίες σχετικά με τα ψάρια και με την προέλευσή τους,όχι τόσο στις φωτογραφίες του μια και δεν τις ελέγχει πριν τις ανεβάσει.
Γενικώς πάντως υπάρχει διαδεδομένη η άποψη οτι ο Ancistrus dolichopterus είναι το ψάρι που εικονίζεται στην φωτό 2 και 3 που ανέβασες.Γιαυτό και ένα στα δυο site εικονίζουν αυτά τα ψάρια κάτω από την ονομασία Ancistrus dolichopterus.Όμως ο πραγματικός Ancistrus dolichopterus αντιστοιχεί στον L183 που είναι το ψάρι της πρώτης φωτό που ανέβασες.
Το άσπρο στην άκρη των πτερυγίων ποτέ δεν χάνεται.Υπάρχει και στην ενηλικίωση και βρίσκεται σε ολόκληρο το τελείωμα του ραχιαίου πτερυγίου και της ουράς.Επίσης η ουρά του έχει κυκλικό τελείωμα και όχι κάθετο όπως του Ancistrus sp.(3).Ο Ancistrus sp.(3) διαθέτει και αυτός λίγο άσπρο στις άκρες του ραχιαίου πτερυγίου και της ουράς αυτό όμως περιορίζεται κοντά στις σκληρές ακτίνες των πτερυγίων του και ποτέ δεν καλύπτει ολόκληρο το τελείωμα όταν ενηλικιωθεί.Αυτό γίνεται μόνο σε πολύ νεαρή ηλικία.Επίσης ο Ancistrus dolichopterus έχει υπερβολικά μικρές αραιές άσπρες βούλες.Περισσότερο στίγματα παρά βούλες.Καμιά σχέση με τον Ancistrus sp.(3) που έχει βούλες διαφόρων μεγεθών στο σώμα του και σχέδια στα πτερύγια.Επίσης ο χρωματισμός του A. dolichopterus είναι συμπαγής μαύρος ή καφέ και δεν έχει σχεδια στα πτερύγια παραμόνο τα άσπρα τελειώματα.
Η φωτό του κου Allgayer δεν δείχνει A. dolichopterus αλλά Α. sp.(3).Τα σχέδια στην ουρά μπορούν να διακριθούν και επίσης δεν υπάρχει ολοκληρωμένο άσπρο τελείωμα στο ραχιαίο αλλά ούτε και στη ουρά.Υπάρχει αυτό που είναι τυπικό για τον Ancistrus sp.(3).Επίσης και στο κεφάλι φαίνονται οι βούλες που υπάρχουν και είναι πολύ μεγάλες για έναν A. dolichopterus.
Όσον αφορά το τίθονται σε κίνδυνο τα αληθινά A. dolichopterus,αυτό δεν ισχύει γιατί οι φωτό του άρθρου δεν δείχνουν dolichopterus.Αν έδειχναν τότε ίσως ίσχυε γιατί τα αληθινά dolichopterus είναι ευαίσθητα σε νερό με ph>7.

dalex,
Τα ψάρια που προέρχονται από την αναπαραγωγή των ψαριών σου δεν θα είναι υβρίδια,θα είναι το ίδιο με τους γονείς τους:Ancistrus sp.(3) και θα είναι απολύτως ικανά να αναπαραχθούν.
Σχετικά με τα σχέδια που σου λέω,σκέψου οτι το βασικό χρώμα του αλφικού ψαριού σου είναι το ροζ και ψάξε πάνω του για άσπρα σχέδια.Θα δεις οτι είναι ακριβώς τα ίδια με του αρσενικού σου που έχει κανονικό χρωματισμό.Απλά είναι δυσκολότερο να τα διακρίνεις λόγο του χρώματος.Αν προσέξεις φαίνονται και στην φωτό που ανέβασες.Ο αλφισμός είναι γενετική ''ασθένεια'' που όμως δεν προκαλεί κανένα κακό στο ψάρι εκτός από το ότι δεν μπορεί να συνθέσει μελανίνη.Υπάρχου διαβαθμίσεις του αλφισμού που κυμαίνονται από παντελής ελλειψη μελανίνης(albino) έως μικρή σύνθεσή της(xanthic).

Σημείωση:Όλα αυτά δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρηθούν ως μομφή για το Γη και Ύδωρ.Το Γη και Ύδωρ είναι ένα πολύ αξιόπιστο site και αποτελεί μια αξιότιμη προσπάθεια ενημέρωσης των Ελλήνων ενυδρειόφιλων οι οποίοι δυστυχώς έχουν ελάχιστες πληροφορίες διαθέσιμες στη γλώσσα τους.Το Γη και Ύδωρ δίνει μεγάλη ώθηση στο χόμπυ μας και μπράβο στον Τάκη που διαθέτει τον χρόνο και τους πόρους του για να το συντηρεί και να το ενημερώνει συνεχώς
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-06, 21:37
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Κώστα ευχαριστώ η απάντηση σου ξεκαθάρισε εντελώς την απορία που είχα γιατί δεν θα ήθελα να αναπαραγάγω ψαριά τα οποία είναι υβρίδια.
__________________
Ενυδρείο : 90 λίτρα κοινωνικό με λίγα φυτά.
Ψάρια : 4 αρλεκίνους – 3 ροδόστουμα – 1 Cory Albino – 1 Kryptopterus minor - 7 Ancistrus τα 5 από γέννα.
2 apple snails.

Φυτά : 4 ρίζες Anubias nana - Ceratophyllum demersum.
Φίλτρα : ένα eheim 2213
Φως : 2 λάμπες 18w μια της Arcadia ροζ και μια λευκή της SYLVANIA.



Tο ενυδρείο μου

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-11-06, 22:02
Το avatar του χρήστη iakovost
iakovost Ο χρήστης iakovost δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2006
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

apo την στιγμη που αναπαραγονται, ειναι το ιδιο ειδος...
Ο αλφισμος οφειλεται σε μεταλλαξη του γονιδιου που είναι υπευθυνο για την παραγωγη μελανίνης. Αν εχεις 2 αλφικά ατομα που αναπαραγονται, το πιθανοτερο ειναι να παρεις μονο αλφικους απογονους. Θεωρητικά ειναι ασθενεια, η οποία οφειλεται σε γενετικη ανωμαλια... χωρις να σημαινει οτι θα επηρεασει τα υπολοιπα ψαρια σου. Καμια σχεση με παρασιτικους οργανισμους ή παθολογικα αιτια...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-11-06, 01:16
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iakovost
apo την στιγμη που αναπαραγονται, ειναι το ιδιο ειδος...
αυτό σίγουρα δεν είναι κριτήριο !!! και τα άλογα με τα γαϊδουριά ζευγαρώνουν αλλά δεν είναι το ίδιο είδος ... και σίγουρα δεν κάνουν γόνιμους απογόνους !!!

για τα άλλα συμφωνούμε !!!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-11-06, 22:15
Το avatar του χρήστη iakovost
iakovost Ο χρήστης iakovost δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2006
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
αυτό σίγουρα δεν είναι κριτήριο !!! και τα άλογα με τα γαϊδουριά ζευγαρώνουν αλλά δεν είναι το ίδιο είδος ... και σίγουρα δεν κάνουν γόνιμους απογόνους !!!

για τα άλλα συμφωνούμε !!!
Συμφωνούμε... Πρέπει να γονιμοποιουνται και οι απόγονοι να είναι γόνιμοι για να θεωρηθουν οτι ανηκουν στο ιδιο ειδος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γέννα ancistrus !! dim Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 29-03-06 21:32
ancistrus? tolis_1234 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 13-02-05 12:23
Σχετικά με pleco και ancistrus vsavvas Γατόψαρα Ν. Αμερικής 23 23-12-03 17:20
ANCISTRUS HOPLOGENYS Vs ANUBIA BARTERI test Γατόψαρα Ν. Αμερικής 6 26-12-02 04:46
PETITELLA GEORGIAE vS ANCISTRUS HOPLOGENYS. Odoiporos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 9 23-12-02 20:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11467 seconds with 16 queries