Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-07-12, 15:10   #1
Επιτέλους! Έχω νιτρώδη!!
kostas epam
Member
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 39

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kostas epam Ο χρήστης kostas epam δεν είναι συνδεδεμένος 04-07-12, 15:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά, είπα να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας γιατί επιτέλους χθες εμφανίστηκαν τα νιτρώδη στα test μετά από 3μιση εβδομάδες στρωσίματος με αμμωνία. Συνεχίζω ακάθεκτος με 3 ppm αμμωνίας. Όταν εμφανιστούν τα νιτρικά, θα κάνω πάρτυ!
Συμβουλή προς όλους τους συναδέλφους ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ:
Καλό το μπόλι παιδιά, αλλά αν δεν μάθεις με τον αργό τρόπο τον κύκλο του αζώτου, δεν μπορείς να μάθεις χημεία νερού και έτσι δεν μπαίνουν σε μια σειρά τα πράγματα στο μυαλό σου.
Γιατί δεν θέλω απλώς να επιζούν τα ψάρια μου, αλλά να ζουν καλά...
Εμφανίσεις: 9534
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-12, 15:36
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas epam Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβουλή προς όλους τους συναδέλφους ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ:
Καλό το μπόλι παιδιά, αλλά αν δεν μάθεις με τον αργό τρόπο τον κύκλο του αζώτου, δεν μπορείς να μάθεις χημεία νερού και έτσι δεν μπαίνουν σε μια σειρά τα πράγματα στο μυαλό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-12, 16:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή Επιτέλους! Έχω νιτρώδη!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas epam Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβουλή προς όλους τους συναδέλφους ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ:
Καλό το μπόλι παιδιά, αλλά αν δεν μάθεις με τον αργό τρόπο τον κύκλο του αζώτου, δεν μπορείς να μάθεις χημεία νερού και έτσι δεν μπαίνουν σε μια σειρά τα πράγματα στο μυαλό σου.
Γιατί δεν θέλω απλώς να επιζούν τα ψάρια μου, αλλά να ζουν καλά...

Δε μπορω να συμφωνισω περισσοτερο. Το στρωσιμο με αμμωνια ειναι η 100% ασφαλεστερη μεθοδος και η βιολογια που θα παραχθει σιγουρα ειναι υπεραρκετη για να εισαι βεβαιος πως θα βαλεις τα ψαρια σου σε ασφαλες περιβαλλον και επιπλεον ειναι σιγουρο οτι βοηθαει στο να κατανοησει καποιος τον κυκλο του αζωτου και δινει στον αρχαριο πολυ χρονο για μελετη.
Το μπολι ειναι η καλυτερη λυση για περιπτωσεις αναγγης οπου τα ψαρια εχουν αγοραστει και ζουν ηδη μεσα στο ακαταλληλο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-12, 17:26
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αψογος εισαι φιλε μου η καλυτερη συμβουλη για νεους ηταν μπραβο σου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 04-07-12 στις 19:49
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-12, 20:34
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

+1 στο στρωσιμο με αμμωνια. Και μονο για την εμπειρια μια φορα αξιζει να το κανεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-12, 22:06
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

αν και πολλοι θεωρουν την μεθοδο με την αμμωνια απαρχιωμενη συμφωνω και εγω πως ειναι η ασφαλεστερη μεθοδος στρωσιματος καινουργιου ενυδρειου και αν ξαναεστρωνα ενυδρειο ετσι θα το εκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-07-12, 17:08
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Καλή είναι για την εμπειρία, αλλα μην τα ισοπεδώνουμε και όλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-07-12, 06:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Και για μενα αυτή η μέθοδος στρωσίματος είναι η πιο ασφαλής! Αυτην ακολούθησα στο στρώσιμο του δισκοενυδρειου και δούλεψε οπως υπόσχεται!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-12, 09:01
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

εγω επαιξα παραλληλα μπόλι και αμμωνία, εβαλα μπόλι και εριχνα αμμωνία για συντήρηση, περίπου 15 μέρες, εριχνα σταγόνες, μηδενιζε, μεχρι που μια μέρα εριξα ολοκληρο σφηνάκι το οποιο εξαφανίστηκε αμεσως.τοτε μπήκαν και τα ψάρια....απλα το μπόλι σου γλυτώνει πολυ χρόνο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-12, 13:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
....απλα το μπόλι σου γλυτώνει πολυ χρόνο
Οχι μονο.
Ολο το χρονο.

Καθε μεθοδος που δεν ζουν ψαρια σε τοξικο περιβαλλον ειναι ασφαλης.
Ολες οι μεθοδοι εχουν ιστορικο με επιτυχημενες, αποτυχημενες αλλα και ενδιαμεσες καταστασεις αποτελεσματων. (ακομα και με μπολιασμα), αφου εμπλεκεται ο παραγοντας ανθρωπος.
Οταν κατι δεν πετυχε σε καποιον δε σημαινει οτι δεν θα πετυχει σε αλλον ή τουλαχοστον στον ιδιο βαθμο.
Μη αφοριζετε τις αλλες μεθοδους.
Απλα πειτε οτι δεν τις προτιματε, οπως εγω δεν προτιμω τη μεθοδο με την αμμωνια, γιατι αργει και γιατι δεν βοηθα ολους του κυκλους εκτος του αζωτου, να ενεργοποιηθουν το ιδιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-07-12, 14:59
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα.
Το μόνο σίγουρο και πιστεύω συμφωνούμε όλοι, είναι ότι με την μέθοδο της αμμωνίας και μόνο, μπορεί κάποιος να κατανοήσει πλήρως τον κύκλο του αζώτου τα βακτήρια κτλ..
και από αυτό άρχισε η κουβέντα.. Ποιος τρόπος είναι πιο "ευκολονόητος" και γενικά δίνει γνώσεις..

το χόμπυ μας είναι ένα συνεχόμενο κυνήγι γνώσεων..

Πολλοί αρχάριοι για μπόλι θεωρούν απλά το νερό από ένα στρωμένο ενυδρείο, το έχω διαβάσει αρκετές φορές εδώ μέσα, χωρίς βέβαια να έχουν διαβάσει το άρθρο για το μπόλι..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-07-12, 15:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από εμένα.
Το μόνο σίγουρο και πιστεύω συμφωνούμε όλοι, είναι ότι με την μέθοδο της αμμωνίας και μόνο, μπορεί κάποιος να κατανοήσει πλήρως τον κύκλο του αζώτου τα βακτήρια κτλ..
Και μονο?
Οχι εγω διαφωνω.
Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αμμωνια, πιστευω ομως οτι εχω κατανοησει αρκετα καλα τον κυκλο του αζωτου, τα βακτηρια, τη βιολογια κλπ, και δεν νομιζω να υπαρχει εδω χειροτερος μαθητης απο οτι ημουν εγω στο σχολειο στη χημεια και τη βιολογια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-07-12, 15:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απορρίπτεις δηλαδη οτι θα τον ειχες κατανοησει το κυκλο πιο γρηγορα αν ειχες δοκιμασει τη μεθοδο της αμμωνιας!! Πως μπορεις να εισαι σιγουρος για αυτο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-07-12, 16:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Απορρίπτεις δηλαδη οτι θα τον ειχες κατανοησει το κυκλο πιο γρηγορα αν ειχες δοκιμασει τη μεθοδο της αμμωνιας!! Πως μπορεις να εισαι σιγουρος για αυτο?
Γιατι τον κατανοησα πριν περασουν οι 40 μερες που κανει συνηθως το στρωσιμο με αμμωνια
Δοξα τω θεω υπαρχουν και αρθρα κατανοητα γραμμενα με πινακες, σχεδιαγραμματα, με απ ολα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-07-12, 16:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πολλοι ανθρωποι δεν σκεφτονται και λειτουργουν οπως εμεις οι ιδιοι!! Αλλοι ειναι "θεωρητικοι" και αλλοι πιο "πρακτικοι"
Εσυ τον εμαθες σε λιγοτερο απο 40 μερες (γιατι 40 καλε? ειπαμε οτι μπορει να κανει και 14 αν ακολουθησεις τον 3ο τροπο ...) αλλα εγω γνωριζω ατομα που "ασχολουνται" πολλους μηνες και δεν τον εχουν κατανοησει ... Σαν φορουμ που ειμαστε εχουμε πολλους ανθρωπους με διαφορους τροπους σκεψης οποτε θα πρεπει να καλυψουμε ολες τις περιπτωσεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-07-12, 16:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτοι που δεν τον εχουν καταλαβει ακομα, δεν θα τον καταλαβουν ουτε με ενα βυτιοφορο αμμωνια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-07-12, 16:08
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

χωρις να αφοριζω την μεθοδο με το μπολι εχω παρατηρησει πως σε σχεδον ολους που την χρησιμοποησαν στις πρωτες μερες μετραγαν αμμωνια και οι συμβουλες που τους διναν ηταν <<μειωσε το ταισμα>>,<<μετρα καθε μερα αμμωνια>>,και αλλα και υπεβαλαν τα ψαρια σε αμμωνια με κερδος να <<στρωσει>> το ενυδρειο πιο συντομα..σε εμενα παντως που ειχα στρωσει με αμμωνια εβαλα με μιας 8 ψαρια(αφρικανες) και δεν μετρησα ποτε αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-07-12, 16:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τωρα ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι τοσο εχθρα για την αμμωνια αφου ετσι κι αλλιως θεωρητικα και πρακτικα ειναι ο καθαροτερος τροπος στρωσιματος?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas78 Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις να αφοριζω την μεθοδο με το μπολι εχω παρατηρησει πως σε σχεδον ολους που την χρησιμοποησαν στις πρωτες μερες μετραγαν αμμωνια και οι συμβουλες που τους διναν ηταν <<μειωσε το ταισμα>>,<<μετρα καθε μερα αμμωνια>>,και αλλα και υπεβαλαν τα ψαρια σε αμμωνια με κερδος να <<στρωσει>> το ενυδρειο πιο συντομα..σε εμενα παντως που ειχα στρωσει με αμμωνια εβαλα με μιας 8 ψαρια(αφρικανες) και δεν μετρησα ποτε αμμωνια.

Αν στρωσεις με αμμωνια βαζεις μεσα πρακτικα οσα ψαρια θες, αλλα δεν το κανουμε επειδη πρεπει να αναπτυχθουν και ετεροτροφα βακτηρια ωστε να διασπωνται και οι ακαθαρησιες των ψαριων σωστα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 06-07-12 στις 16:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-07-12, 16:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι τοσο εχθρα για την αμμωνια αφου ετσι κι αλλιως θεωρητικα και πρακτικα ειναι ο καθαροτερος τροπος στρωσιματος?
Που την ειδες την εχθρα?
Δεν ονομασα ποτε την αμμωνια ουτε "μπαρουφα" ουτε "κοκκινο πανι για ξεκινημα ενος φαυλου κυκλου" ουτε "ΑΠΑΤΗ ΑΓΥΡΤΩΝ"
Απλα ειπα οτι προτιμω αλλες μεθοδους.
Μπορω να πω αντιθετως οτι δεν καταλαβα τον καταδικασμο για τα βακτηρια εμποριου, αλλα περισσοτερο τον καταδικασμο αυτων που τα εχουν χρησιμοποιησει με επιτυχια.
Ο μονος λογος που γραφω ειναι αυτος.
Δεν με ενδιαφερει να σας πεισω να στρωνετε με αλλο τροπο απο αυτον που θελετε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-07-12, 16:22
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

παντως εγω δεν ειχα καποιο προβλημα βαζοντας πολλα ψαρια μαζι χωρις να λεω πως εχεις αδικο σε αυτο που λες.
-------------------------
το θεμα δεν ειναι να καταδικαζουμε καποια μεθοδο αλλα να δουμε τα υπερ και τα κατα.και βεβαια ο καθενας μπορει να κανει την μεθοδο που του ταιριαζει καλυτερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas78 : 06-07-12 στις 16:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-07-12, 16:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas78 Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα δεν ειναι να καταδικαζουμε καποια μεθοδο αλλα να δουμε τα υπερ και τα κατα.και βεβαια ο καθενας μπορει να κανει την μεθοδο που του ταιριαζει καλυτερα.
+1
Συμφωνω απολυτα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas78 Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως εγω δεν ειχα καποιο προβλημα βαζοντας πολλα ψαρια μαζι χωρις να λεω πως εχεις αδικο σε αυτο που λες.
Ειδες οτι η πραξη μπορει να διαφερει απο την θεωρια αναλογα την καθε περιπτωση.
Το ιδιο γινεται και με τις αλλες μεθοδους στρωσιματος.

Καποιος θα μπορουσε να βγει και να πει οτι η πιο και ασφαλης μεθοδος ειναι η φυσικη.
Αφηνεις ενα ενυδρειο γεματο με νερο να λειτουργει το φιλτρο του για μερικους μηνες, και μετα βαζεις ενα ψαρακι καθε 15 μερες ταιζοντας μετα απο καθε εισαγωγη με μεγαλη τσιγγουνια.
Πιο ασφαλης, ολοκληρωμενη και καθαρη απο ολες τις μεθοδους.
Ολες οι αλλες μεθοδοι καταδικαζονται στην πυρα, μαζι με αυτους που τις ακολουθουν για προσάναμμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-07-12 στις 16:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-07-12, 16:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Που την ειδες την εχθρα?
Δεν ονομασα ποτε την αμμωνια ουτε "μπαρουφα" ουτε "κοκκινο πανι για ξεκινημα ενος φαυλου κυκλου" ουτε "ΑΠΑΤΗ ΑΓΥΡΤΩΝ"

Δε θα μπορουσες ετσι κι αλλιως... Η ΑΜΜΩΝΙΑ ειναι ΑΜΜΩΝΙΑ, γραφει πανω τι περιεκτικοτητα εχει, αν θες την αγοραζεις πεντακαθαρη απο τα χημικα.
Μυριζει αμμωνια, συμπεριφερεται σαν αμμωνια, και φυσικα με τη χρηση της μετραμε κανονικα ΑΜΜΩΝΙΑ (και στη συνεχεια χρησιμοποιοντας τη για στρωσιμο μετραμε νιτρωδη και μετα νιτρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-07-12, 17:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι, την εχθρα που ειδες? και παρεξηγηθηκες κι απο πανω
Φαντασου να τα εγραφα κιολας με παρομοιο τροπο
-------------------------
Το χειροτερο ειναι που βλεπω σε καποια θεματα που καποιοι εχουν προβλημα βιολογιας και εχουν ψαρια μεσα και αφου δεν εχουν προσβαση σε μπολι, τους "απαγορευεται" εμμέσως πλην σαφώς να χρησιμοποιησουν βακτηρια εμποριου, παραληλλα με τους αλλους τροπους αντιμετωπισης που προτεινονται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-07-12 στις 17:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-07-12, 17:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χειροτερο ειναι που βλεπω σε καποια θεματα που καποιοι εχουν προβλημα βιολογιας και εχουν ψαρια μεσα και αφου δεν εχουν προσβαση σε μπολι, τους "απαγορευεται" εμμέσως πλην σαφώς να χρησιμοποιησουν βακτηρια εμποριου, παραληλλα με τους αλλους τροπους αντιμετωπισης που προτεινονται.

Κανεις δε μπορει να απαγορεψει σε κανεναν τιποτα, αλλα εαν ρωτισουν τη γνωμη μου φυσικα και θα πω οχι, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει καμια απολυτως διαφορα αναμεσα σε στρωσιμο με ψαρια και στο στρωσιμο με ψαρια + placebo, στη συγκεκριμενη μαλιστα φαση το placebo θα λειτουργησει αρνητικα και ο αλλος θα νομιζει οτι εχει βακτηρια που του στρωνουν το ενυδρειο, ενω αν κατανοησει πως το μονο που εχει ειναι το νερο, το αστρωτο φιλτρο του και τα ψαρια του σιγουρα θα φερθει με πολυ μεγαλυτερη προσοχη.

Και παλι λεω πως ειμαι ανοιχτος σε καθε τι καινουργιο, φτανει να με πεισει καποιος δειχνοντας μου εμπρακτα αποτελεσματα τα οποια θα ειναι η καταναλωση αμμωνιας απο οποιαδηποτε μπουκαλοβακτηρια. Αν το δω γιατι να μη μιλησω θετικα για ενα τετοιο προιον, και γιατι να μην το συστησω στους παντες?
Ολοι οσοι αγαπαμε τα ψαρια -νομιζω- θελουμε το καλο ολων των ψαριων, οχι μονο των δικων μας.
Οσον αφορα τα μπουκαλακια που δοκιμασα, δε χρειαζεται να ειναι καποιος ο μεγαλυτερος σκεπτικιστης της ιστοριας για να καταληξει στο ασφαλεστατο συμπερασμα οτι συμβαλουν στο ξεματιασμα και στο καλο φενγκ σουι του ενυδρειου, αλλα αν καποιος βγαλει ενα υγρο (οκ το πιθανοτερο θα ειναι να ειναι κατεψυγμενο κι οχι υγρο) το οποιο θα λειτουργει κανονικα διασπωντας την αμμωνια γιατι να ειμαι αρνητικος?
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως γινετε να σας πειθουν οι εταιριες χωρις να παρουσιαζουν εμπρακτα αποτελεσματα αυτα τα προιοντα τους, και γιατι πρεπει να δω με καλο ματι κατι το οποιο δε λειτουργει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-07-12, 18:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποσο πιο εμπρακτα απο το να σου πει καποιος αξιοπιστος και εμπειρος χομπιστας οτι εριξε βακτηρια και εβαλε αμεσως ψαρια χωρις προβλημα στις μετρησεις του?
Ασε λοιπον να το προτεινουν οσοι το δοκιμασαν επιτυχως και εσυ προτεινε αυτα που δοκιμασες επιτυχως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-07-12, 18:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο πιο εμπρακτα απο το να σου πει καποιος αξιοπιστος και εμπειρος χομπιστας οτι εριξε βακτηρια και εβαλε αμεσως ψαρια χωρις προβλημα στις μετρησεις του?

χωρις προβλημα = 0 αμμωνια, 0 νιτρωδη και σιγα σιγα εμφανιση ΜΟΝΟ νιτρικων?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-07-12, 18:37
kostas epam Ο χρήστης kostas epam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Δεν το περίμενα ότι η χαρά μου για την εμφάνιση των νιτρωδών θα ξεκινούσε τέτοιο debate!
Η ιδέα του maverick (νομίζω) για ένα σωστά δομημένο πείραμα με ομάδα ελέγχου, θα λύσει πολλές απορίες. Ισως στις διακοπές μου, να ξεκινήσω ένα πείραμα χρησιμοποιώντας ένα ζουμί της Sera που μου είχε φορτώσει ένας πετσοπάς πριν κανα χρόνο. Προσεχώς θα αναφέρω το πρωτόκολλο για διαβούλευση. Με ιδέες από όλους ίσως μπορέσουμε να δώσουμε κάποιες σαφείς απαντήσεις, τουλάχιστον για το συγκεκριμένο σκεύασμα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-07-12, 18:58
Το avatar του χρήστη DFokas
DFokas Ο χρήστης DFokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Η ταπεινη μου γνωμη παντως ειναι οτι διαβασα δεκαδες αρθρα για το κυκλο του αζωτου , τον κατανοησα πληρως , διαβασα δεκαδες αρθρα για το μπολι, το κατανοησα πληρως και ....εστρωσα με jbl denitrol και prime . Εβαλα τα ψαρακια μου κανονικα μετα απο 1 εβδομαδα , δεν μετρησα ΠΟΤΕ τοξικη αμμωνια και δεν εχασα ουτε 1 ψαρι μεχρι τωρα.(3 Μηνες)
Δεν αφοριζω καμμια μεθοδο , απλως διαλεγω και παιρνω. Μεγαλα παιδια ειμαστε και ειμαστε υπευθυνοι των πραξεων μας .

Υ.Γ Πριν 1 ωρα εβαλα τα πρωτα μου δισκακια μεσα . Τετοιο αγχος ουτε στις πανελληνιες δεν ειχα (πριν καμμια 25αρια χρονια ,χαχαχα).Wish me luck !
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-07-12, 19:07
kostas epam Ο χρήστης kostas epam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DFokas Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ταπεινη μου γνωμη παντως ειναι οτι διαβασα δεκαδες αρθρα για το κυκλο του αζωτου , τον κατανοησα πληρως , διαβασα δεκαδες αρθρα για το μπολι, το κατανοησα πληρως και ....εστρωσα με jbl denitrol και prime . Εβαλα τα ψαρακια μου κανονικα μετα απο 1 εβδομαδα , δεν μετρησα ΠΟΤΕ τοξικη αμμωνια και δεν εχασα ουτε 1 ψαρι μεχρι τωρα.(3 Μηνες)
Δεν αφοριζω καμμια μεθοδο , απλως διαλεγω και παιρνω. Μεγαλα παιδια ειμαστε και ειμαστε υπευθυνοι των πραξεων μας .

Υ.Γ Πριν 1 ωρα εβαλα τα πρωτα μου δισκακια μεσα . Τετοιο αγχος ουτε στις πανελληνιες δεν ειχα (πριν καμμια 25αρια χρονια ,χαχαχα).Wish me luck !
Break a leg φίλε! Σε ζηλεύω λίγο... Μέτρησες για νιτρώδη και νιτρικά? έχεις φυτά?
__________________
Medicines (drugs) add years to life... physiotherapy adds life to years...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-07-12, 19:27
Το avatar του χρήστη DFokas
DFokas Ο χρήστης DFokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas epam Εμφάνιση μηνυμάτων
Break a leg φίλε! Σε ζηλεύω λίγο... Μέτρησες για νιτρώδη και νιτρικά? έχεις φυτά?
Αν μετραγα λεει ?? Οχι καθε μερα , αλλα καθε 2 ωρες που λεει ο λογος ,χαχαχα! Ουτε αμμωνια τοξικη μετραγα (μπορει να ειχα αλλα λογω του prime να μην ηταν τοξικη για τα ζωντανα) ουτε νιτρωδη , και για ενα διαστημα ουτε νιτρικα .Βεβαια ειχα και φυτα μεσα και το βασικοτερο (μην γελασεις !) εχω δυσχρωματοψια Αυτο το κιτρινο με το πορτοκαλι μου εβγαζε την πιστη!
Anyway ακομα και τωρα την συμβια ρωταω αν ειναι κιτρινο ή οχι !! (Αμαν πια ,σου ειπα δεν ειναι στο κιτρινο , ειναι πιο σκουρο στο 5 ειπα !!) Δραμα !

Οταν με το καλο δεις και νιτρικα θα ερθω και στο παρτυ σου ! Σε συγχαιρω παντως για την υπομονη σου, εγω δεν θα την παλευα ..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρόβλημα με νιτρώδη και νιτρικά!!! thoikos Αρχάριοι γλυκού νερού 6 14-03-11 14:32
Τεστ tropic marin νιτρικά νιτρώδη tasinio Γλυκό νερό - Γενικά 2 20-03-08 14:34
Επιτέλους!!! Alusa Χρυσόψαρα 4 09-01-08 14:56
Επιτέλους bakogiannisd Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 12 15-10-07 23:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09148 seconds with 13 queries