Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-09, 08:16
Το avatar του χρήστη agnos
agnos Ο χρήστης agnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: Αχαρνες ( Μενίδι )
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή Μονομάχος σε μικρό ενυδρείο

Ακούστε τι έγινε εχθές.Πήγα σε ένα petshop για να πάρω ένα ενυδρείο μικρό για το μονομάχο μου και πείρα ένα 20 λίτρα .Το θαυμαστό είναι όμως ότι αυτός που είχε το μαγαζί προσπαθούσε να με πησει ότι όσο ποιό μικρό τόσο το καλήτερο με ποιό καλό ένα που έπερνε μισό λίτρο.Δεν έιναι φοβερό;
__________________
Η ελπίδα μου είναι ο Θεός
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-09, 12:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επρεπε να του ζητησεις να σου πουλησει το ποτηρακι που τον ειχε μεσα...για να ειναι ηδη και εξοικειωμενος με το ακουασκειπ...

εντυπωση μου κανει βεβαια πως ενας εμπορος θελει να πουλησει κατι πιο μικρο (συνηθως και πιο φθηνο οταν μιλαμε για ενυδρεια) αποτι ενα μεγαλυτερο. υποθετω οτι του εμειναν αρκετα σε στοκ μικρα που εκανε το λαθος να παρει....και σκεφτηκε οτι τα μεγαλυτερα θα τα πουλησει ετσι κι αλλιως αργοτερα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-09, 12:53
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Μην το λες οτι εαν το ενυδρειακι του μισου λιτρου ηταν απο αυτα με τα περιεργα σχηματα καρδουλες και τιαυτα , δεν θα ηταν και πολυ φθηνοτερο.
Ασε που θα ειχε περισσοτερες πιθανοτητες ο μονομαχος να πεθανει και θα πουλουσε και αλλον εναν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-09, 13:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην το λες οτι εαν το ενυδρειακι του μισου λιτρου ηταν απο αυτα με τα περιεργα σχηματα καρδουλες και τιαυτα , δεν θα ηταν και πολυ φθηνοτερο.
Ασε που θα ειχε περισσοτερες πιθανοτητες ο μονομαχος να πεθανει και θα πουλουσε και αλλον εναν...
σωστα....εκεινη την κατηγορια του καρακιτσαριου δε τη σκεφτηκα...
και τι τιμες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-09, 13:02
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακούστε τι έγινε εχθές.Πήγα σε ένα petshop για να πάρω ένα ενυδρείο μικρό για το μονομάχο μου και πείρα ένα 20 λίτρα .Το θαυμαστό είναι όμως ότι αυτός που είχε το μαγαζί προσπαθούσε να με πησει ότι όσο ποιό μικρό τόσο το καλήτερο με ποιό καλό ένα που έπερνε μισό λίτρο.Δεν έιναι φοβερό;
Είναι κρίμα πάντως άνθρωποι που διαχειρίζονται τόσες ζωούλες για το κέρδος τους να θέλουν σκόπιμα αποκλειστικά το κακό τους.

Αυτός μάλον δεν ήξερε και το συμφέρον του καθώς ένα μεγαλύτερο ενυδρείο αποφέρει μεγαλύτερο κέρδος σαν ενυδρείο καθώς και σαν παρελκόμενα(άμμος-διακοσμητικά-φίλτρο-θερμοστάτης κτλ..).

Ίσως σκέφτηκε κουτοπόνηρα οτι πχ κάθε βδομάδα θα πήγαινες να αντικαθιστάς το ψόφιο ψαράκι και στο τέλος θα αγανακτούσες και θα έπαιρνες ένα ενυδρείο..Ίσως να είναι και αυτό που είπε ο Panos-alex/polis ;h o roussaks..



ΥΓ Εγώ πάντως απο καιρό έχω πάψει να πιστεύω στους ανθρώπους και δε θεωρώ οτι η ζωή τους(στην προκειμένη περίπτωση για τους συγκεκριμένους) αξίζει περισσότερο από ένα ζωάκι που ταλαιπωρούν σκόπιμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-09, 13:14
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Οι πετσοπαδες ειναι εμποροι τελος ... σκοπος το κερδος . Το θεμα ειναι ποιο εχουν μια ιδεα και ποιοι καθολου....
Ετυχε πριν λιγες μερες να επισκευτω ενα πετσοπ γιατι ενας φιλος εψαχνε φυτα. Το παιδι εχει 2 κριμπενσις σε 60 λιτρα. Οταν ειπε στον πωλητη ποσα ψαρια εχει ,του απαντησε οτι μπορει να βαλει κιαλλα και οτι και στο μαγαζι εχει ενα 40αρι με καμια 20αρια ψαρια....τα 6 απο αυτα σκαλαρια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-09, 15:08
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Εγώ πάντως απο καιρό έχω πάψει να πιστεύω στους ανθρώπους και δε θεωρώ οτι η ζωή τους(στην προκειμένη περίπτωση για τους συγκεκριμένους) αξίζει περισσότερο από ένα ζωάκι που ταλαιπωρούν σκόπιμα.
Και ο Ρασκόλνικοφ στο Έγκλημα και Τιμωρία θεωρεί ότι η ζωή της κατσαρίδας είναι πιο πολύτιμη από τη ζωή της πλούσιας γιαγιάς που είναι παράσιτο για την κοινωνία και γίνεται δολοφόνος. Και χαμογελάει στην φυλακή.

Αλλά είναι μυθιστόρημα.

Ας μην γινόμαστε τόσο ακραίοι όταν μιλάμε για ζωές και ιδιαίτερα ανθρώπινες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-09, 15:16
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ο Ρασκόλνικοφ στο Έγκλημα και Τιμωρία θεωρεί ότι η ζωή της κατσαρίδας είναι πιο πολύτιμη από τη ζωή της πλούσιας γιαγιάς που είναι παράσιτο για την κοινωνία και γίνεται δολοφόνος. Και χαμογελάει στην φυλακή.

Αλλά είναι μυθιστόρημα.

Ας μην γινόμαστε τόσο ακραίοι όταν μιλάμε για ζωές και ιδιαίτερα ανθρώπινες.
Tι να σου πω όταν ακούω ή βλέπω βασανιστές ζώων κατεπανάλειψη και φυσικά εν γνώση τους με πιάνει κάτι..

Φυσικά είναι άποψη μου και δε ζητάω από κανέναν να την ασπαστεί ή να με καταλάβει..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-09, 10:13
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Το αν πιστευεις οτι η ζωη του αξιζει λιγοτερο ή περισσοτερο απο του ψαριου αυτο ειναι η αποψη σου ,αλλα τον καθε πετσοπα που δεν σεβεται το εμπορευμα του δεν τον νοιαζει η δικια σου αποψη. Ο μονος τροπος ειναι η ενημερωση των ενυδρειοφιλων ,στην προκυμενη περιπτωση, και η ανεβρεσει ,εαν υπαρχει ενος σωστου πετσοπα....
Εγω π.χ επειδη απιλδισα απο τους Ηρακλειωτες , εκανα ενα ταξιδακι μεχρι τα Χανια για να βρω εναν σωστοτερο απο αυτους πετσοπα . Και σε τιμες αλλα και σε φυλαξη ψαριων...και με γνωσεις .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-09, 10:28
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
...Και σε τιμες αλλα και σε φυλαξη ψαριων...και με γνωσεις .
μάλλον οι τιμές ήταν στα ίδια επίπεδα με των υπόλοιπων. αν οι τιμές ήταν 3 φορές πάνω αλλά τα ψάρια σε τέλεια κατάσταση, τα ενυδρεία πεντακάθαρα, οι συνθήκες νερού οι ιδανικές και ο ιδιοκτήτης είχε όλη τη διάθεση να σου εξηγήσει τα πάντα που σε απασχολούν θα ξαναπήγαινες;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-12-09, 10:40
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Κοιτα , εαν μου τα προσφερε ολα αυτα ναι , π.χ ειχε εναν μονομαχο πολυ ομορφο σε μια γυαλα βιτρινας με φυτα . τον ειχε γυρως τα 2 και κατι ευρω(5 στο Ηρακλειο), εαν τον ειχε 6 και ειχα χωρο να τον βαλω θα τον επερνα.
Οσο για τις τιμες , φευγοντας καναμε εναν λογαριασμο με το κοστος της βενζινας ναι ερχονταν πανω κατω στα ιδια επιπεδα τιμων . Αλλα ειχα κερδισει και μια ωραια βολτα στα Χανια .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-12-09, 19:09
Το avatar του χρήστη agnos
agnos Ο χρήστης agnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: Αχαρνες ( Μενίδι )
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παιδιά συγνώμη αλλά τώρα κατάφερα να ανοίξω τον υπολογιστή.Να σας πω και το επιχείρημάτου,ότι όσος χώρος θα ήταν για μένα η Πελοπόνησος άν με αφοίνανε μόνο μου εκεί τόσος χώρος θα είναι και για το μονομάχο το 60λιτρο΄"αχανής"!!!!!.Για όποιον όμως λόγο και να το έκανε έμένα τώρα με έχασε σαν πελάτη οπότε με αυτή τη συμπεριφορά βγένει σήγουρα χαμένος.Γιατί και εγώ δε θα ξαναπάω και δεν θα πω σε κανένα για το ενλόγο κατάστημα.
__________________
Η ελπίδα μου είναι ο Θεός
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κοπαδόψαρο για μικρό ενυδρείο alexinio Γλυκό νερό - Γενικά 4 13-04-09 19:23
Βοήθεια για μικρό ενυδρείο!!! Leviathan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 30-03-09 11:23
Υπόστρωμα για μικρό ενυδρείο xontros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-03-08 23:33
Συνδιασμός για μικρό ενυδρείο Emily Αρχάριοι γλυκού νερού 25 15-11-07 15:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05366 seconds with 13 queries