Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-07, 17:52
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή χρυσόψαρα ή τι;

έχω ένα 25λιτρο ενυδρείο. Έχω μέσα 2 χρυσόψαρα...πολύ λίγα λίτρα...το ένα είναι στα τελευταία του..σήμερα θα του ρίξω αλάτι μπας και το σώσω...είναι πολύ νωθρό και έχει μια πληγούλα στο στόμα. Αν καταφέρω και σώσω τα χρυσόψαρα καλώς,...αν όχι...τι μπορώ να βάλω μέσα στο ενυδρείο χωρίς να έχει πρόβλημα; Να είναι ανθεκτικά ψάρια...γιατί όλα τα χρυσόψαρα που πήρα όλα μου πεθάναν. Κάτι παθαίνουν και πεθαίνουν...τα πρώτα λόγω ότι δεν είχα βρει εσάς και άκουγα τον πετσοπά και τώρα ένα μαύρο ΄που είχα στα καλά καθούμενα, έγινε νωθρό και απεβίωσε και τώρα μετά από κάνα μήνα το άλλο έβγαλε ένα σαν σπυρί όπως είπα και σε άλλο ποστ και είναι και αυτό νωθρό πολύ όπως το μαύρο που είχα....στεναχωριέμαι και δεν ξέρω τι γίνεται. Μου είχανε κάνει τεστ αμμωνίας και ηταν οκ. Τώρα δεν ξέρω..πρέπει να πάρω καινούρια τεστ πάλι να δω...Αν και άλλαξα νερό, άρα υπάρχει περίπτωση να χει πολύ αμμωνία;; (Αλλάζω ανά 3 μέρες το μισό ενυδρείο νερό και βάζω αντιχλωριακό). Κάποια ψαράκια πιο ανθεκτικά από τα χρυσοψαράκια; Να μην τα πεθαίνω, αμαρτία είναι...τι να κάνω;;; μακάρι να ζήσουν αυτά που έχω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-07, 17:55
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μμμ,δυσκολα φιλε μου τι να σου πω..
τα λιτρα σου ειναι λιγα.....τι θα ελεγες για κανα μονομαχο,μαζι με λιγα φυτακια....??
αν δεν μπορεις να πας σε μεγαλυτερο τανκ,εισαι αρκετα περιορισμενος....
τι φιλτρο εχεις..???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-07, 18:50
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Λοιπόν, ήρθε ένας φίλος στο σπίτι και ακούστε τι έκανε. Λοιπόν, μου πήρε το ψάρι το αρρωστούλι με το κόκκινο σαν σπυρί στο στόμα και το έβαλε σε μια λεκάνη με 3 γρ αλάτι μαγειρικό και 1000 ml νερό. Το ανακάτεψε καλά και τώρα έχουμε το ψάρι εκεί μέσα ένα 10λεπτο. Είπε να το αφήνω εκεί μέσα ένα 20λεπτο για τρεις μέρες και θα γίνει καλά. Ισχύει; Να βγάλω το ψάρι;;; Επίσης μου έβγαλε από το ενυδρείο ένα φυτό που είχα πάρει από το κουίκο μέγκα στη Θεσ.νικη που είναι από πλαστικό αλλά μέσα στο νερό γίνεται κάπως γλοιώδες (σταθερό πλαστικό) και κινείται αν το χτυπάει το φίλτρο σαν ανεμώνα...ε΄΄ιχε ένα μαύρο σημάδι και μου πε να το βγάλω μήπως μολύνει το νερό. Επίσης μου εβγαλε 2 μικρά γυάλινα διακοσμητικά μπαλάκια με υγρό που είχα, μήπως σπάσουν και τρέξει το υγρό. Το ψάρι τι να κάνω, να το βγάλω;;;Το φίλτρο που έχω΄είναι Powerclean 250. Κάνει για ενυδρεία 25-120 λίτρα. το έχω στο πιο χαμηλό και βγαίνει το φίλτρο πανω πάνω και κάνει μπουρμπουλήθρες. Τι να κάνω με το ψάρι..Χάρηκα Μαρία (φίλη!!! )

το έβγαλα το ψάρι. Το άφησα 20λεπτά και το έβγαλα και το ξαναέβαλα στο ενυδρείο μαζί με τον φίλο του. Πόσο τα ταίζω;; Εγώ ρίχνω 4 φύλλα...είναι πολλά για 2 χρυσόψαρα; sera gold είναι η τροφή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη garfield : 10-04-07 στις 18:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-07, 19:34
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Μα γιατί μαγειρικό?
Δεν κάνει...

Σε άλλο post ρώτησες και σου είπαν αλάτι για ενυδρεία...(http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16581)
Μάλιστα σου υπέδειξαν και ποιο είναι κατάλληλο!!!
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsikis : 10-04-07 στις 21:51
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-07, 22:07
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Ναι και πηγα και το αγόρασα και το έχω σπίτι. Απλά αυτό το παιδί έχει ένα ενυδρείο 200 λίτρων σπίτι του και έχει μέσα τροπικά ψάρια και είπε ότι ξέρει...γι αυτό. Πάντως το έβγαλα το ψάρι, το έβαλα μέσα στο ενυδρείο κανονικά και είναι κάπως καλύτερα, δεν δείχνει να έπαθε κάτι. δεν θα το ξανακάνω. Αύριο θα βάλω την ποσότητα που είπε η blanch από ενυδρειακό αλάτι και ελπίζω να μην έπαθε τίποτε το ψάρι. Απλά υπέθεσα ότι ένας άνθρωπος με τόσο μεγάλο ενυδρείο και τόσα ψάρια ίσως να ξέρει...λάθος μου...μέγα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-07, 22:39
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Να μου έλεγες πως ήρθε ένας φίλος να σε βοηθήσει με το αλάτι (το ενυδρειακό) και ο οποίος έχει ένα ενυδρείο τόοοοοσο καιρό και ξέρει τις δόσεις πχ να το καταλάβω...

Αλλα ένα ολόκληρο GAB (καλά ντε...όχι ολόκληρο) να σου λέει για αλάτι για ενυδρεία και εσύ να ακούς τον χομπίστα (any way) που σου προτείνει KALAS!!!!

Χάιντε.......

Καλή επιτυχία με το ψαράκι σου....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-07, 22:49
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Για το αλάτι

Έχουμε διάφορα θέματα εδω:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από garfield Εμφάνιση μηνυμάτων
...και το έβαλε σε μια λεκάνη με 3 γρ αλάτι μαγειρικό και 1000 ml νερό. Το ανακάτεψε καλά και τώρα έχουμε το ψάρι εκεί μέσα ένα 10λεπτο. Είπε να το αφήνω εκεί μέσα ένα 20λεπτο για τρεις μέρες και θα γίνει καλά.
Η οδηγία αυτή είναι τελείως λάθος κάνοντας όλες αυτές τις μετακινήσεις θα στρεσάρεις το ψαράκι με αποτέλεσμα να το χάσεις στα σίγουρα.

Η αναλογία είναι σωστή, 3 γραμμάρια αλάτι για κάθε λίτρο νερού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από garfield Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μου έβγαλε από το ενυδρείο ένα φυτό που είχα πάρει από το κουίκο μέγκα στη Θεσ.νικη που είναι από πλαστικό αλλά μέσα στο νερό γίνεται κάπως γλοιώδες (σταθερό πλαστικό) και κινείται αν το χτυπάει το φίλτρο σαν ανεμώνα...ε΄΄ιχε ένα μαύρο σημάδι και μου πε να το βγάλω μήπως μολύνει το νερό. Επίσης μου εβγαλε 2 μικρά γυάλινα διακοσμητικά μπαλάκια με υγρό που είχα, μήπως σπάσουν και τρέξει το υγρό.
Καλά έκανε και τα έβγαλε τα μπαλάκια, το πλαστικό φυτό δεν ενοχλούσε, η γλίτσα είναι κανονική να υπάρχει, όμως καλύτερα να μη το έχεις για να αποφύγεις τραυματισμούς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από garfield Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψάρι τι να κάνω, να το βγάλω;;;Το φίλτρο που έχω΄είναι Powerclean 250. Κάνει για ενυδρεία 25-120 λίτρα. το έχω στο πιο χαμηλό και βγαίνει το φίλτρο πανω πάνω και κάνει μπουρμπουλήθρες.
Είναι ΟΚ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από garfield Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο τα ταίζω;; Εγώ ρίχνω 4 φύλλα...είναι πολλά για 2 χρυσόψαρα; sera gold είναι η τροφή
Η τροφή είναι Οκ
Να βάλεις το αλάτι μέσα στο ενυδρείο …. Θα βάζεις και στο κουβά που αλλάζεις το νερό στην ίδια αναλογία. Πρόσεχε, όταν τελειώσει η θεραπεία θα αραιώνεις το αλάτι σταδιακά, σου προτείνω ένα γραμμάριο λιγότερο σε κάθε αλλαγή νερού, αλλαγές κάθε 2 μέρες 33% (1/3)
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aafent : 10-04-07 στις 22:50 Αιτία: λάθος copy paste
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-07, 18:51
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Οκ ξεκίνησα με το ενυδρειακό αλάτι!!! Το ψαράκι τα παει πολύ καλά!!!! ΦΤΑΙΩ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ που τον άφησα και το έκανε...!!! ΣΥΓΓΝΩΜΗ που δεν σας άκουσα...Το ψαράκι ειναι λιγάκι καλύτεερα...βασικά το άλλο πηγαίνει και το τσιμπάει στο στόμα και το πειράζει κάποιες φορές! Κάποιες φορές αυτό με την πληγή στο στόμα κάνει κάτι περίεργα..ανοίγει και κλείνει το στόμα πολύ...σαν αν προσπαθεί να ρουφήξει οξυγόνο!!! Πόσο καιρό θα κάνω με το ενυδρειακό αλάτι και πότε θα αραιώσω το αλάτι?? Σας ακούω μάστερ μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-07, 18:54
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

διαβασε παρακατω με την ησυχια σου......
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-07, 01:06
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Θα ήθελα να προσθέσω πως θα είναι καλύτερα για σένα να χρησιμοποιήσεις μόνη σου τα τεστ ώστε να είσαι σίγουρη για το τί συμβαίνει ανά πάσα στιγμή στο ενυδρείο σου. Προτίμησε υγρής μορφής και όχι sticks για να έχεις μεγαλύτερη ακρίβεια. Τα χρυσόψαρα είναι από τα πιο ανθεκτικά ψάρια και για να αντιμετωπίζεις συχνά προβλήματα και θανάτους, δεν έχεις στρωμένο φίλτρο άρα και ισορροπία στη βιολογία σου. Σίγουρα θα πρέπει να αλλάξεις κάτοικους σε τόσο μικρό ενυδρείο γιατί τα χρυσόψαρα είναι από τα πιο "βρώμικα" όσον αφορά την παραγωγή αμμωνίας, επομένως επιβαρύνεται το σύστημα. Οι πολύ συχνές αλλαγές νερού σε μόνιμη βάση, στρεσάρουν επίσης και δεν είναι παρά μια προσωρινή λύση.

Ελπιζω να γίνει καλά το ψαράκι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-04-07, 19:19
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

πεθανε το ψαρακι μου...εχω ενα τωρα μονο...τελικα θα κρατησω αυτο οσο μπορω και μετα δεν θα ξαναβαλω χρυσοψαρα
Βασικα θα κανω ενα ενυδρειο στο σπιτι μου 1 μετρο περιπου σε μηκος. Εκει τι ψαρια να βαλω...? Καποια που να μην ειναι ευαισθητα...γενικα το ενυδρειο μου το έχω καθαρο παντως αλλα δεν ηξερα πως να κανω τα τεστ και απο φοβο εβαλα αλλον να τα κανει - δεν εχω καλες εμπειριες με τα ψαρια γι αυτο ψιλοφοβαμαι. ... τεσπα..τι λετε να βαλω???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-04-07, 20:33
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Τα χρυσόψαρα είναι από τα πιο ανθεκτικά ψάρια! Απλά θέλουν χώρο και λίτρα. Θα μπορούσες να μεταφέρεις αυτό το ένα χρυσόψαρο που έμεινε στο καινούριο ενυδρείο που ούτως ή άλλως πρέπει πρώτα να στρώσεις, οπότε θα πρέπει και να αποφασίσεις να κάνεις εσύ τα τεστ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-04-07, 23:28
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

το χρυσόψαρο θα το αφήσω στο 25λιτρο
το αλλο θα αργήσει λιγάκι να γίνει γι αυτό . Θα πάω να ξαναπάρω τεστ. Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-04-07, 23:44
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από garfield Εμφάνιση μηνυμάτων
το χρυσόψαρο θα το αφήσω στο 25λιτρο
το αλλο θα αργήσει λιγάκι να γίνει γι αυτό . Θα πάω να ξαναπάρω τεστ. Ευχαριστώ πάρα πολύ!
ελα αυριο το απογευμα(σημερα δηλαδη)απο το μαγαζι να το συζητησουμε και να σε βοηθησουμε.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-04-07, 12:00
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

σήμερα δεν θα προλάβω αλλά μέσα στη βδομάδα θα σου πω πότε και θα περάσω από εκεί!!!!!
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσόψαρα garfield Χρυσόψαρα 42 18-02-10 21:18
Νεκρά Χρυσόψαρα orthros Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 11 24-09-06 16:02
'Εχω 2 χρυσόψαρα Dimitris78 Χρυσόψαρα 2 15-03-05 13:56
Χρυσόψαρα με τροπικά; giannis1976 Χρυσόψαρα 1 24-01-04 00:38
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05855 seconds with 13 queries