Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-07, 11:22
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή Χρυσόψαρα

Καλημέρα! Έχω 3 χρυσόψαρα μέσα σε γυάλα και ανεβαίνουν στη επιφάνεια και σαν να "ρουφάνε" οξυγόνο. Αυτό το κάνουν συνέχεια! Τι σημαίνει και τι να κάνω?????
Έχω ενυδρείο , αλλά δεν ξέρω γιατί αφού το καθάρισα, γιατί εδώ και κάποιο καιρό δεν είχε ψάρια, και πήγα να το βάλω να λειτουργήσει, η αντλία δεν λειτουργούσε!!!! Ούτε χ΄ρονο δεν το έχω είναι ενσωματωμένη η αντλία με φίλτρο στον πάτο του ενυδρείου και όταν έβγαλά την αντλία να την δω εκτός, δεν λειτουργεί καθόλου το ανεμιστηράκι παρ όλο που είναι στην πρίζα..αυτό σημαίνει ότι κάηκε και πάει..???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-07, 11:29
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Τα χρυσοψαρά σου μέσα στην γυάλα η οποία δεν μας λες πόσα λίτρα είναι, σίγουρα ασφυκτιούν και αν δεν κάνεις κάτι άμεσα πολύ φοβάμαι οτι θα αρχίσουν τα πολύ σοβαρά προβλήματα. Αντλία για το ενυδρείο σου μπορείς να αγοράσεις από οποιοδήποτε πετ αν μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά το τι ενυδρείο έχεις λίτρα κλπ θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-07, 13:47
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Επειδή είμαι άσχετη γι αυτό δεν έγραψα λίτρα. Λοιπόν το ενυδρείο γράφει επάνω Αtman CR-320 . Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι!η γυάλα δυστυχώς είναι πολύ μικρή, και δεν ξέρω τι να κάνω με τα ψαράκια. Πάντως, αν πάω και αγοράσω μια αντλία πως μπορώ να βρω αυτήν που πρέπει. Δεν εμπιστεύομαι τα πετ σοπ γιατι όσες φορές τους άκουσα (2-3 που ρώτησα)πεθάναν όλα μου τα ψαράκια και εκτός αυτού άλλα μου έλεγε ο ένας και άλλα ο άλλος. Γι αυτό μπήκα εδώ μπας και εν τέλει καταφέρω να κρατήσω ψαράκι! Το ενυδρείο το πηρα περυσι 120 ευρώ και ένας γνωστός μου που το είδε μου είπε ότι είναι πανάκριβο για το μέγεθος του...δεν έχω ιδέα λοιπόν..ελπίζω να αποκτήσω απο εσάς!Λοιπόν;; Τι να κάνω? Βοήθησε αυτό που έγραψα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-07, 13:52
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν μπορείς μια φωτό θα βοηθούσε (του ενυδρείου) τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα να βρω τίποτα με τον κωδικό που μου έδωσες ίσως κάποιος άλλος το καταφέρει.
Για να βρούμε τα λίτρα του ενυδρείου σου μήπως μπορείς να μας πεις διαστάσεις (μήκος - πλάτος - ύψος)
Επίσης αν μπορείς περιεγραψέ μας λίγο το φίλτρο του ενυδρείου και τι υλικά υπάρχουν μέσα σε αυτό.

Μην ανησυχείς σιγά σιγά θα τα καταφέρεις είσαι στο σωστότερο μέρος!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-07, 14:06
Το avatar του χρήστη CHRISTOS222
CHRISTOS222 Ο χρήστης CHRISTOS222 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2006
Περιοχή: Attiki
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι 25 λίτρα!
εγώ τώρα δεν είμαι ιδικός αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα να έβαζε τα χρυσόψαρα στο ενυδρείο και ας μην δουλεύει το φίλτρο?
τουλάχιστον είναι πολύ μεγαλύτερο από οποιαδήποτε γυάλα!!
το καλύτερο βέβαια θα ήταν να επιστρέψεις τα χρυσόψαρα!


http://www.akva-exo.cz/obrazky/2002.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-07, 14:07
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τα 25 λίτρα είναι πολύ λίγα για 3 χρυσόψαρα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-07, 14:09
Το avatar του χρήστη CHRISTOS222
CHRISTOS222 Ο χρήστης CHRISTOS222 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2006
Περιοχή: Attiki
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 25 λίτρα είναι πολύ λίγα για 3 χρυσόψαρα!
σιγουρα αλλα πολυ περισσοτερα απο μια γυαλα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-07, 14:12
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Πρέπει λοιπόν να φτιάξει το φίλτρο (ή να πάρει κάποιο καινούργιο) και με την βοήθεια κάποιου από την περιοχή της να το μπολιάσει και να βάλει εκεί τα 3 χρυσόψαρα με το σκεπτικό όμως οτι σύντομα θα πρέπει να αλάξουν οι συνθήκες ή να φύγουν τα χρυσόψαρα ή να μεγαλώσει ο χώρος.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-07, 14:16
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Μετά είναι να μην εκνευρίζομαι με τα πετ σοπ!!??? Όταν το είχα πρωτοπάρει είχε πει ο μαγαζάτορας να βάλω μέσα 2 οράντα, ένα χρυσόψαρο που είναι σαν κοκκινοσκουφίτσα, άσπρο με κόκκινοπορτοκαλί στο κεφαλάκι να προεξέχει, ένα μαύρο με πεταχτά μάτια...όλα αυτά μαζί!! Και τόσο καιρό έκλαιγα που μου πεθαίναν το ένα μετά το άλλο...γαμω.,ώ,΄χω΄δ,δω,΄'ω,χ.ω,,ω΄δω,΄λδω........ τι να πω!!!! Λοιπόν, το ενυδρείο 25 λίτρων από ότι φάνηκε..έχει δεξιά την αντλία που δεν έχει μέσα τίποτα από όσα διάβασα σε άλλα ποστ..δηλαδή άνθρακες και τέτοια. Η αντλία έχει ένα ανεμιστηράκι που απο κει περνάει το νερό και γεμίζει με οξυγόνο (το άνοιξα να δω γιατι δεν δούλευε!!) . Αυτό όλο ενώνεται με ένα σωλήνα με ένα πράγμα μαύρο που καλύπτει όλο τον πάτο του ενυδρείου σαν μια τάβλα πείτε, η οποία έχει μικρές μικρές τρυπίτσες και απο κάτω ένα κενό. Εκεί όταν είχα τα άλλα ψάρια , μαζεύονταν όλες οι ακαθαρσίες . Αλλά δεν έχει ούτε σφουγγάρια που διαβάζω αλλού ούτε τίποτα!!!!! Έχει 3 πλαστικά φυτά και στον πάτο έχει διακοσμητικές πέτρες γυάλινες....Από όσα διάβασα για τα δικά σας ενυδρεία , αυτό που έχω εγώ είναι σαν απο τον ¶ρη!!! Α, έχει επάνω λάμπα, μπλε.αυτά....τι να κάνω τα ψαράκια??? Έχω έναν μονομάχο μόνο του σε γυάλα...και σε μια άλλη ένα χρυσόψαρο που είναι άσπρο και στη ράχη πορτοκαλί, ένα μαύρο με πεταχτά ματάκια και ένα πορτοκαλί όλο με φουσκωτή κοιλιά/...τι να κάνω???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-07, 14:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS222 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι 25 λίτρα!
Εφόσον ο Χρίστος το ξέρει το ενυδρείο και είναι 25 λίτρα να βγάλεις την τάβλα που έχει μέσα καθώς και τα ανεμηστιράκια κλπ και να αγοράσεις ένα φίλτρο ικανο΄για τα λίτρα σου (εσωτερικό) χωρίς άνθρακα αλλά με σφουγγάρι ή κάποιο άλλο κεραμικό - βιολογικό υλικό και να βάλεις τα χρυσόψαρα εκεί έστω προσωρινά.
Ξαναλέω οτι ο χώρος είναι μικρός μια και κάθε χρυσόψαρα θέλει 30 λίτρα τουλάχιστον.
Επίσης καλό είναι να αντικαταστήσεις την μπλέ λάμπα με μια daylight ή τουλάχιστον λευκή.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-07, 14:23
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

δε πας μια βολτα απο τα carrefour να παρεις το ενυδρειο που κανει γυρω στα 100 ευρω? καμια σχεση με το 25 λιτρο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-07, 14:24
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

οκ...αύριο αν είναι θα πάω να πρω φίλτρο..τι θα ζητήσω? Φίλτρο για ενυδρείο 25 λίτρων??Συγγνώμη, μα δεν γνωίζω γι αυτό ρωτάω μπας και σώσω τα ψαράκια μου!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-02-07, 14:26
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Έτσι όπως το λες φίλη μας! Σκέψου όμως και την πρόταση του φίλου ποιο πάνω για το ενυδρείο του carrefour
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-02-07, 14:26
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

μάλλον θα παώ όπως το βλέπω!!και έδωσα 120 γι αυτό που έχω..τέσπα τι να κάνεις...η άγνοια πληρώνεται ακριβά!!

ερώτηση: sarpijk εκείνο που έχεις στην φώτο το δάχτυλο τι είναι??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 15-02-07 στις 22:08
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-02-07, 22:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για παπαγαλακι το κοβω...
Ενα ενα τα θεματα...
Καταρχας, εαν σκοπευεις να παρεις ΑΛΛΟ ενυδρειο μην πετας λεφτα για φιλτρο για αυτό το μικρό ενυδρείο.
Μετεφερε τα χρυσοψαρα στο ενυδρειο, προσθεσε νερό με αντιχλωριο (εχεις εε?) και κανε μια αλλαγή νερου της ταξεως του 50% καθημερινά.
(με νερο ιδιας θερμοκρασιας..)
Προσωρινα θα ειναι μια χαρά τα ψαρια σου.
Ψαξε απο κει και περα το θεμα λιγο περισσοτερο και κανε σωστες αγορές.
Οι βιαστικες κινησεις και τα ενυδρεια δεν πανε μαζί...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-02-07, 22:31
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες garfield!

Δυστυχώς και πράγματι, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, αυτό το ενυδρείο που διαθέτεις είναι πολύ μικρό για τα τρία χρυσόψαρά σου, τα οποία παρεμπιπτόντως σύμφωνα με τις περιγραφές σου είναι: black moor (το μαύρο) και fantail ή veiltail (τα δύο άλλα). Η γνώμη μου είναι πως το ημίμετρο σαν λύση του φίλτρου που θα αγοράσεις για το 25λιτρό σου δε θα σε σώσει από τους θανάτους των ψαριών.

Ένα τόσο μικρό ενυδρείο με αδύναμο αναγκαστικά φίλτρο, δε θα σταθεί ικανό να διατηρήσει στη ζωή τρία χρυσόψαρα. Τα χρυσόψαρα γενικά, παράγουν πολλή αμμωνία η οποία είναι τοξική και θανατηφόρος, το νούμερο ένα όσον αφορά αιτίες ασθενειών και θανάτων. Ένα μικρό φίλτρο δε μπορεί να επεξεργαστεί τόσο ρύπο, είναι ανεπαρκές και δε θα μπορεί και να "στρώσει" με τρία χρυσόψαρα. Η υπερβολική αμμωνία λειτουργεί ανασταλτικά σ' αυτή τη διαδικασία. Το να πάρεις μεγαλύτερο φίλτρο, θα είναι ασύμβατο με τα διαθέσιμα λίτρα σου και έτσι ούτε αυτό θα αποτελέσει λύση.

Επομένως, είτε κρατάς μόνο ένα χρυσόψαρο στα 25 λίτρα (οριακά) και αγοράζεις ανάλογο φίλτρο ή περνάς σε αγορά ενυδρείου 100 λίτρων ώστε να μπορέσεις να εξασφαλίσεις ομαλό βίο για τα τρία ψαράκια σου. Ακόμα και σ' αυτή τη δεύτερη περίπτωση πάντως, θα χρειαστεί να προμηθευτείς από κάποιον, έτοιμο στρωμένο υλικό. Η διαδικασία του στρωσίματος στα 100 λίτρα είναι καλύτερο να γίνεται με ένα χρυσόψαρο και σταδιακά να προσθέσεις άλλα ψάρια. Με το έτοιμο υλικό δε θα έχεις κανένα πρόβλημα να μπουν και τα τρία μαζί.

Μη σε αγχώνει το θέμα, θα τα καταφέρεις. Αναμένουμε νέα σου.

Υ.Γ.1 Όντως πανάκριβο το 25λιτρο!
Υ.Γ. 2 Ερωτήσεις που δεν αφορούν τον τίτλο του θέματος, μπορούν να γίνονται με pm.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-02-07, 22:37
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Διάβασε εδώ :
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
και εδώ :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-02-07, 13:03
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

συγγνωμη αλλα αν καταλαβα καλα
πληρωσες 120ευρο για ενα ενυδρειο 25 λιτρων???

δε παμε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-02-07, 13:37
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Και δεν είναι μόνη πριν 2 Χρόνια όμως
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-02-07, 14:50
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Σιγά σιγά πάει μπροστά το χόμπυ παιδιά! Οι τιμές πέφτουν (στα μέτρα του δυνατού) και η πληροφόριση αυξάνεται!!!!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-02-07, 21:35
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Είναι μερικοί που άμα σε πάρουν χαμπάρι για άσχετο σε γδέρνουν και δεν ήμουν πρωτάρης απλά μακριά από το άθλημα για καμιά 20 χρόνια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-02-07, 10:54
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

ουααααα...δηλαδή όντως το πλήρωσα πανάκριβα....ε τι να πω...τέσπα..άγνοια πληρώνεται...Τότε θα σκεφτώ για καινούριο ενυδρείο στο κοντινό μέλλον και θα τα συντηρώ προσωρινά με το νερό και την αλλαγή καθημερινά! αντιχλώριο ευτυχώς έχω...¶ρα τώρα εξηγείται γιατί πεθαίναν τα ψαράκια ενώ τα έκανα όλα όσα μου είχανε πει....την τρέλα μου μέσα....Και να φανταστείτε το σπίτι μου ζωολογικός κήπος: 2 γάτες, 2 παπαγάλοι και ένας μολοσσός δανός! Αλλά ήθελα και ψαράκια...όσον αφορά ενυδρείο! Ένας φίλος μου, έκανε ενυδρείο από γυαλί, τα συγκόλλησε με σιλικόνη και έβαλε μετά τα υλικά μέσα. Αυτό είναι καλή εκδοχή ή όχι?? Η διαφορά στο κόστος από έτοιμο ξέρετε ποια είναι???Α, και όταν θα πάω για ενυδρείο θα χρειαστώ κάποιον από Θεσσαλονίκη οπωσδήποτε μαζί μου!!! Δεν το συζητώ!Ευχαριστώ για όλα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-02-07, 14:05
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Λοιπόν, πηγα στο Quico Mega και πήρα φίλτρο και μου δώσανε και αεραντλία χωριστά! Μου είπαν να βάλω το φίλτρο και μετά αν δω ότι θέλει και άλλο οξυγόνο να βάλω και την αεραντλία. Επειδή δεν τους εμπιστεύομαι τι να κάνω??Έβαλα το φίλτρο από χθες και τα ψαράκια είναι - δείχνουν - καλύτερα. Με ανησυχεί το ότι τα 2 τα χρυσόψαρα - όχι ο μαυρούλης - όταν κολυμπάνε, κάποιες φορές πάνε πλαγίως. Αυτό είναι φυσιολογικό? Το ενυδρείο καθαρίζει απλά είναι λίγο θολό ακόμη. Λέω να το ξανακαθαρίσω...τι λέτε? Στα τζάμια απο μέσα? Ε?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-02-07, 19:37
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Τί φίλτρο πήρες και τί υλικά έχει μέσα; Αν η έξοδος του φίλτρου προκαλεί ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού έχεις οξυγόνο (αν και τα χρυσόψαρα ειδικά θέλουν καλή οξυγόνωση, επομένως και μεγάλο ενυδρείο).

Αν η κολύμβησή τους δεν είναι καλή και το σώμα τους παίρνει ασυνήθιστη θέση, υπάρχει πρόβλημα και τις περισσότερες φορές οφείλεται στις κακές συνθήκες νερού.

Αν η θολούρα βρίσκεται πάνω στο τζάμι, το καθαρίζεις με ένα κομμάτι βετέξ αχρησιμοποίητο (χωρίς χημικά καθαριστικά πρόσθετα).

Για να παρακολουθήσεις τη διαδικασία στρωσίματος θα χρειαστείς κάποια τεστ (υγρής μορφής και όχι sticks). Πάρε λοιπόν τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3 και πες μας τι μετρήσεις θα έχεις μέρα παρά μέρα ή καθημερινά. Το στρώσιμο με τρία χρυσόψαρα δε θα είναι εύκολη υπόθεση και θα χρειαστεί να κάνεις συχνές αλλαγές νερού με αντιχλώριο φυσικά καθώς και να τα ταίζεις ελάχιστα μία φορά κάθε δύο μέρες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-02-07, 23:27
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

μόνο μια φορά κάθε δυο μέρες και ελάχιστα????κρίμα δεν είναι? εγώ τα ταίζω καθημερινά με 3 νιφάδες. Κολυμπάνε πλαγίως μάλλον ΄λόγω της ροής του νερού από το φίλτρο. Το φίλτρο λέγεται: powerclean 250. Καλό είναι ή και πάλι μου την είπανε;;; Θα πάρω και τα δείγματα. Πάντως έχει μέσα μπλε σφουγγάρι και τίποτε άλλο. Α, το ενυδρείο βλέπει στην τηλεόραση από την μπροστά πλευρά και όταν την έχω ανοιχτή κοιτάνε προς τα κει και κολυμπάνε λες και θέλουν να βγουν από το ενυδρείο! Δεν είμαι σίγουρη μα το ένα, ίσως - μπορεί να κάνω και λάθος, στην μια πλευρά του, να έχει 2 λέπια κενό...μην γελάσετε...μπορεί και έτσι να το αγόρασα και να κάνω λάθος.Να ανησυχήσω?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-02-07, 23:44
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

To ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό.
Αν ταϊζεις πολύ θα το επιβαρύνεις με αμμωνία που σε υψηλές συγκεντρώσεις είναι τοξική και θανατηφόρα για τα ψαράκια σου.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-02-07, 00:23
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Δεν είναι κρίμα στην παρούσα φάση. Η αμμωνία που θα προκαλέσει το περισσότερο τάισμα είναι πολύ πιο κρίμα...
Δε γνωρίζω το φίλτρο αλλά αν είναι πολύ δυνατό και τα παρασέρνει με τη ροή του, πρέπει να έχει κάποια ρύθμιση που να τη μειώνει ώστε να μην τους δημιουργεί πρόβλημα στην κολύμβηση.
Είναι πιθανό να λείπουν κάποια λέπια λόγω τραυματισμού, τα οποία αναπληρώνονται σε λίγο καιρό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-02-07, 00:33
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

To φίλτρο σου είναι για ενυδρεία 25-150 λίτρα
100-400 λίτρα την ώρα.
Δυνατό....προσπάθησε να μειώσεις την ροή στο ελάχιστο.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-02-07, 00:46
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Ναι αυτό γράφει επάνω...οκ το μείωσα και το έβαλα στο ελάχιστο που έχει. Πόσο να τα ταίζω και κάθε πότε να αλλάζω νερό και πόσο μέρος αυτού? Πάντως τα βλέπω πιο καλά από όσα είχα ως σήμερα..ελπίζω να μην πάθουν τίποτα γιατί θα στεναχωρηθώ..άρα αφού το φίλτρο είναι δυνατό να μην βάλω και την αεραντλία..να την κρατήσω για το επόμενο ενυδρείο εε.??ή όχι??? πόσο να τα ταίζω??αχ με αγχώσατε..(πάντως είναι πολύ γλυκούλια!!)α και κάτι ακόμη. Κάτω δεν έχει άμμο ή χαλίκι. Μόνο διακοσμητικές πέτρες γυάλινες. Πρέπει να βάλω άμμο??
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-02-07, 01:14
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Πάρε τα τεστάκια και ξεκίνα τις μετρήσεις σου. Θα πρέπει να αλλάζεις το νερό μέρα παρά μέρα για να μην πω καθημερινά κατά το 1/3. Τροφή μέρα παρά μέρα λίγες νιφάδες.

Καλύτερα να αφαιρέσεις τις γυάλινες πέτρες (ούτως ή άλλως δεν αφορούν φυσικό περιβάλλον χωρίς να δημιουργούν όμως πρόβλημα) ούτως ώστε να δώσεις περισσότερο χώρο στα ψάρια και να αυξήσεις τα διαθέσιμα λίτρα.

Η αεραντλία δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσόψαρα! Πρόβλημα? andreasp Χρυσόψαρα 41 17-02-07 09:42
Νεκρά Χρυσόψαρα orthros Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 11 24-09-06 16:02
Tροπικά με χρυσόψαρα? kefalonitis Γλυκό νερό - Γενικά 5 07-07-06 00:46
'Εχω 2 χρυσόψαρα Dimitris78 Χρυσόψαρα 2 15-03-05 13:56
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08810 seconds with 13 queries