Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-10-12, 09:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεδομενου οτι οι περισσοτεροι θελουν αργα και σταθερα βηματα για να μην υπαρξουν εκπληξεις,τουλαχιστον στην αρχη- νομιζω οτι η φυσικη εδρα δεν ειναι σε καμια περιπτωση απαραιτητη αλλα ουτε και συμφερουσα.σε πρωτη φαση ο συλλογος μπορει να ξεκινησει απλα με ενημερωση χομπιστων με ενα μηνιαιο newsletter πχ. με αρθρα,προτασεις,συμβουλες,(γιατι οχι και διαφημισεις καταστηματων καποια στιγμη...)θα μου πειτε αυτο γινεται και μεσα απτο φορουμ.πλην των διαφημισεων.

η διαφορα ειναι οτι αλλη κυκλοφορια εχει το φορουμ αλλη το newsletter.αν δειτε οτι το newsletter εχει επιτυχια,μπορει να παρει τη μορφη online περιοδικου σε μορφη pdf η αλλη,που να μπορει καποιος να παρει με καποιο χαμηλο,καταλληλο αντιτιμο.η και εφαπαξ συνδρομη για ενα χρονο πχ...η ακομα κ επανεκδοση σε ηλ.μορφη των παλιων περιοδικων.εγω θα τα αγοραζα οπωσδηποτε.και ξερω οτι και αλλοι τα θελουνε.

αν αργοτερα προκυψει και η αναγκη για φυσικη εδρα τοτε θα μπορουσε ισως να βρεθει καποιος καταλληλος φτηνος χωρος.αλλα ολοι κοιτανε να μειωσουνε τις φυσικες εδρες τους,δεν βλεπω το λογο ο συλλογος να ψαχνει το αντιθετο

κλαδεματα και λοιπα "κομφορ" του συλλογου μπορουν να μοιραζονται και ετσι,δεν ειναι απαραιτητη η φυσικη εδρα.συναντησεις μπορουν να γινονται και σε αλλα σημεια.προσωπικα ειμαι κατα της φυσικης εδρας γιατι αυτες εχουν την ταση να μετατρεπονται σε καφενεια.δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο ,αλλα πρεπει να υπαρχει και μια ισορροπια...
κιεγω απλα τις σκεψεις μου λεω.ισως να ειναι και χαζες και ανεφικτες.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-10-12, 10:42
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Βιαζόμαστε. Φυσική έδρα θα μπορεί να υπάρξει όταν υπάρχει αρκετός κόσμος που μπορεί να τη στηρίξει. Αν υπάρχουν 30-40 άτομα που τη θέλουν και είναι διατεθειμένοι να αναλάβουν το "κόστος" της ας το κάνουν. Αυτοί και όχι ο σύλλογος. Ο σύλλογος για να παρέχει έδρα δεν μπορεί να είναι πανελλήνιος γιατί στη περίπτωση αυτή υπάρχει μια παροχή που δεν απευθύνεται σε όλους.

Το κόστος μια έδρας δεν είναι μόνο τα χρήματα. Είναι και αυτοί που θα αναλάβουν να το ανοίγουν, να τον συντηρούν να πληρώνουν τους λογαριασμούς. Αν σας φαίνεται λίγο σκεφτείτε ποιος από εμάς είναι διατεθειμένος να πηγαίνει κάπου κάθε ημέρα και για κάποιες ώρες.

Τώρα για "στόχους" του συλλόγου. Ο στόχος μπορεί στη παρούσα φάση να είναι ένας. Δημιουργία βάσης. Βάσης μελών που θα αποτελούν το σύνολο και όχι ανθρώπων που θα "τραβάνε" το σύλλογο. Στο προηγούμενο καθεστώς υπήρχαν καμιά 10αρια άνθρωποι (ζητώ συγνώμη αν δεν θυμάμαι κάποιους) που προσπάθησαν ώστε να προσφέρει ο σύλλογος στο χόμπυ. Αυτό δεν μπορεί να επαναληφθεί. Αυτή τη φορά ο σύλλογος πρέπει να "κάνει" πράγματα που μετέχει η πλειοψηφία.
Σεμινάρια; Να υπάρχει συντριπτική πλειοψηφία. Ακόμα και αν είναι για ξιφοφόρους και έρθει ομιλητης να υπάρξει συμμετοχή. Ακόμα και από ανθρώπους που δεν έχουν να "ωφεληθούν" τίποτα.

Δωρεάν κλαδέματα, δωρεάν τροφές και τέτοια δεν είναι και δεν πρέπει να είναι προσφορά του συλλόγου. Ο σύλλογος να δείξει πώς γίνεται. Να γίνει μια μαζική αγορά ώστε να μπει η βάση μιας τέτοιας δυνατότητας; Ναι να το κάνει ο σύλλογος.Αλλά όχι να το "διατηρήσει".
Αποψή μου πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-10-12, 10:42
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Απο ολα τα θεματα που ανοιχτηκαν σε διαφορα φορουμ,με το θεμα αυτο,για μενα ειναι το πιο σημαντικο αυτο το θεμα,γιατι πρεπει να υπαρχει ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ,και τι παραπανω μπορει να προσφερει απο τα διαφορα φορουμ?

Καταρχην εκφρασω τα παραπονα μου σαν επαρχιωτης που ειμαι.Το ανεφερε και ο Γιαννης,αλλα επειδη γραφω εδω για πρωτη φορα,θα σταθω λιγο παραπανω.

Με την κουβεντα που κανετε,και τον τροπο που αναπτυσετε το θεμα,μας αφηνετε απεξω εμας απο Σαντορινη,Φλωρινα ,Γρεβενα κτλ..Και το χειροτερο,δεν εχει καμια συμμετοχη ουτε καν η Θεσσαλονικη,που ειναι αλλη μια μεγαλη πολη,με πολλους χομπιστες.Και ερωτω πιο το νοημα να λεγετε ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ,αφου ειναι Αθηναικος συλλογος.
Ναι κατανοω η Αθηνα ειναι μητροπολη,και παντα θα εχει την πλειοψηφια,αλλα ετσι οπως εξελισετε η κουβεντα,αφηνετε εμενα ,τον Γιαννη και αλλους πολλους απο εξω,ενω πιστευω οτι και μπορουμε και θελουμε να ειμαστε μελη και να προσφερουμε οτι μπορουμε.

Και τωρα απαντω στο ερωτημα του Δημητρη,τι παραπανω περιμενω απο εναν ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΛΛΟΓΟ απο τα φορουμ.

1) ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
2)ΔΙΑΔΟΣΗ
3)ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ
3)ΑΝΑΠΤΥΞΗ
5)ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ ΜΕΛΩΝ.

1) ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

Δεν μου αρεσει καθολου που η πατριδα μου δεν εχει εναν συλλογο,που να με εκπροσωπει,στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο.
Επειδη τυγχανει να ξερω τουρκικα,και παρακολουθω καποια σαιτ εκει,λυπαμαι πολυ γιαυτο που θα σας πω,αλλα ειμαστε παααααααρα πολυ πισω απο αυτους σε ολα,οσο αφορα το χομπι μας.Προσφατα ενας τουρκος πηρε σε εναν διαγωνισμο θαλασσινου,το πρωτο βραβαειο.Αν κοιτα ξετε στο παλιο θεμα του Αλεξανδρου (Raven) με τον διαγωνισμο φυτεμενων,στην πρωτη 10αδα,αν θυμαμαι καλα υπηρχαν 3 τουρκοι.
Μπορω να σας φερω και απο αλλες χωρες λαμπρα παραδειγματα,αλλα θα τελειωσω αυριο


2)ΔΙΑΔΟΣΗ

Αναμεσα μας εχουμε παιδια σε ολες τις βαθμιδες της εκπαιδευσης.
Μπορει ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ,με διαφορα φυλλαδια να μυησει στα σχολεια αυτων των μελων,τους νεους στο χομπι.
Υπαρχουν και αλλα που μπορουν να γινουν

3)ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ

Αναμεσα μας υπαρχουν μικρα παιδια,που θελουν να μπουν στο χομπι,αλλα δεν μπορουν.Και φερνω απο εδω ενα παραδειγμα που συνεβει,πριν 10 με 15 μερες.
15 χρονον παιδι απο ενα χωριο στην Φλωρινα,με καποιο τροπο βρεθηκε με 4 χρυσοψαρα και με γυαλα 3 λιτρων.Οταν του ειπαμε να παρει κατι μεγαλυτερο,το παιδι εψαξε,αλλα στο τελος μας ειπε ,παιδια εχω μονο 100 ευρο μαζεμενα,δεν εχω αλλα.
Επισης ομως,αναμεσα μας υπαρχουν,ανθρωποι-μελη,που θα ηθελαν να βοηθησουν αυτο το παιδι,για να φτιαξει το πρωτο του ενυδρειο σωστα.Μεσα απο φορουμ και με δημοσια προσφορα δεν θα ηταν οτι το καλυτερο,αλλα αν υπηρχε ενας ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ,που να του λεγαμε,για παρε εκει τηλ.να δεις σε τι μπορουν να σε βοηθησουν.
Υπαρχουν και αλλα που μπορουν να γινουν.

4) ΑΝΑΠΤΥΞΗ

Ο ουσιαστικος λογος της δημιουργιας του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ πρεπει να ειναι αυτος,την αναβαθμιση του χομπι,στα ευρωπαικα επιπεδα.
Δεν μπορει ο Γερμανος-Τουρκος- Αγγλος κτλ,χομπιστας ,να εχει οποιο ψαρι γουσταρει,και εγω να εχω μονο λαμπιτο,ντεμασονι κτλ.Θα μου πειτε αυτοι ειναι μαλες χωρες,και μπορουν ,ενω εμεις οχι.Αν το πειτε,κανετε λαθος,γιατι εδω ερχετε ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ που θα ανοιξω εγω ο επαρχιωτης θεμα στα φορουμ,και θα ψαξω αλλους αφρικανους που θελουμε τα ιδια σπανια για την Ελλαδα ψαρια,και οταν μαζευτουμε μερικοι,θα στειλω e mail στον ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΛΛΟΓΟ μου ,να επικοινωνησει με τα μαγαζια των Αθηνων κατα κυριο λογο,για την δυνατοτητα ευρεσης αυτων των ψαριων.
Υπαρχουν και αλλα που μπορουν να γινουν

5)ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ

Κατα καιρους ,αναλογα με τα ενυδρεια μας,εχουμε καποιες αναγκες σε αναλωσιμα (τροφες,φαρμακα κτλ)και οχι μονο.

Σε καποιες προκαθορισμενες ημερομηνιες που θα μου τις ανακοινωσει ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ μου ,να του στειλω e mail με τις αναγκες μου,αυτος να τις συγκεντρωσει απο ολη την Ελλαδα,να διαπραγματευτει με τα μαγαζια,κυριος των Αθηνων,να πετυχει καλυτερες τιμες για μενα τον επαρχιωτη,και να τα παραγγειλω εγω στο μαγαζι,και μα επιβαρυνθω αν ειμαι στην επαρχεια τα μεταφορικα.
Υπαρχουν και αλλα που μπορουν να γινουν

Ολα αυτα και αλλα πολλα για να γινουν,θελει παιδια με κεφι,ορεξη,χρονο και διαθεση προσφορας στο χομπι.

Αν ομως περιοριστη μονο για την Αθηνα,εγω προσωπικα δεν θα συμμετεχω,γιατι δεν θα εχω κανενα ενδιφερον για την κινηση αυτη,διοτι δεν θα με αφορα.

Υ.Γ και μια προταση

Για παιδια κατω των 18 χρονων,η εγραφη αν ειναι δυνατον να ειναι δωρεαν,αν οχι,να εχουν μια μεγαλη εκπτωση στην συνδρομη.Οι λογοι φανταζομαι ειναι κατανοητοι.

Και κατι σημαντικο

ΟΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ

Συγνωμη που σας κουρασα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-10-12, 10:55
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Δεν γνωρίζω εάν έχετε ξανά ασχοληθεί ποτέ κανείς από εσάς με την δημιουργία ενός Συλλόγου...

Θα πω την γνώμη μου γιατί έχει τύχει να έχει η οικογένειά μου έναν Αθλητικό Σύλλογο και γνωρίζω μερικά πράγματα (δεν το παίζω ξερόλας)

α) Το συζητάμε ΠΑΡΑ πολύ...
β) Θα πρέπει να παρθούν αποφάσεις από το ΔΣ (εάν υπάρχει) να υλοποιηθούν και όποιος ΘΕΛΕΙ ας γραφτεί στο Σύλλογο.

Αυτά έχω να πω και ΤΙΠΟΤΑ άλλο

Έχω κουραστεί να διαβάζω διάφορα που με ξενερώνουν τα οποία με απωθούν και από το φόρουμ και από την ιδέα του Συλλόγου.

Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-10-12, 11:05
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 73
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωρίζω εάν έχετε ξανά ασχοληθεί ποτέ κανείς από εσάς με την δημιουργία ενός Συλλόγου...

Θα πω την γνώμη μου γιατί έχει τύχει να έχει η οικογένειά μου έναν Αθλητικό Σύλλογο και γνωρίζω μερικά πράγματα (δεν το παίζω ξερόλας)

α) Το συζητάμε ΠΑΡΑ πολύ...
β) Θα πρέπει να παρθούν αποφάσεις από το ΔΣ (εάν υπάρχει) να υλοποιηθούν και όποιος ΘΕΛΕΙ ας γραφτεί στο Σύλλογο.

Αυτά έχω να πω και ΤΙΠΟΤΑ άλλο

Έχω κουραστεί να διαβάζω διάφορα που με ξενερώνουν τα οποία με απωθούν και από το φόρουμ και από την ιδέα του Συλλόγου.

Φιλικά
Συμφωνώ απόλυτα , και θα προσθέσω οτι θα πρέπει να αφήσουμε χρόνο στο νεο ΔΣ και όχι να τους ζαλίσουμε με ότι μας κατέβει στο κεφάλι .
Μη χαλιέσαι , έτσι είμαστε , τόχουμε απο φυσικού μας .
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-10-12, 11:17
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Διαβάζοντας το θέμα από την αρχή και θέλοντας να απαντήσω έπεσα σε αυτή την απάντηση με την οποία συμφωνώ απόλυτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεδομενου οτι οι περισσοτεροι θελουν αργα και σταθερα βηματα για να μην υπαρξουν εκπληξεις,τουλαχιστον στην αρχη- νομιζω οτι η φυσικη εδρα δεν ειναι σε καμια περιπτωση απαραιτητη αλλα ουτε και συμφερουσα.σε πρωτη φαση ο συλλογος μπορει να ξεκινησει απλα με ενημερωση χομπιστων με ενα μηνιαιο newsletter πχ. με αρθρα,προτασεις,συμβουλες,(γιατι οχι και διαφημισεις καταστηματων καποια στιγμη...)θα μου πειτε αυτο γινεται και μεσα απτο φορουμ.πλην των διαφημισεων.


αν αργοτερα προκυψει και η αναγκη για φυσικη εδρα τοτε θα μπορουσε ισως να βρεθει καποιος καταλληλος φτηνος χωρος.αλλα ολοι κοιτανε να μειωσουνε τις φυσικες εδρες τους,δεν βλεπω το λογο ο συλλογος να ψαχνει το αντιθετο

προσωπικα ειμαι κατα της φυσικης εδρας γιατι αυτες εχουν την ταση να μετατρεπονται σε καφενεια.δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο ,αλλα πρεπει να υπαρχει και μια ισορροπια...
.
Ο σύλλογος για να είναι βιώσιμος και πάνω απο όλα λειτουργικός θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να συμβαδίσει με τη σημερινή εποχή.
Στις δύσκολες οικονομικά μέρες που ζούμε θεωρώ πολυτέλεια την ενοίκιαση χώρου ο οποίος απλά μετα από λίγο καιρό θα καταλήξει σε καφενείο.
Τώρα όσο αφορά το τι μπορεί να προσφέρει ο σύλλογος;;
Τι άλλο από ενημέρωση!!
Ενημέρωση του ευρύ κοινού για το χόμπυ μας και για τη φροντίδα που απαιτούν οι ζωντανοί οργανισμοί που ζουν μέσα στα ενυδρεία.
Και σε εμάς τους χομπίστες μπορεί να προσφέρει πιο εξειδικευμένη ενημέρωση μέσω σεμιναρίων και άλλων εκδηλώσεων.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-10-12, 21:17
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω διαβάσει όλα τα θέματα μέχρι στιγμής που ανοίχτηκαν σε όλα τα φόρουμ και ειλικρινά δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω τα γέλια ή τα κλάματα.

την αρχική ερώτηση σε αυτό το θέμα θα την διατύπωνα διαφορετικά.

όχι...
Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένας Σύλλογος Φίλων Ενυδρείου?

αλλά...
σε τι δεσμεύεστε να προσφέρετε σε ένα Σύλλογο Φίλων Ενυδρείου?

δυστυχώς επικρατεί η άποψη ότι ο σύλλογος είναι κάποια υπηρεσία στην οποία εργάζονται με παχυλούς μισθούς κάποιοι υπάλληλοι, οι οποίοι είναι υποχρεωμένοι να μας υπηρετούν.

δεν είναι έτσι τα πράγματα όμως. ένας σύλλογος πρέπει να βασίζεται στην προσφορά μας και όχι στις απαιτήσεις μας.

δηλώνω λοιπόν ότι αν επανέλθει ο σύλλογος, δυο φορές το χρόνο, την μηνιαία συνάντηση, θα την κάνουμε θεματική, με θέματα τεχνικά που αφορούν την κατασκευή ενυδρείων.

για την προσφορά μου αυτή από το σύλλογο δεν έχω απολύτως καμία απαίτηση. το όποιο όφελος θα το έχω από αντίστοιχες προσφορές άλλων μελών
Για αυτο σε αγαπαω ρε

Και κατι αλλο ξεχαστε τα γραφεια για αρχή... δεν ειναι ολα στη ζωή υλικα εδωσα 20 ευρω θα πρεπει να μου δωσει κατι καποιος το αντιστοιχο σε αξια

Για γραφεια αν γινουν του συλλογου θα πρεπει να γινουν επαρχεια και εδω να ειμαστε κλιμακιο.

ΥΓ .. Αν ψαχνουμε χωρο με ενυδρεια 30 35 τετραγωνικα που λετε αυτος υπαρχει και δωρεαν
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-10-12, 00:46
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Σε γενικές γραμμές, θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του κιχλιδάτου. Και θεωρώ τη φυσική έδρα του συλλόγου πολυτέλεια, πριν οργανωθεί και δούμε πόσοι πραγματικά ενδιαφέρονται να συμμετέχουν σε κάτι τέτοιο.



Χρειαζόμαστε ένα σύλλογο που:
1)να μας εκπροσωπεί, είτε αυτό είναι κάποια διεθνής οργάνωση είτε κάποια διαμαρτυρία (πχ για συνθήκες διατήρησης ψαριών) είτε οτιδήποτε άλλο. Είναι αναγκαίο να υπάρχει κάποιος που θα μπορεί επίσημα να μιλήσει/κινηθεί εκ μέρους της πλειοψηφίας των μελών του.
2) να μπορεί με διάφορους τρόπους (flyers, σεμινάρια, ενημερώσεις, ανοιχτές συζητήσεις κα) να ενημερώνει όσους έχουν ή ενδιαφέρονται να αποκτήσουν ψάρια,
σχετικά με τις σωστές συνθήκες διατήρησής τους.
3) να μπορεί να έρθει σε συνεννόηση με ενδιαφερόμενα καταστήματα (και γιατί όχι και κατάθεση προσφορών με τη μορφή ανοιχτού διαγωνισμού) σχετικά με εισαγωγές ειδών που σπανίζουν στη χώρα μας ή ακόμα και σχετικά με εξοπλισμό/αναλώσιμα ή εκπτώσεις για τα μέλη.
4) να μπορεί να πετυχαίνει καλύτερες τιμές (όπως πχ σε ομαδική παραγγελία που "τρέχει" αυτή τη στιγμή) σε αναλώσιμα, ή ακόμα ακόμα (όπως έγινε σε άλλο φόρουμ) να παραγγέλνει μεγάλες συσκευασίες αναλώσιμων (αντιχλώρια, τροφές κα) τα οποία να μοιράζονται μετά σε ανάλογες με τους ενδιαφερόμενους μερίδες (πρακτική που όπως αποδείχτηκε μπορεί να μειώσει εως και 50% ή και περισσότερο το κόστος)
5) να δημιουργήσει και να διατηρεί ενημερωμένη μια ενιαία σοβαρή βάση δεδομένων στην Ελλάδα σχετικά με ψάρια, φυτά, ασπόνδυλα
και 6) και κύριο να ενώσει υπό τη σκέπη τους τους ενυδρειόφιλους της Ελλάδας , κατά το δυνατόν εφικτό, χωρίς να υπάρχουν κόντρες, προστριβές, έριδες και διαχωρισμοί μεταξύ φόρουμ, Αθήνας και επαρχίας, Βορίων και Νοτίων, πράσινων και κόκκινων, μποστανάδων και νταμαράδων!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-10-12, 07:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ο Σύλλογος κατά τη γνώμη μου (ειδικά αυτή την εποχή) δεν χρειάζεται να έχει γραφεία (περιττά έξοδα, εξυπηρετεί μόνο τους κατοίκους της έδρας, προκαλεί αντιθέσεις με τα μέλη που ζουν μακριά κλπ).
Αρκεί ένα site και ακόμα και οι συνεδριάσεις της διοίκησης μπορούν να γίνονται διαδικτυακά ή να γίνεται δημοψήφισμα μεταξύ των μελών για σοβαρές αποφάσεις ή για διάφορες προτάσεις δράσης.
Ο Σύλλογος
-έχει φανεί και στο παρελθόν πόσο μπορεί να προσφέρει σε ενημέρωση (τα σεμινάρια με τις "Βιοτοπικές Καταδύσεις" που έγιναν σε πολλές πόλεις, οι συμμετοχές στην "Ζωοφιλία", η επίσκεψη του Konings - και λέω μόνο αυτά που εγώ συμμετείχα).
-μπορεί να αναπτύξει σχέσεις με αντίστοιχους του εξωτερικού (ανταλλαγή απόψεων-εμπειρίας κλπ)
-μπορεί να φτιάξει ένα ηλεκτρονικό περιοδικό για τα μέλη του
Ένας υπολογίσιμος σε αριθμό ενεργών μελών Σύλλογος μπορεί
-να κάνει παρεμβάσεις σε ζητήματα πχ νομοθεσίας που αφορά τη διατήρηση και εμπορία των ψαριών
-να προβάλλει το χόμπυ απο τα μμε (θυμάμαι παλιά, κάτι άρθρα στον τύπο και παρουσίες σε εκπομπές στην τηλεόραση)
-να διεκδικεί δωρεάν παραχώρηση χώρου πχ απο Δήμους, για εκδηλώσεις
-να παρέμβει δυναμικά σε περιπτώσεις κακομεταχείρισης ψαριών πχ τα χρυσόψαρα σε μπομπονιέρες ή οι μονομάχοι σε σφηνοπότηρα
-να διεκδικήσει σοβαρές εκπτώσεις απο τα μαγαζιά για τα μέλη του (και σαν ανταποδοτικό όφελος για τις εισφορές τους)
-να οργανώνει επιμορφωτικές εκδρομές (πχ σε υδροβιότοπους, ενυδρεία κλπ) με μικρό αντίτιμο για τα μέλη αλλά και ψυχαγωγικές εκδηλώσεις (που μας χρειάζονται)
Τέλος ο Σύλλογος στην κατεύθυνση να αξιοποιείται όλο το δυναμικό της ενυδρειακής κοινότητας (μελών του και μη) μπορεί (και πρέπει κατά τη γνώμη μου) να συμβάλλει στην ανάπτυξη των σχέσεων μεταξύ των ενυδρειακών φόρουμ και των μελών τους πχ με την συνδιοργάνωση εκδηλώσεων και δράσεων.

...αν σκεφτώ κι άλλα θα σας τα πω

(τα έγραψα προχθές αλλά ο δαίμονας του ιντερνετ σήμερα μου έδωσε την άδεια )
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-10-12, 08:31
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Αν και είμαι αρκετά νέος στο χόμπυ και δεν έχω άποψη για το πώς ήταν παλιότερα ο σύλλογος, θα ήθελα να πώ και εγώ την άποψή μου.
Διαβάζοντας τις προηγούμενες αναρτήσεις πιστεύω ότι έχουμε αναλωθεί αρκετά σε θέματα όπως συνδρομές, έδρα κλπ χάνοντας την ουσία. Ένας σύλλογος για τους φίλους του ενυδρείου θα μπορούσε να κάνει δράσεις όπως ο σύλλογος ερασιτεχνικής αστρονομίας. Συχνά πυκνά τα παιδιά εκεί κάνουν εξορμήσεις σε διάφορες πόλεις ή σε διάφορα σημεία στην Αθήνα και τα μέλη του συλλόγου προσφέρουν τα τηλεσκόπιά τους στον απλό κόσμο που ενδιαφέρεται να δεί διάφορα σημεία του ουρανού. Κάνει ελεύθερα σεμινάρια σε γειτονιές και πλατείες και προσπαθεί να τραβήξει στο χόμπυ όλο και περισσσότερους και ειδικά τα νέα παιδιά.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ο σύλλογος θα πρέπει να κάνει γνωστό στο ευρύ κοινό ότι η ενασχόληση με το ενυδρείο είναι κάτι παραπάνω απο το πετάω ένα χρυσόψαρο σε μια γυάλα και να προσπαθήσει να μυήσει όλο και περισσότερους σε αυτό το χομπυ.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-10-12, 09:38
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Σύλλογος κατά τη γνώμη μου (ειδικά αυτή την εποχή) δεν χρειάζεται να έχει γραφεία (περιττά έξοδα, εξυπηρετεί μόνο τους κατοίκους της έδρας, προκαλεί αντιθέσεις με τα μέλη που ζουν μακριά κλπ).
Αρκεί ένα site και ακόμα και οι συνεδριάσεις της διοίκησης μπορούν να γίνονται διαδικτυακά ή να γίνεται δημοψήφισμα μεταξύ των μελών για σοβαρές αποφάσεις ή για διάφορες προτάσεις δράσης.
Ο Σύλλογος
-έχει φανεί και στο παρελθόν πόσο μπορεί να προσφέρει σε ενημέρωση (τα σεμινάρια με τις "Βιοτοπικές Καταδύσεις" που έγιναν σε πολλές πόλεις, οι συμμετοχές στην "Ζωοφιλία", η επίσκεψη του Konings - και λέω μόνο αυτά που εγώ συμμετείχα).
-μπορεί να αναπτύξει σχέσεις με αντίστοιχους του εξωτερικού (ανταλλαγή απόψεων-εμπειρίας κλπ)
-μπορεί να φτιάξει ένα ηλεκτρονικό περιοδικό για τα μέλη του
Ένας υπολογίσιμος σε αριθμό ενεργών μελών Σύλλογος μπορεί
-να κάνει παρεμβάσεις σε ζητήματα πχ νομοθεσίας που αφορά τη διατήρηση και εμπορία των ψαριών
-να προβάλλει το χόμπυ απο τα μμε (θυμάμαι παλιά, κάτι άρθρα στον τύπο και παρουσίες σε εκπομπές στην τηλεόραση)
-να διεκδικεί δωρεάν παραχώρηση χώρου πχ απο Δήμους, για εκδηλώσεις
-να παρέμβει δυναμικά σε περιπτώσεις κακομεταχείρισης ψαριών πχ τα χρυσόψαρα σε μπομπονιέρες ή οι μονομάχοι σε σφηνοπότηρα
-να διεκδικήσει σοβαρές εκπτώσεις απο τα μαγαζιά για τα μέλη του (και σαν ανταποδοτικό όφελος για τις εισφορές τους)
-να οργανώνει επιμορφωτικές εκδρομές (πχ σε υδροβιότοπους, ενυδρεία κλπ) με μικρό αντίτιμο για τα μέλη αλλά και ψυχαγωγικές εκδηλώσεις (που μας χρειάζονται)
Τέλος ο Σύλλογος στην κατεύθυνση να αξιοποιείται όλο το δυναμικό της ενυδρειακής κοινότητας (μελών του και μη) μπορεί (και πρέπει κατά τη γνώμη μου) να συμβάλλει στην ανάπτυξη των σχέσεων μεταξύ των ενυδρειακών φόρουμ και των μελών τους πχ με την συνδιοργάνωση εκδηλώσεων και δράσεων.

...αν σκεφτώ κι άλλα θα σας τα πω

(τα έγραψα προχθές αλλά ο δαίμονας του ιντερνετ σήμερα μου έδωσε την άδεια )
Κλεοβουλε αργησες αλλα τα εγραψες σωστα.
Θα σύμφωνησω απολυτα μαζι σου σε οτι ανέφερες ,και περιμενω να γραψεις και αλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-10-12, 12:07
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Σύλλογος κατά τη γνώμη μου (ειδικά αυτή την εποχή) δεν χρειάζεται να έχει γραφεία (περιττά έξοδα, εξυπηρετεί μόνο τους κατοίκους της έδρας, προκαλεί αντιθέσεις με τα μέλη που ζουν μακριά κλπ).
Αρκεί ένα site και ακόμα και οι συνεδριάσεις της διοίκησης μπορούν να γίνονται διαδικτυακά ή να γίνεται δημοψήφισμα μεταξύ των μελών για σοβαρές αποφάσεις ή για διάφορες προτάσεις δράσης.
Ο Σύλλογος
-έχει φανεί και στο παρελθόν πόσο μπορεί να προσφέρει σε ενημέρωση (τα σεμινάρια με τις "Βιοτοπικές Καταδύσεις" που έγιναν σε πολλές πόλεις, οι συμμετοχές στην "Ζωοφιλία", η επίσκεψη του Konings - και λέω μόνο αυτά που εγώ συμμετείχα).
-μπορεί να αναπτύξει σχέσεις με αντίστοιχους του εξωτερικού (ανταλλαγή απόψεων-εμπειρίας κλπ)
-μπορεί να φτιάξει ένα ηλεκτρονικό περιοδικό για τα μέλη του
Ένας υπολογίσιμος σε αριθμό ενεργών μελών Σύλλογος μπορεί
-να κάνει παρεμβάσεις σε ζητήματα πχ νομοθεσίας που αφορά τη διατήρηση και εμπορία των ψαριών
-να προβάλλει το χόμπυ απο τα μμε (θυμάμαι παλιά, κάτι άρθρα στον τύπο και παρουσίες σε εκπομπές στην τηλεόραση)
-να διεκδικεί δωρεάν παραχώρηση χώρου πχ απο Δήμους, για εκδηλώσεις
-να παρέμβει δυναμικά σε περιπτώσεις κακομεταχείρισης ψαριών πχ τα χρυσόψαρα σε μπομπονιέρες ή οι μονομάχοι σε σφηνοπότηρα
-να διεκδικήσει σοβαρές εκπτώσεις απο τα μαγαζιά για τα μέλη του (και σαν ανταποδοτικό όφελος για τις εισφορές τους)
-να οργανώνει επιμορφωτικές εκδρομές (πχ σε υδροβιότοπους, ενυδρεία κλπ) με μικρό αντίτιμο για τα μέλη αλλά και ψυχαγωγικές εκδηλώσεις (που μας χρειάζονται)
Τέλος ο Σύλλογος στην κατεύθυνση να αξιοποιείται όλο το δυναμικό της ενυδρειακής κοινότητας (μελών του και μη) μπορεί (και πρέπει κατά τη γνώμη μου) να συμβάλλει στην ανάπτυξη των σχέσεων μεταξύ των ενυδρειακών φόρουμ και των μελών τους πχ με την συνδιοργάνωση εκδηλώσεων και δράσεων.
Αυτό θέλουμε σαν σύλλογο...για να υπάρχει δυνατότητα για όλους και όχι για αυτούς μόνο που μπορούν.
Η τεχνολογία που δόξα το Θεό εκμεταλευόμαστε όλοι πλέον..και εννοώ το Ιντερνετ και τις διάφορες δικτυακές εφαρμογές.....μπορεί να συνεχίσει και να εξελίξει αυτό που ξεκίνησαν οι παλαιότεροι και για χψζ λόγους κάλλησε. Παράλληλα όμως με την όρεξη καινούριων μελών και τις ιδέες όλων μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-10-12, 12:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Σύλλογος κατά τη γνώμη μου (ειδικά αυτή την εποχή) δεν χρειάζεται να έχει γραφεία (περιττά έξοδα, εξυπηρετεί μόνο τους κατοίκους της έδρας, προκαλεί αντιθέσεις με τα μέλη που ζουν μακριά κλπ).
Αρκεί ένα site και ακόμα και οι συνεδριάσεις της διοίκησης μπορούν να γίνονται διαδικτυακά ή να γίνεται δημοψήφισμα μεταξύ των μελών για σοβαρές αποφάσεις ή για διάφορες προτάσεις δράσης.
Ο Σύλλογος
-έχει φανεί και στο παρελθόν πόσο μπορεί να προσφέρει σε ενημέρωση (τα σεμινάρια με τις "Βιοτοπικές Καταδύσεις" που έγιναν σε πολλές πόλεις, οι συμμετοχές στην "Ζωοφιλία", η επίσκεψη του Konings - και λέω μόνο αυτά που εγώ συμμετείχα).
-μπορεί να αναπτύξει σχέσεις με αντίστοιχους του εξωτερικού (ανταλλαγή απόψεων-εμπειρίας κλπ)
-μπορεί να φτιάξει ένα ηλεκτρονικό περιοδικό για τα μέλη του
Ένας υπολογίσιμος σε αριθμό ενεργών μελών Σύλλογος μπορεί
-να κάνει παρεμβάσεις σε ζητήματα πχ νομοθεσίας που αφορά τη διατήρηση και εμπορία των ψαριών
-να προβάλλει το χόμπυ απο τα μμε (θυμάμαι παλιά, κάτι άρθρα στον τύπο και παρουσίες σε εκπομπές στην τηλεόραση)
-να διεκδικεί δωρεάν παραχώρηση χώρου πχ απο Δήμους, για εκδηλώσεις
-να παρέμβει δυναμικά σε περιπτώσεις κακομεταχείρισης ψαριών πχ τα χρυσόψαρα σε μπομπονιέρες ή οι μονομάχοι σε σφηνοπότηρα
-να διεκδικήσει σοβαρές εκπτώσεις απο τα μαγαζιά για τα μέλη του (και σαν ανταποδοτικό όφελος για τις εισφορές τους)
-να οργανώνει επιμορφωτικές εκδρομές (πχ σε υδροβιότοπους, ενυδρεία κλπ) με μικρό αντίτιμο για τα μέλη αλλά και ψυχαγωγικές εκδηλώσεις (που μας χρειάζονται)
Τέλος ο Σύλλογος στην κατεύθυνση να αξιοποιείται όλο το δυναμικό της ενυδρειακής κοινότητας (μελών του και μη) μπορεί (και πρέπει κατά τη γνώμη μου) να συμβάλλει στην ανάπτυξη των σχέσεων μεταξύ των ενυδρειακών φόρουμ και των μελών τους πχ με την συνδιοργάνωση εκδηλώσεων και δράσεων.

...αν σκεφτώ κι άλλα θα σας τα πω

(τα έγραψα προχθές αλλά ο δαίμονας του ιντερνετ σήμερα μου έδωσε την άδεια )
Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η τοποθέτηση του Κλεόβουλου
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-10-12, 13:59
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 73
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Σύλλογος κατά τη γνώμη μου (ειδικά αυτή την εποχή) δεν χρειάζεται να έχει γραφεία (περιττά έξοδα, εξυπηρετεί μόνο τους κατοίκους της έδρας, προκαλεί αντιθέσεις με τα μέλη που ζουν μακριά κλπ).
Αρκεί ένα site και ακόμα και οι συνεδριάσεις της διοίκησης μπορούν να γίνονται διαδικτυακά ή να γίνεται δημοψήφισμα μεταξύ των μελών για σοβαρές αποφάσεις ή για διάφορες προτάσεις δράσης.
Ο Σύλλογος
-έχει φανεί και στο παρελθόν πόσο μπορεί να προσφέρει σε ενημέρωση (τα σεμινάρια με τις "Βιοτοπικές Καταδύσεις" που έγιναν σε πολλές πόλεις, οι συμμετοχές στην "Ζωοφιλία", η επίσκεψη του Konings - και λέω μόνο αυτά που εγώ συμμετείχα).
-μπορεί να αναπτύξει σχέσεις με αντίστοιχους του εξωτερικού (ανταλλαγή απόψεων-εμπειρίας κλπ)
-μπορεί να φτιάξει ένα ηλεκτρονικό περιοδικό για τα μέλη του
Ένας υπολογίσιμος σε αριθμό ενεργών μελών Σύλλογος μπορεί
-να κάνει παρεμβάσεις σε ζητήματα πχ νομοθεσίας που αφορά τη διατήρηση και εμπορία των ψαριών
-να προβάλλει το χόμπυ απο τα μμε (θυμάμαι παλιά, κάτι άρθρα στον τύπο και παρουσίες σε εκπομπές στην τηλεόραση)
-να διεκδικεί δωρεάν παραχώρηση χώρου πχ απο Δήμους, για εκδηλώσεις
-να παρέμβει δυναμικά σε περιπτώσεις κακομεταχείρισης ψαριών πχ τα χρυσόψαρα σε μπομπονιέρες ή οι μονομάχοι σε σφηνοπότηρα
-να διεκδικήσει σοβαρές εκπτώσεις απο τα μαγαζιά για τα μέλη του (και σαν ανταποδοτικό όφελος για τις εισφορές τους)
-να οργανώνει επιμορφωτικές εκδρομές (πχ σε υδροβιότοπους, ενυδρεία κλπ) με μικρό αντίτιμο για τα μέλη αλλά και ψυχαγωγικές εκδηλώσεις (που μας χρειάζονται)
Τέλος ο Σύλλογος στην κατεύθυνση να αξιοποιείται όλο το δυναμικό της ενυδρειακής κοινότητας (μελών του και μη) μπορεί (και πρέπει κατά τη γνώμη μου) να συμβάλλει στην ανάπτυξη των σχέσεων μεταξύ των ενυδρειακών φόρουμ και των μελών τους πχ με την συνδιοργάνωση εκδηλώσεων και δράσεων.

...αν σκεφτώ κι άλλα θα σας τα πω

(τα έγραψα προχθές αλλά ο δαίμονας του ιντερνετ σήμερα μου έδωσε την άδεια )
Ακριβώς αυτό !!!
__________________
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-10-12, 06:24
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Σύλλογος κατά τη γνώμη μου (ειδικά αυτή την εποχή) δεν χρειάζεται να έχει γραφεία (περιττά έξοδα, εξυπηρετεί μόνο τους κατοίκους της έδρας, προκαλεί αντιθέσεις με τα μέλη που ζουν μακριά κλπ).
Αρκεί ένα site και ακόμα και οι συνεδριάσεις της διοίκησης μπορούν να γίνονται διαδικτυακά ή να γίνεται δημοψήφισμα μεταξύ των μελών για σοβαρές αποφάσεις ή για διάφορες προτάσεις δράσης.
Ο Σύλλογος
-έχει φανεί και στο παρελθόν πόσο μπορεί να προσφέρει σε ενημέρωση (τα σεμινάρια με τις "Βιοτοπικές Καταδύσεις" που έγιναν σε πολλές πόλεις, οι συμμετοχές στην "Ζωοφιλία", η επίσκεψη του Konings - και λέω μόνο αυτά που εγώ συμμετείχα).
-μπορεί να αναπτύξει σχέσεις με αντίστοιχους του εξωτερικού (ανταλλαγή απόψεων-εμπειρίας κλπ)
-μπορεί να φτιάξει ένα ηλεκτρονικό περιοδικό για τα μέλη του
Ένας υπολογίσιμος σε αριθμό ενεργών μελών Σύλλογος μπορεί
-να κάνει παρεμβάσεις σε ζητήματα πχ νομοθεσίας που αφορά τη διατήρηση και εμπορία των ψαριών
-να προβάλλει το χόμπυ απο τα μμε (θυμάμαι παλιά, κάτι άρθρα στον τύπο και παρουσίες σε εκπομπές στην τηλεόραση)
-να διεκδικεί δωρεάν παραχώρηση χώρου πχ απο Δήμους, για εκδηλώσεις
-να παρέμβει δυναμικά σε περιπτώσεις κακομεταχείρισης ψαριών πχ τα χρυσόψαρα σε μπομπονιέρες ή οι μονομάχοι σε σφηνοπότηρα
-να διεκδικήσει σοβαρές εκπτώσεις απο τα μαγαζιά για τα μέλη του (και σαν ανταποδοτικό όφελος για τις εισφορές τους)
-να οργανώνει επιμορφωτικές εκδρομές (πχ σε υδροβιότοπους, ενυδρεία κλπ) με μικρό αντίτιμο για τα μέλη αλλά και ψυχαγωγικές εκδηλώσεις (που μας χρειάζονται)
Τέλος ο Σύλλογος στην κατεύθυνση να αξιοποιείται όλο το δυναμικό της ενυδρειακής κοινότητας (μελών του και μη) μπορεί (και πρέπει κατά τη γνώμη μου) να συμβάλλει στην ανάπτυξη των σχέσεων μεταξύ των ενυδρειακών φόρουμ και των μελών τους πχ με την συνδιοργάνωση εκδηλώσεων και δράσεων.

...αν σκεφτώ κι άλλα θα σας τα πω

(τα έγραψα προχθές αλλά ο δαίμονας του ιντερνετ σήμερα μου έδωσε την άδεια )
Έτσι Ακριβώς.
Συμφωνώ απόλυτα.
Κλεόβουλε αν ο δαίμονας του ίντερνετ σου ξανακάνει κάτι τέτοιο πάρε να μου πεις να τον δαγκώσω ....
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-10-12, 19:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Χαίρομαι που αρκετοί συμφωνούν με τις (όχι και τόσο βαθυστόχαστες) απόψεις μου!
Μη με βάζετε σε πειρασμό να κατέβω για πρόεδρος

Συμπληρωματικά στα παραπάνω
ο Σύλλογος
-δεν μπορεί να έχει στη διοίκηση του ιδιοκτήτες ή υπαλλήλους Pet-shop (θα μπορούσαν να είναι απλά μέλη)
-θα μπορούσε να προσκαλεί στις συνεδριάσεις-γενικές συνελεύσεις (στο site του συλλόγου) αντιπροσώπους των ενυδρειακών φόρουμ για να υποβάλλουν προτάσεις για συζήτηση
-θα μπορούσε να αναπτύξει σχέσεις με Συλλόγους Ιχθυολόγων-Κτηνιάτρων-Πανεπιστημιακές σχολές, για ζητήματα κοινού ενδιαφέροντος
-θα μπορούσε να συμμετάσχει σε διεθνή προγράμματα που ενδιαφέρουν την ενυδρειακή κοινότητα (όπως αυτό http://www.carespreservation.com/introduction.html )

...........συνεχίζεται (ίσως)
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-10-12, 09:43
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

ποσοι απο εμας ειναι διατεθημενοι να ασχοληθουν ενεργα με την πραγματοποιηση του συλλογου??

να μετρηθουμε ρε παιδια να δουμε αν αξιζει κιολας

θα μου πειτε που θα γινει ο συλλογος και ολα τα διαδικαστικα...αυτα τα αφηνω στους παλιοτερους και πιο εμπεριους σε τετοια θεματα...

η ορεξη ειναι μεγαλη και πρεπει παλι να παρουμε τα πανω μας!!!

περιμενουμε και την στηριξη παλιοτερων μελων οπου η γνωμη τους θα βοηθησει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-10-12, 10:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τι λέτε να κανονίζουμε σιγά σιγά την επόμενη συνάντηση;


Σάββατο 3 Νοεμβρίου στις 5 το απόγευμα στο Olympico (Σ.Ε.Φ.)


Καλά δεν είναι; Θα έχουμε ήδη και μια πρώτη εικόνα από τη συνάντηση της Θεσσαλονίκης.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-10-12, 10:56
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

εγω μπορω παιδια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπορουμε να κανουμε κατι παραπανω? Πάνος Γλυκό νερό - Γενικά 12 27-03-08 19:18
Παραπανω αντιχλωριο Z4 M Αρχάριοι γλυκού νερού 9 09-12-06 22:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11148 seconds with 15 queries