Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-19, 23:21
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή νεα λιμνη

καλησπερα σε ολη την παρεα! Το πρωτο μου ποστ μετα απο πολλα πολλα χρονια (14-15 θα ναι σιγουρα..), κατοικωντας αλλου, εχοντας εδω και χρονια αφησει το ενυδρειο μου πισω, κι ομως, να που παντα εδω θα επιστρεφουμε!
Στο τωρινο μου σπιτι λοιπον, εχω κηπο! κι αποφασισα τελευταια να φτιαξω μια λιμνη, με τη βοηθεια σας βεβαια! εχω ηδη σκαψει την τρυπα, ελπιζω να καταφερω να επισυναψω φωτο του επιτευγματος, το μετρημα που εκανα δεν εχω ιδεα αν ειναι χρησιμο η οχι, χρησιμοποιησα ενα σχοινι για να μετρησω την αποσταση στα μεγαλυτερα και βαθυτερα σημεια της τρυπας, βγηκε 3,80χ3,60.το βαθος το υπολογιζω στο 1μ περιπου αλλα επειδη ακομη καθαριζω τα χωματα,θα μετρησω μολις τελειωσω. Οι διαστασεις της τρυπας στα μεγαλυτερα σημεια ειναι περιπου 1,70χ1,80.

Τι σκεφτομαι: που ν αρχισει κανεις, το επομενο βημα ειναι το λαινερ και το γεωυφασμα. εκανα μια αναζητηση και ειδα πως το γεωυφασμα που πουλανε τα διαφορα σαιτσ κοστιζει σχεδον οσο και το λαινερ, ενω ο γεωπονος της γειτονιας το εχειμε 0,60 το τετραγωνικο... εχμ, προφανως και προκειται για κατι διαφορετικο, ετσι? ποσο απαραιτητο ειναι λοιπον αυτο το ειδικο? με 2 στρωσεις γεωυφασμα απλο,δεν θα εκανα τη δουλεια μου? οσον αφορα το λαινερ, τωρα, βρηκα τη φωτο που ελπιζω να επισυναψω αργοτερα, σε διασταση 4χ4 ειναι, αραγε φτανει? και, φυσικα, ειναι μια επιλογη που μπορω να εχω υποψιν? εχω κι αλλα να ρωτησω, για τη συνεχεια, οπως οτι ερχεται αυτες τις μερες με το ταχυδρομειο απο τον πατερα μου ενας κυκλοφορητης πλυντηριου, δεν ξερω τι και πως, περιμενω να ερθει και να το δω, οποτε θα σας ξαναενοχλησω τοτε... σκεφτομουν γκαπυ και 3χρυσοψαρα αλλα δεν το εχω ψαξει ακομη,περιμενω να δω τι θα φτιαξω για να αποφασισω τι θα μπει μεσα, σιγουρα, φυτα θα μπουν παντως κι οταν ερθει η ωρα θα ζητησω τα φωτα σας εννοειται! εχουμε πολυ δρομο, δε βιαζομαι! αυτα, για την ωρα, θα χαρω πολυ να ακουσω κατευθυνσεις, κι ευχαριστω προκαταβολικα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0103.jpg
Εμφανίσεις:  498
Μέγεθος:  232,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0104.jpg
Εμφανίσεις:  472
Μέγεθος:  239,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f550- ΛΙΜΝΗΣ 4Χ4-0-2-600x600.jpg
Εμφανίσεις:  441
Μέγεθος:  57,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-19, 09:19
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλώς (ξανά) ήρθες στην παρέα μας και καλή αρχή με το καινούργιο σου project.

Με διαστάσεις 1.70χ1.80 και βάθος 1 μέτρο οι μετρήσεις θα πρέπει να σου βγαίνουν 3.70χ3.80 θεωρητικά (σχεδόν όσο το μέτρησες με το σκοινί). Το 4χ4 που σκέφτεσαι είναι οριακό και ριψοκίνδυνο.Η θεωρία λέει να έχεις περίπου μισό μέτρο καβάτζα από κάθε πλευρά. Δηλαδή να πάρεις το λιγότερο 4.70χ4.80. Αν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου και τις μετρήσεις σου πάρε κάτι λιγότερο. Μην ξεχνάς όμως ότι μόνο με το τσιμέντο θα μπορούσες να είχες απόλυτη ευθεία και να ήσουν σίγουρος για τις μετρήσεις. Τώρα θα έχεις διάφορα ζικ-ζακ και σκαμπανεβάσματα που θα σου πάρουν λίγο liner.

Το τελείωμα στην άκρη πως θα το κανεις? Καλό είναι να είναι λίγο υπερυψωμένο σε σχέση με το χώμα. Να μην έχεις προβλήματα να μπει νερό(λάσπη) από γύρο γύρο μετά από βροχή. Να μην μπαίνει πολύ σκόνη και φύλλα από τον αέρα κτλ. Αν δεις την λίμνη μου την μια φορά χρησιμοποίησα τούβλα και την άλλη κάτι δοκάρια για να δώσω λίγο ύψος και να δημιουργήσω καλύτερες ευθείες. Αν κάνεις κάτι τέτοιο το μισό μέτρο από την κάθε πλευρά το χρειάζεται.

Το γεωύφασμα κοστίζει όσο το λινερ? Εγώ όταν αγόρασα το λινερ, το γεωύφασμα μου το έκαναν δώρο. Είναι όντος σαν και αυτό που έχει ο γεωπόνος. Θα κάνεις την δουλειά σου. Το άλλο λογικά θα είναι ποιο χοντρό και θα προσφέρει περισσότερο ασφάλεια. Μην ξεχάσεις να βάλεις πρώτα άμμο και να γίνει ο πυθμένας ποιο ομαλός πριν μπει το γεωύφασμα.

Κυκλοφορητής πλυντηριου? Μήπως έχει μεγάλη κατανάλωση? Πόσα λίτρα την ώρα? Δεν νομίζω να σε βοηθήσει σε αυτό το project.

Από ψάρια σε αυτές τις διαστάσεις μπορείς να παίξεις σε χρυσόψαρα ή κουνουπόψαρα (σαν τα γκάπυ αλλά αντέχουν τα κρύα του χειμώνα).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-19, 10:41
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

η τρυπα ειναι τωρα καπως βαθυτερη απο τις φωτογραφιες... σιγουρα μολις τελειωσει το σκαψιμο θα ξαναμετρησω. αρκετο απο το χωμα εχει παει γυρω γυρω απο τη λιμνη δημιουργωντας ενα σαμαρακι περιπου 30 ποντους. εκει λεω να βαλω μια στρωση γεωυφασμα, υστερα κατα μηκος του σαμαριου σανιδες,μετα θα βαλω το δευτερο φυλλο γεωυφασμα (εφοσον ειναι απαραιτητο, δεν ξερω...) και απο πανω το λαινερ, το οποιο θα στερεωθει με τις πετρες που βλεπεις, αφου τυλιχτει περιμετρικα απο τις ακρες του πρωτου γεωυφασματος για προστασια... δεν ξερω αν εχουν κανενα νοημα ολα αυτα, μονη μου καθομαι και κατεβαζω ιδεες. τελοςπαντων, το θεμα ειναι οτι τα χειλη της λιμνης θα ειναι υπερυψωμενα απο τον υπολοιπο κηπο κατα τουλαχιστον 50 εκατοστα τελικα. Οσον αφορα το ειδος του λαινερ καμια προταση? την αντλια πλυντηριου δεν την εχω δει, θα τ ξαναπουμε οταν ερθει, ιδεα του φαδερ ηταν, δεν ειναι δεσμευτικο. Με ποιο τροπο υπολογισες το μεγεθος της λιμνης? να ξερω να το εφαρμοσω οταν θα εχω το τελικο βαθος κ σχημα... Οσον αφορα τα γκαπυς, ζω στη ροδο,που τοκλιμα ειναι αρκετα ηπιο.. παρολα αυτα σκεφτομουν και την περιπτωση ενος ενυδρειου για να ξεχειμωνιαζουν εφοσον θα ειναι απαραιτητο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-19, 11:17
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Αν δεις και το δικό μου θέμα, τα σκαλοπάτια τα μείωσα αρκετά. ¶φησα μόνο στο πίσω μέρος που θα μπούνε οι γλάστρες. Στο υπόλοιπο μέρος (π.χ. μπροστά) που δεν έβαλα γλάστρες τα εξαφάνισα, οπότε κέρδισα και λίτρα.

Όσον αφορά τον υπολογισμό των λίτρων σου. Αν δεν κάνω λάθος έχεις φτιάξει μέχρι τώρα 2 επίπεδα. ¶ρα 1.70 χ 1.80 χ(βάθος π.χ. 0.50 μέχρι το σκαλοπάτι) = 1.530 λίτρα. Το επόμενο επίπεδο τι διαστάσεις έχεις? π.χ. 1.3 χ 1.4 χ (βάθος π.χ. 0.50 μέχρι τον πυθμένα) = 910 λίτρα. ¶ρα 1.530 + 910 = 2.440 λίτρα. Μια χαρά για χρυσόψαρα.

Ωραία το πας. Περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες με την εξέλιξη του έργου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-19, 12:22
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

σημερα εκανα λιγη δουλιτσα ακομη, το βαθος ειναι 1μ στο βαθυτερο σημειο,επομενο σκαλοπατι 70 εκ, και τελος 40 το πιο ρηχο. εχω διαμορφωσει το χειλος της λιμνης με τα χωματα που εσκαψα κι εχει ετσι ενα σαμαρακι περιπου 40 εκ υψος. οι πετρες που εχω βαλει ειναι και το σημειο που θα ακουμπησει το λαινερ, οι υπολοιπες εφυγαν στην ακρη για την επομενη φαση. Η τρυπα στο βαθος ειναι 80χ100, επομενο σκαλοπατι 1,30χ1,30 και το χειλος ειναι στο 1,8χ1,8. επομενο βημα ειναι να τοποθετησω τις σανιδες που θα δημιουργησουν το χειλος και το γεωυφασμα... αυριο, κουραστηκα τωρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0114.jpg
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  194,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0115.jpg
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  184,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0116.jpg
Εμφανίσεις:  404
Μέγεθος:  159,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0117.jpg
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  165,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0118.jpg
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  157,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-19, 15:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλή ευκολία με την λίμνη σου..
Γκαπυ μην βάλεις...τα λίτρα είναι αρκετά, θα μπορείς να έχεις αρκετά χρυσόψαρα μέσα (με μόνη ουρά μόνο, όχι τα στρουμπουλα ) βάλε μερικά στην αρχή και με τις γέννες τους σιγά σιγά θα γεμίσεις.
Τα γκαπυ ,ακόμα και να ξεχειμωνιάσουν μέσα, θέλουν μάζεμα το χειμώνα ένα ένα , άδειασμα λίμνης κλπ...
Είναι μπελάς..άσε που γεννάνε σαν τρελά , σίγουρα θα εχει διάφορα μεγέθη μέσα και δεν παίζει να μπορέσεις να τα μαζέψεις όλα αν δεν αδειάσεις τελείως την λίμνη.
Χωρια που η λίμνη έχει καλό μέγεθος και αυτά είναι πολύ μικρά... Μεγαλύτερα ψάρια δείχνουν πιο όμορφα θεωρώ.
Αν παρόλαυτα θέλεις μικρά ,πας για κουνουποψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-19, 16:43
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλη αρχη ευχομαι με την λιμνουλα σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-19, 10:43
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Καλημερα και σημερα! Μια ερωτηση κρισεως για τα χρυσοψαρα... διαβασα σε αλλο ποστ οτι τρωνε τα νουφαρα. Εγω θελω οπωσδηποτε νουφαρα.Κι αναρωτιομουν αν ειναι εφικτο να χωρισω ενα μικρο κομματι της λιμνης με πλαστικο πλεγμα πχ, ωστε να απομονωσω τα νουφαρα απο τα ψαρια, η θα πρεπει να προβλεψω εντελως χωριστη δεξαμενη γι αυτα,κατι το οποιο μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο, αλλα ενταξει, για τα δυσκολα ειμαστε...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-10-19, 16:23
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ίσως τσιμπήσουν τα τρυφερά μέρη ,το φυτό δεν θα χαλάσει πάντως,θα πετάει φρέσκα...
εγώ προσωπικά είχα νούφαρο σε ενυδρείο εξωτερικού χώρου με χρυσόψαρα και πήγαινε μια χαρά ,ακόμα και άνθη έβγαζε...το ταλαιπωρούσαν κάπου κάπου , αλλά τους ζεστούς μήνες πήγαινε μια χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-19, 19:30
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους ξανα! λοιποοον, ηρθε η ωρα Α)να παραγγειλω το λαινερ! διαβαζοντας διαφορα εδω, καταλαβα οτι αυτο ειναι καλυτερα να γινει μεσω ebay η καποιας παρομοιας πλατφορμας οποτε ας γινει απο νωρις κι οσο περιμενω θα συνεχιζω τη διαμορφωση και εχμ Β) τη φιλτρανση???... Εχετε να μου δωσετε καποιες συμβουλες σε σχεση με το τι πρεπει να προσεξω? Οι τελευταιοι υπολογισμοι βγαζουν τη λιμνη περιπου 2200 λτ.. παραλληλα βλεπω και κυκλοφορητες, η λιμνη του odin79 μοιαζει καπως με τη δικη μου, οποτε αντλω πληροφοριες απο εκει, πολλα χρησιμα πραγματα! λαινερ λοιπον,μαλλον το 5χ5 σε μεγεθος, αλλα λετε να τη βγαλω καθαρη με 0,5? και 2 25κιλοι κουβαδες που εχω θα μου ειναι αρκετοι για φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-19, 10:55
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

καλημερα και παλι! τοποθετησα σημερα το πρωτο στρωμα γεωυφασματος,και νομιζω οτι εχω καταληξει και στο λαινερ... https://www.amazon.co.uk/Pond-Liner-...-items&sr=1-29 τι λετε κι εσεις? δευτερο υποστρωμα θα ειναι αυτο που θα ερθει μαζι με το λαινερ... Τωρα... εχω μια μαλλον ανορθοδοξη ερωτηση, ελπιζω καποιος να μπορει να με διαφωτισει. Σκεφτομουν οτι το βιολογικο φιλτρο θα μπορουσε να βρισκεται μεσα στη λιμνη? με τη μορφη σακων απο διχτυ που θα περιεχει την ελαφροπετρα και θα τοποθετηθουν στον πυθμενα και τα σκαλοπατια? τα σακια θα μπορουν να αλιευθουν και να πλυθουν ενα ενα για το καθαρισμα που θα χρειαζεται... η βιολογια θα αναπτυσσεται μεσα στη λιμνη? υπαρχει καποιο προβλημα σ αυτο? και να εχω απο εξω ενα βαρελι μονο με σφουγγαρι για μηχανικη φιλτρανση? τι λετε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0119.jpg
Εμφανίσεις:  368
Μέγεθος:  200,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0120.jpg
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  187,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0121.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  199,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-10-19, 10:34
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

καλημερα ξανα, αν και μονη μου τα λεω, δεν πειραζει, ας καταγραφονται, μπορει εκ των υστερων να μπορει κανεις να αναγνωρισει τα λαθη μου. Αγορασα λοιπον το λαινερ https://www.ebay.ie/itm/0-3mm-Compos...s/352798010172, ξερω ειναι λεπτο αλλα πρωτον η λιμνη γινεται σε μακροχρονια μεν, αλλα νοικιασμενο δε, σπιτι, και δευτερον σκοπευω να χρησιμοποιησω εξτρα γεωυφασμα απο πανω απο το λαινερ για καλυτερη προστασιακι ο θεος βοηθος... Η αντλια που ζαχαρωνω ειναι αυτη https://www.ebay.ie/itm/All-Pond-sol...cAAOSwbnFdjJG7.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-10-19, 10:48
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στις λίμνες από φίλτρο τι θα βάλεις? Η αντλία από λίτρα καλή είναι,έχω νούφαρα σε λιμνούλα είναι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-10-19, 10:53
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα! Δεν εχω αποφασισει τι θα κανω με το φιλτρο, παραπανω ρωτουσα κατα ποσο ειναι δυνατον η βιολογικη φιλτρανση, το υλικο, να ειναι εντος της λιμνης σε σακους και να εχω ενα 25λιτρο βαρελι εκτος μονο με σφουγγαρι... σκοπευω να τη φυτεψω οσο πιο πολυ μπορω και την ανοιξη να προσθεσω 3 χρυσοψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-10-19, 13:59
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα! Δεν εχω αποφασισει τι θα κανω με το φιλτρο, παραπανω ρωτουσα κατα ποσο ειναι δυνατον η βιολογικη φιλτρανση, το υλικο, να ειναι εντος της λιμνης σε σακους και να εχω ενα 25λιτρο βαρελι εκτος μονο με σφουγγαρι... σκοπευω να τη φυτεψω οσο πιο πολυ μπορω και την ανοιξη να προσθεσω 3 χρυσοψαρα.
Σε ένα πιο μεγάλο βαρέλι 50-60 λίτρων θα μπορούσες να βάλεις και ελαφρόπετρα και σφουγγάρια γιατί το νερό όταν περνάει από το βιολογικό υλικό έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.Τα χρυσόψαρα μπορείς να τα βάλεις πολύ πιο γρήγορα αν φτιάξεις φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-11-19, 00:36
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το έχεις προχωρήσει το θέμα. Μπράβο!!!

Λινερ θα έπαιρνα 1mm. Βάλε πρώτα άμμο και μετά γεωυφασμα για να κάνεις ποιο ομαλό τον πυθμένα.

Η αντλία πόσο καίει? Δεν το βρήκα.

Θα προτιμούσα 2 δοχεία, μεγαλύτερα από αυτά που σκέφτεσαι. Την μηχανική να την καθαρίζεις ανά 2 εβδομάδες, την βιολογική ανά 6 μήνες.

Μην βάλεις την βιολογική μέσα στην λίμνη. Δεν θα σου δουλέψει σωστα, δεν θα μπορείς να την καθαρίζεις. Ποιο πολλά προβλήματα θα σου δημιουργήσει παρά θα σου δώσει λύσεις. Αν συνεχίζεις και σκέφτεσαι κάτι τέτοιο δες τα bog filter, αν και φοβάμαι ότι και αυτά μελλοντικά δεν θα δουλέψουν παρόλο που αρκετοί λένε το αντίθετο. Θες όμως μεγάλη ποσότητα για κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-11-19, 10:03
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

κι εγω 1μμ λαινερ θα επαιρνα αν δεν κοστιζε κανα 200ρι κι αν ημουν σιγουρη οτι σε 5 χρονια θα συνεχιζα να μενω εδω που μενω... αγορασα το 0,3 με αυτο το σκεπτικο. Κατω απο το γεωυφασμα εχω βαλει παλια χαλακια. Τα βαρελια ποσο μεγαλα? 2 50ρια? οσο για την αντλια ειναι 85 W...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-11-19, 14:27
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω 1μμ λαινερ θα επαιρνα αν δεν κοστιζε κανα 200ρι κι αν ημουν σιγουρη οτι σε 5 χρονια θα συνεχιζα να μενω εδω που μενω... αγορασα το 0,3 με αυτο το σκεπτικο. Κατω απο το γεωυφασμα εχω βαλει παλια χαλακια. Τα βαρελια ποσο μεγαλα? 2 50ρια? οσο για την αντλια ειναι 85 W...
85w είναι πολλά καλύτερα να πληρώσεις κάτι περισσότερο και να έχεις λιγότερα βατ εγώ έχω Υποβρύχιες αντλίες SunSun CTP-6000 SuperEco Υποβρύχιες αντλίες λιμνών 6000l / h 40W ριξε μια ματιάhttps://www.teich-tip.de/sunsun-ctp-...00l-h-20w.html.αυτά που θα δώσεις τα γλιτώνεις από την κατανάλωση στο ρεύμα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-11-19, 14:31
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

περιμενοντας το λαινερ, αρχισα να σκεφτομαι το φιλτροοοοοο υπαρχει μηπως καποιος να με καθοδηγησει προς ενα ποστ που περιγραφει αναλυτικα την κατασκευη? επισης,οταν μιλαμε για ελαφροπετρα, εννοουμε αυτο? https://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290 Και στον δευτερο κουβα τι ειδους σφουγγαρι βαζουν? μεσα στις επομενες μερες θα παραγγειλω και την αντλια που μου προταθηκε, ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-11-19, 15:29
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
περιμενοντας το λαινερ, αρχισα να σκεφτομαι το φιλτροοοοοο υπαρχει μηπως καποιος να με καθοδηγησει προς ενα ποστ που περιγραφει αναλυτικα την κατασκευη? επισης,οταν μιλαμε για ελαφροπετρα, εννοουμε αυτο? https://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290 Και στον δευτερο κουβα τι ειδους σφουγγαρι βαζουν? μεσα στις επομενες μερες θα παραγγειλω και την αντλια που μου προταθηκε, ευχαριστω πολυ!
Αυτή είναι η ελαφρόπετρα σφουγγαρια μπορεις να βαλεις https://misirlis-aquarium.gr/40-anal...0x25x10cm.htmlτο πιο χονδρό πρώτα, θα τα βρεις σε διάφορες διαστάσεις παίρνεις αυτά που σε βολεύουν
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-11-19, 16:30
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Επίσης για πιο αντοχής και πιο δουλεμένο σε λίμνες βάζουμε ιαπωνική ψάθα
https://www.ebay.com/itm/2x-Original...UAAOSwx-lcBs4z
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-11-19, 16:34
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αν είναι να την κρατήσεις λίγο καιρό την λίμνη τότε ίσως να μην είχε νόημα το ποιο χοντρό λινερ. Και εγώ όταν πρώτο έφτιαξα λίμνη, την έκανα με μια πλαστική παιδική πισίνα. Με το καιρό την αναβάθμισα σε λινερ κτλ

Ρίξε μια ματιά στο ποστ που έχω κάνει για την λίμνη μου. Έχω γράψει εκεί πως έφτιαξα τα φίλτρα και τι υλικά έβαλα μέσα. Όπως και ότι καλό είναι στον πυθμένα να έχεις μια έξοδο για να αδειάσεις / καθαρίζεις το φίλτρο σου.

Από σφουγγάρια πάρε τα ποιο χοντρά, όπως σου είπαν. Στις λίμνες στομωνουν εύκολα γιατί είναι εξωτερικές και πέφτουν μέσα φύλλα, σκόνη κτλ. Προσωπικά προτιμώ την ιαπωνική Ψαθά και το crystal bio σαν υλικά αλλά σίγουρα υπάρχουν και άλλα υλικά που κάνουν καλά την δουλειά τους.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-11-19, 12:16
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

καλημερα στην παρεα! Ηρθε το λαινερ χθες, κι αναθαρρησα λιγο μετα απο τοσο καιρο αναμονη... Η αντλια δεν ηρθε ακομη ομως, οποτε σκεφτομουν να μην γεμισω χωρις να την εχω... εχω καποιες ερωτησεις κατασκευαστικης φυσης ομως και θα εκτιμουσα τα φωτα σας. Πρωτον, οσον αφορα το χειλος της λιμνης. Ειναι δυνατον να βαλω τσιμεντο πανω στο λαινερ για να στερεωσω τις πετρες και τα μαρμαρα που εχω να χρησιμοποιησω? Και δευτερον, σε σχεση με το φιλτρο, εκανα ενα σχεδιαγραμμα και θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι σωστο. Τριτη ερωτηση εχει να κανει με τα φυτα. Τα βαζω αμεσως η περιμενω να στρωσει η λιμνη? Σκεφτομουν ισως να ριξω κερατοφυλλο και lemna minor για την αρχη και αρχες της ανοιξης να αγορασω 2 νουφαρα και θα δουμε ποια αλλα επιπλεοντα φυτα η τι αλλες προτασεις μπορει να μου κανετε
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter.jpg
Εμφανίσεις:  340
Μέγεθος:  52,6 KB  
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf filter.pdf (287,2 KB, 309 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-12-19, 13:13
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει κάποιο θέμα να βάλεις λίνερ, τσιμέντο και πέτρες.

Ούτε τα φυτά πριν στρωθεί η λίμνη. Συνήθως βάζουμε φυτά που βγαίνουν έξω από την επιφάνεια του νερού. Το κερατόφυλλο είναι ένα πολύ καλό φυτό, αλλά θα είναι μέσα στο νερό οπότε δεν θα το βλέπεις.Δεν ξέρω αν αντέχει τον χειμώνα. Επίσης, τα περισσότερα φυτά τώρα ξεραίνονται και παίρνουν τα πάνω τους πάλι όταν φτιάξει ο καιρός. Καλύτερα να κάνεις υπομονή και να τα προσθέσεις την άνοιξη. Ο πάπυρος είναι ένα εύκολο και πολύ καλό φυτό. Ο πολλαπλασιασμός του είναι ακόμα ποιο εύκολος.

Πάμε τώρα στο φίλτρο. Θα κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

1) Την μηχανική φίλτρανση βάλτην λίγο ποιο ψηλά από την βιολογική. Μέσω βαρύτητας να πηγαίνει από το ένα δοχείο στο άλλο. Αλλιώς το 1ο δοχείο μπορεί να κάνει υπερχείλιση και να μην προλαβαίνει το νερό να φτάσει στο 2ο δοχείο. Ο σωλήνας εξόδου να είναι διπλάσιος από τον σωλήνα εισόδου.

2) έτσι όπως το έχεις, αν προσπαθήσεις να αηδιάσεις το 1ο δοχείο θα αδειάσει και το 2ο. Θα πρέπει να βάλεις μια βάνα ανάμεσα ή να φτιάξεις άλλον σχεδιασμό. Επίσης αν στομώσει το σφουγγάρι/ ελαιόπανο δεν θα περνάει το νερό. Θα σου κάνει υπερχείλιση το νερό και φεύγει από πάνω. Θα πρέπει να φτιάξεις μια υπερχείλιση (για καλό και κακό) που να καταλήγει στην λίμνη.

3) αν και στο 1ο βαρέλι η είσοδος είναι από κάτω και έξοδος από πάνω δεν θα έχεις θέμα υπερχείλισης, ούτε θα χρειαστείς βάνα ανάμεσα στα 2 βαρέλια, ούτε όταν αδειάζεις το ένα θα αδειάζει και το άλλο. To μονο πρόβλημα που θα έχεις είναι όταν για κάποιο λόγο η αντλία δεν δουλεύει θα σου γυρίσει στην λίμνη το βρώμικο νερό από το 1ο βαρέλι. Τουλάχιστον στο 2ο θα παραμείνει το νερό.

Ελπίζω να σε προβλημάτισα και να σου έδωσα τροφή για σκέψη.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-12-19, 11:34
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για την απαντηση. το παρακατω σχεδιο ειναι αυτο που εννοεις?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter.jpg
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  50,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-12-19, 10:53
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σωστά.
Πρόσθεσα και κάποιες λεπτομέριες στο σχέδιο σου.
Με τα ΚΟΙ που έχω χρησιμοποιώ crystal bio αντι για ελαφρόπετρα και είμαι υπερ ευχαριστημένος. Μα τα χρυσόψαρα ίσως με ελαφρόπετρα να κάνεις δουλειά. Δεν το γνωρίζω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter.png
Εμφανίσεις:  974
Μέγεθος:  49,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-12-19, 14:12
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ! εβαλες απορροη για καθαρισμα στον πατο του βαρελιου, σιτα πανω και κατω απο τα υλικα φιλτρανσης και μεγαλυτερους σωληνες εξοδου παντου. Οκ. Τα υλικα θα εμπλουτιστουν σιγα σιγα, σκεφτομουν με ζεολιθο, αλλα σε δευτερη φαση, για οικονομικους λογους. Η ιδια η κατασκευη θα γινει δυο φορες, τωρα φτιαχνω με αυτα που εχω ηδη στο σπιτι, αργοτερα θα παρω μεγαλυτερα βαρελια και πιο πολλα υλικα. Ειμαι πολυ περηφανη γιατι ολη η κατασκευη της λιμνης ειναι απο τα χερακια μου και εχει κοστισει 120 ευρω. Εχω την τυχη να ζω σ ενα μεσαιωνικο σπιτι στην παλια πολη της ροδου, οπου ειναι απιστευτο τι βρισκει κανεις απο υλικα αν ψαξει η σκαψει λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-12-19, 14:08
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

γεια σε ολους! σημερα λοιπον γεμισε η λιμνουλα! αυριο θα φτιαξω το χειλος. με το φιλτρο εχω καποια θεματακια, ελπιζω οχι σοβαρα, χθες δεν μπορεσα να βρω στα καταστηματα αυτα τα εξαρτηματα που ενωνουν τους σωληνες με τα βαρελια, ελπιζω να βρω ακρη τις επομενες μερες. ο κυκλοφορητης θα δουλεψει κι αυτος σε λιγο, να δουμε τι καναμε .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0123.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  180,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0124.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  147,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0125.jpg
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  178,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-12-19, 10:57
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

πηρε το σχημα της... το φιλτρο ακομη φτιαχνεται....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0128.jpg
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  208,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-03-20, 11:14
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

καλημερα σε ολους τους εγκλειστους! Ηθελα εδω και αρκετες ημερεςνα κανω αυτο το ποστ αλλα ολοτο ανεβαλλα.υπαρχουν καποιες εξελιξεις στη λιμνουλα. Κατ αρχην, λιγες μερες πριν την απαγορευση πηγα σ ενα ποταμι. Απο εκει πηρα φυτα, παπυρο, βουρλα και καποια αλλα που εβαλα γυρω γυρω απο τη λιμνη, επισης επιασα μερικα γκιζανια και γαριδες καμια 20ρια απ το καθε ειδος και κατασκευασα κι ενα υποτυπωδες φιλτρο, λογω ελλειψης υλικων, το οποιο χανει ομως κι ετσι αναγκαστικα το εχω σε σημειο που το νερο που χανει να τρεχει στη λιμνη. ειναι ενας 25κιλος κουβας με ελαφροπετρα κι ελαιοπανο, δεν θα μεινει αυτο βεβαια, δοθεισης της ευκαιριας θα παρω αλλο μεγαλυτερο κουβα. Αγορασα και καποια φυτα τον προηγουμενο μηνα, κερατοφυλλο, μια βαλισνερια και καποια επιπλεοντα, το κερατοφυλλοελιωσε αμεσως, τα επιπλεοντα εμειναν τα μισα, να δουμε πως θα πανε τωρα που θ αρχισει ν ανεβαινει η θερμοκρασια. ενας φιλοςμου εδωσε κι ενα potamogeton το ειδος αμφισβητουμενο, μαλλον lucens η gramineus... To νερο ειναι καταπρασινο, απο τοτε που εβαλα τα ψαρακια δεν τα ξαναειδα, μονοτο βραδυ αν βγω με φακο ισως δω καμια γαριδα στ τοιχωματα γυρω γυρω...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0148.jpg
Εμφανίσεις:  354
Μέγεθος:  264,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0149.jpg
Εμφανίσεις:  370
Μέγεθος:  265,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0150.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  180,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0151.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  189,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοί GIANNHS KOI Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 92 20-04-16 11:09
H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 10-05-11 21:13
Η λιμνη μου Μαριος35 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 22 11-11-10 08:36
Νεα λιμνη nikolaras Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 26-08-10 13:46
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13050 seconds with 16 queries