Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-19, 14:46
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΈΨΗ

ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ Βλέποντας τα αποτελέσματα του παγκόσμιου διαγωνισμού http://biotope-aquarium.info/badc-2019/aquaria/ παρατήρησα ότι η Ελλάδα είχε μια συμμετοχή . Δηλαδή ενώ υπάρχει τόσο μεγάλη κινητικότητα σε ομάδες και σε φόρουμ στην Ελλάδα δν μπορούμε να κάνουμε ένα βήμα Παρα κατω. Τι διαφορετικό κάνουν οι φίλοι μας οι Πολωνοί που μέσα σε 3 χρόνια έχουν στείλει πάνω από 50 διαφορετικές συμμετοχές? Έχουμε ανθρώπους που μπορούν να βοηθήσουν με τις γνώσεις τους και την βιβλιογραφία τους στο να συμμετέχουν χομπιστες που πραγματικά το θέλουν. Μήπως είναι η ώρα σαν GAB να δημιουργηθεί αρχικά κάποιος διαγωνισμός εντός των τειχων οπος είχε γίνει κάποτε με επιτυχία ο Αφρικανικος Διαγωνισμός και να αναδειχθούν κάποια ενυδρεία τα οποία θα μπορέσουν με την βοήθεια τον πλέον έμπειρων να πανε και ένα βήμα παρα κατω . Δν ξέρω αν έπρεπε να απευθυνθώ πρώτα στους διαχειριστές αλλά γνωρίζοντας ότι το φόρουμ μας είναι μια παρέα πείρα το θάρρος να το θέσω ως θέμα συζητήσεις δν ξέρω αν θα έχει απήχηση ας το προσπαθήσουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-19, 19:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Πολύ καλά κάνεις και το θέτεις σαν θέμα συζήτησης
Ωστόσο η αίσθηση μου είναι πως η γενικότερη κατάσταση των τελευταίων χρόνων έχει επηρεάσει το χόμπυ σε σημαντικό βαθμό και όχι μόνο από άποψη οικονομικής δυνατότητας αναβάθμισης της προσπάθειας του χομπίστα αλλά και ψυχολογικής διάθεσης.
Ένδειξη είναι που βλέπουμε τις αγγελίες πώλησης εξοπλισμού που έχουν πολλαπλασιασθεί αλλά και την μικρή συμμετοχή παλαιών μελών στα φόρουμ.
Ένα άλλο αρνητικό, κατά τη γνώμη μου, φαινόμενο είναι η στροφή των νεοεισερχόμενων στις σελίδες του fb όπου η πληροφόρηση είναι στιγμιαία και εν πολλοίς αναξιόπιστη χωρίς να δημιουργεί μια βάση δεδομένων γνώσης και εμπειριών ούτε μια σύνδεση της ενυδρειακής κοινότητας.
Ας το συζητήσουμε πάντως (να δούμε και πόσοι θα συμμετάσχουν ).

*για τα αφρικάνικα είχα κάνει μια προσπάθεια πέρσι αλλά απογοητεύτηκα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99815
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-19, 19:42
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Το βλέπω και εγώ Κλεοβουλε παρόλο που είμαι μικρός σε ηλικία και μεγάλωσα έχοντας Facebook την ζεστασιά που είχε το gab πριν από 6 χρόνια που έκανα εγγραφή δν την αισθάνομαι πλέον . Πραγματικά θέλω και έχω όρεξη και χρόνο στο να το διοργανώσουμε και να πάει καλά γτ είναι πολύ κρίμα να υπάρχει κόσμος που μπορεί να μην βρίσκει τρόπο να το κάνει
-------------------------
Ίσως αν μιλούσατε εσείς οι διαχειριστές μεταξύ σας να ξεσικοναμε τους υπόλοιπους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias vag : 04-10-19 στις 19:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-19, 20:04
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Κλεοβουλε, στα δυσκολα τις Θερμοπύλες παντα οι λιγοι τις κρατουσαν, όχι οι πολλοι

Συμφωνω ότι τα τελευταια χρονια η κριση εχει φερει...κριση και στο χομπι. Η οποια ισως σε καποιες περιπτωσεις να αγγιζει το ψυχολογικο μας περισσοτερο από το οικονομικο…
Τελος παντων, δεν είναι εκει το θεμα μας. Κι εγω θεωρω ότι το φορουμ θα μπορουσε να είναι πιο ενεργο σε τετοια events αφου αν μη τι άλλο εχει ατομα και με γνωσεις και με εμπειρια αλλα βεβαια και με ικανοτητα να παρουσιασουν πολύ αξιολογες δουλειες. Το ειδα αυτό με τα ματια μου στην εκθεση προ τριετιας. Η διαθεση είναι το μονο ζητουμενο...

Από την πλευρα μου αν και orininal…..φυτεμενος , αν και δεν εχω ιδιαιτερη επαφη με τα βιοτοπικα θα ημουν μεσα στο να συμμετεχω αν αποφασιζοταν να δημιουργηθει μια ομαδα και να ξεκινήσουμε ένα προτζεκτ. Και όταν λεω να συμμετεχω εννοω από πλευρας προσωπικης δουλειας, υλικων η και κοστους ακομα αν χρειαστεί. Και αυτό ισχυει ειτε μιλαμε για βιοτοπικο, ειτε μιλαμε για φυτεμενο ειτε για άλλου ειδους ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-19, 20:09
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Αυτό είναι το πνεύμα που Πρπει να επικρατήσει για να γίνει αυτό όλοι από μια σταγονα και σιγά σιγά σαν κυμα να παρασιρουμε και τους άλλους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-19, 11:11
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Κατά την προσωπική μου άποψη,πιστεύω πως καταρχήν πρέπει να απαντηθεί
το ερώτημα:
Γιατί;Για ποιόν λόγο;

Μετά αν δούμε ότι αξίζει τον κόπο ,μπορούμε να βάλουμε συγκεκριμένους στόχους.

Λοιπόν... γιατί και για ποιόν λόγο;
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-19, 12:56
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Προσωπική μου άποψη είναι ότι μέσα από αυτό θα γίνει μια σοβαρή δουλειά και θα προβληθεί για άλλη μια φορά το χόμπι μας και γιατί όχι να μην καθιερωθεί ένας διαγωνισμός που θα γίνετε κάθε χρονο ? Με αποτέλεσμα να μαθαίνουμε είς βάθος πράγματα με ουσία για τους μικρούς μας φίλους πχ να μην στεκόμαστε μόνο στο αν θέλει η αφρικανικη κιχλιδας πέτρες στο χώρο αλλά γτ τις Θέλει πως πρέπει να είναι στημένες μέσα στο ενυδρείο για να βοηθάει τα ψάρια του σε ζευγάρωμα η σε αρμονική συνύπαρξη . Να δει ενα βιντεο να διαβασει ενα βιβλιο για την τοπεθεσια απο την οποια προσήλθαν τα ψαρια που εχει μεσα στο ενυδρειο. Δν είναι απαραίτητο να μείνει μονο στον βιοτοπικο διαγωνισμό αλλά από κάπου Πρπει να ξεκινήσει. Βλέπουμε το φόρουμ να πεθαίνει οι ομάδες στο Facebook να ανεβαίνουν και να μην δίνονται σωστά (κατευθύνσεις μέσα από αυτές νέους χομπιστες γτ εκεί είναι μεν πιο γρήγορη η απάντηση αλλά δν ξέρεις ποιος σου τις δίνει . Μια δράση λείπει έχει καιρό να γίνει γιατί να μην ταράξουμε τα νερά
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-19, 06:34
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο θεμα ανοιξες φιλε Ηλια. Αν γινει κατι, ειμαι μεσα και εγω με οποιο τροπο μπορεσω να βοηθησω. Θα το παρακολουθω το θεμα αυτο. Και ελπιζω να υπαρξει συμμετοχη εδω ή εστω και ενας διαλογος απο τα υπολοιπα μελη. Την καλημερα μου εχετε ολοι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-19, 09:25
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο θεμα ανοιξες φιλε Ηλια. Αν γινει κατι, ειμαι μεσα και εγω με οποιο τροπο μπορεσω να βοηθησω. Θα το παρακολουθω το θεμα αυτο. Και ελπιζω να υπαρξει συμμετοχη εδω ή εστω και ενας διαλογος απο τα υπολοιπα μελη. Την καλημερα μου εχετε ολοι
Να είσαι καλά φίλε μου ... Θέλω να ελπίζω ότι θα γίνει κάποια κίνηση έστω και μικρή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Diy Τροφη kixlidatos Διατροφή 9 16-09-14 17:19
τροφη kostasbaf Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 14-07-09 17:15
τροφη g-pavl Γλυκό νερό - Γενικά 7 02-12-08 17:59
τροφη stefapat Malawi 15 01-10-07 01:34
Diy Τροφη??? Gioutsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 03-03-06 15:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05238 seconds with 13 queries